RIJDENDE SPREUKENBOEKEN SN WEST-FRIESLAND Gratie en schoonheid van boerenwagens! ONGEHOORDE MISDADEN IN KAMP AMERSFOORT WAT HENK BEEN OP WACHT BELEEFDE W POORTER's Meubileerinrichting POORTER's Meubileerinrichting phenomenaal FAGEBR.KAAL Kruidenierszaak V£naf 4,90 vanaf 17.40 I0.9S $ijm ten mAm spaaideiy ADVERTEERT IN DIT BLAD! NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD- Vrijdog 19 November 1948 PAG. 5 Zei U iets? WEERSVERWACHTING VOLGENS S.S. OFFICIER Nederlandse politie handelbaar BEZETTINGS-TRAGEDIE: Gevangenen vertellen van hun vreselijk lot Familieberichten Advertentien aankomend slagersbediende Zit-slaapkamer Pracht Autoped ..DE PEUKAAN' radiotoestel DAAR HEB JE HAT AAN! DE KAMPI0EN HEEFT 'T GRATIS BALLONNEN 15.90 "\lLCKMANN, SCHAATSEN Poo r te r's SPEELGOED Huishoudcentrole 731 Cooperatieve Boereiileenbankcu GRATIS GRATIS MIENT 6-8 ALKMAAR Vanaf Zaferdag 20 November fof en met 5 December iedere dag een uur voorde halve prijs GRATIS KOPEN 8.75 MIENT 6-8 ALKMAAR GRATIS GRATIS In verschillende streken van ons land kan men tjjdens de zo- mermaanden rgk-versierde boe renwagens op de polderweigen zien rijden, die gebruikt worden ora de hooi-oogst binnen te halen. Deze wagens, die zo schoon harmonie- ren met de kleurenweelde der polders, vcrheugen zich thans in grote belangsteliing, nadat de schoonheid ervan lang was ver- onachtzaamd. Het feit dat dit boe- rengerU meer en meer het veld moet ruimen voor moderne ver- voermiddelen, was er de oorzaak van dat liefhebbers van deze- fraaie landelijke voertuigen elkaar vonden in een vereniging, die zich uitsluitend op dit terrein beweegt, de z.g. boerenwagenclub. Deskundige, prominente persoon- lijkheden hebben zitting in het be- stuur van deze vereniging die tracht het oude wagenmakershandwerk te stimuleren en de gebeeldhouwde voertuigen in stand te houden. Er worden z.g. boerenwagendagen ge- houden, waarop eigenaars van mooie wagens hun gerij ten toon stellen en herinneringsprijzen wor den uitgereikt voor de rijkst ge beeldhouwde en oudste wagens. Als wi.i goed zijn ingelicht zal men vol- gend jaar een dergelijke tentoon- stelling organiseren in Noord-Hol- land. Op deze boerenwagendag zal men een overzicht kunnen krijgen van al het schoons op dit gebied dat zich nog in die provincie bevindt. Men kan deze activiteit van de boerenwagenclub slechts topiu ichor want de voertuigen zijn specimen van een oude plattelandskunst, die eertijds tot grote bloei kwam en een unicum vormde in West-Europa. In vroeger jaren waren die hoog-ge- wielde wagens nauw verweven met het boeren-gezinsleven. Men reed er b.v. varkens mee ter markt, maar evengoed deed de wagen bij boeren- besrafenissen dienst als liikwagen. Het waren de dorpswagenmakers die de oude wagenmakerskun=t tot grote bloei brachten. In West-Fnes- land reden vroeger bijzonder fraaie wagens met versierde kratten. die niet zelden een geheel tableau toon- den b.v. een Bijbelse voorstelnng. voorzien'van 'n onderschrift op mm. Op alle plaatsen die zich daarvoor leenden werd bovendien beeldhouw- werk aangebracht, dat getuigde van speelse fantasie, verbluffend vak- manschap. en kunstzinmge geest van de eenvoudige wagenmakers. On het z.g, achterschamel ziet men dikwijls de Hollandse Leeuw uitge- sneden. met het zwaard