PEIGNOIR DE RECLAME-WAARDE VAN DE KAASMARKT ADV0CAAT Firma f II. KBAAKMAN Z00N FILMS VAN DEWEEK r 'n Tip voor HEREN J. SPRUIJT WETHOUDERS-SALARISSEN VERDUBBELD ALKMAAR EN OMSTREKEN Veel buiten lands bezoek Bij het dertigjarig bestaan van A.V.V. Alkmaar" (Go-Ahead) ..K0F/P - Magaziinen Marktberichten PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zoterdag 27 November 1948 Nieuws van Olympus Over enige dagen volgen hier nadere mededelingen over de verkoop van onze advocaat (kwaliteit G). Leest ze en volgt ze op PLATTE STENEBRUG 104 ALKMAAR n" K.A.B.-HOEKJE Alkmaarse Kamermuziekvereniging K.A.B.-ONTWIKKE- LINGSAVOfclD De Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisat'ie Onze agenda V A.F.C.-Nieuws CHIQUE R.K. Handbalclub A.O.G. Prof. dr. W. Lampen o.f.m zestig jaar Bergen, weer vliegveld? Schilderij aangekocht Gemeenteraad Koedijk De Schager vlees-affaire GEMEENTERAAD HARENKARSPEL DE ALGEMENE LEDENVERGADERING ,VAN V.V.V. stond dit- maal in het teken van de kaasmarkt. Reeds uii de mede- delingen van de directeur, de heer G. Rijs, bleek de betekenis van de kaasmarkt als reclame-object voor het Nederlandse pro duct in het buitenland. Het aantal bezoekers aan de kaasmarkt dit seizoen werd op 140.000 geschat, waarvan zeker tien tot twintig procent tot de buitenktnders gerekend kon worden. Ge- durende dit seizoen bedroeg het aantal overnachtingen van buitenlanders in Alkmaar alreeds 8029, w.o. uit Belgie 597, Engeland 249, Frankrijk 167, Zwitserland 123, Denemarken 83, Amerika 72, Oostenrijk 23, Zweden 30, Spanje 9, Tsjecho- Slowakije 3, Luxemburg 3, Afrika, Australie en Azie elk 1. Aan bezoekers uit het buitenland werden 5150 kaasjes tegen buitenlandse valuta verkocht, niet alleen een deviezenbron, doch tevens een tastbare reclame voor de kaas in het buitenland. Besehuitjes met kaas gingen er 'n 40.000 weg dit seizoen. Het aan tal torenbeklimmers bedroeg 19.370; 3910 personen maakten de rond- vaart door de Alkmaarse grachten; 88 de rondvaart naar de Langedijk; terwijl 743 personen, w.o. 300 bui tenlanders de bustocht vanaf de kaasmarkt naar de Wieringermeer en Afsluitdijk meemaakten. Er wer den door V.V.V. 8000 geillustreerde folders en 600 geillustreerde boek- jes over Alkmaar uitgereikt; er werden voorts 3000 inlichtingen verstrekt. Dit zijn enkele cijfers die de be tekenis. zowel van V.V.V. als van de kaasmarkt duidelijk in het licht stellen. Er werd op gewezen, dat het be- drijfschap dit jaar weer door een bijdrage van ,f 30.000 de aanvoer- ders tegemoet kwam in de markt- onkosten; het B.Z. gaf daardoor blijk het standpunt van de aan- voerders te delen, dat het niet aan- gaat. dat zij alleen de reclame, die er van de Alkmaarse kaasmarkt voor het gehele Nederlandse pro duct. de kaas een belangrijk ex- portartikel uitgaat. moeten be- lale'h. Daar het nog niet vaststaat, dat ook het volgend jaar weer een dergelijke subsidie tot instandhou- ding van de kaasmarkt gegeven zal worden, werd het bestuur opgedra- gen om in samenwerking met bet gemeentebestuur al het mogelijke daartoe in het werk te stellen. Ledental stijgt Een verheugende mededeling was het, dat het aantal ieden stijgende is; bedroeg dit begin '48 slechts, 298 thans bedraagt het 456. terwijl voor 1949 een stijging tot 500 leden ver- wacht. wordt. De ontvangsten aan contributies bedroegen vorig jaar f 634. doch dit jaar reeds f 2.560. dank zij het feit, dat vele zaken- mensen hun bijdrage vrijwillig ci belangrijk verhoogden. Verwacht v'ordt, dat de gemeen- te, die tot dusver een subsidie ver- leende. gelijk aan het bedrag der contributies, ook in '49 dit stand punt zal innemen; of anders in na- volging van andere gemeenten een subsidie van 5 ct per inwoner zal verlenen. Een ander verheugend feit is. dat V.V.V. wat ruimer in haar geld- middelen komt te zitten: wees de beeroting 1948 een eindciifer van f 4000 aan, de inkomsten bedroegen dit jaar reeds f 18.692; de uitgave-i echter f 17.877. Op de volgend voor- jaar te houden jaarvergadering zal de rekening over 1948 wel meer cij fers te zien geven De begroting 1949 gaf nogal aan- leiding tot discussie; deze werd aangeboden op een eindbedrag van f 8.790.Aan contributie was ech ter slechts 750.geraamd. het- geen niet klopte met de reeds eer- cler ter zake gedane mededeling. Voor de gidsen-opleiding was geen bedrag geraamd, doch hiervoor zal alsnoe een post worden uitgetrok- ken. Toegezegd werd, dat in het vervolg de vergaderingbezoekers 'n exemplaar van de begroting zullen ontvangen. Tussen haakjes het aantal be zoekers was buiten het tiental be- stuui'sleden zeer gering; slechts