Sovjetsector 'n wereld op zichzelf 0 Met de .Hercules" de wereld rond Democratie en Leninisme sluiten elkaar uit, daarom is overeenstemmingonmogeliik IX v_ BEDERF OP PRENTJES GEVAAR VOOR DE JEUGD Voor een keer! Oneerlijke kantoorbediende speelde de „grote" mijnheer Het I even in een geblokkeerde stad (3 en slot) J Het euvel der strips f 36.- IliA N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPI) VOOR NEDERLAND Beslommeringen Fantostische schepping van de fantast Howard Hughes In drie dagen met zijn vrienden ruim tienduizend gulden verbrast NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Vrijdag 12 November fPIPfPJlPll De jonge staat Israel heeft in de korte tijd van haar bestaan naast een handelsvloot en een marine ook reeds een vissersvloot opgebouwd. Een aantal vissersvaartuigen in de haven van Tel Aviv. „ZWEVENDE HAND" ONTMASKERD Bende van 14-jarigen Stalin geen dictator zegt ,,rode" deken AN verschillende zij den wordt de aandacht van ouders en opvoeders de laatste tijd gevestigd op het gevaar van de „strips" de z.g. beeld- r3?hans, die in steeds toene- mende mate door de jeugd verslonden worden. Zo werd kortgeleden in het Katholiek Schoolblad, het orgaan van het Katholiek Onderwijzers Ver- bond, een uitgebreid en goed gedgcumenteerd artikel opge- nomen, waarin tegen het ge vaar der strips te velde werd getrokken. INFRAROOD-BESTRAUNGSAPPARAAT bestrijdt pijnen en aandoeningen, die met warmte kunnen worden ge- nezen en waarvoor U niet direct de hulp van Uw dokter pleegt in te roepen. Stel in ernstiger gevalien echter nimmer zelf een diagnose, doch raadpleeg Uw huisarts. Mohammed hatta, tot dan Rijtuigpoetser door trein gegrepen (Van onze luchtvaartmedewerker) HET HEEFT EEN OGENBLIK de schijn gehad, dat de vluchten om de wereld, welke elkaar in de jaren voor de oorlog met de regelmaat van een klok opvolgden, in deze tijd van ge- experimenteer met straal- en raketaandrijving uit de mode waren geraakt. Een laatste poging om «en recordvlucht om moeder aarde te maken werd in April 1947 dobr de Amerikaanse pen- nenfabrikant de uitvinder van de ballpoint Milton Rey nolds ondernomen. Meer uit reclame-oogpunt dan om werkelijk de tijd te verbeteren van de laatste vooroorlogse recordhouder Howard Hughes, die in 1938 New YorkParijsMoskoula- koetskFairbanksNew York, in totaal 24.212 kilometer, vloog in 3 dagen 19 uur en 14 minuten. Reynolds verbeterde echter met gemak dit record van zijn landgenoot met bijna 13 uur. In onge- veer 80 uur vloog hij de wereld rond. Maar Howard Hughes komt terug. In het komende vooriaar hoopt hij met zijn fa:» isti- sche schepping, de 200 ton wegende houten Hercules-vliegboot een reis om de wereld te maken zonder tussenlanding. GEDENK DE DAG DES HEREN Klankbeeld voor de K.R.O. Met het troepenschip ..Waterman" kwamen 300 Chinezen in Rotterdam aan, bestemd als bemanning voor 6, in Nederland in aanbouw zijnde, schepen van de K.P.M. De reputatie van de Chinese zeelui deed de douane tot een nauwgezet onderzoek van de bagage besluiten. En met succes want uit een onder- broek kwamen gesmokkelde cigaretten te voorschijn. De eige- naar kijkt ongerust toe. De politie van Heerlen heeft de leden van „De zwevende hand" ge- arresteerd. een bond, bestaande uit tien jongens, die zich onder aanvoe- ring van een 14-jarige bakkersleer- ling de laatste maanden hebben schuldig gemaakt aan een aantal kleine diefstallen in Heerlerheide en omgeving. Naast de aanvoerder waren leden van deze bende: een tweede bakkersleerling, eveneens 14 jaar oud, een 17-jarige schilders- leerling, een 14-jarige fabrieksar- beider. en zes scholieren, van wie er vier 13 jaar zijn en twee 12 jaar. Hun laatste