BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID eerste took van het nieuwe kabinet-Spaak oft m'n RADIO M1 DERODEPAARDEN Rechten van de mens door erkenning rechten van God Onverantwoordelijk optreden Pater Beaufort sprak in de Sociale Commissie Een Nederlands amendement Nieuwe erkende wereld-records Dr. Beaufort trekt zijn voorstel in Zei U iets? Koningskwestie en Schoolvraagstuk zullen grondig worden bestudeerd Meer samenwerking bij berechting van landverraders Dr. Euwe op tournee fill had verdrinkingsdood ten gevolge Als de wijn is in de man Strooi-avond N1EUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woenscfag T December 1948 PAG. 3 PROGRANIMA Westerschelde schoon- geveegd Dodelijke vol Gratie verleend 13 gestolen fietsen terecht Oost-Java heeft voorlopig parlement Meineed in zaak Nadjamoeddin Soehardjo van zijn functie onthcven 600.000 sigaretten in beslag genomen De eerste katholieke zakagenda Postwisselverkeer Waardezendingen door de lucht' Slachtoffer van belast-ing De Staatsopera in de Oostenrijkse hoofdstad wordt herbouwd. Tijdens de oorlog werden de interieuren van zaal en toneel volledig verwoest. Slechts de zware buitenmuren bleven staan. KOORN's KOFFIE GEURIG VERS ZITTING MEERVOUDIGE KAMER Bedrijfsuitkomsten van schoenmakers FEUILLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Zweden heeft de organisatie op zich genomen van de wereld- kampioenschappen ijshockey, welke in Februari 1949 worden gehouden. Een overzicht van het stadion te Stockholm tijdens een wedstrijd tussen Gota en Forshaga, die door Forshaga met 32 werd gewonnen. De doelman van Gota slaat een aanval af. Uit het Deens vertaald PATER PROF. DR. BEAUFORT heeft Dinsdag in de vergadering van de Sociale Commissie der Verenigde Naties tijdens de discussie over de inleiding tot de verklaring der rechten van de mens, namens de Nederlandse delegatie verzocht, de verklaring steviger basis te geven door in de inleiding tot uiting te doen komen, dat de mens in betrekking staat tot, en afhankelijk is, van zijn Schepper. De Nederlandse delegatie had hiertoe een amendement ingediend. Volgens Prof. Beaufort kan Ne- derland niet tevreden zijn met de neutrale houding, die „deze zeer belangrijke kwestie" onbeslist zou laten. „De mate van ons geloof en onze trouw aan de beginselen zou meer in onze daden aan in onze woorden uit moeten komen, doch in dit document van wereldbeteke- nis moeten wij duidelijk ons ge loof in onze Schepper laten blijken" aldus prof. Beaufort. „Het is zelfbedrog, te geloven, dat het mogelijk is een dergelijke ver klaring op te stellen zonder meta- physische achtergrond. Indien in de verklaring wordt gesproken van de waardigheid en de rechten van alle menselijke wezens, is het noodzakelijk de overtuiging vast te stellen, waar deze rechten vandaan komen en waarop de waardigheid is geba- seerd. Dit is geen theoretisch vrqagstuk, maar van het grootste practische belang, meer in het bijzonder in die gevallen, waar de rechten van de mens beschermd moeten worden tegen schending, waar aanhangers van de almacht van de staat ver- kondigen, dat de rechten van de staat altijd van hoger orde zijn dan die van het individu." Zelfbedrog. Prof. Beaufort verzette zich tegen die afgevaardigden, die tijdens het debat hadden verklaard, dat men alle kwesties, die tot een geschil kunnen leiden, uit de verklaring moest bannen. „Het zou zelfbedrog zijn te geloven, dat, wanneer men eenmaal een fundamentele kwestie betreffende de rechten van de mens opzij gezet had, volledige overeen- stemming tussen alien en eensge- zindheid zou bestaan." Volgens prof. Beaufort is tijdens de besprekingen reeds gebleken, dat ernstig meningsverschil onver- mijdelijk is en overeenstemming over verschillende kwesties geheel