EEN KUSTLIJN, VANAF BORKUM TOT AAN ZEEUWS-VLAANDEREN Amerikaanse kinderen Holland" kennen leren RADIO DERODEPAARDEN 4 w Moskou door Tito's verraad volkomen verrast Nederland gaat de zee buiten sluiten Verzouting van de bodem dwlngt tot uitvoering van massaal inpolderingsplan Artistentroep kweekt goodwill n Via klompendansen, een wiegeliedje en imitatiekunst De gearresteerde Roemeense bisschoppen Maarschalk hoopt zich te handhaven met Amerika's steun Advent NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Maandag 29 November 1948 PAG. i PROGRAMMA '"VSr wC mm IK WIL NIET ZEGGEN, dat het „altijd" leuk is om je eigen landgenoten in de V.S. te ontmoeten, maar dit keer was het weer een groot genoegn. In een klein, hoogst onbelangrijk bui- tenplaatsje van New York ontmoette ik ze; iets wat je nooit van tevoren zou verwachten, maar dergelijke dingen gebeuren altijd onverwachts, dat is juist de charme ervan. DR. VAN MOOK AUTEUR WAT GEBEURT ER IN JOEGO-SLAVIe Een Dakota van de Franse luchtvaartmaatschappij „Mer- cury", die in Nice was opge- stegen, is bij het vliegveld van Orly neergestort op het trans- formatorhuis van een fabriek. 11 personen liepen ernstig let- sel op. Het geheel vernielde vliegtuig. De cockpit van de Da kota bleef aan het transforma- torhuis hangen. Distributieambfenaar wilde wat bijverdienen TITO's VOLTE FACE heeft, naar uit alles blijkt, te Moskou de uitwerking gehad van een bom. Voldoende be wij s daarvoor is de briefwisseling tussen hem en Stalin. Dat Stalin zelf deze brieven schreef en in een zo bittere toon doet duidelijk uitkomen, dat de Joego-Slavi- sche rebellie het Kremlin als een koude douche heeft verrast. Sint Nicolaas en de K.R O. Mond- en klauwzeer FEUILLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald A AN DE TOEKOMST van ons land knaagt een hoogst ernstig en pas in de latere tijd voldoende onderkend probleem. laarlijks zinkt onze vaderlandse bodem anderhalve millimeter weg, of iuister: jaarlijks stijgt de zeespiegel ten opzichte van het vastelandsniveau. Anderhalve millimeter lijkt een te verwaar- lozen geval, maar de deskundigen denken daar anders over. Zij maken zich ongerust over het feit, dat de zoutwatergrens zich aldoor verder landinwaarts verplaatst. Welk een gevaren daarin schuil gaan, kan blijken uit de feiten en cijfers, welke in onderstaande bijdrage van een medewerker worden opgesomd. Men neemt in de wetenschap aan, dat zo ongeveer 200.000 jaren gele- den bij het ten einde lopen van de derde ijstijd, enorme watermassa's van de smeltende gebieden van het noordelijk halfrond, van de Poolge- bieden, Rusland, Midden Europa en de Alpengebieden de toenmalige kom van de Noordzee deden over- stromen en dat onder de enorme druk van het water het Nauw van Calais ontstond. De regelmatig ver der afsmeltende Poolgebieden, voor- al onder de invloed van een warme gdlfstroom uit de Golf van Mexico, produceerden sindsdien onafgebro- ken dergelijke watermassa's, dat de zeespiegel in de vervlogen eeuwen met veertig meter steeg. Een laatste groot slachtoffer van deze stijging van de zeespiegel was de overstro- ming en sloping van de laatste ver- binding van het Europees vasteland met Engeland ter hoogte van Texel- Yarmouth. In de laatste honderden jaren constateert men een afsmelting van ijsberg en gletchers met toenemende frequentie, veroorzaakt door een voortdurende gemiddelde stijging van de temperatuur. De wetenschap, die met eeuwen, en duizenden jaren rekent, voorziet dan ook in verre toekomst een in- grijpende verandering in de huidige water- en bodemverdeling van de aarde. Het water zal