ITALIE WIL VOOR HET VOETLICHT RADIO De Pax Christi-beweging in Nederland gaatstarten De aardappel in levensgevaar DERODEPAARDEN De Gasperi naar Brussel en Parijs Neutraal of Westeuropees Britten en Fransen zijn huiverig Speciale werkgroep besprok haar plannen Onder het vergrootglas Strijd aangebonden tegen de aaltjes Verwachting PAG. 4 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Ponderdag 2 December 1948 Het vlagincident te Djogja PROGRAMMA Tien jaar tegen moordenaar-brandstichter ge-eist In de Sovjet-sector van Berlijn zijn thans ook winkels geopend, waar moeilijk te verkrijgen artikelen te koop worden aangebo- den tegen prijzen, die iets lager zijn dan op de zwarte markt. In de Frankfurterstrasse is zo'n winkel van de „H.O." (Handels- organisation) onder enorme belangstelling van kijkers en kopers geopend. De politie moest voor een ordelijk verloop zorgen. VRIJWILLICE ZIEKENFONDSVER- ZEKERING Gunstig advies voor subsidie geweigerd RljKSADVOCAAT GESCHORST Trad op in schilderijen-affaire KOFFIEBAR GESLOTEN Dan maar wassen beelden Geen goede Sint NIEUWE BOEKEN Veilingoverzicht Beverwijk VEILINGOVERZICHT ,,DE STREEK" MarktoverzicHt Purmerend FEUILLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald HET BEZOEK in deze dagen van de Italiaanse minister-presi dent De Gasperi aan Brussel en Parijs, wordt in politieke kringen te Rome met de grootste belangstelling gevolgd. Wie De Gasperi gedurende de ontwikkeling van zijn moeizame politieke arbeid gevolgd heeft ,is er reeds aan gewend, dat deze staatsman, met ongelooflijke behendigheid, plaats, tijdstip en andere omstandigheden zeer geschikt weet te kiezen om van zijn daden het hoogst mogelijk politiek rendement te trekken. Men kan immers niet aannemen ,dat een leidende figuur als De Gasperi, die dagelijks niet aan een, maar aan tientallen van problemen en probleempjes een oplossing moet geven, in de hoedanigheid van een eenvoudige conferencier, Europa door- kruist om op honderden kilometers afstand van zijn arbeidsveld gretige toehoorders voor zijn lezingen te zoeken. Men mag veronderstellen, dat De Gasperi de uitnodiging tot 't hou- den van deze lezing te Brussel met bqjde handen heeft aangegrepen om te trachten het gloeiend verlangen van zijn land te verwezenlijken; door de overige Europese mogend- heden pitgenodigd te worden actief deel te nemen aan de besprekingen die to een volledige organisatie van West-Europa leiden, in welke vorm dan ook. Dit verlangen van de Italiaanse regering is gedurende de laatste weken meerdere malen bij verschil- lende omstandigheden gebleken. Graaf Sforza, minister van Buiten- landse Zaken, besloot op 15 Novem ber j.l. een actuele redevoering als volgt: .Italie kan als een der pila- ren van Europa beschouwd worden, zonder welke de gehele zwakke constructie van Europa en zelfs van Afrika in 'n voortdurende wankelende toestand verkeert. Ita lie tre-edt op internationaal gebied opnieuw voor het voetlicht.als een onmisbaar element van even- wicht en van vrede in Europa". Tweespalt in eigen kringen. Volledigheidshalve moet hier ver- meld worden, dat sedert enkele maanden onder de politieke partijen in Italie zelf het dilemma: mede- gaan met de ontwikkeling van de Atlantische Unie of zich slechts tot neutraliteit bepalen een ware twist- appel is. Communisten en linkse Socialisten willen natuurlijk van geen samengaan van het land met de Atlantische Unie weten. Doch stemmen tegen het pact van Brus sel zijn gedurende de laatste dagen ook opgegaan uit de links georien- teerde kring van de christen-demo- rratische partij van De Gasperi zelf. Deze houding van neutraliteit is door regering en pers als onhoud- baar gelaakt. En alsof de. min.-pres. met deze minderheid binnenslands niet heeft willen polemiseren heeft hij voor het eerst in Brussel tegen deze groep stelling genomen met in zijn rede te verklaren: ,.Wij wil- leh de vrede. Indien duidelijk is, dat. zo het wapengeweld onverhoopt werkelijkheid zou worden. dit uni- verseel en Europees zal zijn en het door geen grenzen, noch te land, noch in de lucht tot staan zal kun- nen worden gebracht. dan is het ook waar. dat reeds vandaag aan de dag, nu er nog geen oorlog is, dezelfde druk en dezelfde gevaren, zonder enig onderscheid van gren zen, al onze landen bedreigen". Moeilijkheden in overvloed. De Gasperi weet echter. dat de taak. welke hii zich gesteld heeft, niet gemakkelijk is. Hij zal het v6or en tegen tegenover elkander moeten stellen om te kunrten oor- delen, wat, voor de Italiaanse