Nieuuj rthk Corruptie-vrije Amerikaanse controle op hulp aan China r T SCHRIK VAN DE RIJKSWERF VOOR HET HOF ACTIEVE CULTUURPOLITIEK m-; DE WERELD van vandaag de U.N.O. Mevrouw Tsjang-Kai-Sjek koel te Washington ontvangen of: het sprookje met de ruime blik 2000 journalisten „verslaan 246775 Britse vrijwilligers zijn reeds genoteerd EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Renomme van Brits fair play geschoki Merkwaardige uitlating van Dr. Koo *Activiteit in de K.V.P. Verdedigingslinie voor Nanking Delegatie pleegt overleg Negen jaar gevangenisstraf geeist Tweede Kamerwerk stagneert Wet verlenging dienstplicht aanvaard v.. J Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Pagina 3 Donderdag 2 December 1948 44e Jaargang No 11428 Kantoren: ALKMAAR. Langestracrt 42 A, teL adm. 2046. red. 2047 K 2200; HOORN. Dracrfsingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraal 52, tel 459 K 2240 Nederlandse ministers weer te Batavia De Universiteit van Parijs heeft aan 12 buitenlandse geleerden ere-doctoraten verleend. Tot de aldus onderscheidenen behoorde ook de Leidse hoogleraar in de kindergeneeskunde, prof. dr. E. Gorter (geheel rechts). Slechts 9 van de geleerden waren bij de plechtigheid aanwezig. De 27-jarige Alkmaarse etaleur J. Kusch, 'n Rijksduitser, die al van kindsbeen af in Nederland woonde, kwam al op 14-jarige leeftijd onder Duitse invloed door zijn relatie met een Duitse etaleur. Toen Nederland overvallen werd, werd hlj ge'interneerd, doch nauwelijks was hij weer door de Duitsers bevrijd, of hij sloot zich aan bij de N.S.B. Hij trad in dienst bij de S.S., werd bij de gevechtshandelingen gewond, kwam terecht in het Marine Lazaret te Heiloo, waar hij tot begin '43 verbleef, om daarna weer dienst te nemen. Tenslotte kwam hij in Hoorn en Den Hel- der terecht, in welke laatste plaats hij bij de Werfpolitie gede- tacheerd werd. Op de Quality Fair-tentoonstelling in Londen is dit miniatuur- buitenhuisje te zien, dat Prinses Elizabeth als geschenk voor haar jonggeboren zoon heeft aanvaard. Het is vervaardigd door drie Londense brandweerlieden, die tijdens de oorlog in hun vrije tijd speelgoed maakten voor de kinderbewaarplaatsen. Een jonge parachutist uit Aix- en-Provence, Pierre Morel, wil trachten het record parachute- springen te breken. Hij zal op 13.000 meter het vliegtuig ver laten om eerst op 1.000 meter hoogte zijn parachute te ope- nen. Morel is de enige geweest, die gehoor heeft gegeven aan de oproep van het Franse Mi- nisterie van Luchtvaart naar vrijwilligers, die zich aan dit experiment wilden wagen en hun ervaringen bij deze doden- sprong mededelen. 0 w 0. v - 3" HOOGEZAND, SAPPEMEER EN SAPPEZAND! Hr. Ms. ,,van Speijk" vaart thuis THANS HET E-TEKEN Abormementsprljs (4.25 per kwartaal, (1.43 per maand, Incluslet Incasso. Advertentle-tarief; per editle 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edltles 26 ct per m.m., minimum (4.(amllle- berlchten 20 ct, resp. 30 ct per m.m. BIJ contract belangrljke kortlng. Dlrecteur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smlts, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. lanssen, J. Toes. Bankrelatles; Noorderbank, Nederl. Credletbank HE T FEIT VAN HEDEN De activiteit in de Katholieke Volkspartij blijkt niet alleen uit de organisatie van het tweede Partij- congr es, dat 11 en 12 December te Utrecht wordt gehouden en waar- voor buitengewoon grote belang- stelling bestaat. Er zijn 1600 deel- nemers! En de onderwerpen, plus de „buitenlandse" avond, zullen zeer belangrijk zijn. Daarnaast valt te melden, dat sinds kort de documentatie- dienst weer is gaan werken, en wel met gegevens over Indonesie. Deze „Indonesische Documentatie- dienst" staat onder leiding van de terzake