De tuinders wensen heffing per procent voor de fondsvorming Edmund Brahm kon goed met de knuppel omgaan ALKMAARSE KEGELBOND RADIO DERODEPAARDEN De terreur te Tapanoeli Hoofdafdeling tuinbouw in oprichting Kadercursussen zullen deze week beginnen Zei U iets Het NIWIN-concours geopend Weer een Amersfoortse beul voor het Hof Jhr. Mr. de Ranitz Burgemeester van Utrecht K. N. V. B. Fulriede in hoger beroep Marktberichten Gruwel NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Dinsdag 23 November 1948 PROGRAMMA roste- Repatrierende verdacli^ von brandsfichting BINNENKORT PINDA'S Sinterklaasverrassing? DRIE WEDSTRIJDEN VAN LONGA ONGELDIG VERKLAARD Tentoonstelling geschenken verlengd WILDE PUTTEN SPAREN mm PAG. 3 FEUILLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Diesviering Kath. Econ. Hogeschool Uit het Deens vertaald (Van onze verslaggever) DAT HET nog steeds niet rooskleurig is, noch in de tuinbouw noch in de landbouw, is opnieuw gebleken tijdens de ver- gadering, die de vakgroep tuinders van de L.T.B. in Haarlem had belegd, om een aantal belangrijke kwesties te bespreken. Niet rooskleurig, ondanks het feit, dat er veel en degelijk over de tuinders wordt gesproken, dat er maatregelen komen voor fondsvorming en minimumprijzen, dat er nog veel meer gedaan wordt, om de voomaamste tak van de Nederlandse gemeen- schap te kunnen laten uitgroeien voor wat deze moet zijn: de pilaar, waarop een groot deel van het maatschappelijk en be- drijfsleven rust. De voorzitter, de heer Jac. Groen zei het, zo niet met dezelfde woorden, dan toch in deze geest, toen hij zijn openingswoord wijdde aan een bepaalde terugblik over 1948. Dit jaar is voor de tuinbouw niet eveneens de kwestie controle op de geheel en al ongunstig geweest, export-producten, omdat verschil- maar daarnaast waren er toch vele lende afgevaardigden het U.C.B ups en downs. Tomaten waren deels verweten ongeveer oppermachtig te goedkoop, deels duur, druiven duur werk te gaan, vooral wanneer er en goed, tijdelijk kwamen enige bepaalde vragen of wrijvingen ont- moeilijkheden voor in de groenten- stonden. Men drong er daarom op sector, toen de export naar Duits- aan, om bij eventuele geschillen niet land nog tot de onmogelijkheden alleen de U.C.B. te laten beslissen behoorde. Daarna viel een zekere zonder hoor of wederhoor, maar een prijzenmalaise te constateren bij het commissie te benoemen, bestaande begin van deze export, daar er van uit een tuinder, een exporteur en een keurmeester. Dit vond algemeen bijval, hoewel velen het er niet mee eens waren, dat het U.C.B. zo bijzonder lastig kon zijn. Tenslotte deelde de voorziter, de heer Jac. Groen aan het einde van de vergadering mede, dat de Stlch- ting van de Landbouw wilde over- gaan tot het oprichten van een hoof daf deling voor de tuinbouw. Men heeft daartoe uitgebreide ge- gevens verzameld en wil nu een bestuur samenstellen, dat zou be- staan uit zes personen uit de tech- nische, zes uit de stands- en zes uit de arbcidersorganisatie van de tuinbouw. De St.v.d.L. wil de gehele zaak binnenkort outilleren en zal over- gaan tot het benoemen van een se- cretaris voor het geheel. Tot nu toe kan de vakgroep er zich niet mee verenigen, zolang het zo zal zijn, dat de tuinders zelf op de laatste plaats komen. Het overleg zal voort- gang vinden, totdat een juiste op- lossing zal zijn gevonden. Aan het einde van de vergade- ring deelde de secretaris nog mede. dat deze week de kadercursussen zullen beginnen en wel in de vol- gende plaatsen: Poeldijk, De4ft, Lisse Ouderkerk, Purmerend, Hoorn en Schagen. De Noordhollandse cur- sussen zullen op Zaterdagmiddagen worden gehouden, dit om het goede verloop te kunnen stimuleren. Bij deze vergadering van de vak groep waren tevens aanwezig de algemeen voorzitter, de heer Kamp- schoer, die bij het begin de heer J. Groen nog complimenteerde met zijn onlangs ten deel gevallen onder - scheiding van Ridder in de Orde van St. Gregorius en de voorzitters van de vakgroepen sierteelt en ak- kerbouw. Het spreekt wel haast