poli^ tiek op dit oaenblik van meer ge™ wicht is: meedoen aan het Pact van Viif en de coalitie in zijn regering daaraan opofferen of vasthouden aan de coalitie met als gevolg een gei'soleerd Italie. Bovendien zijn er ook nog hinderpalen van buiten- landse ziide uit de weg te ruimen om Italie- binnen de sfeer van de „Vijf" te brengen. Het hoofdbestuur van het Nafio- naal Jongerenverbond heeft een te legram gezonden aan de minister- president, waarin wordt geprote- steerd tegen het z.g. vlagincident op vliegveld Djocja. Het acht het in strijd met de eer van Nederland en onze nationale kleuren, dat „op ver- zoek van republikeinen de KLM- vlag van het toestel werd verwii- derd. vAan de directeur van de KLM, de heer A. Plesman, telegrafeerde het hoofdbestuur o.m.: „Wij verzoeken u aan uwe bemanningen opdracht te geven in de toekomst de KLM-vlag overal en onder alle omstandighe den te doen eerbiedigen. VRIJDAG 3 DECEMBER HILVERSUM II, 415, M. 7.00 Nieuws, 7,15 Te Deum Lauda. mus, 8.00 Nieuws, 8.15 En nu aan 't werk, 9.00 Fluit en piano, 9.15 Zie- kenbezoek, 9.35 Sextet, 10.15 Ka- mermuziek, 11.00 Strijkorkest, U.3U Piano, 12.00 Ensemble, 12.30 Weer- overzicht, 12.33 Metropole Orkest, 13.00 Nieuws, 13.15 „Vrij en Biij", 13.45 Kamermuziek, 14.20 Voor- dracht, 14.40 Orkest, 15.35 Koor, 1G.00 Voordracht, 16.20 Grafnofoon- muziek, 16.40 Koperkwartet, 17.UU Lezing, 17,15 Meisjeskoor, 17.30 Ur- gelspel, 18.00 Violoncello, 18.4" Ge- mengd koor, l'9.00 Nieuws, 20.UU Nieuws, 20.15 Kwartet, 20.30 Hoor- spel, 21.20 Omroeporkest en violon cello, 22.30 Kamerorkest, 23.00 Het Nieuws, 23.15 Gramofoonmuziek, 23 47 Scala Orkest HILVERSUM I, -301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Albert Sandler en zijn orkest, 8.00 Nieuws, 8.18 Opera, programma, 9.00 Orkesten, 10.20 Or kest en koor, 10 45 Quatre-malns, 11.05 Voordracht,'11.25 Orkest, 12.00 Maria Zamora en haar orkest, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Sport, 12.45 Piano 13.00 Nieuws, 13.20 Promenade or kest en tenor, i4.20 Kamerorkest, 15.00 Boekenschouw, 15.20 Kamer. orkest, 16.00 Orgel en zang, 16.30 Tussen 12 en 16, 17.00 Filmland, 17.20 Brahms, 18.00 Nieuws, 18.15 Feiicita- ties, 18.30 Voor de Ned, Strijdkrach. ten, 19.00 Denk om de bocht, 19.15 Accordeola. 20.00 Nieuws, 20.05 Pia no, 21.00 Men vraagt.... en wij draaien, 21.30 Hoorspel 22.15 Swing and sweet, 23.00 Nieuws, 23.15 Sym- phonieconcert. Sedert het bezoek van Marshall aan Italie schijnt Engeland zich meer en meer tegen de Italiaanse aansluiting bij het Pact van Vijf te kanten. De Amerikaanse politiek is op de vorming van een Middel- lands-zee-blok gericht. Volgens Amerika moeten Turljije, Grieken- land. Italie en Spanje een macht vormen. die door Amerika bewa- pend, aan elke eventualiteit het hoofd zal kunnen bieden en dit in een gebied, waarvan in de laatste oorlog bewezen is van vitaal belang in een wereldconflict te zijn. Maar dit Amerikaans streven naar de ab solute controle van het Middel- lands-zee-gebied valt natuurlijk in het geheel niet in Engelse smaak. Eigen troeven. De Gasperi weet zeer goed, dat de Europese „Vijf" de na-oorlogse positie van Italie door een andere bril fcekijken dan de Italianen zelf, maar hij heeft enige kaarten in handen, welke niet alleen Frank- rijk. maar ook Engeland zouden kunnen nopen tegenover het ver langen van Italie actief te mogen deelnemen in de West-Europese politiek een even welwillende hou ding aan te nemen, als waarvan de Regent van Belgie en Spaak gedu rende het bezoek van de Italiaanse minister-president in de hoofdstad van hun land blijk hebben gegeven. Voor de Maastrichtse Rechtbank stond terecht een 30-jarige mijn- werker uit Bocholtz, die aldaar op 23 Augustus 1.1. zijn schoonzuster en zijn 61-jarige schoonmoeder met een bijl zo zwaar heeft verwond, dat 't meisje in de daaropvolgende nacht aan de verwondingen bezweek, ter- wijl de oudere vrouw zware kwetsu- ren aan gezicht en hoofd kreeg en haar rechteroog moest missen. De moordenaar heeft daarna de wo- ning in brand gestoken en sprong zelf uit wanhoop in een diepe wa- terput, waaruit de politie hem later ongedeerd ophaalde. Bij een psychiatrisch onderzoek werd de verminderde toerekenings- vatbaarheid van verdachte vastga- steld. Verdachte bekende. maar tijdens het verhoor kwam hij steeds terug op de voorafgaande twisten in zijn familie, welke hem tot het uiterste hadden gebracht. Mr. F. van Rijckevorssel vroeg, wegens moord, poging tot moord en brandstichting veroordeling tot tien jaar