en de bun- del piilen: evengoed ziet men grote. gevulde bloempotten. beelden uit het landleven. b.v. paarden. honden, koeien en schapen, exotisch aan- doende figuren als slangen en dra- ken en het zeepaardje ontbreekt op bijna geen enkele wagen. Deze b.el- den werden omkranst met fraaie sier-motieven als de Franse Lelie. rosetten en guirlandes, soms met cvmbolen ontleend aan de heraldiek. Dikwijls ziet men ook een d"n'™~ paartje een oer-oud symbool van de levensboom. Op het achterscha mel komen meestal de initialeni voor van de wageneiaenaar en het jaartai van vervaardiging. In iedere streek dommeren a^dere ornamenten en symbolen. West- Friesland had eertijds op dit gebied een bepaalde privelege. Het is grote verdienste van de boeren wagenclub. dat de geschiedenis van de boerenwagens in breder krmg bekend wordt. Voor de club is een boekwerk uitgegeven, getiteld: ..Ach- ter de kromme dissel." Dit mtereS' sante documentatie-materiaal bevat nu nadere bijzonderheden over ce oude West-Friese wagens.... Het schijnt dat vroeger vooral in Noord- Holland opschriften, meestal op rijm op de wagens werden aangebracht. In andere streken (de Betuwe b.v.) zijn de wagens wel rijk van snij- werk voorzien, maar ontbreken spreuken. Dr. P. J. Meertens vertelt in een beschouwing (die voorkomt in het pas uitgegeven boekwerk) een inte- ressante geschiedenis uit West- Friesland. „Een andere Westfriese boer, die al evenzeer bezwaren schijnt te heb ben gehad tegen de stedelingen, liet op het achterkrat van zijn wagen een groentenwinkel schilderen, met vele grote rabarberstelen voor het raam en daarnaast enkele zoethout- 6telen. Daaronder stond: Groote stelen en kleine stelen, maar groote stelen het meest. De Hoornse dienders namen het de krat in beslag. Toen de boer de week daarop weer in de stad kwam, had hij op zijn nieuwe krat een vliet laten schilderen, met snoeken die in het riet voorntjes ophapten. Een kleine jongen liep langs de water- kant en vroeg aan zijn vader: Ziet, vader, ziet: eten daar de groote visschen de kleine niet? en de vader antwoordde: Och, mijn jongen, dat heb ik ik al zoo lang geweten, dat de grooten de kleinen eten. Ook dit krat werd verbeurd ver- klaard. Toen de boer de volgende week weer in Hoorn kwam, had hij weer wat anders op zijn nieuwe krat laten schilderen, maar ook dit werd in beslag gfenomen. Een week later genoot Hoorns burgerij van 't volgende gedicht: Ik, Pieter van Hem, zat in de klem; door de dientlers van Hoorn heb ik driemaal mijn achterkrat verloren. De beledigde politie nam het bord voor de vierde maal in beslag. De daarop volgende week reed de boer de stad binnen met een don- kerblauw achterkrat op zijn wagen, waarop in lichtblauwe letters te le- zen stond: „Ik mag niet tekenen, ik mag niet schrijven, daarom zal ik het nu blauw-blauw laten blijven." Een oude weduwe uit Assendelft, eigenares van een grote boerderij, werd verliefd op haar knecht en trouwde met hem. Dit gaf blijkbaar nog al stof tot praten, want zij liet het volgende opschrift op haar wa gen schilderen: Wat wordt een menig mensch Belasterd en belogen Van vuile kakelaars Die zelve niet en dogen. Laat appelen bloeien En wortelen groeien Laat ieder zich met Zijn eigen bemoeien. Dikwijls ligt dus een persoonlijke belevenis aan die