overval op 4 Nov. op een bestelwagen bracht vier kg marsepein en een fles wijnop. De lekkernijen bekwamen hen echter slecht, want de politie kwam door deze diefstal op het spoor, dat een roemloos einde van de bende tot gevolg had. Toen de jeugdige rovers aan de tand werden gevoeld, be- kenden zii na deze diefstal nog een reeks andere, waar de politie nog niets van wist, omdat er geen aan- gifte van was gedaan. (Van onze Berlijnse correspondent) GEEN DIRECT gevolg van de Berlijnse blokkade doch nauw er mee samenhangend, zijn moeilijkheden als deze. Berlijn telt twee politie-corpsen, die elkander fel bestrijden. Het ene staat onder leiding van de communist en ridderkruisdrager Markgraf, het andere onder leiding van de sociaal-democraat Dr. Stumm. Markgraf's politie mag niet in de Westelijke sectoren opereren en Stumm's agenten mogen zich niet in de Sovjet sector vertonen op gevaar af gearresteerd te worden. Nu hou- den beide corpsen zich niet altijd zo heel strikt aan deze onge- schreven wetten, met het gevolg dat zij herhaaldelijk met elkaar slag leveren. De Berlijnse bevolking zelf is hiervan het slachtoffer. Onverlaten, dieven, moordenaars behoeven zich slechts van de Westelijke sectoren in de Sovjetsector terug te trekken om arrestatie te ontgaan. Markgraf's politie maakt daarenboven de S- baan onveilig. Zij handelen volgens het Sovjet-Russische standpunt, dat alle terreinen en gebouwen der ste- delijke spoorwegen onder Russisch gezag staan. Zij controleren de rei- zigers op het bezit van Westmarken en het lezen van door de Westelijke geallieerden gelicenseerde kranten. De Sovjets hebben het lezen van deze bladen namelijk verboden. Uit de stations en spoorrijtuigen wer den alle reclameplaten van West- Berlijnse bladen verwijderd. De West-Berlijners hebben dit alles echter niet goedschiks over zich heen laten gaan. In de S-baan ontstond handgemeen tussen reizigers en de politie van Markgraf, terwijl ver- kopers van door de Sovjets gelicen seerde bladen uit de treinen werden gewerkt. De politie van dr. Stumm kwam hierop in het geweer en heeft, nu op de S-baan-sthtions posten ge- vestigd, die de reizigers en de ver- kopers van West-Berlijnse bladen beschermen. Geen reden tot verbazing Het is eigenlijk wel een vreemd beeld, dat Berlijn vertoont. De stad is in vier sectoren verdeeld, waar- van de grootste, die der Sovjets, weer een wereld op zichzelf is. Deze verdeling is niet alleen administra tis! Zij is politiek, sociaal en eco- nomisch in even sterke mate door- genberd. Het leven in Westelijk Berlijn is opgetrokken op de grond- slagen der Westerse democratie en het vrijheidsbeginsel. In Oostelijk Berliin geschiedt alles in het licht van het Leninisme. Dit wordt con- sekwent doorgevoerd, zonder dat voor andere opvattingen of stelsels ruimte wordt gelaten. Er is dus geen reden voor de zo dikwijls geuite verbazing, dat de Westelijke geallieerden en de Sovjets het in Berlijn nooit eens zijn geworden. Zij hebben elkaar nooit begrepen, omdat zij beide van geheel verschillende stand- punten uitgingen. Voor de Sov jets is het verbieden van stro- mingen en opvattingen, die met het Leninisme in strijd zijn, even vanzelfsprekend als het voor de Westelijke geallieerden onaan- vaardbaar is. De Sovjets vinden het communisme het enige heil- brengende systaem en vinden het dwaas toe te staan, dat andere systemen dit communisme bedrei- gen. Controle is overal merkbaar Dit standpunt van 't Sovjet-Rus- sisch hoofdkwartier, Karlshorst, veronderstelt een absolute controle van het gehele leven der burgers Deze controle is in de sovjet-sector van Berlijn overal merkbaar. Nau- welijks heeft men de Brandenbur- ger