•V zei u iets? Boeken voor Sint Nicolaas Ruhrgebied weer orider Duits beheer De katholieke gezinsverzorgster inhaarwerlc Neerlands meest bero.emde oorlogsschip te Den Helder v_- r v Ideaal beroep voor bet meisje J Laat toekomen Uw Rijk Drempel Frankrijk protesteert; Onverzettelijkheid van Amerika Rusland wijst af China's wanhoopspogingen gaan voort Een week buitenland J (Van een onzer verslaggevers) TEMIDDEN van de specifiek vrouwelijke tcfken, die een jong meisje op zich kan nemen, neemt die van gezinsverzorgster wel een uitzonderlijke plaats in. Gezinsverzorgster, dat wil zeg gen, verzorgster van het gezin waar de moeder, door welke oorzaak ook, niet de zorg van het huishouden kan dragen. Dat betekent, geen hulp in de huishouding, maar vervanging van de moeder in de ruimste zin van het woord. Dus ook wat betreft de opvoeding van de kinderen. Waar de moederlijke leiding ontbreekt, moet deze door geschoolde leidsters worden overge- nomen. Niet alleen in gevallen, waar de huisvrouw door ziekte tijdelijk is verhinderd voor haar gezin te zorgen, doch ook indien zij door onvoldoende opleiding niet capabel is, de leiding van een gezin op zich te nemen. De stichting Nationale Katholieke Gezinszorg biedt hier de helpende hand. Muziekauteursrecht in de practijk Zeeland gaf het- goede voorbeeld Verordening Strandscha Zandvoort Japans verzoek aan Amerika Duitse critiek op Denemarken Hef Parfiicongres der K.V.P. R.K. Militair Tehuis te Bussum geopend Televisic in kerktoren ADVENT 1948 A. Roland-Hoist ontvangt litteratuurprijs Dok Wilhelmshaven gesloopt In Davos heeft de Neurenberger uitvinder Gerner voor een aantal Zwitserse experts zijn nieuwe metalen ski's gedemon- streerd. Zij zijn vervaardigd van een magnesiumlegering, uit een stuk gesmeed en niet zwaarder dan houten ski's; bovendien zijn zij onbreekbaar en vragen practisch geen onderhoud. Zelfs behoeven zij niet ingewast te worden, daar het metalen loop vlak de hoogste snelheid garandeert. Bij de demonstrate op de Parsenn waren een aantal beroemde skileraren aanwezig. Tegen Ernest Claes drie jaar geeist Distributiefraude van grote omvang Met uitdrukkingen gaat het Deze foto geeft wel dui- delijk weer wat de gezins verzorgster is: de ver- vangster van de moeder. ZU heeft moeders plaats aan tafel ingenomen. net als met mensen. Menigeen zal wel eens ervaren hebben, dat men iemand ontmoet, die men I nooit eerder gezien heeft en dan daarna ziet men hem of haar voortdurend. Zo gaat het met uitdrukkingen ook. Plotseling leest men er een, in een bericht of een verslag, en in de komen- de dagen keert ze telkens weer. Voor het eerst las ik ze in een „Blubber", door J. W. Hof- wijk. Uitg. „De Toorts" te Heemstede. Wie Hofwijk is, behoeven wij onze lezers niet meer te vertellen. Zijn vorige boek „De Hitte van de Dag", waarvan in enkele weken tijds 18.000 exemplaren verkocht waren, hebben deze na-oorlogse journalist met 'n snelle carriere, reeds algemeen bekend gemaakt. Als Maasbode-reporter verbleef hij langen tijd in Indonesie; zijn repor- tagetocht in 1946 leverde hem „De bericht over bepaalde financiele Hitte van de Dag", een boek, dat er onderhandelingen in Amerika: in ging alsi koek. die werden gevoerd „op hoog niveau''. Dat wil zeggen, dat er hele hoge pieten aan mee doen en dat het een belangrijke zaakl „Blubber" is 'n vervolg op dit eerste boek en beslaat een grotere periode, die vanaf het begin der politiele actie in 1947 tot half Mei 1948, een periode, waarin Hofwijk n groot deel van Indonesie bereis- van groot formaat betreft. Toen dg Hy verkeerde daar steeds onder - - J- „0nze jongens van Overzee", die hem een. der hunnen noemden. kwam het bericht over de nieu- we delegatie naar Indonesie. Dat worden daar onderhande-I lingen „op hoog niveau"schre- ven de bladen. En nu prijst onze Hofwiji zelf zegt van „Blubber' dat niet hij het geschreven heeft, doch dat het geschreven is door het Nederlandse leger in Indonesie. Het is een vlotgeschreven boek, Het