Spaak geeft de opdracht terug Eyskens thans formateur Meningsverschil over China Goudstaven uit het Oosten voor de Franse stakers Landverraders steunden ondergedoken vrienden Tweede Kamer wijst naasting van radiocentrales af Katholieken eisende leiding bij uitvoering Marshall-plan tussen Washington en Londen? Nog 3000 gedemobiliseerden zoeken werk Japanse oorlogsmisdadigers gaan aan de galg DE WERELD van vandaag EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Regering nam belangrijk welsoniwerp ierug Crisis in Belgie ernstiger De Minister nam het wetsontv/erp terug Staatsgreep in Venezuela Ned. delegate te Batavia Communistische aanval bij Soetsjou Stemming over vertrouwenskwestie tot heden uitgesteld Stagnatie bij de Velser pont Inval in hoofdkwartier te Amsterdam Mc Arthur bekrachtigt de vonnissen Zaligverklaring Paus Pius X? Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Pagina 1 Woensdag24 November 1948 44e Jaargang No 11421 Kantorens ALKMAAR. Langeatraat 42 A. teL adm. 2046. red. 2047 K 2200: HOORN. Draafsingel 59. tel 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraol 52. tel 459 K 2240 SPAAK IS NIET GESLAAGD in de samenstelling van een nieuw Belgisch kabinet Nadat de afgetreden premier reeds aan de pers had medegedeeld, dat hij niet in staat was zijn opdracht uit te voeren, deelde later het kabinet van de Prins-Regent mede, dat Spaak van zijn opdracht was ontheven en dat de Prins- Regent vervolgens de katholieke heer Eyskens heeft ontvangen en deze heeft opgedragen een regering te vormen. Eyskens heeft deze opdracht aanvaard. WEEKSTAAT NED. BANK RUIME GELDMARKT Joden,hater vijftien jaar achter slot rw VERKLARING VAN MINISTER SASSEN Voor de op 5 December te houden gemeenteraadsverkiezingen in Berlijn liggen de kiezerslijsten thans ter inzage, teneinde te kunnen nagaan, wie voor deelname in aanmerking komt. Aan- gezien de Russische commandant de verkiezingen in de ooste- lijke sector heeft verboden, zijn alleen in de drje westelijke sectoren de lijsten ter inzage gelegd. WEERSVERWACHTING Bisamratten in Brabant en Limburg Personeel van de Dienst Op- sporing ontvluchte politieke delinquenten, een onderdeel van de Rijkspolitie te Amster dam, is er dezer dagen in ge slaagd een vereniging, ge- sticht door voor waar delijk veroordeelde politieke delin quenten, op te rollen. Op het Burchtplein te Heusden verricht de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek op het ogenblik opgravingen naar de overblijfselen van het voormalige kasteel. Een deel van de voorburcht is reeds blootgelegd. De keuken zoals deze thans is vrijgekomen. Men ziet geheel links de trap, die naar de woonvertrekken leidde en rechts de stookgelegenheid. Abonnementsprljs <4.25 per Icwartaal, 11.43 per maand, Induslef Incasso. Advertentle-tarlef: per edltle 16 d per mjnN minimum f 2.50; In alle edltles 26 ct per m.m., minimum <4.famllle- berlchten 20 ct., reap. 30 ct. per m.m. BIJ contract belangrljke kortlng. Dlrecteur E. D. M. Stumpet, Hoofdredacteur H. N. Smlts, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. Janssen, 3. Toes. Bankrelatles: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT VAN HEDEN (Van onze parlementaire redactenr) MINISTER SPITSEN maakt gisterenavond zijn debuut voor voile tribunes en vrijwel lege banken. Op de tribunes de belanghebbenden bij de radiodistributies, welke tijdens de be- zetting werden „genaast", in de Kamer hier en daar een alge- vaardigde, tesamen slaagden zij er echter toch in de minister duidelijk te maken, dat hij beter deed het deze avond behan- delde wetsontv/erp terug te nemen, dat de bedoeling had om aan deze naasting eindelijk een wettelijke