een dozijn leden, waarvan 50 net. nog uit actieve restauranttiouders bestond gaf blijk van belangstel- ling. Een door de heer Vlotman rr- mens enkele leden ingediend voor- stel om de statuten te wiizigen. zo- dat het doen van voorstellen en het indienen van bestuurscandidaten vergemakkelijkt werd, vond zo- doende niet voldoende steun uit de vergadering; het werd op verzoek van de heer Koppelaar aangehou- den. In de commissie tot nazien der rekening werden benoemd de brfrn De Haas. Moov en Verwer. De he- ren D. Scheffel en G. v. d. Post werden. daar geen andere candida- ten waren ingediend. door de voor zitter zonder stemming her- kozen verklaard. De heer Marga- dant. die ook aan de beurt van af- treden war stelde zich weeeng ver- trek uit de stad niet herkiesbaar. Daar het bestuur in afwijking van de statuten reeds op de vorise vergadering tot tien personen was uiteebreid en de statuten slechts een bestuur van hoogstens 9 personen toelaten, werd deze vacature niet vervuld. Het bestuur zal uit zijn -midden de nieuwe voorzitter aan- wijzen. Margadant ere-lid De heer Scheffel releveerde de staat van dienst van de afgetreden voorzitter. die in 1922 in het be stuur kwam. 14 jaar secretaris en 3 iaar voorzitter was van V.V.V Uit erkentelijkheid voor zijn verdien- sten bood spr. de heer Margadant, mede namens de leden, een wand- boH aan. Op voorstel van de heer A. Elte werd de heer Margadant A.s. Maandag is er geen training voor de dames. Zij, die nog geen uitnodiging hebben voor. de St. Ni- colaasavond, wenden zich ten spoe- digste tot mej. Kunst, Kanaal 17. HerenlH In verband met de St. Ni- colaasavond worden alle heren athleten a.s. Dinsdag op de training verwacht. Voor hen, die onmogelijk in staat zijn Dinsdagavond op de training te komen, is het raadzaam, zich ten spoedigste te wenden tot de heer Smit, Nieuwesloot 97, Alk maar. Voor liefhebbers van de Athletiek sport en die nog geen lid zijn, volgt hier een goede wenk: Geeft U als- nog op als lid van Olympu^ aan een der bovenstaande adressen en U ontvangt eveneens een uitnodiging voor de-St. Nicolaasavond. hierop bij acclamatie tot erelid be noemd. Voor een en ander toonde de voorzitter zich zeer erkentelijk; hij had altijd met groot genoegen zijn functies in het bestuur ver vuld en verheugde zich erop, dat door zijn benoeming tot lid van verdienste, de banden met de VVV bestendigd blijven. Hij deelde voorts mede, dat het bestuur ook de af getreden administrateur, de heer Verwer, meende een wandbord te moeten aanbieden, uit waardering voor hetgeen hij voor de VW ge- daan had. Mededelingen Medegedeeld werd, dat de heer G. de Munk, beheerder van het Sportpark. als adviserend bestuurs- lid door de gemeente gedelegeerd was. Voorts vernamen wij, dat VVV door het schenken van een zestal medailles het houden van verschil- lende manifestaties gestimuleerd had. Er werden dit seizoen 3000 in- formaties verstrekt. Het bestuur ontvangt gaarne opgaaf van dege- nen, die kamers, met of zonder pen sion, wensen te verhuren, aangezien naar pensions nog steeds veel vraag is. Aan de tocht naar Schiphol werd door 'n kleine 500 personen deelge- nomen. In Jan. '49 zal een gidsen- cursus worden gehouden, waarvoor belangstellenden zich aan het VVV- bureau kunnen opgeven. Aan de heren v. d. Ploeg en Koppelaar, die dit seizoen als gids optraden, werd daarvoor dank gebracht. De heer v. d. Ploeg gaf het be stuur in overweging voor bezoekers op niet-marktdagen de kaasdragers- kamer ter beschikking open te stel len en een filmvertoning over de kaasmarkt en de stad mogelijk te maken. Het bestuur zegde toe, dit denkbeeld te verwerkelijken. De geluidsinstallatie, op instigatie van de directeur van het markt- wezen aangebracht, scheen niet in de smaak te vallen bij de hande- laren; ook anderen bleken over dit experiment niet enthousiast. De carillonbespeling echter ondervond algemene waardering. Bij de rond- vraag kregen wij te horen, dat er uit Den Bosch een telegrafisch be- richt van verhindering wegens za- kelijke bezigheden van de secretary de heer Joosten, was ingekomen. Ook de kaaswimpel kwam nog even ter sprake; de menihg uit de ver gadering, dat de wimpel voor velen te duur was. werd door de voor zitter niet gedeeld. De heer Heuse- veldt gaf in overweging het volgend jaar bij de kaasverkoop de midden- stand in te schakelen, terwijl ook van andere zijde geadviseerd werd volgend jaar de beschuitjes- met-kaas-verkoop zelf ter hand te nemen. De heer Mooij opperde, zo- als hij, naar hij zei, 12 jaar geleden ook al eens ter vergadering gedaan had, het denkbeeld, om Alkmaar