is duidelijk dat niet ieder meisje in staat is een zo zware taak op zich te nemen, Een degelijke opleiding zal hieraan vooraf moeten gaan. In een persbijeenkomst hebben de voorzitter van de stichting Nat. Kath. Gezinszorg, de heer G. W. J. van Koeverden, en enige leidsters van de opleidingscursussen, uiteen- gezet hoe de Gezinszorg werkt. Het jonge meisje, dat zich geroe- pen voelt om de zware, doch prach- tige taak van gezinsverzorgster op zich te nemen, kan hiervoor een op leiding krijgen in 11 plaatsen in ons land, als daar zijn „Bouvigne" in Breda, Gorssel, Sittard, den Haag en Brummen. Er zijn andere instel- lingen, die van mening zijn, dat een zeer korte opleidingstijd voldoende is De stichting Nat. Kath. Gezins zorg geeft een opleiding van een half jaar en men is er van over- tuigd, dat deze tijd absoluut een mi nimum betekent. Naast de opleiding voor het zuiver „huishoudelijke", wordt zeer veel aandacht besteea aan persoonlijkheidsvorming, aan de huwelijks- en godsdienstleer, hygie ne, kinderverzorging, eenvoudige ziekenverzorging, sociale wetgeving, eenvoudig kinderrecht en meer van dergelijkl: onontbeerlijke, onder werpen. Meen niet, dat dit onnodig ballast is. De meisjes komen m allerlei gezinnen, krijgen met moei- lijkheden op verschiliend gebied te maken, moeten in- staat zijn gezin, dat* „ontspoord" goede banen te leiden. gaat spreken van „mijn" gezin? Kan men zich dan ook voorstellen, welk een moeite een meisje zich als zij zo ver is kan getroosten om ,.haar" gezin het gemis van een moeder zo veel mogelijk te vergoe- den? Zo trekken zij van het ene gezin naar het andere, het beste dat in haar is aanwendend om anderen te helpen. De vervanging van de moe der in geval van ziekte, is in vergelijking met andere gevallen geen zware opgave. Doch indien de moeder overspan- nen is en absoluut niet in staat voor parlementaire redacteur gisteren zonder n0chtans "oppervlakkig te de heer Welter ere wie ere zjjn Het leert ons veel over ons toekomt! - voor zijn beschou- legr de Oosten^over Indonesie wingen bij de begroting van plezier zal lezen en waarmee men Economische Zaken ook al „op zyn vrienden, niet het minst de jon- hooa niveau". Dus van belang, gens in Indonesie, 'n geweldig ple- - i zier zai doen. het gezin te zorgen, als de moeder onbekwaam is voor haar taak en daaruit allerlei moeilijkheden voort- vloeien, als de gezinsverzorgster in een a-sociaal gezin wordt geplaatst. Dan is karakter nodig en een gede- gen opleiding. Dan is het niet vol-1 waarde, van inzicht en doende, dat de gezinsverzorgster kan I koken en het verdere huishouden een weer in Neen, met idealisme alleen en het feit, dat men uit een „goed gezin komt, zal een gezinsverzorg ster haar taak met naar behoren kunnen vervullen. Hoewel idealis me tot een van de eigenschappen moet worden gerekend, die het meisje ongetwijfeld zal moeten be- 7itten Al is het alleen al om zeii onder de meest benarde toestanden niet de moed te verliezen. maar de moeilijkheden met een gllml®<* te-~ gemoet te treden. Daarom ook is het een taak die niet voor ledereen ic weagelegd en kan al is net wellicht een te wijdse betiteling van roeping worden ge=Pr°ken- Na de opleiding van een halt ]aar wordt een getufgschrift mtgereikt Geen diploma. Dat volgt eerst als na een jaar werken in de practijk is gebleken. dat het meisje indei- daad geschikt is voor haar taak Dan krijgt zij ook het recht om- op het uniform, en het insigne van de gezinszorg te dragen. In het gezin Het gezin is de plaats waar het meisie de eigenschappen, die zij zelf eens hoopt te kunnen gebruiken ten voile kan ontplooien. Is het met begrijpelijk, dat zij ook in een voor haar vreemde omgevmg al spoedig door J. M. A. M. Douwes Bii de uitg.