Parfumerieen HUIBERTS -Payglop 23 GEMEENTERAAD VAN ZIJPE stelt sneeuwruimverordening vast N[ STERRENOBSERVATORIUM IN ALKMAAR ou&e WMG Zelfs de heer van Doom was het met de voorzitter eens Gemeenteraad van H.H. Waard i HIER BEN IK KOFA - J. SPRMJT B TYPE 1 1 i S T E N Ol I 1 Wonderlijke bevindingen aan de hemel Verpachting Standplaatsen De beste merken De grootste sortering De laagste prijzen J INSTITUUT GLOBE" 1 2 December 1948 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD Donderda PAG. 2 St. Nicolaas op bezoek in de Lighallen en... niet met lege handen! Behalve velerlei andere geschenken voor dames en kinderen, heb ik voor de heren een prachtige colleetie tnoderne th. kftAAkman zoon ,,Mary, ik hou van je" en I mm mm i HANDBALKRING HOLLANDS NOORDERKWARTIER P. O. A. Payglop n.v. MIEP WILDE Pastoor van der Kolk gaat heen r I B i; I f C 1 1 WEER pronken heldere sterrenbeelden a la Orion, Eerseus, Bootes en zoveel andere aan de winterhemel. Moeilijk kun- nen de xneesten van ons zich realiseven, hoe immens groot die sterrenzee daarboven is. De getallen der astronomen doen ons hoogstens even duizelen, maar gemakkelijk halen we dan de schouders op en trekken de gordiinen dicht. Toch worden er avond aan avond meer ogen op de sterrenhemel gericht dan menigeen zou vermoeden; gewone ogen van genieters en dro- mers en grote, glanzende kijker-ogen van de mannen van de wetenschap naast die van een legertje dikwijls verbazend knap- pe hemel-amateurs. Zelfs in onze onmiddellljke omgeving wor den, als het duister gevallen is, op meer dan een plaats ge- heimzinnige luiken opzij geschoven, grote of meer bescheiden kijkerbuizen draaien op hun statieven en glijdend zoekend langs de vrieshemel. Zo bezitten vele leden van de bloeiende vereniging voor weer- en sterrenkunde hun eigen observato- ria en wie zo eens in de gelegen- heid is, het instrumentarium van zo'n rasecht liefhebber te zien, zou vvaarempel de handen van pure verbazing Ineenslaan. Zo brachten vvij onlangs een be- zoek aan de in wijde krine van amateur-sterrenkundigen bekende hemel-enthousiast, de heer Brou- wer. Achter zijn bescheiden wo- ning in de Eikelenbergstraat toon- de hij ons zijn apparatuur en wij zagen weer eens duidelijk gede- monstreerd, hoe veel met lietde, ge- duld, vakkennis en.... de nodige zelfopoffering bereikt kan worden, ook zonder dat er sprake is van een welgedane portemonnaie. De- ze bescheiden sterrevriend, in het dagelijks leven als typograaf werk- zaam, leidde ons binnen in zijn ei- gen gebouwd observatorium, een vierkant houten gebouwtje, dat het grootste deel van het achtertuintje in beslag neemt. Met behulp van een kabel werd het gehele dak weggeschoven en na enkele mani pulates met de grote kijker, zagen we de kraters en bergmassieven op de satelliet van de aarde: de maan; soms scherp getekend, dan weer vervagend door voorbijjagende wolkenslierten. Met begrijpelijke trots toonde hij ons zijn prachtig instrument, af- komstig van de bekende amateur- astronoom Meesters uit Halfweg, zijn zelfvervaardigde hemelcamera, een vernuitige inrichting om het beslaan van de kijkerlens te ver- hinderen en een eveneens electrisch mefihanisme, dat de kijker automa- tisch doet meedraaien met de sehijnbare verplaatsing van de ster- ren om de Pooleter. Hemelfotografle. Een dergelijk mechanisme is no- dig voor het fotograferen van ster- ren en nevels, want goede hemel- foto's eisen zeer lange belichtings- tijden. En dat het apparaat uitste- kend werkt, bewezen wel de tal- rijke sterrenfoto's, die deze ama- teur-astronoom ons toonde. Zelfs sommige nevels waren op de foto's te zien. En dan te denken, dat een onnozel vlekje, als de nevel in het Sterrenbeeld Andromeda, een melk- weg op Zich is; dat deze nevel Uit twee a drie milliard zonnen bestaat, wellieht ook uit planeten en hun manen, missehien zelfs wie zal het zeggen met een honderd of duizend door levende wezens be- woonde aardbollen. Is het niet dui- zelingwekkend, als we horen, dat de zeer snelle lichtstraal 300.000 km per