H. K. H. Prinses Wilhelmina bracht opnieuw een bezoek aan Zeeland Landbouw en Justitie verdedigen de totalisator Het moord-mysterie van Enkhuizen r Boom geplant te West-Kapelle 1 Wemeling van onwaarheden'' na „tegenspraak" bevestigd Begrafenis Annie Rolle Assemblee stelt vertrouwen in de regering-Queuille EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDER, SCHAGEN Myslerie van Enkhuizen nog niei opgehelderd Naar de duur- zame Unie Een drieling van somen 225 jaar V J Bevolking was enthousiast Ook Eyskens heeft de wind niet mee Eerste Kamer beslist dat „Toto weer terugkomt Tito's gezant te Den Haag afgezet Kamerleden op weg naar Indonesie Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Pagina 1 Donderdag 25 November 1948 44e Jaargang No 1 1422 Kantorent ALKMAAR. Langestraat 42 A, teL adm. 2046, red- 2047 K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Een drieling is op zichzelf een merk- waardigheid, maar de Betuwe kan er zich op beroemen een drieling te be- zitten, die de eer- biedwaardige leef- tijd van 75 jaar heeft bereikt. Vrij- dag wordt deze bij- zondere verjaardag gevierd en het zal zeker niet aan de nodige belangstel- ling ontbreken. Hier zijn ze samengeko- men in het huis van Mevr. J. O. v. Beekde Haas te Herveld (links) om de herinneringen aan „die goeie ouwe tijd" nog eens op te halen. Midden: de heer G. J. de Haas, die in Tiel woont, nog elke dag zijn koe melkt en in de boomgaard werkt. Rechts: Mevr. H. M. C. Cochius-de Haas uit Zetten. WEERSVERWACHTING Het is maar goed, dat flamingo's geen last van keelpijn kunnen hebben, ze zouden er erg „lang" last van hebben. Hier komt de familie even uit haar winterkwartieren om de stijve lede- maten te rekken. Einde Amerikaanse havensfaking TOT DE DUISTERE PUNTEN, welke zich voordeden in het mysterie van de vermoording van het zestienjarige meisje Annie Rolle te Enkhuizen, behoort ook de houding van de politie aldaar. Zij, en het hoofd van de politie (tenminste voor de ge- meentewet) gingen onmiddellijk op de stoel van de journalisten zitten en trachtten bijzonderheden over deze sensationele zaak te blokkeren. Er werd klaarblijkelijk een soort van afspraak ge maakt, dat men zich zou houden aan een kort communique van de burgemeester. Aan deze afspraak hield zich echter niet de Enkhuizer correspondent van het A.N.P., die nadere bijzonder heden mededeelde, waaruit bleek, dat men hier met een zeer ernstig geval te doen had, dat normale kranten, die hun taak verstaan, niet met een paar regels kunnen afdoen. Nieuw Abormementsprljs f4.25 per kwartaal, f 1.43 pei maand, Inclustei Incasso. Advertentle-tarief per edltle 16 cL per m.m., minimum f 2.50; In alle edltle* 26 ct per m.m., minimum f4.famllie- berlchten 20 ct., reap. 50 ct. per m.m. Bij contract belangrljke kortlng. Dlrecteur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smits, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. lanssen, 3. Toes. Bankrelatles: Noorderbank, Nederl. Credletbank HET EEIT VAN HEDEN SINDS DE TERUGKEER van Mi nister Stikker uit Indie is er over het beiangrijke Indische pro- bleem al weer heel wat nieuws los- gekomen. Om niet alles tegelijk bij de kop te nemen, vandaag een paar punten. De Regering heeft Zaterdag j.I. medegedeeld, dat minister Sassen, minister Stikker en de gedeiegeerde van het Opperbestuur naar Indie zouden gaan. Zij heeft de redenen daartoe in een officieel communi que medegedeeld. Deze nieuwe hoge delegatie, die een uiterste poging doet naar een definitief accoord met