R BEURS EN FINANCIeN H DR. BRONGERSMA SPRAK VOOR SCHOLA PUBLICA FILMS VAN DE WEEK Toezicht op leesbibliotheken r ALKMAAR EN OMSTREKEN De Missie-week Waarom uitstel? De Standaardschool J STAM STOOMT PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD- Zaterdag 13 November 1948 PA r Het is en blijft altijd interessant een andersdenkende, die eerlijk zijn mening wil zeggen, te ho- ren spreken over het katholi- cisme, vooral als zo'n gesprek de bedoeling heeft, vragen te stellen en daardoor een beter idee te krijgen over ons ge- loofsleven. Wil men echter met vrucht zo'n gesprek voeren, dan dient men zelf goed beslagen ten ijs te komen en op de vele vragen, hoe vreemd ook, een antwoord dat bevredigt, te kun- nen geven. De Simavi-collecte N.I.W.I.N. De kaasverkoop aan vreemdelingen R.K. Handbalclub A.O.G. DERTIEN TON GOEDEREN Voor hei' schip naar Keulen Restauratie Mienf 19 GEESTELIJKE WEDEROPBOUW Het urgentie-program, dat door de twee samenwerkende raads- fracties werd opgesteld voor de huidige regeringsperiode van de gemeenteraad, bevat ook het punt leugdzorg. Hierin wordt erkend, dat de gemeente een taak heeft ten opzichte van de jeugd; ten opzichte van de verwilderde en verwaarloosde jeugd staat er letterlijk. ARTSENDIENST DIERENART3ENDIENST NOG EENS: A.F.C.-Nieuws K.A.B.-HOEKJE KOERSEN VAN AMSTERDAM VAN 11 NOVEMBER 1948 Biljart-Nieuws Friese Revue De „Merelhof" te Bergen Onze agenda V. K.F.C. FILMKEURING Sfatenkieskrin.g Zaandam Geslaagd Dt vo lu] in pe vli La ka nie Ita! hei taa inv gro Eei gel afk mi< org zal om be! nig de leii I bei me zol hu] del in del gin vo< bei I wc del be< we val de ke va En aa mi dif ko va in zij 1 d. m u g el t£ ir d li s g t V i: Het betoog, dat dr E. Brongersma uit Amsterdam, Vrijdagavond voor de, helaas niet in zo grote getale opgekomen ledenschaar van de Schola Publica heeft gegeven, en dat tot onderwerp had, de beden- kingen. die van niet-katholieke zijde tegen ons geloof worden en werden ingebracht, was echter wel zo interessant, omdat hier iemand sprak, die uit ervaring wist, wat de grote moeilijkheden zijn bij de- genen, die niet tot de kinderen van onze moeder de H. Kerk behoren. In zijn inleiding sprak hij over het verschijnsel, dat er zoveel ver schillende meningen bij de mensen zijn. Dat uit zich vooral op het ter- rein van geloofskwestjes. Zo is het bekend, dat Bijbeltexten b.v. op verschillende wijzen worden ver- klaard en geinterpreteerd. Het grote voordeel van de Katholieke Kerk zag dr Brongersma in het feit, dat hier een levend gezag, be- lichaamd in de Paus van Rome, richting geeft. De wetten en dog ma's van de Kerk zijn niet om de mensen iets op te dringen, maar orp hen behulpzaam te zijn bij het denken en bij hun handelen. Grote denkers kunnen geheel te- genovergestelde begrippen hebben en zelfs over bepaalde zaken in het geheel geen begrip hebben. Zo is bekend, dat b.v. Chesterton zelf erkende, weinig van het coelibaat der geestelijken te snappen, iets, dat Hegel, Kant en zelfs Nietszche weer beter aanvoelden. In al deze zaken is echter de Kerk een goede leermeesteresse, zij heeft een ervaring van twintig eeuwen en wij kunnen ons gerust aan haar toevertrouwen. In het tweede deel van zijn le- zing sprak dr Brongersma, die een aandachtig gehoor had en waar- onder zich met de Hoogeerw. Deken van Alkmaar vele geestelijken be- vonden, over de vrijheid der kerk, die in wezen groter is dan de vrij heid, die bij niet-kerkelijken wordt verondersteid. doch in wezen prac- tisch geen bestaansmogelijkheid heeft. Zo ontkenden Luther en Cal- vijn de vrijheid van de menselijke De collecte voor Simavi heeft f 4042.35 opgebracht. Hartelijk dank aan alien, die dit prachtige resultaat mogelijk hebben gemaakt. De Kerstpakketten-actie heeft tot op heden ruim f4200 opgebrach! De straatcollecte op 8 Oct. bracht f 539,62 op. Wij zijn niet ontevre- den over het resultaat der actie £l hadden wij een hoger bedrag ver- wacht. Velen hebben kleinere en grotere bedragen gegeven. Ver schillende kantoren, scholen en verenigingen hebben hun mede- werking verleend om het resul taat zo hoog mogelijk op te voe ren. Aan alien die op enigerlei wijze hebben medegewerkt aan deze Kerstpakketten-actie betuigt het plaatselijk comite zijn oprechte dank. Door hun medewerking zul- len vele jongens over zee een bljj- dere Kerstmis hebben. Het bewijs van medeieven zuilen alien zeer op prijs stellen en velen zullen ons dat laten weten. Nogmaals namens de jongens over zee zeer hartelijk dank. Misschien