Engelse en Amerikaanse conservatieven infraphll Zal Republikeinse premier zijn waar kunnen maken? woord Geen blauwe schoentjes in het najaar Churchill droomt van winst, maar vele conservatieven willen nieuwe koers PHILIPS NEW-YORK: Anti-Nederlandse stemming wordt steeds groter De misdaad: to be different DE DURE WINTERMANTEL zal haar alleenrecht verliezen Engeland en de presidentsverkiezing Ter liefde Gods INFRAROOD-BESTRALINGSAPPARAAT bestrijdt pijnen en aandoeningen, die met warmte kunnen worden ge- nezen en waarvoor U niet direct de hulp van Uw dokter pleegt in te roepen. Stel in ernstiger gevallen echter nimmer zelf een diagnose, doch raadpleeg Uw huisarts. N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPli VOOR NEDERLANI^ Baby in kokend water Opleiding officier Middelbaar Technicus japanse ambtenaren demonstreren Brandon in October brachten 5 millioen schade PRINS BERNHARD bexocht de Marine te Amsterdam Na de ommezwaai van Hatta D Zaak-H inrichsen teruggewezen Amerikaanse stad „adopteert" Arnhem Men juiche niet te vroeg Prof. Goiidriaan niet naar Zuid-Afrika COMMISSIE GEiNSTALLEERD Voor particuliere werk- nemers in Indonesie ..Duistere" vereniging failliet verklaard TIENDUIZEND GULDEN BOETE bloembollenhandelaar veroordeeld Tot dusverre zagen we bijna uitsluitend prijzen van dria cijfers Geadopteerde film-jeep aan Niwin overgedragen Ook een drieling te Den Haag Schilder viel dood (Van onze correspondent) Londen, 10 November HET SUCCES VAN TRUMAN en de nederlaag van Dewey zul- len nog wekenlang socialisten en conservatieven in Londen bezighouden. De leiders van de Conservatieve Party verheugen zich over Truman's overwinning. Wat men voor de Amerikaanse verkiezingen vreesde, maar niet durfde uitspreken, wordt nu luidkeels van de daken verkondigd. Het Marshall-plan was in gevaar. Dewey en een republikeins Congres zouden. de hulp voor Europa aanmerkelijk hebben besnoeid. Dewey zou grote sommen aan Tsjang-Kai-Sjek hebben gestuurd. Marshall en de democraten beschouwen de regering van Nanking als verloren. Het was Marshall, die na een lang verbliji in China juist voor zijn benoeming tot minister van Buitenlandse Zaken, weinig goeds wist te vertellen van deze regering. Amerika moet zich beperken; de schatkist is niet onuitputtelijk en. ook de conserva tieven voelen, dat Europa van deze beperkingen geworden zou zijn. Dit beseften de conservatieven. Het is echter de manier waarop Truman heeft gewonnen. Dewey, at te zeker van zijn zaak, heeft zijn campagne gevoerd bijna zonder pro- gramma. Hij beloofde weinig om later als president vrijer te zijn. Truman heeft meer beloften gedaan dan hij kan vervullen. Een paar so cialisten in Londen hebben Truman reeds als een der hunnen voorge- steld. Dit is onzin, maar wel is het juist, dat Truman de stemmen van de kleine man heeft gekregen, om- dat hij goedkope huizen, goedkoper levensmiddelen en bescherming van de arbeider beloofde. In Engeland denkt men reeds aan de parlementaire verkiezingen van 1950. De conservatieven zijn reeds bijna even zeker van hun overwin ning als Dewey was. Maar de grote vraag in deze partij is nog steeds, of zij hun campagne moeten voeren met 'n wel-overwogen verkiezings- programma. Of is het voldoende, zoals Churchill en de oudere leiden- de figuren steeds betogen, de onte - vredenheid over de socialisten en de teleurstellingen van de laatste jaren uit te buiten. De officiele houding van de partij Is, dat zij met een positief programma voor de dag moeten komen. Eden en Butler hebben sinds lang beseft,- dat de conservatieven niet kunnen winnen zonder de steun van de arbeiders. Butler heeft in zijn Industrieel Charter en in zijn Land. bouwcharter de arbeiders in de fa- brieken en op het land een waar borg gegeven dat de oude toestanden niet zullen terugkeren. Beide Char ters zijn aangenomen door de con servatieve conferenties met grote