nogmaals met veertig meter stijgen. Dit proces zou men verhaasten, wanneer al net poolijs met atoomwarmte tot smel ting zou worden gebracht. Wat van Nederland zou overblijven Indien de zeespiegel nogmaals veertig meter zou stijgen, dan zou er van Nederland vermoedelijk niet veel overblijven: een stukje Veiuwe, een reep oost Nederland en de Lim- burgse heuvels. De rest zou onher- roepelijk onder het water verzinken zoals eenmaal Reymerswael. Men is geneigd om zich van deze sombere voorspelling niet veel aan te trekken. Dat ligt immers nog zo ver in het verschiet. Maar men realiseert zich niet, dat wij reeds volop in dit verdrinkingsproces zit- ten, al staan we ook slechts aan het begin. Hoe hoger het niveau van de zee komt te liggen, hoe minder rivier- water wij kunnen lozen. Elke cen timeter hoger zeespiegel betekent millioenen en millioenen kubieke maters water minder lozing. Dit lozingswater wordt constant te- ruggedrongen en veroorzaakt zeer veel onheil, waarvan een doorlo- pende en steeds toenemende be- dreiging voor onze dijken er een is. Wanneer op dit ogenblik een dijk van de Hollandse IJssel zou door- breken (een gevaar, waaraan wij altijd bloot staan) dan ontstaat er een wateroverslag van ruim 10 me ter. Het gevolg daarvan zou zljn, dat het gehele Westen van ons land reddeloos verloren zou zijn. Een nieuwe zee zou zich uitstrekken tus- sen Rotterdam, Den Haag, Amster dam en Utrecht. Getijstromen zou- den ontstaan en zouden zich wegen ,.anen en verbreden tot machtige nieuwe zee-armen en wat er vroe- ger aan kanaaltjes en sloten zou zijn geweest zou spoedig onvindbaar vol- geslibt zijn met zand, slib en.... zout. Het zout de grote vijand Een der grootste en schadelijkste gevolgen van de voortdurende stij ging van de zeespiegel is de toene mende verzouting van onze bodem en speciaal van onze cultuurgrond. Wij zeiden reeds, dat het lozings water in belangrijke hoeveelheden wordt teruggedrongen. Waardoor? Door de tegenvloed van het hogere zeewater. Al dit water, het brakke buitenwater en het brak wordenae niet geloosd wordende rivierwater zoekt naar ruimte om zich uit te dijen. Kan dit niet aan de opper vlakte geschieden, dan gebeurt het onder de oppervlakte. Maar het ge beurt. De lage polders langs de kust en de grote zeearmen weten wat dit be tekent. Sinds jaar en dag borreit daar het brakke water uit de bo dem op en vernielt de vruchtbaar- ste grond. Van welk een omvang deze ver zouting is, bewijst de toestand in het Hoogheemraadschap Rijnland. Aldaar hoopt zich per jaar niet minder dan 350.000.000 kg zout op. Neen, dit is geen vergissing. Op Voorae (Voorne en Putten) be- draagt de schade van de verzilting aan de groenten en fruitkweek, speciaal van druiven en tomaten, niet minder dan 500.000 gulden per jaar. Men heeft dit verziltingsproces te laat ontdekt. Men wist wel dat de zeespiegel regelmatig stijgt, maar men heeft er niet aan gedacht, dat de gevolgen daarvan zich op der gelijke ernstige wijze zouden uitwer. ken. Thans zet dit zout zich reeds in de bodem af tot voorbij Amster dam, Rotterdam en Dondrecht, daar het zeewater bij vloed tot diep in het land in slootjes en kanaaltjes opstuwt eh de bodem doordringt. De enige afdoende oplossing Van regeringswege laat men na- tuurlijk Gods water maar niet over Gods akker lopen. Men studeert ai reeds geruime tijd aan -een radicate oplossing, welke naar het oordeel van de bodem-deskundige prof, van Veenhuizen alleen maar kan zijn: 'n geheel buiten dringen van de zee uit Nederland en het zoet maken van ons land door een gevoelig ka- nalensysteem. Dit geheei buiten dringen van