grondslag te geven. Politieke kringen te Brussel zijn van oordeel, dat de regeringscrisis thans een ernstiger karakter heelt gekregen. Nu een bekwaam man ais Spaak niet in staat is geweest, aldus redeneert men, een kabinet samen te stellen, dan is er niemand anders In Belgie, die dit wel kan. Men ziet dan ook, indien zich geen ver- rassende wending voordoet, geen andere oplossing dan de ontbinding van het parlement en het houden van nieuwe verkiezingen. Deze ver. kiezingen zouden evenwel eerst over veertig dagen de wettelijke ter- mijn gehouden kunnen worden. De lopende regeringszaken zouden in deze periode dan worden afge. De geldmarkt is nog steeds ruim en callgelden zijn gemakkelijk ver- krijgbaar tegen 3/4%. In het nog resterende gedeelte van deze maand komt maar heel weinig schatkist- papier te vervallen en klaarblijke- lijk is boven het aflopende papier nog wat jaarspapier van de agent betrokken. De verkochte blans van de Nederlandse bank, opgemaakt per 22 November geeft een aanwij- zing in deze richting, want terwijl het tegoed van de schatkist met bijna f 30.000.000 is opgelopen tot f 362 429.954, zijn de geblokkeerde saldo's me circa f 20.000.000 vermin- derd tot f 61.881.198. De bankbiljettencirculatie is met bijna f 2,000.000 ingekrompen tot f 3.031.396.700, terwijl de circulatie van muntbiljetten met ongeveer f 800.000 is verminderd tot f 14.817.287. De 53-jarige oud-agent der Am- sterdamse politie, Jan van der Hoek die ongeveer 100 joden arresteerde en ter zitting verklaarde, dat hij 'n gruwelijke hekel aan de joden had, is door het Amsterdams Bijzondere Gerechtshof conform de eis tot 15 jaar met aftrek en levenslange ont- zetting uit de openbare rechten ver- oordeeld. WILLEMSTAD, Curacao, 23 Nov. (Reuter) Radio-Caracas meldt, dat het leger de regering van Venezuela omver heeft geworpen. Het leger onder leiding van majoor Mendoza, bevelhebber der troepen in de havenstad La Guaira, ten noorden van Caracas, zou de toe- stand beheersen. Mendoza verklaar de „verplicht" te zijn geweest de regering ten val te brengen, daar de regeringspartij, de „Liberal Accion Democratica", Venezuela naar „het bankroet" leidde. Mendoza had de garantie gegeven persoonlijk bezit en international^ verdragen te zullen eerbiedigen. Hij deed een oproep aan alle delen van leger en vloot, zich bij hem aan te sluiten. De president, Romula Galle- gos, werd niet genoemd. Volgens uit Guaira vertrokken piloten be- vindt de president zich aldaar als gevangene van het leger. Volgens een te Caracas uitgegeveq officieel communique heeft vandaag kort na de middag het gehele kabi net aan de president ontslag aan- geboden. De ministers zouden ech ter op hun post blijven totdat er een nieuw kabinet zou zijn. handeld door de ministers van het afgetreden kabinet. Het voornaamste struikelblok, waarom Spaak nie't is geslaagd in de vorming van een nieuw kabi net zou zjjn geweest het geschil- punt tussen katholieken en socia- Iisten betreffende de leiding bij de uitvoering van het Marshall-plan. Wygny, minister van kolonien in het afgetreden kabinet, verklaar de, dat beide partijen der rege- rings-coalitie het leiderschap op- eisen bij de uitvoering van het Marshall-plan. Auguste de Schrijver, de voorzit- ter van de C.V.P. deelde mede, dat zijn partij niet kon aanvaarden, dat een socialistische minister deze post zou bekleden. De Schrijver zeide ech'ter te hopen, dat een ontbinding van de wetgevende vergadering zou kunnen worden voorkomen. De thans benoemde formateur, de heer Eyskens is lid van de C.V.P. en mi nister van financien in het afgetre den kabinet. Het beheer van de Marshall-hulp in Belgie was in het