mm .h m RAAD VAN BEEMSTER r7^ Forward „Bemesting in de fruitteeit ALKMAAR EN OMSTREKEN Ruder vrijgesproken 5 December in KOEDIJK Zei U iets? V/otte afwerking van lange agenda Beemster telt bijna 6009 inwoners De voeding van vrucbtbomen Zangers PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Maandag 22 November 1948 MEVROUW Fr. RUTGERS v. d. LOEF—MIELZINER t Een knap portrettisfe Alkmaarse Mixed Hockeyclub WORDT GEVIERD OP OUDEJAARSDAG de is? JJEEFT U het gelezen, dat journalist een e z el Nou ja, geen gewone hoor. Het lastdier van het katholicis- me! En dat is waar, wat die Vranse meneer schreef en wat U in het blad van Zaterdag heeft kunnen zien. Journalistezel, lastdier voor alle goede werken. Maar vergeet U dan niet, welk een hoge plaats de ezel inneemt in de gewijde geschiedenis. De heilige Familie vluchtte op een DENEMARKEN- NEDERLAND Interessante lezing maakte zijn intocht in het fees telijke Jeruzalem op het jong van een ezelin! De vergelijking is dus allerminst vernederend. Zo draagt de goede krantenman heilige zaken de wereld door, met liefde. Hij stoot zich, als het klassieke lastdier, wel eens aan een steen, maar nooit tweemaal aan de zelfde. Neemt U dat aan, en val de ezels niet te veel lastig. Want er is veel te dragen, en we moeten toch ook elkanders lasten dragen, nietwaar? WEERSVERWACHTING ZETTE ACHTERSTAND OM IN WINST VitesseForward 13 DE BON DOWOSO-ZAAK Advocaat-generaal repliceert Onderhandse aanbesteding De achtste in Batavia de negende in Utrecht! Dezer dagen heeft de KLM - Constellation PH- TER een zeer snelle vlucht van Batavia naar Amster dam gemaakt. Aan boord van het toestel bevond zich n.l. een Nederlandse dame, die een hersentumor had. Aangezien de toestand zo ernstig was, dat onmiddel- lijk operatief ingrijpen noodzakelijk geacht werd, vervoerde men de dame onder de hoede van e6n stewardess, die volledig ge- diplomeerd verpleegster is, op snelle wijze naar Neder- land. Op 8 November even na middernacht vertrok de PH-TER uit Batavia, de volgende dag om 18.10 was de patiente reeds op Schip- hol, vanwaar ze onmiddcV lijk per ziekenauto naar het Stads-Academisch zie- kenhuis, te Utrecht werd vervoerd. C INT CECILIA is de patrones van onze kerkzangers en 'n woord van waardering voor deze mannen die naar best vermogen onze liturgische diensten opluis. teren, mag vandaag niet ontbre- ken. Wel is het waar, dat ook hier meir dan elders en in haast letterlijke zin opgaat, dat ieder vogeltje zingt zoals het gebekt is. Op onze koren treffen we zware bassen aan naast heldere tenoren en sonore baritons; oude in de dienst van God versleten stem- men die kraken en piepen en kreunen; jonge, frisse geluiden die zelfs weten te trillen en gal- men. Maar Zij alien, tesamen ge nomen en in hun eenheid, vor men in onze parochiekerken een onmisbaar onderdeel van de god- delijke eredienst geen ijdele glorie, maar Gods eer en stichting der gelovigen streven goede koorzangers na. MARCUS In de ouderdom van 71 jaar is na langdurige ziekte in het Sint Elisabeth-Ziekenhuis te Alkmaar overleden de schilderes Mevr. Frieda Rutgers van der Loeff- Mielziner uit Bergen. Met haar is 'n nobele vrouw en een groot kunstenares heengegaan. Wij hadden bet voorrecht de iaat- ste jaren tot haar vriendenkrmg te mogen behoren en hebben haar ie- ren kennen ais een hoogstaande vrouw met een groot hart, waarin voor velen plaats was. In ons nummer van 23 Aug. van het vorig jaar hebben wij een uit- voerig artikei aan deze Bergense kunstschiideres gewyd, waarin wij vooral haar verdiensten als portret- tiste hebben geschetst. Knap psychologe als zij was, be- zat zij de gave in goed-geiykende portretten het juiste karakter van de geportretteerde op Irappante wijze tot uitdrukking te brengen Zij maakte de iaatste jaren tai van portretten in opdracht, zeer tot voi- doening en geluk van haar op drachtgevers. Zij verwierf zich vooral bekend- heid door haar portretten en groe- pen van de Zeeuwse boeren van Walcheren en de Voiendammer vis. sers; zowel in Middelburg en West- kapelle als in Voiendam telde zij nog heel veel vrienden met wie zij steeds nog brielwisseiing onder- hield. Bij het iaatste bezoek, dat wij haar brachten in de kamer van het St. Elisabethziekenhuis, waar zij haar vertrouwde portretten aan de wanden had hangen, vertelde zij ons nog uitvoerig over wat zij noemde: de ziei van Voiendam", waarmee zij de diepe Godsdienstzin en grote naastenliefde van haar geiietde Vo- lendammers bedoelde. Mevr. Rutgers van der Loeil werd in Duitsland geboren; haar vader was een Deen, haar moeder een Ita- liaanse Zij studeerde in Kopenha- gen en Brussel en woonde daarna in Zeeland en Limburg. Zij exposeerde in 1939 bij Bennewitz