Nieuwe Nederlandse delegatie van Schiphol vertrokken Bemanning „Queen Elizabeth" staakt Rechtstreekse onderhandelingen met Djogja en de federalisten I CHINESE COMMUNISTEN WEER IN HET OFFENSIEF Kotalla was een der ergsten rlk zal vermoord worden, maar Matthie zal me helpen' Sovjets nemen maatregelen tegen Berlijnse brandweer EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Oranjehemden slaan de Rode Duivels Minister Sassen: Toestand is critiek Franco wint Spaak formateur Verdediging van Sjanghai wordt versterkt 1 •H Duinkerken /#gezuiverd" Noodtoestand in Venezuela De tragedie van Amersfoort Misdaden stapelen zich op Man slaat zijn vrouw dood Fantastisch dagboek van slachtoffer Dader scholier van 15 jaar Roozenburg leidt met 16 punten De honderdduizend! Buiten God is 't nergens veilig Vondel Pagina 3 Maandag 22 November 1948 44e Jaargang No 1 1419 Kantoren: ALKMAAR. Langestraat 42 A. teL adm. 2046, red. 2047 K 2200; HOORN. Draafsingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; DEN HELDER, Kelzerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. tel 459 K 2240 ZONDAGAVOND om ongeveer hali negen vertrokken met de Ph-Tdi (Franeker) van Schiphol naar Batavia de leden van de nieuwe Nederlandse delegatie, die zal trachten een defini- tieve oplossing van de moeilijkheden met de republiek-Djogja tot stand te brengen. Zoals gemeld, bestaat deze delegatie uit de ministers Sassen, Stikker en gedelegeerde Neher alsmede als adviseurs de heren Mr. N. S. Blom, Dr. H. Hoven, Drs. H. J. Manschot, Mr. J. W. Pont en P. A. Ursone. Drs. H. Hagenaar, eveneens adviseur, die gezantschapsraad is te Cairo, zal zich aldaar bij het gezelschap voegen. BIT GEMEENTERAADS- VERKIEZINGEN IN SPANJE BENOEMINGEN Bisdom Haarlem Bedell Smith te Moskou terug NIEUWE MINISTER VAN JUSTITIE Auto met zoutzuur botste tegen vrachtauto In grote kratten verpakt, worden de automobielen, die speciaal voor de reis van het Engelse Koningspaar naar Australie en Nieuw-Zeeland zijn gebouwd, aan boord gehesen van de „Hororata". Het schip vertrekt op 24 November uit Londen naar NieuW-Zeeland IB Veldmaarschalk Lord Montgo mery of Alemein, die dezer da gen 61 jaar werd, mocht op de eerste na-oorlogse motor- en fietsen-tentoonstelling welke door hem werd geopend, een keuze maken uit de geexpo- seerde 1000 fietsen en 200 mo torrijwielen. Montgomery op de motor zijner keuze. Premier De Gasperi bezocht Spaak MEISJE VERMOORD TE ENKHUIZEN GROTE OPSCHUDDING is in Enkhuizen en de naaste om- trek verwekt door een af- schuwelijke gebeurtenis: ae vijftienjarige M. B„ leerling van de H.B.S. te Enkhuizen. heeft Vrijdagavond de zes- tienjarige Annie Rolle, een helpster van de neutrale kleu- terschool aldaar, met wie hij sinds twee jaar bevriend was, buiten de stad, aan de oever van het IJsselmeer, met mes- steken vermoord. Politie en andere autoriteiten en beken- den van dader en slachtoffer staan voor een raadsel, over de motieven is nog niets be kend. Annie is Vrijdagavond de deur uitgegaan, naar haar zeg gen, om de gymnastiekles bij te wonen. Daar is zij echter niet heengegaan. Zij is met de jon- gen B. buiten de stad gaan wandelen, met het afschuwe- lijke gevolg, dat B. haar om het leven bracht. Dr. Hulst uit Leiden heeft Zondag op het lijk, dat Zaterdagmiddag ontdekt werd, sectie verricht. Vast staat dat van zedenmisdrijf geen sprake is. Toen het meisje Vrijdagavond om half elf nog niet thuis was, nam de familie de politie in de arm. Aanvankelijk bracht het onderzoek geen resultaat. Na de schooluren van Zaterdag zijn ook H.B.S.