zijn er nog die wel mee hadden willen doen, doch door omstandigheden er niet toe zijn gekomen, dan kan dat nu nog! Maar wacht dan niet langer. Doe het nu! Doe dat aan het secre- tariaaat Westerweg 55. ALKMAAR. Gedurende de zo- mermaanden is men er mee bezig geweest op de Kaasmarkt kaasjes te Verkopen aan buitenlanders. Niet alle buitenlandse valuta kwamen hiervoor in aanmerking, hetgeen evenwel niet wegnam, dat er vrij veel kaas is verkocht. Naar ons werd medegedeeld, bedroeg het to- taal van de verkochte kaasjes 5150 stuks, waarvan de laatste werd ver kocht op 29 Oct. j.l„ de definitieve sluitingsdag van de verkoop. Ingedeeld naar de valuta was de verkoop als volgt: voor Engelse Ponden 2647 kaasjes Amerik. dollars 612 kaasjes Franse francs 1245 kaasjes Belgische francs 357 kaasjes Zwitserse francs 175 kaasjes Zweedse Kronen 114 kaasjes Deze verkoop geeft evenwel geen zuiver beeld van het vreemdelin- gen-bezoek, want blijkens dit over- zicht zijn geen Portugese escudo's ontvangen. Dit wil echter niet zeg gen, dat er niet aan Portugezen verkocht is, want dat is wel ge- beurd. Er zijn Portugezen, en Span- jaarden geweest, die hebben ge- kocht met Amerikaanse dollars. Wel staat vast,' dat de meeste kaas is verkocht aan de Engelsen, die voor deze verkoop veel interesse aan de dag legden. Door verschillende omstandighe den is het niet mogelijk te vermel- den, hoe groot precies de deviezen opbrengst was van deze verkoop. Men kan echter wOl aannemen, dat de deviezenpot zwaarder is gewor- den. Het eerste elftal speelt Zondag in Limmen (Hogeweg, achter het Ju- lianaklooster). Aanvang 4.15 uur. Vertrek per fiets om half vier bij de Molen van Piet. Maandagavond scheidsrechterscur- sus in Zaandam. Degenen, die de cursus willen voigen, worden om 7 uur aan "t Station in Alkmaar ver- wacht. Alle leden komen Woensdag- avond op de training, dan wordt 't St. Nicolaasfeest besproken. Het bestuur. wil, Darwin was niet overtuigd van de betrouwbaarheid van de mense lijke geest en zo zijn er talloza voorbeelden. De kerk erkent een ware vrijheid, zoals in de woorden van St Thomas van Aquino tot uiting komt, die het verstand de opperheerschappij van de mens noemt. In het slot van zijn betoog bepleitte spreker niet aileen de wenselijkheid, maar ook de nood- zakelijkheiid, dat alle katholieken zich in hun gesprekken met anders denkenden ervan 1 bewust zouden zijn. dat zij goed thuis moeten zijn in hun geloof, opdat zij anderen iets mede kunnen geven van dat- gene, wat voor ons de grootste schat en genadebron is. Voor degenen, die dit interessante betoog nog eens zouden willen doorlezen, zij medegedeeld, dat de lezing van dr Brongersma ook in brochure-vorm verkrijgbaar is. Dezer dagen is 'n trailer van 10 ton, geladen met door de Katholieke Jeugdbeweging opgehaalde goederen naar Den Haag vertrokken; bin- nenkort zal er nog drie ton verzon- den worden. Dertien ton dat was de oogst van de in Alkmaar en omgeving ge- voerde actie voor het schip naar Keulen. De hoeveelheid levensmid- delen was overweldigend; verder was er een grote partij kleding en schoeisel, over het algemeen van goede kwaliteit. Daarbij werd nog ruim f 800.aan contanten opge- haald. Aan de jeugdorganisaties van tile schakering en de vrachtrijders komt een woord van dank toe voor hun medewerking aan het welslagen van deze actie voor de jeugd van onze geloofsgenoten in Duitsland. Het staat thans vast, dat de gevel van perceel Mient 19 (..Leeuwen- burg") gerestaureerd zal worden. Op de subsidie-aanvragen van Tijk, provincie en gemeente is gunstig beschikt, zodat verwacht kan wor den, dat met de restauratiewerk- zaamheden binnenkort zal worden begonnen. In de week van 1421 November wordt in onze stad de H. Missie ge_ houden, een feit, dat naar wij ver- trouwen een ieder genoegzaam be kend zal zijn. Deze JViissie-tijd is voor alien een fiefiode van geeste- lijke wederopbouW, waarvan de waarden en verdiensten moeilijk zijn te schatten. Het is een. overbekend feit, dat in de plaatsen, waar van tijd tot tijd zo'n Missie-actie wordt ondernomen, veelal een opbloei van het gods- dienstig leven valt te constaieren, die haar vruchten over een lange periode afwerpt. Deze Missie-tijd is niet aileen bestemd voor de afge- dwaalden, maar ook, voor de velen, die, vaak onder invloed der om standigheden, min of meer onver- schillig tegenover het geestelijk le ven zijn komen te staan en die door de parochie-geesteiijkheid soms niet gekend of soms moeilijk te bereiken zijn. Juist