De maatregelen tot uitvoering van de motie-Groen RADIO Het aordappeldrama in lengte en breedte uitgemeten Moeilijke situaties. in het bouwbedrijf t DERODEPAARDEN Eindelijk na r tot beslissing gekomen OpendeMinister onvervulbare KLOOSTERBALSEM De strijd om de Middelenwet Van New Look naar aardappelmoeheid SPIERPUN PAC. 4 (Van onze parlementaire redacteur) I^E KAMER HEEFT INDERTIJD door middel van de motie-Groen U uitgesproken, dat men de landbouwbedrijven op de lichte gronden tegemoet moest komen. De regering heeft aan deze wens gevolg willen geven, doch niet zonder tegelijk een wets- ontwerp op de tafel te leggen, waarin de dekkingsmogelijkheden zijn vervat voor de benodigde millioenen. Dit wetsontwerp kwam nu gisterenmiddag in behandeling en daarbij bleek, dat de be- reidwilligheid van de Kamer om de gevraagde gelden te vote- reft omgekeerd evehredig was aan de bereidwillige wijze waar- op zij maanden geleden aan de in moeilijkheden verkerende agrarische sector het oor had geleend. PROGRAMMA Dankwoorden van Prinses Wilhelmina De laatste 5 ton munitie, die de Hulpverleningsdienst,in de duin- strook tussen Leiden en IJmuiden heeft bijeengezocht, is naar de bodem van de zee gezonden, waar zij geen gevaar meer kan opleveren. Daarmee is een werk voltooid, waarmee in Septem ber 1946 een aanvang is gemaakt. De laatste kist wordt over boord gezet. Drie doden bij ramp met Britse Dakota Duizenden eieren in beslag genomen De West-Duitse vlag Maatregelen op korte termijn Jaarbeursfilm is gereed 20 jaar geeist tegen ex-burgemeester van Amersfoort Voorzichtigheid geboden De eerste Thee-veiling Granaat opgegraven FEUILLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCfH Uit het Deens vertaald i De minister van financien i oorspronkelijk van plan geweest de benodigde middeien te vinden door een verhoging va de ondernemers belasting-, van de tabaksaccijns en door een uitbreiding van het weel detarief. De heer Lieftinck heeft echter een goede poiitieke neus en deze had inmiddeis at ingesnoven dat voor een verhoging van de ge noemde belasting zeker geen meer derheid zou zijn te vinden. Dus koos hij eieren voor zijn geld en schrapte dit deel. IViaar het was hem deze middag aan te zien, dat hij het nu dan ook maar moeilijk verwerken kon, dat de Kamer des niettegenstaande nog verder wilde gaan. Deze wrevel kwam vooral tot uiting bij het amendement-Ducas (K.V.P.), dat de bedoeling had het volksijsje van prijsverhoging vrij te stelien. Onaanvaardbaar, zei de ge irriteerde bewindsman, daarmede zijn ministeriele lot met de ijswafei verbindend. De heren Lucas (K.V.P.) en v. d K'euvel (A.R.P trokken Gen lijn in hun afwijzing van de gevolgde me- thode. Huns inziens was het niet juist voor nodig gebleken uitgaven een afzonderlijke dekking te vra gen. Was de heer Lucas echter be- reid voor dit keer te berusten, de heer v. d. Heuvel nodigde de minis, ter zelfs uit om het hele ontwerp terug te nemen. Ook voor de oor- logsschade zou mqn nog dekking moeten vinden en dus ware het lo- gischer dit alles dan in Gen ontwerp te behandelen. De heer Hooccarspel (Com.) dacht natuurlijk nog ruimer, hij consta. teerde kort en goed. dat verzwaring van de belastingdruk onder de hui. dige omstandigheden niet verant- woord was. Als men toch geld wil de vinden dan kon men bij de on- dernemersaterecht en ook was er nog altijd de mogelijkheid om de exportartikelen met hoge winst te belasten. De minister van financien zet men echter niet zo gauw kiefn en wat dit betreft, wist hij zich dan ook wel met ongetwijfeld sterke argumenten te verdedigen. Alles in GGn ontwerp was makkelijker ge- zead dan gedaan. Bij de jongste prijsverhogingen heeft men gezien dat de situatie telkens wisselt, dat zal ook weer het geval zijn als men straks de huren zou willen verho gen. Het was dus wel niet doenlijk op een gegeven ogenblik te zeggen, dat vragen we en nu zijn we voor de eerste tijd klaar. En dan had de minister nog een pijl op zijn boog. Wij gaan ,nu aan de boeren zoveel miilioen geven, maar dan moet het ook tegelijk ergens anders aan het volksvermogen onttrokken worden, doen wij dit niet dan ontstaan ge- vaarlijke montaire spanningen. Daar was dus wel weinig tegen in te brengen. Een ander