demissionnaire kabinet toever- trouwd aan de heer Georges de Fer- nig, die tot geen enkele partij be- hoort en wiens ministerie zal wor den opgeheven. Ook heeft Spaak moeilijkheden ondervonden bij het vinden van een opvolger van de afgetreden minis ter van justitie, de heer Struye. De Schrijver, de voorzitter van de C.V.P. gaf te kennen, dat zijn partij eveneens niet kon goedvinden, dat een socialist minister van justitie zou worden. BATAVIA, 24 Nov. (Aneta) De Constellation met de Nederlandse ministers Sassen en Stikker, de gedelegeerde van het opperbestuur Neher en de adviseurs is heden op het vliegveld Kemajoran aan- gekomen. De autoriteiten werden oa. begroet door de adjudant van dr. Beel, de commandant zee- macht, vice-admiraal A. S. Pinke, luitenant-generaal S. H. Spoor, de gouvemeur van het federaal dis trict Batavia, Raden Hilman Dja- jadiningrat, en de leden van de commissie voor goede diensten, de premier van West-Java, Poera- diredja, en de vertegenwoordiger van Oost-Indonesie te Batavia, Tahya. Aan de pers legde minister Sassen de volgende verklaring af: „Zoals gij weet, hebben wij Nederlanders ons verbonden na een interim-pe- riode de vrije, federale en souve- reine staten van Indonesie tot stand te brengen, met het gelijkelijk vrije en souvereine Koninkrijk der Ne- derlanden in een duurzame Indone- sische Unie verenigd. Dit program- ma is neergelegd in de kortgeleden gewijzigde grondwet, in overeen- stemming met de plechtige aankon- digingen, die eerder door Koningin Wilhelmina gedaan zijn. Mijn col- lega's en ik zijn hier om te trachten hieraan thans uitvoering te geven. Voor zover het de overweldigende meerderheid der Indonesische vol- keren en voor zover het mijn rege ring betreft, kunnen wij met de uit voering van dit programma onmid- dellijk beginnen. En wij zijn bij- zonder verlangend dit te doen. Daarom zijn wij van mening, dat er een mogelijkheid moet zijn om dit snel te doen. Dit hopen wij te be- reiken. Wij zullen hier voor korte tijd zijn. Daarna gaan wij terug om rapport uit te brengen aan onze regering", aldus minister Sassen. WASHINGTON, 24 Nov. Reu ters correspondent meldt: Er is een fundamenteel verschil aan de dag getreden tussen het standpunt van de V.S. en dat van Engeland ten aanzien van de kwestie-China. -Diplomaiieke zegsiieden te Was- hinghon verklaarden, dat de beide landen de communistische vorde- ringen uit verschillende gezichts- punten bezien. Te Washington is men er algemeen van overtuigd, dat deze vorderingen te vergelijken zijn met de uitbrei- ding van de Russische invloed in Zuid-Oost-Europa. In Londen ziet men een en ander echter als een op- stand tegen een ondoelmatig re- giem. Het schijnt ook in de bedoe ling van Engeland te liggen te trachten „zaken te doen" met de communisten in de gebieden die deze hebben overgenomen of waarschijn- lijk zullen overnemen, terwijl het officiele Amerikaanse standpunt neigt naar terugtrekken en com- merciele boycot. De Britse houding, zo besluit Reuter's correspondent, kan van grote invloed zijn op de ontwikke- ling van een werkelijk doeltreffen- de hulpverlening aan Generaal Tsjiang Kai Sjek. A.P. meldt, dat kolonnes van 't Chinese communistische leger gis- teren opnieuw verwoed bij Soetsjou een aanval zijn begonnen. Medegedeeld werd, dat zij een legergroep, die de oostelijke flank van de regeringstroepen dekte, in de pan gehakt hadden. Het luchtwapen van de rege ringstroepen, dat de communisten de vorige week teruggedreven had, kon niets uitrichten door het laag- hangende wolkendek. Het zag er naar uit, dat de zwaar- ste communistische aanval uit het Oosten zou komen, waar de zevende legergroep onder generaal