als forensenplaats te propageren. De voorzitter vefwachtte daarvan, ge- zien de moeilijkheden voor de bouwnijverheid, weinig succes. De heer Elte vroeg om meer contact met de Ver. ,.Oud-Alkmaar", waar- na de heer C. Brouwer nog even de vrjjwillige contributie-verhoging ter sprake bracht; hij constateerde, dat het bestuur bij de oplegging der be- dragen de verhoudingen tussen de verschillende belanghebbenden uit het oog had verloren. Van bestuurs- zijde werd hierop geantwoord, dat het hier slechts suggesties betrof en dat ieder vrij blijft zijn vrijwillige bijdrage zelf te bepalen. Na pog enige discussie volgde sluiting onder dank. A.V.V. Alkmaar" („GoAhead" Het is 30 jaar geleden, dat een tiental leden en een donateur voor de eerste maal ter vergadering kwamen op de bovenzaal van Lon don op de Verdronkenoord. De lei- ding van deze oprichtingsvergade- ring was in handen van Frits Brands, die vanaf dat ogenblik te vens belast was met de taak van voorzitter. Penningmeester werd Jaap Booy, terwijl het secretariaat in handen kwam van Bill Emmer. Als voetbalhome werd de Krocht uitgezocht, waar dan ook de eerste schreden van de pas opgerichte ver- eniging werden gezet. Na Tang debatteren werd beslo- ten de vereniging te dopen met de naam van ..GoAhead". Al spoedig telde de vereniging aardig wat leden en donateursttri ces) en kon worden begonnen met de lste vriendschappelijke wedstrij- den te spelen. Daar deze wedstrij- den niet onverdienstelijk werden gespeeld werd besloten in de Nrd- Hollands'e Bond te gaan spelen. De eerste competitie-wedstrijd werd ge speeld tegen KVV, welke na met 30 te hebben voorgestaan, een 3-3 gelijk spel opleverde. Het lste elftal eindigde dat jaar op de tweede plaats, terwijl het tweede in de Alk maarse Bond besllg legde op de eerste plaats. Het tweede jaar speelde het le reeds in de eerste klas NHVB, ter wijl het tweede en derde elftal in lagere afdelingen van deze bond m- gedeeld werden. Ook werd er van terrein gewis- seld en kregen zij de beschikking over het terrein aan de Wilhelmina- laan, waar menige triomf werd ge- vierd. Het bleef echter met bij triomfen, de vereniging zou ook zware tegenslagen krijgen, die haar zouden nopen het bijltje er bij neer te leggen. Enkele jaren later werd de ver eniging echter weer nieuw leven ingeblazen onder hernieuwd voor- zitterschap van J. Schipper met de heer Souge als secretaris, welk be stuur zeer veel voor de vereniging heeft gedaan. Weer moest van ter rein worden veranderd en werd n rein gedeeld met RKAFC bij Vcr- bernue. Dit was echter niet zo zeer naar de zin van AFC, maar ook GoAhead" had liever een eigen berne. Dit was echter niet zo zeer veld, waarop heden ten dage nog steeds gevoetbald wordt aan de Westerweg. Nadat dit terrein met alle macht in de staat van een voet- balveld was gebracht. werden hier ook de eerste successen geboekt in de vorm van een kampioenschap le klas NHVB. Toen de KNVB was bereikt, kwa men er andermaal moeilijkheden, want het veld moest aan nieuwe eisen voldoen. er moesten goede kleedkamers op het terrein aange- De leden van, de H.K. Landarbei- dersbond worden herinnerd aan de H. Mis op Zondag 28 Nov., te 7.30 uur, in de kapel van Huize „Sint Augustinus". Vervolgens aan de jaarvergadering op Dinsdag 30 Nov. in de zaal Beemster. Aan de verschillende vakafdelin- gen. die hun actie voor de inzame- ling van de jubileumgave nog niet beeindigden. willen we vragen, de te houden bijeenkomsten en verga- deringen te benutten, om de leden te wijzen op de mogelijkheid om alsnog de bijdrage te storten. Heden, Zaterdag 27 Nov., ver- wachten jvij alle propagandisten tus sen 7 en 8 uur, bij Haring, om het materiaal voor de manifest-actie in ontvangst te nemen. We vertrouwen dat alien, die zijn opgeroepen, zul len komen. bracht worden en dat kostte de vereniging, die toch al niet rijk be- deeld was, heel wat geld. Maar ook dit kwam in orde. De eerste wedstrijd in de KNVB werd van Andijk gewonnen, welke wedstrijd door een duizendtal toe- schouwers werd bijgewoond, waar- na onder leiding van de heer Mein- ders in dat seizoen zelfs de derde klasse werd bereikt. Hierin moch ten wij echter slechts 6en' jaar ver- toeven om daarna weer te degra- deren tot de vierde klasse. Be.ituursmoeilijkheden maakten het de vereniging moeilijk, in wel ke jaren het vooral aan de heer Souge. die het voorzitterschap later waarnam, te danken was, dat de vereniging de tegenslagen weer te boven kwam. Drukke werkzaamhe- den noopten de heer Souge echter, zijn bestuursfunctie neer te leggen, die door jongeren werd overgeno- men. Ook de oorlog