geschil- punt was echter de duur van de verhoging der tabaksaccijns. De minister had geen tijdslimiet ge- steld. toch wel mogelijk zeiden 's ministers tegenstanders, want de gelden worden voor een bepaald do°l sevraagd. als de kosten eruit zijn, kan men er mee ophouden. De heer Lucas (KVP) sprak in hit verband van twee jaar, de heer v. d. Wetering (C.H.) gaf wat meer speling en wilde tot drie jaar gaan. Bij zijn verdediging stelde de minis, ter voorop, dat wilde de zaak klop. pen in elk geval een tijdsduur van ZATERDAG 20 NOVEMBER HILVERSUM II, 415 M. 7.UU Nieuws, 7.15 Koor en orkest, 7.35 Gramofoonmuziek, 7.45 Mor- gengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Piuk de dag, 9.05 Revue-orkest, 9.35 Morgen- concert, 10.00 Voor kleuters, 1U.15 Muziek houdt fit, 11.00 De Zonne- Dloem, 11.45 Muziekcursus, 12.15 Koor, 12.30 Weeroverzicht, 12.33 Amusementsorkest, 13.00 Nieuws, 13.25 Amusementsorkest, 13.50 Eilm en toneel, 14,10 Richard Crooks, 14.20 Engelse les, 14.40 Omroep- orkest, 15.20 Harmoniemuziek, 16.UU Tenor en piano, 16.30 Het Gregori- aans, 17.00 De Wigwam, 18.00 uude melodieen, 18.30 Weekoverzicht, 18.45 Plaat raden, 19.00 Nieuws, 19.15 Promenade Orkest, koor en solisten, 19.45 Lezing, 20.00 Nieuws, 20.U5 De gewone man, 20.12 Orkest, 20.20 Lichtbaken, 20.50 Orkest, .21.00 Negen heit de klok, 21.45 Kadio- estafette, 22.00 Orkest zonder naam. 22.30 Actualiteiten, 22.45 Avond- gebed, 23.00 Nieuws, 23.15 Kamer- muziek. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Ochtendklanken, 8.00 Nieuws, 8.18 Lichte klanken, 9.30 Koor, 10.20 Voordracht, 10.35 Voor continu-arbeiders, 11.45 so- praan, 12.00 Marsen en walsen, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Orgel, 13.00 Voor de Ned. Strijdkrachten. 13.30 Gra mofoonmuziek, 14.00 Het Nederland. se lied, 14.20 Orkest. 14.30 Militaire kapel, 15.00 'n Gronings dichter, 15.25 Kamerorkest, 16.15 Maiando's orkest, 16.45 Sportpraatje, 17.00 Pia. tenmarkt, 18.00 Nieuws, 18.15 Zang met orkest, 18.30 Voor de Nederl. Strijdkrachten, 19.00 Artistieke gtaalkaart, 20.00 Nieuws, 20.15 Om. Jaarskermis, 22.00 Sextet, 22.25 Flits uit het leven, 22.40 De jonge Fiiere. roeporkest. koor en alt. 21.15 Na- fluiters, 23.00 Nieuws, 23,15 Dansmu. ziek. drie jaar nodig zou zijn, maar hierom ging het niet alleen, de be doeling was deze verhogmg te ge- bruiken als een aanpassingi aan de prijzen in Belgie, dit zou terzijner. tijd toch moeten gebeuren. Hier raakte de Kamer echter geertszins overtuigd. Wie dan leeft, wie dan zorgt, redeneerde de heer Lucas. Als het zover komt, zou men dan alles ineens kunnen regelen. Dat zal te grote schokken veroorzaken, waar- schuwde de minister, waartegen de heer Lucas op zijn beurt weer aan- voerde, dat die grote schokken dan toch binnen Gen jaar zouden moeten worden opgevangen, wil de Benelux tenminste 1 Januari 1950 een felt zijn. Zoals reeds gezegd, de minister maakte zich onderwiji een beetle boos en ook de toon van de heer Lucas werd er niet. vriendelijker op. Hij had reeds een amendement voor een tijdlimiet van twee jaar mge- diend, hij wijzigde dat in drie jaar, maar daar hield hij dan ook aan vast. De heer Hofstra (FvdA) deed niet mee. Dan maar minder roken, zei hij gul, gul althans voor de minister en ook in het algemecn was hij reeds van mening geweest: Geen geld, geen Zwitsers. Het was met billijk deze minister de dubbelroi van Sinterklaas en Zwarte Piet te laten speien. Maar desmettegen- staande kwam het amendement er toch met 48 tegen 21 stemmen, voor KVP, St. Ger. WD, Welter, CH, met uitzondering van de heer Kroi en AR, ook weer met uitzondering van de heer Gcrbrandy, die vanwe. ge zijn Londense tijd een zwak voor de Benelux heeft gehouden. En dan nog het nodige geharrewar over het ljsje. Stel het volksijsje vrij had de heer Lucas gevraagd. Kan niet, zei de minister, is met te schei. den van het andere ijs en het zou fraude in de hand werken. Verschii. lende sprekers vielen de heer Lucas bij. Natuurlijk ook de heer Hoog. carspel (Com.), de kleine ijssalons waar het werkende volk zich kwam verfrissen, hadden zijn hart. Verder nog de heer Ritmeester (WD), overigens moeilijk te verstaan. De minister voerde tegen dit alles, dat het hier eigenlijk