Tor doorschreden, of men voelt in een geheel andere wereld te zijn binnengetreden. Het is er onvrien- delijk. Men voelt zich niet op zijn gemak. Het is er slordig en romme- lig. Oost-Europa kondigt zich hier reeds aan. De West-Berlijners ver mijden de sovjet-sector zoveel zij dit kunnen. Geallieerden ziet men er practisch nooit. Men heeft het gevoel niet beschermd te zujn en ieder ogenblik te kunnen worden opgepikt. Men let op zijn handelin- gen en laat dingen na die men mis- schien gerust had kunnen doen. In de vrees van de West-Berlij ners voor de sovjet-sector zit mis- schien wat overdrevens. Zij hebben echter reeds tientallen verbazing- wekkende staaltjes meegemaakt, die hen geen risico meer doen ne- men. Men verdwijnt eenvoudig en niemand hoort nog iets van de verdwenen persoon. De Berlijners hebben geleerd Gedurende een demonstrate op het plein der republiek voor de uitgebrande rijksdag vroeg ik enke- le arbeiders, waarom zij zich zo eensgezind tegen de sovjets verzet- ten. Zij namen hierdoor grote of fers op zich. Hun kenmerkend. antwoord was In 1932, zo zeiden zij, waren wij te traag en te onverschillig om ons te verzetten en onze mening openlijk kenbaar te maken. Wij lieten de staat aan de bruinhem- den. Nu hebben wij echter ge leerd. Wij weten, wat het bete- kent vrij te zijn. Deze vrijheid willen wij niet meer opgeven en wij zijn bereid haar te verdedi- gen. Wij willen het initiatief niet meer aan de communlsten laten. Zjj hebben de zaak der arbeiders verraden en trachten ons te dwin- gen onder het juk der dictatuur. Om dit te verhinderen, doen wij gaarne afstand f^an wat extra voedsel en brandstoffen, ook al hebben wij dit nog zo broodnodig. De fout van 1932 mogen wij niet meer herhalen. Anders zal het spoedig te laat zijn". Deze woorden geven te denken. Zij bewijzen, dat de Berlijner uit het verleden heeft geleerd en deze les voor de toekomst niet wil verge- ten. In Berlijn wordt om beginse- len gestreden en het is de fout der sovjets geweest te menen, dat deze strijd door het bieden van stoffe- lijke voordelen te hunnen gunste kon worden beslecht. In deze verwachting werden zij door het verzet der Berlijners wel bitter teleurgesteld. TORONTO, 10 Nov. (AP). De „rode" deken van Can terbury dr Hewlitt Johnson, die een reis maakte door Canada, gelooft niet, dat Stalin een dictator is. CV een in Toronto gehouden vergadering vertelde hij hoe hij tijdens een onlangs ge- bracht bezoek aan Rusland bij Stalin bepleit had om de Russische vrouwen van En- gelse mannen toestemming te geven om de Sovjet-Unie te verlaten en zich bij hun echtgenoten te voegen. Volgens dr Johnson had Stalin gezegd: „Dat zal ge- beuren." ..Daarna verbeterde Stalin zichzelf", zei dr Johnson. ..en zei: „dat zal waarschijnlijk gebeuren. dat hangt af van het opperste praesidium." Dat is het tijdelijke Russische wetgevende lichaam. „Toen," zei dr Johnston, ..wist ik. dat hij geen dictator was." Het lezen 'van strips, verhalen, bestaande uit tekeningen, met een korte verklarende tekst eronder, is een gewoonte, die men voorna- melijk bij de jeugd aantreft. In ^merika heeft deze gewoonte al schrikwekkende vormen aangeno- men, zover is het hier gelukkig nog niet- Doch wie geregeld met de jeugd in aanraking komt zal kunnen constateren. dat er wel een gevaar dreigt. De verhalen, die op de, veelal nog uiterst slecht getekende, prentjes aan de jeugd wordt ge- hfiden, zijn stuk voor stuk inge- steld op semntie. De gebeurtenis- sen zijn steeds aan de sterke kant, fantastisch en missen iedere over- eenkomst met de werkelijkheid. Niet reeel De fantasie van de jeugd, die zo wonderlijk mooi en eenvoudig kan zijn, wordt er totaal door