in onze tijd, nu de materie van alle kanten op ons aandrmgt en ook de besten onder ons haast geen tijd gunt voor een goede ontwikke- ling van het geestelijk leven, is een opwekking, een uit het hart gegre- pen woord van ervaren zielzorgers en predikanten een uitstekende ge- legenheid om ons, zo mogelijk biij- vend, te verheffen uit de vele, vaak al te vele wereldse zaken, waarmede wij ons plegen bezig te houden. En vooral ook daarom kunnen we deze kostbare Missietijd, die in alle op- zichten een tijd van genade is, zo goed gebruiken. Tijdens deze dagen zal men er goed aan doen, openbare vermake- lijkheden te vermijden, als men er enigszins buiten kan. De katholieke verenigingen en organisaties hebben hun avonden verzet of uitgesteld en het is de huisgezinnen extra gemak- kelijk gemaakt de oefeningen te be. zoeken door deze tweemaal te ge ven. Vooral de avond-oefeningen zijn van groot belang, omdat er on- derwerpen behandeld worden, die ongetwijfeld ieders belangstellmg zullen trekken. Wij noemen bijv. het gebed in het huisgezin, herstel van liefde en gerechtigheid, offergeest en de adel van de arbeid. Zo zijn er meer van die punten, waarvan hex nuttig is ze eens onder onze aan- dacht te plaatsen. Daarom. men ver- zuime geen gelegenheid, die hier zo makkelijk geboden wordt en benut- te deze periode van geestelijke we- deropbouw zo goed mogelijk. Dit program zal dit mogen we toch aannemen opgesteld zijn met de bedoeling ervan te verwezenlij- ken wat mogelijk is. Het voorstel van de commissie voor strafverordeningen bood hier- toe een goede kans. Deze commissie beoogde de jeugd te beschermen tegen ongezonde lectuur, die door leesbibliotheken beschikbaar wordt gesteld. De commissie wilde dit doel bereiken door een verplichte cata- logisatie, gebaseerd op de leeftijds- groepen van de personen, aan wie de boeken worden uitgeleend. Aan B. en W. wilde de commissie de bevoegdheid geven bepaalde boeken in de catalogus te schrappen. De commissie had haar voorstel goed voorbereid en alle daarvoor in aanmerking komende instanties vooraf om advies gevraagd. Verwacht mocht dus worden, dat het voorstel in het kader van de samenwerking op basis van het ge- zamenlijke urgentieprogram een goede ontvangst zou te beurt vallen. Het kon echter aileen genade vin- den bij de rechtse fracties, de KVP en de Prot. Chr. fractie. De heer de Wilde stelde namens de P.v.d.A. voor de kwestie (die toch volkomen rond was) in handen van de Commissie Jeugd- zorg te stellen; uitstel dus. Dat hij daarbij de steun kreeg van de com- munisten, die de hoop koesteren, dat van uitstel afstel komt, spreekt vanzelf. Voor dit uitstel was geen enkele reden en bij monde van de heren de Zeeuw, Woldendorp en Hoytink werd er dan ook van rechtse zijde met klem tegen gepro- testeerd. De zaak was naar hun me ning voldoende voorbereid en jver- bodig was deze preventieve maat- regel tot wering van slechte lectuur niet,. De heer Kirpensteijn was maar bang, dat de zaak juridisch niet door de beugel kon, terwijl er toch verschillende juristen hun sanctie aan de voorgestelde verordening gegeven hadden. En wat dan nog, vond de heer Hoytink, als de verordening van hogerhand niet wordt goedgekeurd; dan hebben wij tenminste onze plicht gedaan. Anderen wilden evenals bij de onderwijs-reorganisatie de lan- delijke regeling afwachten. Daar had rechts nu weer geen zin in; wie prijs stelt op de gemeentelijke autonomie, laat zo min mogelijk aan Den Haag over, waar men boven- dien in dergelijke gevallen de weg van de minste weerstand volgt. Ondanks het pleidooi van de bur- gemeester besloot de raad met links tegen rechts (129) om het voorstel in handen te stellen van de Com missie Jeugdzorg.' E6n troost was de verzekering van de heer de Wilde, dat het rapport van deze commissie binnen niet al te lange tijd verwacht kan worden. Wij kennen de heer de Wilde als een serieus en eerlijk man, wie het belang van de jeugd zeer ter harte gaat; wij hopen, dat zijn commissie het voorstel in zijn geheel zal over- nemen en zich niet zal laten weer- houden door van liberale en commu- nistische zijde te berde gebrachte bezwaren, dat het voorstel in strijd met de Grondwet zou zijn. Prof, v. d. Bergh schreef in het blad van de P.v.d.A ..De Gemeenteraad": „Het recht van vrije gedachten- openbaring in woord en geschrift is niet voor kinderen geschreven". Wat de gemeenteraad k5n doen om de jeugd te vrijwaren voor de slechte invloed van verkeerde lec tuur, dat moet hij doen. Daarmee is het