MinisterStruyevan Belgie besluit ontslag te vragen 1 MMJm Tsjechische communisten zitten vast in het zadel r Roozenburg ongenaakbaar Spaak en zijn collega's zullen waarschijnlijk volgen ii AGNES NOLTE pleit voor de na-oorlogse jeugd Russisch ere-kerkhof geopend door Minister Schokking MM Westelijk elftal Wijziging in ontworpen interim- regering van Indonesia DE WERELD van vandaag EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Moeilijke siluatie in het bouwbedrijf Den Haag blijft gereserveerd Admiraal Jaujard in ons land J Crisis door gratie aan misdadigers De dorst der goden is gelest" Tal van wensen bij „Binnenlandse Zaken Stoffelijke resten van 854 Sovjet-militairen in Nederlandse grond Verklaring bij heropening conference van Bandoeng Kapitalisme zal niet terugkeren zegt Klement Gottv/ald Buiten veilig 't nergens (Vondel) Pagina 4 Vrijdag 19 November 1948 44e Jaargang No 1 1417 OVER DE VERKLARINGEN VAN MOH. HATTA Japanse jeugd dankt Tojo Nederlander te Brussel veroordeeld DAMKAMPIOENSCHAPPEN Op de autotentoonstelling te Londen is dit luxe wagentje te zien, speciaal ontworpen voor invaliden. Het bezit electrische aandrijving en wordt bestuurd met een handle, die tevens de controles over de snelheid en de remmen in zich verenigt. De constructie is zodanig, dat een minimum aan krachtsin- spanning wordt gevraagd van de bestuurder. De 500 Oost-Europese kinderen, die na hun verblijf in Duitse D.P.-kampen een jaar in Nederland doorbrachten en op 6 Octo ber met de „Negbah" uit Amsterdam vertrokken, zijn in Israel aangekomen. In de haven van Haifa viel hun een hartelijke ontvangst ten deel, waarna zij voorlopig werden ondergebracht in het ontvangstkamp van de Jewish Agency te Banyamina. Bij de debarkatie voerden de kinderen vlaggen mee met de naam Ilania" bomendorp), de naam die zij gaven aan hun ver- blijfplaats bij Apeldoorn. t me i Zondag gemeenteraads- verkiezingen in Spanje KRAMER VAN ALKM. BOYS IN HET DOEL Langere dienstplicht in Engeland? Geen Nobelprijs voor de vrede Engeland blijft anti-Franco Brug onder stroom Geen audientie Joden in China mogen naar Israel Middenstandspartij in de gemeenteraden Pierre de Gaulle herkozen Meningsverschillen in Tsjecho-Siowakije? Aborvnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand. Incluslef incasso. Advertentle-tarief: per edltle 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edltles 26 ct per m.m., minimum f4.famllie- berlchten 20 ct., resp. 30 ct per m.m. Bij contract belangrljke kortlng. DIrecteur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smlts, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. lanssen, 3. Toes. Bankrelatles: Noorderbank, Nederl. Credletbank HET EE IT VAN HEDEN Kcmtoren: ALKMAAR, Langestraat 42 A. teL adm. 2046, red. 2047 K 2200; HOORN. Draafsingel 59, tel 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 In politieke kringen in Den Haag was men Donderdagmorgen gereser. veerd tegenover de uitspraken van Hatta in zijn radiorede van Woens- dagavond, omdat men tot dusverre slechts de beschikking heeft over een uittreksel van de rede en niet over de volledige tekst. De voorlo- pige indruk was echter niet ongun. stig. Men was geneigd de oproep van Hatta aan de troepen en de po- Xitie aan de status-quo lijn om het bestand na te komen, te zien ais een poging van de zijde van de re- publikeinse regering om in deze aan de Nederlandse voorwaarden tegemoet te komen. Ook de duide- lijke verklaring van de republikein. se premier, dat de regeringen der niet-republikeinse deelstaten