bedor- ven en daarbij komt dan nog het grote zedelijke gevaar, dat aan deze strips verbonden. is, waarin met deugd, reinheid en eerbied te. genover de vrouw en het meisje, op ernstige wijze de hand wordt gelicht. In Amerika heeft deze strip-manie reeds de omvang aan- genomen van ernsitige excessen. Vele jeugdmisdaden worden door politie-deskundigen en psychiaters aan het lezen van dergelijke lec- tuur geweten. Tanende leeslust Een ander gevaar, dat ook nog te veel over het hoofd wordt gezien is de ernstige belemmering in de ontwikkeling, die het lezen van deze strips veroorzaakt. Want de- genen, die hun kennis putten uit hetgeen op prentjes wordt gepre- senfeerd, verleren het de moeite te nemen om door een behoorlijke tekst iets in zich op te nemen, ze "Infraphil" het ap parent met infra- rode stralen van de enig juiste golf- lengte, die in staat zijn diep in de weefsels doog te dringen. PRIJS gaan de weg van de minste weer stand bewandelen en het eind van het liedje is, dat ze later prac tisch niet meer in staat zijn de inhoud van een behoorlijk boek in zich op te nemen. En dan hebben we nog de preptjes zelve, die veelal spotten met ieder gevoel voor schoonheid en harmonie. De tekenaars van deze prullen zijn vaak niet eens bekend met de eenvoudigste wet ten van het perspectief, hebben 'n vaag of vervormd idee van ver- houdingen, accentueren vormen en figuren, die beter op de achfer- grond of onaangeduid kunnen blij ven, kortom het spot tnet iedere fafsoenlijke smaak. Dat alle zijn overwegingen, die ons noodzaken het lezen van strips tegen'te gaan. Vooral nu de ca- deau-tijd weer is aangebroken, menen wij op dit verschijnsel, waardoor op de duur onze jeugd ernstig bedorven dreigt te worden nog eens met nadruk te moeten wijzen. Geef de kinderen lectuur, maar dan goede en al is de boe- kenmarkt met goede jeugdlectuur weliswaar niet overvoerd, met ge- ringe moeite moet het mogelijk zijn, voor de jeugd iets goeds uit te zoeken. yAN DE VROEGE morgen tot de late avond nemen aller- lei bezigheden ons in beslag. Het zijn de werkzaamheden die wij volgens de plicht van onze staat te vervullen hebben in ons be drijf, in onze zaak, op kantoor in ons drukke huishouden. Wij moeten ze zo goed mogelijk ver richten, omdat daarin -God? wil voor ons gelegen is. En zijn ze gedaan, dan blijven ons de zor gen nog dikwijls drukken. Hoe wij het in deze moeilijke en zware tijden zullen klaar spelen en de eindjes aan elkander kun nen knopen. Echte beslomme ringen zijn dat. Onvermijdelijk Maar moeten we daarom juist niet des te meer al is het maar een enkel ogenblik vrij maken voor iets hogevs en beters dat onze geest voedt, voor een ge bed, voor een contact met God? De mens leejt toch niet van het stoffelijke alleen. MARCUS HET is volstrekt ondoenlijk tel- kens zout te leggen op de siak- ken der onwaarheid" of verdraaiin- gen van feiten, zols die door de Communisten worden geproduceera. Voor een keer is het misschien wel eens goed nogmaals met een voor- beeld aan te tonen, hoe volkomen verloren deze lieden zijn en hoe waanzinn'g bekrompen, hoe slaats ten opzichte van Moskou zij zich gedragen. Precies als de gehaaide nationaal-socialisten weten zij het eenvoudigste onderscheid niet meer Ee zien, volkomen verblind door hun fanatisme. Toen Paul de Groot, de secretaris- generaal der C.P.N, en Indonesiscne deskundige" van zijn fractie, bij de behandeling der noodwet-lndonesie in eerste instantie gesproken had (van de gebruikelijke, door de lei ding voorgeschreven en gereeefge- maakte vellen papier), moest hij wel in repliek komen met de Minister en met de fractieleider der PvdA, die beiden hem zeer in het nauw hadden gebracht, door