seconde! er 800.000 jaren over gedaan heeft om de heelal-reis van deze sterrenwereld naar ons oog te maken, dat Wij deze nevel dits zien zoals hij 800.000 jaren ge leden was. En toch komt de astro- noorri dan beweren. dat deze nevel nog vlak bij huis is, dat er duizen- den, ja zelfs millioenen van zulke sterrenwerfelden bestaan. dat do lichtstralen van de verst zichtbaro nevels vijfhonderdmillioen jaren met sen snelheid van 300.000 km per seconde moeten voortjakkei-en om onze aarde te bereiken! Lens- en spiegelkijkers. tie kijker, die de heer Brouwer ons toonde, is een zgn. refractor: het sterrelicht wordt door een grote lens opgevahgen; deze lens vormt een beeld van het hemellichaam, FIIMA wat door een kleine sterke loupe, het oculair, kan worden waargeno- men. Een heel ander type, is de spiegeltelescoop of reflector, waarin een holle spiegel is gemonteerd voor het opvangen van de zwakste lichtstralen. Veel liefhebber-appara- ten, maar ook de grootste kijkers ter wereld, behoren tot dit type. Pas kort geleden is in California zo'n telescoop in gebruilf genomen met een reuzenspiegel van vijf me ter middellijn. Met een dergelijke kijker zou men vanuit Alkmaar ge makkelijk een vlieg op de Amster- damse Westertoren fcunnen zien. Vanzelfsprekend koestert de astro- nomische wetenschap hooggespan- nen verwachtingen van de resul- taten, die met dit gigantisch appa raat bereikt zullen worden. En als wijzelf over de nodige middelen beschikten, waarachtig. we zouden deze eenvoudige Alk- maarse jongen, die zo enorm veel voor zijn bijna adembenemende we tenschap over heeft, een reisie naar ziin Amerikaanse „cole1jra's" gun- nen, naar de top van de Mount Palo- mar, waar deze dikke Bertha onder de sterrenkijkers. deze telescoop- gigant, zijn reuzen-oog op de hemel richt. T- VERBOUWING DRUKKERIJ KIERS Woensdagmiddag had in de Ko- ningstraat de heropening plaats van de geheel vernieuwde winkel van de drukkerij R. Kiers. Hoewel de heer Kiers het werk voornamelijk in de drukkerij uitvoert en de win kel op het tweede plan staat, is met deze verbouwing, waardoor het oude winkelpand een geheel ander aanzien kreeg, toch een grote ver- betering tot stand gekomen. De zaak ziet er keurig uit, modern in- gericht en is van een uitstekende verlichting voorzien. Deze werd aangebracht door de fa. Hoogervorst; de fa. Schoonerwil Jonker bracht de verbouwing tot stand en de heer Scheepmaker zorgde voor 't schil- derwerk. De Koningstraat is met dit vernieuwde winkelpand een stuk verrijkt. Ondanks de grote drukte, waar- mede de Goede Sint te kampen heeft, bracht Hij Woensdagmiddag een bezoek aan de patienten van de Lighallen. Omstreeks drie uur ston. den alle patienten opgesteld om de grote Bisschop te verwelkomen. Dr. Kolk, Voorzitter der Aikm. T.B.C. Vereniging, heette de Heilige Man van harte welkom, en bracht dank, dat Hij de patienten een be zoek wilde brengen. Na het zingen van diverse St. Ni. colaas-liederen, begeleid door een band, ging de Goede Sint over tot het uitreiken van zijn milde gaven, waartoe hij door de Alkmaarse Mid- denstand in staat was gesteld. Diverse vermaningen werden uit- gedeeld aan de patienten. De Sint bracht dank aan het Bestuur, dat voltallig aanwezig was, en niet min. der aan de Verpleegsters, die met grote ijver haar taak in de Lighal len vervullen. Tenslotte dankte de Hoofdver- pleegster, Zr. Idema, St. Nicolaas voor het gebrachte bezoek en hoopte de Sint het volgeqde jaar weder te mogen zien, want de patienten had- den een prachtige middag gehad, Daarha keerden alien beladen met de prachtige cadeaux huiswaarts. ALKMAAR (Advertentie) Ten overstaan van de commissa- ris van politie, J. Dreeuws, vond in de trouwzaal van het Stadhuis de verpachting plaats van 19 stand plaatsen voor de verkoop van con- sumptieijs, 6 standplaatsen voor de verkoop van fruit, 5 voor haring en vis en 5 voor bloemen en plan- ten. De inschrijvingen waren als volgt: Gebr. Beentjes de Lange, ijs, Stationsplein, f 360.