meerderheden, maar in hun redevoe. ringen vergeten vele conservatieven hun goede voornemens. Zij klagen, dat de arbeiders worden verwend, zij zetten een grote mond op over de voedselsubsidies. Kortom, zij wekken wantrouwen. Churchill is een van de grootste zondaars. Hij is de leider van zijn partij, maar het is een publiek ge- heim, dat hij zijn collega's vaak in verlegenheid brengt. Churchill is geen orthodox man, die zich gemak.. kelijk in de nauw omschreven banen van de partijpolitiek beweegt. Hij leeft in een grootse gedachtenwe- reld en heeft een enigszins roman- tische geest. Zijn lust voor avontuur is de bron van zijn liefde voor de vloot. Europese eenheid is een idee, dat hem zou aantrekken, zelfs als .er geen communistisch gevaar be- stond. Maar deze Churchill is geen man voor de binnenlandse politiek in deze tijd, waarin de economische toestand elk groots ideaal aan ban- den legt. Churchill heeft zich nooit veel om harde economische werke- lijkheden bekommerd. Een handels. balans is voor hem een onding. Hij haat de socialisten, de moordenaars van het particuliere initiatief, om- dat zijn geliefd Empire is opgebouwd door energieke mannen, die in een socialistisch land geen kans gekre gen zouden hebben. Steeds weer klaagt hij de tegenwoordige regering aan, omdat zij genieen geen gelegen- heid geeft zich te ontplooien. Zijn tegenstanders vinflen in zijn rede- voeringen altijd ammunitie voor hun argument, dat de conservatieven weer werkloosheid en ellende zou den brengen als zij de macht krijgen Vaak als Churchill in het Lager huis spreekt, ziet men het gezicht van Eden en de jonge conservatie ven betrekken. Hij gaat te keer te- gen alle beperkingen, tegen de uit- voer, in prachtige woorden* welis- waar, maar Eden weet, dat morgen de bladen weer zullen zeggen, dat Churchill een vijand van het herstel is Het leven is niet gemakkeiijk met zo'n leider. De opstandelingen in de partij zijn het er over eens dat hij moet verdwijnen. Maar hoe moet men hem dit aan zijn verstand brengen. Lord Kemsley, de eigenaar van een belangrijke groep Engelse bladen, heeft het eindelijk aange- durfd. Heel voorzichtig. Hij heeft voorgesteld Churchill officieel de leiding van de partij te laten. Hij moet op een hoge troon gezet wor den, waar hij zijn oorlogsherinnerin- gen kan schrijven, zich wijden aan zij beweging voor Europese Eenheid en kan schilderen in zijn vrije tijd. hun handen in elkaar Maar hij zou zich niet mogen bezig houden met het binnenlands beleid van de partij. Churchill heeft niet eens geant- woord. Hij weet veel te goed, dat hij meer invloed heeft op de Engel- sen dan de gehele partij samen. En hij heeft geen zin om zich van zijn plaats te laten verdringen. Hij be- schouwt zich nog steeds als de vol- gende premier. Zojuist heeft hij in het eerste deel van zijn Memoires zijn oude politie. ke tegenstanders in de partij mee- dogenloos gegeseld. Baldwin en ook Chamberlain en hun volgelingen heeft hij er van langs gegeven als kleine jongens. Zij hebben nog steeds vrienden al zijn zij dood en deze vrienden kunnen Churchill niet vergeven. Maar tot nu toe heb ben zij niets kunnen doen dan in wanhoop slaan. Zal de zaak anders worden na de Amerikaanse verkiezingen? Het staat vast, dat het niet voldoende is te mopperen over de nationalisa- tie van de ijz'er- en staalindustrle, een onderwerp, dat alle conserva tieven hoog zit. maar dat het volk vrij koud laat. Het grote succes van Cripps is, dat hij het land van de juistheid van zijn economische poli tiek heeft overtuigd. Millioenen kiezers weten, dat de rantsoenering geen boosaardige socialistische uit- vinding is, maar 'n nationale nood- zakelijkheid, hoe pijnlijk ook. Wat er van de conservatieven wordt geeist, is een duidelijke verklaring over verschfllende punten: Wat zul len zij brengen in plaats van natio- nalisatie? Zullen zij huizen bouwen voor de middenstand? Zullen