kundige heer F. Sybesma, ook in ons gewest, o.a. door zijn verschillende spreekbeurten, welbe- kend. De dienst opent met interes- sante mededelingen over het fede- ralistisch overleg en geeft een sa- menvattend inzicht in de geschied- kundige achtergrond daarvan. De dienst wordt aan verschillende daarvoor in aanmerking komende instanties en personen toegezonden. Dan wordt deze maand begonnen met de op de jongste Partijraad aangekondigde meningspeiling. Formulieren met vragen en toelich- tingen daarbij worden verspreid via „De Opmars" van deze week. Zij worden toegezonden aan de afde- lingen, die de vragen in hun ver- gadering moeten behandelen. De afdeling als zodanig stelt haar me- ning vast. Persoonlijke afwijkende meningen kunnen op afzopderlijke formulieren tot hun recht komen. Deze eerste keer gaat de eerste vraag hierover: „Welk onderdeel der gezinspolitiek moet naar uw mening de K.V.P. op dit ogenblik het sterkst beklemtonen?" En de tweede vraag: „Op welke gebieden der politiek moet, naar uw mening, de K.y.P. op dit ogenblik het meest haar aandacht richten, naast de gezinspolitiek?" Gevraagd wordt daarbij, het antwoord te beperken tot ten hoogste vier gebieden, in volgorde van belangrijkheid. Dit wordt een interessante proef- neming, waarbij dus ook reeds af wijkende meningen tot hun recht kunnen komen. Dit is een aspect van het vraagstuk der meningsvorming en meningsuiting in de K.V.P., waar- mee het z.g.n. vertrouwvol beraad verband houdt. Over de oplossing van dit beraads-vraagstuk houdt de Partij-leiding- zich op dit ogenblik bezig Nadere mededelingen zullen daarover binnenkort volgen, nadat het Partijbestuur zijn standpunt de. finitief heeft bepaald. Het ligt in de bedoeling, terzake tot afgeronde, concrete voorstellen te komen. Nog een enkel woerd, voor van- daag, over het Congres. Dit werkt er aan mee, de Partij te maken tot een levend geval, zoals de Partij-voorzitter, de heer An dries- sen, het gisteren noemde op een persconferentie, waarbij verschillen de actuele zaken van de Partij be- sproken werden. De Partij gaat steeds verder in de richting van de reeds door Goseling z.g.n. gepropa- geerde gedachte, dat de Partij niet alleen een verkiezingsapparaat is, maar ook „tussentijds" werkzaam- heid ontplooit en allerlei problemen en vraagstukken ter onderzoek, voorlichting, ontwikkeling en advies bespreekt. Zoals o.a. het vraagstuk van de nationale cuituur-politiek, dat zeer in de aandacht van de regering staat en een hoogst-be langrijk principieel en fundamenteel aspect heeft. Onze bijzondere me- dewerker schrijft daar heden het eerste van een tweetal artikelen oVer, waarnaar wij voor heden menen te mogen verwijzen y. ::y - i-V - V -. DR. WELLINGTON KOO, de Chinese ambassadeur te Washing ton, heeit gisteren, na een conierentie met mevrouw Tsjang-Kai- Sjek, die te Washington is aangekomen, verklaard, dat de Chi nese regering bereid was „corruptie-vrije Amerikaanse controle" op de besteding van Amerikaanse hulp te accepteren. „Wan- neer China achter het ijzeren gordijn verdwijnt, zal geheel Azie zijn vrijheid verliezen", betoogde Koo. „Het is misschien wel reeds laat, doch nog niet te laat". Verder zei Koo, dat de door „communisten geleide troepen, die naar Nanking oprukken, „geholpen en aangemoedigd worden, hoewel op bedekte wijze, door een machtige vreemde mogendheid". Mevrouw Tsjang-Kai-Sjek is door officiele zijde te Washington koel ontvangen. Er was geen onderhoud gearrangeerd met minister Marshall die in het ziekenhuis vertoeft, noch met zijn plaatsvervanger, Lovett. Ook kwam de naam van Mevrouw Tsjang-Kai-Sjek niet voor op de bezoekerslijst van president Tru man. De vrouw van de Chinese ge- neralissimus legde geen verklaring af. Men verwacht, dat haar verzoek om hulp weinig weerklank zal vin- den bij de Amerikaanse regering. Na het Ioslaten van Soetsjou is een zwakke nieuwe verdedigings linie opgeworpen, welke zich slechts 160 kilometer van Nankin,? bevindt. Deze linie wordt bezet door ongeveer 80.000 man, die naar men zegt, recruten zijn of overblijfselen van de geoefende troepen, die uit Mandsjoerjje zijn teruggenomen. 