gevangenisstraf. Uitspraak 14 December. De WERKGROEP van de Pax Christi beweging in Nederland was te Utrecht bijeen, om de alge- mene richtlijnen* die thans ons land worden voorgelegd, en tevens om 'n werkplan, dat specia^l voor haar bestemd is. gezamelijk te bespreken. Het middelpunt in de ronde kring, die zij daartoe in het Dominicushuis aan de Springweg hadden gemaakt, Werd gevormd door Pater Pheofoor van Kampen O.F.M. en enkele an dere bestuursleden. Pater van Kam pen deed in zijn inleiding het opti- mistische geluid horen. dat getuige de vele brieven. de Pax Christi- gedachte in ons land weerklank heeft gevonden. Op de grote bede- vaart te Kevelaer in de Paasweek van dit jaar kwam Nederland voor het eerst in contact met de Pax Christi Beweging. Deze beweging ontstond in Frankrijk, temidden van een groepje Franse illegalen, dat zich plotseling sterk bewust werd. hoe tragisch het was. dat broeders in Christus elkaar bevochten op leven en dood. Met de stenguns in de hand beloofden zij voor hun vijanden te bidden en legden zij de belofte af na de oorlog voor de vrede onder de volkeren te ijveren, vooral door Christenen op te wek- ken tot gebed en boete. Deze be lofte werd ingelost en zo ontstond de Pax Christi Beweging, die in de loop van de tijd contact vond met andere landen. zoals Italie. Zuid- Amerika. de Ver. Staten, Canada en Noord-Afrika. Was de beweging in het begin dus gericht op de toena- dering tussen Frankrijk en Duits- land. spoedig werd h4» ideaal: ver- broedering tussen alle volkeren en vestigen van een rechtvaardige en Christelijke vrede. Pauselijk woord Op 3 Juni van het jaar 1947 liet Z. H. de Paus zijn zegen en aan- moediging overbrengen aan de lei- ding van de Pax Christi in Frank rijk. Z. H. noemde de doelstellingen en achitect van de Pax Christi zui- ver geestelijk en prees de zorg om zich te laten leiden door de Pause- lijke richtlijnen. De H.' Vader sprak er zijn vreugde over uit, dat de Pax Christi zich beijverde om het begrip van de Christelijke Vrede te ver- spreiden en het klimaat van eensge. zindheid te scheppen, dat voor een waarachtige verzoening tussen de volkeren vereist is. Activiteit in Nederland Over de Pax Chrisfi Beweging in Nederland vertelde Pater van Kam pen vervolgens. dat men reeds een maand na de bedevaart te Kevelaer, na de kennismaking met de Pax Christi Beweging dus. een voorlopig werkcomite samenstelde. In Juli van dit jaar reisden 150 Nederlandse pelgrims naar Lourdes om daar sa- men met vele anderen uit Europese landen voor de vrede te bidden en de vreugde te beleven. dat^glle vol keren kinderen zijn van een vader. Ip September waren 75 van deze pelgrims in Brummen bijeen om een voorlopig concept van de richt lijnen te bespreken. Deze richtlijnen die Zondag j.l. als definitief werden voorgelegd, houden in. dat de Pax Christi Beweging in Nederland haar doel het doen kennen en bele ven van de vrede van Christus tracht te bereiken door gebed en boete. verering van Maria. Koningin der Vrede en Patrones der Bewe ging. en dan het zo mogelijk deel nemen aan de jaarlijkse internatio- nale bedevaarten naar een Maria Genadeoord. in het bi.jzonder Lour des. Verder benadert de Pax Chris ti Beweging alles, wat het contact en het begrip tussen de verschillen- de volkeren ten goede kan komen en de geest van vrede en liefde kan versprei den. Over de vorm van de Pax Christi beweging werd ten slotte gezegd. dat zij een aaneensluiting is van Katholieken met zo gering mogelijk organisatorisch verband. Aan het hoofd van de Beweging staat een priester, die wordt bijgestaan door een secretariaat te Brummen en een sneciale werkgroep. Allen, die de Vrede met de daad wensen te be- hartigen. kunnen zich aansluiten. Uit het werkplan. dat thans voor deze werkgroep is samengesteld. noemen wij de gebedsintentie, die op het werk van de Uno is gericht en de ,.roeiboot"-actie. Met de Kerst- dagen gaan verschillende personen uit de werkgroep naar Bonn en Keulen, om daar Kerstmis te vieren met Duitse kinderen. studentcn en leden van de Pax Christi aldaar. Alle materi'iie benodigdheden, die voor dit Kerstfeest nodig zijn, zul- len door de werkgroep bijeen wor den gebracht en een ..roeiboot"- symbolische voorstelling in navol- ging van het ..schip naar Keulen" zal deze goederen naar Duitsland overbrengen. In 1947 en 1948 bedroeg het tekprt bij de vrijwillige ziekenfondsverze- kering circa tien, resp. twaalf mil- lioen gulden. In dit tekort is voor- zien door een bijdrage aan ten be- hoeve van de verplichte