zij in staat zijn de belastingen te verlagen zonder de socale voorzieningen m gevaar te brengen? Het zijn vragen, die Churchill wil vermijden, maar die beantwoord moeten worden als zijn partij wil winnen. Op het ogenblik vergaderen er voortdurend groepjes conservatieve Lagerhuisleden om het /.robleem op te lossen. Een openbare ultbarstlhg verwacht men in de bevoegde krin- gen niet, want dat zou de kans op succes nog verminderen. De Ameri kaanse verkiezingen hebben geleerd, hoe gevaarlijk voorspellingen zijn. Maar de socialisten voorspellen nu, dat Churchill op zijn post zal bllj- ven, onbeweeglijk als een rots, tot schade van zijn partij. "Infraphil" hel op- paraat met infra- rode stralen van de enig juiste golf- lengte, die in staat zijn diep in de weefse/s door te dringen. Dinsdagavond legde een Amster- damse moeder haar zoontje van 3 maanden in bed met een warme kruik. Na ong. tien minuten begon het kindje te huilen. De stop van de warmwaterkruik was losgeraakt en het ventje lag in het, kokende water In ernstige toestand is het kind naar het ziekenhuis vervoerd, waar het enkele ogenblikken later aan de gevolgen is overleden. Voor beroepskorporaals en be- roepsonderofficieren der luchtmacht die daartoe geschikt worden bevon- den, wordt de gelegenheid openge- steld te worden opgeleid tot officier middelbaar technicus. In aanmer- king komen zij, die op 1 Sept. van het jaar, zijnde de datum waarop de studie aan de M.T.S. zal aanvan- vangen. de leeftijd van 28 jaar nog niet hebben bereikt. Zij ontvangen, naast een vergoe- ding van de door hen verschuldigde school- en excursiegelden, een tege- moetkoming in de kosten van aan- koop van studieboeken enz. De geplaatste leerlingen v.erplich- ten zich na de studie nog voor een tijdsduur van ten minste 8 jaren als beroepsmilitair beschikbaar blijven i te De hoofdredacteur van het Ko- penhaagse blad „Extra-bladet de heer Leif Bernard Hendil, heeft het avontuurlijke. plan op- gevat in precies een week per vliegtuig een reis om de we- reld te maken. Deze moderne Phileas Fogg maakt daarbij ge- bruik van de gewone lijndien- sten. Dinsdagmiddag kwam hij op doorreis op Schiphol aan Even later zette hij de reis voort op de volgende etappe Am sterdamSjanghai. Ondanks het verbod der regering hebben Donderdag dertigduizend ambtenaren tegen het kabinet- Yosjida gedemonstreerd. De met steun van de communis- tische partij door de ambtenaren- vakverenigingen georganiseerde be- toging had tot doel te protesteren tegen de in behandeling zijnde anti- stakingswet en de ontbinding van het parlement te verzoeken. Gedurende de maand October werd door brand een directe schade veroorzaakt van bijna 5 millioen gulden. Hiermede steeg het totale bedrag van de directe brandschade over 1948 tot ruim 37 millioen gul den. In 1947 was de directe schade 30 millioen gulden. 12 boerdenjen werden in deze maand door brand vernield. Brand door spelen met vuur en onvoorzichtigheid komt echter minder voor. Z.K.H. Prins Bernhard bezocht Donderdag de verbindingsschool en de ..technische opleiding" op het marine-etablissement te Amsterdam. Gedurende twee uur bezichtigde de prins de werkplaatsen, waarbij hij de werkstukken, die werden ver- vaardigd bij de examens voor sto kers, korporaal-machinist, sergeant- machinist en torpedo- en geschut- makers, aandachtig bekeek. Lange tijd vertoefde de prins in de ste#k- stroom- en zwakstroom-praktijkloka- len en de radarschool. Ook volgde de prins een deel der lessen, die op de seinafdelingen der verbindingsschool werden gegeven. Tijdens het bezoek ging 't onder- richt op het etablissement normaal verder. BAT AVI A. 18 Nov. (Aneta). Onder de titel „Nieuw geluid" schrijft het Bataviaasch Nieuwsblad": „Na Leimena is thans ook de minister-president Moh. Hatta gekomen met een krachtig nieuw geluid. „Hatta deed schrijft het blad een duidelijk I onmogelijk zou