R H Japanse oorlogsleiders veroordeeld Bijzondere moatregelen tot prijssteliing in de landbouw - r Mgr. Breton, de blijmoedige Fu ALKMAAR EN OMSTREKEN vliecveld ypenburc J Mac Arthur vraagt over/eg voor gratie Holiandia Geweigerd kampong plat te branden Steunpilaar van het katholiclsme in Japan Toch een stukje Duitsland? Onderwijsvrijheid en finantiele gelijk- stelling Onder het vergrootglas PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Maandag 15 November 1948 Komt in het geding A.F.C.-NIF.UWS Onze agenda ZOALS WIJ nog in een deel van onze editie meldden heeft het intemationale militaire Tribunaal te Tokio, waarin elf landen vertegenwoordigd zijn, uitspraak gedaan in het proces tegen 25 voormalige Japanse leiders. Alle beschuldigden, met uitzondering van Sjigemitsoe, voormalig diplomaat en Matsoei, bevelhebber van het leger in centraal-China, werden schuldig bevonden aan samenzwering tot het voeren van een aanvalsoorlcg. Zeven van de voormalige oorlogsleiders, waar- ofider de ex-premier Tojo en de ex-minister van Buitenlandse Zaken, Hirota, werden veroordeeld tot de strop. STREED VERGEErS TEGEN STERKER KINHEIM R. K. Cemeenteraadsleden VOOR ENKELE PRODUCTEN NOG NOODZAKELIJK Admiraal joujart naar ons land REGERING VRAAGT NADERE INLICHTINGEN HET BIJZONDER ONDERWIJS IN FRANKRIJK Kcthoiieken richten zich tot de Franse President Nederland blijft bij zijn eis Leergeld betaald EEN ONJUISTE WETSTOEPASSING De vo< lul in pei vie La kai D niei Ital heic taal inv gro' Eer gels afki mie org zal om beh nig de leic E be! me: 7.0li hur del in der gin voc bei F wo der be« we val de kei vai En aai 1 mu dig ko: val in zij: I 1 t 1 r 7 1 i l i i i i D I> d v P ti 0 d n 1 v a d d< m u! gi el tE ir d li s' g t V i: GEDIPLOMEERD VERVOERDER Bij de te Den Haag gehouden examens vakkennis van het be- roepsgoederenvervoer langs de weg, slaagde aldaar onze plaatsgenoot. de heer A. C. A. Praat. Door het behalen van dit diploma is de heer Praat de eerste in onze stad, die door de Stichting Beroepsgoederen- vervoer langs de weg, met goed ge- volg werd geexamineerd. WEEKEND IN BERGEN Het sociale weekend, dat a.s. Za- terdag in het retraitehuis in Ber gen zou gehouden worden, gaat niet door, Voor het weekend van 20 en 21 December zijn nog 22 plaatsen open. Men haaste zich dus. Opgave, nadere inlichtingen en vol- ledig programma bij de heer A. Geels, Waerdendelstraat 3, Alkmaar. K. A. V. Een dezer dagen hield de K.A.V. afd. St, Jozefparochie haar eerste bi.ieenkomst in dit seizoen. De voor- zitster mevr, van Slingerland gaf een overzicht van de bedoeling en werkwijze der K.A.V. Daarna werd door een paar leden van het werk- comitd de eerste les van het win- terprogramma behandeld. Deze ging over de economie in de huis- houding onder het motte: De man verdiend het geld en de vrouw Verder werden onder het genot van een gratis kopje koffie en de biibehorende koek de vragen be- antwoord en de verdere plannen besDrokert. Een en ander werd aan- gevuld door gezellige muziek en voordracht door enkele onzer le den. Om ongeveer 11 uur sloot de voorz. de avond. die zeer in de smaak was gevallen. SCHAAKCLUB D.O.S. D.O.S. 2 speelde haar eerste eom- netitiewedstriid en wel tegen De Pion 1 van Venhuizen. Het werd een zware nederlaag voqr D.O.S. 2. De eindstand luidde 72"; voor De Pion. D. O. S. De Pion Obdam—Kooijman A. Scholten J. N. Swagerman 1—0 ApnelP. Mantel 0—1 Godiin—C. Vis 0—1 v. Hoven—J. S. Swagerman"-—'/? ,T. NiimanT. J. Burger 0—1 A. de BoerA. Burger 0—1 W. WeuterA. Balk 0—1 A. d. Boov—C. Zwaverman 0—1 WAv LeeuwenW. Koster 10 De nitslagen van de onderlinge romnetitie ran Groep 1 luiden: ,T MoovSl'kker w SpeetsB. Praneer r' v. WezepA. Niiman ,T T. F T,. P. 0—1 1—0 1-0 1-0 1883 876 2.14 47 1837 650 2 51 37 1 346 855 1 80 35 1348 867 2.14 3? 1768 870 2.03 21 1229 636 1 93 18 919 514 1.73 14 1157 711 1.62 12 71 nn 664 3.16 27 7541 584 4.35 26 2697 642 4.19 °6 1939 659 2 94z75 7418 589 4.10 33 7059 565 3 64 27 1373. 597 3.17 77 1877 616 3 04 19 Rilinrt-nieUWS Co— petiti estanden: Klasse C Ale. Victrix Dnesprong I.irdenhoek 7,. E K. Z.? Dp W?ae GeVr. Valk Volharden O-o'er Otis Klasse A: Drie Buiten Ootimisten TTveelsior Ale. Vietrix Volharden T>r?