-maatschappij W. E. J. Tjeenk Willink te Zwolle verscheen een boekwerkje, waarin de schrij- ver in zo ruim mogelijke krmg die iets met openbare muziekuit voeringen te maken hebben zo vol komen mogelijk wil lnlichten. Als zodanig is dit boek dan ook ge slaagd. Dit boek is feitelijk anders dan een pleidooi voor rechtmatige belangen van de c ponist en een verzoek aan de over heid de auteurswet seneuzer toe te passen. Belangrijk is ook het hoofd- stuk ,.Vragen uit de praktijk Dit boekje voorziet waarlijk .in een behoefte en verdient inderdaad een zo ruim mogelijke versprei ding. niets de com strand kan doen, doch dan moet zij de moeilijkheden kunnen oplossen, zij moet de oorsprong van de onge- zonde toestanden weten op te spo- ren, om zodoende weer geluk en eenheid in het gezin te brengen Een zware taak, maar tevens een prachtige opgave, een heerlijk brok lekenapostolaat. Elfhonderd krachten Hoeveel meisjes als gezinsver zorgster werkzaam zijn? Elfhonderd Een aantal, dat nog niet een tiende is van hetgeen nodig is. In alle provincies van ons land zijn meisjes nodig, die dit werk willen en kun nen verrichten. En zij zijn er. Maar misschien weten zij nog niet, dat voor deze arbeid, die een meisje toch wel zeer na aan het hart moet liggen, ook hun hulp wordt ge- vraagd. Arbeid, die toch wel veel voldoening moet schenken en een ideale voorbereiding is voor de taak, die voor elk meisje is weggelegd, het eigen gezin. Er zijn reeds 140 plaatselijke in stellingen, die gezinsverzorgsters in dienst hebben. Het is aan onze kath. meisjes van 20 jaar of zij die tijdens de opleiding deze leeftijd be- reiken die lichamelijk en geeste- lijk gezond zijn, van onbesproken gedrag, afkomstig uit een goed ge zin en in het werk een ideaal zien, om te zorgen, dat dit aantal ten minste verdubbeld wordt. kennis getuigend. Alleen maar: ik hoop, dat al die besprekingen en beschouwingen op „hoog ni veau", vooral daar in onze Overzeese Gebiedsdelen, het niet al te hoog zoeken en dat men bij alle intelligentie en hoge be- langrijkheid niet zal vergeten met beide benen op de b e g a n e g r on d te blijven staan, op bodem van de werkelijkheid Wie al te veel op hoog niveau staart, kon wel eens in de ver- leiding komen, te grijpen naar de sterren of naar luchtkas telen Het bestuur van het strandschap Zandvoort heeft een nieuwe verordening vastgesteld. Het vertoeven in badpak of zwem broek op het gehele strand is toe Het baden in zee blijft, buiten de J badinrichtingen en behalve op het vrije strand, verboden m verband met de publieke veiligheid. Het blijft verboden zich in badpak of zwembroek op de boulevards of m het dorp te bevinden. Eveneens verboden is het dragen van een be- paald model zwembroek, bekend als driehoekje, zowel op het strand als op de openbare weg. De verleden jaar geopende mogelijkheid om aan het Zuidelijk strandgedeelte te kamperen, wordt ingetrokken, om- dat de opzet der Zandvoortse be- bouwing in het Zuidelijk deel der gemeente daarmede niet kan wor den gecodrdineerd. Met een bemanning van 300 koppen aan boord is Hr. Ms. Flot- tieljeleider „Tromp", thans onder commando van de Kapt. ter Zee I. J. M, Logger, vanuit Rotterdam de haven van Den Helder binnen- gestevend. Voor de eerste maal smds de noodlotsdatum van 10 Mei 1940 om- spoelen de wateren van de HeldeFse haven de romp van de „Tromp" die gedurende de veelbewogen jaren van Wereldooriog II in de Indische ateren haar wereldberoemde ge- schiedenis heeft gemaakt. Duizenden mijlen en talrijke acties heeft Hr. Ms. „Tromp" achter de rug sinds de periode, waarin zij siechts een doel kende: Neerlands Kood-Wit- Blauw tot aan de ondergang toe te /erdedigen en onbesmet te bewaren. Het was de „Tromp" echter bescho- zegevierend uit de strijd te voorschijn te treden, in de weten- schap dat zij op zee vertegenwoor- digt een land, dat zijn plaats kent in de grote gemeenschap der vol- Een lange periode van 3 Juni 1946 tot 1 November 1948 is nodig ge- weest, om het oorlogsschip te her- stellen van de onnoemelijke schade die het had opgelopen. Op de enor- me werven van Werkspoor en de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw- maatschappij te Amsterdam heeft het schip weer een geheel nieuw aanzien