helemaal geen prijsverhoging betrof, er zat ftu al leen maar een paar gram minder tussen de wafels. Het mochtmet baten, de tegenstanders raakten met overtuigd, de heer Lucas handhaaf. de zijn motie. Een nieuwe zege was in het zicht, doch de minister had nog een beslissend wapen in- deze koude oorlog. Hij zei: Onoverko- menlijk bezwaar, het zou teveel kos. ten, hetgeen een ander woord is voor veto. Toen bleef er voor de hr. Lucas wel niets anders over dan zijn amendement in te trekken. Een derde amendement van de hr. Lucas om de actetassen vrij te stel. len, had andermaal onderwerp van strijd kunnen worden, maar om de succesjes niet al te ongelijk te ver- delen legde de minister o\ zijn beurt het hoofd in de schoot, hij nam het amendement over. Het wetsontwerp werd vervolgens aan- genomen met alleen de Communis- ten tegen. En nu nog het voornaam. ste: de boeren kunnen dus hun geld krijgen! H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft aan de Commissarissen der Koningin in alle provincies een door haar persoonlijk ondertekend schrijven doen toejcomen van de „De talloze gelukwensen en blij ken van medeleven, die mij uit bijna alle gemeenten van het land hebben bereikt ter gelegenheid van mi.rn verjaardag en mijn regerings jubileum, hebben mij diep getrof fen, Waar het mij tot mijn leedwezen niet mogelijk is, alien, die mij ge lukwensen, persoonlijk te bedan ken. zoude ik het zeer op prijs stelien, indien u gemeentebesturen gemeenteraden en bevolking van uw gewest mijn hartelijke dank zoudt willen betuigen". Drie inzittenden van de Britse Dakota, die Woensdagavond in de Sovjetzone is neergestort, zijn ge dood, zo wordt in een Britse com munique medegedeeld. Een overle- vende werd in de- Sovjetzone, in tegenwoordgheid van een Britse arts van de luchtbasis van Lubeck, geopereerd. Hij verklaarde, dat de Dakota bij een lanclingspoging bo- men had aangeraakt en midden- door brak. Onder Geesteren nabij Almelo hebben C.C.D. ambtenaren een ex- pediteur uit Zenderen aangehouden, die enige duizenden ..zwarte" eieren vervoerde. De expediteur is gearresteerd. De West-Duitse constituerende vergadering te Bonn heeft besloten, dat de nationale kleuren van d' West-Duitse staten zullen zijn: zwart, rood en goud, dezelfde als van de republiek van Weimar. TENEINDE EEN HELDER LICHT te (laten) werpen op de moei lijke situatie, waarvoor de ondernemers in het bouwbedrijf jich opder de huidige omstandigheden zien geplaatst, belegde het bestuur van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf en van de Bedrijfsgroep Bouwindustrie een bijeenkomst in de grote Tivoli- zaal te Utrecht, waarin geen plaats onbezet bleef. Vertegenwoor- digers waren er van de minister van Wederopbouw, Economi- sche Zaken, Financien, Sociale Zaken, Oorlog en Waterstaat; voorts waren daar o.a. leden van de Staten-Generaal, de direc- teur-generaal van de Wederopbouw, colleges van B. en W. van diverse gemeenten, leden van Prov. en Gedep. Staten, vertegen- woordigers van de Stichting van de Arbeid, de Rijksbemidde- laars, diverse Rijks- en gemeentelijke bureaux etc. etc. aldus spr., dringend Het doel van deze bijeenkomst, zo constateerde de voorzitter van de bijeenkomst, ir. J. v. Hoek uit Lei den, is uit nood geboren: er heerst wanbegrip over de positie van de ondernemers in het bouwbedrijf op dit ogenblik en dit heeft consequen- ties,-die leiden tot een houding van het grote publiek en tot maatrege len van overheidswege, die ingaan tegen de belangen- van de bouw- ondernemers en hun voortbestaan in gevaar brengen. Tot zijn spijt moest spr. constateren, dat nage- noeg geen gebruik is gemaakt van de bereidverklaring tegenover de minister van wederopbouw, advies te geven en overleg te plegen over alles wat dit vak betreft, terwijl slechts op enkele gebieden een be redigend overleg plaats heeft zon der vooralsnog'.over de resultaten een vreugdekreet te kunnen laten horen. Op andere gebieden bestaat voortdurend een bedroevend gebrek aan medewerking. Het is onze over- tuiging, aldus spr., dat een lang- durig woningtekort aan de morali teit van ons volk groter schade zal toebrengen dan jaren van Duitse bezetting hebben kunnen doen. De strijd tegen de woningnood moet daarom gezien worden als een wer- kelijke strijd. Hierna werden een 6- tal toespraken gehouden. De heer H. Klein Stiphout te Haarlem sprak over de loonsituatie in het bouw bedrijf. die z.i. chaotisch is. Spreker waarschuwt er voor, dat de werke- lijke samenleving geen sociaal-eco- nomisch iaboratorium is en vraagl. zich af, of het bouwprogramma wel een reeel werkschema is, doch veel- eer een simpele illusie, die wan orde wekt. Het bouwbeleid heefl men van ieder beleidskarakter- ont.