®spr''rt^ C-cV-r Valk Ovler Ons - Hedenavond worden in Klasse B de vei«ende weds.tr'iden gespeeld: Ale. Victrix—Drie Bu'ten Cafe Hecker, Excelsior—De Was» Cafe de Nachtegaal Harmonie—Optimsten Cafe de Kl. Harmonie. Welpen: Randers aAFC a 04; AFC bHSV b 2—0: Foresters a— AFC c 20; Alcm. Victrix dAFC d 0—2; AFC e—Alkm. Boys c 1 Wij moeten eerliik zeggen, jullie deden het keurig. Een serie ver diende overwinningen. een paar ge li.ike spelen en enkele nederlagen. Gaat zo door! De jun. a was gelijk. De c's gaven goed partij tegen. b en verloren net aan. De adsp. a doorboorden het H.H. Waarder doel 4 x en hielden het heel goed en doelpuntten maar liefst eigen doel schoon. De F's speelden 8 maal. De g's hielden prachtig vol. maar bezweken 5 min. voor het einde voor een penalty.- Dat was jammer. De h's speelden een pittige wedstrijd en scoorden 3 maal. Dp adsp. i sleeoten een nutti^ puntje in de wacht. Volgende maal nog beter. De c's namen in een vriendschappe- liike match de Duinranders op de korrel met 4 schoten in de ross. Tot slot de welpen: A, b en wonnen verdiend; c en e moesten voor de overmacht zwichten. maar het was net aan. Jongens, jullie ga ven een goed voorbeeld en het is 'n goed voorbeeld voor de senioren om iedere Zondag ook zo uit de bus te komen. Daarom senioren in de eerste helft van de competitie liep het niet zo als wij wensten, maar laten wij daarom ons niet ontmoe- tigen. R.K. Alkmaar blijft ondanks alles op u rekenen en blijven trouw, dat is zeker. De toekomst zal bewijzen dat het kan. Nogmaals houdt 22 November, Maandagavond vrij voor de ledenvergadering bij Beemster. De P.P.C.'er BENOEMING LID GEMEENTERAAD De voorzitter van het Centraal Stembureau brengt ter algemene kennis, dat het besluit, waarbij hij de heer W. de Boer te Alkmaar heeft benoemd verklaard tot lid van de gemeenteraad, in plaats van de heer G. J. Wagenaar, die zijn be- noeming niet heeft aangenomen, voor een ieder ter gemeente-secre tarie ter inzage is neergelegd. Alkmaar, 12 Nov. 1948. De voorzitter voornoemd, WYTEMA. BURGERLIJKE STAND Geboren: Henricus C. M., z. v. R. A. Dekkinga en A. Smit; Cornelis F., z. v. J. N. Akkerman en N. Geus Sonja E. M., d. v. A. Langkemper en J. C. C. Koreman; Hendrik F. z. v. G. Bulman en B. J. van Laar Catharina M. A., d. v. C. J. J. Jon kers en C. M. Tromp; Carla, d. v J. Stafecky en J. de Waard. Gehuwd: Gerrit Paap en Aaltje Vriesema. GEVAARLIJK SPEL Zondagmiddag heeft een drieta jongens, twee van 10 en een van 8 jaar, op het platte dak van de fa de Wild met stro en afval een vuurtje gestookt. Toen de vlammen hoog oplaaiden en zij vreesden de zaa niet meer in hun macht te hebben, schoven zij het brandende zaakje van het dak af in het vijver- tje. Persoonlijke ongelt'cken kwa men niet voor en de politie kon het brandje zelf blussen. De knapen zijn echter ernstig onderhouden. VERBONDSCURSUS Wegens de Missie in Alkmaar vervalt vanavond en morgenavond de bijeenkomst van de 3-jarige cur- sus van de K.A.B. Men waarschuwe even zijn kennissen. Een vergeefse tocht is onaangenaam. GRANAAT GEVONDEN Zaterdagmiddag werd aan het politiebureau gemeld door bewoners van de Aceleystraat, dat. in een sloot bij de Bergerhof een granaat lag van de Luchtdoel-artillerie. De marechaussee heeft de granaat, een niet-ontploft exemplaar, op 't droge gebracht en meegenomen. BIOSCOPEN HARMONIE: Een moordenaar bekent; volw. VICTORIA: Het huis der vrouwen; volw. CINEMA: New York ont- waakt; 18 jaar. A.B.T.: Nieumandsland; 14 jr. APOTHEKEN: Dr. H. Har- tong van Ark, Langestr. 1. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong. Lindenlaan 100, telef. 3628. GESLAAGD HEILOO. Voor het op 9 Nov. te s-Gravenhage gehouden exame» schoonheidsspecialiste slaagde mevr. Lehnert-Vink, voorheen wonende te Alkmaar. BEKROONDE LAMPIONS ZUID-SCHERMER. De jury bestaande uit de dames van Baar, Boldewijn en Slooten kende de prij- zen, die door de Buurtvereniging „Zuid-Schermer" waren beschik- baar gesteld voor de St. Maarten lampions, als volgt toe; le Git Swart, 2e Truus Swart, 3de Riet Pronk, 4de Piet Kaandorp, 5de Jeanne Kraakman, 6de Jan Schil- der. OPRICHTING BADHUIS EGMOND AAN ZEE. Het Be- stuur van het Witte Kruis heeft het initiatief genomen tot oprich- ting van een badhuis. Het ligt in de bedoeling dit badhuis te bou- wen naast het bestaande Wijkge- bouw. Dezer dagen zullen de plan nen in een ledenvergadering wor den besproken en aan de gemeen teraden van Egmond aan Zee en Egmond-Binnen worden voorgelegd daar subsidiering door de gemeen- ten noodzakelijk zal zijn. STICHTING SPEELTUIN EGMOND AAN ZEE.. Een Eg- monds ingezetene heeft het initia tief genomen in deze gemeente een speeltuin te exploiteren. De plan nen zijn groots