gekregen. Hr. Ms. „Tromp" heeft een iengte van plm 155 meter, een breedte van plm. 15 meter, een tonnage van plm 4200 en bereikt een maximum snel- heid van 32 mijl per uur. Het be- schikt voorts over 6 stuks middei- zwaar geschut (15 cm.) verdeeld in drie dubbeltorens, midscheeps vier stukken van lichter kaliber (7cm) en enige lichte en zware mitraii leurs. Gedurende de oorlog reeds werden radarinstaliatie en asdic- installatie (voor het opsporen van duikboten) op het schip aange- bracht. In Marinekringen gaat een aardig verhaal over de „ijzeren" stoel die op het voorschip ter beschikkmg staat van de navigateur. Men verteit, dat toen Hr. Ms. Tromp in de nacht van 20 Februari 1942 in de Straat Bandoeng gewikkeld was in een hevige slag met Japanse flottielje- leiders en jagers, de toenmalige commandant Kapt. Ltz. de Meester van begin tot einde vanuit die stoel de gevechtshandelingen heeft ge leid. Thans doet het schip niets anders dan proefvaren Alle herstelde en nieuw aangeschafte instaliaties moeten beproefd worden. Dinsdag- ochtend a.s. vertrekt de „Tromp wederom uit Den Helder. om op de Noordzee schietoefeningen en snel- heidsproeven te houden. Wellicht is het voor velen van onze lezers mte- ressant voor wie eigenlijk niet; hetgeen dit oorlogsschip verricht heeft gaat geheel het Nederlandse volk aan te horen. bij welke acties Hr. Ms. Tromp gedurende de oorlog betrokken is geweest, en zo- als ze thans gegraveerd staan in een koperen plaat, welke op niet gerin- ge wijze de wanden van het scnip siert; „In dienst Amsterdam 18 Aug. 38; Naar Indie 19 Aug. '39; Oorlog met Duitsland 10 Mei '40; Actie bij Kanglaneilanden 4 Febr. '42; Actie bij Banka 15 Febr. '42; Nachtge- vecht in Straat Bandoeng 20 Febr. 42; Ingedeeld bij zevende Ameri- kaanse Vloot. Escortediensten in Australische wateren en lncusche Oceaan. Ingedeeld bij Bi»itse Eastern Fleet. Actie tegen Sabang f9 April '44. Actie tegen Soerabaia 17 Mei 44; Actie in Sabang-Baai 25 Jul! '44; Actie tegen Padang 24 Aug. '44; Landing bij Rangoon; bombarde- ment Andamanen en Nicobaren 30 April—7 Mei '45. Actie in Straat Maiakka 16 Mei '45. Naar zevende Prinses Wilhelmina had voor haar bezoek aan Walcheren in verband met de herbe- planting te West-Kapelle op Woensdag j.l. te kennen ge- geven, dat zij dit als een proef beschouwde of zij zich ongestoord tussen het publiek zou kunnen bewegen. Lukte dit niet dan zou zij er voor goed van af zien naar derge- lijke gelegenheden te gaan. De prinses heeft echter na afloop aan de commissaris van de koningin medegedeeld dat de proef volkomen was geslaagd. Er was geen enkele wanklank geweest. De prin ses. die Maandag reeds m Middelburg was gearriveerd had Dinsdag rustig zitten schilderen tussen Vere en Vrouwenpolder en had daar na enige Zeeuwse kunste- naars ontvangen. De Commissaris van de Koningin is er trots op. dat zijn provincie het goede voor beeld heeft mogen geven. „Met vlaggen in top". Uitg. v.h. C. de Boer, Amsterdam De marine-correspondent, C. J, M. Kretschmer de Wilde, luitenant ter zee bij de Kon. Marine, maakte in zijn functie aan boord van Hr Ms schepen de politiele actie mee, die in Juli '47 begon. Hij volgde van nabij de verrichtingen der Kon Marine in de Ned-Indische wate- - - ren van 1945 tot 1948 en gaf zijn de indrukken bver het leven ,aan boord op vooral voor hen, die in de Ma- rine belang stellen, op boeiende wijze weer. Uitg. De Boer gaf deze documentaire reportage in haar se- rie ..Bibliotheek der Zeven Zeeen uit in 'n typografisch keurig ver- zorgd boek, dat door tal van mte- ressante foto's van de Marine Voor- lichtingsdienst wordt verlucht. Ad- miraal Helfrich schreef een zeer waarderend voorwoord voor dit boek, dat als een ooggetuigeverslag van 'n maritiem correspondent over de verrichtingen van onze mari- niers bij de pacificatie op Java van grote waarde is. Het boek heeft meerdere fraP; pante passages, waaruit blijkt, dat het Indonesische volk de komst van de Nederlanders, ook