-scholieren mede gaan zoeken en zij vonden, juist toen ook de politie daar ter plaatse kwam, het gedode meisjet Zaterdagmiddag heeft de jeugdige dader zich vrijwillig bij de politie gemeld en zijn vreselijke daad bekend. Zoals gezegd, tast men over de mo tieven nog in het duister. 's-GRAVENHAGE, 22 Nov. Prijs van f 100.000.-— is geval- len op nr. 17141. Prijs van f 25.000.is gevallen op nr, 14962. 'Abonnementsprljs f4.25 per kwartaal, 11.43 per maand, Inclusiel Incasso. Advertentle-tariel: per edltle 16 d. per m.m., minimum 12.50; In alle edltle* 26 ct per m.m., minimum f4.famille- berlchten 20 ct.. resp. 30 ct. per m.m. BiJ contract belangrljke kortlng. Dlrecteur E. 3. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smlts, Rayon- HET Abonnementsprljs 14.25 per kwartaal, 11.43 per maand, Inclusiel Incasso. Advertentle-tarlel: per edltle 16 ct. per m.m., minimum 12.50; in alle edltles 26 ct per m.m., minimum 14.tamille berlchten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. BiJ contract belangrljke kortlng. Dlrecteur E. 3. M. Stumpel, Hooldredacteur H. N. Smlts, Rayon redacteuren Fr. Otten, M. P. 3anssen, 3. Toes. Bankrelatlet: Noorderbank, Nederl. Credletbank EEIT VAN HEDEN I reiken, dat onderhandelingen ge- voerd kurinen worden door de Ne- derlandse-republikeinse en federa- listisehe nationalistische delegaties gezamenlijk. De delegatie zal ook met de com- missie van goede diensten spreken, doch de bedoeling is directe onder handelingen te voeren; van het ver- loop daarvan zal de verdere gedrags- lijn afhangen. Ook Moh., Hatta zal de delegatie stellig ontmoeten. Op een vraag aan minister Stik ker over de bestandschendingen gaf hij ten antwocrd, dat hij de cijfers niet bij de hand had, maar dat hij bleef bij zijn verklaring, na zijn vorige reis afgelegd, dat „een da- ling daarvan geconstateerd is, ge- durende de tijd dat hij in Indonesie vertoefde. Het kan toeval geweest zijn", zo voegde de minister er aan toe, „maar het is niettemin een feit". De delegatie werd uitgeleide ge- daan door de minister-president dr. W. Drees, de ministers van Schaik, Gotzen en Schokking, alsmede door de Britse en Amerikaanse ambas- sadeurs, resp. hunne excellenties Sir Philip Nichols en dr. Herman Ba- ruch. Voor hun vertrek legden de af- scheid nemende ministers Sassen en Stikker nog enkele verklarin- gen af aan de talrijke joumalisten, die naar Schiphol waren gekomen. Op een vraag of de delegatie lang in Indonesie zal vertoeven ant- woordde minister Sassen: „Zeker niet, want de toestand is critiek". De vraag of dit als een laatste poging moet worden beschouwd, be- antwoordde minister Sassen met de opmerking, dat er al zo dikwijls van een laatste poging is gesproken, zo- dat deze vraag wel niemand meer zal interesseren. Op de vraag aan minister Sassen, of hij nog iets kon opmerken over de publicatie in het Bataviase blad de „Nieuwsgier", vol- gens welke de T.N.I, in de federa- listische strijdkrachten zou kunnen worden opgenomen, zei de bewinds- man: „Dat lijkt mij te nieuwsgierig voor de Nieuwsgier". Minister Sas sen zeide nog, dat bij de te voeren onderhandelingen vanzelfsprekend ook de federalisten betrokken zul- len worden. In dit verband zeide minister Stikker nog, dat men hoopt te be- Zondag zijn in geheel Spanje de gezinshoofden ter stembus getrok- ken voor de eerste fase van de ge- meenteraadsverkiezingen, de eerste na 17 jaar. Gisteren werd een derde van de raadsleden gekozen, nl. 20.000 van de 60,000. Zondag 28 Nov. wordt weer een derde gekozen doch dan door leden van de officiele falan- gistische arbeidersorganisaties. Deze twee groepen nieuwe gemeente- raadsleden zullen Zondag 5 Dec. 