onmogelijk. De werkeltfkheid. Prof. Beaufort kan niet inzien, dat de vermelding van 's mensen afkomst en bestemming voor de aanhangers van naturalistische filo- sofieen onaanvaardbaar is. Zo het Nederlandse voorstel hun zonder betekenis voorkomt, dan komt het toch zeker niet hun geweten bezwa- ren. Aan de andere kant zou het weglaten van deze vermelding door de grote meerderheid van alle vol- ken als een ernstig tekort gevoeld worden, dat hen in hun diepste overtuiging en zelfs in hun gewe- teri zou schokken, aldus prof. Beau fort. „Indien wij een oog voor de werkelijkheid hebben, waar de delegatie der Sowjet-Unie op aangedrongen heeft, moeten wij een blik werpen achter de scher- men en verklaren, dat zelfs in die landen, die zich officieel niet met enige godsdienst bezig houden, verreweg het grootste deel der bevolking, over het algemeen ge sproken, nog gelooft en blljft ge loven in de Almachtige en daar- om van ganser harte zal instem- raen met en zijn goedkeuring geven aan het opnemen van de vermelding van 's mensen Godde- Ijjke afkomst." „Om in de voile zin des woords menselijk" te zijn, is het noodza kelijk deze formule in de inleiding op te nemen. Om menselijk te zijn, moet men de menselijke persoon- lijkheid in zijn totaliteit nemen", aldus prof. Beaufort. Heftige aanval van Slavische zijde. De verklaring van prof. Beaufort is hevig aangevallen door vertegen- woordigers der Slavische landen. De afgevaardigde van Bielo-Rusland gaf te kennen, dat „de Verenigde Naties geen organisatie met een kerkelijk karakter vormen en geen beveiliging zouden kunnen bieden voor de functies van een missiona- ris. Wij kunnen het inlassen van Behalvede 80 M. horden van Fanny BlankersKoen, heeft de I.A.A.F. nog enkele prestaties als nieuwe wereldrecords erkend. Het zijn: 100 M. Fanny BlankersKoen in 11.5 sec.; gemaakt op 13 Juni '48 te Amsterdam; 4 x 110 yards esta- fette Nederlandse nationale ploeg (Fanny BlankersKoen, Gerda van der KadeKoudijs, Nelly Witziers- Timmer en Gre de Jongh), in 47.4 sec. gemaakt op 25 Juli 1948 te Rijswijk; 400 M. Herbert Mckenley Reiff (Belgie) 5 min. 7 sec.; 30.000 (Jamaica) 45.9 sec.; 2000 M. Gaston M. Mikko Hietanen (Fihland) 1 u, 40 min. 46 sec. Kogelslingeren: Nemeth (Hongarije) 59.02 M.; dis- cuswerpen; Consolini (Italie) 55.33 M. en Speerwerpen dames: Herma Bauma (Oostenrijk) 48.21 M. subjectieve metaphysische elemen- ten in de verklaring van.de rechten van de mens niet aanvaarden." De Franse afgevaardigde verzocht aan Pater Beaufort zijn amende ment terug te nemen, „aangezien het onmogelijk zou zijn binnen de commissie tot overeenstemming te geraken over de kwestie van de eerste herkomst en de laatste be stemming van de mens." Professor Beaufort heeft zijn voorstel betreffende de goddelijke oorsprong van de mens in de ver klaring der mensenrechten inge- trokken, omdat de meerderheid der sociale commissie tegen zijn voorstellen was. De sterkste tegenstand was af- komstig van de zijde der Sovjet- Unie. Verschillende landen waren tegen het voorstel van Beaufort, o.a. Engeland, Frankrijk en China, omdat de clausule niet aanvaard- baar was voor alle landen. De Bel- gische f, delejjeerde steunde het Nederlandse voorstel. Hij zeide, dat ook in de Amerikaanse verklaring de goddelijke oorsprong genoemd werd. Ook enige Zuid-Amerikaanse landen steunden het Nederlandse voorstel. Met ingang van 1 December „krijgen de dagbladen meer pa pier"; voor de weekbladen komt het papier vrij. Fijn voor de weekbladen. Voor de dagbladen ook? Dat lijkt maar zo. Want de dagbladen hadden al een beetje meer papier per 1 October en die regeling is nu, zoals dat def- tig heet, „gelegaliseerd". Zo iets als door de minister, de hoogsU baas, goedgekeurd, nadat een van de „onderbazen" het