wagenopschriften ten grondslag, maar uit andere spreuken blijkt b.v. de religieuse inslag of Oranjegezindheid van de boer. Op een wagen die in 1697 werd gebouwd kon men b.v. lezen: Ik wou, dat die den prins haten, barsten als padden, En dat ze elk een neus als een olifant hadden. :pueic; Op een nog bestaand wagenkrat uit Wieringen (1804) blijkt de le- venshouding van de eigenaar: Met schaap en koe win ik mijn brood, Daar hoop ik van te leven En na mijn dood in Abrahams schoot Mijn ziel in rust te geven. Zo bieden deze opschriften een rijke variatie die een studie ervan zeer interessant maakt. Jammer, dat ook in onze omge- ving het aantal bewerkte boeren wagens steeds kleiner wordt. Lang- zaam maar zeker verdwijnt een schont erfenis van vroegere dorps- kunstenaars. Hopenlijk zal de boe renwagenclub ook in deze streek de meest karakteristieke specimen van dit kunstzinnige handwerk voor de ondergang weten te bewaren! L. Er hangt een zucht naar Inter nationale samenwerking in de lucht. Er wordt en is op dit punt al heel wat bereikt. Maar er zijn ook velerlei staketsels. Politiek wil het nog niet erg. Het is meer een kwestie van samen praten dan van samen w e r k e n. Maar economisch, sociaal, cultureel, enz., wil het helemaal nog niet. Daar zet de Rus steeds zijn voet dwars. Dat „alle mensen broe- ders worden", betekent voor hem alleen maar dat het dan Russische broeders moeten zijn. In het Internationale vak- verbond staat de spli sing voor de deur, in andere bonden gaat het diezelfde kant op of is het dat reeds gegaan. Nu zijn onze college's van de journalisten- internationale weer aan het ruzie zoeken. En op de vergade- ring in Budapest is het gisteren fout gelopen: Amerika, Enge- land, Belgi'e en Nederland zijn van de vergadering verdwenen, omdat de Russische vertegen- woordiger allerlei dwaze be- schuldigingen uitte. Ook hier stond de samenwerking, die uit de eerste na-oorlogse tijd da- teerde en dat zegt genoeg! al lang op springen. Nu is het zover en de landen van de echte persvrijheid slaken een zticht van verlichting. Gevaarlijk ge- zelschap kun je beter vermijden! Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. WEINIG VERANDERING Zwaar bewolkt met nu en dan lichte regen of motregen en in het Zuid-Oosten van het land vannacht plaatsel. nevel of mist. Matige en aan de kust tijdeliik kraehtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Aanhoudend zacht weer. Voor het Haagse bijzondere ge- rechtshof had zich de voormalige inspecteur van politie uit Rotter dam K. F. van der Wilt te verant- woorden voor zijn houding gedu- rende de bezetting. In de ten laste- legging stond vermeld, dat hij in 't najaar van 1942 zowel te Rotterdam als Amsterdam opzettelijk ten voordele van de vijand opsporings- werkzaamheden had verricht of had laten verrichten naar personen die de vijand afbreuk trachtten te doen. Hij stond in rechtstreeks con tact met de S.D. in Rotterdam. Dit bevestigde de getuige a charge, S.S. sturmbanfuehrer kriminalrat H. J. Wolken, die de bezwarende ver- klaring aflegde dat in 1942 „de hele Nederlandse politie in Duitse ogen be'/ ouwbaar was". Voorts dat ver- dachte mmmer de Duitse orders had tegengewerkt. De advocaat-fiscaal zeide in zijn requisitoir dat de rol die deze verd. gespeeld heeft