Hoeang Po-tao het te Nientsjoeang ruim 50 kilometer van Soetsjou af tij dens de eerste aanval zwaar te ver- duren heeft gehad. In Nanking geeft men algemeen toe, dat de divisies van Generagj Hoeang vrijwel vernietigd zijn. Een hoge regerings-autoriteit te Washington heeft verklaard. dat het Amerika naar schatting 5.000.000.000 China van het communisme te red- dollar zou kosten om te trachten den. Alleen een dergelijk groot- scheeps programma, zowel bestaan- de uit militaire als economische hulp, zou enige kans van slagen hebben. Tijdens het Dinsdag voortgezet- te debat in de Franse Assemblee over de steunverlening aan de Franse stakers, deelde premier Queuille mede, dat het bekend was, dat de communisten andere bronnen hadden dan bankrekenin- gen. Vermoed wordt, aldus de pre mier, dat zekere staven goud op de vrije goudmarkt te Parijs mer- ken van Oostelijke oorsprong droegen. De staven waren van zulk een vorm, dat zij gemakkelijk in acte-tassen verborgen konden worden. Zekere petsonen, die door diplomatieke onschendbaarheid werden gedekt, werden van deze goudhandel verdacht. Als het dossier compleet was en de nodige bewijzen aanwezig waren, zou de regering aantonen op welke wijze de communistische partij ge- holpen was. Queuille verklaarde, dat de com munistische propaganda de soldaten tot ongehoorzaamheid had aange- spoord. Als de bewijzen beschikbaar waren, zou de gerechtelijke actie beginnen. Er was reeds 6en klacht ingediend. Het debat ging gisteren over de communistische motie, waarin de instilling van twee commissies van onderzoek worden geeist, een om de rekeningen der communistische partij te ovderzoeken en de andere om die 'van het socialistische blad „Le Populaire" na te gaan. De Assemblee besloot eerst Woensdagmiddag over de vertrou- wenskwestie te stemmen in verband met het feit, dat er nog negen na- men op de lijst van sprekers ston- den toen men het debat verdaagde. Later werd in de wandelgangen van de nationale vergadering vemo- men. dat door afgevaardigden van de Republikeinse Vriiheidspartij 'n nieuwe motie is ingediend. waarbij de instelling wordt verzocht van een parlementaire commissie van on derzoek, die tot taak heeft de waar- heid vast te stellen omtrent de actie van de communistische partij. haar hulpbronnen en haar werkmethodes De regering heeft de Assemblee verzocht de parlementaire on schendbaarheid op te heffen van twee communistische afgevaardig den, op grond van wat zij hebben gezegd in redevoeringen tot de sta kers in het Noordelijke kolenbek- ken. Een parlementaire commissie zal Vrijdag a.s. beslissen op het ver- zoek van de regering. Als de afge vaardigden schuldig worden bevon- den, kunnen zij tot gevangenisstraf worden veroordeeld. Dinsdag is bij het pontveer over het Noordzeekanaal bij Velsen het onderhoudswerk begonnen aan het remmingswerk van een der pont- havens aan de noordkant. tengevol- ge waarvan deze voorlopig buiten gebruik is gesteld. Hierdoor wordt een aanzienlijke verkeersvertraging in de komende weken verwacht, en vooral op Woensdagen en Vrijdagen, wanneer het markt is in Beverwijk. Automobilisten wordt aangeraden om op deze dagen gebruik te maken van de pont bij buitenhuizen. Uit het voorlopig verslag was al wel reeds gebleken, dat het wets- ontwerp kansloos was. Toch heeft de minister gemeend de erfenis van zijn voorganger te moeten verdedi- gen en hij deed dat nauwgezet, zij het zonuer veel persoonlijke bezie- ling, of zoals Mr. Bachg het noemde „in een irenische sfeer". De minister zal nu eerst nader overleg piegen met de representanten van hen, die 'n andere mening zijn toegedaan en voldoet hij aan hun wensen dan zai wel weer