niet ais „marionnetten" beschouwd kun. nen worden heeft een gunstige in druk gemaakt, aangezien dit de eerste officiele en duidelijke ver klaring in deze richting is. De Franse admiraal R. Jaujard, vlagofficier van de Westelijke zee- strijdkrachten, kwam gisterenmor. gen te Den Haag aan. Ter begroeting op het station Hollands Spoor wa- ren o.m. aanwezig kapitein ter zee O. de Booy, Nederlandse vertegen- woordiger bij zij'n staf, de Franse en Britse marine-attache's en de luiten. ter zee der eerste klasse P. J. S. de Jong, adjudant van de minister van marine a.i. Admiraal Jaujard voerde allereerst besprekingen met vice- admiraal Jhr. E. J. van Holthe, chef van de Marine Staf en wnd. bevel- hebber van de zeestrijdkrachten. Des middags bezocht de Franse admiraal in gezelschap van schout- bij-nacht J. J. L. Willinge, de havens van Rotterdam, terwijl 's avonds op het departement van marine een diner werd aangeboden door minis ter Schokking. Hedenmiddag ver. trekt admiraal Jaujard per vliegtuig naar Parijs na eerst nog een bezoek te hebben gebracht aan de havens van Amsterdam. In de Japanse bladen is 'n advertentie verschenen, waar- aan Tojo en de andere oor- logsmisdadigers, die korte- lings veroordeeld zijn, dank gebracht wordt „omdat zij de verantwoording voor de schuld van Japan op zich genomen hebben". De adv. is geplaatst door de Groot-Japanse Jeugdpar- tij, een rechtse organisatie, die verder het publiek op- wekt deel te nemen aan de- monstraties tot het verkrij- gen van clementie voor de veroordeelden. De Nederlander Pieter Langeveld is door de krijgsraad te Brussel veroordeeld tot levenslange dwang- arbeid en 10 millioen frank scha- devergoeding aan de Belgische staat, wegens het leveren van uit- rusfingsstukken en dekens aan de vijand voor een waarde van bijna 150 millioen Belgische franks. V. d. StaayMesmaecker (B.) 20; Perot (Frankrijk)Roozen burg (Ned.) 0—2; Verpoest (Belgie) Keller (Ned.) 11; Ghestem (Fr.) Rostan (Zwitserl.) 20; Daros Chiland 11. De stand is thans: 1. Roozenburg 12 pnt. 2. Keller 9 pnt. 3 en 4. Ver poest en Ghestem 7 pnt. 5, 6 en 7. Chiland, Post en v. d. Staay 5 pnt. 8. Laros 4 pnt. 9. Perot 3 pnt. 10. Demesmaecker 2 pnt. 11. Rostan 1 pnt. PAUL HENRI STRUYE, de katholieke Belgische minister van Justitie, heeft gisteren, na het debat in de Kamer over de gratie- verlening aan twee misdadigers uit de bezettingstijd, besloten zijn ontslag aan te vragen. Premier Spaak deelde daarop de Kamer mede, dat hij heden, Vrijdag, overleg zou plegen met zijn kabinet, dat ..hoogstwaarschijnlijk ontslag zou vragen". Struye begaf zich niet onmiddellijk naar het Koninklijk Paleis. Vandaag zal de minister de kabinetsraad bijwonen en indien de regering niet collectief aftreedt, zal hij zich eerst naar de Prins-Regent begeven. ken, in Nederland slechts aan 22 en in Luxemburg slechts aan 5, aldus deelde minister Struye in de giste- renmiddag tot de nok toe bezette Belgische Kamer mede. Ook buiten het Parlementsgebouw werd gepro- testeerd tegen het, op grond van vals humanisme, gevoerde gratie- beleid. Vertegenwoordigers van vrij- wel alle Belgische verzetsbewegin- gen hadden met hun vaandels de wacht betrokken voor het gebouw van de Kamer. De Minister van Justitie werd ge- interpelleerd door de socialist Col- lard, die de verontwaardiging ver- tolkte, die bij grote delen der Bel gische bevolking is gewekt door het beleid van de Minister van Justitie in zake de berechting ven politieke delinquenten. Wanneer misdadigers ais Boveroulle en Surin, die talrijke