- daan en tot een avontuur gemaakt. De overheid dient alle krachten te mobiliseren, om het huidige ge- slacht onder dak te brengen. „Over de moeilijkheden van de burgerpa- troon en kleine aannemers in deze tijd" sprak de heer A. Mulder te Oosterbeek. die er over uitweidde, hoe de burgerpatroon in de klem zit tussen het publiek en de over heid, terwijl als dilemma geldt: meer betalen of geen arbeiders, ter wijl dit laatste veelal zijn econo- mische dood betekent. Minder pa- troons, aldus spr., zouden voor de rechter worden gedaagd. mdien de principalen en de arbeiders even- eens verantwoordelijk werden ge- steld voor hun daden. De heer P. Zanen uit Heemstede besprak de loon- en prijsregeling in het wegen- en waterbouwkundig bedrijf. Spr. ziet de mogelijkheid verbetering te brengen in de moeilijke situatie door het aankweken van wederzijds vertrouwen en waardering tussen ambtenaren en het particuliere be drijf en verder door de ambtenaren het ambtelijke te laten, de hande- laren de handel en de aannemers het bouwen, zoals dat historisch is gegroeid. Na de panze sprak de heer, P. v. d. Raadt uit Deventer over de loon- en prijsregeling in het aan- nemersbedrijf, die met klem be- toogde, dat een goede tariefregeling in plaats van kostenverhogend be- slist kostprijsverlagend werkt en van de overheid eiste. dat deze open oog en oor zal hebben voor de moeilijkheden in dit bedrijf en de aannemers te beschermen in plaats van hen de woestijn in te jagen. De ..bouwondernemer in 't ecopomisch stelsel" was het onderwerp der toe- spraak van de heer H. v. d. Schaar te Amsterdam, die zijn betoog als volgt regelde: de bouwondernemer in het stelsel van de marktecono- mie, van befehlseconomie en van roofeconomie; de woningvoorziening is thans zodanig ontwricht, dat de bevolking als haring in een ton wordt gepakt, terwijl. tegelijkertijd een normale productie van de bouw ondernemer wordt gestagneerd en een ambtelijk apparaat in het leven is geroepen, dat loden last legt op het bedrijfsleven. En over het wederopbouwbeleid sprak de heer J. Blok uit Sneek. De fout is volgens spr., dat men de oorzaak van het te gering bouw- tempo en de te hoge bouwkosten miskent. De grondoorzaak van de onjuiste gang van zaken is geiegen in het verstoorde evenwicht tussen de hoeveelheid'-in uitvoering te ne men werk en het beschikbare aan- tal bouwvakarbeiders en materiaal Sneller en goedkoper bouwen is volgens spr. alleen mogelijk door radicaal het aantal in uitvoering zijhde bouwobjecten terug te bren gen tot een verantwoord peil en wel op korte termijn. De conclusics Aan het einde dezer bijeenkomst hield de voorzitter een samenvat- tend betoog, waarin geconcludeerd werd, dat er voor het heden en voor de naaste toekomst een belangrijke verhoging van de productie-omvang in de bouwnijverheid, -en een be langrijke verlaging van de produc- tiekosten in deze bedrijfstak boven, resp. beneden het th'ans bereikte peil. dringend noodzakelijk is. Tot het bereiken van deze doeleinden De geluidsfilm vervaardigd met het doel de betekenis van de agra rische afdeling van de najaarsbeurs niet alleen in woord, maar ook in beeld te kunnen duidelijk 'maken is gereed. De film toont hoe een boer, werkende volgens de klas- sieke methode met een span jpaar- cien en een biibehorende piocg ge- inspireerd wordt door een publi- catie over de bexekenis van. tracto- ren. Bij een bezoek aan de agrari sche afdeling der najaarsbeurs be- sluit hij een der vele tractoren aan te schaffen teneinde zich te kun nen aanpassen aan de vereiste zo moderne productiemethoden. Het ligt in de bedoeling van ir. G. J. Goemans deze film te gebrui- ken ter illustratie van een aantal Iezingen, die hij deze winter zal houden over de agrarische afdeling der jaarbeurs. 