in Den Haag, waar haar stoere portretten 'n open- baring waren voor erkende kunst- critici. In Limburg nam zij gere- seld deel aan de tentoonstellingen van de Limburger Kunstkring en menige tentoonstelling van 'n jong kunstenaar opende zij met een in- leidend woord. Overigens exposeerde zij zell wei- nig, omdat zij node afstand kon doen van haar werk, dat haar llei was geworden. Zij was destijds ook geruime tijd medewerkster aan het Kathoiieke geillustreerde weekblad „Wochen. post", waarin behalve artlkelen van haar, ook reproducties van haar schilderijen, tekeningen en iitho's werden gepubiiceerd. In 1940 kwam zij naar Bergen, waar zij zich in en buiten kunste- naarskringen vele vrienden maakte. Zij was een vitale vrouw, die tot het laatst nog voornemens was pa let en penseel weer ter hand te ne- men. Het mocht niet zo zijn; te- midden van haar zo vertrouwde schilderijen is zij zacht ingeslapen niet alleen bij haar alom hoog- geachte echtgenOot, doch Ook bij haar vele vrienden een on-vulbare leegte achterlatend. Zij was een figuur wier nage- dachtenis bij velen in dankbare her- innering zal blijven. Fr. O. De teraardebestelling vindt piaats Donderdag a.s. des middags half op de Algemene begraafplaats te Bergen. RECHTSGEDING BETREFFENDE KERMIS VERPACHTIN G 1948 Bij de verpachting van kermis- standplaafsen voor dit, jaar hebben B. en W. een inschrijving ontvan- gen voor een speerwerptent, zgn, vogelpiek van D; Brunselaar te Enschede. Deze inschrijving is geaccepteerd voor een bedrag van f 3535 te verhogen met 5 pctj administra tiekosten of in totaal voor f 3711.75 De inschrijver is in gebreke ge blev^n op de in de voorwaarden vor d de kermisverpachting 1948 vermelde data de pachtsom te be talen. Hierdoor moest de verpachtmgs overeenkomst als van rechtswege ontbonden worden beschouwd en was Brunselaar gehouden aan de gemeente de schade te vergoeden die hii door het niet-nakomen van de overeenkomst had veroorzaakt. Ter beoerkin" van deze schade hebben B. en W. het aanvankeliik toegewezen terrein alsnog aan een derde verpacht voor het plaatsen van een speerwerptent. waarvoor een pachtsom van in totaal f 762.30 word betaald. B. en W. hebben daaroo Brun celaar gesommeerd de schade van 12940 45 aan de gemeente te ver ^bIi "deprwaardersexploit hebben B en W Brunselaar nogmaais tot betalin? van het bedrag der schade doen smcxmeren. doch betalmg heeft tot on heden ni»t plaats ge t-ad Daarom stellen B, en W d« Raad voor de betalinv van de door Brunselaar veroorzaakte schade m reehten te vorderen. VERPLAATSINGSKOSTEN ONDERWIJZEND PERSONEEL In de Donderdag te houden raads- vergadering komt aan de orde een voorstel van B. en W. tot vaststel- ling van een verordening. waarin bepaald wordt, dat B. en W. in ge- vallen, waarin daartoe naar hun oordeel aanleiding bestaat, aan de leerkrachten, die zijn "benoemd aan gemeentelijke openbare scholen voor gewoon, voortgezet gewoon, uitge- breid en buitengewoon lager onder- wijs, en die deswege van woon- plaats dienen te veranderen, een door B. en W. vast te stellen tege- moetkoming toe te kennen op de voet van het „Verplaatsingskosten- besluit 1946". 3179 730 4.35 41 3116 683 4.56 36 2539g 793 3.20 35 3051 341 8.91 25 2445 303 8.06 23 2859 281 10.17 20 worden in klasse D Amsterdam-beker: heren AlkmaarAsvion 21 Hoewel Alkmaar met twee in- vallers ten strijde trokken tegen de Schiedamse promotie-klasser Asvion, wisten zij toch met een overwinning uit de bus te komen. Zowel in de eerste als in de twee- de helft, was Alkmaar voortdurend in de aanval. Voor rust wisten zij geen doelpunten te maken, door te slordig spel in de voorhoede. Uit een doorbraak wist Asvion de score te openen, zodat met de rust zij de leiding hadden. Direct na de rust zette Alk maar enkele goede aanvallen op. De voorhoede was er nu beter in verscheidene malen ontsnapte het doel van Asvion ternauwernood aan doorboring, door goed werk van keeper en backs. Ongeveer zgs minuten voor tijd had J. Eyssen succes met een schot uit een kluwe van spelers (11). Met deze stand kwam het einde. zodat met 2x7% minuut veriengd moest worden. Na de eerste verlenging was nog geen verandering in deze stand ge- komen. hoewel door een sterk overwicht van Alkmaar, zeker een 221 voorsorong verdiend zou ziin Na vier minuten spelen wist F. Beek na mooi samenspel met een hard schot het winnende doelpunt te scoren (211. Met deze stand kwam spoedig hierna het einde van deze aardige en in de beste ver standhouding gespeelde ontmoe_ ting die door Alkmaar verdiend werd gewonnen. Door deze over, winning heeft dit elftal zich ge- plaatst in de volgende ronde van de Amsterdam-beker. die on 19 De cember a.s. verspeeld wordt. A.F.C.