eerst eens bij wijze van proef had ge- probeerd. Wij hadden sinds 1 October al een half blad per week meer. De mededeling van deze week, eerst in de Kamer gedaan, dat de dagbladen met ingang van 1 December meer papier krijgen, is dus zo iets als een halve waarheid. Het is waar, maar we krijgen niet meer dan we ook v66r 1 December, (n.l. sinds 1 October) al hadden, en in zoverre is het dus niet waar. En toch zijn we dankbaar voor de hele situatie, als we maar eens denken hoe het „betrekke- lijk kort geleden'' geweest is. Het is vandaag 1 December! Zeven jaar geleden werd onze krant door de Duitsers verboden toen hadden we, drie en een half jaar lang, niets. En laten we dan nu maar hopen, dat ook met de papiervoorziening de zeven magere jaren voorbij zijn! DONDERDAG 2 DECEMBER HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Gramofoonmuziek 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.05 Een lied, 9.35 Gra- mofoonmuziek, 9.45 Schoolradio, 10.00 Orkest, 10.45 Bariton, 11.00 De Zonnebloem, 11.40 Schoolradio, 12.00 Angelus, 12.03 Zang en piano, 12.30 Weeroverzicht, 12.33 Metropole Or' kest, 13.00 Nieuws, 13.25 Orkest (vervolg), 14.00 Ensemble, 15.00 Koor, 15.15 Kamerorkest, 16.45 Cello en strijkkwartet, 17.00 Jeugdjour naal, 17.30 Piano, 18.00 Trio, 18.45 Problemen, 19.00 Nieuws, 19.45 Orgei 20.00 Nieuws, 20.15 St. Nicoiaas in Jubeldam, 21.30 Familiecompetitie, 22.00 Gramofoonmuziek, 22.25 Koor, 23.00 Nieuws, 23.15 Werken van* Gia- zounoff. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Marsen en walsen, 8,00 Nieuws, 8.15 Solisten, 9.00 Ka- mermuziek, 9.30 Een lied gaat rond, 10.15 Arbeidsvitaminen, 10.50 Voor kleuters, 11.10 Orgel, 12.00 Trio, 12 30 Weerpraatje, 12.38 „De speei- doos", 13.00 Nieuws, 13.20 Musette- orkest, 13.50 Gramofoonmuziek, 14.00 Voordracht, 14.20 Viool en or gel, 15.00 Voor zieken en gezonden, 16.00 „Assortimento", 17.00 Hoorspel, 17 20 Welk dier?, 17.30 Modelvlieg- tuigbouw, 17.35 Kwintet, 18.00 net Nieuws, 18.15 Sportpraatje, 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten, 19.00 Kinderverhaal, 19.10 Avondschool, 20 00 Nieuws, 20.15 Opera in 1 acte van Puccini, 21.15 Hoorspel, 21.45 Viool en piano, 22.15 Italiaans muzi- kaal programma, 23.00 Nieuws, 23.15 Czardas, jazz en samba. INISTER-PRESIDENT SPAAK heeft Dinsdag het nieuwe coali- tie-kabinet van katholieken en socialisten aan de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers voorgesteld en vervolgens de regeringsverklaring voorgelezen. Hierin wordt o.m. gezegd, dat de voornaamste taak van de regering zal zijn de bestrijding van de werkloosheid, die in vele takken van bedrijf een drei- gende vorm beglnt aan te nemen. De strijd tegen de werkloosheid zal worden geleid door de minister van economische coordinatie, o.a. met behulp van een doeltreffende loon- en prijspolitiek, een kracht- dadig doorgevoerde bouwpolitiek en een betere politiek met betrek king tot de buitenlandse handel. Voorts zal de regering haar aan- dacht schenken aan de vraagstuk- ken van de rationalisatie van de mijnindustrie, van de grote basis- industrieen en van de nationale uitrusting, evenals dat der oprich- ting van nieuwe industrieen, waar- van de noodzakelijkheid zich iedere dag meer doet gevoelen. De om- vang van de vraagstukken, waar- voor wij thans staan, aldus de regeringsverklaring, behoeft ons geenszins te ontmoedigen. Veelal zal hierin een aansporing voor ons zijn, de vraagstukken met durf en kracht aan te vatten. Inzake de koningskwestie doet de regering een beroep op alien, opdat de besprekingen, waartoe de ko ningskwestie nog aanleiding zou kunnen geven, in een atmosfeer van waardigheid en van eerbied voor iedere overtuiging zullen ver- lopen. De regering heeft besloten een commissie in