drukte zwaar op de vereniging, door verlies van spelers, wat de vereniging dwong in de eerste klas van de NHVB te gaan spelen. Toen de vereniging na de bevrij- echter weer in de 4e klas KNVB terugkeerde had zij de grootste moeite om zich te handhaven. wat er dan ook toe leidde, dat in het seizoen 19461947 ..GoAhead degra- deerde naar de eerste klasse NHVB waarin thans nog wordt gespeeld. De geest in de vereniging is ech ter uitstekend en de diverse stan- den der elftallen in de competitie wijzen er op, dat ..GoAhead" weer hard op weg is het verloren terrein in de KNVB te herwinnen, waar- mee wij deze vereniging dan ook veel succes toewensen. Het concertseizoen van deze vere niging werd geopend met het op- treden van het Concertgebouw- Blaaskwintet gevormd door Hubert Barwahser (fiuit), Haakon biotijn (hobo), Bram de Wilde (clarinet), Jan Bos (hoorn) en Thorn de Klerk (fagot). Dat hier perfect gemusiceerd zou worden stond wel boven alle twijfel verheven, maar dat we nu eens uit- sluitend blaasinstrumenten te horen kregen, was wei iets bijzonders, een combinatie van instrumenten welke we hier waariijk te weinig kunnen beluisteren. En het was jammer dat zo veel amateurs die een biaas- mstrument bespelen, in geen velden of wegen te zien waren. Het per- tecte voorbeeld kan zo buitenge- woon leerzaam zijn. De programma samenstelling was zeer conventio- neel. Mozart, Haydn, en een minder bekende meester n.l. Danzi, uit on- geveer dezelfde tijd. Deze avond was er een voorbeeld van hoe grote meesters met simpele middelen wonderen weten te doen en hoe zij geen middelen nodig hebben, be- grippen buiten de muziek om zoais romantiek e.d. Het was zuiver mu ziek zonder meer, vreugde om- het schone spel der noten, welke on- middellijk tot het hart sprak. Haydn's eenvoudige kwintet werd gevolgd door een Triovan Mozart voor hobo, clarinet en fagot, een juweel van rhythmiek en hierna on- middellijk een divertimento waarin Mozart's kunst in verscheidene fa- cetten, werd belicht. De vrijwei on- bekende meester „Danzi" bracht wel een vitale aiwisseung in ae avond. De virtdbse behandeling van de stemvoering plus geestige inven- tie, hield de aandacht voor dit kwintet wel sterk gespannen. Na een charmant „Kieines Trio" van Haydn werd besloten met weer een Divertimento van Mozart, een brillant stuk en naar evenredigheid virtuoos en brillant uitgevoerd. Het publiek was in groot aantal aanwe- zig en liet het de kunstenaars aan verdiende bijval niet ontbreken. Het was een groot succes en we hopen het Concertgebouw Blaaskwintet meerdere malen op ons concertpo- dium terug te zijn. Het bestuur van de Kamermuziekvereniging zal zeer velen van dienst kunnen zijn door in het vervolg de concerten niet om half acht, maar op de meest gebrui- kelijke wijze om acht uur te laten beginnen. Dit is de enlgste klacht welke men over de Kamermuziek- ver. te horen krijgt. En dit bezwaar is toch wel te overkomen. W. Schreurs In het Victory-hotel kwam Don- derdagavond de K.A.B. bijeen ter bijwoning van de tweede ontwik- kelingsavond van dit seizoen. Na een openingswoord door de voorzitter van de K.A.B., de heer L. v. Jaarsveld, stond de avond ver- der in het teken van de Publiek- rechterlijke Bedrijfsorganisatie, waarover de -heer J. Dominicus, leraar aan het R.K. Lyceum, een uitvoerige beschouwing hield. In tegenstelling tot de uitgebreide lectuur over dit onderwerp, die over het algemeen ..voor de massa niet erg bevattelijk is, gaf de heetDpmi- nicus in een uitvoerig betoog de betekenis van het wetsontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie duidelijk weer. Door deze nieuwe staatsordening worden machtsverhoudingen ver- vangen door rechtsverhoudingen. Spr. vergeleek de huidige sociale maatregelen, die ten doel hebben de arbeid aantrekkelijker te maken en het leven van de arbeider te veraan- genamen, met het Rode Kruis, een organisatle die in de strijd 66k ach- teraan komt, De basis echter moet veranderen. Het leven moet niet aangenamer worden, het moet beter zijn, de werkvoorwaarden moeten gezond zijn. Het proces' der ontwikkeling van de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie duurt reeds ongeveer 25 jaar. Het duurt zo lang, omdat en de werkgevers en de werknemers niet steeds medewerkten. Voorts zijn er verschillende groeperingen voor wie de nieuwe organisatie een ontwerp van tegenstrijdigheid is. Want voor- op moeten wij stellen, dat hier een levensbeschouwing ten grondslag ligt aan een regeling, die de. gehele samenleving gaat veranderen. De Publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie is de grondwet voor het bedrijfs- leven, het is een raamwet, waaruit alle andere wetten voort moeten komen, een ontwikkelingsproces, dat nog wel jaren duren kan. Daarom dienen alle werkers in 't oog te houden, dat met het in wer- king treden van deze nieuwe rege- Cinema Bioscoopbezoekers met sterke ze- nuwen, die 'n sterk verhaal in film vorm willen genieten, kunnen in „Cinema" terecht. Deze film ver- plaatst ons zoals de Nederlandse titel reeds doet vermoeden, in het luguber milieu van de onderwereld waar de liefde voor het edele en het respect voor de evenmens ver te zoeken is. 