belang van de geestelijke gezondheid van ons volk gediend. Van het adres van de bibliotheek- houders hoeft men zich niet veel aan te trekken. Bona-fide exploitanten van leesbibliotheken behoeven het stelsel van verplichte catalogisatie niet te vrezen; zij, die er tegen age- rem doen dit niet in het belang van de jeugd, doch omdat zij hun eigen voordeel zoeken. Waar de vestiging van zaken, die lichamelijk voedsel verkopen, ge- bonden is aan alle mogelijke voor- schriften en onder voortdurend toe zicht staan van de Keuringsdienst voor Waren, zien wij niet in, dat de verkoop en beschikbaarstelling van geestelijk voedsel ongelimiteerd aan Jan en Alleman overgelaten mag worden. Wij vertrouwen, dat de Commis sie Jeugdzorg zich zal herinneren, dat het voorstel van de Commissie Strafverordeningen een uitvloeisel is van het gezamenlijk urgentie program en daarom zo gauw moge lijk deze materi^ weer in de raad zal brengen. en Tengevolge van een tout onzer- zijds is gisteren het verkeerde roos ter van deze diensten gepubliceerd. Dit weekend hebben in werkelijk- heid dienst de artsen: Olree, Tams- ma, de Boer, van Sloten, v. d. Sluijs, Posthuma, Groenhardt, de Groot en Swaters. En Zondag hebben dienst de dle- renartsen: N. D. M. Dekker, tel. 312 te 't Zand en P. v. d. Kolk, tel. 232 Nieuwe Niedorp. Waegpraeter dat is onze col- lega van het Vrije Volk, heeft weer eens „gehapt". Wij hadden in ons raadsoverzicnt geschreven, dat de socialisten en communisten voor handhaving der Standenschool waren en dat vindt hij niet objectief van ons, want zegt hij, uit het debat bleek, dat de frac tie van de P.v.d.A. tegen de stan denschool is. Dat weten wij ook wel Waegprae. ter en dat is ook uit ons objectieve raadsverslag wel gebieken. Maar als de P.v.d.A. tegen de standenschool is, waarom maakt zij er dan geen eind aan? Er was een voorstel van de com missie, dat zulks mogelijk maakte. Een ander voorstel was er met. Door tegen het voorstel der commis sie te stemmen, stemde de PvdA (-2) dus toch tegen het verdwijnen van de standenschool, ofwel vodr de handhaving ervan? En zei de heer Torenviied, die zich weer eens volgaarne bij de so cialisten aansioot, niet, dat de toe- stand bevredigend was. Dat kwam toch ook neer op handhaving der standenschool. „Waarom zou je objectief zijn, als het de openbare school en de PvdA betreft?" zo besiuit Waegprae ter. Hij heeft bepaald het raadsover- zicht in de Alkm. Crt. niet geiezen. In ieder gevai heeft hij tegen de subjectieve fnening, die daarin ver- kondigd wordt, niet geprotesteero. Waarom zou hij! Met een kieine variatie zouden wij hem na willen zeggen: waarom zou je objectief zijn als het de rechtse' fracties en het bijz. onderwijs betreft? Het blijkt, dat dit geschrijf in het neutraie (zeg: liberale) orgaan beter past in de houding van Waegprae ter c.s. in deze onderwijskwestle. De Senioren spelen niet in ver- band met de Missie in Alkmaar. VVZ a—AFC a, 12 uur; AFC b— AFC c 1 uur;SVW a—AFC d 1 uur. Zaterdag: AFC fLlmfnen c, 3uur; AFC g Vitesse c, 4 uur; AFC iHSV c, 3 uur; AFC h—Vitesse d, 4 uur. Aileen zijn er wedstrijden voor junioren en adspiranten. Jongens zorgt voor een keur van uitslagen, toont dat de AFC-ers op het voet- balveld wat kunnen presteren. In verband met misverstanden maken wij bekend, dat het eerste evenmin als de andere elftallen a.s. Zondag niet spelen, AFC-ers zorgt, dat de voigende week de resuitaten weer in zijn geheel ouderwets zijn, vooral geldt dit vdor het eerste, en daarom deze week zonder uitzon- dering op de training aanwezig! Be- langrijk: houdt alien Maandagavond 22 November vrij, in verband met de buitengewone ledenvergadenng. Convocaties voigen. Pfjltjesdag Zondag 21 Nov. is het Pijltjesdag ten bate van het Jeugdwerk. De KK. Voetbalsport behoort hier ook toe en deelt mede in de baten; het spreekt vanzelf dat wij dan ook hieraan medevferken dobr die dag te helpen met de collecte (e.v. pijl- tjesverkoop). De aanvoerder van het 3e elftal heeft reeds zijn medewerking toege- zegd. Tiij hoopt dat het heie 3e en andere spelers die vrij zijn hem ook hierbij zullen 'asSisteren. De heer Praat dr. Schaepmanstr. 28 heeft de Organisatie in onze stad. Tot hem moet men zich richten. ciucces! De P.P.C.