de Republiek, is Zondag vertrokken; bij die gele- genheid zijn officiele verkiaringen afgelegd. En gisteren in Indonesie aangeko- men, heeft minister Sassen een biijkbaar vooraf zorgvuldig opge- stelde verklaring gedaan. Wij heb- ben dus, na de wel wat verontrus- tende geruchten, berichten en com- mentaren over de reis van Stikker, drie officiele verkiaringen, die hou- vast bieden. En in al die verkiaringen Ugt, soms indirect, soms zeer direct, op- gesloten, dat Nederland nu, om het maar eens populair te zeggen „ha- ring of kuit" wil hebben. En dan gaat het niet alleen over de mogelijkheden, die er, zo- als in het communique van Zater dag nogal gereserveerd stond „wei- licht" nog zijn, maar het gaat ook om, in het kader van eventueie on- derhandelingen, daar ginds aan alle Indonesische nationalisten, zowel de Federalen als de Repubiikeinen, duidelijk te maken, wat het JMeder- landse standpunt is. Niet voor niets is de delegatie van hoge samenstelling, niet voor niets gaan vertegenwoordigers van de vijf „bonafide" fracties der Tweede Kamer, de A.R. oppositle inbegrepen, als waarnemers mee! De gewenste indruk, ook tegen- over het buitenland, dat Nederland deze zaak van het Koninkrijk ern- stig neemt, is dan ook bereikt. Volgens het communique van Za terdag ziet onze Regering de moge lijkheden, om tot een vergeiijk te komen, „op de grondslag van de ge- dragslijn, welke door de Regering Ts vastgesteld". Tot die grondslag behoort steilig het vasthouden aan de eis, dat de „Renville"-overeenkomst wordt na- gekomen: geen bestandschendingen meer, en hervatting van het goede- renverkeer, om de opzetteiijke moeilijkheden in de economiscne voorzieningen te beeindigen. Maar tot die gedragslijn behoort 66k, dat de stichting van de V.S.I. (Verenigde Staten van Indonesie.) die straks de souvereine bevoegd- heden zullen overnemen, vervolle- digd wordt door de vorming van de Unie, die Nederland en Indonesie verbindt. Dat is de z.g. Nederlands-lndone- sische Unie, souverein op haar elgen, aangewezen gebied, en welke Unie bestaat uit enerzijds het z.g. „Ko- ninkrijk-nieuwe stijl", n.l. Neder land, Suriname en de Antillen, an- aerzijds de V.S.I. Die veelbesproken Unie zou een reeele, d.i. een wer- kelijke Unie zijn onder een reeei Koninklijk Gezag. Geen decoratie, geen papieren gezag, geen kartonffSn Kroon, maar een reeel geval, onder het Koninklijke Gezag van het Huis van Oranje. Zo zijn ook te verstaan de woor- den van minister Sassen, gesproken Zondagavond bij het vertrek van Schiphol, toen hij verwees naar de Koninklijke rede in de Nieuwe Kerk op 6 September j.l. en naar de Grondwet: dat Nederland wil waar maken wat is beloofd. En voor een goede verstaander is het van meer dan gewpne betekenis, dat minister Sassen, Woensdagmor- gen in Batavia aangekomen, met zoveel woorden heeft verklaard: wij zijn hier gekomen om uitvoering te geven aan ons program. En dat pro gram houdt in, dat wij ons verbon- den hebben, na een interim (tussen) periode, de vrije, federale en souve reine Staten van Indonesie tot stand te brengen, die met het gelijkelijk vrije en souvereine Koninkrijk der Nederlanden verenigd zullen zijn in een duurzame Unie. Dat is duidelijke taal, ook tegen- over de weifelingen, welke zijn ont- staan na de geruchten van de laatste weken, o.a. over het nieuwe stand punt, dat minister Stikker in Indie zou hebben verdedigd, dat eigenlijk wel met de band van een econo- m i s c R e Unie zou kunnen worden volstaan. Dat is het standpunt van de Rege ring