een duidelijke zinspeling op de duistere contacten die Paul de Groot in Praag met de communist Soeripno heeft gehad. De weldoorvoede, kapitalistisch-glan- zende kop verscheen boven het spreekgestoelte en begon een speech zo afgrijselijk ver van alle logica en gezonde gedachtengang, zo dom-ge- vaarlijk voor zijn eigen partij, dat hij zijn weerga in de parlementaire geschiedenis nauweiijks vinden zal. Ongelukkigerwijze vindt ge die NIET in de Handelingen: daarin staan n.l. enkel de door de afgevaar- digden GECORRIGEERDE redevoe- ringen. Vandaar de onder Kamerle- den wel gemaakte opmerking: „Niets liegt zozeer als de Handelingen!" toe verheerlijkt door de Neder- landse Communisten, werd nu in- eens voor fascist uitgekreten. Van de gebeurtenissen in Madioen was de heer de Groot niets bekend, zei hij, en h~ voeg'de er aan toe: „Nle- mand kan daar iets van weten, want enkel het persbureau Antara heeft daarover mededelingen verstrekt en dit liegt, WANT het staat onder con trole van de Regering. Daar ging zijn geliefde Sovjet-Unie: staat een pers bureau onder sterker regeringscon- trole dan Het Russische Tass? Gelukkig is er correctie mogelijk, en ook hier heeft Paul de Groot er nog 'een draai aan weten te maken, zodat het in de Handelingen aldus vermeld staat: wat in Madioen ge- beurt is kan niemand bekend zijn, omdat het uitsluitend berust op be- richten van het persbureau Antara, dat generlei vertrouwen verdient, aangezien het door Hatta zelf gedi- rigeerd wordt". Tussen haakjes promoveert Paul de Groot dan zijn communistische partij in Indonesie tot „de grootste, de belangrijkste, beste en eerlijkste nationale partij van het Indonesi- sche volk". Aldus de communisti sche omschrijving van de landver- raderlijke vijfde colonne. MEN kan zich afvragen of dan alle begrip voor feit en waar- heid uit deze geesten is verdwenen. De vraag moet bevestigend be- antwoord worden. Zijn er onder hen, die het nog durven wagen zelf te oordelen, dan worden zij verwijderd indien dit ooi"deel van het officiele afwijkt. Nog onlangs is het aan mevrouw van den Muizenberg-Wil- lemse om die reden verboden het lidmaatschap der Tweede Kamer te aanvaarden; een lot, dat alien die haar kenden verwacht hadden: ot- schoon communiste was zij nog zo zelfstandig dat zij de juistheid van sommige feiten durfde toegeven, te gen de bevelen van partij-instanties '"ket goddeloze en mensonwaardige communisme, duivelser dan het na- tionaal-socialisme, maakt de arbei ders en al zijn ondergeschikten met alleen tot slaven, maar doet hen nog geloven, dat zij vrij zijn ook. Daar- toe dient de propaganda. En aange zien de resultaten der propaganda ernstig in gevaar gebracht kunnen worden door, zelfstandig. oordelen, door gegevens uit ^ndera bronnen (het Dagboek van Go.ebbels bewijst dit duidelijk), daarom moet de com munist door een „ijzeren gordijn worden afgesloten van de overige wereld, daarom moet in de nog vrije landen tegenover de communisten een ijzeren tucht, doorgezet tot de doodstraf toe, worden gehandhaatd. Deze ondemocratische, onvader- landse slavengeest bestaat 66k in ons Nederland. Laten wM ons daarvan bewust zijn. Paul de 77root heeft het nog eens bewezen door zijn optreden in de Tweede Kamer bij de behan deling van de noodwet-lndonesie. Een 50-jarige rijtuigpoetser van de Ned. Spoorwegen is eergisternacht door onbekende oorzaak gevalien tussen het derde perron van het Centraal-station en een passerende goederentrein. Hij werd meer dan tien meter meegesleept en liep dus- danige verwondingen op, dat hij bij aankomst in het Binnengasthuis bleek te zijn overleden. Howard Hughes is het prototype van een rasechte Yankee. Een man