al kwamen zij met tanks en kanonnen, met vreug- ae begroette. Een zeer lezenswaar- dig boek. ,De Martelaar en Lilotte", Uitg. Pax, Den Haag. Van de hand van Dolores Vieser, I de schrijfster van „Een Vrouw be- I minde", verscheen onlangs bij Pax in Den Haag een nieuwe roman ,.De Martelaar en Lilotte". Het verhaal speelt in Duitsland, ten tijde van de geloofsvervolging in Mexico on der Calles. Een naar Duitsland ge- vluchte Mexicaan, katholiek in I hart en nieren, vat liefde op voor 'n meisje van goede huize, dat echter op geestelijk gebied nog ver van hem verwijderd is. Als de jonge Mexicaan weer terug gaat naar zijn land en daar sterft voor zijn geloof. komt het eens zo licht- zinnige meisje tot inkeer. Het is 'n knap geschreven boeiend boek, dat voor alle niet te jeugdige lezers geschikt geacht kan worden. ..Nader tot God". Uitg. De Toorts, Heemstede. Van de hand van Pater J- W. Kerssemakers S.J. verscheen bij De Toorts te Heemstede de derde druk van het reeds eerder uitgegev^n boek „Nader tot God". Het is 'n verhandeling over het geestelijk le ven, door de schrijver samengesteld op dringende wens van het Alg. Secretariaat der Maria Congregaties in Nederland, daartoe aangezocht door het Uitvoerend comite van de Katholieke Actie. Het is een gede- gen stuk werk over het geestelijk leven naar de beroemde „Excerci- tien van St. Ignatius". Het is een boek zowel voor geestelijken als voor leken, welke laatste er vooral tijdens de retraite een dankbaar ge- bruik van kunnen maken. Het is 'n boek, waar men dikwijls naar zal teruggrijpen, als men zich over de vele onderwerpen, die er pakkend in zijn verhandeld, nog eens wil orienteren. Duizenden Japanners in Tokio hebben een verzoekschrift aan de Amerikaanse autoriteiten getekend, om te verkrijgen, dat de as van de terechtgestelde Japanse oorlogsmis- dadigers, overeenkomstig Japanse zeden. aan de familie wordt terug- gegeven. In het verzoekschrift, dat door n persoonlijk beroep van mevrouiw Tojo wordt gesteund. staat, dat de straf met de terechtstelling moet eindigen en dat het een misdaad zou zijn ook de familie van de ver- oordeelden te straffen door de as achter te houden. Dr. Schank, minister van finan- cien van Sleeswijk-Holstein, heeft tijdens een meeting van de Duitse sociaal-democratische partij gezegd, dat ,,de steun die de Deense rege- ring verleend aan de pro-Deense beweging" in Sleeswijk-Holstein, een ontoelaatbare inmenging is in de Duitse binnenlandse zaken". Het- zelfde gold voor het ..herhaalde op treden van de regering van Kopen- hagen in Duitse besfuurskwesties. zoals de kwestie van de in Slees- wijk gevestigde Duitse vluchtelin- gen en het vraagstuk van de auto- nomie van zuid.Sleeswijk". De heer W. J. Andriessen, voor zitter van de K.V.P., spreekt op Zondag 28 November om 15.05 uur voor de K.R.O. over „Het partij congres 1948 der K.V.P." I Vloot Herovering Balikpapan 19 Juni—6 Juli '45; Terug naar Britse East Indies Fleet; Als eerste Neder- lands Oorlogsschip terug te Batavia 16 Sept. '45; Bevrijding Billiton 21 October '45; Vertrek Batavia 20 Jan. '46." Deze gegevens ontvingen wij van de eerste officier de Lt z. I A. P. Smith, die ons op zeer welwillende wijze te woord stond. In tegenwoordigheid van vele geestelijke, militairte en burgerlijke autoriteiten heeft mgr Van Strae len, hoofdaalmoezenier, namens kardinaal De Jong, en de minister van oorlog Donderdagmorgen te Bussum een R.K. Militair Tehuis geopend, dat gelegen is aan de Amersfoortse straatweg. Aan de opening ging vooraf een plechtige H. Mis in de Heilige Hartkerk te Bussum opgedragen door mgr Vah Straelen. De H. Mis werd door de KRO uitgezonden en ging gepaard met militair eerbetoon. In het koor stond een erewacht van 24 man schappen van de luchtstrijdkrachten met helm op en bajonet op het ge- weer. Bij de opening van het Te huis was o-m. tegenwoordig de vice- admiraal Doorman, voorzitter van het Thuisfront, en secretaris van de centrale commissie voor militaire