teruggegrepen moeten worden op het oude vergunningen- stelsel, waarbij de distributie dus in handen van particulieren of ge- meenten blijft, hetgeen echter met wil zeggen, dat ook in dat geval geen ingrijpende wijzigingen zulien nodig blijken. Het verloop van zaken tijdens de bezetting is bekend. De P.T.T. werd met de zorg voor de radiodistributies belast, de betrokkenen ontvingen een schadeloosstelling en ook na de bevrijding is deze situatie voorlopig gehandhaafd. Het was eigenlijk al leen de heer Verkerk (a.r.) die het wetsontwerp onder deze hoek bezag. Wanneer hij voor de terugkeer naar de oude toestand pleitte, dan was dat op de eerste plaats omdat dit z.i. de meest volledige vorm van rechts- herstel zou zijn. De andere tegenstanders kantten zich vooral tegen de voorgenomen overheveling naar de Staat. De heer Bachg (k.v.p.) sprak in dit verband van een olievlek, die de neiging had zich alsmaar uit te breiden en de heer Ritmeester (WD) uitte zich in gelijke geest. Uitgaande van deze principiele afkeer, beijverde men zich verder om enerzijds te bewij zen, dat de invloed van de Staat op dit terrein niet juist zou zijn, en anderzijds om duidelijk te maken dat de noodzaak hiervoor ook niet aanwezig moest worden geacht. De Staat moet niet gaan concurreren met de radiofabrikanten, aldus de heer Bachg, voor hem had de Staat Medegedeeld door het K.N.M.I, te De Bilt, geldig tot Donderdagavond RUSTIG WEER Droog weer met enkele over- drijvende wolkenvelden, wei nig wind en vannacht plaatse ljjk lichte vlucht en vorming van nevel of mist. Dezelfde of iets lagere temperatuur dan vandaag. Aan de hand van door het Rijks- arbeidsbureau verstrekte cijfers valt na te gaan, welk aantal van de uit Indonesie gedemobiliseerde militai- ren van Landmacht en Marine weer hun plaats in de burger maatschap-- pij verkregen hebben. De demobili- santen krijgen bij aankomst in Ne- derland de raad zich met het Ar- beidsbureau in verbinding te stel len. Op het eind van het 3e kwar- taal 1948 hadden in totaal 20.100 oud-militairen zich bij de verschil lende arbeidsbureaux gemeld. Het totaal gedemobiliseerden bedroeg over de eerste drie kwartalen van 1948 22.400. Zoals onze grafiek aan- geeft werden 10.400 gedemobiliseer den geplaatst en 6400 afgevoerd. Dit laatste wil zeggen dat deze mensen, hetzij op eigen gelegenheid werk vonden of om andere redenen geen contact onderhielden met de Ar beidsbureaux. Hieruit volgt dus, dat ruim 3000 oud-militairen thans nog zoekende zijn naar een werkgele- genheid. IN DE BURGERMAATSCHA PFIJ TERUGGEKEERDE NU LIT AIRE N UIT INDONESIE- Cijfers R.A.B TOTAAL AANTAL OEDCMOBILISEERDEN 21 OOP 20100 leooo I7QOO 1SOOC BUDE ARBEIDS BUREAUX INOESCHREVEN GEDEMOBILISEERDEN 13900 I 4OOP 13POO AFGEVOERD DOOR HET ARB.BUR 2000 I lOPO lOOOO 9 OOP 10400 DOOR ARB BUREAU lOOO Kwart. i 2 (9/7 (9/9 TOKIO, 24 Nov. (Reuter) Gene raal MacArthur, de geallieerde opperbevelhebber in Japan, heeft meegedeeld, dat hjj de vonnissen over alle kortelings veroordeelde Japanse oorlogsmisdadigers heeft bekrachtigd en aan de commande- rende generaal van het achtste Amerikaanse leger order heeft ge geven ze uit te voeren. „Geen taak, mij ooit opgedragen in een lange diensttijd vol nare op- drachten en verantwoordelijkheden, stuit mij zo tegen de borst als die, de door het tribunaal opgelegde vonnissen te bekrachtigen," aldus zeide MacArthur. „Ofschoon geen enkele menselijke beslissing onfeil- baar is, aldus de generaal, kan ik mij echter geen gerechtelijk proces indenken, waarbij grotere waar- borgen zouden zijn gesteld voor rechtvaardigheid, dan het tegen de Japanse oorlogsmisdadigers gevoer- de proces." Het was onvermijdelijk, dat