moorden op hun geweten hebben, begenadigd worden, aldus spreker, staat de weg open om gratie te ver- lenen aan alle ter dood veroordeel den, die nog op voltrekking van het doodvonnis wachten. Minister Struye was van oordeel, De gratieverlening heeft niet al- leen in Nederland maar ook in Bel gie grote afkeuring gewekt, hoewel de Belgen nog geen reden tot kla- gen hebben in dit opzicht. In Belgie is namellijk aan 232 politieke mis dadigers het doodvonnis voltrok- 'i dat „de dorst der goden" thans ge lest is en hij acht de voltrekking van meer doodvonnissen niet in het be- lang van het land. De minister ver- klaarde een wetsontwerp te zullen indienen op grond waarvan de ter- doodveroordeelden, bij wijziging van hun straf in levenslang, niet langer zullen profiteren van de wet-Le Jeune, die er in voorziet, dat dege- nen, die na gratieverlening tot le venslang worden veroordeeld, prac- tisch na tien jaar vrij zouden komen. Spaak, die voor dit debat spe ciaal uit Parijs was overgekomen, brak een ians voor zijn minister. „De leden der regering volgen een algemene politiek betreffende toepassing der gratie-regeling en minister Struye heeft deze ver- tolkt", aldus Spaak. „Struye heeft een grote verant- woordelijkheid op zich durven ne men bij het nemen van beslissingen over de voltrekking van doodvonnis sen en de regering schaart zich ach- ter hem. Tussen het uitspreken van een doodvonnis en de beslissing of het vonnis werkelijk zal worden voltrokken, bestaat een groot ver- schil en de Minister van Justitie, die deze beslissingen moet nemen, leeft onder een bijna ondraaglijke span ning. Ik veroordeel persoonlijk de doodstraf uit humanitaire overwe- gingen en onderschrijf de politiek van Struye volkomen." Spaak verzocht de Kamer ten- slotte haar vertrouwen uit te spre- ken in het beleid van de minister. Na een inderhaast belegde verga- dering van de leiders der verschil- lende fracties werden vier moties ingediend. De socialisten „betreur- den" de gratieverlening, de katho- lieken spraken hun vertrouwen in de regering uit, de liberalen steun- den de socialistische motie en dien- den bovendien een motie van afkeu ring in. De communisten dienden enkel een motie van afkeuring in. /t (Van onze parlementaire redacteur) In de avondvergadering heeft de Tweede Kamer zich tot midder- nacht bezig gehouden met de be- groting van Binnenlandse Zaken. Een ware allerhande van menin- gen en wensen. Onze nieuwe vrouwelijke afgevaardigde, mej. Nolte, hield haar maidenspeech, waarbij haar gedachten vooral uitgingen naar de na-oorlogse jeugd. De minister heeft de Com- missarissen der Koningin verzocht om hierover rapport uit te bren- gen. Hoeveel antwoorden waren Donderdag heeft de minister van oorlog, Mr. W. F. Schokking, in tegenwoordigheid van de ver- tegenwoordiger van H. M. de Ko ningin, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, de Russische am- bassadeur te Den Haag, Z. Exc. V. A. Valkov, talrijke leden van het Corps Diplomatique, luitenant-ge- neraal Mr. H. J. Kruls, de heer M. A. Reinalda, commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht, de burgemeesters van Amersfoort en Leusden, een kerkhof geopend in Oud-Leusden, waar 854, tijdens de bezetting in Nederland omgeko- men Russen een laatste rustplaats hebben gekregen. Op dit ere-kerkhof dat een deel is van de openbare begraafplaats Rusthof" te Amersfoort, zijn thans te ruste gelegd de stoffelijke resten van ruim honderd Russen, die door de Duitsers krijgsgevangen waren gemaakt, naar Nederland waren overgebracht