tehuizen in Nederland. Kolonel v. Straelen bracht dank aan de velen, die rnedegewerkt hebben aan de zielszorg voor militairen in het bij- zonder aan de luchtstrijdkrachten. In het Brabantse Peeldorpje St Anthonis is de dorpsbewoner Char les Manders'de held van de dag. Deze man, die een technische knob- bel blijkt te bezitten, begon een half jaar geleden een televisie-ontvang- apparaat te bouwen. Na veel arbeid en slapeloze nachten kwam hy daarna enige weken geleden gereed en toen dan eindelijk het wonder op een avond zou moeten gebeu- ren. gebeurde er tot teleurstel- Amerikaanse I ling van vtouw, kinderen. kennissen en vrienden niets. Van Philips uit Eindhoven kwam beeld noch.geluid. Na een diepgaand onderzoek, waar- aan ook de topografische dienst deelnam bleek, dat tussen Eindho ven en St Anthonis een 10 m hoge rug lag, welke de televisie-golven dwarsboomde. Maar Manders moest, kostte wat het kost, televisie m huis hebben of daarbuiten. De tele- visie-amateur kreeg van de pastoor en de koster toestemming om de toren der r.k. kerk als operatie- basis te gebruiken en hij klom di rect met zijn toestel de 40 m hoge toren in, en ziet.dezer dagen is het wonder in de kerktoren ge- beurd te midden van vrienden en kennissen. De proef slaagde vol komen. Uit de toren van Sint An- thonius begint de victorie H(j die met de Kerk mcdeleeft voelt zich in de Adventstijd die morgen weer gaat beginnen, stei'® ker dan anders verbonden met het Oude Testament, omdat deze tijd van verwachting grote overeen- komst vcrtoont met het verlangen van Israel naar de komst van de Messias, zo aandoenlijk tot uiting komend in de psalmen van de profeten Jeremias, Daniel, Zacha- rias, maar vooral in die van Isaias. Heel de advents-liturgie plaatst ons in de tijd voor de Verlossmg opdat het mysterie van het Kerst- feest door ons beter zal worden er varen. Wij worden als het ware midden in de wereld van zonde en dood gezet, die ons door de grote boete-prediker Johannes de Doper deze hele Adventstijd door voor ogen-wordt gehouden. Hij, de weg- bereider des Heren, treedt als het ware op als de re'incarnatie van het Joodse zondebesef maar tevens ook als* de verkondiger van de Blijde Boodschap. Dit zondebesef, waaraan direct gekoppeld een boetestemming eigenlijk de beste voorbereiding voor het feest van Kerstmis, helaas is echter daarvan in onze tijd zo bitter weinig te bemerken. Daarom is voor velen nog Kerstmis teveel 'n feest van plezier en lekker eten, in het gunstigste geval een aardige folklorische gebeurtenis. De Advent is een uitgesproken tijd van verlan gen, van uitzien naar de komst des Heren en daarnaast van voorberei ding. De woorden van de boetepre- diker: \,Bereidt de weg des Heren" heeft dezelfde betekenis als wat hij eens bij zijn optreden voor de Joden zeide; „Bekeert U, het Rijk der Hemelen is nabij", woorden, geheel in de geest van hetgeen wij iedere dag bidden: „Laat toekomen Uw rijk". Daarnaast is de Advent eigenlijk de gezelligste tijd van het jaar. De lange winteravonden lenen zich uitstekend tot een huiselijk leven, dat wij nooit zo beleven als in deze dagen. Vandaar dan ook dat de vele adventsgebruiken zo bijzonder tot hun recht komen, wij noemen bijv. de adventskrans, het in sommige streken nog bouwen van 'n Advents- huisje, het, in de winter, blazen van de midwinterhoorn en vooral het Adventslof. We horen daar iedere avond weer het wondermooie: „Ro- rate Coeli", „dauwt hemelen en de woorden van de Profeet Isaias doen ons steeds weer ontroeren. Een goede beleving van deze voorbereidingsperiode brengt ons de vreugde van Kerstmis, mooier dan welk werelds feest ons geven kan. Daarom, benutten wij deze tijd, en overwegen wij de prachtige liturgi- sche gebruiken, lezen wij, meer dan anders de H. Schrift en bovenal, be- reiden wij ons ook door een ingeto- gen leven voor, op de komst des Heren, gedachtig de woorden van Johannes de Doper, wiens stem niet verloren mag gaan als die van een roepende in do woestijn. De