't nog ontbrekende derde deel kiezen aan de hand van door de regering opgestelde namenlijsten, waarop vertegenwobrdigers van de ver- schillende beroepen, van culturele organisaties en zakenlieden voorko- men. Zondagavond deelde de Spaan- se Minister van Binnenlandse Za- ken mede, dat de uitslagen van de verkiezingen van gisteren, wezen op een „algehele overwinning" van de candidaten, die het regiem van Franco steunen. De betrokken resultaten waren afkomstig uit 36 van de 50 provin ces. Door 70 a 80 procent van de stemgerechtigden zou gestemd zijn. Onder de tot nog toe bekende resultaten zijn die uit Barcelona be- grepen, doch niet die uit Madrid. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Assistent te Bloemendaal, de W.Eerw. heer H. A. J. Roosen, voorheen kapelaan te Schiedam (H. Hart). fcv.-:. De Ambassadeur der Ver. Staten in de Sowjet-Unie Bedell Smith, is per vliegtuig uit Parijs te Moskou terugekeerd. De Prins-Regent heeft Zaterdag de afgetreden premier, Paul Henri Spaak, belast met de vorming van een nieuw kabinet. Spaak heeft de opdracht aanvaard en is Zondag. morgen met zijn besprekingen be- gonnen. Gisterenmorgen ontving Spaak acht ministers uit het afge treden kabinet. In een verklaring, die Spaak gis- terenmiddag aflegde, zeide hij, te hopen tegen Maandagmiddag (he- den) met de samenstelling van het nieuwe kabinet gereed te zijn. Spaak onthulde, dat er een nieuwe Minister van Justitie zal komen, die zou behoren tot de C.V.P. Verder zou de enige andere wijziging bestaan uit het heengaan van Moens de Fernig, Minister van Voedselvoorziening en het plan- Marshall. Zijn taak zou verdeeld worden onder de andere ministers. De nieuwe regering zou een spe- ciaal departement krijgen voor de bestrijding van de werkloosheid. De Kamer zou Woensdag en de Senaat op Donderdag bijeenkomen. Spaak zeide tenslotte, dat hij deze week niet naar Parijs teruggaat- 's-Gravenhage, 22 Nov. Heden- morgen is nabij de Hoornbrug te Rijswijk een vrachtauto, geladen met zoutzuur, in botsing gekomen met een andere vrachtauto. De wa- gen met zoutzuur sloeg om en de chauffeur, de heer K. van der Meer uit Delft, is met grote moeite uit de cabine gehaald. De wagens zijn practisch niet te benaderen, door de aanwezigheid van de grote hoeveelheid zoutzuur op de weg. Het verkeer ondervindt grote stagnatie. De communistische strijdkrach ten rondom Soetsjou zijn weer tot een offensief overgegaan. Volgens berichten van regeringszijde neemt de strijd ten oosten, zuid-oosten en noord-westen van de stad in hevigheid toe. In sommige secto ren, waar de communisten zlch volgens vroegere herichten terug- getrokken hadden, worden zij nu versterkt voor een nieuwe aan- val. De hevigste gevechten vinden plaats 55 km ten oosten van Soet- Negenhonderd van de twaalfhon- derdvijftig leden van de bemanning van de „Queen Elizabeth", 's we- relds grootste passagierschip, heb- ben besloten het werk neer te leg- gen uit sympathie voor de staking der Amerikaanse havenarbeiders. Het schip, dat Zondag, na een ver- traging van vier dagen, van Southampton naar Amerika zou vertrekken, ligt thans nog in de haven met 2000 passagiers aan boord. Een leider van de stakers zeide: „Wij zijn Britse zeelieden en zullen bewijzen, dat wij ons woord kunnen houden. Wij zijn niet van plan de staking in de V.S. te bre- ken door naar Halifax te varen," De stakers behoren voornamelijk tot het machine-, dek- en keuken- personeel. Reuter deelde mede, dat heden ook gestaakt zou worden op de „Queen Mary" en de „Maureta- nia". Joseph Ryan, de voorzitter van de Amerikaanse havenarbei- T"; dersbond, heeft in een telegram aan de stakers gezegd, dat de ectie van de bemanning „van veel hut is en I hogelijk wordt gewaardeerd". Op de foto ziet men de bemanning het I schip verlaten. De Franse troepen hebhen Za terdag alle