de zee impliceert het recht trekken van de gehele kustlijn vanaf het waddeneiland Borkum tot aan Z. Vlaanderen. Dus het afsluiten van alle openingen. De Waddeneilan- den moeten onderling en met N. Holland door een dijk verbonden worden en verder moeten de Zeeuwse zeearmen worden afge- sloten. Op die wijze wordt de kustlijn van 1400 km tot 450 km terugge- bracht. De landaanwinst bedraagt dan pl.m. 375,000 ha tot een mil- lioen na ongeveer een eeuw van aanslibbing en inpoldering. Bijzondere technische voorzienin- gen zullen de riviermondingen ver- eisen. Op deze wijze kunnen onze naza- ten de voortdurende stijging van de zeespiegel met gerustheid tegemoet zien, komt er meer land in boeren- hand en kan de verzilting afdoend worden verholpen. De zgn. tussenwateren Dit ailes klinkt weliswaar fantas- tisch, maar het is een reele zaak. Talrijke deskundigen zijn sinds lang met de plannen bezig. Zij werken aan een gigantisch plan, dat heel nuchter „landaanwinningsplan" ge- noemd wordt. Volgens dit plan wordt de kust va Westkapelle tot „De Hoek" ge- dicht op een smalle Maasmond en enkele zoutlozingssluizen na. De oesterputten van de ingedijkte Zeeuwse en Zuid-Hollandse stromen dienen dan te verhuizen naar de overgebleven gedeelten van de Waddenzee. Over een eeuw zal Ne derland een land zijn zonder bfede zeearmen. Alleen de Westerscheide en het IJsselmeer en de Dollard blijven bestemd tot boezem voor de overal elders ingedamde vloed. In dit verband mag ook gewezen worden op de dan totaal veranderde situatie in de zgn. Historische Tus senwateren, welke een integrerend deel vormen van de bestaande ScheldeRijn-verbinding. Al ligt 'n wijziging van deze situatie nog in de verre toekomst, het is een daad van gezond verstand. dat bij het ontwer- pen van een nieuwe ScheldeHijn verbinding, welke voor goed een oplossing van dit probleem brengt, daarmee rekening wordt gehouden. Reden temeer, om dus te zoeken naar een oplossing, welke nu reeds de straks verdwijnende zeearmen uitschakelt. DElfZUl BRONIH SEN LieuwARosn RUHGCN HEERENV^EN STAVOREN OEN HE ALKMAAR DALFSEN ELBUR VENTER S GRAVENHAGE WRECHJ^ VIANEIV ARNHEM WlNTERSmjK,. iHBnHH ROTTERDAM BEESD^^ NIJ ?S BOSCH ,..v fWj-LMONp 'mDHOVt-N 5:; V BOCHOLT RDRECHT OUdEN TJLBURQ DUISBURG KREFELD A* NEUZEN DUSSEL DORF NTWERPEN ERMOND fTTARD KEULEN HASSEU MA AST RICH AKEN F~1 GEBtED BOVEN 1 m+N A. P LANDAANWINNING IN OVERWEGING GESLOTEN KUSTLIJN Een Amerikaanse vriendin nam me mee naar een Hollandse uitvoe ring voor Lagere Schoolkinderen. Bijna iedere school heeft hiervoor een aparte organisatie die beroeps- mensen uit de verschillende ianden uitnodigt om iets van hun land te vertellen, zodat de Amerikaanse jeugd enig idee krijgt hoe het ieven daar is. Het is een goed idee en zal zeker meehelpen tot een wederzijds begrijpen. 't Begon met een klompendans Dit keer was Holland aan de beurt en daarom ging ik graag eens mee om te kijken, hoe ons landje hier vertegenwoordigd zou zijn. Ik was tevens nieuwsgierig om te zien, or het wel „echt" was. Mijn verwachtingen werden ver overtroffen en hoewel het maar een uur duurde was het zeer de moeite waard. De hoofdfiguren waren het echtpaar Harry en Gita van Pelt, Carel Coenraad met zijn accordeon en als gast Jos Windt, welbekend door zijn imitaties. DINSDAG 30 NOVEMBER HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Zigeunerorkest, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 8.55 Hoogmis, 10.15 Voor kleuters, 10.30 Muziekcursus, 11.00 Muziek houdt fit, 11.30 Licht- baken, 12.00 Angelus, 12;03 Sopraan en piano, 12.30 Weeroverzicht, 12.33 Amusementsorkest, 13.00 Nieuws, 13.25 Amusementsqrkest, 13.45 Uit het boek der boeken, 14.00 Mezzo- sopraan en piano, 14.30 Onder ons, T5.00 Schoolradio, 15.30 Harry Roy en zijn orkest, 16.00 De Zonnebloem, 16.30 Ziekenlof. 