Gemeenteraad Heiloo behandelt de begroting 1949 r Aardewerk van Piet Wiegman in Stedelijk Museum te Amsterdam FILMS VAN DE WEEK Benoemde onderwijzer liet gemeente in de steek V.V.V. Groet-Camperduin „MARY, IK HOU VAN JE" ALKMAAR EN 0/AST RE KEN Sint Nicolaas officieel ontvangen a.f.c.-nieuws J Communist Bosma geen lastig raadslid Marktberichten HULPACTIE voor Hongarije Eerste pensionaanvragen Kostelijk blijspel van Haagse Comedie PAG. 2 N1EUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zoterdag 4 December 1948 I BLIJDE INTOCHT HET NUT VAN DE KATH. JEUGDBEWEGING Derde Schola-cursusavond „A.O.G." opgelet! DE HEL VAN BUCHENWALD Versetsfilm in Victoria ALKMAARSE KEGELBOND Uitslag Niwin-wedstrijd ""N Onze agenda V. Nieuws van Olympus VRIJD AG AVOND kwam de voltallige raad bijeen. De hoofd- punten van de agenda waren: vaststelling gemeentebegroting voor het jaar 1949 en het voorstel van B. en W. tot aanleggen riolering in het noordelijk gedeelte der gemeente. Bij de z.g. begrotingsdebatten werd door verschillende raadsleden breed- voerig op toestanden ingegaan die in feite niets met de begro ting te maken hadden. Wij zullen dan ook alleen de essentiele punten hieruit weergeven. Het voorstel van B. en W. betreffende het aangaan van een rekening-courant overeenkomst met de Middenstandsbank N.V. te Amsterdam tot een bedrag van mex. f 50.000.alsmede tot het aangaan van een kaslening van ten hoogste f 150.000 voor het jaar 1949, werd z.h.st. aangenomen. Heiloo weer onveilig Het ..Zie ginds komt de stoom- boot,ging gisterenmiddag voor honderden kinderen letterlijk in vervulling toen Sint Nicolaas met zijn zwarte knecht per Alkmaar Packet aan de Voormeer aankwam. Honderden kinderen stonden njen dik opgesteld langs de Kanaalkade, vanaf de Accijnstoren tot aan de Kanaalstraat en zongen uit voile borst, ondersteund door een muziek- corps, de vanouds bekende Smt JNi- colaas-liedjes. Het wachten duurde niet lang want precies op tijd, om kloksiag half twee, meerde de stoomboot aan de kade en even la-, ter stapte de Smt, gevolgd door zijn knecht, die een schimmel aan de teugel leidde, aan wall Nadat de heilige man de kinderen minzaam had begroet, steeg hij te paard, om, gevolgd door de grote schare kin deren, naar het stadhuis te njden, alwaar de loco-burgemeester, wet- houder G. van Slingerland, in gezei- schap van wethouder M. Coerls en de gejneentesecretaris, Mr. R. Veen- dorp het hoogwaardig gezelschap begroette. Staande aan de voet van het hordes sprak de heer van Slin gerland de hoge gast bedeesd aan en heette hem hartelijk welkom in de stad. Daarbij wees hij er op, dat ook het gemeentebestuur de schoen onder de schouw van de raadszaal had klaargezet, in de hoop, dat de Sint zich ook tegenover het stads- bestuur niet onbetuigd zou laten. Sint Nicolaas dankte daarop voor de vriendelijke woorden en zeide graag in Alkmaar te komen. Het gemeentebestuur kon gerust de schoen klaar zetten. Na deze plech- tigheid reed de Sint naar het Wa- pen van Heemskdrk. waar zijn komst werd gadegeslagen door ae vele kinderen die met^ hem waren medegetrokken en tevens door de wethouders Van Slingerland en Coerts, de gemeentesecretaris. de inspecteur van het L.O., de heer L. Vernooy en de gemeenteschoolarts, Dr G. Swanenburg de