-NIEUWS 5—2 5-2 7-3 0—4 0— twee AFC I—N.Niedorp I Alkm.Boys 4—AFC 4 Berdos 3AFC 5 Welpen: Koedijk aAFC b Alcm.V. f—AFC f Hoerah! Wij hebben weer puntjes vergaard. Jongetts van het eerste, jullie hebt ons echt laten genieten. en er werden behoorlijke doelpunten gemaakt. Dat het spel even, ruw werd, vonden wij jam mer, maar jullie houding was goed. Zorgt dat er nu meerdere overwin- ningen volgen. daarom, traint, pro beert je techniek nog te verbeteren enz.. dan is het voor onze grote aan- hang een stimulans om in de 2de helft van de competitie wederom de wedstrijden bij AFC te bezoeken. Het vlerde en vijfde wasnu, wij blijven optimist en zeggen maar volgende maal beter. De welpen b wonnen met flinke cijfers. Knap gedaan, jongens. De benjamins f wonnen in hun eerste wedstrijd van de Alcm.V. f Jongens gaat zo door, dan worden jullie vast goede voetballers en dan kom je als Je groot bent, misschien wel in het eerste. AFC-ers: Laatste app£l. 8 uur aanwezig bij Beemster. Waagplein. Tot vanavond. De PPC-er Amsterdam-beker: dames Alkmaar—IJsvogels 2—1 Hoewel de dames, vooral in de eerste helft. verre beneden' hun kunnen speelden. werd toch gewon nen. Dit is vooral te danken aan het vele en goede werk. da* door de achterhoede werd verzet. In de eerste helft wist IJsvogels al sooe dig de leiding te nemen. kort voor de rust wist L. Rolff de psrtiien weer op geliike voet te brengen. Na rust was de achterhoede weer verre de baas over de aanval van IJsvooels. zodat doelpunten uitble a. De voorhoede van Alkmaar miste enkele mooie kansen voor doel haa- door de eoede vnor»ptten van T, Rolff verschaft. Ears* na wietltf minuten snelen wist B de Wolff Pee-eboom het overwicht ^an Alkmaar met pen doelhunt uit te drukken. Ook de dames sneien nu on Zonda» t® December meer in de tweede ronde. Vetc'-anen-bekor PinokeAlkmaar 02 Ook hier word door de Alkmaar ders een overwinning geboekt. Daar de Alkmmrders beter otjj, el Vaar ineesoeeld wared. dan nun Ams'erdamse college'- waren zii meer 'n de aanval Wel beiwhikte Pinoke ovr enkele. indivldueel. zeer pnede snelers maar pen betere nloegirerhand gat b1'Ar toch de door slag. Beide coals £pn voor en ££rt na rust, werden vesnnfv1 flnnr H, Schuurman ill* een tr'rofeorner. SCHAAKCLUB D.O.S. ALKMAAR. De uitslagen van de dezer dagen gespeelde competie- wedstrijden luiden: A. Burgert—A. Nijman afgel. W. Speets—P. Opdam 1—0 P. v. HovenWillemse Vi De Boer—F. Appel 0—1 J. F. ScholtesP. Opdam 1—0 Een afgebroken party. J F. Scholten—v. Vliet 0—1 J. Slikker—J. Bakker 0—1 Vrijdag 26 Nov. gaat DOS 1 naar Heiloo om de strljd aan te binden tegen Oppositie I BILJART-NIEUWS In verband met de behaalde re- sultaten in klasse A en cadre-klasse ziet de kop der resp. ranglijsten er als volgt uit: Klasse A: 1. Excelsior Optimisten Drie Ruiten Cadre-klasse: 1. Optimisten Z.E.K.Z.? Excelsior Hedenavond worden in de volgende wedstrijden gespeeld: Harmonie-Alcm. Victrix, cafe Kl. Harmonie. Drie Ruiten-Lindenhoek, cafe Venneker. De WaagDriesprong, cafe De Waag. Optimisten-Excelsior, cafe De Nachtegaal. Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam deed hedenmorgen uit- spraak in de zaak tegen de Alk maarse radiohandelaar C. E. Ruder, tegen wie op 8 November jl. door de procureur-fiscaal mr. Keune 2% jaar gevangenisstraf was geeist. Het Hof achtte het ten laste gelegde verraad van een onderduiker ten huize van P. Groot te Akersjoot en het verraden van Groot wegens het hebben van een radio" niet bewezen en sprak verdachte vrij. ONVOORZICHTIG Zaterdagmiddag reed een drie wielige motorcarriep over het Kerk- plein, die zo hoog opgeladen was, dat de bestuurder niet voor zich uit kon zien. Zodoende bemerkte hij niet, dat er voor hem een voet- ganger liep met een rijwiel aan de hand, waarop een vierjarig jonge- tje zat. Hij reed de man aan, die met fiets en al tegen de grond werd gesmakt. Het rijwiel en de kleren van vader en zoon werden bescha- digd, doch niemand liep letsel op Tegen de bestuurder van de bak- fiets werd p.v. opgemaakt. Vier mannen zijn aangehouden, die schuldig waren aan het verduis teren van een parti.j betonijzer ten nadele van een Alkmaarse firma. Zij zijn in verzekerde bewaring ge steld. Zondagmorgen is in het Noord- hollands Kanaal een zeilboot aan- getroffen, die in zinkende toestand verkeerde. De eigenaar kan zich melden bij de politie om inlich- tingen. AUTO VERDWENEN Zaterdagavond is aangifte gedaan van diefstal van een auto, die bij het Gymnasium geparkeerd stond. Er werd een uitgebreid onderzoek ingesteld, zowel in de stad als in de buitengemeenten. Na 1% uur werd de wagen aangetroffen aan de Westerweg. Er was niets bescha digd. BURGERLIJKE STAND SCHAGERBRUG. Geboren Cornelia W. M„ dochter van S. J. Ligthart en C. C. Koortens; Joke dochter van C. F. van Neerijnen en J. A. G. Kemp: Corn. P. J., zoon van N. Slijkerman en M. Veldman Cornells R., zoon van C. Bleeker en J. C. van Wel. Ondertrouwd: H. M. de Heij en T. Oostwouder. Gehuwd: Gijsbertus Driesse en Cath. Wilhelmina Bakker. Overleden: Stantje Hoogeboom, jaar, wed. van M. Nanne. DE KINDEREN van Koedijk be hoeven op 5 Decern Ifer hun schoentje niet te zetten. Op zijn tocht door Nederland slaat de goede kindervriend Koedijk over dat doet hij al sinds mensenheu genis en geen Koedijker, al is hij nog zo oud, kan u vertellen waar om dat zo is. Het Sint Nicolaasfeest te Koe dijk heeft plaats gemaakt voor het feest van De Gouden Engei, dat Op de laatste dag van het jaar gevierd wordt. Hoe Koedijk aan die Gouden En gel komt, is al een even groot raadsel, waarvan wij de oplossing niet konden achterhalen. De vroe- gere Alkmaarse Gemeente-archiva- ris C. W. Bruinvis schreef reeds in De Navorscher van 1851 zulks n. a. v. een in dat blad gestelde vraag dat hij noch de betekenis noch de oorsprong van die Gouden Engel had kunnen achterhalen. En waar de geschiedschrijver zwijgt. slaat de gewone man aan het fantaseren. Hij maakt er zelfs een gelcofskwestie van en zegt, dat de Koedijkers de Heilige Nico- laas niet meer wilden vereren en daarom die Gouden Engel uitge- vonden hebben. Dit is echter een fabeltje en dat ligt voor de hand. Wie van een Heilige niets wil we. ten, gaat zich niet bemoeien met een Engel, die toch ook een hemel- bewoner is. Koedijk, het lange lint-dorp langs de Oostkant van het Noordhollands Kanaal, benoorden Alkmaar, moge dan een dorp zijn, waar de bevol- king weinig kerks is. in het verie- den was dat toch anders. In de Middeleeuwen stond er een katho iieke kerk, die later in Protestant- se handen overging. Door gebrek aan belangstelling van de zijde van de Koedijkers geraakte het ge- bouw in verval, zodat het 't vorig jaar moest worden afgebroken. Aan- genomen kan echter worden, dat het feest van de Gouden Engel al van v66r de Hervorming dateert en de meest-aanpemelijke verklarlng van deze vervanging van het St. Nicolaasfeest, Is dan ook deze, dat de bevolking van dit dorp in vroe- ger eeuwen een vissersbevolking was, welke het niet gelegen kwam, om op 5 December het St. Nicolaas feest te vieren, omdat de mannen dan nog op zee waren. Daarom werd het feest verschoven naar 31 December; zoals dat ook in Sche- veningen en het Friese plaatsje Grouw dat in vroeger tijd eveneens een vissersdorpje was. het geval is. Met Oudejaar waren de vissers al- tijd thuis. Overigens verschllt de viering van de Gouden Engel op Oude- jaarsdag in Koedijk niets van de Sinterklaasviering op 5 December. De kinderen zingen er dezelfde Sinterklaasliedies en Sint Nicolaas schiint speciaal voor Koedijk zijn verblijf in Holland tot de laatste dag van het Jaar te verschuiven. Hij komt daar eerst op Oudejaar op bezoek, vergezeld van zijn zwar- te knech*en. De kinderen zet*en er hun schoent-ie en vinden op 1 Jan., zoals de kinderen in overig Neder- land op 6 December, hun tafeltie met de goede gaven van de kinder vriend. Van een Gouden Engel is geen snrake: daarvan is nog alleen de nnam rvergebleven, waarvan veen Krodiiker u de betekenis kan ge- veu. Pan ondernemende nersfotograaf wilde eens een oripinele fo+o bren- cen en enscen°erdp bii een ban- kpibsVker tp Koediik een olaatie. waaron dp balrkpr t.eeen Oudpiaar 'iin Gouden Pneel-nopppn bakte. Dit was pure fantasie. wan* het is dezelfde *aaie vriler d'p men el ders in Nedprland op 5 December bakt die in Ko=diik met bet feest van de Gouden Engel uit de oven worden gehaald. Het feest van de Gouden Engel in Koediik is niet anders dan een st.ukie oude folklore, die sinds mensenheugenis van geslacht op geslacht is overpegaan en die ook in de toekomst door de Koedijkers in ere zal worden gehouden. Fr. O BTJRGERLIJKE STAND BEEMSTER. Geboren: Anna Cornelia Geertr., dochter van C. de Lange en C. J. van Etten; Lauren- tius Gerardus Antonius, zoon van J. S. A. Duijn en C. Schilder; Neel tje Guurtie, ^ochter van J. Spaans en A. de Boer KATH. MIDDENSTANDSBOND AKERSLOOT De afd. Aker sloot van de R.K. Middenstands- bond kwam dezer dagen in verga- dering bijeen onder voorzitterschap van de heer G. v. Vliet. Bij het be handelen van het verslag van de Centrale Raad ontspon zich een uit- gebreide discussie over de Kinder bijslag aan kleine zelfstandigen. De Geest. Adviseur spoorde in zijn geestelijk kwartiertje de leden aan om in het gezlnsmilieu, dat in de oorlog zo geleden heeft, de Gods- dienstzin weer aan te kweken en op te voeren. N.a.v, deze inleiding volgde een leerzame "gedachtenwis seling. In de