-er. SPREEKUUR THUISFRONT In verband met de in Alkmaar te houden H. Missie vervalt heden- avond, zowel als de Voigende week, het spreekuur van Kath. Thuisfront in het Kath. Militair Tehuis. Na enkele voorbereidende werk- zaamheden is de reisclub in staat om mede te delen, dat zij met haar activiteit kan beginnen. Aan alle vakafdelingen zal worden verzocht op de ledenvergaderingen propa ganda te maken voor deze jonge club. Indien er tijdig begonnen wordt met het sparen, zal het mogelijk zijn. om in de zomer van het vol- gend jaar een of meer reizen te organiseren. Binnenkort komen wij wel met een nader programma. het geen voor eei) ieder aantrekkelijk zal blijken. Het spreekt vanzelf. dat de club aileen kan floreren, indien velen gaan. sparen. Men kan zich opgeven tijdens de ledeavdrgaderingen van de K.A.B. en de vakafdelingen. en bovendien schriftelijk bij onder- staande bestuursleden: Borchman, Baansingel. E. Stam, Stuartstraat 88, P. Boots, Popelmanslaan 31. HARMONIE-THEATER Een moordenaar bekent Het is wel een zeer trieste ge- schiedenis, die de toeschouwer in de film „Een moordenaar bekent" wordt te zien gegeven. Een typisch Franse film, sterk dramatisch en met een somber tintje en men vraagt zich onwiiiekeurig af of de Franse films altijd zo sterk drama tisch moeten zijn. Een aan lager wal geraakt dokter pleegt een tweetal moorden als hij tot de ontdekking komt, dat zijn meisje hem ontrouw is. Wanneer zijn vriendin hem ook nog voor geid wil verraden, is hij ook de oorzaak van haar dood. Als hij aan de poii- tie zijn schuld bekent en deze hem niet wil geloven, slaat hij de hand aan zich zelf. Het zal duidelijk zijn, dat aileen volwassenen dit dramatisch gebeu- ren kunnen gaan zien. Het voorprogramma was alleszins de moeite waard. VICTORIA THEATER Het huis der vrouwen Deze film, spelende in een geim- proviseerd (Anglikaans) nonnen- klooster, heeft met een ware kioos- tersfeer niets van doen. Om deze lange optocht van onzinnige en im- morele sentimenten moeten we dit programma beslist ontraden. A. B. T. Niemandsland is de naam van een spannende cowboyfilm, die deze week in A.B.T. draait en ver- haalt hoe het Amerikaanse leger op groot verzet stuit bij de ranchers om in hun land befeningen te houden en opleidingskampen op te richten. Gene Autry probeert alle mogelijke vredelievende middelen, maar wordt gedwarsboomd door enkeie opnit- sers onder de ranchers. Wanneer Jimmy, een kieine cowboy, door een ongelukkig toeval om het leven komt bij een explosie en het leger de schuld krijgt, wordt de toestand scherp en onhoudbaar. Gene Autry weet op het juiste ogenblik echter de situatie te redden. Tot slot komt na een hevige strijd met rokende revolvers en besmeurde gezichten alles in kannen en kruiken en is aires ook ..Amor" dat van de toren wordt geblazen. Voor liefhebbers van cowboy- songs en sensatie een aardige film. Vooraf actueel nieuws, aange. vuld met enige kleinere fiimpjes. CINEMA Na een aardig voorprogramma, waarin naast een tekenfilm ook nog een interessant filmpje over enkele Hollandse boerendansen wordt ver- toond, draait in de Cinema de Ame rikaanse film ,.The Naked City", waarvan de Hollandse titel iuidt „New York ontwaakt." Misschien mag de titel niet weer- geven, wat de inhoud van de film is, dan wordt toch in ieder geval elke twijfel weggenomen door de film zelf. Geheel ontdaan van alle luister en pracht, welke er eVentu- eel van New York mag uitgaan, wordt hier een moordzaak benan- deld, vanaf het moment, dat het ge- beurde, tot aan de oplossing toe. Nauwkeurig wordt er een beeld ge geven van het leven In deze grote stad, waartussen de politiemensen jacht maken op een moordenaar. Dat hij gepakt wordt, behoeft met gezegd te worden, want dat spreekt vanzelf. Ook komt er natuurlijk al is het niet zo erg in het oog lo- pend een beetje Amerikaanse show bij, maar dat moeten wij bij deze uitstekende detectivefiim maar op de koop toe nemen. e exdiv. ACTIEVE AANDELEN Koloniale Bank A Ned.-Indische Handels Bank A Ned. Handel-Mij cvA Alg. Kunstzijde Unie A Bergh J 250-1000 A v. Berkel's Patent A Calve-Delft cvA Kon. Ned. Hoogovens A Lever Br. Unilever cvA Philips Gloeilampen gbvA Wilton-Feijenoord A Dordtse Petroleum A Kon. Petroleum A Amsterdam Rubber A Bandar Rubber A Holl.-Amerika Lijn A Java-China-Japan Lijn A KNSM Nat.bez.v. A Kon. Pakketv. Mij. A OBLIGATIES EN P AND BRIE VEN v.k. 12 Nv. 103H 103)1 96s/i 98 65 65 148 vor.k. letape 10 Nv. 12 Nv. 85 111 1531/a 148 y8 285 118 - 1471/2 186 272 2731/2 2235/4 225 172i/4 276 3051^ 304»/4 149)4 150i/4 1331/4 1591/2 1451/2 145 1571/, l.tape 12 Nv. 87i/4 1121/4 156i/2 1483/4 287 1181/2 150% I861/2 2761/2 227% 175 2831/2 3083/j 154 136 161 1471/4 146 161 Ned. Scheepv. Unie A Rotterdamse Lloyd A Stoomv. Mij. Nederland A HVA A Javase Cultuur A Ned.