en later op laaghar. tige wijze van het leven waren be. r" roofd. Voorts zijn ook naar het nieuwe kerkhof overgebracht de stoffelijke overschotten van nog on. geveer aevenhonderd sovjet-miu- tairen, die aan geallieerde zijde ge- sneuveld waren gedurende de be- vrijdingsgevechten in de winter van 1944 op 1945 en die daarna door de zorgen van de Amerikaanse graven- dienst in Nederlandse grond waren bijgezet. Nadat de autoriteiten pJaats had den genomen in de aula, sprak mi nister Schokking zijn openmgsrede uit, waarin Z. Exc. zeide, dat de Nederlandse regering door dit graf- veld op te richten haar erkenteiijk. heid van haarzelve en van het Ne derlandse volk tot uitdrukking heeft willen brengen voor de Russische soldaten, die in de grote stnjd voor recht en vrijheid gevalien zijn. De regering, aldus de minister, be- schouwt dit ais een plicht van pie- teit jegens hen, die ook voor de Nederlandse zaak het hoogste offer brachten. Hi'erna sprak de pope van de Rus sische kerk, ae archimandriet Dio- nissios, een kort woord. De pope noemde hen, die hier begraven lig- gen, martelaren in de ogen van God. Vervolgens begaf een lange stoet zich naar de dodenakker, waar aan het eind een acht meter hoge zand- stenen Obelisk staat opgesteld, waarop in het Russisch geschreven is „Roem aan de helden". De Russi sche ambassadeur onthulde de Obe lisk, waarna de volksliederen van de Sovjet-Unie en Nederland wer den gespeeld door het trompetter. corps van de Cavalerie. De autori teiten legden vervolgens kransen aan de voet van de Obelisk; aller eerst de krans van H. M. de Konin gin. De plechtige kranslegging, die op ieder een diepe indruk maakte, werd gevolgd door redevoeringen van de militaire attache van de Sovje't-Unie te Parijs, generaal Icht. schenko en van de Russische am bassadeur, Z. Exc. de heer Valkov, die dank brachten aan de Neder landse regering en aan het Neder landse volk voor deze pieteitsvolie daad. Zij legden er de nadruk op, dat de Sovjet-Unie met alle volke- ren in vrede wenst te leven. De Het ere-kerkhof voor gevalien Sovjet-militairen. Een overzicht na vreue wcllo. de onthulilng van het monument door de ambassadeur van de pieChtigheid werd besloten met een U.S.S.R., de heer A. Valkov. rondgang om de Obelisk. reeds ontvangen? Naast de centrale overheid hebben plaatseljjke in stances een aanvullende taak. Ook het kamperen bracht zij on der de aandacht van de minister. In verschillende gemeenten is deze aangelegenheid nog niet geregle- menteerd. Voor een bevredigende wettelijke regeling van de Zondags- rust is de minister te rade gegaan bij de Kerken. De heer Krol (C.H.) verwachtte daar weinig van; er is al te lang aan dit vraagstuk gedok- terd. Mej. Nolte hoopte dat dit ini- tiatief tot heil zou strekken van onze christelijke samenleving. Op principieei terrein lag ook de kwestie van de winkelbibliotheken en de prikkellectuur, onderwerpen van zorg voor de heer Maenen(KVP) en de heer Beernink (C.H.). Een nieuwe Begrafeniswet zou niet in strijd mogen komen met de christe lijke volkspsycbe, aldus weer de heer Krol. Het betoog van ds. Zandt karak- teriseerde de heer Maenen (KVP) ais een hetze tegen „Rome". Domine had het dit keer wel heel bont ge maakt, voor het overige zou dit de Roomse blijdschap niet storen. Pieiters voor de randprovincies waren de heren Algera (A.R.) en de heer Maenen (KVP). De eerste zong de lof van Friesland, de tweede constateerde, dat Limburg nog steeds werd achtergesteld; conclusie van beiden: Ruim baan voor de regionale gedachte. Voor