nooit geweest en zal het stand punt van de Regering in deze sa menstelling niet worden! In tegenwoordigheid van H. K. H. Prinses Wilhelmina werd Woensdagmiddag een begin gemaakt met de beplanting van de kreek, die achter de dijk te West-Kapelle is ontstaan bij de inundatie van Walcheren. Het plantsoen, dat hier komt, werd gedeeltelijk geschonken door Prinses Wilhelmina, gedeeltelijk door de Engelse Marine. Van Engelse zijde waren o.m. aan- wezig de Britse ambassadeur Sir Philip Nicholls, de Engelse generaal Brooks, commander E. Neville, ma rine-attache van de Britse ambassa- de, captain A. P. WillaseyWilsey en rev. John Armstrong, een Engel se vloot-predikant. die in 1944 te West-Kapelle is geland. Voorts merkten wij op de luit.-admiraal b.d. C. E. L. Helfrich met echtgen., schout bij nacht J. J. L. Willinge, de zaakgelastigde van de Unie van Z.- Afrika, de heer Uys, de commissa- ris van de Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot m. echtgenote, kolonel Callenfels, in- specteur-generaal van het Nederl. loodswezen. de burgemeester van Middelburg, jhr mr W. C. Sandberg tot Essenburg en het bestuur van de stichting nieuw-Walcheren. Nadat de aanwezigen welkom waren geheten door de waarn. burgemeester van West-Kapelle, de heer W. Gabrielse en door de voorzitter van de stichting nieuw- Waicheren, de heer J. L. Verha- gen. vertrok het gezelschap in 20 Walcherse huifkarren (in Zeeland verenwagens genoemd) met mu- ziek voorop naar de plantplaats, waar de Commissaris van de Ko ningin het woord voerde. Hij dankte prinses Wilhelmina voor het medeleven met de bevolking van Walcheren, dat zij steeds heeft betoond. Hij wees er op, dat het reeds de derde maal na de bevrijding was, Medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond WEER NACHTVORST Droog weer met weinig of geen bewolking. Matige wind in het uiterste Noorden van het land uit Westelijke rich- tingen, elders tussen Zuid- Oost en Zuid-West. Vannacht lichte vorst, hehalve op de Waddeneilanden. Morgenover- dag ongeveer dezelfde tem- peratuur als vandaag. dat de prinses Walcheren en ook West-Kapelle bezocht. Zich daarna tot de Engelse gasten richtend, me- moreerde de Commissaris de lan ding van de Royal Marine op Wal cheren op 1 November 1944. Ten- slotte verzocht hij prinses Wilhel mina de eerste boom te willen planten. Even later stond het boompje stevig in de grond. Terwijl schoolkinderen verder gingen met het planten van het bos, dankte de heer Verhagen prin ses Wilhelmnia voor haar vorste- lijke gift. Hij wees er op, dat de prinses niet een geldelijke bijdrage had willen geven. maar bomen van Het Loo en het kroondom.ein had geschonken. Ook dankte hij de Royal Navy en de zaakgelastigde van Zuid-Afrika. Tenslotte beval spreker de jonge aanplant aan in de zorg van de West-Kapelse jeugd. In de huifwagens ging het nu naar de nieuwe dijk. De enthou- siaste bevolking had inmiddels het paard van de Prinses uitgespannen en trok zelf de wagen. Op de dijk. op de plaats. waar de landing op 1 November 1944 geschiedde, wer- den bij het monument, dat hier is opgericht ter herdenking van deze landing, kransen gelegd door gene raal Brooks en de Commissaris van de Koningin. Rev Armstrong sprak hierbij een kort gebed uit. De di.ik- werkers gaven nu een demonstra- tie van het werk aan de dijk, waar de Prinses veel belangstelling voor toonde. Hierna was deze plechtig- heid ten einde. Prinses Wilhelmina zeide. dat zij het erg mooi en pret- tig hadden gevonden en dat zij blij was, dat he bevolking