zieken- fondsverzekering bijeengebrachte gelden. In het desbetreffende advies van de Stichting van de Arbeid was te kennen gegeven, dat men zich met deze subsidiering als tijdelijke maatregel slechts kon verenigen, indien o.m. op korte termijn ook het overheidspersoneel onder de verplichte verzekering.zal worden gebracht. Toen onlangs opnieuw aan de Stichting van de Arbeid is verzocht ermede in te stemmen, datjaok het in 1949 te verwachten tekort zal worden gedekt uit de door het be- drijfsleven bijeengebrachte gelden, heeft de Stichting medegedeeld, dat zij ernstige bezwaren koestert nog- maals een gunstig advies uit te brengen. Naar wij vernemen, heeft de Mi nister van Sociale Zaken zich naar aanleiding van dit advies tot de Stichting gewend, teneinde deze kwestie nogmaals te bezien. Het beraad over deze aangelegenheid is nog hangende. De Rijksadvocaat te Arnhem, mr. C. de Kempenaer, is als zodanig ge- schorst. Mr. W. Overbeek, Officier van Justitie te 's Gravenhage, aan wie de behandeling van corruptie- zaken, waarbij ambtenaren zijn be- trokken. is opgedragen, heeft een gerechtelijk vooronderzoek ingeleid. De verhoren, welke te Arnhem door de Rechter-Commissaris worden af- genomen, zijn reeds aangevangen. De heer mr. De Kempenaer is na- mens de heer B. Katz, kunsthande- laar te Dieren, opgetreden in de zaak tegen de Staat der Nederlan- den, waarbij een vordering is in- gesteld wegens verkoop van een aantal schilderijen. welke tijdens de bezetting naar Duitsland zijn ge- gaan. Deze vordering betrof een bedrag van enige millioenen. Wan- neer het vooronderzoek aanleiding geeft tot een gerechtelijke vervol- ging, dan zal deze zaak te gelege- nertijd dienen voor de Arrondisse- mentsrechtbank te Arnhem. Omtrent de voorlopige vervanging van de heer De Kempenaer als Rijksadvocaat werd medegedeeld, dat dit mr. B. R. Werseenig te Utrecht zal zijn. Ergens in ene koffiebar in het centrum van Den Haag zit heel rus- tig van een bakje troost te genie- ten.... een aantal wassen beelden. De koffiebar is bij rechterlijk vonnis voor twee maanden gesloten wegens overtreding der prijsvoor- schriften. Namens de vaste bezoekers geeft de eigenaar door middel van publi- caties aan eventuele andere belang- stellenden het adres op van een naburig 'etablissement, waar zij terecht kunnen zolang hij zelf al leen aan wassenbeelden gastvrijheid mag verlenen. LEEFTIJD. Eindelijk uit de mist te voorschijn getreden, ontdekte Micros, dat de aarde blijft door- draaien. ondanks burenruzie's klei- ne conflicten en alle mogelijke wrij- vingen tussen voornaam en eenvou- dig. De mist is ons dierbaar, ojn- dat zij met haar ragfijn weefsel veel bedekt, wat anders onaange- naam is om te zien of te horen. Zo was het ook bij die beroemde vrou- welijke grapjas Miss Nelly Wallace die dezer dagen stierf. Dertig jaar lang bewaarde zij haar groot ge- heim en de wereld zweeg. Maar de dood ontfermde zich over haar hu mor en toen bleek, dat zij twaalf jaar ouder was dan zij officieel ge- noteerd stond, niet 66, maar 78 jaar. Zo bedekt de mist van het leven veel ongerechtigheid, totdat de doorbraak naar de overzijde van 't graf er is en dan komt er klaarheid in veel, wat door nevels van ge- heimenissen bedekt is. DIPLOMAAT. Die Russische ver- tegenwoordiger in Parijs, mijnheer Wisjinsky vertelde, waarom hij zijn veto voortdurend gebruikte. „Wel," zei hij, „als ik bemerk dat een voor- stel van mij of mijn kameraden niet voldoende gesteund wordt, dan is er altijd nog een klein veto'tje in mijn zak en dan kan ilj de weeg- schaal in evenwicht houden." Ja, ja. als die maar eens niet een keer- tje gaat doorslaan naar de kwade kant. want wat moet die mijnheer Wisjinsky dan verhalen. SNEEUW. Wat praat u nog over mist, zo erg, dat u geen hand voor uw ogen kunt zien, Een trein, van Chicago vertrokken haar Denver in Colorado was 18 uur over tijd. Sta- tionschefs werden steeds nerveuzr# en de telegrafen stonden niet stil. Vliegtuigen kwamen er helemaal aan te pas, om die spoorloos ver- dwenen expresse op te sporen. Ein delijk werd deze ontdekt, toen een vlieger een geweldige berg sneeuw zag. waaruit hier en daar de zwarte li.inen van de wagons te voorschijn kwamen. Sneeuwploegcn hebben de zaak weer in orde gebracht. ONDERWIJS. In Engeland (we zul- len de naam verzwijgen. om uw sympathieen niet te bederven) kwam een onderwijzeres op de ge- dachte haar meisjesklas mee te ne men naar een rechtzaak. waar een moordenaar moestworden veroor- deeld. De officier van justitie vond het ook al goed. En