Veye, als- me'de het onderwijzend personeel der openhare scholen. De heer Mol sprak hier een kort woord van wel kom waarna de kinderen werden onthaald op pepernoten en versna- peringen. Op de derde cursusavond van Schola Publica sprak de diocesaan aalmoezenier, rector van Dael, over het nut der kath. jeugdbewegmg. Hij noemde het gezin de meest- natuurlijke plaats, waar het kind harmonisch en evenwichtig tot vol- waardig mens uitgroeit. Daarna kergeri Kerk en Staat hun rechten. Uit deze groeide de school voor de verstandelijke ontwikke- ling De jeugdbeweging ontstond daarna als vijfde opvoedkundig in- stituut, die voor de jeugd de over- gang van het gezin en de school naar de ggmeenschap van 't njaat- schappelijk leven vergemakkelijkt. De Kerk gaf haar richtlijnen voor de jeugdbeweging en H.M. de Ko- ningin noemde in haar Troonrede het jeugdprobleem enkele malen. Spr. weidde dan uit over de be- tekenis van de leidster en de leidei in de jeugdbeweging. Van de Ne- derlandse jeugd is 50 pet. katholiek gedoopt; het is nodig, dat de oude- ren zich realiseren, wat dat voor de toekomst betekent. Een gezond evenwicht tussen gezin en jeugd beweging is noodzakelijk. evenals een harmonische samenwerking met Kerk. Staat en School. De jeugd- beweging vervult een asnvullende taak in de opvoeding. Daarom is het ook goed, dat er contact bestaat tussen ouders en jeugdleiders. De wnd. voorzitter bracht rector van Daeldank voor zijn beide cur- sus-inleidingen voor de leden van de'Schola. De speelsters van het eerste elf- tal vertrekken a.s. Zondag om 10.10 met de trein naar Zaandam voor de wedstrijd PSCK IAOG I. Het 2e elftal speelt niet. De Stichting Landelijke Propa- gandaCommissie van het Voormallg Verzet in Nederland vertoont Dins- dagavond in het Victoria-theater *n film over het leven der gevangenen in Buchenwald. Naast al de ellende, die de film laat zien, komt er ook duidelijk in tot uiting dat niets de echte verzetsmensen kon weerhou- den, voor hun idealen te striiden. Zij vormden zelfs in het kamp weer verzetsgroepen. die tot actie konden overgaan, toen de geallieerden tot in de onmiddellijloe nabijheid van het kamp waren doorgedrongen. Een rauwe film, die het verledcn weer in herinnering brengt en daarnaast er toe bijdraagt, dat de verzetsmensen niet vergeten. wor- den. doch die overigens voor jonge ren niet geschikt is. Wieringerwaard IAFC I AlW.Forw. 2AFC 2 AFC 3—BKC 2 AFC 4—Bergen 3 CSV 3—AFC 5 Junioren: DREO a—AFC b AFC c—SVA a Adsp.: AFC c—AFC d AFC eMeervogels b I1SV c—AFC h HSV d—AFC i Het eerste gaat een zware rets ondernemen. de training was best, wij hopen dat de uitslag evenzo is Het tweede evenzo, jongens, nu moet het. Wij rekenen op jullie! Het derde. wel thuis, maar ook zwaar. Houdt jullie naatn hoog. Zorgt, dat alle drie elftallen St Nicolaas-surprises hebben, dan ko men het vierde en vijfde ook goed uit dc bus. De junioren en adspiranten ver- wachten veel van de goede Sint, stelt jullie de Sint dan niet teleur, maar laat hem juichen. Attentic. Er is nog plaats in de speciale bus voor Wieringerwaard. Geef je nog even op bij Jaap Smit om het eerste te begeleiden. Zegtt voort. Aan alien een plezierige St Nicolaasavond. De PPC-er Personeel: Super: 1. A. Kollmann 122, 2. J. de Bakker 112. 