haar zo vrij had gelaten. Haar afscheidswoorden tot wnd burgemeester Gabrielse luidden: „Ik zal de Koningin ver- tellen hoe aardig het geweest is". NEW YORK, 25 Nov. (Reu- ter) Het geschil tu sen de Ame rikaanse havenarbeiders en de reders is bijgelegd. De Belgische regeringscrisis is nog geen stap nader tot haar oplos- sing gekomen. De nieuwe forma- teur. Gaston Eyskens, Katholiek minister van Financien in de afge- treden regering, heeft Woensdag de gehele dag zijn besprekingen met he leiders der Belgische socia- listische partij en die der Katholie- ke Volkspartij voortgezet. Uit het feit, dat Woensdagavond geen en- kele mededeling over het verloop hiervan werd verstrekt, menen po- litieke waarnemers te mogen af- leiden, dat de onderhandelingen slechts moeizaam verlopen. Mocht Eyskens er niet in slagen de thans reeds zes dagen durende crisis op te lossen, dan zou volgens deze po- litieke kringen noemaals een be- roep op Spaak worden gedaan een nieuw kabinet te vormen. Ook de senaat heeft zijn goed- keuring gehecht aan het wetsont- werp tot wederinvoering van de totalisator. Volgend jaar zal het publiek weer de geneugte kunnen smaken van een courses, welke het met nog meer interesse dan anders zal volgen, omdat het door middel van de Toto er meer bij betrokken is. Zo stelde minister Mansholt de zaak voor. Bij de verdediging van dit wetsontwerp waagde de be- windsman zich niet aan principiele beschouwingen: Wel zeide hij, dat diegenen, die in de totalisator een verderfelijk wedden zien, conse quent moeten zijn en ook hun gan- zenborden moeten opruimen. Het edele ganzenbordspel was eerder door de heer Bierema (WD) in het illustere Kamergezelschap gei'ntro- diseerd. De heren Kolf (C.H.) en mr. Rip (A.R.) en mr. dr. Brongersma (Ar.) stelden ziph op het principiele standpunt. dat wedden, doordat het een mogelijkheid tot excessen in- houdt, verwerpelijk is. Tegenover dit standpunt stond de mening van de heren Van Voorst tot Voorst (KVP), Bierema (WD) en Wou- denberg (Arb.), die aanvoerden, da1 wedden goed nog kwaad is. Zedelijk kwaad wordt het eerst dan, wan- neer er zich excessen bij voordoen. Minister Mansholt viel deze heren maar wat graag bij, door aan hun opmerkingen toe te voegen, dat het juist dergelijke excessen zijn, die de regering heeft doen besluiten bij de Kamer een reglementering van het wedden op renbanen voor te leg- gen. Het kwaad van de bookmakers kan onmogelijk door de politie doeltreffend bestreden worden, vul- de minister Wijers, die met de be- windsman van Landbouw was me- degekomen. aan. Er zijn allerlei manieren geprobeerd, doch geen straks het publiek door middel van de totalisator weer een kleine kans kan wagen, zullen met medewer- king van de besturen van de drave- rij-verenigingen en met die van de politie, de bookmakers gemakkelij- ker geweerd kunnen worden. Het is dus niet zo, dat de over- heid het wedden in enigerlei vorm wil gaan bevorderen, doch omdat wedden vele mensen in het bloed zit wil zij ongeoorloofd en onze- delijk wedden door middel van de totalisator bestrijden. En of het wedden sommige men- sen in het bloed zit. De zitting was nog geen uur aan de gang of achter ons rug op de publieke tribune wer- den al de eerste weddenschappen op de afloop gesloten. In grote stro- men waren Toto-liefhebbers komen opzetten. Dat zij behoorden tot die genen, die zelden een Kamerzitting bijwoonden, bleek wel uit het har- telijk applaus. dat zij bij de uitslag van de stemming aan de voorstem- mers gaven. Deze uitslag was 24 voor en 14 tegen. Tot de tegenstem- mers behoorden de Chr. Hist, frac- tie, de Anti-Revolutionairen, de heer Regout (KVP) en drie leden van de Partij van de Arbeid, nl. mej. Tjeenk Willink en de heren van Walsum en Brongersma. BELGRADO. 