—; F. Baars, ijs, Stationsplein, f 357.20; D. P. Dek- ker, ijs, Kanaalkade, f 307.J. A. Schoonhoven, ijs, Waagpl., f 300.50; N.V. Herni, ijs, Stationspl. f 300. F. Baars, ijs, Wilhelminal., f 275.40; C. H. Smit, vis, Stationspl., f 271. D. P. Dekker, ijs, Waagpl,, f 265. J. Ranzijn, bloemen, St. Elisabeth Ziekenhuis, f 232.—; Gebr. Krijgs- man Ranzijn, bloemen, Laat, f 213.H. de Vries Sr., ijs, Stations plein, f 202.50; P. Hoogland, vis, Stationsplein, f 210.M. Obdam, ijs, Sportlaan, f 202.F. Helder- man, fruit en snoep, Stationsplein, f 201.J. A. Schoonhoven, ijs, Kanaalkade, f 200.60; P. J. van Leeuwen, bloemen, St. Elisabeth Ziekenhuis, f 205.—; K. van Veen, ijs, Kanaalkade-Friesebrug, f 197. B. Elswijk, fruit, Wilhelminalaan, f 174.Gebr. Beentjes de Lange, ijs, Kanaalkade, f 161.11; K. M. Henke, ijs, Kanaalkade-Wilhelmina laan, f 160.—; L. de Visser, vis, Stationsweg, f 155.75; J. de Rooy, vis, Stationsweg, f 155.75; H. de Vries Sr., ijs, Kanaalkade, f 152.50; Krook, vis, Kanaalkade, f 150. Gebr. Beentjes de Lange, ijs, Waagplein, f 152.60; F. Baars, ijs, Waagplein, f 135.60; D. P. Dekker, ijs, Wilhelminalaan, f 135.J. Bijtjes, fruit, Stationsplein, f 171.50; F. Baars, ijs, Kanaalkade, f 129.75; K. M. Henke, ijs, Stationsweg, f 125; D. P. Dekker, ijs, Stationsweg, f 125.H. de Vries Sr., ijs, Waag plein, f 126.—; F. Helderman, fruit, St. Elisabeth Ziekenhuis, f 117. Keuris, fruit, Stationsweg, f 100.—; Gebr. Beentjes de Lange, ijs, Stationsweg, f 80.01; D. P. Dekker, ijs, Julianalaan (Marmottenkooi), f 77.D. P. Dekker, ijs, Helderse- weg (veiling), f 67.75; J. A. Schoon hoven, ijs, Julianalaan M., f 75.—; Krook, vis, Waagplein, f 75.J. G. van Tol, bloemen, St. Elisabeth Ziekenhuis, f 75.—; K. Krijgsman, bloemen, Centraal Ziekenhuis, f 66.—; K. M. Henke, ijs, Zocher- straat, f 65.—; K. M. Henke, ijs, Bergerbrug, f 65.A. Koreman, ijs, Waagplein, f 61.25; Gebr. Krijgs man Ranzijn. bloemen, Payglop, f 62.—; H. J. Mors, bloemen, Laat, f 52.—. Voorts waren er verscheidene in schrijvingen voor bloemen, ijs en vis, waarvan de inschrijvingssom varieerde van f 50.tot f 1.01. NUTSSPAARBANK TE ALKMAAR Maandoverzlcht over November In de loop van de maand Nov. werd op de spaarbankboekjes inge- legd f 392.193.21 (v.j. f 260,203.41) en terugbetaald f 258.179.43 (vorig jaar f 249.220.67), alzo meer ingelegd dan terugbetaald f 134.003.78 (vorig jaar f 10.982.74). Het aan de inleggers verschul- digde kapitaal, bij de aanvang van het jaar f 10.396.293.63, bedraagt thans f 10.675.539.22 (vorig jaar f 10.252.601.06). Het aantal in de loop van Nov. nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 506 (v.j. 421), waaronder 318 aan op school sparende kinderen (v.j. 287). Ingetrokken werden 119 (v.j. 97) boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij de aanvang van het jaar 25.606, bedraagt thans 26.427 (v.j. 25.598). Van dit aantal behoren 17.246 (v.j. 16.875) aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; (Adv.) 6074 (v.j. 5613) aan personen of instellingen elders -gevestigd en 3107 (v.j. 3110) aan schoolspaarders. Onder de in November nieuw uit gegeven boekjes zijn begrepen 26 (v.j. 19) voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van f 1. In November bedroeg het aantal posten van inleg 4599 (v.j. 3458), dat van terugbetaling 2042 (v. j. 1662), tezamen 6641 (v.j. 5120). De lediging in de loop der maand Nov. van 812 (v.j. 281) spaarbusjes le- verde een bedrag van f 8.775.04 (v.j. f 3823.61) aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde bsujes, bij de aanvang van het jaar 3663, bedraagt thans 4510 (vorig jaar 3676). BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria F., d. v. T. Wie- ring en C. M. Jansen; Jacobus H. R. M„ z. v. N. Kuyper en M. M. Hollander. Gehuwd: Sytze Bouma en Alle- gonda G. Vyal; Johannes Verberne en Adriana E. Steeman. Overleden: Francois J. H. Netten- breyers. oud 81 jaar, gehuwd met H. J. Schoenmaker. BRIDGE-COMPETITIE WARMENHUIZEN Uitslag van de lste competitiewedstrijd van de Bridgeclub Warmenhuizen over 10 wedstrijden met 39 deelnemende paren. le klasse: 1. C. de Nijs-A. Slijkerman 585Vz punt. 2. K. Ligthart-C. Nannes Jr. 580 pnt. 3. J. Kemper-P. J. Pronk 569 y2 pnt. 2e klssss! 