velen het niet met het vonnis eens zouden zijn zelfs de rechters van het tribunaal zelf waren het niet geheel met elkander eens doch geen enkele andere menselijke instelling kon volgens hem meer aanspraak maken op vertrouwen in de integriteit van haar uitspraak. „Wanneer wij geen vertrouwen kun nen hebben in dergelijke processen en dergelijke mannen, dan kunnen we nergens meer vertrouwen in hebben." „Ik bid, dat de Almachtige Voor. zienigheid deze tragische boetedoe- ning moge aanwenden als symbool ter opwekking van alle mensen van goede wil tot het inzien van de nut- teloosheid van oorlog en tot de af- zwering ervan door alle volkeren," zeide MacArthur. Generaal Walker, de bevelhebber van het achtste Amerikaanse leger, deelde mede, dat de terechtsteiiin- gen op een nog nader te bepalen datum in het geheim zouden worden uitgevoerd. VATICAANSTAD, 23 Nov. (AP) Radio Vaticana heeft gisteren avond in de Duitse uitzending be kend gemaakt, dat Paus Pius de tiende in het heilige jaar 1950 „waarschijnlijk" zalig verklaard zal worden, aldus het Italiaanse Pers- bureau „Ansa". Tot nu toe nog slechts zeer spora- disch heeft men in Noord-Brabant en Limburg de voor de dijken zo gevaarlijke bisamrat aangetroffen. Thans hebben arbeiders te Uden- hout (N.Br.) bij het uitdiepen van een riviertje twee exemplaren tege- lijk gevangen. Volgens voorschrift zijn de gemeentelijke autoriteiten en de plantenziektenkundigen dienst direct gewaarschuwd. Een verder onderzoek in de omgeving wordt in- gesteld. Het doel der vereniging was huip en steun te verlenen aan oud- NSB'ers, die levensonderhoud zoe ken of om andere reden financieie hulp nodig hebben. Het onderzoek heeft echter uitgewezen, dat ook ondergedokenen en voortviuchtige politieke delinquenten, evenals on- gewenste vreemdelingen, door deze vereniging werden geholpen. Het hoofdkwartier was in een per- ceel te Amsterdam, waarin een soort arbeidsbureau was gevestigd en waar voortdurend vergaderingen werden belegd. In dit perceel is een inval gedaan en de politie is er in geslaagd be- scheiden, waaronder een kaartsy steem en de volledige administratie in beslag te nemen. Bovendien kon den verscheidene vooraanstaande figuren in deze vereniging worden gearresteerd. Het onderzoek wees bovendien uit dat een van de medewerkers, een bekend radio-propagandist uit de bezettingstijd, gelden, die bestema waren om gebruikt te worden voor de ondersteuning van politieke delinquenten, ten eigen bate aan wendde. Het onderzoek wordt nog voort gezet. Op grond hiervan kunnen op het ogenblik geen nadere bijzonder heden worden medegedeeld. ook niet de plicht om iedereen een aansluiting te bezorgen. In elk geval geen specialisatie in de sfeer van de consumptie. Ook de heer Ritmeester (WD) vond het een aanvechtbare stelling, dat iedereen radio zou moeten hebben. De heer Zogering Hadders eveneens (WD) wilde zelfs niet capituleren voor het argument, dat de niet rendabele gebieden mis- schien van aansluiting verstoken zouden blijven. Men kon dan nog altijd zelf 'n toestel kopen. De heer Bachg en hij bestreden voorts de inderdaad niet sterke stelling, dat particulieren de luisterbijdrage niet zouden kunnen innen. woTT de wen- selijkheid van centralisatie in oor- logstijd bestreden zij niet zonder grond. Voorstanders van het ontwerp waren enkel de heren Posthumus (PvdA) en Gortzak (Comm.). Bei- den waren het er over eens, dat een centrale verzorging de kwaliteit ten goede zou komen en ook waren er nog altijd de belangen van het per soneel. Volgens de heer Gortzak zou de Unie van Overheidspersoneel zich voor het ontwerp hebben uit- gesproken, wanneer dit zo is dan ware het wel