haveninstallaties van Duinkerken, waar de havenarbei ders zich sedert Woensdag hadden verschanst achter barricaden, be zel. Jeeps en motoren patrouilleerden door de straten van de stad. In de afgelgpen nacht waren nieuwe ver- sterkingen van de regering aange- komen, waardoor het totaal aantal manschappen werd gebracht op 3000, o.m. voorzien van lichte tanks De havenarbeiders een aantal van 1500, die te Duinkerken staken voor hogere lonen hadden hun „fort" gebouwd binnen een met sta- len muren omgeven terrein, dat door de Duitsers was aangelegd om Duinkerken tegen "een aanval van zee uit te beschermen. Zij trokken er in, toen het C.G.T. (het onder communistische leiding staande Algemeen Vakverbond) op Woensdagavond mededeelde, dat 't besloten had een algemene haven- staking van onbeperkte duur in ge heel Frankrijk, te beginnen op Maandag a.s.,uit te roepen. Het Algemeen Vakverbond (CGT) heeft een algemene staking te Duin kerken uitgeroepen, welke heden zal beginnen als protest tegen het verdrijven van de stakers uit hun „stakingshoofdkwartier" door de troepen. In Venezuela dreigt een revolutie. Hoge officieren zouden het aftreden hebben geeist van president Ro- mulo Gallegos. De officieren eisen dat er een kabinetswijziging moet komen. Zaterdag heeft president Gallegos een decreet uitgevaardigd volgens hetwelk de vrijheid van vergadering is opgeheven. Te Cara cas, de hoofdstad van het land, is de staat van beleg afgekondigd. Vol gens het Franse persbureau A.F.P. meldt het decreet verder nog, „dat er zich gebeurtenissen hebben voor gedaan, die de sociale en economi- sche rust van het land kunnen ver storen". „Berg was een beul", vertelcle een der getuigen in de zaak tegen de vroegere commandant van het concentratiekamp Amersfoort, maar vergeleken bij Kotalla, was Berg (de latere commandant, die dezer dagen voorkwam) een hei- lige". Dit commentaar was reeds voldoende, om in deze verdachte de grootste beul van het kamp te weten, misschien wel de grootste beul van alle kampen, zelfs van de Duitse. Vroeger een eenvoudig kantoor- bediende, kwam hij bij de S.S. te- recht en verlaagde tot een der erg- ste uit het kamp, waar de zeven beulen de gevangenen het leven So vreselijk hebben gemaakt, dat tal rijke getuigen zich nu bij de verho- ren nog niet kunnen beheersen. Reeds onmiddellijk merkte de verdediger van Kotalla Zaterdag. morgen op, dat verschillende getui gen a decharge niet wilden ver- schijnen, omdat zij er tegen opzagen het goede van zijn client naar voren te halen, doch de president Prof. Dr. van Hamel gaf te verstaan, dat deze mensen moesten verschijnen omdat de Nederlandse rechtspraak volledig dient te zijn, ook voor de ergste de- linquenten. Hierna begon de zltting, die wederom, evenals bij de vorige tegen Berg, een aaneenschakelmg werd van ellende, mishandeiingen, bestialiteit en onmenselijkheden. Een der getuigen vertelde uitvoe- rig, hoe deze lieden zich gedragen hebben op Nieuwjaar 1945, toen zij stomdronken in de barakken ver- schenen en de gevangenen naar de appelplaats ranselden. Daar moesten zij alien hurkend en rollend rond- gaan en de bewakers sprongen er- tussen als dolle beesten, ter wij 1 zij de slachtoffers sloegen en trapten. Na afloop moesten 130 van de ergste mishandelden in het hospitaal wor den opgenomen. Een andere getuige deed een bitter verhaal over gevan genen, die op het vliegveld Soester. berg bij een bombardement zwaar gewond raakten. 