St. Nicolaas-Commissie werd benoemd de heer W. Tiebie; in de Commissie tot nazien der rekening de heren R. Kaandorp en W. Tebie Bij de rondvraag kwam de Zon- SCHAGEN Gedurende de af- gelopen zomer is net eerste contact gelegd tussen Schagen en het Deen. se stadje Hillerod, door het bezoek van Burgemeester Wognum aan zijn collega Mr. Raaschou. Het oog was daarbij gericht op het vestigen van vriendschapsban- den tussen beide plaatsen, zo moge- lijk door het uitwisselen van mwo- ners. Niet zozeer „en masse" als wel meer individueel of in verem- gingsverband. Dergelijke vriend- schapsbanden zijn de Denen aller- minst vreemd. Bestaat in geheel ezel naar Eavpte. De Zaligmaker Scandinavie niet een orgamsatie - „Norden" genaamd, die intensieve Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond. RUSTIG WEER Droog weer met weinig wind en vannacht op vele plaatsen nachtvorst en vorming van nevel of mist. Overigens wis- selende bewolking. lets lagere temperaturen dan vandaag. BEEMSTER. De gemeenteraad kwam op Vrijdag 19 dezer in open- bare vergadefing bijeen, onder voor zitterschap van burgemeester J. A. Pesman. Afwezig wegens verhmde- ring waren de heren v. Baar en Walta. Na de behandeling van enkele ingekomen stukken werd op voor stel van B. en W. besloten om aan J. S. Bijman, Oosthuizenweg 18, een rijwielvergoeding toe te kennen van f 15 per jaar wegens het bezoek van zijn dochtertje aan de R.K. ULO-school te Purmerend en aan G. de Rijk, Zuiddijk 13, de gebrui- kelijke vergoeding voor vervoer per autobus toe te kennen tot het 10e jaar en daarna de rijwielvergoeding als voren, wegens bezoek aan de O.L.-school te Z.Q.Beemster. Aan B. J. de Jong werd ontslag verleend als onderwijzer aan de O. L.-school te Z.O.Beemster. Tot on derwijzer oan genoemde school werd benoemd de heer J. de Houter te Hilversum. In de vacature-Weder werd tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim benoemd de hr H. Hessen, hoofd O.L.-school te Midden-Beemster. In de commissie van advies. bedoeld in art. 8 van de Woonruimtewet werden be noemd: in kamer I (Z.O.Beemster) H Brand. J. C. v. Baarsen. J. A. Woelders, S. Schagen en .C. Bakker Jr; in kamer II (overige deel der gemeente) de heren D. Muntjewerf. J. P. Poel, P. Koeman, C. v. Baar $n M. Walda. Besloten werd om aan de Handels- avondschool te Purmerend een sub- sidie te verlenen van f 300.voor 1949. Uit deze gemeente bezoeken 35 leerllngen deze school. Aan het Historiseh Genootachap ..Oud W- Friesland" werd een subsidie toe- gekend voor 6£n keer van f 50.—, zulks in verband met de viering dit van het 25-jarig bestaan van genootschap. Besloten werd om aan de Volks- hogeschool te Bergen een subsidie te verlenen van 10.—. Afgewezen werd een verzoek'van de vereni- ging ..Pro Juventute" te Alkmaar om subsidie. De Raad was van oor deel, dat dit tot gevolg zou hebben dat meerdere organisaties op dit terrein om subsidie zouden komen. Aan J. Beemsterboer Z.p. 19 werd wederom voor een jaar verpacht diens woning en tuingrond voor f 500.per jaar. Nadat een besluit was genomen voor huisnummering en afkortlngen van namen van stra- ten en wegen. werd een nieuwe reinigingsverordening vastgesteld, welke daarop neerkomt, dat de ge meente een bedrag van f 1916, dat is 66.5 van de kosten voor haar rekening neemt. Was het ophalen van de vuilnis in de Z.O.Beemster tut nu toe op- gedragen aan J. v. Baarsen Hzn, deze heeft daarvoor bedankt. Nu stellen B. en W. voor. dit op te dragen aan J. Kuyk Sr. Zw. 108. voor f 1600 per jaar. Besloten werd om voor gemeenterekening te ne men de verplaatsingskosten bij het aanstellpn van onderwijzend perso- neel. Voor gemeente-arnbtenaren is dit reeds van toepassing. Even eens werd besloten om het gemeen- tepersoneel de f 1.loontoeslag te geven, zoals deze door het Rijk wordt voorgeschreven. Een voorstel van de heer Brand (CPN) om daar f 2.50 van te maken, vond geen bij- val. Besloten werd om het salaris van de gemeente-architect te bepalen op f 4900.— plus f 200.— voor er- kenning ..architect BNA". Aan t salaris wordt een gedeelte bijge- dragen door de gemeenten Ouden- diik. Beets en Oosthuizen. Door het Dag. Bestuur is na on- derhandeling bereikt dat de ge meente mag uitbetalen aan het se cretariepersoneel: Hoofdcommies f 3456.— tot f 3936.—, Commies f 2748.— tot f 3228.—, Ddg-commies le klasse f 2220.tot 2580.adj. commies 2e klasse 1740.— tot f 2100.