gedurende de bezet ting aan tal van goede Nederlan- ders vele onaangenaamheden heeft bezorgd. Met het opsporen van Saartje van Gigch heeft hij zich zeer intensief bemoeid. Uit de be- handeling voor het hof en uit het dossier was komen vast te staan, dat hij" hierbij niet zo erg door de S.D. op de vingers gekeken werd, doch uit eigen beweging de vallen opzette. Hij eiste derhalve 'n straf van 8 jaar met aftrek. Voor het Bijzondere Gerechts- hof te Amsterdam werd het pro- ces tegen Karl Berg, de latere commandant van het concentratie- kamp Amersfoort voortgezet. Evenals dezer dagen toen de 7 verdachten in deze zaak gezamen- lijk voor het hof stonden, was ook nu de publieke belangsteliing zeer groot. Voor de verdachtenbank, de getuigenbank, bij de verdedi- ger, en de leden van hot hof ston den microfoons opgesteld, die aan- gesloten waren op een toestel, dat de stemmen opneemt op de Mil- lerband. Dit ten gerieve van het Rijksbureau voor Oorlogsdocumen- tatie. De eerste getuige werd in 1941 als lid van Parool-groep gearresteerd en kwam in Mei 1942 in het kamp Amersfoort terecht. Dadelijk maak- te hij kennis met Berg, die getuige een der eerste dagen met een ijzeren staafje op het hoofd sloeg. zodat deze een bloedende hoofdwonde kreeg. Bij een werkcommando, dat onder leiding van Berg stond, werk- te een der gevangenen niet hard ge noeg naar de zin van Berg en deze stenigde de arme man met bakste- nen. Het slachtoffer stond niet op en werd nadien niet meer gezien Berg dreigde altijd met de kalk- put. Dit was een put met ongeblus- te kalk, waarin lijken gegooid wer den. In December 1944 werd op een ge- vangene een gesmokkeld briefje ge- vonden en over de inhoud wond Berg zich dermate op, dat hij gedu rende 45 weken de Rode Kruis- pakketten en het Kerstpakket ont- hield. Alle extra voedsel was voor dat tijdperk verboden. Op 1 Januari 1945 stonden alle ge vangenen aangetreden op de appel- plaats. Kotalla kwam. met veel mis- baar schreeuwde hij: „Der kom- mandant hat gesagt. dasz sie stehen bleiben mussen bis zum verrecken". Op die dag gingen de bewakers zich aan een algemene mishandeling te buiten, waarbij 100 gevangenen der mate gewond werden, dat zij in de ziekenbarak verzorgd moesten wor den. Een zestigtal moest voor lan- ger tijd daarin worden opgenomen. Een der verbalisanten, de re- chercheur Kleinveld, schilderde uitvoerig de toestand, die in „de bunker" bestond. De getuige heeft zelf in de bunker gezeten van 17 December 1942 tot 1 Maart 1943. De gevangenen lagen daar aan handen en voeten geketend in vol- komen duisternis. De boeien sne- den diep in het vlees en vaak ge- beurde het bovendien. dat de be wakers vergaten het eten uit te delen. Een andere getuige. oud-gevange- ne, vertelde hoe Berg bevel gaf aan de gevangenen door de modder en sneeuw over de appfelplaats te rol len. De mensen waren slecht ge- kleed en leden ontzettend. Ging het rollen niet snel genoeg, dan gaf Berg bevel aan de kapo's om er met hun knuppels op los te slaan. Deze getuige noemde Berg een ..sluwe sadist, die de stille misdadiger ach- ter de schermen was". Iedere volgende getuige schilder de opnieuw de mishandelingen en de toestanden in het kamp. zoals deze reeds beschreven werden. De president nam tot slot de dag- vaarding met Berg door. Verdachte