zijn om deze ge- I instrueerde terreur te doen staken". Een speciale correspondent van het Chinese dagblad „$Bin Pf>" schrijft, dat het program van de reeds 80.000 leden tellende ..Partai Moerba" (de kortgeleden geconsti- tueerde links, anti-communistische Trotskistische" federatie van drie politieke partijen) ..een duidelijk ophitsend karakter draagt". Volgens dit programma zou ver der onderhandelen nutteloos zijn. Het spoort de republikeinse rege ring aan, de« wapens tegen de Nederlanders op te nemen. Het is duidelijk, dat dit program de reeds zo moeilijke situatie nog zal verergeren", aidus de ,,Sin Po' die hierbij opmerkt, dat ook de propaganda van de Partai Nasio- nal Indonesia (geen onderhande- lingen zonder voorafgaande op- heffing der blokkade) op het volk doen van concessies, in het bijzon- der door een opheffing der blokkade voor de aanvang der besprekingen. E Heilige Elisabeth, die wij vandaag vieren, is voor ons een voorbeeld van helpende naastenliejde. Wij weten dat ook in onze eigen omgeving het leven duur en de nood vaak groot is. Het staat niet stil met aanvragen om steun in hulp. Maar wij weten ook dat de liefde onuitputtelijk is en dat beter is te geven dan te ontvangen. Daarom durven wij bij onze U- zers nog eens bizonder de hulp- actie aanbevelen, die via onze bureaux gevoerd wordt ten bate van noodlijdend Hongarije. Wij vragen de vrienden van Honga rije om geld en bijdragen in na- tura. &en pastoor uit Budapest vraagt om een winterjas voor een jongen van 17 jaar een noodgeval! Wie helpt dit oplos- SeU? MARCUS (Van onze New Yorkse correspondente) Ik heb al zo vaak over mode, kle. ren en het winkelen in New York geschreven, maar soms overkomen mij weer zulke frappante dingen, dat ik er moeilijk over zwijgen kan. Vorige week wilde ik blauwe schoenen kopen en ik was zelfs be- reid er een behoorlijke prijs voor te betalen. Dit was volgens mij een heel normaal id.ee, maar ik vergat alweer, dat je je in New York vol gens een bepaalde regel kleedt en dat ik bezig was daarvan af te wij- ken. Het was nl. onmogelijk een be hoorlijke blauwe schoen te krijgen in New York's grootste en uitge- breidste winkelbuurt om de eenvou. dige reden dat „men" in najaar en winter alleen maar zwart en bruin draagt en dezelfde „men" pas in het voorjaar blauw aantrekt. In het voorjaar had ik de gewenste schoe nen dus wel kunnen krijgen. Na- tuurlijk kon ik ze wel in de een of andere achteraf winkel, die ze nog van vorig voorja&r over had, krij gen, maar dat was niet de bedoeiing. Het allermeeste ergerde me nog de houding van het winkeipersoneel (tot de grootste winkels toe). Ae kijken je aan, alsof je volkomen gek bent geworden en zeggen dan met 'n minachtend gebaar: „Hier in New York draagt men geen blauw dan in het voorjaar!", waarop ik natuurlijk antwoordde, dat ik het daarom juist wel wilde hebben, just to be different! Dat is de grootste misdaad, die je In New York kunt bedrijven nl. om anders te zijn dan een ander. Let wel, dit is typisch New York en geldt niet voor heel Amerika. Per taxi Het is zodoende in deze metropo lis helemaal niet gezellig winkelen. Natuurlijk, als je nu vanuit Holland komt en je ziet al die prachtige dingen in de etalages, dan gaat je hart open van plezier en wil je ailes hebben. Maar als je hier al enige jaren woont, die ,,koopziekte" voor_ bij is en je alweer een heel stuk critischer bent geworden; dan is het plezier er ook al een stuk af. Indien je iets beslist nodig hebt, dan is het heel moeilijk te vinden in deze millioenenstad en je loopt er mijlen voor, zonder succes. De afstanden tussen de winkels zijn zo groot, dat je meestal een taxi of bus moet ne men, wat doodvermoeiend is. En als je dan nog met Europese ideeen en maten aan komt zetten, dan wordt het helemaal een probleem. Het is een uitzondering als het personeel ie behulpzaam is. Ze zijn volkomen onverschillig waar je