-Ind. Suiker Unie A Ver. Vorstenlanden A Deli-Batavia Mij. A Deli-Maatschappij A Senembah Mij. A ACTIEVE OBLIGATIES Nederland 1948 dito 1947 dito 1937 $-lening 1000 Invest, cert. Ned. 1962-64 dito N.W.S. 1000 Nederl. lOOSp.C N.-Ind. 1000 '37 A Kon. Petroleum 3 Deli Spoorweg 3'/» N.-L Spoorw. '02 3'A AANDELEN Lev. Br. 6% pA 1453/4 1451/4 Idem i% PA 1041/4 104 V Aniem A 97% 97% N.-Ind. Gas A 105 105 N.-I. Sp.-Mij. A 27 27% Sem.-Cher. A 11% 11 VOORL. GENOT. AAND. Alb. Heyn N.A. Vredestyn N.A. Fitting Walvischv Nrd. I, Verz.v. SchokbetOD Zwitsal A A A A A A A 181 140 89% 181 140 92 114i/i 1141/4 90 91 140 123 AMERIKAANSE FONDSEN Anaconda Bethl.St. Chrysler Gen Motor. Int. Nick cvA cvA cvA cvA cvA 34% 103% 1221/2 125 S 34% 293/4 110 61i/. 293/4 37- 3'/.-3 3 3 3 z.bel. m.bel. 2'/i 2'/» 3 Kennec. Rep. Steel U.S. Steel Cit. Serv. Nrth. Am. Cont. Oil MidC. Oil Philips Shell Tidewat. Baltimore Miss. K.T. N.Y. Cent. Pennsylv. 1563/4 158i/, 152i/, I6O1/4 2423/i 244% 81 90 421/4 132 1441/4 1441/4 141 100A 971./.. 97'Vn 100 97"A. 99 A 99 803/4 1011/4 95% cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA cvA 543/4 281/s 74% 443/4 14% 57 59 67V, 371/4 25% 10 5 121/2 163/1 1581/4 153 161 2481/4 82 92 43 1341/2 1453/4 143 1001/4 97"/u 97"/u 99% 97« 99 A 99 A 80"/>. 101A 95% 543/i 28i/i 74% 443/4 14% 371/4 22% 12Vi Resuitaten in klasse A: Ale. Victrix—Driesprong ExcelsiorOptimisten Gekr. Valk—Volharden 4—6 6—4 8—2 Naar wij vernemen komt op ie November het Selskip „Tetman de Vries" in het Guldeh Viles met zijn nieuwe revue „Kontrasten". Dit is alle jaren een van de hoogtepunten van het Selskip „Friso". Tetman de Vries komt alle jaren met een nieu. we revue, deze keer voor de vierde maal waarvan de eerste reeds bijna 300 opvoeringen beleefde, terwijl ae anderen ook nog geregeld worden gespeeld. Het is te verwachten dat de zaal van het Gulden Vlies a.s. Dinsdag weer geheel bezet zal zijn. Van hier gaat het gezelschap naar Midden Beemster waar dezeifde re vue de voigende avond worden op- gevoerd. K.J.B. HEILOO. Dezer dagen sprak prof. Holtkamp van het Seminarie Hageveld over de geschiedenis van oud-Heiloo of heilige loo, zoals het vroeger genoemd werd. Ook het ontstaan van de wonderput en de zienswijze van mensen uit de Mid- deleeuwen op dit wonder, werden behandeld. Een leerzame avond. Zaterdagavond 13 November kun nen de leden een vrijkaart krijgen in het GGzellengebouw. Komt alien, want dit is de enige avond van uit- gifte voor jullie. Dan is er nog een klein foutje in het programma ge- slopen. Het plaatsbespreken voor de uitvoering van Zaterdag 20 Novem ber is op Vrijdagavond van 89.30 uur en voor de uitvoering van Zondag 21 November na de Hoog- mis van 1011.30 uur. Mannen den-k aan de programma's die jullie te verkopeh hebben. H.S.V. HEILOO Zondag a.s. zal HSV RCZ 1 in Zaandam gaan bekampen. Dit is geen makkelijke opgave. Wij verwachten echter dat HSV met de voile buit thuis zal komen! Limmen I speelt tegen WSV 1 (Wormer). Deze wedstrljd vindt plaats op het HSV terrein en zal wel belangstelling trekken. ERNSTIG ONGELUK HEILOO Gisterenmiddag om- streeks kwart voor 5 reden enkele leerlingen van de Uloschool in de richting Limmen langs de Rijksweg. Door onvoorzichtigheid van de kna- pen kwam plotseling de 14-jarige J. Min uit Limmen op de rijweg te- recht en kwam vervolgens in aan- raking met een veewagen, die met flinke snelheid naderde. De jongen werd gegrepen en tegen de grond gesmakt. Dr. van Driel was direct ter plaatse en nadat men de zieken- auto had gebeld, welke geruime tijd later arriveerde, kon de jongen, die een schedelbasisfractuur en een ver- wonding aan een der banen had op- gelopen, naar het St. Elisabeth Zie- kenhuis te Alkmaar worden over- gebracht. Een nader onderzoek wordt ingesteld. In Bergen waar een grote wo- ningnood heerst, waar ruim 4070 der gezinnen in de onaangename toestand verkeert, dat zij hun wo- ning met een ander gezin moeten delen, is destijds het plan gerezen om een aantal woningen voor Ouclen van Dagen te bouwen. Het gemeenfebestuur heeft over- wogen het aantal voor dit doel toe- gewezen m3 te gebruiken, om een modern hofje, bestaande uit 19 nuis- jes te bouwen. Deze huisjes worden dan toege. wezen aan Ouden van Dagen, reeds woonachtig in Bergen en die door hun verhuizing een grotere woon- ruimte dan zij in het hofje zuilen krijgen vrij maken. Hierdoor wordt een tweeledig doel bereikt, n l. verzorging van de Ouden van Dagen is hiermede gediend en