te stellen, samenge- steld uit leden van het parlement en van juristen. die als opdracht zal hebben de tbepassing te bestu- deren van de contitutionele prin- cipes met betrekking tot het uit- oefenen der koninklijke preroga- tieven. De regeringsverklaring legt er de nadruk op, dat, hoe de oplossing van het koningsvraagstuk ook zal zijn, een dergelijke studie thans noodzakelijk is. Ook ten aanzien van het school vraagstuk acht de regering het ogenblik gekomen om, hoe inge- wikkeld dit vraagstuk ook is, een poging aan te wenden, om tot een oplossing te geraken. Zij zal een commissie instellen, die 't school- probleem in zijn geheel zal bestu- deren. De commissie zal binnen zes maanden verslag van haar bevin- dingen moeten uitbrengen. In de regeringsverklaring wordt er voorts op gewezen, dat de jongste politieke gebeurtenissen in het bijzonder te wijten zijn gewieest aan de berechting der politieke delinquenten. Hoe moei- Iijk haar taak dienaangaande ook is, blijft de regering verantwoor- delijk voor de maatregelen, die uiteindelijk getroffen dienen te worden. Zij wil zich van deze verantwoor- delijkheid niet ontlasten, maar is besloten haar plicht te volbrengen in nauwe samenwerking met het parlement. In de mate van het mo- gelijke zal zij hierbij contact be- waren met de patriottische organi- saties, die het ondergronds verzet vertegenwoordigen. Om de taak van de minister te verlichten, wer- den reeds raadgevende commissies ingesteld. De bevoegdheid van deze commissies zal nog worden uitge- breid. De regering is voorts besloten maatregelen te treffen die een be tere toepassing van de taalwetten, in het bijzonder waar het rege- ringsinstanties betreft, zullen ver- zekeren. Bovendien zal de regering in de loop van de eerstvolgende weken een wetsontwerp bij de Ka mer indienen, waarbij het statuut van de Belgische Nationale Radio- omroep wordt vastgesteld. De Kamer van Afgevaardigden schonk haar vertrouwen aan het socialistisch-katholiek coalitie-kabi- net van Paul Henri Spaak. De ka tholieken en de socialisten stemden voor de motie van vertrouwen. Liberalen en communisten stemden tegen. De „Walcheren'' heeft met de „Roompot", de „Goeree" en de „Schouwen" een laatste veegtoeht gemaakt langs de toegangswegen naar de Westerschelde. Dit werd gedaan, omdat enige weken geleden een mijn ontplofte vlak achter een Noors schip, dat binnenliep. Schout bij nacht J. J. L. Willinge maakte de laatste tocht mede en drukte er zijn tevredenheid over uit dat er op deze wijze werd gewerkt. Volgende week komt de Ooster- Sehelde aan de beurt, terwijl daar- na de overige Zeeuwse wateren worden doorgeveegd. Tijdens werkzaamheden met een kraan bij de chamotte unie te Gel- dermalsenv is de 40-jarige M. uit Gortnchem van een dertig meter hoog gebouw van het fabriekscom- plex naar beneden gestort. Met zeer ernstige inwendige kneuzingen werd M. naar een ziekenhuis ver- voerd, waar hij overleed. M. zou binnen enkele weken in het hu- welijk treden. Bij koninklijk besluit is gratie verleend aan S. E. Koopmans, tot de doodstraf veroordeeld bij sen tence van het bijzonder gerechts- hof te Leeuwarden en aan J. van Joolen, die voor het bijz. gerechts- hof te Amsterdam ter dood veroor deeld werd. In beide gevallen is de doodstraf in levenslange gevange- nisstraf veranderd. De Amsterdamse recherche is er in geslaagd de 28-jarige schilder J. L. R. aan te houden, die bekende 14 fietsen te hebben gestolen in de binnenstad. 13 van deze verdwenen rijwielen konden aan de eigenaars worden teruggegeven. De dader heeft reeds 5 veroordelingen we- gens fietsendiefstal op zijn naam staan. BONDOWOSO. 