24 Nov. (A.F.P.) Officieel wordt meegedeeld, dat de heer Milo van Prodanovic, gezant van Joego-Slavie te Den Haag, bij decreet van het Presidium van de Joego-Slavische Nationale Vergade- van deze heeft succes geboekt. Als ring, van zijn functie is ontheven. Mede op grond van enkele nieu we bijzonderheden, die de Enkhui zer correspondent van het A.N.P. verstrekte, en die de ronde gingen doen in de Nederlandse pers, acht- ten wij het noodzakelijk, er zelf een redacteur op af te sturen, die, in overieg overigens met onze actieve correspondent in Enkhuizen, waar mogelijk zijn licht op stak; bij de politie stootte hij op een gesloten deur. Men kon niets mededelen! En wat nu? Nieuwe bijzonderheden, die later door andere kranten, ook in den lande, zijn overgenomen, wor den in de „Enkhuizer Crt." van Dinsdag jl. gewraakt als „sensatie- journalistiek" en depolitie verzoekt aan de „E.C." te willen mededelen, „dat het verslag in het N.H.D. wemelt van onwaar heden, terwijl conclusies worden getrokken, die niet gerechtvaardigd zijn". Dat is de brutaliteit gekroond. De politie weigert iets naders te vertellen, en als anderen uit andere bronnen bijzonderheden geven, wor den deze maar pardoes, en in strijd met de waarheid, zo- als die bij de politie bekend is, on- juist genoemd! Maar dat is nog niet alles! Dato heden verschijnt er op de telex, biijkbaar van een redacteur van het A.N.P., een zeer uitvoerig relaas over het afgrijselijke moord- drama en.... dit verhaal bevat op de eerste plaats alle bijzonderheden die wij reeds Maandag gaven, die biijkbaar nu toch van de zijde der politie komen en die onze gegevens geheel bevestigen. Wij zullen der- halve gaarne vernemen om welke reden de politie, die ook wel eens proces-verbaal zal hebben op te maken wegens smaad, ons blad de smaad moet aandoen, van in een plaatselijk blad officieel af te kon- digen, dat wij' een wemeling van onwaarheden hebben opgedist, ter wijl wat wij meldden eerst bij stuk- jes en beetjes als waarheid wordt naverteld in andere plaatselijke kranten en vervolgens na drie dagen aan een „hoge krantenmeneer uit de grote stad", die zich ook niet met een kluitje in het riet laat sturen, wordt bevestigd. In dit verhaal, dat wij grotendeels kunnen passeren, omdat onze lezers het sinds Maandag kennen, worden intussen nog wel een paar mede- delingen gedaan, die als nieuw kun nen gelden. Het verslag uit Amster dam, dat op de telex verscheen, con- stateert nog eens met zoveel woor den, wat men trouwens uit ons ver haal beter lezen kon dan uit het vijftienregelige berichtje, dat offi cieel werd verstrekt, dat men hier te doen heeft met een „misdaad, zoals er tot dusver in de historle van de Nederlandse criminaliteit nog geen is geboekstaafd, zowel wat be- treft de aard, de omstandigheden en het karakter ervan" Ook na vijf dagen staat de politie, en staan de ouders van slachtoffer en dader, nog steeds voor een raad- sel, wat de motieven betreft. Moge lijk zal het dagboek van het meisje, waarover wij de eerste mededelin- gen hebben gedaan en dat de voor- naamste rol totnogtoe speelt in het zoeken en tasten naar die beweeg- redenen, bij nader psychiatrisch on- derzoek iets meer aan het licht brengen. Medegedeeld wordt nu, dat in dit dagboek van het meisje te