zo zaten die kinderen en luister.den naar de uit- voerige beschrijvingen hoe het er toe was gegaan. „Dat moet nu een- maal bij hun opvoeding behoren," vond de bijdehande schooljuffrouw Ja, ja. hoe denken onze qnderwijs- vernieuwers hierover? Micros ziet hen hun wijze hoofd fterecht) schudden. BRAVO. Er is nog een zonnestraal door de mist, want de zestienjarige Rolf Huper die in Engeland wat op krachten mocht komen schreef naar huis, dat hij nog geen enkel scheld woord had gehoord, omdat hij Duitser was. En verder schreef hij enthousiast over de voeding en de Zo hier en daar heeft de Ne derlandse landbouw, zeer tot haar ongenoegen, kennis gemaakt met een aardappelvijand, die de colo- radokever wellicht nog in de schaduw stelt, ook al heeft deze vijand nauwelijks het duizendste van het gewicht van de kever. Het aardappelaaltje is een van de kleinste en geniepigste dierlijke parasieten die het aardappelleven bedreigen, en wel zo egg, dat zij het verbouwen van aardappelen, totaal onmogeiijk kunnen miken. Hiervan is Engeland het veront- rustend voorbeeld. Wie een vijftal jaren geleden door de Engelse aardappelstreken trok, ontwaarde daar dikwijls een gewas, dat niet voor dat van onze bodem onderdeed. Maar nu is dat geheel anders. Wie nu door datzelfde gebied dwaalt, ziet vele grote grauwe velden, waar afgezien van onkruid zo goed als geen aardappelstam meer te vinden is. Want die, op tientallen meters uiteenliggende, armetierige polle- tjes. kan men eigenlijk geen aard appelen meer noemen. En toch was op deze landerijen normaal gepoot, dat toont het omwoelen van de re- gels wel aan. De poters zijn er, maar verrot, en vezels zo goed als niet te vinden. Die Engelse boeren daar hebben het dus zonder oogst moeten stellen. De chronique scandaleuse van het aaltje, de veroorzaker van de z.g. „aardappelmoeheid" is spoe dig verteld. Niemand weet waar deze klant vandaan komt, maar heeft de besmetting van het perceel eenmaal plaats gevonden. dan is bij voortgezette aardappelverbouw het kwaad riiet meer te stuiten. Naar schatting zou het ongeveer 20 jaar kunnen duren, voordat de ziekte in voile hevigheid uitbreekt. Voor- waarde daartoe is, dat zich per HA pl.m. 2 miljard aaltjes moeten op- houden. Maar het volgende jaar is het land dan ook absoluut on- vruchtbaar. De besmetting gaat heel eenvou- dig. Een kluitje teelaarde van een aardappelkistje. van schoenen van controleurs of laarzen van arbei- ders zo goed als van wagenbanden, kan smetstof bevatten, en het on- heil is geschied. Het voorkomen van besmetting is dus onmogeiijk. Wel echter het uitbreken van de ziekte. Wanneer men het telen van aardappelen n.l. enige jaren ovder- breekt, wordt de graad van aantas- ting minder. Juister gezegd is dus ds continu-aardappelverbouwer zelf de oorzaak van het uitbreken van de catastrophe. Veroordeeld. Het behoeft dan ook geen ver- wondering te wekken, dat de En gelse verpa'chters niet schroomden om de rechter in het geval te men- gen. Talloze pachters werden dan ook tot zeer hoge boeten veroor- deid wegens: „het opzettelijk on- vruchtbaar maken van bouwland". Daarnaast werden ook vervolgingen ingesteld tegen hen. die door voort gezette aardappelverbouw op het- zelfde terrein, het gevaar in de hand werkten. Nadere onderzoekingen hadden immers aangetoond, dat aardappel- moeheid te voorkomen is, door het land hoogstens eens per 3 a 4 jaar te bepoten, en het andere jaren b.v. voor £ranen te benutten. Het onmiddellijk resultaat van deze bevinding was in Engeland een wet, die verbood, land meer dan eenmaal per 4 jaar voor aardappe len te gebruiken. Maatregelen ten onzent. Waar ook het aardappelaaltje binnen onze grenzen tot de geduch- te gevaren is gaan behoren. en vooral Friesland, in de veenkolo- niim en in de bollenstreek ernstige verwoestingen heeft aangericht, heeft de georganiseerde Landbouw zich op maatregelen beraden. Deze zijn aan de Minister overhandigd, om tot wet verheven te worden. Geheel overeenkomstig de beginse- len van de P.B.O. is hierbij het ac cent gelegd op de zelfwerkzaamheid van de vakgenoten. Wanneer deze wet wordt aanvaard, zal dus de or ganisatie. dus de landbouwers zelf, belast worden met de uitvoering van de maatregelen. die bestaan uit: a. In de gevaarlijke gebieden is het verboden meer dan eens per 4 ja ren aardappelen op hetzelfde land te bouwen; b. in het gehele overige deel van het land is dat eens per 3 jaar. De organisaties zullen dus een wakend oog houden °Ph® bouwplan van hun leden, terwijl de leden. in hun