van opzet. Deze speeltuin zal, volgens plannen, in de omgeving van het Gemeentelijk Sportpark komen. De verwezenlij- king zou inderdaad voor de ge meente in een behoefte voorzien. BURGERLIJKE STAND WIERINGERMEER. Geboren: I.eendert Cornelis, zoon van C. J. Jensen en J. de Zeeuw; Martje Seij kelina, do'chter van W. R. Hoeksema en P. Dekens. Getrouwd: Albert Verwer (Utrecht en H. Ei. Kieft. Overleden: Ids Kuperus, 47 jaar, landbouwer. Ingekomen: Josep H. J. Schroer, Waardweg A 9, van Eibergen; Jan Hendrik Schenk met gezin, a.b Nieuwesluizervaart, van Haarlem; Dirk Pijper met echtgenote, Brug- straat 53. van Hoogwoud; Johanna M. van Leusen. Brink 15, van De- venter; Neeltje Hollander, met zoon Kerkstraat 41, van Callantsoog; Abfaham van Duinen, met gezin, Groetweg C 2b, van Winkel; Lam- bertus Heidekamp. met gezin, To- renstraat 8, van Nieuwe Niedorp; Jan Versluis met gezin. Kerkstraat 59. van Winkel; Hendrik Moes met gezin, Slootweg E 9, gekomen van Wieringen; Jan Bond met echtgenote Nieuwesluizerweg A 17. van Edam; Aart van der Jagt. met gezin, Alk- maarseweg D 48. van Winkel; Jouw Hiemstra met gezin, Torenstraat 16, van Oude Niedorp; Leendert Silvis met gezin, Torenstraat 20, van Sint Maartij; Anthonius Maria Konincks, Kerkstraat 33, van Haarlemmermeer Vertrokken: geen. Opnieuw is de kwestie van het vliegveld Ypenburg de laatste dagen ter sprake gekomen. De gemeente Den Haag had zich reeds voor ver- betering en uitbreiding van dit veld uitgesproken, doch het is bekend, dat de gemeente Rotterdam ijvert voor een eigen vliegveld onder de naam Schieveen. De heer Frits Die- pen leverde geruime tijd .geleden commentaar over de aanleg en bouw van Schieveen, maar nu heeft B. en W. van Rotterdam voor de tweede maal er de aandacht op gevestigd, Dit college verwierp zonder meer de plannen voor Ypenburg, waarbij in het openbaar werd bekend ge- maakt, dat er plannen aanwezig zijn om van Schieveen een vliegveld te maken met z.g. A-banen, m.a.w. om het als eerste klas vlieghaven in te richten, terwijl de minister van waterstaat uitdrukkelijk -toestem- ming heeft verleend voor de aanleg van z.g. E-banen, zoals ook Ypen burg die heeft. Voor de tweede maal heeft ook de heer Frits Diepen de kwestie Ypen burg in het openbaar behandeld en wel voor de Mij. van Handel en Nijverheid te Rotterdam, waar hij uitvoerig de reeds bestaande plan nen aan een critisch onderzoek on- derwierp en waar hij tevens de hierboven omschreven geschiedenis van beide vliegvelden besprak, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat Ypenburg, als reeds bestaand vliegveld. gemakkelijk kan worden uitgebreid, waarbij de belangen van Rotterdam voldoende tot uitdruk- king zullen kunnen komen. Volgens hem waren drie oplossin- gen denkbaar en wel het laten ver- vallen van de plannen voor Schie veen, waarbij voor uitbreiding van Ypenburg 3% millioen gulden nodig zouden zijn, voorts zou men, zowel Ypenburg als Schieveen kunnen la ten gaan, terwijl hij als derde moge lijkheid zag, dat men Ypenburg op- zij zou schuiven, om Schieveen aan te Ieggen, wat tot gevolg had, dat Ypenburg als vliegveld verdwijnt, of dat het blijft bestaan en de rege- ring het zal overnemen. Over deze kwestie zal, alvorens een definitieve beslissing wordt ge nomen, nog wel het een en ander te doen zijn. 't Was geen gemakkelijke taak weike Holiandia gisteren voor de boeg had. Een van de best'e ploegen in de 3e klasse, welke Kinheim on- getwijfeld is, in eigen huis te be- kampen, is inderdaad een lastige opdracht. Toch ging Holiandia er met goede moed heen. Was ook HRC, zij het dsn in eigen huis,. niet door de roodwitten geklopt? De voorhoede was voor deze ge- legenheid weer eens herzien. Ze was dit keer als volgt geformeerd: Groot en Bakker op de vleugels, Schulfel midvoor, terwijl Appel en Boom als binnenspelers fungeerden Ondanks het betere spel van de gastheren wist Holiandia de stand in evenwicht te houden. Het enige doelpunt wat Kinheim in deze pe- riode scoorde ontstond uit een pe nalty, welke de scheidsrechter gaf voor een vermeend handsgeval. Een van de Hollandia-spelers kreeg n.l. de bal in he.t gezicht toen hij op hetzelfde moment zijn gelaat met de handen wilde beschermen. Onhoudbaar werd de kans benut (10). Spoedig kwam de rust. Na de thee eenzelfde spelbeeld. Uit een vrije schop, die op een enigszins onverklaarbare wijze langs Mulder vloog zonder dat iemand er iets aan deed, behalve natuurlijk degene, die de schop