vanzelf, dat van de verschillende sportorganisa- ties ook de Alkmaarse Kegelbond zijn steentje wil bijdragen in het Niwin-werk. Daarom is van 22—28 November op de 6 banen van Gebouw „De Unie" een kegelconcours georgani- seerd, dat geheel in het teken van de Niwin staat. Behalve de korpswedstrijden zijn Hoe lang sabbelen we nog I door met het Indische probleem. Las ik niet in mijn lijfblad een betoog onder de historische titel: Laat het nu uit zijn. En toen I kwam minister Stikker uit Indie terug en men zei: het.gaat weer beter, er zijn nog mogelijkheden. Maar wat Stikker ondernam, zou een laatste paging zijn. De toe- stand is weer opgeklaard, sug- Tr I oeiiaivc UC AUlliOWCUOViiJuun gereert de een, en Hatta spreekt er pog tal van andere wedstrijden, weer eens in' raadselen en er komt weer een tegenspraak over wat hij wel of niet gezegd heeft. Nog altijd het zelfde spelletje van praten en weer praten en chicaneren, van misverstanden verwekken en weer goedpraten, van uithalen en weer terugtrek- ken, enz. Na de laatste poging na de beslissende fase zijn we nu weer, met de reis van Sassen, Stikker en Neher toe aan de „allerlaatste stap". De uiterste poging. En voor de vier-en' twintigste keer is de toestand weer eens critiek! Zo ver zijn we nu al, dat minister Sassen heeft gezegd, dat het geen zin uitkering nog geen sprake was, het- geen nu echter veranderd is. Deze flits van op en neergang gaf de heer Groen aanleiding om nog verder te spreken, want de consu- ment meent, omdat het fruit en de groente duur is, dat de tuinder het wel goed heeft, doch dit is geens- zins het geval, hetgeen iedere tuinder onmiddellijk zal beamen. Ook in regeringskringen is men van dezelf de mening als de man uit de straat en dit is van alle ongemakken wel het meest te betreuren. „Als dan, volgens de Minister", zo vroeg de voorzitter zich af, „de pro- ductiekosten in land- en tuinbouw naar beneden moeten, is het dan zo, dat alleen de land- en tuinbouw het spit moeten afbijten?' Nu het bijna zover zal zijn, dat de motie-Groen zal worden ingelost pleitte spreker opnieuw voor de toen eveneens ter sprake gekomen vergoeding tot 40 en 60 procent van de kostprijs der groenten, die op de veilingen de 50 tot 70 procent niet opbrachten. Herkozen werden na de openings- rede van de voorzitter, de aftreden- de bestuursleden A. C. v. Ruijven (Westland), N. Vendel (Kennemer- land) en A. Valkenburg (Delftland) Een organisatie. Door de vergadering werd tevens onmiddellijk aangenomen een voor- stel van het bestuur om te komen tot een krachtige R.K. Tuinders- organisatie voor geheel Nederland stei^orrT'd^Invloed van de stands-1 De nieuwe eerste minister van Canada Louis St. Laurent (links) organisaties te vergroten in zake worcjt na zjjn benoeming gelukgewenst door zijn voorganger de werking van het minimum- Mackenzie Kina prijzen-fonds door het aanwyzen 1 Mackenzie ning, van minstens een persoon in elke producten-commissie. Uitvoerige debatten ontstonden daarna over de kwestie of men moest stimuleren in de richtingvan de heffing per eenheid, of procents- gewijze, welke kwestie vele voor- en tegenstanders opwierp. Allereerst gaf de voorzitter een kort overzicht over de tot nu toe bereikte resul- taten met de fondsvorming, die na- tuurlijkerwijze niet zo groot konden zijn, omdat deze nog te kort ge werkt heeft. Uit de debatten bleek, dat de kringen Westfriesland, Langedijk en andere Noordhollandse afdelingen de opvattingen van de voorzitter steeds steunden, doch men verbaas- de er zich over, dat er elders blijk baar niet zo grondig over gesproken was geworden zo dat hier met recht voor de ke- gelaars elk wat wils wordt gebo- den. Maar niet alleen is hier voor de kegelaars gezorgd, ook belang- stellenden kunnen meedoen aan .'n speciale wedstrijd voor niet-kege- laars en behoeft hun bezoek aan De Unie niet louter en alleen te be- staan uit belangstelling. Een keur van prijzen is voor de wedstrijden beschikbaar, daarvan kan men zich in de zaal overtuigen Een woord van hulde past aan hen, die de