er komt woonruimte vrij voor de vele wach- tenden. Het hofje, dat de „Mereihof" genoemd zal worden, is ontworpen door de heer J. H. Roggeveen, ge- pensioneerd gemeente-architeet van Bergen. Het wordt gebouwd op een bos- terrein in het centrum van het dorp en het ligt in de bedoeling het als openbaar park aan te leggen. Dit zal zeer zeker een aanwinst voor Bergens dorpsschoon zijn. De aanbesteding waarvoor van de zijde der aannemers veel be. langsteliing bestaat zal Dinsdag 16 November a.s. plaats vinden. Bergen wordt hiermede een mooi en doelmatig gebouw rijker. R.K. GEM. ZANGVERENIGING SINT JACOBUS TUITJEHORN. Bovengenoemde vereniging geeft a.s. Zondag 14 en Maandag 15 November haar jaar- Iijkse uitvoering in het Patronaat. Gezien het succes welke zij op het Bondsconcours deze zomer behaalde, kunnen wij verzekerd zijn een mooi programa te kunnen beluisteren. Medewerking wordt, evenals vo- rig jaar wederom verleend door de R.K. Gem. Toneelvereniging „Het Masker" uit Warmenhuizen, welke toen zo'n succes oogstte. Opgevoerd wordt, het blijspel „Het Gouden Kalf". BIOSCOPEN HARMONIE: Een moordenaar bekent; volw. VICTORIA: Het huig der vrouwen; volw. CINEMA: New York ont waakt; 18 jaar. A.B.T.: Nieumandsland; 14 jr. APOTHEKEN: Dr. H. Har- tong van Ark, Langestr. 1. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindenlaan 100, telef. 3628. K.J.B. NIEUWS EGMOND-BINNEN De ge- mengde toneelgroep van de K.J .a. is Van plan op Zondag 21 Novem ber en Maanrtag 22 November het toneelspel „Geen Recht op Geluk" voor het voetlicht te brengen. De opvoering van dit stuk 'zal in het Jeugdhuis plaats hebben. Gezien de vorlge prestatles van deze groep, mogen we aannemen, dat zij ook nu weer aan onze ver- wachtingen zal beantwoorden. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het bestuur en 's avonds aan de zaal. K.J.B.-leden, die met hun contribu- tie gelijk zijn, krijgen vrij toegang. BURGERLIJKE STAND LIMMEN Geboren: Gerardus Thomas Cornells zoon van Remment Min en Johanna Barbara Limmen; Anna Cornelia Maria dochter van Gerardus Petrus Bakkum en Elisa beth Cornelia Zuurbier; Cornelia Maria Rozalia dochter van Cornells Struijiaart en Anna Divera Oud- huis; Helena Agatha Sophia dochter van Petrus Kabel en Helena Kla- sina Verver; Agatha Geertruida Anna dochter van Adrianus Admi- raal en Geertruida de Graaf. Ondertrouwd: Jacobus Josephus Leek te Uitgeest en Elisabeth Maria Dirkson alhier; Gerardus corneas Jacobus Vink en Regina Johanna Maria Mok; Nicolaas Leonardus van Noort te Heemskerk en Johanna Ca_ tharina Valkering; Franciscus Pe trus Wilhelmus de Groot en Catha rine Johanna Hoogeboom; Jan Tol, weduwnaar van Trijntje Schilder, wonende te Edam, en Alida Druij- ven wonende alhier. Gehuwd: Jacobus Josephus Leek te Uitgeest en Elisabeth Maria Dirk, sen alhier; Gerardus Cornells Jaco bus Vink en Regina Johanna Maria Mok. Overleden; Aagje Kraakman, oud 74 jaren, zonder beroep, weduwe P. Mooij; Doortje van Wonderen, oud 64 jaren, zonder beroep; Evert Sta- lenhoef, oud 90.jaren, zonder be roep, weduwnaar van A. L. van Dommelen. Ingekomen personen: Gezina Harms van Castricum; Catharina A. M, Godijn van Voorhout; Elisabeth S. Lotz, weduwe H. W. H. Kou- wette,komende uit Nieuwer-Am- stel. Vertrokken personen: Geertruida M. Th. Koffijberg naar Amsterdam; Theodora M. Bolleman (Wed. J. H. Rozemeijer) naar Schagen; Anna Catharina Wokke naar Haarlem. UITGESPROKEN FAILLISSEMENTEN 11 November: P. S. Broers, expe- diteur te Venhuizen V 160 A. Rech- ter-commissaris: Mr. Alblas. Curator Mr. D. H. Buiskool, Hoorn. Roel of Rijkeboer, groentehande- laar te Noord-Scharwoude, Dorps- straat B 21. Rechter-commissaris: Mr. v. d. Wall Bake. Curator: Mr. Noordwijk, Nassauplein 41 (kantoor Mr. C. A. de Groot). Voorts is gedeponeerd de uitde- lingslijst waarbij surseance van be- taling wordt gevraagd door credi- teuren van de firma Kooy en Fit te Bovenkarspel. BURGERLIJKE STAND H.H. WAARD Geboren: Egber- tus Jozef z. v. N. Groot en C. M. Bos; Alida Hendrica d. v. H, Ydema en M. Nooij; Johannes Gregorius z. v. J. G. Pauw en M. M. Beerepoot; Christianus Maria z. v. C. J. Urnen en J. Schuit; Juriaan z. v. V. Lam- merts en R. v. d. Brug; Gerardus Theodorus Petrus z. v. P. C. Neef- jes en A. Wijnker; Johannes z. v. J. F. Riemersma en S. M. Koornstra; Jacob z. v. A. Gootjes en A. Balder. Ondertrouwd: E. Ursem 28 j. en A. C. van Langen; Joost Nagelhout 26 j. te Nibbixwoud en Johanna Doodeman, 21 j. Getrouwd; E. Ursem en A. C. van Langen. Overleden: geen. Ingekomen: C. Strooper; A. Schaafsma; S. Smit; K. Mandekoo- per de Brouwer; P. Koning; J. P. Groot; H. Kout; K. G. H. Kolf, K. Biersteker. Vertrokken: B. Dummer, naar Vlagtwedde, ^Hunnekemoer (Uost); F. Ch. Hemmen, als voren; P. J. Klaver, Heiloo, Schuine Hondsbosse- laan 56; A. Ch. Schutte, Nieuwe Niedorp, B 176; A. W. Schutte, als voren; C. F. Schutte, als voren; P. P. Konijn, Assendelft, Kuijperstraat 48 II; M. Bot, Venray, Ch. Ruysstr. Nw. 5; C. H. Burggraaf, Zeist, Bou levard 2; A. Stuurman, Sijbecarspel B 82; M. Barth, Rotterdam, Schie- kade 19; M. Groot, Koedijk, Boven- weg D 6; C. G. Sinnige, Alkmaar, Costerstr. 