vandaan komt of welke taal je spreekt en zullen je heer-commissaris. meestal onvoldoende helpen. Het is daarom het verstandigste om je tot een grote winkel of warenhuis te bepalen en een juffrouw, waarnaar je altijd'vraagt, zodat je enigszins een persoonlijke service krijgt. Mode-cameieon Woon je in New York en wil je enigszins meedoen met de mode, met een gemiddeld inkomen, dan ben en blijf je altijd ongelukkig, want je bent altijd ten achter. Heb je twee weken geleden een hele nieuwe garderobe gekocht en ga je naar een van de grote hotels, dan merk je tot je grote schrik, dat je alweer een mode ten achter bent en dat je groene kousen aan had moe ten hebben bij je groene mantelpak i.p.v. gewone bruinachtige! Je voelt jezelf prompt een boertje van bui ten en je praat jezelf in, dat je er toch een stuk intelligenter, jOnger en frisser uitziet dan die andere vrouwen! Waarom New York zo snel van mqde verandert en waarom iedere vrouw zich mooi toetakelt, is me eigenlijk een raadsel, want er is geen sterveling, die naar je kijkt. Daarvoor heeft iedereen te veel haast. Het zijn wij, de Europeanen. die uitgebreid ons kopje koffie drinken en kijken naar wat een ander aanheeft en wat hij of zij ult- voert, terwijl een arrogante Ameri kaanse ober naast je tafel staat to wachten totdat je opstaat. Ik wil met dit alles niet zeggen. dat iedere Amerikaanse zo goed ge. kleed is. O nee, integendeel als je ze nauwkeuriger beschouwt is het meestal slordig en weinig smaakvol, Ze trekken maar wat aan. Maar het gemiddelde is beter dan waar ook De winkels verkopen goede model- len en goede* kleuren, ook in lage prijsklassen, en ook al heb je hele maal geen smaak kan het toch niet al te veel missen. Echte chic geklede vrouwen, die met smaak en zorg hun garderobe kiezen, zie je weinig, en ik kan me dan ook vo'orstellen, dat mijn Franse vrienden de Amerikaanse ver- schrikkelijk vonden, zo zonder per- soonlijkheid, noch originaliteit en voorai zo weinigvrouw. Het Amsterdamse Bijzonder Ge- rechtshof heeft de uitspraak m,de zaak Jurges Hinrichsen bijge- naamd ..scheermes". van Augustus 1942 tot de capitulatie commandant van de S.D. in de Wieringermeer, tegen wie veertien dagen geleden de doodstraf werd geeist. opge- schort'en de zaak voor nader onder- zoek teruggewezen naar de raads- Door "^Operation Democracy In corporated", een organisatie welke zich speciaal er op toelegt nauwe betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Europese volkeren te be- orderen, is bekend gemaakt, dat de stad Wilkesbarre in Pennsylvania de Nederlandse stad Arnhem heeft geadopteerd. Charles L. Todd, de algemeen secretaris van genoemde organisatie, is thans onderweg naar Nederland, teneinde behulpzaam te zijn bij de ontwikkeling van verdere >annen ter bevordering van het beoogde doel van nauwere aansluiting tussen steden. steeds meer invloed krijgt. ..Inderdaad is in de republiek de toestand verergerd. De mogelijk- heid is zeer groot, dat men opnieuw zal proberen, het kabinet-Hatta om- ver te werpen. De politiek van Moh. Hatta vindt geen insttliming bij de grote partijen in de republiek, en als hij het huidige beleid voortzet zonder de goedkeuring van ge noemde partijen, zal hij een hevige reactie ondervinden, die binnen- beroep op het gezonde verstand „dat niet zal nalaten indruk te I landse troebelen tot gevolg kan maken in Djokja, zoals het ook daarbuiten met knjt aan de ^^lWingen i^Djokja van mening balk staat geschreven. Zijn woord over de Negara's veegde de zijn dat de Nederlanders Hatta's propaganda van jaren van tafel: men zal de Negara's niet positie kunnen versterken door _het longer mogen beschouwen als marionettenstaten Het blad vervolgt: „Men zal aller- wege behalve uiteraard bij de felle oppositiegroepen in de „Pede- lawan" (het'binnenland) met vol- doening kennis hebben genomen van deze uitspraken, welke op in- keer en bezinning