prijzen bijeenbrachten, maar zeker ook aan hen, die deze prijzen beschikbaar stelden. Het woord is thans aan de kege laars en er wordt op gerekend, dat de belangstelling van de zijde van de nietkegelaars ook groot zal zijn. Opening door de burgemeester a„)Allereerst sprak de voorzitter van heeft, om nog te antwoorden op cte AX.B.deheer Diepen, een kort de vraag, of dit nu werkelijk de bjjZOnder aangename taak ge- laatste poging is, want dat is al piaatst. omdat de burgemeester bij zo dikwijls gezegd, dus dat tnie- de opening van dit concours aan- j rw wezig was. Het was de eerste maal, resseert memand meer! Dat zou wezg hoQpte dat het niet de je dus kunnen noemen apathie iaatste keer zou zijn. dat de burge- rond de levensbelangen van het meester bij een kegelconcours aan wezig zou zijn. Koninkrijk! Ook heette spr. hartelijk welkom het voltallige Niwin-comite, dat Na enige tijd echter blcek, dat de vergadering het met de prin- cipiele gedachte eens kon zijn en tenslotte werd met algemene stemmen besloten, om de heffing voor de fondsvorming procents- gewijze te stimuleren en te advi- seren. Totale afschaffing van de bijzon- dere teeltvergunningen werd door de vergadering niet voorgestaan, echter met dien verstande, dat voor vroege aardappelen met of zonder nacultuur de grens zou worden ver- legd van 5 naar 10 H.A. In 1947 waren er tot 18.000 H.A. bijzondere teeltvergunningen voor vroege aard appelen uitgereikt, in 1948 echter tot 14.000 H.A., terwijl de plombe- ring dit jaar vlotter verliep dan :n 1947. Controle-gescnil. Enige discussie veroorzaakte WOENSDAG 24 NOVEMBER HILVERSUM II, 415 M. 7 00 en 8.00 Nieuws, 8.15 En nu aan 't werk, 9.00 Ziekenbezoek, y.35 Werken van Tschaikowsky, 11-00 Piano, 11.15 Hoorspel, 11.45 Concerto grosso van Handel, 12.00 Strijkor- kest, 12.30 Weeroverzicht, 12.33 Koor, 13.00 Nieuws, 13.15 Promena de orkest, 14.00 Pianoduo, 14.15 ka- mermuziek, 14.35 Ensemble, 15.00 Jeugdconcert, 16.00 Voor postzegel- verzamelaars, 16.15 Voor jongens en meisjes, 17.30 Orgel, 18.00 Dames- koor, 18.30 Orgel, 19.00 Nieuws, 19.45 Engelse les, 20.00 Nieuws, 20.20 Con- certgebouw-orkest en viool, zt.zu Idem 22 20 Gramofoonmuziek, 23.00 Nieuws, 23.15 Serenade, 23.45 Ri chard Crooks met orkest. HILVERSUM I, 301 M. 7 00 Nieuws, 7.30 Mtiziek, 8.00 Het Nieuws, 8.18 Orkest en orgel, 9.00 Strawinsky en Janacek, 10.20 Onze keuken, 11.00 Non stop programma, 12 00 Orkesten, 12.30 Weerpraatje, 1238 The Kilima Hawaiians, 1300 Nieuws, 13.20 Accordeola, 13.50 Zang, 14,15 Jeugdconcert, 15.00 Hoorspel, 15 25 De Regenboog, 16.00 De Kood- borstjes, 16.15 Het stond in de krant 16 45 Vragenbus, 17.15 Orkest, 18.00 Nieuws, 18.20 Piano. 18.30 Voor de Nederlandse strijdkrachten, 19.15 Silvestri-kwartet, 20.00 Nieuws, 20 20 Omroeporkest, koor en so- praan, 21.00 Hoorspel ..Pygmahon 22.00 Tango-rumba-orkest, zz.za Vioolsolo, 22.45 Van boek tot boek, 23.00 Nieuws, 23.15 „Hit-Kit", 23.45 Rustige klanken. Op de vierde dag van het pro- ces tegen de Amersfoortse beulen kwam de 52-jarige Edmund Brahm voor het Bijzonder Ge- rechtshof te Amsterdam. Getuige Zoetmulder die als gijzelaar in het kamp had gezeten verklaart „geen narigheid van Brahm te hebben ondervonden". Gezien heeft hij echter des te meer. Brahm trapte en sloeg waar hij kon. Hij liet de gevangenen, die in nieuwe transporten binnenkwa- men, in weer en wind geheel naakt van de ..Bekleidungskam- mer" naar het badhuis lopen, een afstand van ongeveer 10 meter. Brahm onthield ofschoon er genoeg aanweziig was de nood- zakelijke kleding aan de gevan genen, ook aan de zieken. Toen een gevangene f 1200.