welbegrepen eigen- belang en dat van het algemeen, zichzelf en hun buren wel voor overtredingen zullen behoeden. Volkstuintjes. t De volkstuintjes zouden evenwel natuur. „Ik voel me zeer gelukkig, schreef hij aan het slot van zijn prettige brief. "Door die paar woord- jes maakte hij nog meer mensen gelukkig- zijn ouders en de pleeg- ouders waar hij was opgenomen en ook een beetje Micros, die deze bekentenissen liever is, dan vele, vele roddeltjes over vrienden, be- kenden en onbekenden. De Anti- Roddel-Campagne van ons aller vriend Henri de Greeve heeft hier ^n pracht voorbeeld. in het geheel niet onder zulke maatregelen vallen, terwijl het toch bekend is, dat deze door het jaren- lang bebouwen met' aardappelen, besmettingshaarden zijn gaan vor men. Wanneer" nu genoemde wet wordt aangenomen, hetgeen waar- schijnlijk nog dit jaar gebeurt, dan zal de Minister, ondersteund door de organisaties, aan de gemeente- besturen het verzoek richten. dat zij dit deel van het actieprogram voor hun rekening nemen. De ge- meentebesturen zullen dan dus toe- zien, resp. laten toezien, dat de volkstuintjes ook niet meer dan 6ens in de 3 iaren met aardappelen worden beteeld. Op deze wijze wordt een b ^strii- ding van het kwaad gevoerd. die wellicht doelmatiger en zeker goed- koper zal zijn. dan wanneer contro leurs van professie als b.v. C.C.D.- ers, met dit werk zouden worden belast. En het is de bedoeling. dat deze op algemeen welzijn gerichte samenwerking tussen organisaties en lands- en plaatselijke overhejd, wahr nodig, reeds in 1949 functio- neert. voor een vrouw of meisje wan neer ze als geschenk niet een tube (Adv.) „Inhuldiging 1948" Het Uitgeversbedrijf „De Spie- ghel" te Amsterdam heeft een boekje uitgegeven met een zevental kleurqnfoto's van de inhuldigings- plechtigheden van Koningin Julia na. Tevens bevat deze uitgave de teksten der redevoeringen door de Koningin uitgesproken op 4 en 6 September, alsmede de acte van af- stand en de afscheidsrede van HKH Prinses Wilhelmina. Het geheel is uitgevoerd op prima houtvrij pa pier en maakt een kloeke indruk. Een boftkwerkje, dat een bezit is voor alien, die tijdens de inhuldi- 'gingsfeesten hebben medegeleefd met de grote gebeurtenissen, het Koninklijk Huis betreffende. Meisjesboeken ..Carla", door Adri Groenevelt (Uitg. De Sleuttl, HaarlemAnt- werpen). Een aardig boek.voor meisjes van 16 jaar en ouder. Het verhaal speelt in Nederlands Indie voor de oorlog en beschrijft de be- levenissen van Carla, die secreta- resse wordt van mr P. G. Roogers, de filiaalchef van een grote Ame rikaanse onderneming. Men kan wel raden wat er met deze mr Roogers en zijn secretaresse gebeurt. ..Lachebekje" door Mimi van den Heuvel (Uitg. De Sleutel, Haarlem- Antwerpen. Een boeiend en vlot geschreven meisjesboek over Mie- ke, die door haar vriendinnetje Daisy op het verkeerde pad wordt gebracht, doch naderhand berouw betoont en de onbetrouwbaarheid van haar vriendin inziet. ,.Een vrolijke logeerpartij", door Mimi van den Heuvel (Uitg. De Sleutel, Haarlem-Antwerpen)Een boek vol grappen en grollen, dat daarenboven nog onderhoudend ge schreven is. Het verhaalt van een logeerpartij van Dinie bij mevr. Potje. De meegebrachte krielkip Antoinette wordt oorzaak van aller- lei grappige situaties. Een logeer partij, die veel meisjes zal vermn- ken. Deze week is er weer een flinke aanvoer van groenten de veiling- klok gepasseerd. De prijzen liepen in de loop dezer verslagweek aan- merkelijk op, maar afgelopen Maan- dag was de aanvoer zo groot, dat verschillende producten weer be- langrijk in prijs terugliepen. Andijvie was ruim vertegenwoor- digd, waarvoor redelijke prijzen be- steed werden. Bloemkool liep in kwantum en kwaliteit terug, de opbrengsten van dit product waren aan de lage kant. Van prei was er flink aanbod, de handel in dit artikel leefde weer iets op, maar kon zich de laatste marktdag niet in prijs handhaven. Het aanbod van spruiten was de ze week niet zo groot, en ging al naar gelang van kwaliteit voor goe de prijzen van de hand. Druiven en kastomaten worden schaars en noteerden dan ook uit- stekende opbrengsten. De aanvoer van bospeen wordt steeds minder en steeg iets in prijs. Met de was- peen ging het weer iets vlotter, de aanvoer kon deze week bijna in zijn geheel geplaatst worden. Het aanbod van boerenkool wordt iets ruimer, over het algemeen werden er voor dit product goede prijzen besteed. Groene, gele en rode kool hebben maar weinig aftrek. Hetzelfde kan gezegd worden van de knollen en breekpeen. Van deze producten werd een kwantum naar Duitsland geexporteerd. De goede gang van zaken, waar van wij ten aanzien van de bloem kool geregeld melding konden ma ken, is plotseling nfgebroken. De nachtvorsten hebben hun spel ge- speeld en tuinder en handelpar, maar vooral eergtgenoemde, zijn de verliezende partijen. Het had de schijn dat de bloem kool vroegtijdig zou zijn- geiuimd. Het feit echter dat wij op 25 en 26 November j.l. nog een aanvoer had den van totaal 210.000 st. met een opbrengst van f 65.000.