30 Nov. (Aneta). De Oost-Java conference is heden- ochtend beedigd als voorlopig par lement, waarna Raden Djoewito met 42 tegen 30 stemmen tot voorzitter werd verkozen. De eed werd afge- legd in handen van de regerings- commissaris, de heer Ch. O. van der Plas. Donderdag zal het voorlopig parlement worden gei'nstalleerd in tegenwoordigheid van de hoge ver- tegenwoordiger der Kroon, dr. Beel waarbij waarschijnlijk ook de Ne derlandse parlementsleden, die thans in Indonesie vertoeven, aan- wezig zullen zijn. Woensdag zal het parlement een Wali Negara kie- ben, die, zoals door het parlement is bepaald, Indonesier van geboorte moet zijn. 40 jaar oud en de laatste vijf jaar in Oost Java moet hebben gewoond. Het parlement heeft het Ameri kaanse regeringssysteem aanvaard, met 43 stemmen voor en 28 stem- men tegen. MAKASSAR, 30 Nov. (Aneta). Bij het getuigenverhoor in de zaak Nadja Moeddin legde de getuige Mohammad Said, tokohouder en familielid van Nadja Moeddin, een verklaring af, welke geheel afweek van vroeger door hem onder ede afgelegde verklaringen. Toen hem hierop werd gewezen zeide de ge tuige. dat hij bij het afleggen der vorige verklaringen bang was ge weest. Hij noemde tenslotte het proces-verbaal en het vooronder- zoek vervalst, terwijl hij thans zeide, zich verschillende zaken niet meer te kunnen herinneren. Na in raadskamer te zijn geweest be- sloot het hof, Said onder verden- king van meineed in hechtenis te nemen. BATAVIA, 30 Nov. (Aneta.) De Ned. dienst voor legercontacten zegt in een communique o.m., dat het bezoek v^n Moh. Hatta aan Sumatra, tot gevolg heeft gehad. dat de commandant der Republi- keinse troepen op Sumatra, de gen. majoor Soehardjo, van zijn functie is ontheven en is benoemd tot in- specteur-generaal. In verband met zijn vertrek naar Java wordt het commando der Republikeinse troe pen op Sumatra voorlopig gevoerd door de chef van de staf, de kolonel Hidajat. 600.000 sigaretten waren de buit van enige CCD-ambtenaren, die j.l. Maandag in de hoofdstad 2 mannen en 2 vrouwen, onder verdenking van zwarte handel, hebben aange- houden. Er bestaan zakagenda's in alle mogelijke formaten en uitvoeringen met alle mogelijke en onmogelijke gegeJens er in, maar een katholieke zakagenda was tot op de huidige dag niet te vinden. En dat, terwijl de katholieke kalender de oudste rechten heeft. Het Loofhuttenfeest, de Vreugde der Wet of de Verwoes- ting van Jeruzalem kan men in iedere zakagenda aantreffen, maar alle specifiek katholieke data ont- breken. De feesten der Apostelen en voornaamste Heiligen zijn niet genoemd. Wanneer het vastendag of een verplichte Zondag is, men kan daaromtrent als regel in de zak agenda's niets opdoen; wil men we- ten of het de 20e Zondag na Pink- steren is, dan moet men dit maar uittellen; een Maria- of H. Hart- maand bestaat in deze agenda's niet, evenmin als een Kerstkring, een Adventtiid. Verjaardagen en herinneringsdagen van Paus en Bis- schoppen schijnen onbelangrijk te zijn. De zakagenda voor katholieken, die zeer binnenkort bij Urbi et Or- bi te Amsterdam verschijnt, voor- ziet in deze en andere leemten; het zal de eerste katholieke zakagenda zijn. ooit in Nederland uitgegeven. Het is een zakagenda natuurlijk geen liturgische gids! die voor iedere doorsnee katholiek van prac- tisch nut is. Men zal er binnenkort meer van horen. Met ingang van 1 December a.s. wordt het maximum toegelaten be- drag voor postwissels, van Neder land uit te verzenden naar Dene- marken en Suriname, verhoogd resp. van D. kr. 45.tot D. kr. 180 en van Sur. gld. 17.60 tot Sur. gld 70.—. Met ingang van 1 December a.s, wordt het mogelijk waardezendin- gen per luchtpost te verzenden naar Denemarken, Finland (geen doosjes), Frankrijk, Engeland en Noord-Ierland, Vrije staat Ierland, Noorwegen (geen doosjes), Portu gal, Spanje (geen doosjes), Zweden Zwitserland, Argentinie. de Ned. Antillen en Suriname. Het bedrag der aangegeven waarde mag, voor deze zendingen, de f 500.