17.00 Na schooltijd, 17.15 Balletmuziek, 17.30 Lang zul len ze leven! 17.45 Septet, 18.10 Sportpraatje, 18.20 Negro Spirituals, 19.00 Nieuws, 19.15 Chansons, 19.30 Dit is leven, 19.45 Orkest en zang, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.12 Radio Philharmonisch Orkest eri piano, 21.50 Kamermuziek, 22.37 Actualiteiten, 22.45 Avondgebed, 23.00 Nieuws, 23.15 Symphonie- orkest, 23.45 Sopraan. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Orkest, 8.00 Nieuws 8.15 Orkesten, 9.00 Symphonieorkest, 930 Aubade, 10.15 Arbeidsvitammen, 10.50 Voor kleuters, 11.00 Soft and Sweet, 11.30 De Wekker, 12.00 Bari- ton, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Dans- orkest, 13.00 Nieuws, 13.20 Ensemble, 14.00 Met naald en schaar, 14.30 Radio-matinee, 16.40 De schoolbel, 17 00 Kinderkoor, 17.30 Nederlandse Dagbladpers, 18.00 Nieuws, 18.15 Piano, 18.30 Voor de Nederi. Strijd- krachten, 19.00 Kinderverhaal, 19.10 Viool en piano, 20.00 Nieuws, 20.15 Bonte avond, 21.35 Verzoekplaten, 22.30 Zang en piano, 23.00 Nieuws, 23.15 Strijkorkest. ROME (K.N.P.) Wi> verne- men, dat de vjjf Grieks-katholieke Bisschoppen in Roemenie kort voor hun arrestatie gezamenlijk schriftelijk bij Minister-President Groza protesteerden tegen de on- gehoorde vervolging der Grieks- katholieke priesters en leken, die weigerden zich neer te leggen bij de opheffing van hun Kerk en Haar ..inlijving" bij de Roemeense Orthodoxe Staatskerk. Hun pro- test-schrijven besluit met een ver- klaring van trouw aan de Kerk van Rome. „Mede in naam van onze geeste- lijkheid en de aan ons toevertrouw- de gelovigen, verklaren Wij ons vastbesloten, om de herders en zo- nen van de ene Kerk van Jezus Christus te blijven, onverbrekelijk verbonden met de katholieke een- heid ingevolge de orde, ingesteld door dezelfde God, Schepper van het heelal. Die ons met onze zen- ding heeft belast, alsmede in de vaste overtuiging, dat Wij ons in deze Kerk, welke Wij op leven en dood dienen, dienstbaar maken aan de belangen van het volk en het vaderland, zoals Wij dit tot op de huidige dag gedaan hebben." De brief werd ondertekend door: Mgr. Valerius Trajanus Frentiu, Bisschop van Oradea Mare; Mgr. Alexander Russu, Bisschop van Ma- ramures; Mgr. Julius Hossu, Bis schop van Cluj; Mgr. Johannes Ba- lan, Bisschop van Lugoj; Mgr. Jo hannes Suciu. Apostolisch Admi nistrator van Blaj. ppy - n fmm Schoorsteenveger in Berlijn is wel een van de minst benijdens- waardige baantjes in deze geteisterde stad. De rookkanalen van de intact gebleven huizen zijn meestal slechts na duizelingwek- kende klauterpartijen over de vernielde daken te bereiken. Dr. H. van Mook is toegetreden tot de auteurs-cooperatie „De Bezige Bij". Zijn eerste boek zal in Januari a.s. bij deze uitgeverij verschijnen. Het begon met de boerenklompen- dans begeleid met accordeon in Vo- lendams costuum. Daarna een wle- gelied van Gita met een Markense pop in haar armen, wat vele ah's en qh's te weeg bracht bij de kieine meisjes in de zaal, Met accordeon- begeleiding bewerkte van Pelt de zingende zaag, welks geluid zijn vrouw later echt zingende overnam, dat was goed. De zaal vond het prachtig, maar ik geloof dat de jeugd de Kunst ervan begrepen heeft. Holland: ook poker! Van Pelt kwam hierna aan de microphoon en vertelde over Hol land, over de dijken, klederdrach- ten, bloembollen, schaatsenrijden en andere sporten en daarna