door de gemeente Den Haag in het leven geroepen „Jan Cam- pertstichting" ter bevordering van de Nederlandse letterkunde heeft de hoofdprijs voor dit jaar, de Con- stantijn Huygensprijs 1948 uitge reikt aan de dichter A. Roland Hoist wonende te Bergen. De burgemees- ter van Den Haag, mr. W. A. J. Vis- ser in het stadhuis overhandigde de prijs, waarbij behalve de voorzitter van de Jjn Campertstichting, mr. F. Bordewijk, aanwezig waren prof, dr. P. N. van Eijck, die vorig jaar de prijs kreeg. bijna alle wethou- ders en een aantal genodigden. De burgemeester wees er in een korte toespraak op, dat deze prijs aan de dichter is verleend als grote waardering voor zijn gehele oeuvre. Met 22 explosies is Vrijdag de sloping van het grote droogdok te Wilhelmshaven voltooid. De Brusselse krijgsraad heeft te gen de bekende Belgische schrijver Ernest Claes, auteur van „De Wit- te", die beschuldigd werd van sa- menwerking met de Duitsers tijdens de bezetting een gevangenisstraf van drie jaar alsmede een boete van fr. 200.000. Het onderzoek in de grote distri butiefraude te Utrecht is nog steeds niet gesloten. Sedert het begin van deze maand zijn nog 14 personen aangehouden, waarvan drie Am- sterdammers en een inwoner uit Erichem (Gld.). Negen zijn in het Huis van Bewaring te Utrecht op- gesloten. Een der Amsterdammers is naar de hoofdstad overgebracht en ter beschikking gesteld van de Officier van Justitie bij de econo mische politierechter. Een December zal wederom een aantal arrestanten worden berecht. \1IIJ STAAN op de drempel. Met een voet nog in het oude, met de andere reeds in het nieuwe. Wij sluiten een oud Kerkelijk Jaar af vandaag. Mor. gen beginnen wij een nieuw. De Advent begint morgen. Weer gaat zich voor ons openen een kring van genaden die Christus voor ons verdiend heeft en waarin wij mogen binnengaan als in een bezit dat Hij, onze Middelaar, voor ons heeft ver- worven. Wij kunnen eenvoudig niet zonder Christus. Hij is onze Verlosser. Zonder Hem bereiken wij ons ene, grote doel niet. Maar wel, wanneer wij met ge loof ons bij Hem aansluiten. De Advent zet een nieuw genade- jaar des Heren in. Aan ons is het, de drempel over te gaan en binnen te treden. Laten we in aeloof bereid wezen! MARCUS Soetsjau nog steeds niet is ingenomen, hoewel de communisten steeds meer dreigen op te ruk- ken en reeds met voorposten ver voorbij de stad zijn getrokken. Geruchten gingen, dat genera lissimo Tsjang Kai Sjek naar Washington zou gaan! om persoonlijk de Chinese belangen te bepleiten bij president Truman en desnoods het Congres, omdat deze nog steeds niet overtuigd zijn, dat onmiddellijke hulp aan China hoogst noodzakelijk is, wil men daar de toestand mees ter blijven. Kenmerkend is, dat de regering de boos spel zouden gaan spelen. Frankrijk heeft er bevoorradingsbasis voor Noord-China heeft ver- zich reeds enige keren tegen verzet en wjlde pjaatst naar Formosa, omdat men dan, zoals zij De Berlijnse kwestie is, zij het terloops, weer ter sprake gekomen door een communique, ge- inspireerd op uitlatingen van de Russische bevel- hebber te Berlijn, Sokolowsky. Deze uitlatingen konden niets anders zijn, dan een herhaling van de reeds bekende Russische houding ten opzichte van dit conflict. Zij kwamen, nadat de drie Wes- terse mogendheden antwoord gegeven hadden op de voorstellen van dr. Evatt en Trygve Lie, die aandrongen op hervatting der onderhande lingen, om dit geschil tot een oplossing te bren gen. Amerika, Engeland en Frankrijk gaven in hun gelijktijdig bekend gemaakt antwoord blijk van hun goede wil, om de lucht te zuiveren en een oplossing te zoeken, doch zij beriepen zich op de Veiligheidsraad, waar de kwestie op de agenda was geplaatst, doch door Wisjinsky's veto verdween. Zij blijven op hun standpunt staan, dat de Veiligheidsraad moet beslissen en dat er van onderhandelingen geen sprake kan zijn. zo- lang de blokkade voortduurt. Inplaats van toe- nadering Hebben de Russen de controle in Ber lijn