1. J. Groot-S. Suiker 598V» pnt. 2. M. Hoogeboom-P. Kemper 579 pnt. 3. K. Komen-P. Stam 555 pnt. 1. W. Berkhout-D. Zut 437 pnt. 2. C. Kemper-M. de Buiter 434 pnt. 3. Jn. Pronk-J. Zoon 428'/s pnt. 4e klasse: 1. H. Mosch-P, Ooijevaar 458 pnt. 2, H. v. d. Molen Pz.-Jac. Molenaar Pz. 452Vs pnt. 3. C. Jonker-K. Mosch 434 y2 pnt. Na afloop werden onder een toe- passelijk woord door de voorzitter de prijzen uitgereikt, bestaande uit kunstvoorwerpen. Hiermede was de eerste competitie van de drie, welke deze winter zullen worden gehou- den, geeindigd. RODE KRUIS LANGEDIJK. De afd. Lange- dijk van het Nederlandse Rode Kruis heeft het plan opgevat een contact-avohd voor leden en niet- leden te houden op Zaterdag 11 De cember a.s. in Concordia te Noord- Scharwoude. Zij heeft daarvoor 'n programme ontworpen, dat voor ieder een avond Van gezelligheid kan geveh. Een amateurgezelschap, beslaan- de uit Rode Kruis-enthousiasten, '.I.. FT a t 71 STEENEN8RUU A L Ic M A A R TELEFOON 2604 (K 2200) (Advertentie) Derde Abonnementsvoorstelling Op Dinsdag 7 December 8 uur wordt in het Gulden Vlies de der de abonnementsvoorstelling van de serie A gegeVen. OpgeVoerd wordt ..Mary ik hou van je", blijspel in 3 bedrijveh van Hermah Kfasna. De hiedewerkendeit zijn: Cees Laseur, Ida Wasserman, Jan Katel, Jos van Loon, Ben v. d. Horst, Pim Dikkers Petef Holland, Lou Steenbergen, Elly Bakker en Charles Mogle. In de Konlhklijke SchoUWburg te Den Haag heeft dit blijspel een enorm succes gehad. De Nieuwe Couraflt schreef o.m.: de vertoning had een daverend succes en werd met een ware ovatie en Veel bloemen be- loond. ..Maty, ik houvan je" be- looft een kasstuk te worden, waar- aan opvoerenden en bezoekers ge- lijkelljk plezier kunnen beleven. De Haagse Courant schreef: Het Was een feesteiijk schouwspel, de stampvolle geheel uitverkbchte Ko. ninklijke SchouWbUrg. En niet min der feesteiijk, niet minder verheu- gend Werd de premiere van „Mary, ik hou van je Meh mag het een lange en Suddesvolle reeks voorstel- litlgen vOorspelleh. De bezetting was ideaai. Het geestdriftige pu- bliek bracht regisseur Laseur en de spelers staatide een langdurige ovatie Algm. Handelsblad: Er is met voi le teugen geftOten van dit blijspel. De Maasbode; Van de senator kon Cees Laseur (tevens de regie voe- rend), een kostdlijke persiflage maken. Jan Katel maakt van deze hoofdfiguur eerl bijzondere creatle. IEDER JAAR wordt het winter. Gelukkig niet alle jaren even erg. Maar om nu alvast maar op het ergste voorbereid te zijn, be- sloot de raad een ..sneeuwruimverordening" vast te stellen, vol- gens welke alle valide mannen van 16 tot 60 jaar bij dwingende noodzaak kunnen worden verplicht om daadwerkelijk sneeuw te ruimen. Ja zeker, de gemeente is volkomen gerechtigd om een dergelijke maatregel ten uitvoer te leggen, en zelfs de straf- maat bij niet-nakoming vast te stellen, n.l. f 300.of 2 maanden gevangenisstraf. Groter eenstemmigheid heeft de Zljper gemeenteraad welhaast nim- mer ten toon gespreid. Alle raads- leden waren het er over eens, dat gevallen als twee jaar geleden, toen in de Ruigeweg de sneeuw meters hoog lag opgestapeld, en de dokto- ren niet in staat waren daar medi- sche hulp te verlenen, hiet meer vO&r mogeh komen. Natuurlijk zullen/de ergst getrof- fen gebieden het eerst worden be- Vrijd. En B. en W. zullen daartoe het sdin geven, middels individuele aahschrijvlngen of algemene publi- eaties. Gelukkig is de Zijper ge- meenschap hogal gemoedelijk. De gemeetltera&d. waaraan de heer J. E. J. Kramer zonder kennis- geving van verhindering ontbrak. had overigens een Zeer uitvoerige agenda af te Werkett. Zo had voor zitter reeds medegedeefd. dat tnej. Ulsamer haar taak als onderwijze- res te Petten had aanvaard. en dat Ged. Staten hadden goedgevonden, dat ter Secretarie een ambtenaar meer met de rang van adj.-com- mies lste klasse mag worden aan- gesteld. De heer Blind zal hu adj.