's Avonds bij het appel beval Kotalla dat zij eveneens dienden te verschijnen, maar op de BInnenplaats vielen ze bewusteioos en ook dezen moesten in het hospi taal worden opgenomen. Het vrese- lijkste verh'aal echter werd voorge lezen van een getuige, die had mee. gemaakt, dat Kotalla eens in de tim- merwerkplaats verscheen en een aantal gevangenen naar de cirkei- zagen dwong, waar hen vingers en handen werden afgezaagd. Hijzell stond bij deze nieuwe vmding grijnslachend toe te zien terwijl de doktoren niets mochten doen, om de slachtoffers te helpen. Zo werden de getuigenverkiarm- gen alien een ernstige aanklacht tegen deze vroegere commandant en vele mishandeiingen komen nu aan het licht, waarvan de aard nog niet bekend was. E5h S.D.-man, die later eveneens als gevangene in het kamp terecht kwam, vertelde tenslotte nog, hoe verdachte dagelijks dron- ken was en dan als een beestmens te keer ging. Kotalla poogde deze getuige bij het hof zwart te maken door te zeggen, dat hij niet anders dan probeerde, om een goed voetje bij de commandant te krijgen. Verd zou dan over dit aanbod zo veront- waardigd zijn geweest, dat hij hem een aframmeling gegeven had. Doch de getuigende verbalisanten wezen er het Hof op, dat de verklaringen, ook van deze vroegere S.D. man juist de meritaliteit van verd. schil- derden. Op 29 November zal het requlsi toir gehouden worden. De Italiaanse Premier, Alcide de Gasperi, die te Brussel is aangeko- men, heeft Zaterdag een lange be- spreking met Spaak gehad. De beide staatslieden hebben de internatio nal toestand besproken en o.m. ook de West-Europese Unie. Men denkt te Brussel niet dat Italie bijzonder verlangend is on middellijk lid te worden van de West-Europese Unie. sjou. In een communique van het ministerie van defensie wordt ge zegd, dat de regeringstroepen in de afgelopen 24 uur de communisten in dit gebied 2000 man verliezen hebben toegebracht. Berichten der centrale regering gewagen van voortdurende aanvallen van de luchtmacht zonder noemenswaardige tegenstand, waarbij zware verliezen aan de communistische troepen zou den worden toegebracht. Uit Peking wordt gemeld, dat regeringstroepen de spoorweg van Peiping naar Tientsin verdedigen, daar men ver- wacht, dat pogingen gedaan zullen worden om deze verbinding af te snijden. Reuter verneemt van een woord- voerder der centrale Chinese re gering te Nanking, dat drie door de communisten aangevoerde le- gers „tijdelijk Djantsjean, 25 km ten oosten van Soetsjou omsin- geld hadden". Door generaal Hoeang Pei Tao werden zij ech ter, aldus de woordvoerder, terug- geslagen. Tussen deze stad en Soetsjou, bij Pajitsji, zijn zware gevechten aan de gang. De woordvoerder wist niet te zeggen, wie thans Siantsjen, ten oosten van het grote kanaal, bezat. In Soehsien hebben straatgevechten plaats. Uit San Francisco wordt gemeld, dat mevrouw Tsjang Kai Sjek een dringend beroep op de Amerikanen heeft gedaan om onmiddellijke hulp aan de Chinese regering. Hierbij stonden ook de Amerikaanse belan- gen op het spel, zei zij, want als „de communisten Azie zouden verove ren", was Amerika eveneens ver- zwakt. De nieuwe minister van financien der centrale Chinese regering. Hsoe Kan, heeft een plan opgesteld voor nauwere economische samenwerking met de Verenigde Staten. De verdediging in en om Sjanghai wordt snel versterkt volgens een viermaandenprogram, dat officieel „versterking der wintervoorzorgen' wordt genoemd, doch volgens Reu ter in werkelijkheid tegen elke mogelijke communistische opstand in de stad is gericht. Alle spoorwegstations, kaden en voornaamste hoofdwegen worden gecontroleerd om te voorkomen, dat communisten de stad binnen komen. Alle optochten en stakingen zijn verboden. Zaterdagmiddag heeft de 44-ja- rige bakkersknechf A. L. te Maas tricht zijn 41-jarige echfgenote met een bijl zodanig op het hoofd ge- slagen, dat de getroffene enkele uren later tengevolge van een