— niet had ingeleverd en Brahm dit ont- dekte, gaf hij samen met Martin, een andere bewaker, deze gevan gene 25 stokslagen, zo vertelt een volgende getuige Velthuis. Een vriend van deze getuige werd door Brahm bont en blauw geranseld en overleed 48 uur later. Deze getuige noemde de knuppel, die Brahm al- tijd bij zich had, Brahm's zesde zin- tUDs F. H. Sixma, predikant te Giethoorn, die was gearresteerd voor illegaal werk, werd in het kamp hoofdverpleger en zag eens, dat bij het uitreiken van „verscho- ningen" Brahm tien stellen kleding te weinig uitreikte, waardoor tien zieken in de dysenterie-afdeling ge heel ongekleed in bed moesten lig- gen, onder twee dunne katoenen dekens. Door het Rode Kruis werden voor MEDAN, 22 Nov. (Aneta). Het Nieuwsblad voor Sumatra bericht, dat het in het bezit is van een ge drukte circulaire van 21 October, afkomstig van de officiele voorlich- tingsdienst van het zesde batalion TNI. commanda Oost-Java, dat het communique ook ondertekende, Het blad ontleent hieraan, dat de ■•Sep- tembermoorden van majoor Bedjo nog steeds stromen bloed door Ta panoeli doen gaan". Het communi que zegt, dat de organisaties tot het moorden een anarchistische terreur in Tapanoeli uitoefenen. ..Bedjo ei- gent zich de gouden troon van Ta- nanoeli toe", zo wordt medegedeeld. Deze organisaties bestaan voorna- melijk uit een monsterverbond tus sen de „wilde tijgers" en een bende van de B-brigade onder majoor Bedjo Volgens genoemd communi que stelde Bedjo kortgeleden een wapenstilstand voor, waartoe de te genstanders tot besprekingen wer den uitgenodigd, doch toen deze kwamen. werden zij gearresteerd en afgemaakt. Onder hen bevond zich de commandant van het zesde ba- taljon van de TNI. de zteken lakens en pyama's ver- strekt, maar Brahm vond het niet nodig dat de gevangenen deze arti- kelen ontvingen, hij hield ze achter. Zelf heeft ds. Sixma nooit slaag gehad maar hij heeft wel gezien dat Brahm met een gedraaide stoel poot waaraan meerdere scherpe randen waren, de gevangenen af- Getuige Goemaat vertelde, dat als Brahm dronken was, hij niet meer toerekeningsvatbaar was. Zo heeft hij eens in een dronken bui op zijn commandant Berg geschoten. Kapelaan W. G. Vet bevestigt dat Brahm erg vlot was met de stok. De president prof. mr. J. A. van Hamel ondervroeg de verdachte vervolgens over zijn deelnemen aan executies. Brahm geeft toe, dat hij bij 6 fusillades deel heeft uitge- maakt van het executiepeleton. „De commandant gaf het bevel en ik kon niet anders doen dan gehoor- zamen", zo tracht Brahm zich te verontschuldigen. Ook heeft Brahm in Maart 1945 deelgenomen aan het fusilleren van de 49 gevangenen, die als represaille op de aanslag tegen Rauter vermoord werden. Tegen lunchtijd schorste pr°f' van Hamel de zitting. Op 29 No vember a.s. zal de advocaat mr. B J. Besier, requisitoir houden i~ deze zaak. Woensdag j.l. brandde de kapita le landbouwschuur van de eeuwen oude „Blauwe Hoeve" te Ouden bosch af. Reeds direct na de brand, waarbij een grote voorraad oogst- producten vernield werd, had de politie verdenkingen tegen M. uit Zevenbergen, die korte tijd geleden uit Indie is teruggekeerd, waar hij als militair heeft gediend. Na zijn repatriering verbleef hij met meer thuis, doch maakte er een gewoon- te van west-Brabant te doorkruisen en bij de boeren om nachtlogies te vragen. In de schuur van de „Blau- we Hoeve" is de man echter mge- broken. Of hij de brand opzetteli.lk heeft gesticht, dan wel dat hij per ongeluk het vuur heeft doen ont- branden wordt nog nader onder- zocht. Naar wjj vernemen is benoemd tot burgemeester van Utrecht Jhr. Mr. C. J. A. de Ranitz, admi- strateur, chef der afdeling Hoger Onderwijs van het departement van Onderwijs, Kunsten en We- tenschappen. De heer de Ranitz werd geboren 3 April 1905 te 's Gravenhage. Hij bezocht 't gymnasium te 's Gra venhage, van 19231929 studeerde hij te Leiden, waar hij in 1938 pro- moveerde tot doctor in de rechts geleerdheid. In 1930 kwam hij in Rijksdienst als adjunct-commies bij het depar tement van O., K. en W. en werd in 1937 benoemd tot referendaris, sous-chef van de afd. volksgezond. heid van het Dept. v. Sociale Zaken In April 1941 werd hij door de Duitsers gevangen genomen en tot November 1942 vertoefde hij in ge- vangenissen in Scheveningen en Duitsland, wegens hulpverlening aan Engelandvaarders benevens be- lediging van het Duitse rijk en het Duitse leger. In Februari 1942 werd hij ontslagen door de