'n Oud-vliegenier, die per ongeluk in dit milieu verzeild raakt, doch zich er weer van fos wil maken, wordt onder verdenking van moord gebracht. Dan volgt de boeiende en sensationele geschie- denis van de strijd tussen politie en onderwereld, welke eindigt met de zege van de eerste. De film is niet voor de opgeschoten jeugd geschikt; de leeftijdsgrens van 18 jaar is niet overbodig gesteld. Harmonic HAMLET Een verfijnd stuk tragedie, deze Hamlet, die in zekere zin door de filmbewerking van Olivier tot nieuw leven gewekt wordt. Na het zien van deze film is men ervan overtuigd, dat men een me^ter- werk aanschouwt heeft en zou men aanvankelijk nog geneigd zijn, zich af te vragen, wat hier overheer- send is, het toneel of de film, na twee en een half uur geboeid zien en luisteren, moet men erkennen, dat beide kunsten hoe tegenstrijdig het ook klinkt. geheel tot haar recht komen. Men wordt getroffen door de boeiende. treffende en scherpe dialogen, die steeds weer bekoren door de bloemrijkheid der schone oud-Engelse taal van Sha kespeare, men wordt echter even- zeer geboeid door het meesterlijk camera-werk, uiting van een mo- derne techniek. De muziek speelt daarbij een uiterst suggestieve rol, die zeker niet te verwaarlozen is. Een groots werk dat men niet on- gezien mag laten. Alkmaars BioscoopTheater HET GEBEURT MORGEN Stel voor dat in uw courant van heden reeds .wordt medegedeeld 't nieuws van morgen, dan kan men toch met recht spreken van een wel zeer fantastische geschiedenis. Wel- nu, dat maakt een reporter mee in de film „Het gebeurde morgen". Dat dit tot qllerlei vreemde ver- wikkelingen aanleiding geeft, laat zich begrijpen. Gelukkig wordt dit geval op vrij vrolijke manier voort- gezet en blijkt het, dat deze repor ter er niet altijd voordeel van heeft en nog menig benauwd ogenblik moet doormaken. De romantiek is ook niet vergeten en het einde komt met een gelukkig paar. Het voorprogramma werd ge vormd door uitgebreid nieuws en een aardig tekenfilmpje. Victoria ..Victoria" brengt deze week de film „Twee zusjes uit Boston",, een aardige geschiedenis met enige zeer interessante, hoewel duistere ver- wikkelingen. De hoofdrollen van deze zusjes worden vertolkt door June Allyson en Kathryn Grayson. Hoewel het een aardig verhaaltje is, is het geen film, die enige in- houd heeft. Voor personen boven 14 jaar is deze film wel toeganke- lijk. Er zijn enige prachtige opera- fragmenten in verwerkt, welke ook op schitterende wijze worden gezon- gen. Jimmy Durante, die een be- langrijke rol bij al de verwikkelin- gen speelt, zorgt weer voor de vro lijke noot in het geheel. Voor een paar uur ontspanning is deze film wel aan te bevelen. In het voorprogramma draait naast Wereldnieuws nog een korte reclamefilm. 'T GULDEN VLIES, 8 uur: Alkmaarse Kamermuziek vereniging. Bioscopen: HARMONIE: Hamlet, 18 jaar. VICTORIA: Twee zusjes uit Boston, 14 jaar. CINEMA: Onderwereld, 18 j. A.B.T.: Het gebeurde mor gen. 14 jaar. APOTHEKEN: Mevr. de'Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: Adr. Louwe, Geestersingel 26, telef. 2290. ling de overwinning nog niet be reikt is, maar dat slechts een begin is gemaakt op de goede weg. In dit verband wees spr. op de speciale cursus, die door de Schola Publica zal worden gegeven in Fe- bruari en die door prof. Veraart, prof. Romme en minister v. d. Brink zal worden geleid. De vakorganisatie zal in dit alles een grote en veranwoordelijke taak hebben. De gehele organisatie werd daarna door de spreker in duide- lijke bewoordingen uiteengezet, zo- dat velen op deze leerzame avond een geheel nieuwe en betere kijk kregen op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, die voor het wel en wee van de arbeidende mens van zo groot belang zal gaan worden. Na het beeindigen der rede gaf de heer Dominicus gelegenheid tot het stellen van vragen, wearvan een ruim gebruik Werd gemaakt. Voorzitter maakte van de gele genheid voor het stellen van vra gen gebruik om te wijzen op de uit- latingen van Ir. Keus, gedaan