nam, vergroot- te Kinheim de voorsprong (2—0). Groot kreeg nog een goede kans de achterstand in te lopen, doch hij faalde en ook Hardy was niet ge- lukkig toen hij een Vrije schop kei- hard inschoot en de bal via doelman en paal weer het veld insprong. Tenslotte werd met een derde goal van Kinheim het pleit beslecht. De Vereniging van Katholieke Gemeenteraadsleden in de Staten- kring „Hoorn" vergadert heden, Maandagavond, om half acht in res taurant Leering. In deze vergadering zal de heer V. Nolet, burgemeester van Ursem, spreken over de ge- meentebegroting. De andere vijf ter dood veroor- deelden zijn: Kenji Doihara, bevel hebber van het zevende leger te Singapore; Itagaki, bevelhebber van het leger te Singapore in 1945; Ki- moera, opperbevelhebber van het Japanse leger in Birma; Matsoei, verantwoordelijk voor de plundering van Nanking in 1937 en Moeto, staf- chef van het leger op de Philippij- nen. Tot levenslange gevangenisstraf zijn veroordeeld: Sjiratori. Oemezoe, Araki, Osjima, Kaja, Hiranoema, Hasjimoto, Soezoeki, Hosjino, Hata, Sato, Oka, Kido, Koiso, Sjimada en Minami. Sjigemitsoe, voormalig ambassa- deur in Engeland, werd veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf. Togo, ambassadeur in Sovjet-Rus- land in 1938 en minister van buiten landse zaken onder Tojo, werd ver oordeeld tot twintig jaar gevange nisstraf. Het tribunaal is tot de conclusie gekomen, dat 27 op elke honderd krogsgevangenen in Japanse han den zijn gestorven, in vergeiijking met vier op de honderd krjjgsgc- vangenen in Duitse hahden. De voorzitter van het tribunaal deelde mede, dat drie van de elf rechters zich niet eens verklaard hadden met de uitspraak. De Indi- sche rechter Pal was het niet eens met de uitspraak bij meerderheid. De Nederlandse rechter prof. Roling en de Franse rechter Bernard waren het gedeeltelijk met de uitspraak oneens. De president van het tribunaal, Sir William Webb, verklaarde in een minderheidsuitspraak, dat kei- zer Hirohito zelf voor het tribunaal had behoren te Verschijnen Ook rechter Delfin Jaranilla (Phi- lippijnen) diende een afwijkende beoordeling in. welke echter, even- als die van Webb, in het algemeen met de uitspraak van het tribunaal overeen kwam. Generaal McArthur heeft de ge- allieerde opperbevelhebber in Ja pan, de leden van de gealiieerde raad en de hoofden van de missies te Tokio van de gealiieerde rege- ringen, die bij het tribunaal verte- Voor enkele producten kan niet worden volstaan met een markt- ordenend systeem, gebaseerd op een importregeling. doch moeten bijzon- der maatregelen tot prijssteliing worden genomen in verband met de overweging, dat de voortbren- ging van deze producten ter wille van het belang van de Nederlandse volkshuishouding dient te worden gestimuleerd, aldus de minister van Landbouw verder in zijn Memorie van Antwoord inzake de landbouw- begroting. Het betreft hier artike- len welke niet of alhans niet al- leen voor gebruik als veevoeder zijn besemd, t.w. koolzaad. tarwe, een gedeelte van de rogge, fabrieks- aardappelen en suikerbieten. Het ligt niet in de bedoeling voor tar we. fabrieksaardappelen en suiker bieten een bepaalde prijs ,.af-b'oer- derij" vast te stellen en te garan- deren, doch de basis daarvoor kan worden gevonden door het vaststel- len van een prijs voor de daaruit bereide eindproducten, t.w. tarwe- bloem en -meel, suiker en.aardap- pelmeel. Aangezien het noodzake lijk moe't worden geacht ook voor de productie van voedingsmiddelen in Nederland in de toekomst een vaste basis te behouden, ligt het in het voornemen voorlopig voort te gaan met het voorschrijven van de verplichting inlandse tarwe in de broodbloem te mengen. Op welk ni veau uit hoofde van dit stelsel de prijs „af-boerderij" van deze pro ducten zal komen te liggen. is op het ogenblik niet nauwkeurig te zeggen, doch gestreefd zal worden naar een prijs welke voor 1949 circa f 2.boven het niveau van de voe- dergranen zal liggen. Hetzelfde zal gelden voor een voor bakdoeleinden geschikt deel vafl de rogge, en wel- licht eveneens voor dat gedeelte van de haver, dat voor directe men- selijke consumptie is bestemd. Ook ten aanzien van brouwgerst zal de- zelfde lijn kunnen worden gevolgd. Voor de suikerbieten streeft de regering naar een uitbreiding van de teelt. Het is de bedoeling het stelsel van .bietensteun" te verla ten en over te gaan op het vaststel- len van een suikerprijs ,.af-fabriek", zodat de suikerbietenprijs afhanke- lijk