20 jaar met aftrek luidde de eis tegen de ex-burgemeester van Amersfoort J. G. L. Harloff, die Donderdag voor de Utrechtse ka mer van het Amsterdams bijzonder gerechtshof terecht stond. Mr. L. W. M. M. Drabbe achtte alle punten van de tenlastelegging bewezen. De kroon op het werk van Har loff aldus mr. Drabbe was wel de bestrijding der opdergrond- se actie. Deze heeft hij gesteund door op de begroting hiervoor eeri bedrag van 4.000 gulden te voteren en dit bedrag is inderdaad door de vend, voor dit anti-Nederlandse doel gebruikt en H. is hierdoor mede verantwoordelijk voor de gevallen illegale strijders. achten wij, noodzakelijk: 1. Het .op korte termijn in over- eenstemming brengen van de om- vang van het bouwprogramma met de beschikbare hoeveelheden arbeid, materiaal en kapitaal. Dit geldt voor al'le uit te voeren werken in de gehele bedrijfstak. 2. Het nem'en van zodanige maat regelen, dat grotere hoeveelheden arbeid. materiaal en kapitaal ter beschikking van de bouw komen. Hiertoe wordt met klem aanbevo- len: het opvoeren van de arbeids- prestatie, het uitbreiden van het beschikbare aantal bouwvakarbei ders, het weer ter beschikking stel ien van grotere hoeveelheden mate riaal, alsmede het bevorderen van het particulier initiatief .en de in- vestering van particulier kapitaal in de bouw aantrekkelijker te ma ken. pijnlijlce, stijve sp»ere« moet U driemaal daags behandelen met Kloostefbalsem. Krachtig laten wrijven, opdat de geneeskrachtige stollerv diep m de weefsels kunnen doordcingen. Ook bij spit, rheumatiek. stramheid en ischias; (Van onze eigen redacteur) IN DE DONDERDAG gehouden vergadering van de vakgroep Akkerbouwers, van de L.T.B., werd zoals te begrijpen valt het gehele aardappeldrama in voile lengte en breedte uitgemeten. De vergadering brak zich het hoofd over de vraag, waar de verbiisterende prijsval van dit hoogst belangTijke product toch wel aan geweten moet worden. Immers het staat geenszins vast dat er teveel aardappelen zijn, integendeel, het bliift mogelyk dat met enige export, gedurende Maart of April nog een tekort ontstaat. Overigens stelde ir. Smeenk van de Stichting van de Landbouw aan de hand van feiten vast, dat het practisch uitge- sloten zal zijn om 300.000 a 400.000 ton aardappelen extra naar de fabrieken te brengen, om ze tot aardappelmeel te vermalen. Het hoofd van bureau cnminele voorlichting, afdeling poiitie van het Ministerie van Justitie, Kaam- weg 47 te 's-Gravenhage, waar schuwt hen, die een woning willen laten bouwen, de nodige voorzich- tigheid te betrachten bij het opne- men van contact met bureaux en personen, die daartoe hun bemidde- ling aanbieden Bij twijfel orhtrent de betrouw- baarheid van bureaux of personen is het raadzaam zich voor inlich- tingen tot de poiitie te wenden. In dit verband zij opgemerkt, dat door het Ministerie van Wederop bouw voorschriften zijn gegeven met betrekking tot het bouwen van volkswoningen. het verstrekken van bijdragen enz. Bij de uitvoering van deze voorschriften is aan de ge meentebesturen en aan de provin. ciale directies van de wederopbouw en volkshuisvesting een belangrijke taak toegewezen. Daarenboven is het gewenst ter vdorkoming van teleurstellingen zich tot genoemde instantles te wenden voor het verkrijgen van in- lichtingen omtrent bouwvergunnin- gen, financierings-mr\-Uijkheden enz. Kort na het openingswoord van de heer H. A. Giesen, bijzonder ge- richt tot de G.A. Rector v. d. Hoog- te, Algemeen Voorzitter Kamp- schoer, de heer Jorissen van de Zuidhollandse Landbouw en het Tweede Kamerlid v. d. Weijden, vond een verkiezing plaats. Hierbij wGrd met algeniene stemmen de heer Giesen in het bestuur en als voorzitter herkozen, terwijl de heer Jacobs uit Bleiswijk zijn mandaat eveneens verlengd kreeg. In het uitvoerige jaarverslag werd bijzonder gewezen op het grote succes en nut van de werktuigen- cursussen die op verschillende plaatsen in samenwerking met an dere organisaties worden ingesteld. De heer v. d. Wenden voerde de vergadering rechtstreeks in het labyrinth van aardappel- puzzle's, na eerst met eeni zekere tevredenheid te hebben vas'tgesteld dat in de volksvertegenwoordiging veel meer begrip voor de toestand van de boer bestaat