tlj- dens een bijeenkomst van de Ned. Mij. voor Handel en Nijverheid. Daarbij gaf hij te kennen, ernstig van menlng te moeten verschillen met de stellingen van Ir. Keus, voor zo- ver betreft het teruggaan naar ge heel vrije economie, het scheppen van een arbeidsreserve en hfet diri- geren van arbeiders van het ene be- drijf naar het andere. A.F.C. I—L.S.V.V. I A.F.C. 2—Berdos 2 Foresters 2—A.F.C. 3 Randers 3A.F.C. 4. Jun.: A.F.C. aKolp. Boys a A.F.C. bZeevogels a Volendam bA.F.C. c afgelast. VIOS—A.F.C. b Adsp.: A.F.C. aKolp. Boys a Meervogels bA.F.C. d A.F.C. eLimmen b HSV b—A.F.C. f (Zat.) Limmen cA.F.C. g (Zat.) A.F.C. jMeervogels c (Zat.) Een programma om van te smul- len. Een „Elck wat wils". Voor de sportliefhebbers wederom de gel3genheid om AFC aan het werk te zien, daar er verder in Alk maar niet wordt gevoetbald!!! Spe lers van het eerste, ge#"t de belang stellenden een middag van goede sport. Als het nog even beter is als verleden week, zijn wij dik tevre- den. Het tweede en derde zijn verplicht om te winnen Als 66n man het veld in en danHet vierde zal zich in moeten spanneh, want de puiitjes worden kostbaar, maar, waar een wil is, is te winnen! De junioren laten ons Ook weer juichen. De adsp. komen altijd met verrassingen; ik zal mijn schoen klaar zetten en kijken hoeveel over- winningen er komen. A.F.C.-ers van het eerste, tot en met de J-adsp., aan de slag! Verrast uw vrouw met een Wij hebben een prachtige collectie, waaruit U zeker keuze kunt maken. - Prijzen: f 86.— f 57.— f 39.50 f 36.60 f 32.85 f 29.75 (Advertentie) Morgen is heel Katholiek Alkmaar aan de Westerweg. Het tweede elf tal van A.O.G. speelt thuis tegen de Wormer op het AFC-terrein. Dit belooft een spannende wedstrijd te worden. Zorgt A.O.G. II voor een verrassing? Gezien hun technisch goede spel van de vorige week tegen Heemskerk, is dit zeer goed moge lijk. A.O.G. I heeft een vrije Zondag. Het bestuur verwacht alle leden morgen op het A.F.C.-veld. Aan- vang 3.30 uur.en Woensdagavond in „Kinheim". Heden viert prof. dr. Lampen ofm te Wychen zijn zestigste verjaardag. Deze bekende Minderbroeder-ge- leerde geniet niet alleen in zijn ge- boortestad Alkmaar grote bekend- heid, doch telt in geheel Nederland en ver daarbuiten zijn wetenschap- pelijke vrienden. Want juist door zijn Franciscaanse eenvoud en blij- moedigheid werd hij in de loop der jaren, nadat hij in 1914 priester ge- wijd was, in talrijke hoge functies in de Minderbroederorde gekozen en verbleef jarenlahg in Italie, om zijn te Miinchen verworven doctorstitel in de Philosophie ten nutte te ma ken bij het samenstellen van ver schillende geschriften. In 1931 werd hij buitengewoon Hoogleraar te Nij- megen. om in 1938 een grote reis te ondernemen door de Scandinavische landen voor wetenschappelijk on- derzoek. terwijl hij in 1939 als Defi- nitor-Generaai van de Minderbroe- dersorde wederom naar Rome ver- trok. waar de oorlog hem overviel. Na de oorlog werd hij in het kloos- ter Alverna te Wychen geplaatst en verricht daar wetenschappelijk werk door het samenstellen van geschrif ten en publicaties. SLECHTE KAARSJES ALKMAAR. P.-V. is opgemaakt tegen een grossier en twee winke- liers wegens het tegen veel te hoge prijzen verkopen van z.g. kerst- boomkaarsjes. die van zeer slechte kwaliteit waren. Enige duizenden kaarsjes zijn in beslag genomen. NOT. EXAMEN ALKMAAR. Te Den Haag slaagde voor het derde (laatste) deel van het Notarieel examen, de heer J. C. Verkade, alhier. Blijkens het voorlopig versiag van de Marinebegroting achten enige Kamerleden het beter, dat het hui dige marine-vliegveld Valkenburg als luchthaven van de legerlucht- macht gebruikt wordt. Voor wat de plaats van een eventueel marine- vliegveld aangaat, dachten deze leden aari Bergen, dat voor de marine met het oog op Den Helder bij uitstek gunstig gelegen is en waar terrelnen in rljkseigendom be- schikbaar zijn, omdat reeds v66r 1940 tot de aanleg van een mtlitair vliegveld te Bergen was besloten. BERGEN Na 'n voordracht van het Kunstenaars-Centrum, dat uit !n aantal ingezonden werlten in volg- orde van voorkeur. Jaap Min, David Kouwenaar, M. D. Vis en F Kam- s'tra had voorgedragen, heeft het college van B. en W. het schilderij van Jaap Min „Freule" voor de ge meente aangekocht. Op dit schilde rij, dat meerdere malen geexposeerd werd, is Huize ..Kranenburg" als achtergrond aangebracht. Jaap Min is thans werkzaam aan twee muurschiideringen in fresco in de parochiekerk te Bergen, voor- stellende: Petrus en Paulus en het Wonder van Bergen, dit laatste In drie1 taferelen. GEMEENTERAAD BERGEN De Gemeenteraad komt Maandagavond om half 8 lh vergadering bijeen. K.J.B.