schedelbasisfractuur in het zieken- huis is overleden. Aanleiding tot de daad, welke blijkbaar in zeer overspannen toe. stand is gepleegd, was een twist over voorwaarden tot echtschei- ding tussen man en vrouw. Kort na zijn daad is de man door de politie gearresteerd toen hij doel- loos door de stad zwierf. II' (Van onze eigen redacteur). ENKHUIZEN, Maandagmorgen. Toen wij hedenmorgen Enkhuizen kwamen binnenrijden, konden wij hier en daar aan de saamgegroepte mensen wel merken, dat men nog steeds onder de indruk is van het Te Heerlen zijn Zaterdag en Zon dag voor het wereldkampioenschap dammen, twee ronden gespeeld. De uitslagen zijn: PostDamesmaecker 2U KellerGhestem 11 LarosPerot 92 RoozenburgRastan 2U Van der StaayVerpoest 11 Roozenburg had Zondag vrij, De tien anderen speelden de voigende partijen: PerotVerpoest 02 Van der StaayRostan 2U GhestemDamesmacker 2U KellerChiland 11 PostLaros 1- Roozenburg leidt met 16 punten, Chestem staat 2 met 12, Keller 3, met elf punten. De Sovjets te Berlijn hebben Zondag politie-agenten uit de Sov- jet-sector by alle brandweerwa- gens in de Sovjet-sector doen pos- ten om te voorkomen, dat deze zullen uitrukken op een oproep uit de Britse, Amerikaanse of Franse sectoren. Tezelfder tijd werden alle brandweerstations in de Russische sector door de poli tie bezet. De hoofdpost van de Berlijnse brandweer, die juist binnen de Amerikaanse zijde van grens tussen de Sovjet- en Amerikaanse sector is gelegen, werd door de politie uit de westelijke sectoren bezet met het oog op eventuele pogingen om ma- teriaal naar het oosten te transpor- teren. Ook de brandweerstations in de Franse sector werden bezet, na- dat de Fransen Karl Feierabend, de Sovjet-gezinde Berlijnse brandweer- commandant, die er van verdacht wordt betrokken te zijn bij pogingen om materiaal weg te halen, hadden laten arresteren. Tot dusverre functionneerde de Berlijnse brandweer als een enkele organisatie. Zaterdag werden de technische leider van de Berlijnse brandweer, Richard Marx, en een afdelings- leider. Willi Lippstreun, op last van de Sovjet-autoriteiten in de Sovjet- sector gearresteerd. Beiden zijn anti-communisten. Later is Karl Feierabend weer op vrije voeten gesteld. Ook Richard Marx en Willi Lippstreun, gearres teerd in de Sovjet-sector, zijn weer vrij. Een en ander is meegedeeld in een verklaring van Berlin's waar- nemened burgemeester dr. Friedens- burg. tragisch gebeuren, dat Vrijdagavond op het buitendijkse bij de schiet- berg heeft plaatsgehad. Voor de H.B.S. stonden de leerlingen bijeen, en men kon op de gezichten der jongens en meisjes wel lezen, dat hen evenzeer als iedereen in de stad, dit afschuwelijk gebeuren ge- troffen heeft. De 15-jarige B., die het 16-jarige meisje Annie Rolle vermoordde, was immers een van hen, een leerling van de 3e klasse. „Ziet u, mijnheer", zeide een van deze jongens, „dat is juist het vre selijke, dat wij niet kunnen begrij- pen hoe Matthie tot deze daad is gekomen. Hij was een jongen zoals wij allemaal, er was niets bijzon- ders aan hem. Nooit hebben wij aan hem kunnen merken, dat hij opge- wonden was of dat hij met een waandenkbeeld rondliep. Wij staan voor een raadsel". En inderdaad, deze 15-jarige jon gen had, volgens de verklaring van mensen, die hem goed kennen, geen enkel complex, dat hem tot deze daad kon brengen. Hij was kalm en rustig, van nette familie, een be- schaafde jongen, die steeds een prettige indruk maakte op hen, die met hem omgingen. Men vraagt zich dus af: hoe kon deze jongeman hier- toe komen? Wat waren de motieven tot zijn daad? De motieven Over de motieven, die Matthie B. tot zijn daad geleid hebben, tast de politie en tast heel de stad