—. wijst er wel op, dat er bij een notermg van f 0.35 tot f 0.70 voor le soort en f 0.22 tot f 0.40 voor de afwijkende, nog voor een grote waarde aan bloemkool op het land aanwezig is. Zaterdag was het nog 60.000 stuks. Maandag 25.000 st. en op 30 Nov. was de aanvoer practisch nihil. De afwisselende vorst, dooi en zware mist heeft de bloemkool sterk aangetast. Ze is niet geheel ontdooid, nat en kan niet meer wor den gesneden, noch verzonden. Wij moeten droog weer en wind heb ben. wat echter momenteel niet denkbaar is zonder nachtvorsten. De situatie is dan ook voor de bloemkooltelers zeer critiek en de vrees is niet ongegrond, dat alles verloren 'is. In verband met het stopzetten van de export naar Engeland. ligt ook de uienhandel stil. De aanvoer gaat grotendeels via Groefex naar Duitsland. De ophoudprijs werd tot f 7.20 verhoogd. Drielingen noteren f 6.20 a f 7.20, nep f 10.11. Van de kroten neemt de handel de helft en soms meer op, de rest is voor Duitsland. Van de koolsoorten wordt de gele kool tegen ophoudprijs meest voor de drogerijen verladen, rode en groene kool noteren f 79. Chinese kool f 58.50, spruitjes f 49. Andijvie gold in het begin van de week tot f 16.later qaalde de prijs tot f 13.50. Voor aardappelen gelden de vo- rige, lage noteringen. Men kan nu wel bemerken,- dat de vette koeien uit 't land.zo goed als op zijn, daar het aantal op de levering al heel klein was. Wel zullen er zeker nog enkelen een week uitstel hebben genomen, daar de volgende week de prijzen weer iets verhoogd zijn. Het aanbod van runderen viel op de vrije markt niet t.egen. Het aantal verse melk- koeien wordt echter van week tot week minder; het blijft daarmede een stroeve beweging. De vraagprij- zen blijven hoog. De uitvoer naar het buitenland is daarvan wel de oorzaak, zodat het, hoe klein het aanbod ook is, moeilijk is om los te komen. Met de geldekoeien gaat het ook minder vlot; daar wordt nog steeds hoofdzakelijk naar melk gekeken en dat ontbreekt bij de meesten, van- daar een stille boel. Voor de beste pinken was nog wel iets vraag, maar het aanbod daarvan was te groot, om alles te ruimen. In de kalfstieren was het weer heel stil; daar was al heel weinig interesse voor. Over de wolveemarkt girigen ge- ruchten, dat deze met 1 Dec. voor enige maanden gesloten zou worden, wat waarschijnlijk in de vroegte, daar het aanbod niet te groot was, nog wel iets medewerkte tot vlug- ger gang, vooral in de ooilammeren. Later op de dag werd het weer te- gengesproken en was de afloop van de markt weer kalm. Op de bokken- en geitenmarkt was het weer heel stug. Op de big- genmarkt was het heel druk; al in geen weken is de aanvoer zo groot geweest, maar de vraag was van dien aard, dat alles goed prijshou- dend kon verkocht worden. De paardenmarkt was weer heel stug. En de pluimveemarkt was bij een niet te groot aanbod maar heel kalm; vooral met de konijnen was het heel stug. zien uit naar Kerstmis. Wij verwachten de. komst van ChristusWij bereiden ons voor op Zijn Geboorte. Wij den ken aan Maria, aan het mysterie van haar heilig moederschap. Zij draagt Jezus voor ons. Wij denken aan een jonge vrouw die jong leven in zich voelt en die nu blij is, blij om het heerlijke van deze verwachting waar zij naar uit ziet en waar zij nu reeds al de zalige weelde van geniet. De Liturgie van de kerk zal in deze weken niet ophouden Maria in haar moeder~zijn zalig te prijzem De vrouw is altijd in haar diepste wezen moeder. En laten zij die dit reeds zijn of het hopen te worden, in deze weken vanuit haar eigen blijde ifer- wachting opzien naar Haar die de Gezegende onder de vrouwen is. MARCUS 95. „Dan gaan we nu aan de gang," zei Ole op de korte, besliste toon, die hij altijd aansloeg wanneer het het werk betrof. Junker wendde het hoofd om en keek Ole aan, het was hem duidelijk aan te zien dat hij begreep waar het om ging. Hij wist wat het betekende, wanneer Ole het pikeurscostuum droeg en hij zelf het fijne, lichte hoofdstel. Ole meende dat Junker zich eerst