met een innemend uiterlijk, niet knap, maar toch een gezicht, dat iedereen prompt vertrouwen mboe- zemt. Wat hem een bijzondere po- pulariteit bij het zwakke geslacht heeft bezorgd is zijn vrijgezellendom ondanks de 41 jaren. Doch ook bij de mannen geidt Hughes als het voorbeeld van de zakelijk aange- legde Amerikaan. Men heeft hem wel eens een fantast-in-de-top ge- noemd. Maar wel of geen fantast, Howard weet altijd zijn plannen tot uitvoer te brengen. Hij begon zijn carriere in de in- strumentenfabriek van zijn vader, n grote en kapitaaikrachtige onderne- ming. Maar Hughes Jr. had alleen aan de instrumentenfabricage niet voldoende. In de loop der jaren richtte hij een t'ilmmaatschappij op een der producten'was de zo ge- ruchtmakende film „The outlaw" - later een iuchtvaartmaatschappij „Trans World Airlines" en 'n vheg- tuigenfabriek. Hij ontwierp zelf de nieuwe types, gaat als testpiloot de lucht in, en werd onlangs bijna het slachtoffer van een crash met een van zijn eigeh toestellen. Hij is een oppermachtig man, die steeds kaars- recht op zijn doel afgaat en niet de minste tegenspraak duldt. Bijna was Hughes een getrouwd man geweest. Doch de verbintenis met de be- roemde filmactrice Katherine Hep- burne sprong op het laatste ogenblik af. Niemand weet de ware reden. Maar bij de Amerikaanse vrouwen is de populariteit sindsdien nog sterker toegenomen. Hughes heeft een bliksemsnelle carriere gemaakt, iets dat de doorsnee Amerikaan in een eigen landgenoot verafgoodt. Hij kan doen en laten wat hij wil want zijn kapitaal bedraagt om en bij de 200 millioen. De „Hercules" op stapel Kort voor het einde van de oorlog kreeg Hughes opdracht twee reu- zenvliegtuigen te bouwen op reke- ning van de Amerikaanse regering, die zouden dienen om gewonde sol daten van Japan binnen de kortst mogelijke tijd naar het vaderland te brengen. Hughes zelf ontwierp de plannen. De machine, die acht mo- toren zou hebben met een vermogen van 24.000 pk werd geheel uit hout opgetrokken. Maar toen men in de fabriek nog druk bezig was, kwam het Slot van het ooriogsbedrijl, en de regering annuieerde de order als of het de gewoonste zaak ter we reld was. Intussen was er toch reeds 18 millioen aan het giganti- sche toestel gespendeerd. Hughes besloot de machine, waaraan reeds twee jaar was gewe'rkt, af te bou wen. Dat kostte hem persooniijk een slordige zeven millioen. Maar de Hercules werd voltooid, een onding op het eerste gezicht, een vliegtuig waarin men eenvoudig verdwaalt: Er is plaats voor 750 passagiers, er zijn 350 bedden, de lengte is bijna 70 meter. In November 1947 maakte Hughes natuurlijk weer zelf, zijn eerste vlucht met het monster. Eigenlijk was het nog geen tocht, want de ganse test duurde nauweiijks vijf de loop der jaren met hun wereld- vluchten hebben genoteerd. In Juni 1931 vlogen Willy Post en Gatty in 8 dagen, 15 uur en 15 minuten om de wereld. Een aanval van de Fran- sen Doret erf Lebrix op dit record mislukte, daar de „Trait d'Umon bij een noodlanding in Siberie vol komen werd vernield. Ook Mattern en Griffin, twee Amenkanen, faal- den in 1932, Het toestel verongeluk- te tussen Berlijn en Moskou. Daar- op probeerde Willy Post het zell maar weer eens met zijn oude ge- trouwe Winny Mae. Na drie nood- landingen gelukte het de een-oglge Amerikaanse vlieger to6h zijn eigen record met 20 uur te breken. Twee jaar later, in 1935, verongelukte hij in Alaska met zijn toestel. Het duur de tot 1948 eer het record van Post werd verbeterd. Thans startte Ho ward Hughes met 'n Lockheed plus een bemanning van vijf koppen. Een fantast als hij is, verbeterde hij Post's record ook fantastisch, n.l. met bijna 4 dagen. En fantast