3. G. Genefaas 11U. 4. M. de Haas 108. Senioren: 1. E. Brink 115, 2. A Olie 93 (14 tr.), 3. W. Lagas 93 (13 tr.). 4. A. Winder 92, 5. H. van Ga len 91. Junioren: 1. M. Bak 115, 2. J. Olie 113, 3. J. Hilbrand 105. 4. A. Hekket 103, 5. W. Ros 101 (15 tr.), 6. A Stoeliinga 101 (14 tr.) Dames A: 1. Mevr. v. Spanje 10b, 2. Mevr. W. Bosch 97, 3. Mevr. Berk- hout 89. Dames B: 1. Mevr. M, Plas 107,, 2- Mevr. A. Metselaar 95, 3. IVlevr. Uitert 93. 4. Mevr. Raven 81 (14 tr.), 5. Mevr. van Lingen 81 (13 tr.) 6. Mevr. Swier 75, 7. Mevr. Stade- gaard 67. Niwmpnjs - 36 nout: 1. T. Bonsema 10 x, 2. J. Nieuw- veen 9 x, 3. W. Lagas 8 x, 4. E. Brink 7 x. 5. C. Klerk 6 x, 6. C. H. de Lange 5 x, 7. Mevr. M. Plas 4 x, 8. J. Langedijk 4 x, 9. Q. Jonker 3 x, Vrije Baan: Super: 1. C. H. de Lange 45 6 x. 2. G. Genefaas 45 3 x, 3. J. v. Span je 45 2 x, 4. W. v. d, Bosch 45. Senioren: 1. G. L. v. d. Post 45, 2 E Brink 44 2 x. 3. W. Lagas 44 l'x, 4. A. Winder 43 5 x, 5. T. Bon sema 43 3 x, 6. B. Willers 43 2 x, 7. Olie A. 43 - 42, 8. H. Buijs 43 - 4U. Junioren: 1. P. Neefkes 44 3 x, 2. J. Nieuwveen 44 - 42. 3. J. Brink 44-41-39, 4. J. Simons 44-41-37, 5. S. Bouma 43-41-2 x, 6. J. Boom 43-41, J. Stuifbergen 43,. 8. J. Worm 42. Dames A: 1. Mevr. v. Spanje 42. 2. Mevr. W. Bosch 41, 3. Mevr. J, Kokkes 40. Dames B: 1. Mevr. Plas 45, 2. Mevr. Metselaar 42, 3. Mevr Schoon- hoven 41, 4. Mevr. Kollmann 40, 5. Mevr jr. Nelis 38-36, 6. Mevr. van Wingerden 38, 7. Mevr. A. Met 37. Propaganda: 1. Mej. J. Groen 38. 2 A. v. d. Schilden 36, 3. A, Netel 35, 4 P de Vries 34-20-29, 5. Koll mann Jr. 34-23, 6. Radder 34. 7. Jongeneel 33-26. 8. Mej. N. Metse laar 33-23. 9. Tiim 33. 10. R. Sinnege 32-30-29, 11. Mr. Schuurman 32-29. DE HEER ANDERSON UIT HET MUZIEKLEVEN De heer G. Anderson, directeur van de Postharmonie en van Excel sior, zal om gezondheidsredenen zijn directeurschap van beide ver- enigingen neer moeten leggen. Op het donateursconcert van 11 Dec. a.s. zal muziekminnend Alkmaar afscheid nemen van de dirigent, die ruirn 42 jaar een vooraanstaande plaats in het Alkmaarse muziek- leven heeft ingenomen. HET RAADSEL Q OPGELOST Het was voor de Alkmaarse mid- denstand en voor de Langestraat in het bijzonder gisteren een gedenk- waardige dag. Op de hoek Lange- straat-Houttil. waar wekenlang de ramen met grauw papier bedekt waren geweest. is thans het raad- sel Q ontvouwd. Een nieuwe zaak straalde in een moderne verlich- ting en het was alles Q wat de klok sloeg. In de etalages en in de win- kel. op lambrisering en plastic- gordijnen, overal ontmoetten wij de O van Qualiteitskleding. En die kleding zelf was er natuur- lijk in ruime mate voorradig; heron- en jongenskleding, regen- en motor- kleding en vooral een grote collec- tie overjassen. Hoewel de ruimte BIOSCOPEN: HARMONIE: Anchors Aweigh 14 jaar. VICTORIA: Gifhandel in kinderen, volw. CINEMA: De witte duivel, 18 jaar. ABT: Vliegende fortei^ 14 jaar. APOTHEKEN: Zaterdag: Schouten-Oele, Koorstraat 47; Zondag: B. H. J. Schou- ten, Emmastraat 64 NACHTDIENST TAXI: Zs- terdag: D. de Leeuw, Sfu- artstraat 90, telef. 2288; Zondag: Koopman, Linde- gracht 43. tel. 3916. ZOWDAGDIENST DOKTO- REN: Dr. Degenaar Em mastraat 95. telef. 2310; dr. Lourens, Oudegracht 293, telef. 