Rijkscommis- saris uit 's Rijks dienst. Vervolgen verzamelde hij, o.m. door het geven van en optreden op tientallen huisconcerten (hij is een uitmuntend pianist), grote geldbe- dragen voor ondergronds werk. Van Mei 1944 tot na de bevrijding was hij als gedelegeerde van het Hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis. werkzaam bij de dienst voor speciale hulpverlening van Mevrouw van Overeem, in welke functie hij arbeidde voor de poli- tieke gevangenen. Na als referendaris bij het depar tement van Sociale Zaken met in gang van 7 Mei 1945 te zijn her steld, werd hij op 1 September 1945 benoemd tot administrateur bij het dep. van O.. K. en W. en daar be- last met de leiding der afd. Hoger Onderwijs. In het maatschappelijk leven ver vult Jhr van Ranitz tal van func- ties. De nieuwe burgemeester van Utrecht is. zoals gezegd. zeer mu- xikaal. Hij trad op menig concert als solo-pianist op. Verder deed hij veel aan bergsport. Hij besteeg de meeste vierduizenders in Zwitser- land. Jhr. de Ranitz is ridder in de Orde Van het Legioen van Eer. hiermede eveneens blijk gaf van hun belangstelling voor het Niwin- concours van de de AKB. Dank bracht de voorzitter verder aan alien, die door het schenken van prijzen hun medewerking heb ben verleend. Tot slot wees de heer Diepen er op, dat reeds 75 pakkettten zijn toe- gezegd. Wel is hiermede de huid reeds verkocht voordat de beer ge schoten is, maar spr. verwachtte, dat de kegelaars 't bestuur in deze niet zouden teleurstellen. Burgemeester Wijtema, die hier- na het woord verkreeg, wees op het sympathieke doel, dat men de sport stelt in dienst van het nobele doel om pakketten te zenden aan onze soldaten aan de andere zijde van de evenaar. Ongetwijfeld gaan de gedachten van deze jongens daar in Indonesie naar huis en juist door het zenden van deze pakket ten wordt een band gesmeed, die hen aan huis herinnerd. Daarom was spr. verheugd, dat deze wedstrijd wordt gehouden en sprak de wens uit, dat dit concours sportief en gezellig mocht verlopen en financieel uitstekend zou mogen slagen. Daarna sprak de heer Fels. voor zitter van het Alkmaarse Niwin- comite. die dank bracht aan de A. KB. voor het organiseren van dit Niwin-concours. Hij verklapte. dat er zo half en half op gerekend was dat de A.K.B. weer zulk een con cours zou houden en spr. memo- reerde nog even het prachtige re- sultaat van vorig jaar, dat toen alle verwachtingen te boven ging. De heer Fels wees er op, dat wij door het zenden van een pakket aan alle soldaten hun taak, hun dikwijls zwa- re taak helpen verlichten. Spr dankte alle medewerkenden en hoopte, dat dit concours goed zou mogen slagen met als resultaat dat onze jongens in Indie er wel bij zullen varen. Tenslotte voerde de heer Middel- hoff, voorzitter van de wedstijd- commissie nog het woord, die be halve enige technische wenken, de wens vertolkte, dat veel hout voor de Niwin zou worden geworpen en dat de wedstrijden zich zouden kenmerken door hoog hout. Daarna verrichtten de burge meester en de leden van het Niwin- comitd de officiele opening door werpen van de eerste ballen. Daarbij maakte de burgemeester —wij mogen het gerust zeggen heus geen slecht figuur. Binnen niet al te lange tijd zul len voor het eerst sinds de ooriog weer pinda's voor het publiek be schikbaar komen. Weliswaar waren sinds 1945 reeds enkele schepen met grondnoten in Nederland aangekomen, doch deze producten waren uitslUitend be- stemd voor verwerking tot voe- dingsvetten en -olien benevens be- scheiden hoeveelheden ter verwer king toi pindakaas. Dezer aagen zullen wederom en kele schepen met ca. 3100 ton grond noten uit Indonesie in ons land aankomen. Een gedeelte hiervan (ca. 900 ton) zal, mits de noten van voldoende kwaliteit zijn, worden gebrand, en als pinda's in de han- del gebracht. Voorts zal een hoe- veelheid van ca. 1800 ton worden verwerkt tot pindakaas, terwijl de rest voor diverse andere doeleinden is bestemd. De noten, die gepeld worden aan- gevoerd, zullen hier te lande wor den' gebrand. Wegens het