de gemeentelijke zelfstan- digheid trad natuurlijk op de eerste plaats de heer Oud (V.V.D.) in het krijt. Ook hier het subsidiariteits- beglnsel, wat de gemeente kan doen, doe de Overheid niet. De heer Beer nink (C.H.) pleitte in geiijke geest en de heer Welter ging zelfs nog een stapje verder. Ook al lijkt het soms dat de Overheid het beter zou kunnen, dan nog blijkt in de prak- tijk, dat men goed doet het aan lagere organen over te laten. De gemeentelijke politie pleegt bij deze begroting altijd verdedigd te worden door de heer Verkerk (A.R.) en zo ook nu. De heren Mae. nen (K.V.P.) en Welter wilfien we- ten waarom het zo slecht vlotte met de reserve-politie Ook kwam de B.V.L. nog weer ter sprake, zij leeft nog steeds, geef haar weer een taak betoogde de heer Krol (C.H.). De heer Welter vroeg zich in het zelfde verband af wat voor taak het insti. tuut „Steun Wettig Gezag" nu eigenlijk had. En dan nog wat over de woon- ruimte. De heer Maenen sprak er schande van, dat er zo weinig be- reidheid is om inwoning te tferle- nen. Ook wordt er te weinig gevor- derd en ais men het doet, worden vaak alleen de kleintjes aangepakt. De voorwaarden om een huis te krijgen zijn niet zelden zonderling Soms moet men minstens een kind hebben, in een andere plaats min stens samen zestig jaar zijn! Over de manier waarop onze sol daten aan de stemming hebben kun nen deelnemen, was de heer Welter helemaal niet tevreden en hij sioot met de minister te wijzen op de nood van vele Indische Nederian- ders, die het soms zeer moeilijk hebben. Heden komt ook dit hoofdstuk klaar. In de Spaanse hoofdstad zijn ver- kiezingsbiljetten aangeplakt met de namen en het beroep der candida- ten voor de eerste gemeenteraads- verkiezingen, die Zondag a.s. zul len worden gehouden. De aanplak- biljetten bevatten geen politieke programma's. Alleen wordt in het kort gewezen op de loopbaan der candidaten. Onder de naam van een der candidaten kan men lezen ..cnthousiast Madrileen" en onder die van een ander „voorbeeldig ge- zinshoofd". In een groot aantal ge meenten is het aantal candidaten niet groter dan het aantal zetels. Het Westelijk elftal, dat 21 No vember te Deventer tegen het Oos- telijk elftal zal uitkomen, is ais volgt samengesteld: Doel: Kramer (Alkmaarse Boys); achter: Lasschuit (EDO) en Paulus (Hermes DVS); midden; Biesbroeck (RCH), Vos iRCH) en Odenthal (EDO); voor: Lamie (KFC), Blokland (KFC), i Hanse (RCH), Schrumpf (SVV) en I Goossens (SVV). Reserves: Wim- i mors (Blauw Wit), Baljet (KFC) en van Veen (Watergraafsmeer) Het Britse kabinet heeft Donder dag een plan besproken tot verlen- ging van de dienstplicht van 66n jaar tot 18 maanden. De Nobel-commissie van het Noorse parlement heeft Donderdag bekend gemaakt, dat de Nobelprijs voor de vrede dit jaar niet zal wor den toegekend. Groot-Brittannie heeft de Ver- enigde Naties doen weten, dat het zijn houding ten opzichte van het Spanje van Franco niet gewijzigd heeft. Nabij Markelo kwam een brug onder electrische stroom te staan, doordat een onder de brug gelegen electriciteitskabel contact maakte. Toen de landbouwer K. uit Marke lo met paard en wagen over de brug reed, viel plotseling zijn paard dood neer. Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal op Woensdag 24 November geen audientiq verlenen. Volgens een bekendmaking van officieel Joods bureau te Sjanghai hebben alle 9.000 Joden in China collectief verlof gekregen zonder voorbehoud Israel binnen te komen. De middenstandspartij zal in ver schillende plaatsen van ons land deelnemen- aan de komende ge- meenferaadsverkiezingen. De broer van generaal Charles de Gaulle, Pierre de Gaulle, is herko zen tot voorzitter van de Parijse gemeenteraad. PRAAG. Onder de leiders van de Tsjecho-Slowaakct- communisten schijnt nu reeds oneenigheid te heersen. Dit kon worden opgemaakt uit een officiele verklaring, die door de radio werd voorgelezen. Volgens de radio was er een ,.con- trole-commissie voor de partij" be- noemd. BANDOENG, 19 Nov. (Aneta). Hedenmorgen om tien uur is de conferentie van Bandoeng her- opend. De Commissaris van de Kroon voor de Passoendan, dr. R. W. van Diffelen, legde namens de Nederlandse regering een verkla ring af, waarin hij zeide: „Gij zijt thans gekomen in de phase van constructieve eindarbeid, waarop de totstandkoming der Verenigde staten van Indonesie nog slechts wacht. Indien ook de republiek ais gevolg van helaas tot dusver nog niet verwezenlijkte voor alle partijen aanvaardbare over- eenstemming, zich daarbij naast de hier vertegenwoordigde gebie- den zou inschakelen, zou dit de Nederlandse regering van harte verheugen. Voor zover de bevordering van deze mogelijkheid er nog om zou vragen, dat in de ontworpen inte- rim-regering enige wijziging wordt aangebracht, vertrouwt de regering, dat de hier vertegenwoordigde gebie- den tot het daartoe nodige overleg bereid gevonden zullen worden, wanneer het althans punten betreft, welke noch bij u noch bij de rege ring op essentiele bezwaren stuiten." Dr. v. Diffelen zeide verder, dat de regering tot deze verklaring tot de conferentie aanleiding gevonden had, eerstens in het feit, dat sedert de conferentie uiteenging het Haags federaal overleg heeft plaats gevon den. „Dat dit overleg gemakkelijk is geweest, zal de regering niet be- weren, maar een gezonde zin om eigen gerechtvaardigde belangen te behartigen en een onafgebroken ge- richtheid daarop gingen bij alien, die enig gebied, hetzij Indonesisch, PRAAG, 19 Nov. *(Reuter). Klement Gottwald, president van Tsjecho-Siowakije, heeft aan het eind van een tweedaagse bijeen- komst van het hoofdbestuur der Tsjechoslowaakse Communistische Partij verklaard, dat het commu- nisme zijn positie in Tsjecho-Sio wakije verzekerd heeft en dat te- rugkeer van het kapitalisme thans onmogelijk is. „De reactie heeft thans nog maar een hoop, namelijk, dat krachten van buiten af haar door de oorlog heen zullen helpen. Maar ik geloof niet, dat er oorlog zal komen en in dien deze zou komen, zal Tsjecho- Siowakije aan de zijde der over- winnaars staan", aldus Gottwald. De vergadering (de eerste na de fusie van de sociaal-democratische en de communistische partij) nam plannen aan voor het volgende sta dium van de ontwikkeling van Tsje cho-Siowakije ..langs de weg van 't socialisme". Het bestuur besloot een controle-commissie te vormen en hechtte zijn goedkeuring aan plan nen betreffende het lidmaatschap, waarover moeilijkheden zijn gere- zen na de grote toevloed van leden sinds de Fcbruarigebeurtenissen. Slansky, algemeen secretaris der communistische partij, pleitte voor een betalingsstelsel op .grond van praestatie. teneinde bij de arbeiders belangstelling te wekken voor het verhogen van de productie. Volgens Slansky moet de partij er op toe- zien, dat arbeiders worden opge- leid om hoge staatsfuncties te be- kleden, leidende posities in te ne men, universiteiten en hogescholen te bezoeken en een voorname rol in het leger te spelen. ..Alleen ie- mand, die in het Marxistisch Leni- nisme is opeevoed, kan een goed leider zijn. Wij moeten de hogescho len