echter verscherpt en daarom betekenen de uitlatingen van Sokolowsky niet meer of minder, dan dat Rusland er eveneens niet aan denkt, om van zijn eigen standpunt af te stappen. Dezelfde eensgezindheid van het Westen in bovenstaande kwestie is helaas niet te vinden op de zesmogendheden-conferentie te Londen, waar beraadslaagd wordt over de mijn- en staal- industrieen in het Ruhrgebied. Sedert kort be- sloten Amerika en Engeland om al deze indus- trieen wederom in handen te stellen van de Duitse beheerders, waarbij een geallieerde vei- ligheidscommissie zou waken voor het gevaar, dat de Duitsers i„ermede financieel en materieel handhaving van het geallieerde bestuur in deze vitale punten, want en dit bracht de Franse woordvoerder ook tot uiting het land vreest binnen afzienbare tijd opnieuw een persoonlijke bedreiging van de aloude rivaal Duitsland. Woensdag jl. nog heeft Marshall te kennen gegeven, dat Amerika het kortgeleden genomen besluit zal blijven handhaven. Ook van Groot- Brittannie kan niet anders verwacht worden, zodat Frankrijk's protesten wel niet zullen aan- vaard worden, omdat Amerika en Engeland in het Ruhrgebied als industrie-eenheid meer be langen schijnen te hebben, dan in de vrees van Frankrijk voor hernieuwde hegemonie van Duits land op de wereldmarkt en in de politieke machtsverhoudingen. In een rede te Berlijn heeft dr. Adenauer, voorzitter van de parlementaire raad te Bonn, eveneens gesproken over de Franse vrees voor 'n nieuw conflict tussen dit land en Duitsland en enigszins dreigend gaf hij te kennen, dat het van jonge staat Israel volgen. Want wanneer het met Europa's houding ten opzichte van zijn land zelf J=1",tc>n beweert, beveiligd is door een natuurlijke ver- dediging, maar ook, voegt zij er aan toe, omdat de basis in de nabijheid van Amerikaanse marine- eenheden komt te liggen. Ondanks deze en an dere maatregelen, die de nationale regering zich gedwongen zag te nemen, zijn de Amerikanen niet overtuigd van het feit, dat hulpverlening moet worden uitgebreid of versneld en nogmaals heeft Truman er op ge wezen, dat hij directe bijeenroeping van het Congres niet dringend oor- deelt, om dit Aziatisch probleem in versneld tempo te bespreken. Ook ten -opzichte van Palestina zijn er deze week weinig gezichtspunten bijgekomen, zij het dan, dat Amerika te verstaan heeft gegeven dat het de rapporten van wijlen graaf Bernadotte met de daarin omschreven grensbepalingen gro- tendeels wel kan goedkeuren, met enkele restricties, omdat de V.S. blijk heeft gegeven Israel een gedeelte van de Negeb-woestijn wel te verstaan, waar Israel voor de conflicten reeds gevestigd was te willen toestaan. In- tussen heeft Rusland in de Veiligheidsraad be- toogd, dat het deze rapporten, als ge'inspireerd door de ministeries van Engeland en Amerika,J afwijst. Opnieuw blijkt hieruit dus wel met* welke aspiraties de Russen het streven van de zou afhangen welke richting Duitsland zou op- gaan. Dergelijke uitlatingen klinken niet hoop- vol, zeker niet van een land, dat in feite toch wel andere taal zou kunnen gebruiken tegenover de geallieerden. Intussen heeft Frankrijk, vol- gens de jongste berichten, een uitnodiging ge kregen om zitting te nemen in de controle-com- missie over het Ruhrgebied; in zoverre is men het dus tegemoet gekomen. De strijd in China geeft nog ongeveer hetzelfde beeld als de vorige week, d.w.z. dat de stad deze jonge staat verdragen zou kunnen sluiten of op welke manier ook enige zeggingsmacht kon veroveren in dit gebied, dan zullen in Klein- Azie geheel andere aspecten van strategie en politiek moeten verschijnen wil het Westen nog enige invloed blijven uitoefenen. Wij denken alleen nog maar aan Turkije, Perzie en Iran, om van de overige staten nog maar niet te spreken. Daarom ook is een streven merkbaar, om Israel als de voornaamste macht in Palestina te gaan beschouwen, met wensen, waarmee men degelijk rekening moet houden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3