- commles lste. en P. Rriek adj.-cs. 2de kl. worden. Aangehouden zaken. In de vorlge raadsvergadering waren enkele rondvraagpunten ter nadere afwikkeling aangehouden. Als gevolg daarvan zullen nu bij alle scholen weer borden komen met het opschrift iangzaam rijdeb. Ook heeft het P.E.N, beloofd, om de straatverlichting Weer op het vooroorlogse pell te brengen. Bij de Korteweg komt geen bordje met opschrift ..Doodlopende weg". om- dat de gemeente-architect meent, dat de automobilisten dat to onder- hand Wel weten. Op de hoek Ruige wegKelnshierweg zal een Waar- ingeval de Polder daarmede aecoord J^an 28311. De kans dat Voor de O.L. School te Schagerbrug een sportVeld komt, mag wel heel klein worden ge- noemd. Want bij opmetingen bleek dat de breedte voor voetballen liefst 15 M. te klein is. Hoewel de gemeente-architect probeerde aan te tonen, dat draineren vrijwel on- mogelijk was, bleek de hedr Hop- man geheel van het tegendeel over- tuigd. Daarenboven achtte hij het nog wel mogelijk om er een strookje bij te trekken. B. en W. zullen het geval nog eens bekijken, al vond Voorzitter het wenselijker dat eerst een voetbalvereniging was gesticht. BenOemingen. Mevr. E. v. SlootenNiessen werd benoemd tot regentes van het Al- gemeen Weeshuis. J. E. J. Kramef, J. de Beurs eh K. A. Boll Werden benoemd tot leden der commissie van Schoolverzuim te Burgerbrug, de heren G. Schuijt, B. HOUtman en J. v. Leeuwen voor St. Ma&r- tensbrug. P. Hooij, D. Veeter en P. Kroonenburg voor Schagerbrug, H. J. Pit, K. Paarlberg en W. de Vos Voor Oudesluls; H. Konijn. N. Kraakman, C. de LeeuW, A. Kager en P. Krlek voor 't Zand en A. G. Bellis P de Graaf eti J. P. Geensen voor Petten. De raad had helemaal geen be- ZWaar tegen het vobrstel van de Hoofdingen. Directeur van Weder- opbouw, om in de bouwverordening bepalingen op te nemen, t.a.V. het grondvlak van de te bouWen wo- ningen. Een klasse hoger. In verband met de vele werk- zaamheden, verbonden aan de de- centraiisatie van wederopbouw, de zaak Petten, e.d.. werd door B. en W. voorgesteld om het salaris van sehuwingsbord worden geplaatst de secretaris een klasse hoger te stellen, dan door de com. Ubbink werd aanbevolen. Zijpe heeft nu nl, net een paar inwoners minder dan 6000, had er kort geleden meer en zal er binnen afzienbare tljd veel meer krijgen, nl. zodra het nieuwe tehuis voor ouden van dagen is gereed gekomen, en de katholie- ken het tegenwoordige tehuis voor hun oudjes in gebruik gaan nemen. Tegen dien tijd zai ook Petten zijn afgeboUwd, Dienovereenkomstig besloot de raad de salarisschaal van de secretaris te stellen op f 5150 f 6200.— per jaar. BelacheHjk vond de heer Doom, en met hem alle andere raadsleden, het voor- schrift van de regering om de werk- nemers, dus ook de ambtenaren, een gulden per week»meer uit te keren. We zitten hier toch op een vul- kaan van duurte. Voor de ambte naren is het echter beter den gul den dan helemaal geen cent om- hoog te gaan. DuS goedgevonden. De Woningbouwverenlging Zijpe kreeg twee jaar uitstel van het te- rugbetalen van de jaarlijkse aflos- singen, op voorwaarde, dat het vrij- komende geld zou worden aange- wend voor achterstallig onderhouds- werk. Een voordelige wet. Het besluit om de gemeenschap- pelijke regeling voor de toelating van leerlingen aan de scholen te Alkmaar, op te zeggen. houdt te vens in, dat ook die met SChagen, Anna Paulowna en eallantsoog zijn geeindigd. Ja zelfs levert de wets- wijziging, die dergelijke overeen- komsten overbodig maakt, Zijpe nbg eeri voordeel op. Destijds was Wiefingerwaard niet genegen om een vergoeding te betalen voor haar leerlingen, die te Oudesluis school gaan, maar nu kan Zijpe gewoon- weg de rekehing aanbieden. Met de Cobp. Boerenleenbahk te Schagerbrug besloot men een reke- tiing-courant. ovei-eenkomts aan te gaan tot f 25.000, tegen een de- bet-rente van 3 y, en een credit- rente van 1 pfct., hetgeen bijzonder voordelig werd genoemd. Zaalhouders opgepast! B. en W. stelden vervolgens voor, om de heer P. Mosk