kwam op 1 Maart 1942 in het kamp Amersfoort en bleef daar tot 20 April 1945. Hij gaf nog steeds niet toe. dat de gevangenen in het kamp veel te weinig voedsel kregen en prof, van Hamel trok fel tegen hem van leer, toen deze opnieuw be- weerde, dat hij niet wist dat de Russen krijgsgevangenen waren. Nogmaals wordt het executeren van de Russische krijgsgevangenen be- handeld en prof, van Hamel spreekt zijn afschuw uit over een dergelijke onmenseli.ike daad. Op 29 November zullen de requi- sitoren in alle 7 zaken tegen de groep Kotalla worden gehouden. ,4* Het Engelse schip „Coronia" werd in October 1947 door Frinses Elizabeth van Engeland te water gelaten en is het grootste pas- nagiersschip, dat dit jaar werd voltooid. Op 4 Januari zal het schip zijn eerste reis naar New York maken. Men neemt aan, dat de schoorsteen van de ,.Coronia" de grootste is, die ooit op een boot werd aangebracht. Zij is in ieder geval nog 3 meter longer dan die van de „Queen Elizabeth". De schilders hebben er dus wel het een en ander aan te doen. Op een natte donkere herfstdag moest Henk Been 's avonds op wacht, samen met twee van zijn ka- meraden. Het peloton was de gehele dag in de duinen op oefening ge- weEst en de jongens hadden een zware dag gehad. De groepscom- mandant, die de „aanval" leidde had de knapen geen vijf minuten rust gegund. Iedere duintop vormde een vijandelijke stelling en of- schoon er natuurlijk geen vijand te vinden was iedere duintop moest telkens weer in stormaanval „geno- ?n" worden. Dit voor de meeste jongens ongewone werk had een af- mattende invloed op de overigens stevige body's gehad en het vooruit- zicht, dat er nog een zware nacht achteraan kwam, deed het gezicht van Henk een bezorgde trek aan- nemen. O, ja, hij wist wel, dat de overige jongens het morgen weer niet mak- kelijk hadden. Hij wist drommels- goed, dat hij dan fijn kon uitrusten. Al mocht je na de reveille niet meer slapen, de meeste wachtcom- mandanten maakten je niets, wan- neer je zo tussen de wachturen door eens een uiltje knapte. Het wachtlo- pen overdag hinderde Henk ook niets, maar 's nachts Om half zeven ging de bel, ten teken, dat de nieuwe wacht moest aantreden. Gedrieen stapten zij naar beneden. Voor de ingang van de kazerne bleven ze nog even staan praten. totdat de sergeant van de week kwam om hen te inspecteren. De inspectie verliep vlot en ook de officier van piket had geen aanmer- kingen. Na enig wachten maakte ook de oude wacht zich klaar om af te lossen. Toen vervolgens de wachtparade was geleverd, trok de nieuwe wacht zich terug in het wachtlokaal. Natuurlijk stond Henk als eerste op wacht. Van zeven tot negen uur. Natuurlijk De afgelopen nacht was er een schildwacht met stenen bekogeld. Met een patroon in de kamer en het geweer in de aanslag zocht de wacht de omgeving af, doch hij had niets kunnen ontdekken. Henk, die van kind af aan al een beetje hui- verig was geweest in het donker, vond het lang niet prettig, dat zo- iets was voorgevallen. Hij keek naar de natte bomen voor hem. Nu was het nog schemerig, nu liepen er nog levende wezens in en uit. Maar van nacht. Hij wilde er niet aan denken, hij trachtte alle nare gedachten uit zijn hoofd te banen, maar het lukte hem zo slecht. Steeds weer maakte hij zich bang. Om