350.000 man regeringstroepen zit- ten thans in de val bij Soetsjou. Zij worden tegengehouden door de communisten, die numeriek in de meerderheid zijn. Volgens piloten heerst er in Soetsjou paniek en verwarring. Sol daten en officieren vechten om de weinige plaatsen in vliegtuigen, die rijst aanvoerden. In sommige ge- vallen stegen de overvolle toestel- len op terwijl er nog mensen aan de deuren hingen. De ziekenhuizen liggen vol gewonde soldaten van het regeringsleger. De verzorging is onvoldoende. Uit Nanking is vernomen, dat het aan alle hoge functionarissen ver- boden zal zijn hun post te verlaten of ontslag in te dienen. De Ameri kaanse consul-generaal te Sjanghai heeft de Amerikanen gewaarschuwd dat het Zaterdag vertrekkende troe- pentransportschip „Anderson" de enige mogelijkheid voor evacuatie is. die door de Amerikaanse rege ring beschikbaar zou worden ge- steld. Indien zij hiervan geen ge- bruik maken, zouden zij op eigen gelegenheid moeten vertrekken. Een deel van de benedenstad van Sjanghai is Woensdagavond gedu- rende vijf uur door een sterke poli- tiemacht afgezet geweest. Men zag koelies, die zware kisten uit de „Centrale Bank van China" over- brachten op een schip. Te Tientsin zijn Woensdag ben- den Chinese soldaten systematisch Buitenlandse Zaken binnengedron- gen. Onder bedreiging met geweld trachtten zij geld los te krijgen. Het dienstplichtprogramma van gene- raal Foe heef de verwarring in de stad nog vergroot. Honderden em ploye's van buitenlandse maat- schappijen zijn ondergedoken om de militaire dienst te ontlopen. BATAVIA, 1 December (Aneta). Bij de aankomst van de Nederland se ministers met hun adviseurs te Batavia zeide minister Sassen tot de vertegenwoordigers van de pers dat zij uit Djokja waren teruggekeera om besprekingen te voeren met de inmiddels te Batavia aangekomen Kamerleden. Hun gesprekken te Kalioerang met Moh. Hatta en de andere Republikeinse autoriteiten werden in een aangename sfeer ge- voerd. Het zou echter te vroeg zijn, om daarop reeds thans commentaar te geven Bij hun aankomst werden de ministers begroet door de adj. v. dr. Beel, de chef van het kabinet, dr. Koets en de Ned Kamerleden. Minister Sassen wilde geen nader commentaar geven. BATAVIA, 2 Dec. (Aneta). De uit Djokja teruggekeerde mi nisters hebben gisteren en heden besprekingen gevoerd met de Kamerleden-waarnemers en de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon. Hedenochtend te 11 uur hadden de ministers een ontmoeting met de contact-commissie van het bijzonder federaal overleg, welke commissie stond onder voorzitterschap van Sultan Hamid van Pontianak. Hedenochtend 12 uur had er een onderhoud plaats met de leden van de voorlopige federale regering ten paleize van de Hoge Vertegenwoor diger. Het vertrek van deze laatste en van de Nederlandse parlements- leden naar Bondowoso, waar in hun tegenwoordigheid het voorlopige parlement zal worden ge'installeerd, is uitgesteld tot Vrijdagochtend. m (Van een bijzondere medewerker) Mr. de Roos, wethouder voor Kunstzaken te Amsterdam, heeft doen blijken, dat hij onze bijdrage „Leugen en Legende" onjuist acht. Mr de Roos komt tot de conclu- sie dat de politiek van Min. v. d. Leeuw ruim en wijd was, Omdat diens departementale organisatie van een bepaalde structuur was, zo. als hij uit de reorganisatie van het departement van Onderwijs door