officieel te be- noemen tot controleur van de ver- makelijkheidsbelasting. Officieus be- kleedde hij deze functie reeds, Zijn salaris zal nog nader wordeh vast- gesteld. Het is de bedoelthg dat hij dras- tisch optreedt tegen de vermoede- li,)k zo hier en daar btstaande ont- duikingen bij dans- en toneel-en- tre's. Aanvankelijk was de heer Bruine- woud het niet eens met deze be- noeming en zeker niet waar hij meende, dat de heer Mosk een „ho- gere" ambtenaar was. In de strijd over de hoogte van het salaris, zei de heer Doom echter langs zijn neus weg: „Laten we nu niet tornen aan de vergoeding voor lagere amb tenaren" en hieteen bleek de heer Bruinewoud een gloeiend voorstan der te zijn. Aangenomen. De gemeenterekening over 1947 ziet er prima uit, met een batig saldo van f 47,857.39, ook al moe ten hiervan nog enkele uitgaven worden gedaan. Desniettemin blijkt Zijpe de donkerste tijd achter de rug te hebben, als we aannemen, dat in 1945 nog een nadelig saldo van rond f 20.000.te boeken viel. De beide C.P.N.-ers brachten ge- woontegetrouw weer een aantal woningkwesties in de raad, maar voorzitter vond dat deze zaken in de woningcommissies thuis horen. De raad kan zich niet met alles be- moeien. De heer Doom: „Maar de raad heeft toch recht op vragen?" Voorzitteri* „Precies gesproken niet. De V.V.D.-man van Zandvoort is in dit opzicht door de Hoge Raad in het ongelijk gesteld. Maar hier zijn we nogai gemoedelijk." De heer Kok trapte vervolgens nog een open deur in, door voor te stellen, dat de bedeelden wat meer geld zullen krijgen, nu alles zoveel duurder wordt. Voorzitter kon nl. mededelen, dat de sociale dienst reeds eigener beweging onderzoe- kingen heeft verricht, en dienten- gevolge een subsidieverhoging van f 5000.heeft aangevraagd. Dit spreekt voor zichzelf, Sluiting. Leer R a bij Verdronkenoord 59 ALKMAAR (Advertentie) In verband met het St. Nicolaas- feest zullen Zondag a.s. in het geheel geen handbaiwedstrijden WOtden gehouden. heeft het vorig jaar met veel succes een tournee (65 opvoeringen) door Nederland gemaakt en zal zulks in dit seizoen opnieuw doen. Het mag als een eer worden aangerekend, dat het gezelschap bereid is ditmaal ook hier te komen, hetgeen van- wege de afstand en het vervoer niet zo eenvoudig is. Rekende evenwel op de belang- stelling van de inwoners uit Lange- dijk en Sint Pancras, wil het gezel schap zich deze moeite gaarne be- langeloos getroosten. Wij spreken gaarne de wens uit, dat de inwoners van Langedijk en St Pancras de geste van de afdeling zullen waarderen en voor een voile zaal zorgen. CULTURELE AVOND ME1SJESCONGREGATIE BERGEN Het bestuur der meisjescongregatie heeft Dinsdag- avond een culturele avond georga- niseerd voor haar leden en het be stuur der R.K. Vrouwenbeweging in het St. Jansgebouw. De prefecte van de congregatie heette de aanwezigen hartelijk wel kom. Vooral de jongeren waren in grote getale opgekomen. Als eerste verscheen het dames- koortje o.l.v. J. Molenaar ten to- nele, dat een paar liederen ten beste gaf, Waarna pater Kemps, die voor deze avond was uitgenodigd, het podium besteeg. Na een korte ver- klaring droeg de pater op boeiende wijze een 10-tal gedichten voor van Guido Gezelle. De jongsten onder de toehoorders, voor wie het missehien wat onbe- grijpelijk was, stoorden de anderen hinderlijk door hun rumoerigheid. Maar na een vermanend woofd van de pater werd het rustig in de zaal en kon ieder ten voile van de decla- matie genieten. Tenslotte zong het dameskoortje nog enige nummers, waarna mevr. Min, voorzitster der R.K. Vrouwen beweging en mej. W. Stroomer, prefecte der congregatie, een dank- woord spraken. ST. NICOLAAS- INPAKPAPIER ST. NICOLAAS- LABELS ST. NICOLAAS- ETIKETTEN PLAKBAND en TOUW (Adv.) tJITSLAGEN „DAMLtJST" ZUIDSCHARWOUDE Wanneer J. Zijp in zijn party tegen P. Beers op het juiBte moment een betere voortzetting gekozen had, zou Beers nog in grote moeiltjkheden zijn ge komen. Dit Is echter niet gebeurd en mecje doordat Th. jde Haas een punt adn C. Schuffelen moest af- staan Vergrootte Beers zijn voor- sprong tot drie punten. Er. Slot die Andr. Goudsblom geen kans gaf is thans aardig op de ranglijst gestegen en bezet samen met N. Jol die vrij had de derde plaats, Joh, Huytema wil het nog niet erg gelukken en hij zal terdege op zijn tellen moeteh passen. Nu belandden de punten bij Abr. v, d. Welle. De stand is nu: Beers 11 uit 6. de Haas 8 uit 6, Slot 8 uit 7, Jol 8 uit 7, Goudsblom 6 uit 6, v, d. Welle 6 uit 6, Zfjp 4 uit 7. Huijtema 3 uit 6, Schuffelen 2 uit 5. 