2892. dezelfde is als in de vroegere zaak, lijkt de Q-winkel dubbel zo groot. De architect Piet Worm wist door een geheel nieuw interieur, met diagonale lijnen en een unieke ver- lichting en bovenal door de frisse beschildering een frappant idee van ruimte te scheppen. De directeur, de heer F. Putman, hield gistermiddag receptie en had tal van gelukwensen in ontvangst te nemen; de nieuwe zaak baadde in een zee van bloemen en licht en de moderne etalages trokken veel bekijks. Een bijzondere openings- attractie was het Lied van de Q. dat voor deze gelegenheid door Emile Lopez was gecomponeerd en dat aan der bezoekers werd aange- boden. Vanmorgen werd de zaak voor het publiek geopend. dat thans van naderbij met de oplossing van het raadsel Q kennis kan maken. Enkele personen hebben nog geen ..uitnodiging" voor Dinsdagavond. Haalt deze zo spoedig mogelijk bij de bekende adressen. En denkt u er ook aan om een surprise klaar te maken. In tegenstelling met eerdere be- richten wordt de St Nicolaasavond gehouden bij cafe A. Haring, Oude gracht 130. Dames en heren Olympianen helpt mede deze avond te doen slagen. De Olympusman MEISJES ST. DOMINICUS-PAROCHIE ATTENTIE Men verzoekt ons opname van het volgende: Bij deze roepen we alle meisjes vanaf 12 jaar op. tot een algemehe H. Communie- op Dinsdag 7 Dec. a.s., des morgens om 7 uur. Op die dag viert onze moderator en aalmoezenier, pater Berendsen, zijn verjaardag. Laten wij alien deze dag her- denken, door hem naast een stoffe- lijk cadeau ook een massaal geeste- lijk cadeau aan te bieden, nl. onze H. Mis en H. Communie, om Gods zegen af te smeken over zijn werk in de parochie en voor de jeugd en over heel zijn verder priesterleven. Laat geen enkel meisje die morgen ontbreken. Pater Berendsen, die zoveel voor de meisjes in het algemeen, maar ook voor zoveel meisjes persoon- lijk doet, heeft toch zeker wel ver- diend, dat we die morgen de H. Mis uit dankbaarheid gezamenlijk met hem opdragen. Daarom, meisjes, alien Dinsdag- morgen om 7 uur naar de H. Mis om onze jarige aalmoezenier, die altijd voor ons klaar staat en die zoveel voor ons deed, een massaal geestelijk cadeau aan te bieden: onze H. Mis en H. Communie en een vurig gebed. In Groet woont en werkt al jaren de kunstenaar Piet Wiegman. Hij is 'n stil en bescheiden artist, die niet aan de weg timmert en de open- baarheid niet zoekt. Zo kon het ge- beuren, dat hij onopgemerkt zijn 60ste verjaardag vierde, 'n dag, waarop zovele andere kunstbroe- ders op eretentoonstellingen in het zonnetje gezet worden. Dat is niets voor Piet Wiegman, die, zoals wij zeiden, 'n bescheiden artist is; ..bescheiden" dan bedoeld als karaktereigenschap, want als artist telt hij mee onder zijn kunst- broeders van naam. Als schilder behoorde hij evenals zijn broer Matthieu Wiegman tot de Ber- gense school. Na deze Bergense pe- riode, die hij al schilderend op zijn atelier in Groet doormaakte, woon- de hij enige tijd in Amsterdam, waar hij als houtsnijder naam kreeg. Daarna woonde hij zeven jaar in Limburg. In Duitsland kreeg hij bij Paul Dresden liefde voor de ceramische kunst en sindsdien is hij in de ce- ramiek aan het experimenteren ge- gaan. Die periode van experimenteren kan thans als a£gesloten worden be- schouwd en deze tentoonstelling in het Stedelijk Museum te Amster dam is er de