-FILMAVOND HEILOO. Dezer dagen hield de K.J.B. een filmavond, waarop een tweetal zeer interessante werken werden vertoond. De eerste film was een documentatie, waarin de strijd van de Geallleerden voor de vrijheid der wereld uitstekend werd weer- gegeven, in de tweede film werd een overzicht gegeven van het vruchtbaar en bewoonbaar maken van een grote vallei. door middel van dammen, waterwerken, kracht- stations en proefboerderijen. Door de voorzitter werd nog medegedeeld, dat ieder die nog iets te vorderen heeft van of scnuldig is aan de K.J.B., dit bij de penning meester, de heer L. Jonker, zo spoe dig mogelijk in orde dient te maken. KOEDIJK. Onder voorzitter schap van de Burgerri»ester C. J. Schellinger vergaderde de gemeen teraad van Koedijk. Een tijdelijke bijslag werd ver- leend aan het personeel der ge meente (f 4.50 per maand, voor zo- ver de bezoldiging lager is dan f 308 per maand). Het ontwerp der verordening tot het regelen van de persoonlijke diensten, met betrekking tot het wegruimen van sneeuw en het be- strijden van gladheid op wegen, werd, nadat alle leden van de raad de noodzakelijkheid van deze maat- regel hadden ingezien, goedgekeurd. Bij de rondvraag bleek, dat ook de raad niet van geestigheid was verstoken, want een der leden had een voorstel om tijdens de vergade ring voortaan de Churchill-sigaar van Koedijk's sigarenfabriek te ro- ken. Hierna werd met een woord van dank gesloten. BESCHULDIGING VERVALLEN VERKLAARD De Kantonrechter plv. Mr. Schen- keveld deed gisteren uitspraak in de zaak van J. Vink, Commissaris van Vink's Uitg. Mij. te Alkmaar, wie eerder door het Tribunaal een boete van flO.OOO was opgelegd met ontzetting uit de rechten. Thans werd de beschuidiging van collabo- ratie vervallen verklaard. waarmee ook de gemeide boete vervalt. In ons versiag over de Rachtszaak van de Schager Vlees-affaire is en kele keren sprake van de P.V.C. O.a. wordt erin gezegd, dat perso neel van de P.V.C. vet en viees zonder bon kreeg en dat 'n koe ge- slacht werd zonder toestemming van de P.V.C. In beide gevallen moest dit zijn de P.T.C. (Plaatselijke Toewijzings Commissie) zoals insiders wel zul len hebben begrepen. OMZET GROENTENVE1LING Z.O. BEEMSTER. De omzet van de Groentenveiling beliep tot 19 November van dit jaar f 2.783,349,36 tegen f 2.021,498 in hetzelfde tijd- vak in het afgelopen jaar, alzo in 1949 f 762.060,36 meer, NRD.-SCHARWOUDE, 27 Nov. 2000 kg aardappelen: Bevelanders 4.80; bl. Eigenh. 5.30; 8000 kg rode kool 78.40; 13.000 kg gele kool 66,10; 12000 kg groene kool 6—7.5Q 57.000 kg witte kool 2.50; Succe^ witte 5—6; 35.000 kg andijvie 4.10— 14.30; 11,000 kg uien 77.90; driel. 55.80; nep 5.60—6,50; 2000 kg kro- ten I 6; 900 kg peen III 4,60. BEVERWIJK, 26 Nov. Andijvie 420; spinazie 1041; sla 57; bloemkool 1548; kastomaten 20 1.06; druiven 701.55; bospeen 10 20; waspeen 8—14; spruiten gesch. 50—93; spruiten ongesch. 25—55; prei A 1 1020; boerekool JO—25; groe- nekool 710; gele kool 6—8; rode kool 710; knollen 612; uien 6—8 kroten 4—6; witlof 45—62; selderij 5—13; peterselie 10—15, OBDAM, 26 Nov. 12.500 kg bie- ten A 6.—. B 4.50; 18.000 kg peen B 5,50. C 4,60—5,10; 3400 kg uien 7.—; grof 6.50; driel. 5—5.10; 7600 kg sa- voye kool 6—9.50; 1000 kg rode kool 7—8.40; 9000 kg gele kool 6.—; 10.800 kg witte kool 5.—; *100 kg spruitkool 41—56; 250 kg andijvie 6.70—11. BEEMSTER, PURMEREND E. O., 26 Nov. Bevelanders 46; Koop- mans blauwe 4—6; tomaten A 62-92; witlof 24—68; bloemkool 638; rode kool 6—9.50; Savoye kool 68.50; groene kool 6—11; spruitkbol 2972 boerekool 824; andijvie 822; rode bieten 4—6; gare bieten 58.50; bos peen 611; winterpeen 5—8; uien 2—8; uien driel. 2—4; prei 718; Frankenthalers 701.20; appels: Bramley Seedling 28—46; Glorie v. Holland 3666; Goudr. 3476; Gro- ninger Kroon 30—58; Jonathan 36— 84; Laxton Superbe 3080; Notaris- appel 2664; Present v. Engeland 33—69; 'Zoete Campagner 33—62; peren: Comtesse de Paris 36—68; Gieser Wildeman 4676; Provisie- peer 4467; Winterjan 3775; Zw. Wijnpeer 4668. GROOTEBROEK. 26 Nov. 20.500 kg aardappelen: Industrie 4.bl. Eigenh. 4.10; Noordelingen 4.20; Bintje 4,20; Koopmans blauwe 5.—; Bevelanders 3.40; 90.000 st. bloem kool: I 39—69; afw. 2243; stek 4 8.30; 18.000 kg gFOene kool 6—7.80; 25.000 kg gele kool 6—6.40; 14000 kg uien: gr. 7; grof 6; driel. 5;-nep 10.40 9500 kg andijvie 6.20—15.60; 10,000 kg bieten I 66.40; 5000 kg peen I-II 4.50—6; 8500 kg rode kool 7—8.40 2500 kg witte kool 45. WARMENHUIZEN. 