2e klasse: Hier vonden slechts twee partijen doorgang die beiden een verrassing opleverden. De hek- kensluiters H. Engeringh en Jac. GroOtjes zagen beiden kans hun eerste winstpartij te behalen en wel' tegen resp. de leider P. v. d. Molen en no. 2 P. Bakker. 3e klasse: J. Weel -vermeerderde zijn puntenaantal weer met twee onlangs zuurkool efen. Maar echt- vriend zei: „Weet je niets anders" Welnu, Mevr. Lotgering-Hillebrand brengt zuurkool eens anders. ZUURKOOL MET BRUINE BONEN (onbekend maakt onbemind) kg. zuurkool, 1/4 kg bruine bo- nen (geweekf en gekookt in water met zout), 1 ui, 2 appelen, 3545 gr. boter, zout. Laat de gare bonen droog uitlekken. Was de zuurkool. knijp ze uit en snijd ze fijn. Fruit de gesnipperde ui in boter, voeg de zuurkool toe en later de bonen. Laat alles door en door heet wor den, rasp er de rauwe appelen door en maak het gerecht op smaak af. Geef het als groente met een restje aardappelpuree, met gebakken aardappelen of met macaroni. Rauwe zuurkool met blokjes' zure appel en wat slasaus is een mooie vervanging voor de zomersla. Fijn. zegt Miep, dat weet ik weer En als dessert een halve peer Publ. Centr. Bur. v. veilingen. d. Tuinbouw- (Advertentie) door A. den Hartigh te overwinnen die hierdoor zijn 6e nederlaag in successie behaalde. W. Hoedjes nam geen halve maatregelen en dwong P. Bekker al spoedig de strijd op te geven. TUITJENHORN. Plotseling, zoals het in de regel met pastoors- benoemingen gaat, ging Maandag- morgen het gerucht, dat onze zie- lenherder was benoemd tot pastoor te Duivendrecht. Hoewel onze pastoors in de regel geen „biyvers" zijn, omdat zij na enkele jaren weer elders worden benoemd, hadden we ons vertrouwd gemaakt met de ge- dachte, dat pastoor v. d. Kolk in ons midden zou blijven. De gebrui- kelijke termijn was verstreken en niets scheen op een heengaan van onze beminde herder te duiden. Pastoor v. d. Kolk werd tot her der onzer parochie benoemd op 25 Sept. 1939. Tijdens zijn benoeming was hij kapelaan in de parochie van de H.H. Engelbewaarders te Den Haag. voordien kapelaan te Wad- dinxveen, Scheveningen en Amster dam. Hij werd 26 Juli 1896 te Bever- wijk geboren en volbracht een deel van zijn gymnasiale studie aan het St. Ignatius-college der Paters Je- zuieten te Amsterdam en voltooide deze aan het Seminarie Hageveld. Te Warmond volgde hij de philo- sophische en theologische studie en werd in 1920 priester gewijd. Zijn verblijf in onze parochie is ongetwijfeld de meest bewogen pe- riode in zijn leven geweest. Toen hij in 1939 in Tuitjenhorn kwam was de komst van de tweede we- reldoorlog reeds merkbaar en tast- baar. De gemobiliseerden en zij die waren achtergebleven vroegen reeds direct zijn belangstelling en het is ons bekend, dat door zijn daadwer- kelijke steun veel troost is gebracht en smart werd gelenigd. De oorlogs- dagen en de komst van de bezetter, maakten van de pastoriedeur een ..nooddeur" en het is alleen aan God bekend hoeveel leed pastoor V. d. Kolk in deze jaren heeft verzacht. Hij maakte geen onderscheid; paro- chiaan of niet, christen, jood of heiden, klopte ooit tevergeefs aan. Bij dag en bij nacht stond hij klaar om te helpen. Veel is er niet aan het licht gekomen van alles wat pastoor v. d. Kolk in deze Jaren heeft gedaan. Naast zyn zorgen. heeft pastoor v. d. Kolk hier echter ook veel vreugde beleefd, Tweemaal deed een der parochlezonen zijn eerste H. Mis, tenyyl tevens hier de eer ste kapelaan werd benoemd. In 1947 kwam de zo lahg verbeidde cen- trale verwarming der kerk tot stand. De