bekroning van. Zoals hij in zijn schilderkunst was, zo is hij in zijn ceramische kunst; origineel, spontaan en eer- lijk. Zijn aardewerk en tegelta- bleaux bijzonder geschikt voor schouw en hal in de stijlvolle wo- ning heeft een geheel apart ka- rakter. Hij ontleent, zijn motieven aan de natuur rondom hem, de die- ren- en de plantenwereld; het boe- renleven. Zijn ceramische kunst brengt niet het verfijnde product voort, alleen gesthikt voor de z.g. bevoorrechte klasse, zijn aardewerk spreekt tot de brede massa van het tegeltableaux maakfe hij aardige gewone volk, zonder nochtans goed- koop populair te zijn. Behalve zijn wandborden en plastieken, die de beeldhouwer in hem doen zien. Want Piet Wiegman is behalve schilder en ceramist, ook, beeldhou wer, tekenaar, graficus en houtsnij der. De kleuren in zijn ceramiek zijn warm en de voorstellingen zijn vaak niet van geest en humor ont- bloot. Zijn tentoonstelling in 't Amster- damse Stedelijk Museum duurt tot 10 Dec. Het ware toe te juichen, als deze expositie daarna ook eens in het Alkmaarse Stedelijk Museum gehouden werd; er zal zeker be- langstelling voor zijn. En die is aan Piet Wiegman.goed besteed. Fr. O. HARMONIE-THEATER Anchors Aweigh In deze film ontmoet men Frank Sinatra en Gene Gelly als twee echte matrozen van de Amerikaan- se marine. Zij hebben voor hun moedig gedrag enige dagen verlof gekregen en zij brengen dit verlof op wel bijzondere wijze door. Anchors Aweigh biedt de echte Amerikaanse humor en wel van de goede soort, afgewisseld door aardi ge songs en mooie shows. Daarbij kan men meermalen uit- stekende muziek beluisteren onder leiding van Jose Iturbi, die ook een groot marine-orkest dirigeert. Een film, waarnaar men met ge- noegen kijkt en waarbij men zich uitstekend amuseert. Het actuele nieuws completeert dit goede programma. CINEMA AMERICAIN De Witte Duivel Op het thema van de bekende ge- schiedenis van de „Rode Pimper nel", de man die opkwam voor on- derdrukten en vervolgden tijdens de Franse ravolutie, is het verhaal van „De witte duivel", opgebouwd, waarin een Kaukasische prins, An drei, zich voordoet als een onnoze- le hals. maar in werkelijkheid de gouverneur van een, door de Russen bezette provincie, Ignatieff, lelij.g in het vaarwater zit. De beide he ren draaien lange tijd om elkaar heen, vechten alleen en met hunne volgelingen tegen elkaar, door prachtige berglandschappen vinden opwindende achtervolgingen plaats en aafl het eind krijgt natuurlijk de lelijke gouverneur, dank zij de hulp van baron Bukarin, een in specteur van de Czaar, zijn ver- diende loon. Een niet oninteressant geval, dat in het begin iets beloofde, door uit- stekende opnamen, maar dat zich verliest in oneindige vechtpartijen. Naast het nieuws draaide een uit stekend filmpje over de West. VICTORIA 'n Gewetenloos gangster uit de onderwereld komt van 'n dito ad- vocaat aan de weet, dat kinderloze ouders gaarne een kind adopteren tegen betaling van soms grote be- dragen. Hij komt op het misdadige idee, om een kliniek te openen voor jonge moeders, die afstand van haar kinderen willen doen. Als directeur van de kliniek weet hij, geas- sisteerd door een drankzuchtige dok- ter, daar 'n aardige winst uit te slaan. totdat de dokter, wanneer aan een moeder tegen haar wil een kind is ontnomen, tot andere gedachten komt en de justitie op de hoogte BILJART-NIEUWS De bijgewerkte standen zijn op 't ogenblik:: B.