ongerechtigd uitko- men van de spelers v. d. Hout en Velthuizen in het elftal van Longa, zijn drie gespeelde wedstrijden van deze Tilbureg eerste klasser ongel- dig verklaard. Het zijn de wedstrij den tegen Maurits, Baronie-DNL en NOAD, die resp. met 20, 10 en 10 door Longa werden gewbn- nen. De gewijzigde stand in district 6 luidt thans: Helmondia 9 4 3 2 11 P.S.V. 9 4 3 2 11 Eindhoven 8 3 4 1 10 Bleijerheide 9 4 2 3 10 Baronie DNL 7 4 0 3 8 Sitt. Boys 8 3 2 3 Maurits 7 2 3 2 7 Sp. Emma 8 2 3 3 7 NOAD 7 2 2 3 Kerkrade 8 2 15 5 Longa 6 2 0 4 4 De tentoonstelling in het Kon ninklijk Paleis te Amsterdam van geschenken, aan H. M. Koningin Wilhelmina gezonden ter gelegen- heid van haar 50-jarig regerings- jubileum, is op algemeen verzoek, nog met 66n week verlengd. Het publiek wordt in de gelegen- heid gesteld de tentoonstelling in de week van Maandag 29 Novem ber tot en met Vrijdag 3 December in de avonduren van 19.0022.00, te bezichtigen. De openingsuren blijven deze week gehandhaafd van 10.0012.00 en van 14.0017.00 uur. Voor de Bijzondere Raad van Cas- satie kwam voor de oberst F. W. H. Fullriede, die door het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem was veroor. deeld tot twee en een half jaar ge- vangenisstraf wegens zijn aandeel in de ondergang van het dorp Putten in het begin van 1944. Opnieuw werd zijn levensgeschie. denis behandeld en tenslotte, op het punt gekomen van het drama-Put- ten vertelde Fullriede tijdens een verhoor, dat een uur duurde de tra. gische ondergang van het dorp en hoe hij gepoogd had het bevel, af komstig van Christiansen's staf zo voorzichtig mogelijk uit te voeren. Toen hij echter het dorp bmnen- kwam bleek de S.D. reec!^ acht slachtoffers te hebben gemaakt. Daarna had hij zijn troepen met het standrecht bedreigd, wanneer zij zich zouden vergrijpen aan Neder- landers of Nederlands bezit. Na en kele verzachte represailles wilde hij terugtrekken, doch daarop arri- veerde de S.S., die als wilde beest- mensen te keer gingen. Na zijn per- soonlijk vertrek begonnen de bran- den en ontvoeringen uit het dorp. Na een verzoek tot invrijheid- stelling door de verdediger mge- diend trok de Raad zich in raadka- mer terug en besliste na de hervat- ting, dat verdachte formeel uit rechtsvervolging zou worden ontsla gen om naar een kamp voor uit te wijzen Duitsers te worden overge- bracht. Mocht het nodig zijn, dan kan de Raad hem nog achterhalen. De uitspraak zal op 10 Januari ge- schieden. ZWAAG, 22 Nov. Spinazie 5? uien 4.907; prei 49; sav. kool 7 7.20; gele bew. 6.10; rode 78.60; boerekool 8; spruitkool 2052; wit- lof 5069; tomaten 55; breekpeen 4.505.50; andijvie 5.409.10; bloemkool 634; Alicanten 721.40 Goudreinetten 3784; Pres. van Engeland 3376; Cox Orange 50 1.05; Transp. de Croncels 4065; Zoete Ermgaard 48; zoete appel 36; Jonathan 64—89; Glorie van Hol land 3359; Beurrd Alex Lucas 48 62; Bonne Louise 5381; Compt. de Paris 5558; Conference 6672; Doyenne Ducamice 80132; Gieser Wildeman 69; West. Louw 4061: William Duches 5067; Gratiool 58 OBDAM, 22 Nov. Aangevoerd 6800 kg uien 58.20; 3300 kg peen II 5.50, 9600 kg idem III 4.50; 105 kg spruiten 41; 7100 kg kroten I 6; 6000 kg idem II 4.50; 1000 idem III 3; 2800 kg rode kool 7—7.30; 1500 kg gele 6; 12400 kg savoye 7; 1000 kg witte 3.50; 240 kg andijvie 12. ALKMAAR, Aangevoerd: 33 vette koeien. 23 nuchtere-kalveren (slacht) en 107 vette schapen. BLOKKER. 22 Nov. Bloemkool 1030; spruitkool 2048; groene kool 67.20; boerenkool 67.40; kroten 4.506.20; peen 2.505.50; uien 4.507.20; Alicanten 781.00; Cox Orange 621.14; Goudreinetten 4376; Present 3568; Bramley Seedl. 35—47; Calville 40—62; Schel- linkhouters 4772; Zoete Ermgaard 4754; Zwijndr. Wijnpeer 4753; Winterlouw 5164; Cure 4055; Winterjan 3665; St. Germain 43 52; Bonne Louise 6172; Provisie- peer 4656. ALKMAARSE EXP.VEILING, 22 Nov. Bl. Eigenheimers 4; Bevel. 56; tomaten A 2266; witlof 32-70 bloemkool 1035; rode kool 711; Savoye kool 68; groene kool 79; spruitkool 1558; boerekool 8.5020 sla 11.5015; andijvie 1225; rode bieten 6; bospeen 1017; winterpeen .505.50; waspeen 815; uien 67; uien driel. 