Min Gielen de gevolgtrekkmg maakt, dat diens politiek afbraak betekend heeft, althans verlies. Nu zouden wij dadelijk willen opmer- ken, dat een departementale organi satie, welke ook, altijd een middel is slechts een middel, en nooit het doel! Maar misschien komt het ge- voel van „verlies" bij Mr. de Roos en zijn partij, de P.v.d.A., uit andere beweegredenen voort. Daartoe be- zien we even de „ruime politiek" van zijn partijgenoot, Min. v. d. Leeuw. Al dadelijk valt, reeds op het eer ste zicht, de eenzijdigheid op als het voornaamste kenmerk van de cul- tuurpolitiek van de eerste Minister van Onderwijs na 5 Mei 1945. Een zijdigheid van begrip: actieve cul- tuurpolitiek blijkt practisch bevor- dering van kunsten te betekenen, terwijl deze toch van vdel ruimer strekking is. Zij moet met name ook het onderwijs omvatten Deze laatste opvatting was blijkbaar de mening van Min. Gielen en hij bevond zich in dit opzicht in het gezelschap van twee vooraanstaande leden van de P.v.d.A nl. Dr, Brugman (in zijn boekje' over Personalistische cul- tuurpolitiek) en Dr. Idenburg (in een lezing voor de Delftse studen- tenvereniging Politeia). Erger was de eenzijdigheid in de opbouw van het apparaat. Er wer den drie directeuren-generaal aan. gesteld. Een ervan was de promt nente katholieke geleerde prof. Sas sen Toen deze echter na enige maanden aftrad werd hij vervangen door Dr. Idenburg. Daarmee waren alle directeuren-generaal 's minis ters geestverwanten, twee ervan zelfs vooraanstaande leden van zijn partij. Vlak voor zijn aftreden, be gin Mei 1946, werd nog snel een secretaris-generaal benoemd, lid van de P.v.d.A. De nieuwe organisatie van hex Departement bracht 10 nieuwe afde- lingen. De chefs daarvan waren op twee na weer geestverwanten van de minister, sommige zo uitgespro. ken voorstanders van de cuituurpo- litiek van de P.v.d.A., dat zij, naar het schijnt, op ambtelijk-ongeoor- loofde wijze daarvan lieten blijken. Van de twee niet-geestverwanten, was een geen partijman, een was katholiek naar onze verlangens, maar beheerde een afdeling van Se- ringe betekenis. Drie oude afdeiin- gen hadden bij 'de bevrijding geen chef. Dat geen van de drie nieuwe hoofden katholiek was, spreekt het onderhand niet vanzelf? Ofschoon van deze drie niet gezegd kan wor den dat zij 's ministers geestver wanten waren, is wel zeker, dat zij in de practische politiek terzake het onderwijs ook in hun persoonlijke overtuigingen naast hem stonden. Dat deze eenzijdigheid zich weer. spiegelde in de nieuwe bezettingen van lagere regionen, is vanzelfspre- kend. En laat ons dan nog maar zwijgen over het radio-schandaal, dat naar de woorden van Min. v. d Leeuw zelf voerde tot een radio-ellende. Bekwaamheid werd hier klaarblijkelijk minder ver- langd dan partijpolitieke betrouw- baarheid! Het ergst van al was de eenzijdige voorkeur voor bepaalde organisaties in het maatschappelijk leven. In zake onderwijsvernieuwing was het al Kees Boeke wat de klok sloeg; diens vernieuwingsraad met z.ijn gevaarlijke tendenzen voor het bij zonder onderwijs was voorbestemd een leidende rol te spelen. Maar nog duidelijker werd de voorkeur gede- monstreerd in het monopolie dat blijkbaar was toegedacht aan de Federatie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars, dat onder overwe. gend socialistisch-communistische invloed stond en staat en naar het schijnt ook niet vrij was van Kul- tuurkamertendenzen. Ook met de Volkshogescholen en de Dans schijnt een en ander van soortgeiijke aard aan de orde te zijn geweest. De reorganisatie van het Departe ment van Aug. 1946 heeft aan deze, naar wij menen, ontoelaatbare een zijdigheid een einde gemaakt. Dat een en ander voor bepaalde groepen een zeker „verlies" betekende, lijkt wel