wordt van de verwerkingskos ten van de industrie. Voorts zal voor aardappelmeel. evenals voor de oorlog het geval was. voor 1949 een zekere prijs worden gegarandeerd, waaraan de aardappelprijs zich zal aanpassen. Voor koolzaad, dat moeiliik onder een dezer categorien is te brengen en waarvan de productie voor Ne derland van zeer groot belang ge acht moet worden. is reeds een be paalde prijs „af-boerderij'' gegaran deerd (f 60.per 100 kgl. De mi nister overweegt dit ook in de toe komst weer te doen. Voor peulvruchten zal geen prijs reeeling worden getroffen. Het stelsel zal er zeker niet toe leiden. dat aardappeltelers of pro- ducenten van welke andere artike- len dan ook aan het vrije spel der krachten worden overgelaten. De Nederlandse landbouw zal in dit stelsel bescherming genieten tegen excessieve prijsbewegingen op de buitenlandse markt en zal bij zijn productie de steun ondervinden van een evenwichtig gehouden binnen lands prijspeil. zodat deze tak van bedrijf een bevredigende afzetmo gelijkheid wordt geboden. Continuiteit in het prijsbeleid denkt de minister op de duur te be- reiken door middel van heffingen c.q. foesiagen aan de grens. waar aan uit de aard der zaak verbonden dient te worden een systeem van restituties c.q. heffingen bij uitvoer, Voorlopig zal in vele gevallen een gecentraliseerde import c.q. export noodzakelijk zijn, zulks in verband met de verhoudingen ten aanzien van het buitenland. Zodra zulks mogelijk is hoopt de minister on het terrein van landbouw en voed Selvoorziening gelegenheid tot indi viduele import en export te openen genwoordigd zijn, verzocht met him ten aanzien van de vonnissen over- leg te plegen. A.F.P. meldt nader, dat McAr thur met de gealiieerde vertegen- woordigers overleg wil plegen over eventuele verzoeken om gratie, die tot 19 November kunnen worden ingediend. De Sovjet-Russische rechter Zar- janof heeft zijn voldoening te ken- nen gegeven over de uitspraak, die. aldus zeide hij, precies zijn mening weergaf. A.P, verneemt van kapitein ter zee O. de Booy, ver tegen woordiger van1 de Nederlandse Marine bij de gecombineerde staf van West-Euro- pa, datd de Franse admiraal Joujart, vlagofficier van de Westelijke IVia- rine-strijdkrachten, in de tweede helft van November een bezoek aan ons land zal brengen. Naar aanleiding van vragen ge steld door de heren Van der Goes van Naters en Vorrink betreffende de veroordeling van drie mariniers, die zouden hebben geweigerd te voldoen aan het bevel tot het plat- branden van de kampong Pakisadji, hebben de ministerpresident Dr. W. Drees en minister Sassen geant- woord, dat het hen noodzakelijk voorkomt hieromtrent nadere in lichtingen te ontvangen. Minister Sassen heeft zich telegrafisch tot de regering van Indonesie gewend om een nadere toelichting. De betrokken mariniers waren in hoogste instantie veroordeeld tol. resp. 2 jaar en zes maanden, 2 jaar en 1 jaar en zes maanden. De mari niers hebben gratieverzoeken inge diend, die thans nog in behandeling zijn. In 10 departementen van Midden- en Oost-Frankrijk hebben de ou- ders, wier kinderen de bijzondere scholen bezoeken. een telegram ge- zonden aan de Franse president Vincent Auriol. Zij protesteren met kracht tegen de opheffing van de bijzondere scholen in het mijnge- bied van Grand 'Combe, hetgeen zij als een schending van de rechten van het gezin beschouwen. De be- trokkenen verklaren zich solidair met de gezinshoofden in West-Fr, die eveneens gerechtigheid op on- derwijsgebied eisen. De katholieke oudervereniging te Dijon heeft aan de pers een protestvarklaring ver- strekt over de positie van het bij zonder onderwijs in Midden- en Oost-Frankrijk. Mgr Rousseau, Bisschop van Men- de in Zuid-Frankrijk, heeft de vol gende richtlijnen aan zijn diocesa nen gegeven: „A1 onze christelijke scholen in het departement Lozere moeten behouden blijven. Het gaat om het behoud van het geloof in dit gebied en om de aanwerving van studenten voor onze semina ries. Onverwijld moet aan elke van onze 100 scholen een vereniging voor volksopvoeding verbonden worden. Alle gemeenteraden van het departement Lozere moeten stemmen v66r subsidies aan be- hoeftige gezinnen." Nieuwe bedreiging van het gezinsrecht De Franse Minister van Onder wijs heeft ontdekt, dat er „een aan- zienliik en steeds toenemend aantal instellingen bestaan, welke, om de moeders te helpen, zeer jonee kin deren opnemen. die de leerolichtige leeftijd nog niet bereikt