dan ten jare 1 §30. JMaar de boer heeft daar ook recht op. Hij was bereid om in de dagen van ho'ogconjunctuur zijn producten voor betrekkelijk veel lager prijzen af te staan ter wille van het algemeen belang. Nu eist hij van de overheid dat zij hem een rendabele bedrijfsvoering mo gelijk maakt, niet in de laatste plaats cm massale werkloosheid te weren. Niemand, ook de Kamerleden niet, begrijpen waarom de regering wel maximumprijzen vaststelde, maar nu geen minima, m.a.w.: de boer heeft zijn plicht gedaan, de boer wordt bedanakt. Van Vondeling was het een beet le onsportief om maar meteen met 3 moties klaar te staan. Daaruit proeft men het overbrengen op po- litiek terrein. Op practische gron den kwam de vergadering tot de overtuiging, dat alleen het beschik- baar stelien van de 3Vt miilioen gld. winst de aardappelbouwers uit bet moeras kan helpen. De bewering van de minister, dat het bedrijfs leven de kans om deze winst te maken, maar had moeten aangrij- pen. is in strijd met de feiten. Im mers alleen het Riik was in staat en in de gelegenheid daartoe. New look Zowel de heer v. d. Weijden. als de heer Smeenk bespraken uitvoe- rig de drastische wending van het landbouw-politieke roer. Nu is het afgelopen met het vaststellen van prijzen voor alle producten. Alleen voor melk, varkensvlees en mis- schien eieren zal dit zo blijven, doch alle andere artikelen worden verder gewaardeerd naar hun resp. consumptiewaarde, voor mens of dier. In beginsel zal eens per jaar een monopolie-heffing voor de ge- importeerde granen worden vastge- steld, vermoedelijk op f 3.doch de verdere bescherming denkt en hoopt men te bereiken door 't ver- nauwen van de importsluizen. De vergadering bleek over 't algemeen wel waardering te hebben voor deze veranderingen, waarvan ieder re- sultaat echter nog moet worden af- gewacht. „Oogstvoorzlening" In de hoek? Door de uittrekking van een mi- nimaal te n&emen rijkssubsidie, is het instituut van de Oogstvoorzie- ning in de knel gekomen. In het Brabantse en Gelderse noemt men deze instelling wellicht ten onrech- te een premie voor het grootbedrijf. Men vergete evenwel niet. dat dit- zelfde bureau miilioen in de schat- kist terug liet vloeien voor poiitie ke delinquenten en uitgespaarde overbruggingssteun. Voor het hand- haven van het C.A.O. en bestrij- den van de zwarte lonen is het in stituut van onschatbare betekenis gebleken, plus voor de bedrijfsge- noten de zekerheid van de oogst. Nu valt een loonopdri.iving zonder zonder weerga te duchten. ook al heeft de minister beloofd een wa- kend oog op de gang van zaken te houden. Menggebod nog steeds van kracht De besprekingen als gevolg van een uitlating van de Wieringermeer. se afgevaardigde Bergmans toonde aan dat het menggebod nog steeds van kracht is. en dat dit zo nodig weer zal worden toegepast. Niette- min is dit middel niet zo bijzonder effectief, omdat het slechts om toch onveranderlijk vaststaand kwantum graan gaat. Reeds in de verschilien. de voorstellen, trad de wens naar voren om de cooperatieve gedachte meer en meer door te voeren bij de afzet van de producten. Immers de tussenhandel strijkt winstmarge's op die in geen verhouding meer staan tot de prijs der producten. In Zeeland worden nu de aardappelen al verkocht voor f 2.75 per 100 kg en er zijn winkels waar ze nog 24 ct. per kg. kosten. Weer aardappelen Vrijwel alle afdelmgen nadden voorstellen resp. vragen ingediend over het aardappelvraagstuk. Zuid Beveland was bovendien niets ge. rust op het resultaat van de motie Vondeling, en vreesde dat dit iap- middel nog veel te laat zou komen. Hier was de gehele vergadering het mee eens. Men bezon zich dan ook ernstig op mogelijkheden voor de afzet van het blijkbare (maar geenszins vaststaande teveel aan aprdappelen. Stomen voor verduur- zaamde veevoeder wordt in steeds grotere mate toegepast, maar ver dere uitbreiding van het aantal sto. mers laat Min. Lieftinck niet toe. Grasdrogerijen kunnen slechts bij hoge kosten uitkomst geven, dus onuitvoerbaar. Exporteren ja, maar waarheen? Het zal te uit en te na geprobeerd worden, maar het is af- wachten. Weggegeven, voor de en kele vracht aan het hongerige bui- tenland, in de hoop dat het restant een goede prijs