6; A. J. Klaver, Assen delft, J. Evertsenstraat 86; J. G. J. Frentrop, Theresiastr ba; J. Bier steker, Andijk, Kleingouw 104; J. de Boer, Ruinerwold, Dijkhuizen B 232. ALKMAAR: A.B.T.: Niemandsland, 14 j. (B). Americain: New York ontwaakt, 18 jaar (C 1). Harmonie: Een moordenaar be kent, volw. (C 2). Victoria: Het huis der vrouwen, volw. (C 2). DEN HELDER: Tivoli: Achter de wolken, 14 jaar (B). Down Mexico way, 14 jaar (B). Witte: De verdoemden, volw. (C2). LUTJEBROEK: City: Alladin in Bagdad, alle 1ft. (A). HOORN: Victoria: Zamboamga, 14 j. (B). Don't fence me in, 14 j. (B). Winston: Het leven roept, volw. (C 2). SCHAGEN: Royal: Staatsvijand no. 1, 18 jaar (C 1). De rode hengst, alle 1ft. (A). WIERINGEN: De Haan: Achter de wolken, 14 j. (B). sinds 1902 Ook voor uw HTJISHOUD. WAS. Chemisch reinigen binnen 1 week. Zonder prijs- verhoging. BREED 28 HOORN Telefoon 4192 (K 2290) (Adv.) In de gisteravond gehouden ver- gadering van de Statenkleskring Zaandam werden in het bestuur ge- kozen de heren Sijsener, Zaandam (Voorz.), J. Molenaar Zaandijk (Seer.), de heer (Jastrieum te Heemskerk; N. v. d. Lugt, Krorarae- nie, J. Opdam, Heiloo, C. Venneker, Alkmaar en P, de Vries, Castricum. Bij de bespreking van de candi- daatsteiling voor de Rijkskieskrtng kwam de wens naar voren, dat uit de Statenkring Zaandam minstens drie arbeidersvertegenwoordigers in het Rijkskieskringbestuur zullen worden gekozen. De bestuursleden C. de Roy van Zuydewijn, Wormerveer, J. Sernee, Assendelft, N. Hooijschuur, Koog aan de Zaan en C. v. Diemen, Uit geest, hadden zich niet herkiesbaar gesteld. OMZET GROENTENVEILING Z.O.-BEEMSTER. De omzet van de Groentenveiling bedroeg van 1 Januari tot 29 Oct. 1948 f 2.586.168 58 tegen f 1.847.173.63. Aizo in 1948 f 738.994.95 meer. EEN POSTWISSEL VERVALST PURMEREND. Gisteren is hier aangehouden de fabrieksarbeider D. B. die op het postkantoor alhier een postwissel aanbood, waar hij een nul achter een cijfer had gezet en aizo f 60.98 wilde ontvangen op een postwissel van f 6.90. DE INBRAAK IN DE GROENTENVEILING Omtrent de inbraak in het ge bouw van de Groentenveiling komen thans enige bijzonderheden los. Door middel van forceren van de hekken welke het terrein afsluiten heeft men zich toegang verschaft tot bij het gebouw zelf. Daar heeft men na indrukken van een ruit de deur geopend en zo toegang verkregen tot het kantoor. Daar heeft men de ra- men verduisterd en heeft men de brandkast met een autogeen-snljap- paraat aan een der zijwanden een gat gemaakt, waardoor het geid voor het wegnemen lag. De buit was circa f 5000.—. Geldswaardige papie. ren heeft men laten iiggen. Toen des morgens de inbraak ontdekt werd bleek een hele herrie op het kan toor te zijn gemaakt. Men neemt aan dat er meerdere inbrekers zijn ge weest. Er is een uitvoerig onderzoek ingesteld met politiehonden enz. De rijkspolitie alhier ontvangt eventueel gaarne inlichtingen. Aan de Vrije Universiteit te Am sterdam slaagde voor het propae- deutisch examen theologie de heer P. van Breugel te Heer-Hugowaard. EEN SCHIP VOOR KEULEN CASTRICUM. Nauwelijks wa ren de kleinen met hun lampions op St. Maartensavond huiswaarts ge- keerd, of de grote inzameling ten behoeve van de noodlijdende in Duitsland had reeds een aanvang genomen. De organisatie was in handen van de vrouwelijke jeugdbeweging, geen huis werd overgeslagen en de oogst was groot. Enkele autobezitters had den hun materiaal voor het goede doel beschikbaar gesteld. Zelfs de brandweerauto was aanwezig om mede te helpen. De bewoners van Castricum en Bakkum, waarvan ve le nog gebukt gaan onder de zorgen van het gemis, doordat hun hun tijdens de bezetting werd afgebro- ken werd door deze spontane gave getoond wat naastenliefde vermag. De vrouwelijke jeugdorganisaties alle lof voor hun prac>.tige werk.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2