waarschijnjijk De vraag is echter alleen: is aan de Nederlandse cultuur schade toegebracht? Slaat de balans van actieve cultuurpoli- tiek na Juli 1946 door naar de ver lies. of naar de winstzijde? Is met het badwater der reorganisatie niet het kind der actieve cultuurpolitiek uitgeworpen? Daarover in een tweede artikel. De Griekse regering heeft beslo- ten dat door de militaire rechtban ken uitgesproken doodvonnissen voortaan niet dadelijk uitvoerbaar zullen zijn, tenzij de rechtbank het vonnis met algemene stemmen heeft geveld. Hoewel hij daar een administra tive functie had, liep hij toch in Duits uniform en nam hij ook deel aan opsporingswerk. Hij was daar al spoedig berucht als de schrik van de werf, zoals de procureur fiscaal van het Bijz. Ge- rechtshof, waarvoor K. gisteren te recht stond, releveerde. Enkeie werfianen, die daar ondervindmg van hadden, werden als getuige ge- hoord. De eerste was J. de Boer, bank- werker, die in Schagen een pistool van de Duitse weermacht „georga- niseerd" had, hetgeen aan de Duit sers verraden werd. Hij werd van zijn bed gelicht, door een stel mot- fen, w.o. verd. K., die hem toevoeg- de: Jij bent partisaan, he, zeker om ons straks in de rug aan te valien? Get. werd meegenomen, kromge. boeid en gestompt en gesiagen, waaraan volgens get. ook verd. had deelgenomen. Verdachte echter ont- kende; alleen Freitag had gesiagen. Get. werd naar de Weteringsschans gedeporteerd; werd met Doiie Dins, dag vrijgelaten, doch kort daarop weer gepakt en tot de capituiatie gevangen gehouden. Toen wist hij tijdens een transport uit de trein te springen. De tweede getuige, de 37-]arige matroos G. Wijker, was verd. nog niet vergeten, hij nam zelfs een dreigende houding aan tegen verd., die door de parketwacht beschermO moest worden. Verd. had get. Wij ker betrapt, toen hij een zakje vet- kolen vervoerde, had hem meege. nomen naar bureau en hem in zijn gezicht gestompt en met zijn ge- laarsde voet op de borst getrapt. Daar was volgens verd. niets van waar; toen hij dat gezegd had, stool get. Wijker weer op en voegde hij hem een scheldwoord toe, waarmee wij dit verslag niet willen ontsieren De President riep hem tot de orde met op te merkeh, dat wij er geen Duitse methodes op na hielden. De derde getuige was KorporaaJ M. d. Kleef; deze fietste na spertljd op de Middenweg te Den Helder en werd aangehouden. Bij een boerde- rij in Koegras kwamen er enkeie Duitsers, w.o. verd. de auto, waar get. met nog enkeie andere arres- tanten in vervoerd was, inspecteren Zij zochten zekere Louis, in verband met een zaakje uit Anna Paulowna, waar 'n zekere Philippo, die de Duitsers vergezelde, bij betrokkeB was Toen Louis niet in de auto bleek te zitten, kregen de inzitten- den, w.o. get. van Kleef van verd. stompsiagen in het gezicht. len derde male ontkende verd,, waarop de President hem vroeg, of hij nooit van z'n leven iemand gesiagen had Tenslotte waren er nog schrifte- lijke verkiaringen van de fans. Zanddijk uit Anna Paulowna, waai huiszoeking was geweest, waarbij de gebr. Zanddijk ook tot bloedens toe gestompt werden door verd. De Procureur-Fiseaal achtte, on danks de ontkenning van verd. het bewijs geleverd. Hij noemde het gedrag van deze man, die de schrik van de werf genoemd werd, schan delijk en schaamteloos. Toen ons land op verraderlijke wijze werd overvallen, keerde hij zich tegen Nederland, waar hij was opgevoed en waar hij van jongsaf gastvrijheid had genoten. Hij gaf blijk van de echte Duitse mentaliteit. Dat hij hardnekkig blijft in de boosheid, be. wijst, dat hij niet beseft, wat hij ge- daan heeft. Hoewel het hem niet ten laste is gelegd, wordt hij ook ver- dacht van 't verraad van 13 B.S.