5; prei 710; druiven Alicant 851.04; Goudreinette 65; Present van Eng. 4264; Zwijndr. Wijnpeer 3846. TEXEL. 22 Nov. 10 koeien 450—650; 16 pinken f 275—350; 13 biggen f 35—65. Voor levering 22 kalveren. BEVERWIJK, 22 Nov. Andijvie —26; spinazie 3544; sla 78; bloemkool 1037; kastomaten 25 1.06; druiven 651.15; spriiiten gesch. 5074j ongesch, 3455; prei 815; gr. kool 711; rode kool 7-10 Bloem. Gele 1018; knollen 312; uien '68; kroten 46; bospeen 718; waspeen 814; breekpeen 4—6. GROOTEBROEK, 22 Nov. 19.000 kg aardappelen: Bevel. 4.805; bl. Eigenh. 5.IJselster 4.90; Koopm. blauwe 5,55.000 kg gele kool 6.- 60,000 kg bieten 4.50—6.00; 15.000 kg witte kool 45; 20.000 kg uien groot 79; driel. 5.70—5.90; nep 10.90; 11.000 kg groene kool 77.70; 10,000 kg rode kool 78,40; 700 kg andijvie 12.80—14.80; 2000 kg peen 4.60—5.50; 65.000 stuks bloemkool I 3558; afw. 1426; stek 45. BEEMSTER, PURMEREND E. O., 21 Nov. Bevelanders 46; Koop- mans blauwe 46; tomaten A 68- 94; witlof 4465; bloemkool 442; rode kool 68.50; Savoye kool 68 groene kool 610; spruitkool 1768 ooerekool 1018; andijvie 5.5021; rode bieten 46; gare bieten 610; bospeen 511; winterpeen 48; uien 27, uien driel. 1—5; prei 7; druiven Alicant 751.25; Appels: Bismarck 2446; Bramley Seedling 3349; Goudreinette 3478; Gro- ninger Kroon 2649; Jonathan 34 82; Present van Engeland 2674; ScheUinkhouter 2658; Zoete Cam- pagner 3458; Peren: Comtesse de Paris 56; Gieser Wildeman 4474; Kamperveen 2358; Winterjan 40- 69; IJsbout 63. Met bijpassende shawl. Op de Maandag in het Dorchester ho tel te Londen geopende welda- digheidsbazar werd deze stijl- jurk van rood, zwart en gele ruit getoond door Mrs. Lewis Douglas, de echtgenote van de Amerikaanse ambassadeur in Londen. |_|ET Evangelie van Zondag waarom zouden we het nog niet eens overlezen in ons Mis- saal? droeg zeer zeker een ernstig karakter. Het wijst ons op de tekenen, die het einde van deze tijden zullen voorafgaan. Men zal o.a. de gruwel der ver- woesting, het afschuwelijke en afschrikwekkende der ontheili- ging tot zelfs in heilige plaatsen zi en. Zichtbaar zal dat wezen, en duidelijk waarneembaar. Het einde der tijden moeten wij zo begrijpen, als een proces dat zich nu reeds, op dit ogenblik, vol- trekt. De tekenen hiervan zien wij immers in onze dagen on- miskenbaar. De gruwel der ver. woesting ligt over de wereld. En niet alleen de kerken worden geschonden, maar de tempel der zielen wordt ontheiligd. Is dat geen ernstige waarschuwing? MARCUS De 21e verjaardag van de Kath. Economische Hogeschool te Tilburg werd Maandag op de .traditionele wijze gevierd. Des morgens werd in de parochie- kerk van de heuvel een H. Mis op- gedragen door mgr. dr. P. J. van Gils, curator der Hoge School. De grote feestvergadering werd des middags gehouden in het conserva- torium, hoogleraren en studenten. De rector magnificus, prof. mag. dr. F. A. Weve O.P., sprak de dies-rede uit, waarin hij de noodzakelijkheid behandelde van een diepere funde- ring van de opvattingen betreffende het sociale leven. Ds avonds hid den de studenten een grote fakkel- optocht. 87. Eensklaps ont- de'kte hij juffrouw Ellen Frandsen, terwijl een eindje van haar af de magere handelsreiziger Mejrup op een bank zat. Op een van de ach- terste plaatsen zag hij Hovmand; toen Ole omkeek, knikte deze. hem toe. Juist toen de klok tien sloeg, ver- schenen mevrouw Zita en Wilier. Mevrouw Zita droeg een chic zwart mantelcostuum. Ze zag bleek, sloeg de ogen ten hemel en deed kenne- lijk haar best een lijdende, treuren- de indruk te maken. Wilier trad zeer zelfbewust op en keek onver- schillig de zaal rond. Gelijk met mevrouw Zita traden de twee ad- vocaten binnen, gevolgd door hun schrijvers. Soren Nielsen was bui- tengewoon goed gekleed, hij droeg een jacquet met gestreepte panta- lon. terwijl Frandsen zijn gewone grijze costuum aan had. Toch was het gemakkelijk te zien wie van de twee het meest te betekenen had. Soren Nielsen kwam naar