over Zee- land en het bombarderen van de dijken met een compliment aan de Amerikanen voor het1 zenden van goede -kunstmest, zodat het eens on- dergelopen land weer bebouwd kon worden. Hij vroeg daarna of er nog iemand iets te vragen had en na een lange stilte kwam er een trillend vingertje in de lucht en vroeg een zesjarig jongetje of ze ook Poker speelden in Holland! Ja, we spelen ook poker en bridge en schaken en alle dingen, die jullie in Amerika ook doen. Een ander vroeg, hoe of ze op de klompen schaatsenreden! Typlsche vraag van een Amerikaan, die Hoi- land een lief, romantisch landje met dijken en klompjes vindt en dat ook altijd zal blijven vinden. En ien beetje psychologie Jos Windt kwam daarna op 't to- neel en veranderde ineens de iief- lijke stemming door allergekste ge- zichten te zetten en met een rare stem te spreken. Het is fantastisch hoe hij in de vier dagen, dat hij pas hier was, de mentaliteit van de Amerikaan heeft begrepen en zijn optreden ervoor gemaakt heeft. Hij vertelde korte verhaaltjes met een rare mimiek en deed o.a. een auto na, die achtervolgd werd door poli- tie met sirene, omdat ze te hard reden, iets, dat hier zo gebruikelijk is. De kinderen gilden dan ook van pret en ook voor ons ouderen was het hoogst amusant en precies naar werkelijkheid nagebootst. Ik was ook enthousiast en vond dat ze in alle opzichten 'n goed figuur hadden gestagen. Toen ik de spelers later sprak, zeiden ze me dat ze al in elke plaats en dorp Holland se mensen waren tegengekomen, die een van hen of van hun kennissen kende. Ja, ons landje is maar klein! Ze hadden nog 3 andere opvoerin- gen dezelfde dag en vele dagen daarna en kwamen dan 's avonds doodop om 9 uur thuis. Bij alle andere landen, die ik tot dusver hier in de scholen opvoerin gen heb zien geven, sloeg Holland een uitstekend figuur. Dat zal zeker tot de algehele Goodwill meewer- ken. Een distributie-ambtenaar te Her. wen en Aerdt had tot taak distribu- tiebescheiden te verstrekken aan uit het buitenland komende schip- pers, Hij schipperde op zonderlinge, maar lucratieve wijze met de bon- nen, vervalste formulieren en raak- te in het vaarwater van Amsterdam- se zwarte handelaren. Tenslotfe kreeg de politie de lucht van het spelletje en toen zat de ambtenaar aan de grond. Bij een huiszoeking werd een bedrag van ruim f 8000. in beslag genomen. zomede een radio-toestel en een kostbare accor deon. De officier wilde in aanmer- king nemen, dat het Rijk zijn amb- tenaren karig betaalt (deze man verdiende f 150.— per maand), maar er blijft tenslotte de persoonlijke verantwoordelijkheid. Eis: 1 jaar en 3 maanden, vonnis: 1 jaar gevange- nisstraf met verbeurdverklaring van het in beslag genomen en met verbod, het beroep van ambtenaar uit te oefenen gedurnede de tijd van 4 jaar. Moskou zal Tito dit verraad nim- mer vergeven. Hij heeft niet alleen de zwaarste doodzonde bedreven tegen de communistische partij- dogma's en de van alle communis- ten zo streng verlangde discipline (daarvoor zijn duizenden de dood ingedreven), maar zijn afvalligheid heeft ook het front in Gneken- land in gevaar gebracht. De erger- nis in Moskou moet nog te groter geweest zijn, omdat een stopzetting der hulpverlening aan Markos door Tito voor Sovjet-Rusland niet als motief kon dienen om tegen de Joego-Slavische communisten op te treden. Voor de buitenwereld wordt immers het standpunt verdedigd, dat van zodanige hulpverlening aan de Griekse rebellen geen sprake is. I'artisanenstrijd herleeft Met de verbanning van Tito c.s. uit de Kominform werd een nieu we faze in de geschiedenis van Joego-Slavie