negen uur werd hij afgelost. In het wachtlokaal aangekomen, nam hij een weekblad, dat daar lag. Er stonden veel foto's in en het be zorgde Henk enige afleiding. Over het blad heen keek hij eens naar z'n kameraad aan de andere kant van de tafel. Zou hij het hem ver tellen. Dat zou hem misschien op- luchten. Henk dacht na. Nee, hij deed het toch maar niet. Ben v. d. Linden, zo heette die andere knaap, vond het misschien wel ..verrekt naief", zoals hij dat zeker op zijn studentenmanier zou uitdrukken. En als Henk goed nadacht, was het ook kinderachtig. Maar hij kon er niets aan doen. Hij was nu eenmaal bang. „Kom, laat ik proberen te slapen, dan kan ik er niet meer aan denken". Het was ongeveer tien minuten voor e£n. toen de korporaal van aflossing Henk wakker maakte. „Kom jo. maak je klaar. Je moet weer schilderen". Henk maakte zich klaar. Hij zei niets. Het spookte al weer in zijn hoofd. Weer probeerde hij er niet aan te denken. Doch het lukte hem nu evenmin als enige uren geleden. Nadat de korporaal zijn bevelen had gegeven, marcheerden zij naar de hoofdingang, waar Ben v. d. Lin den al vol ongeduld stond te wach ten. Henk plaatste zich volgens het Voorschrift tussen Ben en het schil- derhuisje. „Consignes overgeven", beval de korporaal van aflossing. Je moet er voor zorgdragen, dat de omgeving van het schilderhuisje rein wordt gehouden. Je moet er voor zorg dragen, dat de omgeving van het schilder huisje rein wordt gehouden. Bij brand de wachtcomman- dant waarschuwen. Bij brand de wachtcomman- dant waarschuwen. Onbevoegden mogen zich niet in de buurt van de kazerne ophou- den. Henk huiverde er van. Stel je nu eens voor.... nee, niet aan denken. En plichtstatig zei hij de oude wacht weer na: Onbevoegden mogen zich niet in de buurt van de kazerne ophou- den. De consignes waren overgegeven en Henk bleef alleen achter. Het waaide flink en je kon de regen wel grijpen. Twee factoren. die Henk nu niet bepaald konden -geruststellen. Over het slapende stadje dreunde de oude torenklok een doffe slag. Een uur. Nog twee uur wachten. Twee uur, honderd twintig minuten. En dan het idee, dat er iedere mi- nuut iets kon gebeuren. Henk durf- de zich niet van zijn plaats te ver- roeren. Turend in het donkere ge- boomte hoorde hij ieder geluidje. Dat is een tak. Daar valt een regendruppel op 'n blad. Wat is dat? Iemand heeft zeker vergeten de schuurdeur af te slui- ten. Brrr, wat krassen en piepen die scharnieren akelig. Zo stond Henk. Het zweet parel- de op zijn voorhoofd. Zijn helm die knelde om z'n kop. Het leek of z'n hoofd op bersten stond. Even die helm afdoen. He, dat luchtte op. Hoe laat zou het nu zijn? Verschrikt keek hij om zich heen. Hij hoorde iets. Hij durfde geen adem meer te halen.Zo bleef hij staan. Bah, wat kinderachtig. Het begon te regenen. Nu maakte hij zich al bang bij het horen van de neerval- lende regen. Henk wilde om zijn eigen bangheid lachen, doch hij zag er geen kans toe. Hij bleef luisteren. Vijf kwartier had hij nu al ge- staan. Noe steeds was er niets bij- zonders gebeurd. Henk voelde zich al zekerder worden. Ja. eigenlijk stelde hij zich toch wel wat erg aan. Wat kon hem nu feitelijk gebeuren? Tenslotte had hij toch een geweer! Nee hoor, hij vond zich zelf nu ook een kinderachtige flauwe knul. Ge- lukkig