hebben." Dit schiint 4iij op te vatten als een bedreiging voor de „verwereldlii- king" en,de vorming en de gezondheid van de jeugd." Daarom zal de minister, aan het parlement een wdtsontwerp voorleggen. da.ti deze als ..clandestien" aangeduide kleuterscholen zullen verdwijnen Het wetsontwerp luidt o.m.: ..Iedere narticuliere instelling. welke het onderwijs of het bewaken van kin deren ten doel heeft en kinderen ouder dan twee jaar opneemt. wordt gelijkgesteld met een bijzondere la- gere school. Voor deze instelling gelden dezelfde voorschriften als voor de lagere scholen." Dr. H. M. J. A, Luns, de Neder landse gedelegeerde bij de zes-mo gendhedenconferentie, die thans te Londen wordt gehouden teneinde 'n internationaal controle-orgaan voor het Ruhr-gebied in het leven te roe- pen, heeft de conferentie medege- deeld, dat Nederland, ongeacht de vorming van een internationaal or- gaan bij de vrede met Duitsland, zou trachten een klein stuk Duits grond gebied te krijgen. Dit werd gisteren door een Britse woordvoerder te Londen verklaard. Of men nu kamerlid, reiziger of wederopbouw-arbeider is, iedereen wordt gehouden om de wet op te volgen. Veel wederopbouwarbeiders die 's morgens vroeg met de NACO- bussen naar de Wieringermeer trok- ken, meenden echter dat zij in een bevoorrechte positie vekeerden, al- thans zij lapten het rookverbod aan hun laars. Noch de goede woorden van de conductrice's, noch de dreigementen van chauffeurs en controleurs yer- mochten hiertegen iets uit te rich- ten, afgezien van onbeschaamde grofheden. Ten einde raad heeft de NACO-directie, belast met de nale- ving der wettelijke voorschriften en het verzekeren van de veiligheid, de politie in de arm genomen, om aan deze onhoudbare toestand een einde te maken. Zaterdagmorgen ondernamen enkele wachtmeesters dan ook een kruistocht langs de di verse lijnen. Alle rokers gingen op de bon en werden verplicht om het laatste stuk naar hun werk te voet af te leggen. Door de Haagse gemeenteraad werd onlangs, overeenkomstig het voorstel van B. en W., afwijzend be- schikt op het verzoek van een vier- tal besturen van katholieke scholen, waarbij overeenkomstig art. 72 der Lageronderwijsi^t beschikbaarstel- ling werd gevraagd van de nodige gelden voor de aanschaffing van nieuwe catechismusboekjes. B. en W., en in navolging van hen de raad, waren van oordeel, dat deze uitgave diende bestreden te worden uit de gewone jaarlijkse exploitatie- vergoeding. Ofschoon het opvallend is, dat katholieke en anti-revolutionnaire leden van de raad van oordeel wa ren dat het verzoek diende te wor den ingewilligd, terwijl de oude linkerzijde met de christelijk-histo- rische leden zich afwijzend toonden, willen wij niet veronderstellen, dat men zich bij dit besluit door poli- tieke, of, wat nog erger is, door anti- katholieke overwegingen heeft laten leiden. Om daarover te kunnen oor- delen zou men van de volledige be- raadslagingen kennis moeten dra- gen. Wij hebben daarover helaas niet de beschikking. Zou dit laatste onverhoopt toch het geval zijn, en daardoor een besluit zijn genomen niet in overeenstemming met de wettelijke aanspraken van de betref fende schoolbesturen. dan zal het ongetwijfeld binnenkort worden achterhaald door een uitspraak van Gedeputeerde Staten of Kroon. Hierop vooruitlopend is het zeker niet ondienstig, temeer waar te ver- wachten valt dat binnenkort in meerdere gemeenteraden een sqort- gelijk verzoek aan de orde komt, aan de hand van de bepalingen en de jurisprudentie der Lageronder- wijswet zuiver objectief na te gaan, hoever de aanspraken van school besturen in deze gaan. Tot het leerprogramma van dej katholieke lagere scholen behoort het catechismus-onderwijs. De Ne derlandse bisschoppen hebben thans voorgeschreven, dat de voor enige tijd vastgestelde nieuwe officiele, catechismus, aan de voorberelding waarvan ettelijke jaren is gearbeid, met uitslulting van de voorheen geldende moet worden gebruikt. Het is ontegenzeggelijk een onaan- tastbare voorwaarde der onderwijs vrijheid, dat de katholieke onder- wijsinstellingen geheel zelfstandig en zonder enige inmenging der bur- gerlijke overheid hebben uit te ma ken, welke leerboeken zij menen te moeten voorschrijven. De gemeente raden gaan dan ook hun bevoegd- heid te buiten, wanneer zij zich een oordeel aanmatigen over het gebruik van bepaalde leerboeken. De Lageronderwijswet zegt nu met zoveel woorden, dat een aanvrage van een schoolbestuur om