ingeluid. De maar schalk bleef het antwoord met schuldig en lint onmiddellijk al de- genen gevangen nemen, die Moskou trouw bleven en zich tegen hem durfden verzetten. Vele Joego-Sla vische communisten vluchtten naar Roemenie en vormden daar, met behulp van Moskou, weerstands- groepen tegen Tito. Hetzelfde ge- beurde in Albanie. maar ook m Joego-Slavie zelf ontstond onder-' gronds verzet. In een land, waar ook in voile vredestijd het roverswezen een normaal verschijnsel was en waar het partisanendom practisch gjtijd heeft bestaan, is thans de illegali- teit op grote schaal herleefd. Geen dag gaat voorbij zonder sabotage- daden. Het is een strijd van alien tegen alien. Op het ogenblik vechten met minder dan vier illegale hoofd- groepen tegen Tito en tegen el- kaar: le. de rechtse Kroatische nationalisten. die voor een volko men onafhankelijk. niet-commums- tisch Kroatie strijden; 2de de ko- ningsgetrouwe Joego-Slaven, die alleen maar een herstel van het koninkrijk wensen (Groot-Serven, Tchetnicks, enz.), 3de de Moskou- getrouwe communisten. en 4de de partisanen-ex-professo. de mhilis- ten. die zich wellicht anarchisten zouden noemen, wanneer ze van die naam op de hoogte waren. De hoofdstrijd speelt zich tussen de twee groepen van communisten af. De vraag, wie van beide het zal winnen, is moeilijk te beant- woorden. Dat Tito de weg der ver- zoening met Moskou nog zal v'n- den, wordt hoogst onwaarschijnlijk geacht. Een verzoening zou buiten hem om moeten plaats vinden. Dit nu lijkt uitgesloten, want met Tito staan of vallen een groot aantal van zijn medestanders. Tito's enige toevlucht: AmerlKa Wegens de zorgelijke economi- sche toestand van het land moest er spoedig een oplossing komen. wil Tito zich staande kunnen hou. den. De onontbeerlijke hulp kan alleen Amerika verstrekken. Op- nieuw heeft het geld zich de sterk- ste macht getoond. De Ver. Staten zijn uitermate tevreden met de brede scheur in het ijzeren gor- dijn. Zij hebben Tito voldoende la ten merken, dat hij van hen hulp kan krijgen, maar natuurlijk onder zekere voorwaarden. Wat Tito eist. is inmiddels reeds bekend. Hij wil aan de macht blij ven en verlangt dienaangaande ga- ranties. Met zijn binnenlandse te- genstanders denkfhij het zelfs wel klaar te spelen. Anders staaf het met zijn talrijke vijanden in het buitenland: in de eersfe plaats Moskou vervolgens de verzets. groepen van diverse nluimaee. zo als de buitenlands vertoevende koningsgetrouwe Serv de Kroati sche en Slovenische federalisten. wier centra zich ten dele in Oosten- rijk. ten dele in Amerika bevinden. Vandaar zijn eis, dat alle ..fascis- tische" opposanfen in het buiten land verdelgd zullen worden. On der deze ..fascisten" verstaaf Tito alle in het buitenland levende Serven. Kroaten en Slovenen, of zij nu tot de Slovenische opposifie, tot het Koningsgetrouwe Comite, tot de Kroatische nationalisten of de Kroatische Boerenpartij van Dr. Ka. ral Katsjek behoren, of zij geeste- lijken dan wel leken zijn, of zij be horen tot de vrijwel ter ziele gegane Oestacha-beweging of de Kroatiscne Katholieke Actie, de Kruisvaarders. de Lotics, Dombranchis of hoe ze verder gegroepeerd mogen zijn. Wat gebeurde er op het eiland Vis? Tenslotte eist de maarschalk mill taire hulp tegen Rusland, voor het geval dit mocht overgaan tot een militaire actie tegen Joego-Slavie. Het is een feit, dat Tito op het eiland Vis in de Adriatische Zee een samenkomst heeft gehad met een persoonlijkheid uit de Ver. Staten. Al laat hij dit openlijk tegenspreken en al gaat zijn geheime politie nog zo te keer tegen hen, die geruchten daaromtrent