maar, dat ik niets tegen v. d. Linden heb gezegd. Henk durfde nu helemaal te gaan lopen, Eerst wat aarzelenG, maar later stapte hij flink door. Zo, nu was hij er over heen. Nu kon hij lachen om zijn eigen bangheid. De torenklok sloeg half drie. Nog een half uurtie en dan kon hij weer vier uur rus'en. Plotseling bleef hij staan. Nu had hij werkelijk iets gehoord. Ja, daar was het weer. „Wie loopt daar", schreeuwde Henk. Hij schrok van zijn eigen stem. Niemand antwoord de. „Wie is daar". Weer geen ant- woord. Zachtjes haalde hij de gren- del van zijn geweer achte -uit. Toen sloot hij hem weer. Een patroon zat in de kamer. Met knikkende knieen draaide Henk zich om. Ja, daar zag hij iets bewegen. Automatisch trok zijn vinger aan de trekker en het projectiel vloog in de richting waar Henk iets had gezien. Weer haalde hij de grendel heen en weer. De tweede patroon zat in de kamer. Doodstil bleef Henk staan. Hij hoorde niets meer. Ja toch. Daar hoorde hij iemand haastig weglo- pen. Juist toen hij weer wilde schie- ten. hoorde hij -oepen: ..Wat is er aan de hand? Waarom schoot je?" Het was de ko-poraal van aflos sing, die het schot had horen val len. Intussen was de korporaal dich- terbij gekomen en Henk vertelde wat er was gebeurd. Samen gingen ze op onderzoek uit, doch keerden onverrichterzake terug. Niets of niemand was er te zien. De korpo raal vroeg Henk om het vevhaal nog eens duidelijk te vertellen. ,.Nou, ik liep hier". begon Henk, ..plotseling hoorde ik iets en toen ik omkeek, zag ik daar wat. bew. Kijk!", riep Henk verschrikt ..daar is het weer." ..Waar dan", wilde de korporaal weten. En toen Henk het hem nog eens duidelijk aanwees, begon de korporaal te lachen. Na tuurlijk keek Henk hem verbaasd aan. „Weet je waar jij op hebt ge- schoten?". vroeg de korporaal nog steeds lachend. ..Nee. ik niet". ..Nou op je eigen schaduw" en ten over- vloede liet de korporaal het Henk nog eens duidelijk zien. Toen begon Henk ook maar te lachen. Maar hij wist, dat dit voorval hem voorgoed van die angstige gedachten had be- vrijd. Joop S. Heden overleed. plot seling, nog voorzien van het H. Oliesel, on. ze innig geliefde man, vader, behuwd- en grootvader WILHELMUS MEKKEN echtgenoot van Elisabeth Habe in de ouderdom van ruim 70 jaar. Uit aller naam, Wed. W. Mekken— Habcj en kinderen Warmenhuizen, 18 Nov. Oudewal 66. BIEDT ZICH AAN R.K. meisje, 16 jaar, voor win_ kel en huish. Herenweg B 55A, Oudorp, Voor onmiddellijk gevr. C. N. HOOGVORST, Kerkstraat 4 - Bergen GEVRAAGD werkster. Mevr. Otter, Kennemer. straatweg 181, Heiloo. ER BIEDT ZICH AAN: R.K. meisje. Heeft 3 da gen over als naaister aan huis. Nieuw en verstel- werk. Br. onder no. 18334 bureau van dit biad. R.K. JUFFROUW, 32 jaar biedt zich aan voor de huishouding in klein ge- zin of dame alleen. Br. onder no. 18328, bur. van dit blad. Gevraagd: met pension. Huiselijk verkeer, R.K.. zonder week-end. Br. aan Fa. H. W. Holsmuller, Voordam 15, Alkmaar. R.K. JONGEMAN zoekt per 1 Januari zit-slaap kamer. met pension, cen trum Alkmaar. Br. onder no. 18339, bur. van dit bl. TE KOOP troplsch aqua, rium met vissen, planten enz., electr. verwarmd. - Emmastraat 89. Alkmaar. 