—, klerk S 1200— tot 1560. Bij deze regeling is de gemeente ingedeeld in de klasse van 7000 tot 8000 bewoners. Beemster telt er nu op enkelen na 6000. Nu zal men ook aanvragen om een hoger salaris te mogen uitkeren aan burgemeester, secretaris en ont vanger, en wel naar inwonerklasSe 6000—7000. Vervolgens werd besloten om het woonhuis MiddenBeemster 200 on- derhands te verkopen voor f 2000. aan Th. Papa, de tegenwoordige be woner. Afgewezen werd een vet zoek om Esperanto in te voeren op de lagere scholen. Besloten werd om tegemoet te komen aan verschillende verzoeken om verlaging van de hondenbelas- ting, waar de hond is afgeschaft of gestorven. Bij de rondvraag raadde de heer Muntjewerf aan om te trachten het bouwvolume voor de Beemster verhoogd te krijgen, ook met het oog op de industrie. Voorts deelde de voorzitter desgevraagd mede, dat de restauratie van de toren volgend voorjaar zou begin nen. De heer v. Baanen wilde een beter lichtpunt bij het Noorderpad. De heer Poel wees nog op het nog steeds niet afwerken van de ver- bouw van een woning, welke in reparatie is en daarvoor onbewoond blijft. De heer Muntjewerf richt zich als oudste ltd van de gemeenteraad tot de voorzitter, burgemeester Pes man, om namens de raad hem en zijn echtgenote geluk te wensen met hun koperen huwelijksfeest waarbij hij de hoop uitspreekt, ook het zilveren feest met de heer en mevr. Pesman in de Beemster te mogen vieren. Burgemeester Pesman had ge- hoopt het feit „in stilte" te her dagsslulting ter sprake. De heer v. Duin zou graag zien, dat de Kath. Middenstanders op Zondag hun za ken zouden sluiten; wanneer alien zulks doen, werkt de bevolking wel mee. De heer Mors vond het be- zwaarlijk; er wordt vooral door de kinderen veel gebruik van gemaakt, De Voorzitter wijst er op, d&t sommige zaken van 9 uur 's mor- gens tot 10 uur 's avonds open zijn; hij vindt dat treurig en meent, dat men toch niet de hele Zondag open hoeft te zijn. Men kon het echter op dit punt niet eens worden. De heer Tiebie bracht de woning- bouw ter sprake; bmdat er niet ge- bouwd wordt. trekken de jongelui naar elders. Spr. wil een motie m- dienen bij de Gemeenteraad. ue heer Schut wil er tevens op aan- dringen, dat de gemeente grond voor industrie beschikbaar stelt. Er liggen hier kansen voor uitbreiding van de gemeente, hetgeen in het belang is van de Middenstand en het jongere geslacht. Besloten werd zich tot de Raad te wenden. Met een woord van dank vooral aan de G. Adv. voor diens leerzame onderrichting sloot de voorzitter de vergadering. In een zeer snelle, doch overigens unaantrekkelijke wedstrijd is het Always Forward gelukt om Vitesse de beide punten afhandig te maken. Vitesse, dat met een gewijzigd elf tal uitkwam, nam direct na de aan- vang de leiding, dank zij het uitste- kende werk van A. v. d. Valk. De Forward-achterhoede was echter pa- raat en doorstond het offensief. De gasten probeerden uit de greep van de gastheren te geraken, wat hun dan ook gedeeltelijk gelukte. Enige corners waren hiervan het gevolg Doch ook de Vitesse-verdediging gaf geen krimp. Enige tijd golfde het spel heen en weer, totdat op een gegeven ogenblik A. v. d. Valk de bal kreeg en kans zag de Forward- verdediging uit het verband te spe len, waardoor Vitesse de leiding kreeg, (1—0). Met deze stand ging de rust in. Na de rust leek het of Vitesse op de ingeslagen weg zou voortgaan maar uit hetgeen volgen ging bleek het tegendeel. Uit een vrije schop genomen door de Forward-achter hoede, wist de midvoor van dit team raad en bracht hierdoor de gelijk- maker (1—1). Het hierdoor gedemo- raliseerde Vitessse werd geheel in de verdediging gedrukt en uit een aanval van de gasten scoorde de linksbinnen, kennelijk in buitenspel- positie, en bracht de stand op 1 Alles wat Vitesse was ging nu naar voren, waardoor een ware opeenho- ping van spelers in het Forward- doel ontstond. Door het te ver op- dringen der gastheren kreeg de mid voor der gasten een niet te missen kans. De parate doelman Zonneveld wist de bal uit het doel te duiken maar de terugkaatsende bal werd hierna onhoudbaar door de actieve linksbuiten van Forward ingeknald (1—3). Na een heftig offensief van Vitesse, wat echter geen resultaat opleverde, floot de scheidsrechter het einde van een wedstrijd, die op zeer goede wijze door hem geleid werd. Opmerkelijk is het intussen dat Vitesse het spel in deze com petitie niet op weet te voeren tot het £lan der vorige competitie. Uit de bijna ongewijzigde samenstelling van het elftal schijnt niet het resul taat te komen waarop werd gehoopt. Zoals de wedstrijden nu worden ge speeld vraagt men zich af, of dit elftal zich in de derde klasse zal kunnen handhaven. Daarom rijst de vraag, of de elftalcommlssie haar blikken niet eens zou moeten rich- ten naar de junioren-elftallen, waar- uit wellicht krachten zouden kunnen gerecruteerd worden voor een ster- ker elftal. BATAVIA, 20 November (Aneta). Bij voortzetfing van de zaak be- treffende het transport van Bondo- woso gaf de