verspreiden, aan de Natuurlijk brengen vooral de kin- deruitzendingen omtrent de 5de December de St. Nicolaassfeer. Op 30 November om 10.15 uur zult u kennis kunnen nemen van de voor- vreugde bij de kleuters en op 4 December om dezelfde tijd wordt de spanning verhoogd door een kleutervertelling over het paard van Sinterklaas, dat stout was. In de Wigwam op 4 December komt de grote kindervriend zelf op bezoek en hij zal daar een van zijn indrukwekkende avonturen vertel len. Daar de goede Sint dit jaar op Zondag jarig is, wordt op die dag ook een plaatsje ingeruimd voor de viering van zijn feest. Van 15.50 tot 16.10 kunt u horen hoe de kleuters honderd-uit vertellen in afwachting •van zijn komst. Op 2 December om 9 uur geeft Leni Verstegen voor de vrouw wen- ken omtrent de viering thuis en ook de hors d'oeuvre staat op die dag in het teken van het feest. De „Negen heit de Klok"-uitzen- ding op 4 December vertoont ge- lijksoortige interessen en dan zijn er nog de muzikale programma's, waarin de verjaardag wordt her- dacht. De meeste belangstelling van de volwassenen zal echter uitgaan naar het ,.Uit en Thuis"-programma van 5 December, waarin zij kennismaken met het St. Nicolaasspel, het oudste mirakelspel uit de Franse literatuur, dat voor het jaar 1200 werd geschre- ven door Johan Boder, dezelfde die de strijd van Karel de Grote tegen de Saksen onder leiding van hun opperhoofd Widukind verhaalt. Het aantal sterfgevallen tenge- volge van mond- en klauwzeer in de week van 1421 November 1948 bedroeg: runderen 4, j. kalveren 2, varkens en biggen 15. U zijn we in de Advent en gaan Kerstmis voorbereiden. Vanzelj dragen deze weken een meer ernstig karakter. Op ons leven als katholiek zowel in het openbaar als in de huiselijke kring drukt dat zijn stempel. Het is goed, als we aan onszelf be- merken dat we mee-leven met de KerkWij worden ons dan meer bewust van de wezenlijke waardigheid die wij in de bele- ving van ons geloof bezitten. Het is een levenslustig meisje, dat graag danst, maar dat dezer da gen ook verklaarde, dat zij in de Advent niet zou dansen. Een kleinigheid is het op zichzelf ge. nomen. Maar toch is het iets moots, dat navolging verdient. MARCUS juistheid van dit bericht behoeft niet getwijfeld te worden. In de Italiaanse pers zijn zelfs be- richten verschenen over een militair verdrag, dat tussen Amerika en Joego-Slavie gesloten zou zijn. Deze berichten zijn zowel van Ameri kaanse als van Joego-Slavische zijde tegengesproken, maar juist deze te- genspraak en de vorm, waarin zij gegoten was. heeft de mening doen postvatten, dat de berichten niet ver van de waarheid verwijderd waren. 92. „Ik wil U alleen maar zeggen dat wij tot onderhandelen bereid zijn wanneer U ons een boodschap stuurt", zei hij op kalme, beminne- lijke toon. „Wij willen Enekaer ko- pen, en ik kan het nodige geld ver- schaffen. Wanneer wij het landgoed en de stoeterij krijgen, kan het zo geregeld worden, dat er geen smet wordt geworpen op de naam van Munk". Zelfs voor die prijs is Enekaer niet te koop", antwoordde Ole, Ben- te bij de arm nemend, terwijl hij heenging. HOOFDSTUK XXV Ole had enkele boodschappen in de stad te doen en wilde dat Bente in het hotel op hem zou wachten en samen met hem zou eten. Het was al ver over twaalven. Maar Bente had er geen lust in. Ze wilde liever f«en vreemde mensen zien als ze het kon vermijden. Toen Ole na een uur terug kwam, zat ze op de achterbank in een hoekje van de auto. Ze had geschreid, maar pro- beerde haar tranen te verbergen. Ole zei dat het hem speet dat hij haar lang had moeten laten wach ten. Bente