-ers die in Febr. 1945 gefusilleerd zijn. Gezien het ergerlijke karakter van het misdrijf, dat hem wel ten laste is gelegd en gezien de houding van verd., eist de procureur-fiscaal jaar gevangenisstraf. De verdediger meende, dat het wettig bewijs niet geleverd was en pleitte clementie, gezien de jeugdige leeftijd van verd. en het feit, dat hij geen Nederlander, maar Duitser is. Uitspraak 15 Dec. a.s. Te Skien in Noorwegen is het proces begonnen tegen de vroegere bisschop van Skien, Dagfin Zwiig meyer, die lid was van de Quisling nazipartij en ervan beschuldigd wordt te hebben getracht de kerk in Noorwegen gedurende de bezet- ting te nazificeren. (Van onze parlementaire redacteur) De opzet is geweest om voor Kerstmis met de behandeling van de Rijksbegroting gereed te komen. De afwezigheid van twee ministers steekt nu echter een spaak in het parlementaire wiel. Hoofdstukken, die wel behande'ld zouden kunnen worden, zijn nog niet voldoende voorbereid en gisteren moest de Kamer als gevolg van een en ander haar werkzaamheden, althans wat deze week betreft, reeds als geein- digd beschouwen Ook v»or de vol- gende week kon dr. Kortenhorst de agenda nog maar heel vaag aange- ven. Er is nog een wetsonttyerp in- zake de afwikkeling van de geldzui- vering en voor de rest wilde hij maar goede hoop geven, dat „On- derwijs" en „Justitie" inmiddels ge reed zouden komen. In dat geval Dinsdag en Woensdag avondverga- deringen. Deze middag was nog het wets- ontwerp inzake de samenvoeging van Hogezand en Sappemeer aan de orde, straks te heten Hogezand- Sappemeer, inderdaad nu niet direct een originele vondst en de heer Al- gera (A.R.) overigens geen voor- stander van de samenvoeging, zou dan ook Sappezand leuker gevonden hebben. Na enige discussie is het ontwerp z.h.st. aangenomen, met aantekening dat de A.R. en de twee St. Geref. tegen zijn. ALGEMEEN. De hevige mist, die dagenlang over een groot deel van Europa en de Atlantische Oce- aan gehangen heeft, waardoor prac tisch alle verkeer te land, te zee en in de lucht werd stilgelegd schijnt iets minder te worden. Hier en daar kunnen tenminste allerlei verkeers- diensten worden hervat. Zo is b.v. de „Queen Elisabeth", die eerst we- gens de staking in Southampton moest blijven liggen en vervoigens door de dichte „fog" niet kon ver trekken, gisteren, veertien dagen te laat, vertrokken, terwijl de „Queen Mary" eveneens onder stoom ligt. Ook de Berlijnse luchtbrug begint te herleven, zij het dan op beperkte schaal, terwijl de Parijse luchtha- vens wederom konden worden ge- bruikt. In Zuid-Engeland begon men met het opruimen van wrakstukken van treinongelukken, veroorzaakt door de mist, waarbij enkeie doden vielen en talrijke passagiers werden gewond. DEN HELDER. Zaterdag 4 De cember komt Hr. Ms. „van Speijk" binnen. Als de weersomstandighe- den gunstig zijn, wordt het schip in de loop van de ochtend voor de ha ven verwacht. Commandant is de Itz 1 M. J. M. de Gorter. Op 7 Februari 1947 verliet de „van Speijk" ons land onder commando van de Kltz B. J. Velderman. Het was het eerste schip, dat na de oor log op de Rijkswerf een grote repa- ratie onderging. De uitreis was een vlagvertoonreis en ging via Dakar, Recife (Pernambuco)Paramaribo, Trinidad naar Curagao, waar het schip 19 Maart '47 aankwam en Hr. Ms. „Johan Maurits" afloste. De „van Speijk" was het eerste oorlogsschip dat na de oorlog weer rechtstreeks uit het moederland in Suriname aankwam. Meer dan 2000 journalisten en commentators zijn sedert 21 Sept. bijeen in de omgebouwde schouw- burgzaal van het Palais de Chaillof te Parijs, om dagelijks het nieuws van de 3e algemene vergadering der V.N. aan de wereld mee te delen. Een speciale ruimte is voor hen ge- reserveerd en alle mogelijke facili- teiten voor een juiste reportage worden hun geboden. Op