advocaat-fiscaal, mr. J. E. K. Bondam, repliek op de plei- dooien van gisteren. Hij zeide in antwoord op de critiek, dat hij be- klaagden niet met de Jappen had vergeleken, doch dat hij alleen ge- zegd had, dat de transporter die uitwisseling tussen Noren, Zweden en Denen organiseert op basis van de bestaande sport- en andere ver- enigingen. Zoiets is hier nu ook de bedoeling. Men denke b.v. aan „Ly- curgus". Straks bestaat deze gym- nastiekvereniging 70 jaar. Er is veel voor te zeggen, behave Nederland- se, ook Deense sportmensen tot de feestviering uit te nodigen. Want wat zowel mej. Galatius Jenssen als Burgemeester Wognum over Denemarken, en vooral over Hillerod wisten te vertellen tijdens de Vrijdag in zaal Igesz belegde contactavond, bracht de bezoekers de gedachte bij, dat wfj Nederlan- ders dit kleine volk zeer nabij staan. Niet alleen domineert in Denemarken de agrarische sector, gelijk bij ons, en vormen de land- bouwproducten de voornaamste ult- voer artikelen, er is meer. Ook ais bruggen- en scheepsbouwers hebben de Denen een grote naam, die de onze wellicht nog overvleugeit. wij volgen hen na in hun verkavelings- opzet, teneinde tot doelmatiger be- drijven te komen. Ook ten onzent wint d? Volkshogeschool, waarvan een Deen de grondlegger was, meer en meer aan betekenis, zij het dat in dit stamland de Christelijk ge- orienteerde volkshogeschool voor de plattelandsjeugd regel is, tegen slechts totaal 2 humanistische voor de arbeiders, en hier juist het om- gekeerde het geval blijkt. In Denemarken is voor de opvoe- ding van het plattelandskind de Volkshogeschool, wat de cooperatie daar is voor de bedrijfsvoering. Overigens is al het onderwijs in Denemarken gratis, ook middeibaar en hoger, zodat het de minder be- deelde precies evengoed mogelijk is, zijn of haar talenten te ontplooien als de bezittende. Hetzelfde kan van de cursussen in alle. mogelijke vak- ken worden gezegd. Iedere Deen draagt voor het onderwijs zijn steentje bij via zijn belastmgbrier, die uiteraard nogal gepeperd kan zijn. Frits Kruit, die destijds ook de reis naar Hillerod heeft meege- maakt, had daarvan een zeer te waarderen filmpje gemaakt, dat nu door de bezoekers van deze con tactavond met interesse werd be- zien. Hieruit sprak vooral het typl- sche karakter van het oude stadje met haar vele laat middeleeuwse bouwwerken, beboomde stadsgracht rondom, markt e.d. Van meer re- cente datum is het Rijksseruminstl- tuut dat o.a. een TBC vaccin fabn- ceert, met behulp waarvan het voe ren van een intensieve TBC bestrij- ding mogelijk is geworden, en zelfs een hoogst waardevolle steun aan de door de oorlog geteisterde landen kan worden geboden. Wel trad uit een en ander een zeer materialisti- sche geest naar voren; zondagsar- beid en arbeid van gehuwde vrou- DEN HELDER Bij raadsbeslult van 16 December 1947 werd ten be» hoeve van de bouw van 50 zgn. Oostenrljkse woningen in deze ge meente een bedrag van in totaal fl.042.700,beschikbaar gesteld. Daar het wenselijk bleek de bouw dezer woningen ondershands aan een aannemer op te dragen is een aantal aannemers in de gelegenheid gesteld om op het gehele werk in te schrijven. Het laagst werd lnge- schreven door de fa. G. Groot en Zn„ alhier, en wel voor de som van f534.215,Aangezien dit bedrag be- langrijk hoger lag dan hM ramings- cijfer, groot f467.850.heeft de Directeur van Openbare Werken hieromtrent overleg gepleegd met het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Uiteindelijk U toen van die zijde de toezegging ontvangen, dat tegen een prijg van fl7.200,per woning geen bezwaar zou worden gemaakt, daar ook el ders in het land was gebleken, dat de bouwkosten hoger waren ge- weest. De hiermede overeenkomende inschrijfprijs zou voor het gehele object mogen bedragen f 525.450, Daarna zijn met de fa. G. Groot en Zn. onderhandelingen gevoerd om tot een verlaging van de m- schrijvingssom te komen. Het bleek mogelijk nog onderscheidene ver- eenvoudigingen aan te brengen in het werk. De aahneemsom kon hier door worden teruggebracht tot f508.800,Voor dit bedrag kan het werk aan de fa. Groot worden op- gedragen, wen, een Kerstfeest hoofdzakelijk gewijd aan lekker eten en een Jaar- wisseling uitsiuitend te vieren in een cafe. Tev'ergeefs hebben we naar een Christelijke gesteldheid van het volk gepuurd en dat vormt de enig. ste schaduwkant, die deze belang- wekkende avond opleverde. denken doch dit schijnt moeilijk te j hijzelf onder de Jappen had meege eaan Spr. dankt mede namens zijn j maakt, beter geregeld waren ge vrouw voor de hartelijke woorden, tot hem gericht en spreekt de wens uit, dat hii nog vele gelukkige jaren in de Beemster mag beleven. Hierna volgt sluiting der verga dering. weest