lezen staat, behalve wat wij hebben ge- meld, b.v. deze zin: „Waarom leef ik nog?" De ouders lieten nu weten, te hebben gemerkt, dat Annie de laatste dagen voor het drama een ongewone nervositeit vertoond heeft. Dat zij zich liet vastbinden op de plaats van het misdrijf, is bekend. Vast schijnt nu te staan, dat zij dit vrijwillig deed, zonder zich te ver- weren. Was reeds van Matthie bekend, dat hij veel smaak had in het be- luisteren van hoorspelen, van het meisje wordt nu medegedeeld, dat zij vele beeldromans had ge- lezen. Het vastbinden enz. schijnt daar wel op te duiden. Zij heeft zich vrijwillig van mantel en jurk ontdaan en zich laten vastbinden in haar gymnastiekpakje. (Zij zou die avond naar de gymnastiekles gegaan zijn.) In alle toonaarden wordt nog eens bevestigd, dat van een zedenmisdrijf geen sprake is. De verhouding tussen Matthie en Annie was die van een schoolliefde, van volkomen onschuldige aard. Wederzijdse ouders zagen er wegens de jeugdige leeftijd ernst noch ge- vaar van in. Maar wat de ernst be treft, horen wij toch ook, dat Annie, die niet katholiek was en Matthie, die dit wel is, reeds een keer aan haar ouders gevraagd had, of zij katholiek mocht worden, als ze met Matthie trouwde. Isvan jalouzie geen sprake ge weest, evenmin is enig teken van onenigheid of ruzie aan het licht gekomen. De jongen had ook geen enkel materieel voordeel van zijn daad. De moeder van Matthie. mevr. B„ heeft aan het graf van het meisje, dat gisteren begraven werd, zoals men elders in dit nummer leest, o.a. gezegd: „Matthie hield van je, An nie, hij heeft dit niet gewild, hij werd door duistere machten gedre- ven". De toekomst zal moeten leren, of alleen de psychiater hierin een sleutel kan vinden voor het ont- sluieren van het geheim, of dat ook de politie daarbij nog een rol zal hebben te spelen. In dit verband komt ook weer aan de orde de vraag naar het be- staan van een geheime club of iets dergelijks. Daarover doen geruchten in Enkhuizen de ronde en er wordt ook over gesproken in het dagboek. Op Donderdag 11 November had een H.B.S.-avond plaats en Annie tekent van die dag aan: „Matthie ontving een boodschap van de zwarte slang en dientengevolge heeft hij de feestzaal reeds om 12 uur verlaten, zodat ik alleen achter bleef". Van andere zijde was ons al eerder verzekerd, dat van het bestaan van een geheime club niets bekend was, hetgeen op zich niet behoeft te verwonderen, indien het werkelijk een geheime club is! Het gehele dagboek ademt een geest van avontuur, gesproten uit de grote fantasie van een meisje in de puberteitsjaren. Volgens het verslag, dat het ANP nu geeft, toont de jongen geen spoor van berouw. Hij heeft een simpele bekentenis afgelegd. Hij heeft eerst, nadat hij zich Zater- dagmiddag om half drie bij de politie had gemeld, enige inlichtin- gen verstrekt. (Aanvankelijk was er gesproken van een fantastisch verhaal. dat hij had gedaan, en deze mededeling kwam Qok voor in het eerste bericht van de ANP-corres- pondent te Enkhuizen. Dit schijnt dan het enige concrete te zijn, dat in ons „verslag" niet juist was. maar hoe kwam de corr. van het ANP te Enkhuizen aan deze weten- schap?) Matthie verstrekte dus inlichtin- gen, waaruit slechts kon worden geconstateerd, dat hij de moord met had begaan. Er rees echter onmid dellijk twijfel aan de waarheidslief- de van de jongen (waarom? red.) en toen een der rechercheurs hem er openlijk van beschuldigde zelf *t meisje te hebben gedood, bekende hij onmiddellijk, Niemand heeft hem echter