— niet te boven gaan. In vele gemeenten is de verma- kelijkheidsbelasting verlaagd van 40 tot 35 procent. In Aalten bleef het percentage van 40 gehandhaafd en daarom heeft de Ned. Bioscoop- bond aan de bioscoopexploitant al- daar verzocht geen voorstellingen meer te geven. De bioscoop zal der- halve gesloten worden. Tot de passagiers, die op Schip- hol zaten te wachten om naar het buitenland te vertrekken, behoorde ook dr. Max Euwe, die gisteren zou starten voor een groot tournee naar IJsland en Noord- en Zuid-Amerika. Dr. Euwe had geluk, want het enige vliegtuig, dat gisterenmiddag van Schiphol vertrok, was het K.L.M.-vliegtuig voor Kopenhagen dat omstreeks half een startte. Dr. Euwe reist van Kopenhagen van daag door naar IJsland, waar hij 'n aantal seances zal geven en deel zal nemen aan een zeskamp met de sterkste schakers van IJsland. Omstreeks Kerstmis is hij in New-York, waar hij deelneemt aan een tienkamp, waarvoor onder an dere hebben ingeschreven Fine, Najdorf, Denker en Steiner. Na af- loop daarvan zal dr. Euwe vermoe- delijk nog enkele seances geven, o.a. in Detroit en daarna doorreizen naar Curagao. Van Curagao uit ver- trekt hij naar Brazilie en dan gaat hij naar Mardel Plata in Argenti nie, om deel te nemen aan het jaar- lijkse tournooi, dat daar gehouden wordt. Dr. Euwe verwacht om streeks April of Mei weer in ons land terug te zijn. Een tweetal kleine jongens van ongeveer 11 jaar oud, waren op Zaterdagmiddag 4 September aan het spelen op een vlot in de Nw. Haven in de gemeente Urk, toen de Urker visser Hein B. hen riep met het verzoek voor hem een ketting, die ruim 180 kg woog, naar zijn hotter te brengen met het vlotje. De jongens zouden dan een dubbeltje krijgen. Dit heeft hen overgehaald en zij hebben het geprobeerd. Maar niet alleen de ketting van 180 kg, doch ook Hein B. moest mee op het vlotje. Het gevolg is geweest, dat het vlotje, dat dit gehele gewicht niet dragen kon, kapsjjsde. Hein B. en de elfjarige Jacob de Ridder kon den zich aan het vlotje vastgrij- pen, doch Willem van Eerden verdween naar de diepte en ver- dronk. „Ik ben toch niet nat!" Gisterenmiddag werd deze zaak behandeld voor de Meerv. Kamer onder praesidium van mr. Krabbe en als officier van justitie mr. Hol- steyn. Aan Hein B. was nu ten laste gelegd dood door schuld. Na het horen van verdachte en de getuigen kwam vast te staan, dat B. die be- wuste Zaterdagmiddag onder in- vloed van alcoholhoudende dran- ken verkeerde. Meerdere malen had hij die dag borrels en glazen bier gedronken, zodat hij tegen vier uur 's middags niet nuchter meer was. In die toesfand van dronkenschap heeft hij van de schipper van K. een zware ijzeren ketting gekocht, die ruim 180 kg woog. Juist door dit gewicht werd B. door de schip per aangeboden de ketting naar de hotter van B. te brengen, doch B. vond dit niet nodig. Hij zou de ketting zelf wel meenemen. Schip per van K. verklaarde ter zitting, dat verdachte dronken was, want zijn adem Stonk en hij had schuim in de hoeken van de mond. In de Nieuwe Haven waren on- dertussen Jacob de Ridder en Wil lem van Eerden aan het spelevaren met een klein vlot. Dit deden zij wel vaker en het gebeurde dan ook wel. dat zij dan met nog een vriend- je waren. Langs de botters en andere daar liggende schepen voeren zij door zich aan deze vaartuigen voort te trekken. Verdachte zag hen en riep hen toe. dat ze een dubbeltje konden verdienen, wanneer zij de ketting meenamen. De jongens had den hier oren naar en voeren met het vlot naar B. toe, die toen de ketting op het vlot liet zakken. Vol gens de verklaring van B. zelf had hij de jongens gezegd van het vlot af te gaan, doch de getuigen be- weerden, dat B. dit