beschik- baarstelling van de nodige gelden voor de aanschaffing van nieuwe schoolboeken slechts in twee ge vallen geweigerd mag worden, en wel: 1. wanneer daardoor de normale eisen, aan het geven van lager on-; derwijs te stellen, zouden wordeb overschreden; 2. wanneer de aanschaffing ge-j schiedt ter vervanging van versleten! leerboeken. Zoals hiervoor reeds gezegd, gaat het hier over de aanschaffing van nieuwe catechismusboekjes, waar J van het gebruik met uitsluiting van vroegere uitgaven is voorgeschre ven. Aan de tweede weigeringsgrond kan derhalve rustig worden voor- bijgegaan. Voor de afwijzing blijft zodoende als enig motief, dat met de inwilliging de normale eisen zouden worden overschreden. Onge twijfeld is ten aanzien van het be- grip „normale eisen" in bepaalde z.g. grensgevallen een verschillende opvatting denkbaar. Daarover is dan ook in het verleden een vrij om- vangrijke jurisprudentie ontstaan. Wanneer men evenwel aan dit be- grip een logische uitleg geeft en daarbij tevens ten voile acht slaat op al de ter zake genomen beslis- singen, dan zal zelfs bij de meest enghartige uitleg het voor niemand twijfelachtig zijn, dat voor het ka-j tholiek onderwijs het gebruik van catechismusboekjes als een absoluut normale eis geldt. Slechts uiterst zelden werd in het verleden over-; schrijding van de normale eiseni aanwezig geacht waar het gold da aanschaffing van leerboeken; mees- tentijds was hiervan sprake bij ver-i anderingen der inrichting van heti schoolgebouw en de aanschaffing van schoolmeubelen en meer bijzon dere leermiddelen. Maar zelfs wat dit laatste betreft valt het bij het naslaan der overvloedige jurispru dentie aanstonds op, dat overschrij- ding van normale eisen alleen dan aanwezig wordt geacht, wanneer het verlangens betreft die zonder de minste schade aan het onderwijs achterwege kunnen blijven. Deze plaats laat helaas niet toe dit onderj aanhaling van tal van beschikbare voorbeelden nader aan te toner. Er is alle reden voor om te mogen verwachten. dat het Haagse admi- nistratieve apparaat, dat de beslis- singen over wetstoepassing voorbe- reidt, die deskundigheid bezit, welke Badinrichting voor de jongens in Indonesie. Het kost een beetje Is vereist om het gemeentebestuur fantasie om u deze primitieve inrichting ,als badkamer voor te 'Lz^ko^li.^oeilijk^o^e^^M stellen. Zij bevindt zich in de omgeving van Tembangan Rem- resultaat leiden dan hiervoor werd bang. De mannen op een vlot, dat met het wisselende waterpeil aangegeven. Wat dan te denken van r 1 de in de aanhef vermelde beslissing?, op en neer-gaat. Heiloo, j. j. j. M. FSSSW (Speciale KNP-correspondentie) TOKIO (K.N.P.) De Franse Bisschop Mgr. Albert Breton, die nu reeds 43 jaar in Japan werkt, kan terecht beschouwd worden als een steunpilaar van het katholicis- me in dit land, waar hij alom ge- eerd wordt. Dezer dagen erkende ook de Franse regering zijn ver- diensten door hem de versierselen van het Legioen van Eer te doen uitreiken. Een wel internationaal gezelschap was hiervan te Yoku- saka getuige: een muziekcorps van de Amerikaanse marine speelde de Marseillaise, terwijl de leden van de Franse ambassade, Amerikaanse autoriteiten, de Apostolische Dele- gaat in Japan, alsmede de inheem- se bisschop van Fukuoka en ver- tegenwoordigers van de missiege- nootschappen toekeken. De persoonlijkheid van Mgr. Bre ton, die een sterk humoristische in- slag heeft, alsmedf* zijn langdurige ondervinding, hebben ertoe geleid, dat de gealiieerde bezettingsautori- teiten, evenals de kerkelijke en we- reldlijke hoogwaardigheidsbekle- ders in Japan, ten zeerste op zijn medewerking gesteld zijn. Wat hij, ook sinds het eind van de oorlog, gepresteerd heeft voor het alge meen welzijn en de volksgezond- heid, is van onschatbare waarde voor het herstel van zijn tweede vaderland. Yokosuka, dat sedert 1945 het brandpunt van zijn activiteit is, wordt door de Amerikaanse ex perts geprezen als een modelge- meenschap. Hier stichtte Mgr. Bre ton o.m. het St. Josephshospitaal met 10 dokters, 35 verpleegsters, 25 leerlingverpleegsters en 12 nonnen, van wie een de doktersgraad in de medicijnen heeft. Tezamen met ka pitein John Owsley, Amerikaans officier van gezondheid, heeft hij hier, in de onmiddellijke nabijheid van de wereldsteden Tokio en Yo kohama, het gezondheidswezen op- gevoerd tot een peil, dat in Japan onbekend was. Zijn bekendheid met de Japanse mentaliteit was onmisbaar bij het overkomen van het