opbrengt verdient overweging. Ja de Stichting van de Landbouw heeft de Minister dit alles handig voorgerekend; zij was er vlugger mee klaar dan hij, ter- wille van de 3'/i miijoen, waar Mm. Lieftinck angstvallig op zit. Maar met de hr. Smeenk en v. d, Weyden blijft men aan deze hazenjacht twij. felen. Tenslotte besprak laatstge- noemde nog de mogelijkheid van het verplicht afnemen van ruwe aardappelen door de veehouders, al naar gelang ze gemengd voeder ko- pen. En hierin zal o.i. wel wat te bereiken zijn, omdat de veehouders tenslotte in een veel gunstiger posi. tie verkeren, en zij deze aardappe len voor de voile waarde in melk kunnen omzetten. De tarweprijs De voorstellen dienaangaande zijn grotendeels door de recerfte beslui. ten overbodig geworden. Want af- gaande op de uiteenzettingen van de hr. Smeenk, staat wel vast,' dat de granen slechts een onderdeel vor. men, van het produceren van vere- delingsproducten: melk, varkens vlees en eieren. En deze producten moeten het buitenland weer zo goedkoop mogelijk geleverd worden. Afgezien van zaai- en pootgoed, waarbij hoofdzakelijk de kwaiiteit de doorslag geeft. Immers dat zelfde buitenland, dat voor kort nog ge- heel onze afnemer was, is nu zeif op de wereldmarkt met deze artike len verschenen, en doet ons geduch. te concurrence aan, vooral in de B. klassen. Pootaardappelen Wanneer het inkrimpen van het eerstelingen areaal noodzakelijk blijkt, dient dit te geschieden ten nadele van de landbouw, omdat dit steeds het terrein van de tuinder is geweest. Met Bintje ligt de zaak weer heel anders, omdat men daar- op vrijwillig is overgegaan. Het prineipe van gedeeltelijke plombe- ring is nog niet geheel van de baan, al kon er door allerlei oorzaken dit jaar niets van komen. Nu de reg'e- ring niet bereid is om redelijk steun te verlenen, gaat de Stichting van de Landbouw zelf de bedrogen pootaardappelverbouwers s-eunen, tot een zeker kwantum en bedrag, afhankelijk van de vooruitzichten in Oost Europa. Het voorstel tot een verlaagde benzineprijs voor de landbouw werd afgewezen als zijnde ongemotiveerd. Worden deze kosten hoog, dan dient alleen gestreefd te worden naar ver. discontering van de kosten. Over kosteloze wegenkaarten voor land, bouwtractoren, voor afvoeren van producten en aanvoeren van beno- digdheden, zijn onderhandelingen gaande. Aardappelmoeheid Niet alleen de vergadering was moe van al deze aardappelen, in Engeland, en ook in ons land in mlndere mate, treedt aardappelmoe heid op, veroorzaakt door een aaltje. Kort en goed, dient het ernstig ge vaar dat hieruit voortvloeit, door de organisatie zelf bestreden te worden. De bedrijfsgenoten krijgen in eigen hand, om bij klaarblijkelijke nood- zaak, te bepalen, dat het land maar eens in de 3 jaren met aardappels mag worden beteeld. Dit is de enigste mogelijkheid om totale on- vruchtbaarheid van het land te voorkomen. Een dergelijke bepallng krijgt volledige kracht van wet. De eerste theeveiling, die na de oorlog werd gehouden, is Donderdag met meer dan gewone belangstel- ling, zowel van importeurszijde als van de kant der pakkers, gehouderp Het aanbod bestond uit 5104 kis- ten Javathee en 300 kisten Sumatra- thee, directe aanvoer. De opbrengst- prijzen liepen van 138 tot 242 cent per halve kg in entrepot, behoudens een enkele partij, die door kwali- teitsafwijking 130 cent opbracht. Bij graafwerk voor de aanleg van de nieuwe haven bij het Maas- Waalkanaal in West Nijmegen werd gisteren door de arbeiders opge graven een 250 kg zware splinter- bom, zoals er tientallen op Nijme gen zijn geworpen door Ameri- kaanse vliegers bij de vliegeraan- vallen op 22 Februari 1944. De bom werd vrijgegraven en door de ge- alarmeerde hulpverleningsdienst on- schadelijk gemaakt. 