behoorlijk warm moest draven, het geen hij aan Bente overliet; hij til de haar in de sulky, waarna zij de baan opreed, trots dat ze haar be veling mocht trainen. Jorgen en Peter reden in scherpe draf aan de tegenovergestelde zijde van de baan. Bente zette hen na, en nadat ze een ronde in behoor- lijke snelheid had afgelegd, riep ze hun toe, harder te rijden. zich ver- heugend over het feit. dat Junker zo snel op hen won. „Nu is het genoeg," riep Ole, Bente tegenhoudend. Junker was nu voldoende warm en hij moest niet denken, dat het zo genoeg was. Met tevredenheid had hij Junkers draf gadegeslagen, hij zag direct dat het paard in uitstekende conditie was. Hij wierp de voorbenen ook nog veel beter uit dan eerst. Mis- schien was dit het gevolg van Bente's massage, wie zou het zeg- gen! Bente zou aan de draverij deel nemen met de kleine Sara. Ole vond het maar matig; er was ech ter een aparte rugleuning aan haar sulky gemaakt, hij hoopte dat ze geen gevaar zou lopen. Zij reed uit- muntend en had er zo op aange- drongen, mee te mogen doen. Hij had zijn orders gegeven. Tip. Top en Sara zouden gelijktijdig starten en kregen honderdtwintig meter voorsprong, Ole had hun gezegd de paarden zo intensief mogelijk te rijden en ze tot het uiterste aan te zetten. Alle drie waren in goede vorm, hadden meegedaan aan de grote wedloop en op de dag van de Derby kleine prijzen behaald. Voor al Sara was buitengewoon voor- uitgegaan en op het ogenblik de snelste van het drietal. Jorgen meen de dat 120 meter te veel was voor Junker op een afstand van 3000 meter, maar Ole bleef op zijn stuk staan. Junker zou een hardere trai ning krijgen dan ooit te voren. Ras mus was tegelijk met Anton geko- men, zij zouden samen met Mikkel, voor de vlaggen zorgen alles zou gaan als bij een echte draverij. Voor Ole in de sulky ging zitten, liep hij naar voren en klopte Jun ker op de hals. „Nu komt het er op aan. Junker, toon wat je waard bent, en doe je best," zei hij haas- tig, hem tot slot nog een vriend- schappelijk klapje gevend. Junker keek naar zijn kameraden, die ver op de baan rondreden, hij popelde om weg te schieten en stond te dansen op zijn sierlijke benen. Mikkel gaf zich behoorlijk de tijd met de start. Tamelijk lang draaide Ole rond, en telkens als Junker om- keerde, zag hij naar de drie andere paarden als wilde hij de afstand tussen hen meten. Ten laatste lagen alle paarden zoals Mikkel ze wilde hebben. ..Een, twee, af!" riep hij. De vlaggen gingen omlaag, en ogenblik- kelijk schoot Junker met ontzaglij- ke snelheid vooruit. Vanaf het be gin behield hij zijn zekere, grond- verslindende draf, geweldig ver wierp hij de benen uit en liep snel. Gestadig won hij "op de koppaar- den, maar hij prestaerde volstrekt. niet wat hij kon. Het leek wel of hij wist dat het een lange baan was waarbij hij zijn krachten moest sparen. Nauwkeurig volgde hij de orders op, die Ole hem met de leidsels gaf en hoewel hij graag sneller ge- draafd zou hebben, gehoorzaamde hij stipt aan de leiding van zijn meester. De laatste tijd was er de meest intieme verstandhouding geJ groeid tussen Junker en zijn -pi- keur. De drie koppaarden liepen bui tengewoon goed. Top had de lei ding; doch Bente lag vlak achter hem, gereed voorbij te schieten met de kleine Sara. Voortdurend won Junker op de voorsprong, die de anderen gekregen hadden; maar pas nadat de helft van de afstand afgelegd was, stond Ole hem toe te tonen. wat hij werkelijk waard was. Ole herinnerde zich niet, ooit zo snel gereden te hebben. Hij schoot voorbij heesters en bomen, van de mensen op de baan zag hij slechts een vluchtige glimp. Gedu rende een ogenblik leek het haast alsof alleen Junker naar voren vloog, terwijl de drie andere paar den stil stonden. Dicht voor de laatste bocht haal- de Junker hen in en nu begon een razende spurt naar het einddoel. Bente zat op om Top te passeren; er ontspon zich een langdurig duel tussen deze twee paarden, dat hen er toe bracht, hun uiterste krach ten in te spannen. Ten laatste vloog Bente voorbij, ze genoot van de heerlijke sport, het haar was half losgeraakt, met een kleur van op- winding moedigde ze Sara aan. Nu hoorde ze Junker komen, ze kende de zekere, snelle wijze, waar op hij de benen verzette. Intussen moest Junker zich bijna boven zijn krachten inspannen, Sara en Top liepen sneller dan ooit. Ole reed hem straf, hij moedigde hem aan en steunde hem naar vermogen; der tig meter voor het doel was Junker naast Sara. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4