Frand- hand. Door z'n lorgnet nam Drfvid Frandsen hem van het hoofd tot de voeten op. en antwoordde hem blijkbaar nogal koeltjes. Nu verscheen de rechter, in toga en bef, hij bleef staan terwijl alien zich van hun stoelen verhieven. Daarna ging hij waardig in zijn stoel zitten, de griffier nam plaats aan zijn eigen tafel. De rechter was een gezet man op leeftijd met zwaar, grijs haar. Zijn bleke, paf- ferige gezicht stond dikwijls slape- rig. om een ogenblik later een en al levendigheid te zijn, terwijl de rustige, grijze ogen flonkerden. Een ogenblik bleef de rechter stil zitten. de aanwezigen scherp r I - nemend; Ole zag hoe hij Bente en hem belangstellend aankeek. Daar na nam hij de voor hem liggende stukken door en belde. Het was vol komen stil in de zaal, waar een plechtige stemming heerste. De grif fier begon met een lang stuk voor te lezen. Langzaam en lispelend leidde hij de zaak in en las enige sen's lessenaar, een papier in de vragen op, welke de rechtbank me vrouw Offer stelde. Vervolgens las hij een verslag voor van de ver- klaringen van de advocaat van het arrondissement, David Frandsen, af- gelegd tijdens de vorige rechtszit- ting. Frandsen had daarbij gezegd, daf de overleden Niels Munk on der pressie zijn handtekening gezet had onder het stuk, waarbij mevr. Zita Munk het eigendomsrecht ver- wierf over een vermogen, groot dertigduizend kronen, dat vastge- legd moest zijn in het zogenaamde Munk'se legaat. Dit legaat had ge- durende vele jaren onaangeroerd gestaan en kon pas worden uitbe- taald na de dood van Munk Me vrouw Zita beweerde. dat Munk haar dit bedrag gegeven had als vergoeding voor haar. vertrek van Enekaer en als beloning voor "ciar inwilliging van zijn eis scheiding. Frandsen zei dat dit be- wijs Munk was afgedwongen. Op dat tijdstip was hij ernstig ziek en verkeerde hij lange tijd onder ver- doving Volgens de mening van de arrondissementsadvocaat FranrUen had mevrouw Zita gebruik gemaakt van ziin zwakte en had ze de zieke man gedwongen, zijn handtekening te zetten zonder dat hij zich ten voile bewust geweest was. wat n« tekende. Onder meer steunde hij zijn verklaring op het feit dat Munk later aan mevrouw Zita zulk een hoog bedrag voor levensonder- houd had toegestaan, dat. hij hier- mee bewezen had zich niets meer te herinneren van de grote som, welke mevrouw reeds zou ontvan- gen. terwijl bovendien de vroegere overeenkomst in het geheel niet ge noemd werd. Tijdens de vorige rechtszitting waren verscheidene getuigen ge- hoord, die echter niets hadden k'Li nen zeggen. de beslissende getuige was mevrouw Bente Offer. De vo rige maal was zij niet aanwezig geweest; de stukken waren haar evenwel ter inzage toegezonden, en nu zou zij vandaag antwoorden. De inhoud was lang en vervat in tamelijk ingewikkelde ambtelijke stijl, maar toch wel te begrijpen. De gerechtsdienaar gaf Bente een wenk, waarna ze opstond en plaats nam op een stoel, die vlak voor die van de rechter gezet werd. De oude rechter, die tijdens het voorlezen 'n beetje had zitten suffen. was nu plotseling volkomen wakker en een en al belangstelling. De formele vragen liet hij na, aangezien mev. Bente Offer al meermalen verkla- ringen voor het gerecht had afge- legd. Hij legde er de nadruk op dat zij geen getuige was, maar partij in deze zaak, en daarom het recht had niet te antwoorden wanneer zij dit niet wenste. Ten laatste boog hij zich naar vo- ren en zag Bente aan met scherpe en tegelijk goedhartige blik. Eerst vroeg hij of Bente ten voile had be- grepen waar het om ging, en toen zij toestemmend knikte. liet hij haar verstaan van hoeveel belang haar antwoord was. In duidelijke be- woordingen gaf hij te kennen dat hjj deze belangrijke kapitaalsoverdracht niet vertrouwde. Het leed geen twijfel of haar vader was heel erg zwak geweest en dikwijls niet bij zijn voile bewustzijn. Ook was het een feit dat hij sterk onder invloed stond van mevrouw Zita. Zijn hand- schrift was heel vluchtig en ondui- delijk geschreven (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3