-klasse: carb. brt. gem. pnt Lindenhoek 3178 1212 2.62 60 Z.E.K.Z. 3531 1143 3.08 55 Excelsior A 3496 1007 3.47 47 Excelsior B 3183 1198 2.65 45 Optimisten 3121 1212 2.57 42 Harmonie 3212 1092 2.94 39 Volharden 2970 1062 2.79 38 Drie Ruiten 2608 1157 2.25 24 C-klasse: Alcm. Victr. 2754 1304 2.11 69 Driesprong 2540 1049 2.43 55 Z.E.K.Z. 2742 1312 2.08 49 Lindenhoek 2342 1210 1.93 47 Onder Ons 2012 1215 1.65 38 De Waag 2625 1288 2.03 29 Gekr. Valk 2070 1119 1.84 27 Volharden 1541 939 1.64 18 D-klasse: Excelsior 2048 1163 1.76 59 Alkm. Victr. 2018 1150 1.75 58 Drie Ruiten 2076 1197 1.73 50 Driesprong 2153 1127 1.91 44 Gekr. Valk 1859 1369 1.35 36 De Waag 1562 1361 1.14 32 Optimisten 2019 1585 1.27 30 Harmonie 1803 1332 1.35 29 Lindenhoek 1458 1461 0.99 22 Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de heer Bosma (Comm.), waarin hij mededeelde zijn gemeenteraadslidmaatschap per 7 Dec. 1948 op te zeggen. Redenen hiervan zijn o.a. vertrek naar elders. De voorzitter dankte de heer Bos ma voor het werk, dat hij in het belang der gemeente gedaan heeft en zeide, dat hij geen lastig raads lid geweest was. „U hebt altijd uw werk goed bestudeerd en uw critiek, alhoewel niet prettig, was toch al tijd goed bedoeld", aldus spreker. Voorzitter wenste de heer Bosma en z'n gezin veel geluk voor de toekomst. Het voorstel van B. en W. tot aan leggen van riolering in het noorde lijk deel der gemeente deed de ton- gen los komen. De heer Olivier hield een betoog, waarin hij over blauwe, groene en gele kleuren sprak. Aangezien de pers geen stukken verstrekt warer) van de te behandelen agendapunten konden wij ons begrijpelijkerwijze niet thuis voelen in deze materie. Uiteindelijk bleek, dat de heer Oli vier ook nog een bepaald gedeelte, wat niet in het rioleringsplan was opgenomen, er in opgenomen wenste te zien. Dit zou plm. f 300.meer kosten. Na wat heen en weer gepraat werd besloten het voorstel van B. en W. over te nemen met dien ver- stande, dat B. en W. het door de heer Olivier aangevoerde bezwaar er in zouden opnemen. Aldus ge- schiedde. Aanrullende agenda Het zou geen echte raadsvergade- ring zijn als er geen aanvullende agenda was. We zijn de rondvraag dering een aanvulling. Nu maar liefst zeven puhten!! Een van deze punten was het on- eervol ontslag verlenen aan de heer Grade, thans onderwijzer te Eind hoven. Deze heer had gesolliciteerd naar een onderwijzersplaats in deze gemeente. Na benoemd te zijn door de raad. heeft hij echter bedankt. De heer Senff (P.v.d.A.) ziet hier niets oneervols in en wenst zijn stem niet te geven. De heer Kraakman (R.K.) vindt het wel een beetje gevaarlijk voor het prestige en de toekomst van bedoelde persoon. De heer Bosma is het er ook niet mee eens. Deze zegt, dat er een tijd geweest is dat de onderwijzers voor een krats moester. werken. Nu is dat gelukkig veranderd! Deze onder wijzer heeft te vlug een besluit ge- nomen. De classificatie der ge meente (3de klas) heeft hem waar- schi.inlijk tegengehouden, aldus spr. De voorzitter veroordeelt de hou- ding van bedoelde onderwijzer. Ook de inspecteur van het onderwijs heeft gezegd, dat betrokkene