27 Nov. 1100 kg uien 7.20—7.50; 1000 kg peen 5.50; 10.500 kg rode kool 7—9.10; 7000 kg gele kool 6.22.700 kg an dijvie 7—13,80. De voltallige gemeenteraad van Harenkarspel beraadslaagde Vrij- dagmiddag over de vele punten van een omvangrijke agenda. Op voorstel van B. en W. besloot de raad allereerst om geen adhaesie te betuigen aan de actie van het Bureau ..Esperanto bij het onder- wijs". Het Historisch Genootschap Oud Westfriesland kreeg een subsidie van f 25.toegewezen, omdat het werk dezer vereniging B. en W. zeer sympathiek was. Maar een gelijk- soortig verzoek van de vereniging „Pro Juventute" te Alkmaar werd afgewezen, alhoewel de redenen ons duister bleven. Het verzoek van het R.K. School- bestuur te Tuitjehdrn, om een ver- hoogde subsidie voor de bewaar- school, werd in handen gesteld van B. en W. om advies. Aangezien de behoefte daaraan niet meer bestaat, besloot de raad om de gemeenschappelijke regelin- gen met de gemeenten Alkmaar en Langedijk, in zake het toelaten van leerlingen voor de lagere scholen, op te heffen. Tijd is tijd heren! Enkele cafehouders hadden het verzoek ingediend, om Zondags later te mogen sluiten. Als gevolg van dit verzoek stelden B. en W. voor, om het tijdstip van sluiten Zondags op 11 en de andere dagen op 10 uur te stellen. De heer Tiebie vond 10 uur wel een beetje erg vroeg, vooral zo Zaterdagsavonds, wanneer heel wat mensen eens gezellig willen praten. Trouwens, in alle omliggende ge meenten is het ook op werkdagen 11 uur. Voorzitter: „In Warmenhuizen toch zeker niet! Trouwens, als er wat bijzonders te doen is, krijgen de cafehouders altijd vergunning voor later. Deze regeling spaart de kool en de geit." In afwachting op het K.B. daarom- trent, besloot de raad alvast om alle werknemers van de gemeente boven de 23 jaar een duurtebijslag te ver lenen van f 4.50 per maand. Wegens bijzondere omstandighe- den werd goedgevonden, om het ontslag van gemeente-architect B. J. Jaspers niet per 17 Juli, doch per 8 Sept. 1.1. te laten ingaan. Over het aangaan van een reke- ning-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandse ge meenten voor een onbepaalde tijds- duur, wist de raad niets te zeggen, evenmin over het voorstel om voor 1949 het maximum bedrag dezer re kening op f 7000.te stellen. Hoewel de kasgeld-positie niet anders dan goed is te noemen, be sloot de raad toch om een kasgeld- lening van f 30.000 aan te gaan, we gens de grote kapitaalsuitgaven, die de gemeente heeft te doen voor de bouw van woningen etc. Over de nieuwe legesregeling wist geen der raadsfeden iets te zeggen. En de begroting van 1949, alhoewel een lijvig boekwerk zijnde, had de commissie slechts gei'nspireerd tot het maken van twee opmerkingen. De eerste betrof de salarissen van de wethouders, de tweede het ont breken van maximum snelheidsbor- den in de dorpen. Vorig jaar heeft de raad 100 pet. succes "gehad, om dat het toen ingediende verzoek tot verhoging van de wethouderssalaris- sen werd goedgekeurd. Maar f 250.— per jaar is nog veel te weinig voor zulk een veel tijd eisende functie. Verschillende raadsleden vreesden dat wanneer nu geen verdergaande verhoging wordt toegekend, Haren karspel eerlang zonder wethouders zal zitten. De eerste beginselen van rechtvaardigheid eisen een beloning van tenminste f 500.per jaar. Voorzitter erkende de wenselijk- heid volledig, maar meende dat het niet aanging, om dit bedrag zomaar op de begroting te plaatscn. De spel- regels eisen, dat het behoorlijk wordt aangevraaga. De heer Tiebie zou het toejuichen als de voorzitter deze zaak persoon- lijk te Haarlem zou gaan bespreken. Men kwam overeen, om aan Ged. Staten te verzoeken het salaris der wethouders op f 500.— per jaar te stellen. De heer J. P. Groot vond het niet helemaal billijk, dat de secretaris- woning voor slechts f 320.— per jaar wordt verhuurd, terwijl de arbei- derswoningen al minstens f 6.per week moeten kosten. Volgens voorzitter zal dit punt nog eens worden bezien bij de salaris- regeling. Zowel de begrotingen van de ge meente, als die van het Burgerlijk Armbestuur werden z.h.st. goedge keurd. In de rondvraag vroeg de heer Tiebie hoever de besprekingen over het Kerkebuurtplein zijn gevorderd. Volgens voorzitter, was overeen- stemming bereikt met het Banne- bestuur, doch nog niet met de om- wonenden, waarvan stukjes grond tegen een nader te bepalen vergoe- ding moeten worden overgenomen. Als dat voor elkaar is, zal een spe ciale rooilijnverordening worden vastgesteld, opdat het plein ook in- derdaad een plein zal blijven. De raad kan de plannen weldra tege- moetzien.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2