niet gezegd had. Verdachte had niet gezien, dat het vlot niet geschikt was om zo'n zwaar gewicht te vervoeren, want, aldus mr. Krabbe, daarvoor had hij teveel gedronken. Gevaarlijk werd het, toen ook B. zich op het vlot liet zakken en op de ketting ging zitten. Hij zei de jongens het vlot nu af te duwen. Jacob de Ridder had toen zijn kou- sen al uitgetrokken, want het werd op het vlotje al nat. Bij het afduwen zakte het vlot aan de kant waar verdachte op de ketting zat, onder water en kapsijsde, waardoor de beide jongetjes te water vielen. Zo- wel verdachte als Jacob de Ridder konden zich vastgrijpen aan het vlot, doch Willem van Eerden kon dit niet en verdween in de diepte. Toen hij boven water was gehaald, waren de levensgeesten reeds ge- weken. Een bewijs, dat B. niet hele- maal nuchter meer was, werd ge- leverd, toen hij drijfnat uit 't water kwam en beweerde: „Enfin, ik ben toch niet nat". Het requisitoir In zijn requisitoir beoordeelde de officier van justitie, mr. Holsteyn, verdachte als de enige schuldige. Met zijn dronken hoofd had deze niet meer gelet op dat, wat hij deed, zodat hier, aldus de officier, met recht sprake was van de wijsheid in de kan, wanneer de drank is in de man. Het was volstrekt niet noodzakelijk geweest, dat verdachte met dat vlotje zijn ketting ver- voerde, want er was absoluut geen haast bij. Verder had verdachte niets gedaan om het vlotje in even- wicht te houden, integendeel, hij had alles overgelaten aan deze twee kleine jongens, waardoor er een door verdachtes schuld verdronk. Mr. Holsteyn vond dit een ernstig feit en vond een zware hechtenis- straf op zijn plaats. Zijn eis was 2 mnd. gevangenisstraf. De Meervoudige Kamer zal over 14 dg. uitspraak doen. In opdracht van het Directoraat- Generaal van de Prijzen en de Fede rate van Schoenmakerspatroons- bonden werd door het Economisch Instituut voor de Middenstand op 19 Nov. 1948 een rapport uitgebracht met betrekking tot de re'ntabiliteit van schoenreparatiebedrijven. Dit rapport zal worden gebruikt bij be sprekingen, welke tussen het Direc- toraat-Generaal en de organisaties in deze branche zullen plaats vinden met betrekking tot de hoogte der nrijzen van de reparaties. ET HEILIG, heerlijk avondje gaat komen en als voorbo" den daarvan rollen de peperno- ten en mopjes door een onzicht' bare hand gestrooid de kamer in, waar min of meer bange, maar toch met vuur zingende kinderen vol verrukking de heerlijkheden onder tafel en stoelen vandaan zoeken. Of Sint Nicoiaas komt zelf in hoogst eigen persoon, in vol ornaat, ver- gezeld van zijn zwarte knecht, een bezoek brengen in het gezin en maakt hij groot en klein blij met zijn verrassingenVoor het paard van de heilige man wor den schoenen of klompen bij de haard en kachel neergezet, ge~ vuld met hooi, wortels en ande re dingen die het paard eet. Spanning leeft er in het gezin bij jong en oud. De Sint Nicom laasdagen verhogen en verinni' gen het gezinsleven. MARCUS 94. Hij is vandaag niet naar buiten ge weest, maar zo'n behandeling is net zo goed als een uur trainen. Af en toe zal het wel een beetje pijn doen, maar toch geloof ik dat Jun ker het prettig vindt." „Hij vindt het al heerlijk als jij maar bij hem zit. vergeet niet dat hij van je houdt," zei Ole. ,.En ik van mijn kant hou zo ontzaggelijk veel van Junker hij is mijn beste vriend op de hele we- reld." Bente sloeg de armen om Junkers hals. ,,En in de eerstvolgen de acht dagen zal ik harder met hem werken dan ooit. Ik zal het zonder twijfel wel volhouden." „Je blijft er dus bij dat Junker naar Stockholm gaat?" vroeg Ole. „Ja, als jij tenminste mee wilt, Ole. We hebben geen andere keus, en ik reken op Junker. „Bente klopte het paard op de hals en lief- koosde het opnieuw. ,.Ik vrees dat het op een