verering van het H. Hart werd door de zOrgen van pastoor v, d. Kolk waar mogelijk nog uit- gebreid en gestimuleerd. Het was dan ook zijn vurigste wens, dat het parochiegeschenk bij zyn zilveren priesterfeest zou bestaan uit een meer dan levensgroot H. Hartbeeld aan de voorzijde der kerk. Ondanks vervoersmoeilijkheden kwam het beeld tijdig ter plaat6e, zodat het in de feestweek kon worden ont- huld, waarna de gehele parochie aan het H. Hart kon worden toe- gewijd. Tot in lengte van jaren zal deze beeitenis blyven herinneren aan het onvermoeide werken van deze beminde herder. H.HUGOWAARD. De leden van de raad dezer gemeente waren Dinsdag 30 Nov. bijeen en hadden 24 agendapunten te verwerkeii, Onder voorzitterSchap van burg. Sutman Meijer. De notulen werden behoudens een enkele opmerking van de heer Groenveld ongewijzigd vastgesteld. De vroegere ambtsworiing voor de gemeente-veldwachter wordt nu bestemd tot ambtsWoning voor de gemeentebode. Het volgende punt „Alg. Politte- verordening betreffende net inne- men van standplaatsen van woon- wagens" werd door de raad vol- gens het ontwerp-besluit vastge steld Een aanvraag om vergoeding bus- kosten voor een meisje dat de VG LO-school in Zuid bezoekt, werd voor nader onderzoek aangehou- den. Teneinde te voorkomen dat, han- gende de vooFbereiding van de vaststelling van uitbreidingsplan- nen, vergunningen zouden moeten worden verleend voor bouwwerken welks uitvoering in strijd zou zijn met de ontwerpen van deze plan ners was vaststelling van een nieuw besluit ex art. 34, 4e lid der Woningwet noodzakelijk. Conform het ontwerp-besluit werd hiertoe overgegaan. Van het bureau ..Esperanto bij 't Onderwljs" was een verzoek bin- nengekomen om adhaesie te willen betuigen aan een tot de Min. van O., K. en W. gezonden request, Uit de hierop volgende stemming ble- ken 5 voor de adhaesie te zijri, ter- wi.il 8 stemmen met B. en W. ae coord gingen, dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Het bestuur van de chr. nat. sch. krijgt f 1000 aan kasgeld. Tot 2de gemeente-werkman werd aange- steld de heer J. Rood. De diverse vragen van de heren H. SchOuten en Groeneveld werden door de voorzitter tot aller tevredenheid beantwoord. De le werkman S. Schilder werd gequalificeerd als een prima stra- tenmaker In verband met de gemeente rekening 1940 werd op verzoek v. d. rekeningscommissie een commis sie in het leven geroepen, betref fende bijz. lasten hondenbelasting. Deze commissie bestaat uit de he ren K. Oudeman, voorz., P. v. Lan- gen en L. v. Graft. Oversenkomstlg het advies van de plaatseiyke commissie van toe- zicht op de bioscopen werd een verordening vastgesteld, waarbij van gemeentewe'ge een nakeurlng zal worden gehouden (door B. en W. op te dragen aan de KEC) en bioscoopbezoek voor kinderen be- neden de leeftqd van 18 jaar, be houdens de z.g. klndervoorstelling, zal worden verboden. De exploitatlekosten voor bUzon- dere scholen over 1947 ingevolge art. 103 der L.O. wet 1920 werden vastgesteld. De gem.-secretaris gaf hierop 'n toelichting. Rekeningcouraht-overeenkomsten werden gesloten met de N.V. Ned. Middenstandsbank te R'dam en de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te Den Haag onderscheidenlijk tot 'n maximum van 35.000 en f 80.000. Ged. Staten verzochten bij een broef van 20 Oct. '48 de jaarwedde van de keuringsveearts voortaan overeenkomstig art. 21 v. d. vlees- keuringswet 1919 weer te regelen in zijn instructie. Dit werd dan ook besloten. De commissie van advies woon- ruimtewet 1947 werd In zijn geheel herbenoemd. Van de Commissaris der Konin- gin in deze provincie werd een schrijven ontvangen, waarin deze, ingevolge opdracht van H.K.H. prinses Wilhelmina, het gemeente- bestuur Haar dank overbrengt voor het aan haar gezonden telegram ter gelegenheid van Haar rege- ringsjubileum. Nadat nog een agendapunt be treffende jaarwedden seeretarissen en ohtvangers Voor kennisgeving was aangenomen, sloot de voorzit ter deze vergadering.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2