deze wijze werken de journa listen bij de Uno-vergaderingen nu reeds meer dan 2 maanden. Aan- dachtig volgen zij de redevoeringen, die zij, voorzien van hun eommen- taren, met de meeste spoed aan hun bladen doorgeven. waartoe de mo- dernste technische hulpmiddelen hun ten dienste staan. Voor iedere verslaggever ligt een koptelefoon, waarin hij in 5 talen een juist ge houden redevoering kan volgen. in dien hij deze in de oorspronkelijke taal niet kon verstaan. PARIJS. De Westelijke mo- gendheden hebben het plan van de Argentijn dr. Bramuglia, tot 1 Dec. voorzitter van de Veiligheidsraad, aangenomen. Bramuglia heeft in dit plan aangeraden een commissie van deskundigen het Berlijnse valuta- probleem te laten onderzoeken. Zij maken echter voorbehoud ten aan- zien van de rapporten, die de com missie zal opstellen over dit vraag stuk en wensten nadrukkelijk te verklaren, dat zij eventueel tot an dere maatregelen zouden moeten overgaan, om hun posities in de Duitse rulnestad te handhaven. Amerika heeft voorts geprotesteerd tegen het plan, om de vergadering der V.N. op 11 December op reces te laten gaan en einde Januari weer te New-York bijeen te laten komen. PARIJS. Uit kringen van het comite voor Europese eenheid wordt vernomen, dat Groot-Brittannie er in heeft toegetsemd, om het Franse voorstel tot vorming van een Euro- pees parlement te steunen. Dit be- tekent volgens deze zelfde kringen een belangrijke stap naar verzoe- ning tussen de Franse en Britse denkbeelden over de politieke en economische Unie. De Britse minister van lands- verdediging, Alexander, heeft in het Lagerhuis tijdens het debat over de verlenging van de dienst plicht verklaard, dat het aantal dienstnemingen in het beroeps- leger sinds het einde van de oor log „buitengewoon hoog" is ge weest. Van Mei 1945 tot einde October 1948 zijn 246.775 vrijwil ligers genoteerd. Er dient thans gerekend te wor den, aldus betoogde de minister, met eventuele nieuwe militaire ver- plichtingen, gezien de gebeurtenis- sen op Malakka en het verloop van de Chinese crisis. Door de dienst- tijd tot 18 maanden te verlengen zal de regering meer dienstplichti- gen overzee kunnen brengen. Ale xander verklaarde' vervoigens, dat de lichtingen 1949, 1950 en 1951 resp 165.000, 200.000 en 215.000 man zul len opleveren. Churchill, die na de minister het woord kreeg, zeide, dat de conser- vatieve partij aan de regering haar volledige steun verleent bij dit voorstel. Churchill verklaarde echter, in tegenstelling met Alexander, niet van oordeel te zijn, dat er een wij- ziging was gekomen in de Inter nationale toestand en betoogde, dat de regering „zeer onvoorzichtig is geweest met de voorraden oorlogs- materieel te liquideren, voordat men betere wapens had om ze te ver vangen". Een voorstel van „Labour-rebel- len" tot verwerping van het wets- ontwerp tot verlenging van de diensttijd werd verworpen met 338 tegen 51 stemmen. De liberalen stemden voor dit voorstel van de „Labour-rebellen" onder de motive- ring, dat conscriptie niet de beste methode zou zijn voor uitbreiding van de strijdkrachten. Het wetsontwerp van de regering werd aanvaard. Duncan Sandys, leidende figuur in de Europese een- heidsbeweging, heeft op een bijeenkomst van de Brits- Amerikaanse persvereniging te Parijs voorspeld, dat bin nenkort het „E-teken" van ..Europa" des nachts zou ver- schijnen op de muren van Warschau, Praag, Boekarest en andere grote steden „ach. ter het ijzeren gordijn". ,.Het E-tekqn", aldus verklaarde Sandys. „wordt steeds meer het symbool van verzet. In de meeste landen zo niet alle binnen de Sowjet- Russische invloedssfeer wor den bewegingen gevormd voor de .Verenigde Volkeren van Europa'.'

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1