schijnen te wij- A1 legt Hatta gebn causaal verband, toch is het aan te nemen, dat de openhartige besprekingen met minister Stikker niet geheel los staan van deze in vele opzichten grondig gewijzigde visie in de Ijjok- jase regeringskringen. ,.Het zou on- juist zijn om direct te juichen over deze gelukkige wisseling in woord en toon, voorai, omdat nog moet blijken, of Hatta in staat zal zijn, zijn woorden ook waar te maken" Het blad vreest, dat de aanspo- ring tot de T.N.I, om de bestands- lijn niet te overschrijden, het allermoeilijkst tot uitvoering te brengen zal blijken en acht het niet voldoende, dat deze waar- schuwing alleen gericht wordt tot de troepen in de buurt van de hestandslijn. „Het wachten is namelijk veel meer ^op een categorische orde tot een terugkeer van de eenheden uit het federale gebied en niet minder ook een dringendH^vel aan on" geregelde republikeinse troepen. om hun terreur in dit gebied te staken Het blad acht de rede van Hatta op dit kardinale punt teleurstellend doch ,,wil echter gaarne de moge liikheid onder het oog zien dat het Hatta zelfs al zou hij zulks willen Prof. dr. ir. J. Goudriaan heeft besloten zijn benoeming Universiteit van Pretoria aanvaarden. aan niet Donderdag is op het ministerie van overzeese gebiedsdelen de com- missie ter bestudering van de ar- beidsvoorwaarden van particuliere wdrknemers in Indonesie geinstal- leerd. De ministers Gotzen en Joekes voerden het woord. Minister Gotzen drong er o.a. op aan. dat de corn- missie haar arbeid met de nodige spoed zal verrichten i.v.m. het grote belang, dat hiermede voor de in Indonesie werkzame particuliere arbeidskrachten is gemoeid. De commissie werd ingesteld n.a.v. een door de Raad van Vakcentralen bij de regering ingediend verzoek om naast de rechtspositie der in Indonesie werkzame ambtenaren De arrondissementsrechtbank te Den Haag heeft Dnoderdag de ver eniging P.I. („Particulier Initiatief tot het doen van charitatieve wer- ken"), kantoor houdend te Maas tricht en gevestigd te Den Haag, failliet verklaard. Dit faillissement \^rd aange- vraagd door de arts J. H. H. uit Nijmegen en gesteund door de KLM, die een vordering had van enige duizenden guldens. Dokter H. had een aanklacht te gen bovengenoemde vereniging in gediend, omdat hij zich voor f 15.000 gedupeerd achtte. Deze som had hij als een lening ter beschikking ge- steld van de vereniging, die op Curaqao sociaal werk zou gaan ver richten. Met het bestuur van P.I. vertrok hij naar Curacao. De gou- verneur van Curacao liet hen echter uitwijzen. De terugreis per KLM werd niet betaald en de arts kreeg zijn 15 mille niet terug. Naar zijn menjng was het charitatieve doel van de vereniging slechts een dek- mantel voor de ware bedoelingen van de andere bestuursleden: de op- richting van een handelshuis -in Noord- en Zuid-Amerika. De aanklacht is nog in onderzoek bij de officier van justitie te Maas tricht. De Tuchtrechter te Den Haag heeft Woensdag de bloembollenhan delaar G. M. B. M. uit Sassenheim, overeenkomstig de eis, een boete opgelegd van f 10.000 en publica- tie van het vonnis in 2 vakbladen. M. had zich niet geh'ouden aan de verordening, die telers op percelen ook de positie der particuliere werk- geiegen in de omgeving van Kat- nemers aldaar in willen nemen. beschouwing te Niet iedereen kan zo'n gezellige Teddybear-jas dragen als de Pari- sienne op nevenstaande foto. Een vlotte wollen wintermantel, bij voorbeeld een van de tent-wijde Swaggers of een „new Look-man tel". een model dus met een grote kraag, strak lijfje en sierlijk uit- springende rok, zullen gelukkig ve le!