antwoordde dat ze hier best gezeten had en nu alleen maar verlangde, thuis te komen. Ole was bereid meteen weg te rijden en toen ze generlei aanstalten maakte van plaats te wisselen, nam hij haar m zijn armen en tilde haar op de voor- ste bank, In het licht zag hij pas goed hoe bleek en overstuur ze was. Voorzichtig zette hij haar neer en streek liefkozend haar japon glad. Voor ze buiten de stad waren, sprak hij niet tegen haar, maar hij zag dat ze nog altijd zeer bedroefd en rampzalig was. „Je moet het je niet zo aantrek- ken", zei hij. ,In ieder geval ging het niet slechter dan we hadden kunnen verwachten". „Ik schaam mij zo", zei Bente. ,.Ik heb het gevoel, dat ik de men- sen niet meer vrij in de ogen kan zien. Morgen zal vast de hele stad het weten en de hele streek. ^Ik moet aldoor aan vadeflr denken." Opnieuw kwamen de tranen haar in de ogen; maar ze drong ze te rug en schoof dichter naar Ole toe. „Het is een schande, ik denk maar steeds aan vader en aan me- zelf. Ik moest veel meer aan jou denken. Meende je werkelijk. wat je in de rechtszaal zei?" ..Natuurlijk Bente. je moet voor al niet geioven, dat ik de zaak opgeef." Ole antwoordde spontaan. zonder zich ook maar een seconde te bedenken. ..Maar ik moest dat offer niet van je aannemen. Waarschijnlijk zul je alles wat je hebt verliezen. terwille van mij. Het is veel erger en we staan er veel slechter voor dan het leek, toen je Enekjer overnam. En als nu op vaders naam een smet zal moeten blijven rusten, als ze hem misschien zul len stempelen als een bedrieger? Dan valt de schande terug op mij." Bente zweeg even, alsof zich bedacht. ..Ik heb een brief- van Wilier gekregen", vervolgde zij ten slotte. ..Eigenlijk moest ik het je niet vertellen." ..Wat kan Wilier jou te schrijven hebben?" vroeg Ole. ..Eerst heeft hij 't er over dat hij er spijt over voelt wat hij Junker heeft aangedaan. Hij beweert dat hij Junker behandelde, zoals hi] meende. dat het beste voor hem was. Hij zal nooit meer trachten onze paarden kwaad te doen." „Dat zou hem ook niet goed be- komen. Ik heb mijn voorzorgsmaat- regelen genomen; bij de eerste de beste poging, die hij doet om mij te hinderen, wordt hij volkomen onmogelijk bij alles wat paarden- sport heet", viel Ole haar in de rede. „Ja, maar nu het belangrijkste. Hij schrijft, dat ik niet het recht heb, jouw hele toekomst te ver- woesten en je totaal te ruineren. En dan doet hij verder een bod, hij wil je vijf en twintig duizend kronen geven, als jij afstand doet van Enekaer. Ik mocht je vooral niet vertellen. dat hi^ me die brief geschreven had. maar ik moest je zien over te halen om met hem te onderhandelen." „Je hebt hem toch zeker niet ge- antwoord?" vroeg Ole. „Nee, maar ik heb er wel veel over nagedacht. Als je vijf en twin- tig duizend kronen kreeg, zou je toch niet alles kwijt zijn. Dan zou je zeker wel iets' anders kunnen vinden." Je moet niet aldoor „je" zeggen, je moet nu langzamerhand eens le ren van „ons" te spreken. Vergeet niet dat ik je man ben en dat wij bij elkaar horen", zei Ole. Een ogenblik zat Bente stil voor zich uit te staren. „Ja, als we el kaar uit vrije wil gekozen haden Ole, en van elkaar hielden", fluis- terde ze. Ole hoorde de smartelijke toon die in haar woorden doorklonk: snel boog hij zich naar haar toe er. kuste haar op de wang. „In ieder geval blijf ik zo lang mogelijk op Enekaer. En zelfs als het ze inder- daad zou lukken me er uit te wer ken, en ze doen alles wat ze kun nen om dat gedaan te krijgen gen, dunkt me, dan nog stel ik me voor dat we samen gaan". (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3