heersend bij- geloof ten aanzien van zijn desbe- treffend programma. Een hindernis was, dat een Japanner, die in het ziekenhuis werd opgenomen. zijn hele gezin meevoerde! De echtge note bracht dan haar draagbaar fornuisje mee, teneinde voor haar man te koken; vanzelfsprekend kon zij haar kinderen daarbij niet in de steek laten. Thans zijn in de mees- te grote ziekenhuizen centrale keu- kens gevestigd en worden de pa- tienten er bediend door het verple- gend personeel. Dat is maar een voorbeeld uit honderden. Sinds Mgr. Breton, die thans 66 jaar is. in 1905 Japan betrad, heeft hij er de Kerk zien groeien van een „zwevend" missie-orgaan tot een steeds krachtiger en stabiel ele ment in het nationale leven. Dit ge- schiedde dermate, dat de katholieke beginselen allengs zijn doorgedron- gen op het gebied van het onder wijs, het sociale werk en de vak- verenigingen. Hij kwam in Japan als een missionaris van de buiten landse missien van Parijs en werd in 1931 benoemd tot bisschop van Fukuoka. Toen in 1941 de Japanse regering slechts Japanners in der- gelijke functies wenste, moest hij zijn zetel opgeven (welke thans nog wordt ingenomen door Mgr. Domi- nicus Fukahori). Doch hij bleef zijn opvolger van advies dienen tot hij als „gevaarlijk" door de autoriteiten werd gei'nterneerd. Zij lieten hem na vier maanden weer vrij, omdat volgens Mgr. Breton de Ja panners niet langer tegen zijn voort- c'urend gezang konden! Over zijn humor en scherpe geest weten ook de Amerikaanse autoriteiten te ver- tellen. Vlak na de oorlog, toen in heel Japan geen verf te krijgen was, merkte genoemde kapitein Owsley, dat de ziekenzalen in het St. Jozefshospitaal blinkend wit ge- schilderd waren. „Waar ter wereld hebt u deze verf gevonden?" vroeg hij aan de bisschop. „Niet in deze wereld", antwoordde Mgr. Breton, ..die verf komt recht uit de hemel!" Een paar dagen later ontdekte de kapitein, dat het sous-terrain van het ziekenhuis niet was opgeschil- derd. Mgr. Breton zei hem, dat er geen verf meer te krijgen was. „Wat is er dan met de hemel gebeurd?" vroeg Owsley. „Daar hebben wij het contact mee verloren", aldus de bisschop. En momenteel weten de autoriteiten nog niet, waar deze zijn verf haalde. Thans is Mgr. Breton herstellende van een zware ziekte. In zijn eigen ziekenhuis te Yokusaka wordt hij echter terdege verzorgd door de Japanse zusters van de Visitatie, een congregatie, door hem zelf gesticht. OMLIJSTING. In de Sowjetsector van Berlijn draait de laatste tijd 'n Russische kleurenfilm, getiteld „Lied van Siberie". De Berlijners hebben er op eigen houtje muziek als omlijsting bijgedacht en deze de naam gegeven „Muziek van de ura- nium-mijnen". Humor, die de bit- tere werkelijkheid zelfs overschrijdt, OLIE. Twmtigduizend eenden, die hun trektocht naar het Zuiden van de V.S. ondernamen, streken op het meer St. Peter bij Montreal neer maar door de laag stookolie, die er zich op bevond konden zij niet meer wegvliegen en kwamen om. Enkelen die het er levend afbrachten zijn chemisch gereinigd en kunnen hun tocht nu ondernemen. GEHEUGEN. Een verpleegster te Philadelphia, die een man, lijdend aan geheugenstoornis verzorgde, kwam dezer dagen plotseling op het lumineuze idee, om hem de teie- foongids van de stad voor te lezen. Bij een bepaalde naam gekomen riep hij ineens, dat dit zijn broer was en hierdoor kon hij geieidelijk aan weer in gezonde toestand wor den gebracht. IIULP. I. Mr. Robertson een in- vloedrijk zaken man uit Amerika die een trip door Europa had ge- maakt, wilde in het Londen's Savoy- hotel een afscheidsdiner nemen met enkele genodigden, maar omdat hij zijn avondkleding reeds naar de boot had laten brengen verscheen hij gewoon, als iedere Amerikaan dit pleegt te doen. Doch de portier bleef onverbiddelijk en mijnheer Robertson met al zijn dollars, zaken en banken mocht er niet in. In arremoede heeft hij toen maar een ander hotel opgezocht, doch nam heerlijk wraak door in een tafel- speech te zeggen: „De Engelsen aan- vaarden de Amerikaanse hulp pr|' cies als hun butler die een kaartje van een onbekende gast in gewoon pak aanneemt. Wellicht Is dat alles maar een houding, om het beset' le- vendig te houden, dat zij het Britse Imperium zijn." Die Yankee toch Micros stelt zich voor, dat hij in zijn doodgewone pak, net als U en hij, meer pret heeft gehad, dan al die laaggerugde lady's en besmo king-de gentlemen. •sSS'iisi J 'V.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2