84. Een feit was het dat een bedrag van dertig duizend kro nen ontbrak. Dit geld was van een legaat, dat uitbetaald zou worden bij de dood van Munk. Deze had schriftelijk deze som op Zita over- gemaakt en had zich door het zet- ten van zijn handtekening garant gesteld voor de aanwezigheid van het bedrag, en nu was het geld spoorloos verdwenen. Nog was de zaak niet voor geweest, maar Bente wist ervan. Zij had op het gerechts hof moeten komen, en sedert had ze zo verslagen en met zulk een verdrietig gezichtje rondgelopen, dat het Ole door de ziel sneed, haar te zien. Hij had haar niet eens kun nen helpen en troosten. Bente wilde er niet met anderen over praten en sloot zich met haar verdriet op. Werken hielp haar nog het beste. Van de vroege ochtend tot de late avond werkte ze met de paarden, vooral met Junker, en spande zich nog-meer in dan gedurende de tijd, voorafgaande aan de wedrennen te Kopenhagen. Op een mooie avond liep Ole over zijn akkers. Als hij thuis was, kon hij alles van zich afzetten, wat hij ook nu deed. Hij genoot van de aanblik van zijn land, hij had de koeien gezien op de klaverwei- de enwas daarna naar de paarden gegaan, die liepen te grazen biftnen een omheining. Hij keek naar de renpaarden Palle en Prins, die bei- de aan de wedrennen deel hadden genomen en die. al hadden ze zich niet weten te placeren, toch klei- nere prijzen hadden gewonnen. Dicht bij hen liep Moster te gra zen, de mooie rode merrie, de moe- der van alle Rode Paarden. Moster was volkomen mak en kwam naar Ole toe om'zich te la ten aanhalen. Het veulen liep om haar heen en bleef ten laatste staan, Ole met niguwsgierige ogen aanziend. Ole wilde ook het veu- lentje op de hals kloppen, maar dat was schuw en trok zich tel kens op het laatste ogenblik terug, maar Ole hield vol en tenslotte lukte het hem. Hij lachte blij, hij had met zichzelf gewed, gelijk hij dikwijls deed, en nu had hij ge wonnen. Olq ging onder de haag. die langs de rand van het bos liep, zitten; hij had de hele dag hard gewerkt en had behoefte aan rust. De 'haag was een weelde van wilde rozen en kamperfoelie. Met diep genot snoof hij de lieflijke geuren op, uitziend over zijn landerijen en over de fjord. In gedachten verzonken. ver- gat hij zijn zorgen. Gedurende de maanden, welke hij op Enekaer had doorgebracht, was hij innerlijk sterk gegroeid. Hij was een nieuwe we- reld binnengereden, hij was gerijpt, een man geworden. Bijna alles. wat in verband stond met zijn leven van vroeger was op de achtergrond gedrongen, het enige wat nog steeds sterk in hem leefde, was de herinnering aan zijn moe- der. Alles, wat haar betrof, stond hem van dag tot dag duidelijker voor de geestw „Je zult gelukkig worden, m'n jongen," had ze zo dik wijls gezegd. „Je moet alleen de weg tot het geluk vinden, en dan zul je alle hindernissen overwin- nen en steeds verder gaan." Die lieve, goede moeder, duidelijk zag Ole haar voor zich, het was of ze hem tegemoet kwam, het smalle pad langs onder de-bloeiende haag. Ze knikte hem toe en glimlachte op haar vluchtige, roerende wijze. Hoe zou ze denken over wat hij nu gedaan had. Hij had gespeeld met iets heiligs en kostbaars, dat wist hij best. Hij had het mede gedaan uit weerspannigheid en trots, om dat Henriette hem bedrogen had. Ja, hij wist het wel, Maar in de allereerste plaats had hij het toch gedaan om zijn vader te helpen, en moeder had zelf gezegd, dat hij zijn vader altijd helpen moest en zich, zo nodig, voor hem moest op- offeren. Het lot had hem op Enekaer ge- bracht, nu moest hij zijn woord ge- stand doen en opkomen voor het landgoed en voor Bente. Wonder- lijk, zo lief Enekaer hem geworden was, de gedachte, er afstand van te moeten doen. was hem ten enen- male ondragelijk. Bente was hem opgedrongen, hij had haar be- schouwd als een noodzakelijke (last, een kruis, dat hij dragen moest. Hij zou goed en vriendelijk voor haar zijn; maar zij scheen meer te wil len. Steeds groter werd de plaats, welke ze in zijn hart innam. bijna voortdurend waren zijn gedachten met haar bezig. Hij zag hoe ze door hard wer ken haar ongerustheid en verdriet trachtte te vergeten. Graag had hij haar willen helpen, hij had gehoopt dat ze hem in vertrouwen zou ne men, maar dat deed ze niet. Ze was altijd even vriendelijk en lief wanneer hij probeerde haar nader te komen, maar wees hem onver- biddelijk terug. Toch had hij het gevoel dat ze hem nodig had en dat Tfi naar zijn steun en troost verlangde. Herhaaldelijk *had hij haar blik opgevangen, ze had hem aangezien of ze hulp zocht. De volgende dag zou waarschijn- lijk beslissend zijn voor de afloop van het proces: als het maar goed mocht gaan. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4