dan het betreffende Bondo- woso-transport. De advocaat-fiscaal persisteerde bij de vordering. De verdedigers hebben van repliek afgezien. Uit- spraak over veertien dagen. De kring Noordholland van de Nederl. Fruittelersorganisatie open de het winterseizoen met een be- langriike vergadering in ,.De Witte Engel te Hoorn, waarvoor een buL tengewone belangstelling bestond, o.a. ook van de leraren en leerlin- gen der Tuinbouwschool en -cursus. Ir, Joh. Bos. Hoofdredacteur van „De Fruitteeit" uit Den Haag, hield een interessante inleiding over de bemesting in de fruitteeit, of zo als hij het uitdrukte over: „de voeding van vruchtbomen." Alvorens hiertoe over te gaan, wees hij er op, dat een goede wa- terhuishouding van primair belang is; dat bemesting natuurlijk buiten gewoon belangrijk is, doch dit de grond zo deze eenmaal niet deugt niet zonder meer op peil kan brengen. De grond moet dus goed zijn, alsmede de assimilatie en derhalve Ook het assimilatie-appa- raat voor de ziektebestrijding, de snoei, enz. Overgaande tot de behandeling van het feitelijke onderwerp van zijn causerie, verdeelde hij de voe- dingsstoffen in 4 groepen: a. de hoofdvoedingselementen: stikstof, phosphorzuur, kali, kalk en magne sia; b. ijzer; c. de sporen-elementen en d. afhiminium en eilycium. Stikstof is nodig voor de vorming van eiwitten van de bevordering van de groei. Dit geldt ook voor phosphor, waarvan een tekort (het- welk hier overigens practisch nim- mer voorkomt) een goede ontwik- keling van het wortelgestel en dus de groei verhoogt. Kali bevordert 'n goede waterverhouding en een juiste assimilatie; bovendien regelt zij de opname, het vervoer en de opslag van de benodigde voedingsstoffen, als suiker, zetmeel, enz. Kalk regelt op haar beurt 'n goe de verhouding en verdeling tussen de bouwcellen onderling. terwijl magnesia de vorming van bladgroen bevordert en van niet te onderschat- ten en zeker van evenveel waarde is als phosphor. Patentkali was in dit opzicht een probaat middel, daar het 10 pCt. magnesia bevatte. Daar dit thans evenwel niet meer te verkrijgen is, komt magnesia-tekort Veelvuldig voor en zal men dus meer magne* sia aanwenden of stalmest gebrui- ken, waarin magnesia ook en in de juiste verhouding voorkomt. Een extra-bemesting met ijzer is overbodig daar dit element in vol- doende hoeveelheid voorkomt. Bij een teveel aan kalk lost ijzer zelfs niet meer op. In dit geval moet een organische bemesting, of stalmest, compost of een andere groenbemes- ting worden toegepast, om de struc. tuur van de grond in orde te bren gen. Een organische bemesting is tevens noodzakelijk ter bevordering van een voldoende hoeveelheid spo ren-elementen (mangaan, borium, koper en zink), zonder welke de grond beslist en volkomen dood gaat. Propageerde men eerst het gebruik van stalmest en later van uitsiuitend kunstmest, thans geldt het advies beide steeds toe te pas- sen en aan te wenden. Gekomen aan de vraag, hoev6£l kunstmest moet worden aangewecd, zeide spreker het antwoord schuldig te moeten blijven. Op theoretische gronden zou het advies moeten lui den: 2071 kg stikstof, 619 kg phosphorzuur, 6—26 kg magnesia, 27 —28 kg kali en 2464 kg kalk, be- rekend pgr H.A. Daar hiermede echter niet de bomen, doch de grond wordt bemest, moet met diverse vaak belangrijke factoren (als af- of uitspoeling, absorptie en fixatie) rekening worden gehouden en altijd ruim gestrooid Worden, waarbij dan natuurlijk ook nog de structuur van de grond een woordje meespreekt. In dit verband is grond- en blad- onderzoek aan te raaen en is overi gens de ervaring de beste leer- meester. Normaal geldt een gebruik van 100120 kg stikstof en 50 kg phos phor (hiervan wordt meestal te veel gestrooid!), terwijl men nooit te veel kali kan strooien. Ook de juiste verhoudingen moe ten hlerbij natuurlijk niet uit het oog worden verloren. Hiervoor geldt als normale norm een verhou ding van stikstof, phosphorzuur, kali en magnesia als 3 141. Hiermede was spreker aan het einde van zijn betoog gekomen, en werden nog diverse vragen gesteld en door hem beantwoord. Hierbij werd o.a. nog geadviseerd, om kali en phoshor zo vroeg mogelijk, d.w. z. in November, zodra de bomen zonder blad staan. te strooien en stikstof afzonderlijk te verwerken en wel in December of Januari, doch in ieder geval v6or Februari. Na afloop dankte de voorzitter, de heer J Boot uit Schellinkhout, de spreker voor zijn leerzame inleiding en sloot hij deze goed bezochte ver gadering met de mededeling, dat 18 December weer een vergadering zal worden gehouden, waarop gespro- ken zal worden over „De cultuur van pruimen en perziken onder glas." itt

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2