Vrijdagavond in de richtmg van de Noorderdijk zien lopen, over Uitgeleide gedaan door Minister- President dr. W. Drees, de Mi nister van Oorlog W. F. Schok- king en vele Kamerleden, ver trokken gisteren de 5 leden van de Staten-Generaal, die als waar nemers aan de delegatie voor In donesie zijn toegevoegd, naar Ba tavia. Het waren jhr. mr. M. van der Goes van Naters, H. A. Kort- hals, H. J. W. A. Meyerink, prof. C. P. M. Romme en H. W. Tilanus. De heer Romme zeide voor zijn vertrek op Schiphol, dat de omstan digheden van dien aard zijn, dat nu de missie naar Indonesie gaat natuurlijk het uiterste moet worden gedaan om te slagen, maar hij wil- de zich niet „aan speculatieve be schouwingen wagen". De heer Van der Goes van Naters hechtte er veel waarde aan, dat de federalistische nationalisten bij het overieg betrokken zijn, zodat alle 3 partijen elkaars problemen kunnen bespreken. Lukt dit niet. aldus de heer Van der Goes van Naters, dan wordt het een drama; lukt het wel, dan zijn wij zeer blij. dat wij hier van getuige hebben mogen zijn. Het zal zijns inziens moeilijk zijn 'n dusdanige positie te bepalen, dat de republiek geen dominerende. doch een gelijkwaardige plaats zal worden toegemeten. een alibi beschikt hij niet, hetgeen voor de politie, „mede in verband met zijn bekentenis, reden is als vaststaand aan te nemen, dat hij de moord heeft gepleegd". (De rechter zal voor een wettig en overtuigend bewijs nog wel iets meer willen we ten, menen wij wel te mogen op- merken. red.) Tenslotte nog een opmerking. Het A.N.P.-verhaal geeft thans een soort „reconstructie van de moord". De bijzonderheden waren en zijn geheel uit het bovenstaande bekend. Wat nu opvalt is, dat, zoals uiteraard met een reconstructie het geval dient te zijn, hierin tal van zeer gedetail- leerde bijzonderheden voorkomen, die vrijwel alle slechts bekend kun nen zijn uit mededelingen van Mat thie, die immers de enige overleven. de ooggetuige van het drama is. Maar wij weten tot nog toe niet an ders en het A.N.P.-verhaal bevestigt dit ook, dat Matthie hardnekkig over de details blijft zwij- g e n en bij een simpele be kentenis volhardt. Vraag: hoe weet men al die bijzonderheden, als Mat thie ze niet verteld heeft? Combine- ren en deduceren is voorbehouden aan deective-romans en veronder- stellingen zijn nog geen feiten. Maar dat blijft voor de verantwoording van de politie. En eindelijk nog dit: Annie is door schoolvriendinnetjes gezien, toen ze Vrijdagavond alleen in de richting van de Noorderdijk wandelde. £il groette niet. En Matthie is Vrijdag avond om negen uur, na het drama, naar het gymnastieklokaal gegaan, om Anniv te halen, hij toonde zich zeer verbaasd, dat Annie niet aan de les had deelgenomen. De jongen laat zich in geen enkel opzicht over de drijfveren van zijn daad uit. Hij blijft zich kalm en rus- tig gedragen. leest en eet normaal. Hij is nu overgebracht naar het Huis van Bewaring te Alkmaar. waar de justitie het onderzoek in dit afschu- welijke en geheimzinnige drama voortzet. ENKHUIZEN. Woensdatpniddag vond de begrafenis plaats van het meisje Annie Rolle, dat Vrydag- avond op zo een tragische wijze de dood heeft gevonden. Zoals te verwachten viel. be- stond hiervoor een zeer grote be langstelling. die gelukkig niet het karakter had van een hinderlij- ke sensatiezucht. Langs de weg stonden velen de stoet gade te slaan. zichtbaar diep onder de indruk. In de stoet liepen o.a. mee de familie leraren en leer- lingen van de HBS buren en leden van de athletiekclub