} het gemis aan een kostbare bontjas kunnen vergoeden. Het woord ..kunnen" geeft hier echter alleen de mogelijkheid aan. en het moet ons van het hart, dat die mo gelijkheid de laatste maanden nog niet vaak werkelijkheid is gewor den. De oorzaak hiervan ligt in de hoge prijzen. Zij. die met veel moed en plannen langs de etalages in de grote steden liepen. zullen onder- vonden hebben, dat haast elk prijs- kaartje aan de voet van een elegante pop met een elegante wintermantel achter de winkelruit drie cijfers vertoonde. Tweehonderd, driehon- derd. vierhonderd gulden waren ..normale" prijzen. Wat of hiervan wel de oorzaak is? ..De verklaring hiervoor is" zo schreef men onlangs. ..dat de bc- schikbare hoeveelheid stoffen be- perkt is. De regering had de fabri- kanten toegestaan. een bepaald kwantum dure damesjassen te ma ken. Men begon het eerst met deze mantels en toen het kwantunfc was vervaardigd, bleef slechts weinig j stof over voor de goedkope jassen. Thans is meq echter bezig winter- mantels van een lagere prijs te ver- vaardigen en vermoedelijk zullen deze weldra in de winkels te ver- krijgen zijn." Dit klinkt hoopvol. al zal men lang niet meteen aan ieders behoefte kunnen voldoen. Immers zeer veel vrouwen hebben een nieuwe mantel op haar winterprogramma staan, niet alleen omdat de oude versleten is. maar ook omdat zij in deze tijd van „new Look" en andere mode- vernieuwingen te ouderwets en dus... te kort is. Als er minder dure mantels ko men, zal men hoogstwaarschijnlijk ook minder jassen met bont in de zaken zien. Deze behoren over het algemeen in de hogere prijsklassen en zullen dus in kleiner aantal ge- fabriceerd moeten worden. Het zal dus wel zo gaan: zij. die het zich financieel kunnen veroorloven, ko pen een mantel met bont. degenen, die over minder contanten beschik- ken, zullen dan in staat zijn zich een behoorlijke en aardige winter jas aan te schaffen. Bovendien be- staat er altijd nog de mogelijkheid. zelf een stukje bont er op te zetten van een vroegere mantel. Wie niet sterk is. moet nu eenmaal slim zijn! Donderdagmiddag is de eerste film-jeep, door een Amsterdamse maatschappij aangeboden, overge dragen aan de Niwin. De heer H. B. Nicholson Jr., directeur van de The Coca-Cola Export Corporation Hol land Branch, droeg de jeep een der 10 die in Indonesie op de bui- tenposten de militairen ontspanning zullen brengen over aan de direc teur van het centraal bureau der Niwin te Den Haag, de heer J. I Bessem. wijk. Noordwijk en Wassenaar, ver- plicht alle voor export bestemde bloembollen schoon te maken en ter beschikking te stellen. Deze veror dening ,is uitgevaardigd omdat er gevaar dreigt voor de export van bloembollen als gevolg van het in de omgeving van Katwijk en Noordwijk voorkomen van het aal- tje, dat de oorzaak is van de z.g. aardappelmoeheid. Indien bloem bollen groen te velde zijn verkocht gaat deze verplichting over op de koper. De C.C.D. kwam er echter achter. dat M. een partij van ong. vijftigduizend tulpenbollen te velde had gekocht van een teler te Noord wijk. waar aardappelmoeheid was geconstateerd en er van had ver kocht aan verschillende exporteurs zonder zich aan de verordening te storen. Door het ingrijpen van de C.C.D. werd voorkomen, dat deze tulpenbollen er oorzaak van wer den. dat het buitenland. speciaal Amerika. de invoer van alle bloem bollen verbood, waardoor een be langrijke deviezenbron verloren zou gaan. Woensdagavond is in het Bethle- hem-ziekenhuis in Den Haag een drieling geboren. Het zijn twee jon gens en een meisje van de heer en mevr. PronkSmitsjuys, wonende in de Terwestenstraat 46. De jongens. Adrianus en Cornelis, wegen resp. 1800 en 2000 gram, het meisje Cornelia Theodora weegt 1750 gram. De toestand van moeder en kinderen is goed. De directie van het ziekenhuis zorgde voor bloemen en voor aanvulling van de luier- mand. Donderdagmorgen is een ongev. 50-jarige Amsterdamse schilderspa- troon toen hij werkzaamheden ver- richtte aan de achterzijde van een apotheek in de Marnixstraat, door- dat het touw van een jaloeziesteiger brak. naar beneden gestort. De man was op slag dood.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3