teleur- stelling zal uitlopen, Bente. Het zal niet makkelijk gaan, de grote wed strijd om het kampioenschap te winnen. Morgen zullen we hem op de proef stellen en dan ons besluit nemen. Maar ga nu mee naar bin nen, je trilt van moeheid." Bente wilde liefst meteen naar haar kamer, dus nam hij haar in zijn armen en zette haar voor haar deur neer. „Ga maar gauw naar bed, het is een vermoeiende dag voor je geweest. Ik zal Claus naar boven sturen met thee". „Je bent heel erg goed voor me," antwoordde Bente, hem aanziend. Ole Seek haar in de mooie, grijze ogen, die in hun licht gesluierde blik een arme glans verborgen hid den. Haar armen hadden zo vast om zijn hals gelegen terwijl hij haar droeg. Teder streelde hij ze, en plotseling boog hij zich naar voren en kuste haar op de mond. Bente was doodmoe; maar toch had ze zijn kus nog nooit zo warm en innig beantwoord, er kwam een gelukkige glimlach op haar lip- pen. De volgende dag was alles tegen de avond in orde gemaakt voor de beslissende proef met Junker. Ben te had hem 's ochtends een lichte training gegeven, daarna had Jun ker rustig in zijn koele box ge- staan. In de namiddag nam Bente Junker mee naar de haag bij het bos. Ze wist een plekje, waar mals, geurig gras groeide, daar mocht Junker een tijdje grazen. Ze ging onder de haag zitten, met het uit- zicht op de fjord, terwijl Junker vrij bij haar liep. In het bos riep een koekoek, bos- duiven kirden. Blank als zilver lag de fjord, de akkers voor haar ston- den er prachtig bij. Een diepe ont- roering maakte zich van Bente meester terwijl ze daar heel alleen zat, kijkend naar haar dierbare Enekaer. Nee, alleen was ze niet. Junker was naar haar toe gekomen en duwde zijn hoofd bijna in haar schoot. Bente trok hem dichter naar zich toe. Het leek haar dat Junker even verstandig was als een menselijke vriend en oneindig trou- wer. Zacht fluisterend bekende ze hem dingen, die ze voor niets ter wereld aan een ander gezegd zou hebben. Ze sprak over haar zorgen en over haar verdriet. maar ook sprak ze over het verlangen, dat haar hart vervulde. Junker zag haar aan met zijn glanzende,don- kerbruine ogen, alsof hij alles be- greep. „Jij zult me helpen. m'n rode schat", zei ze, hem strelend. Daar na stond ze op. Het was vast al laat, ze moest naar de baan, het was nog een heel eind lopen. Jun ker stapte heel langzaam naast haar, met rustige, sierlijke passen, als wilde hij zich geheel schikken naar Bente's moeilijke gang. Toen Bente bij de baan kwam, waren Jorgen en Peter er al met Tip en Top; beiden droegen ze hun trainerscostuum en reden langzaam rond. Verder naar achteren stond Mikkel met de kleine Sara, die ook voorgespannen was. „Hebt u nu niet te ver gelopen?" vroeg Mikkel, Bente bezorgd aan zien. Mikkel was zich met de dag meer aan Bente gaan hechten. Ben te verklaarde dat het helemaal niet te ver geweest was en beweerde dat de wandeling haar en Junker goed gedaan had. Toch was ze blij dat Mikkel Junker voor de sulky span- de, ze ging zelf op een bank zitten rusten tot Ole kwam. Het duurde slechts een ogenblik voor hij, vlug en veerkrachtig, op haar toe trad. De stralen der ondergaande zon vielen over zijn slanke gestalte en deden de blanke laarzen glimmen. Hij zag er bijzonder voordelig uit in zijn flatteuze pikeurskleding. Vol trots en vreugde keek Bente naar hem, maar tegelijk wenste ze bijna dat hij niet zo knap was ge weest. ,,Je hebt je weer veel te moe ge maakt. Ik zag je het bos uit komen" zei Ole. zodra hij bij Bente was. „Ik ben er heen gegaan terwille van Junker." verdedigde ze zich. ,.Ik geloof dat zo'n wandeling met mij beter voor hem is dan dat hij maar slaapt." Glimlachend streek ze een haarlok ^an haar voorhoofd weg. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3