en universiteiten genadeloos zuiveren van reactionaire Studen- ten." aldus Slansky. Slansky maakte bekend, dat de partij thans meer dan 2'/s millioen leden telt, waarmee het in verhou- ding tot het bevollcinsgetal de grootste ter wereld is. Na Februari zijn enkele honderdduizenden zon der voldoend onderzoek ais lid aan- genomen. Volgens Slansky moet men deze toevloed thans stuiten. De nieuwe controlecommissie zal daar- aan meehelpen. Zij heeft de be- voegdheid de leden „die zich niet gedragen. zoals het communisten past," te berechten en te straffen. hetzij Nederlands, vertegenwoordig- den, gepaard aan een open hart voor de gevoelens van de anderen. En zo werd het Haags overleg naar het gevoelen der regering tot een suc- ces." Ais tweede reden voor de verkla ring noemde dr. v. Diffelen, dat de Staten-Generaal „het de regering inmiddels mogelijk gemaakt hebben, voor een Januari tot invoering van interim-regelingen te komen". „Daarmede sloten de Staten-Gene raal zich aan bij hetgeen vooraan stond in aller verlangen bij het over- leg te Den Haag. De regering meent dat zij zich hieraan behoort te hou- den. FRANKRIJK. Dr Zoltan Gregor, de TsjechoSlowaakse assistent-adviseur voor handelsaangelegenheden, is dezer dagen uit Frankrijk uitgewe- zen. Hij wordt ervan verdacht geld van de Kominform te hebben inge- voerd. Minister Moch deed dezer dagen onthullingen in de Assemblee over een internationale bank, die onder Russische directie bleek te staan. Deze Gregor schijnt een gro te rol te hebben gespeeld in allerlei geldmanipulaties rond deze bank. Een Franse woordvoerder verklaar- de, dat minister Moch tevens een en ander had gezegd over personen van de Roemeense legatie. Een of ficieel protest is ingediend. AMERIKA. John Dulles, de republi- keinse deskundige, heeft verklaard, dat, wanneer Europa er niet in zou slagen zich te verenigen de V.S. zich wel eens genoodzaakt zouden kun nen zien, terug te keren tot de tijd van het isolationisme. Een verdeeld West-Europa loopt, volgens deze woordvoerder, gevaar bij gedeelten door Oost-Europa te worden opge- slokt. HONGARIJE. De Hongaarse primaat Kardinaal Mindszenty schreef in zijn blad, dat hij thans de „enige werkelijke stem is, waardoor het Hongaarse volk zijn klachten ken- baar kan maken". De regering heeft het blad echter in beslag genomen, zodat zijn woorden het grote pu bliek niet konden bereiken. CHINA. Soetsjau, dat sinds emge dagen door de communisten werd bedreigd, waardoor de vlakten naar Nanking grotendeels kwamen open te liggen. schijnt momenteel enigs- zins te herademen. Naar berichten meldden, groeperen de_ communisti sche troepen zich opnieuw. Beide partijen bereiden zich voor op een nieuwe ontmoeting. Waarneiners wisten te vertellen. dat de nationa- listen hun posities tot nu toe wis ten te handhaven. De regering maakte bekend, dat haar troepen een volledige overwinning behaal- den op de communisten rond Soet sjau en generaal Tsjang Lioe Shin, de zoon van de generalissimo, ver- klaarde op een conferentie. dat de communisten op de vlucht waren gedreven. Buitenlandse waarnemers nemen deze berichten echter gere serveerd op en noemen deze over- winning het midden tussen de vol ledige overwinning der nationalis- ten en een verklaring der commu nisten. LONDEN. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft bevestigd, dat de Franse regering een voorstel heeft ingediend, om het Ruhrgebl#«J onder permanente controle te hou- den van een intergeallieerd orgaan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1