wenseiijk geweest, dat ook arbeidersafgevaardigden uit de andere fracties hun stem hadden laten horen. Bij zijn verdediging legde de mi nister vooral de nadruk op het voor- deel van de centrale verzorging. De P.T.T. kan goedkoper werken, zij bezit een technische elite, zij kan nieuwe vindingen beproeven etc. Bij een terugkeer tot het oude zou den toch ook zeker niet alle distri- buanten terugkeren. Er waren enke le bij die een apparatuur hadden bestaande u"t een drooglijn en een toestel in de bedstede. Voor het me- rendeel sprak de minister echter woorden van lof aan hun adres.en speciaal in Venlo en Den Bosch was ook na de bevrijding weer pioniers- werk gedaan. Het meest klemmende dat de minister te vertelien had was intussen wel, dat de kosten bij de verwerping van deze wet negen gul den hoger zouden worden. De tegen standers bleken echter, zoals gezegd niet te overtuigen. Om elf uur kwam het einde, de minister nam het ontwerp terug. FRANKFORT. De Amerikaanse bezettingsautoriteiten hebben een spionnage-organisatie ontdekt, die er op uit was inlichtingen te ver- strekken over de activiteit van de Sudeten-Duitsers en Tsjecnosio- waakse vluchtelingen, terwijl even eens gegevens over de Amerikaanse troepen en installatie's werden door- gegeven. Het legerhoofdkwartier er- kende, dat men reeds in 1946 met het onderzoek naar deze activiteiten was begonnen. De meeste gear- resteerden waren Sudeten-Duitsers, die door een bijzondere Amerikaan se militaire rechtbank zullen wor den berecht. PARIJS. Wisjinsky, de Russische afgevaardigde in de Veiligheidsraad heeft opnieuw gedreigd zijn veto uit te spreken en wel, om toelating van nieuwe leden tot de V.N. onmoge- lijk fe maken. Het zal hier gaan om de vraag, of Finland en Itaiie in de V.N. kunnen worden opgenomen. De Rus noemde dit een principiele kwestie, daar hij niet tegen Itaiie en Finland was, maar dat hij ook niet wilde dat de anderen tegen andere landen waren. „Hij wilde niet dat er onderscheid gemaakt werd", voegde hij er nog aan toe. FRANKRIJK. De bij de C.G.T. aangesloten vakverenigingen te Duinkerken hebben besloten een 24-uurs staking te houden uit pro test tegen de arrestatie van de se- cretaris der havenarbeiders. On- danks dit besluit zijn ruim 2500 ar beiders normaal aan het werk ge- gaan, terwijl de .meeste winkels open bleven. Troepen zijn begonnen de schepen te lossen, terwijl tevens in de straten gepatrouilleerd wordt. Nu zijn er echter nog sieepboot- bemanningen bijgekomen, die wei- geren om Zondags te werken en dientengevolge in staking gingen. ENGELAND. Nadat bekend was gemaakt, dat koning George zich uit het openbaar leven voorlopig zal terugtrekken ten gevoige van de bij hem 'geconstateerde storing in de bloedsomloop is men van mening, dat de jonge hertog van Edinburgh, echtgenoot van Kroonprinses Eliza beth, enkele representatieve taken zal overnemen. In bepaalde kringen gaf men te verstaan, dat het abso- luut niet mogelijk is, beslist te Zeg gen, of de rechtervoet niet zal moe ten worden afgezet. JOEGOSLAVIE. Beschuldigingen zijn uitgesproken tegen de bekende Russische schrijver Ilja Ehrenburg, die volgens Joegoslavische tijd- schriften van kunst en letterkunde zich niet heeft gehouden aan ae Marxistische stellingen in verband met kunst en letterkunde. Ehren burg zou publicatie's gedaan heb ben. waarmee leidende Sowjet- critici het niet eens zijn. Buiten- landse waarnemers menen hieruit te kunnen opmaken, dat een nieuwe politiek wordt ingeluid in Joego- slavie, die er op gericht is te bewij zen, dat de communisten aldaar niet willen afwijken van de Marxisti sche ideeen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1