'TIS FENOMENAAL I BIJ FA.GEBR. KAAL Ml. Uw bij ons gerepareerd wordt weer bij RADIO-TECHN. BUREAU AirruM) HOurmn m.K2ioo *s7* mivmsvM umoemneciB tuk 2950-7004 TE KOOP in volkswijk te Alkmaar. Best beklante zaak. Koop- som met mventaris, on geveer f 9000. Liefst met woningruil. Spoed. Br. o. no. 18342, bur. Van dit bi. TE KOOP 3 damesman- tels, int. 3840 en 42. Adres: Schoutenstraat 18, Alkmaar. Autopeds op lucht vanaf 39.75 IJzersterke autoped vanaf 18.75 Handwarmers, 9 soorten, vanaf 1.25 Rijwiellampen. v.a. 12.95 Ook Nordlicht Driewielertjes. v.a. 19.75 Elec. Theelichten, vanaf 9.50 Elec. Scheerbakjes vanaf 7.95 Elec. Broodroosters 9,75 Elec. Strijkijzers m. garantie, vanaf 7.50 Ziet onze St. Nlcolaas- etalages en prijzen ZILVERSTRAAT 6—8 RIDDERSTRAAT HOEK OUDEGRACHT Telefoon 3930 TE KOOP groot kinder-1 ledikant met matras; aardappelschilmachine; meisjesschoenen mt. 38.1 Alles in prima staat. Thoolen, Rijksstr.weg 353, j Heiloo. TE KOOP: Een electr. wasmachine, klokgaaf, 120 volt, 0,125 pk. merk ENF, .Dordt. 1430 toeren; 1-pits, 3-pits en 4-pitspetroleumstel- len; Godin-, Salamander-, Tiger en zaalkachels, z. g. a, n. ESSEVELD Voormeer 2 - Alkmaar bij de IJzcrfabriek. bij een aankoop in onze DAMES- en KINDERCONFECTIE - AFDELING WOLLEN KlNDERJtlKKEN DAMESJAPONNEN PLASTIC REGENMANTELS, DAMESKOKKEN 23.50, 19.50, @.90 KINDEKROKKEN Ziet onze etalages met vele practische ST. N1COLAAS- UESCHENKEN als tncotages en mode-artikeien Langestr. 37 - Sinds 1887 Luxe sfaalwaren Schoonrijders 13.50 Renschaatsen 16.50 Doorlopers 6. Kinder- schaatsen 3.40 Schaatsentuig PAYGLOP 13 ALKMAAR TEL. 2901 vonden hun weg naar de Cooperatieve Boerenleenbank. Zij zochten en vonden daar de veiligheid van het eigen beheer en bovendien boge rentevergoeding. Maar de bank doet meer: Rekening Courant Voorfichotten Hypotheken en Girokantoor Inl. over alle financiele aangelegeuheden. in eigen hand De eigen hank Aangesloten bij de Cooperatieve Centraie Raiffeisen-Bank te Utrecht HOORT WAT ST. NICOLAAS TOT U TE ZEGGEN HEEET Nu uitsluitend de CADEAUX BIJ POORTER OP DE MIENT GEKOCHT Daar wij een speciaal zaak in meubelen hebben zijn onze prijzen lager dan bij een ieder ander. Ziet onze speciale Etalage's met zeer fijne collectie Rooktafels Salontafels Etage Naaitafels Theemeubelen Theewagens Damesfauteuils Herenfauteuils Radiotafel Kapstokken Gangspiegels Tafelkleden Schoorsfeenlopers Dressoirlopers Marokaanse doeken Minist,erbureaux Jalouziekasten KUUhlfll ELS gebruneerd m. rookstel 19.50 NAAIBOXfcJN 5 delig Bovenstaande artikelen is slechts een greep uit de vele cadeaux, welke wij met zorg gekozen hebben. welke wij onder Uw speciale aandacht brengen IN EETKAMER- EN SLAAPKAMER AMEtJBLf MENTEN BKENGEN WIJ EEN UNIEKE VOORRAAD Een aardige gelegenheid voor jongelui die trouwen gaan, voor het kopen van hun woninginrichting voor halve prijs De vastgestelde uren van gratis verkoop voor halve prijs zijn in verze. gelde enveloppe gedeponeerd bij Notaris de Lange, Breedstraat, Alkmaar Deze aardige geste voor St. Nlcoiaas geldt all£bn en uitsluitend voor onze meubelafdeling Onder bovenstaande aanbiedingen zijn ook begrepen betalinger. met Consumentenbonnen. Vesta en Voorzorgzegels EJUS DAMES EN HEKEN VOOR CADEAUX NAAR POORTER. iYUEINX t>—8. WANT DAAR IS HET GEZELLIG WINKiELEN LID INKOOPCOMBINATIE ..NEDERLAND"

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5