HBS-Flevo. Ook het gemeentebestuur en le den van de commissie „Jeugdbe- langen", waarvan Annie medewerk- ster was. waren aanwezig. In de aula op de algemene be- graafolaats werd het woord ge- voerd door de eerwaarde heer K. Bosma. voorganger van de Snouck van Loosenkark op de Breedstraat. Ook sprak burgemeester Hasoels woorden van troost en bemoediging vooral tot de heide ouderparen. die zo zwaar werden getroffen. Voorts verzocht spreker aan de burgerii enige oieteit ten opzichte van de betrokkenen en geen voet te geven aan onverantwoordeliik gepraat. ..Wii hebben." aldus de burge meester ..dagen van ontzetting en schrik achter de rug" en hii rele- veerde hoe hii onmiddelliik na het vernemen van het treurige nieuws met de beide families had gespro ken. Tot hem had de moeder van het overleden meisje Zondrvmid- dag gezegd: ..Het is voor ons heel erg. maar vo"r de familie Buisman nog erger." Dit leidde er toe dat de ouders van de jonge Matthie Zondaeavond on, bezoek gingen bij de ouders van bet meisie. dat door Ma+thie was gedood. ..Ik hoop, dat de hureerii van Enkhuizen." zo be- sloot de burgemeester. ..rekening zal houden met de grootheid van dit leed en dat ieder zal begriinen. dat deze zwaar getroffen families be- ho'-er, te worden ontzien." Na deze korte plechtigheid werd 'het. stoffelijk overschot ter aard° becteld De heer Bosma had het Onze Vader" en een familielid denkte voor het betoonde mede leven. Gearmd volgde daarop het vier- tal ouders naast olVaar Iopend de haar met het ctoffeliik overschot '-an Ann'0 Rolle naar de groeve. En aan de groeve was het de moe der van Matthie. die temidden van de talloze familieleden. vrienden en helangstellenden woorden van troost sural' tot de ouders van An nie en healoot met de woorden- Metthle hield van ie. Annie H'" hopft dit niet gewild. Hii werd doe»- thiistere rnaehten gedreven Nadat velon epn Ipat^te greet aan de overledene hadden gebracht was de plechtigheid ten einde. De Franse Assemblee heeft j.l. Woensdag met 316 tegen 164 stem- men haar vertrouwen in de rege ring-Queuille uitgesproken. Hier na trokken de Gaullisten, op ver- zoek van premier Queuille, een motie in, waarbjj de. instelling ge vraagd wordt van een parlemen- taire commissie om een onderzoek in te stellen naar de hulpbronnen en de activiteit van de commu- nistische partij. Queuille was van mening, dat dit een zaak was van de gerechtelijke autoriteiten. Er werd echter wel gestemd over een communistisch amendement op deze motie, waarin een parlemen- tair onderzoek wordt gevraagd naar „de gelden die in West-Europa zijn verdeeld door Irving Brown, de vertegenwoordiger in Europa van het Amerikaanse vakverbond AFL". Het rode amendement werd verwor- pen met 379 tegen 180 stemmen. Het kwam verschillende malen tot heftige scenes in de Assemblee zowel voor als na de stemming over de vertrouwenskwestie. Zo werd de voorzitter van de socialistische frac- tie, Lussy, luide toegejuicht toen deze er zijn schande over utsprak dat de communisten zich beledigend hadden uitgelaten over een groot soldaat als maarschalk Montgomery. Nog stormachtiger scene volgde op een communistische aanval op de Belgische minister Spaak. De com munist Duclos zei n.l. Toen het er om ging Hitler te bevechten, was Spaak voorstander van neutraliteit, maar vandaag is hij oorlogsstoker tegen de U.S.S.R. Deze opmerking werd met uitroepen van afkeuring ontvangen en voorzitter Herriot achtte haar „ontoelaatbaar".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1