nog steeds in het duister. Er waren er, die meenden. dat bij de moord een zedendelict in het spel zou zijn. Niets is minder waar. Dr. Hulst uit Leiden, die sectie op het lijk ver- richtte, en de politie, die de dader aan een streng verhoor onderwierp, verklaarden eenstemmig, dat er van dit alles geen sprake is. Wat waren dan wel de motieven? Een ziekelijke fantasie, een tijdelijke verstandelijke inzinking? Men is ge- neigd dit laatste aan te nemen. Maar de burgemeester verklaarde als hoofd van de politie aan onze correspondent, dat de jongen onmo- gelijk beinvloed kon zijn door de z.g. beeldromans of door andere verkeerde lectuur. Wel luisterde hij veel naar radio-hoorspelen en het is natuurlijk rqogelijk. dat de fanta sie van de jongen hierdoor ten kwade bei'nvloed is geworden. Maar ook deze verklaring voldoet slechts ten dele. Onmogelljk! Men neme de nuchtere feiten. Na- dat de jongen zijn daad had bedre- ven, hield hij deze verborgen. Nie mand merkte aan hem enige ner- vositeit of opwinding. Integendeel. Hij gedroeg zich kalm. Toen hij Vrijdagavond thuiskwam, heeft hij zelfs een gebakje gegeten en is daarna rustig naar bed gegaan. De andere morgen kwam de vader van het slachtoffer hij hem informeren. of hij wist waar het meisje was. Hij heeft deze man toen kalm te woord gestaan en gezegd. dat hij niet wist waar het meisje zich bevond. Daar na is hij weer naar zijn kamer ge gaan. Pas een uur nadat het lijk Zater dagmiddag om half 2 gevonden was. is hij zich eigenerbeweging bij de politie gaan melden. Hij deed daar een fantastisch verhaal en bekende daarna de daad gepleegd te hebben. De waarheid? De politie heeft enige waardevolle aanwijzingen naar de motieven van de moord. Het meisje bezat name- lijk een dagboek, waarin fantasti- sche dingen stonden. De politie laat zich hierover niet uit, doch een markante zinsnede uit dit dagboek is thans toch bekend geworden. Ergens staat in duidelijk schrift: „Ik zal vermoord worden, maar Matthie zal mij helpen!" Men kan dit na tuurlijk tweeledig opvatten. Want men kan er ook uit lezen, dat de jongen haar zou helpen om ver moord te worden! En die verklaring lijkt van de kant van de da der niet onwaarschijnlijk, te meer daar de jongen naar veler opvatting een normale psychologische consti tute bezat. De beide jongemensen hebben 'n vreselijk spel bedreven, waarbij de fantasie hen parten heeft gespeeld. Zij zijn zo in dit spel op- gegaan, dat ze tot de daad zijn ge komen. die ze geen van beiden ge- wild hadden. Men neme de om- standigheden maar eens in ogen- schouw, waaronder deze moord plaats vond. Het meisje was met touwen aan enige op de grond liggende palen vastgebonden en de dader had haar met een zelfgekochte dolk gruwe- lijke verwondingen aan hals en borst toegebracht. Dit wijst toch wel op een ziekelijke fantasie, die bei de kinderen geheel en al heeft be invloed. Twee kinderen, die elkaar reeds twee jaren kenden, zijn het slacht offer geworden van een waandenk beeld, een gruwelijk spel, dat zij misschien reeds lang in hun ge- dachten gespeeld hadden en dat zij thans tot werkelijkheid hebben ge maakt. Verslagenheld. Is het wonder, dat de verslagen- heid allerwege, zowel te Enkhuizen als in de Streek, groot is. Geslach- ten lang is zoiets hier niet voorge- komen. En er heerste dan ook een zenuwachtige, opgewonden stem ming in de stad. Want niemand weet er raad mee. Beide jonge mensen zijn van nette familie, en zoiets had men van hen juist het allerlaatste verwacht. De psychiater zal in het onder zoek naar de motieven tot deze af- schuwelijke daad hoogstwaarschijn- lijk wel het laatste woord moeten spreken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1