als hij is en steeds zal blijven, verwacht hij zijn „Hercules" in 1949 in een non- stop-vlucht in anderhalve dag om de aardbol te jagen. maakt het kan ook weer een re- clamestunt zijn dat hij het vol- gende jaar met de „Hercules" een wereldvlucht hoopt te gaan maken. Hij verwacht het record van de pennenfabrikant Reynolds te halve- ren. Historie der wereldvluchten In welk tempo de vliegtuigindus- trie zich heeft ontwikkeld blijkt wel emgszins uit de verschillende records welke bekende vliegers in minuten. Maar de vliegboot ging de lucht in. Sindsdien heeft men vrij- wel niets meer vernomen van Hug hes en zijn schepping. Dezer dagen heeft Hughes echter bekend ge- Misschien leggen wij ons bij geen der tien geboden zo weinig ver- plichtingen op als bij de uitvoering van het derde. Hoe vaak menen wij niet, dat wij de Zondag genoeg geheiligd hebben met het deelnemen aan de H. Mis. In de serie klankbeelden over de Tien Geboden door Piet van Veen, wordt hedenavond door de KRO onder regie van Leon Povel een klankbeeld over dit gebod uitge- zonden. In een voortdurende wisseling van beelden, waarin het contrast tus sen Zondagsheiliging en -ontheili- ging tot uitdrukking komt, toont de schrijver, dat het doorbrengen van deze dag naar de geest van het ge bod niet alleen een plicht is, maar dat de ware Zondagsheiliging tevens de rust verschaft. die nodig is voor een rijk, geestelijk leven. Zoals gemeld is Zaterdajgmor- gen de 34-jarige kantoorbediende J. B., wonende in de Pretorius- straat te Amsterdam, met 21.500 gulden wisselgeld van de melk- fabriek ..Holland" te Amsterdam, verdwenen. De man had opdracht het geld naar de Incassobank aan de Ceintuurbaan te brengen, doch in plaats van te voldoen aan zijn opdracht, ging hij er met het geld vandoor. De oneerlijke kantoorbe diende is reeds Woensdag te Den Haag aangehouden. Van het geld was nog 10.000 gulden over. De politie van het bureau Stad- houderskade te Amsterdam kreeg een tip, dat in Den Haag een man gesignaleerd was, die in diverse bars grote bedragen aan geld uit- gaf. Bovendien was de Haagse poli tie gewaarschuwd. dat in een cafe- taria een kistje was achtergelaten, waarin bij onderzoek f 230.zink geld was geborgen. Dit was aanleiding voor de Am- sterdamse rechercheurs zich naar den Haag te begeven en in samen- werking met de Haagse recherche een nader onderzoek in te stellen. Het spoor leidde naar een van de grote Haagse hotels, waar men in de bar in gezelschap van een dame, een zekere „dr. van Balen" aantrof, die de kantoorbediende bleek te zijn. Hij had zich onder deze naam met de vrouw in het hotgl laten in- schrijven en had op grote voet ge- leefd. De vrouw bleek te zijn de 23-jarige J. de J., bekend bij de politie. Zij is eveneens gearresteerd onder verdenking van heling, daar zij in de enkele dagen, dat zij met B. optrok. zich van top tot teen door hem Had laten aankleden. Het onderzoek wees uit, dat B. per dag f 3000.— uitgaf, hetgeen gelijk stond met zijn jaarsalaris, dat hij bij de fabriek, waar hij werkte, verdiende. In een bar had het stel voor f 1800 champagne en andere dranken en etenswaren opgemaakt. B. was op- gevallen, omdat hij kwistig fooien rondstrooide en er niet tegenop zag een kellner. die hem naar genoegen had bediend. een bankbiljet van vijftig of zelfs van honderd gulden in de hand te drukken. Bovendien kocht hij overal bloemen voor zijn vriendin voor fantastische bedragen. Het kistje met zink had hij in een cafetaria achtergelaten, omdat het hem te moeilijk was dit steeds mee te slepen. De kantoorbediende is thans in het bureau Stadhouderskade te Am sterdam ingesloten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3