bij een volgende sollicitatie er geen gemak van zal hebben, dat hij hier zo gehandeld heeft. Voorzitter wenst deze heer een gevoelige trap te geven. Ook al uit het oogpunt van generale preventie. Voorzitter zal zelfs zo ver gaan om de onderwij zer een rekening thuis te zenden voor de gemaakte kosten bij het zoeken van een andere onderwijzer! De heer Groot (R.K.) is het ge heel met de voorzitter eens en ziet het optreden van genoemde onder wijzer als een ..kwajongensstreek"; zegt niet te begrijpen, d'at er zoveel woorden door de gemeenteraad over „vuil" gemaakt worden. Bij stemming werd het voorstel van B. en W. met 7 tegen 6 stem- men aangenomen. Vervolgens werd eervol ontslag verleend aan juffr. du Burck (per kwijt, maar hebben iedere verga- 1 Februari) wegens huwelijk en aan juffr. Teer per 1 April. Ook aan de heer mr. Peeman werd, wegens zijn benoeming als secretaris der gemeente Hoorn, eervol ontslag ver leend. De heer Kraakman sprak de heer Peeman namens de raad toe. Hij feliciteerde de heer Peeman met z'n benoeming en zeide, dat de gemeente hem node ziet ver trekken. Spr. bood namens de raad als blijvende herinnering een boekwerk aan, getiteld „Wet op het Onderwijs". Mr. Peeman dankte voor de vriendelijke woorden en attentie. Vervolgens werd de commissie voor schoolverzuim herbenoemd. Algemene beschouwingen gemeentebegroting De heer Bosma opent de rij der sprekers. Op de eerste plaats dankt hij de voorzitter voor de vriende lijke woorden tot hem gesproken in verband met zijn vertrek. Vervolgens voelt spr. zich ge- drongen mede te delen dat hij abso- luut niet debet is aan de artikelen, tegen B. en W. gericht, in het plaat- selijk blaadje („Uitkijkpost"). Hij zegt reeds enige maanden niet meer voor dit blad werkzaam te zijn. Dan zegt spr., dat hij bij de be groting 1948 reeds er op gewezen heeft, dat B. en W. de diverse com- missies niet raadplegen en dat de burgemeester zelfs een enkele maal de wethouders „voorbijloopt". Dan komt spr. met een serie grieven naar voren, o.a. de betegeling speel- plaats O.L.S., wat niet gebeurd is (wel verhard!). Arbeiderswoning- bouw wordt achtergesteld bij parti- culiere woningbouw. De potloden- industrie, die in de gemeente zou komen, is nooit verschenen en de raad is hiervan onkundig gelaten. Ook wat de ommuring van de Witte Kerk betreft is spr. niet te spreken. Er staat immers weer f 3500 op de begroting boven de reeds begrote post ad f 9500 voor genoemd werk. Ook de bouw van de kleuterschool kwam boven de begroting uit. Spr. brengt hier de kundigheid van de gemeente-architect in het geding. Ook de post voor uitbreiding Ulo ad f 35.000 acht spr. niet voldoende. Of moet hier weer rekening ge houden worden met de reeds bij voorbaat toegestane verhoging op de begroting? Vervolgens hekelt spr. de gehate reinigingsrechten. Ook de steunnormen voor mensen die steun behoeven in de gemeente zijn volgens spr. veel te laag en niet aangepast aan de geweldige prijsstijging van de levensbehoef- ten. B. en W. stellen een verhoging van 50 cent voor ongehuwden voor. Deze mensen moeten langzamer- hand niets meer over houden. Wenst f 3.-— verhoging toegepast te zien. Ook propageert spr. een speelplaats voor de jeugd na de schooltijd. Vraagt de raad B. en W. opdracht te geven dit te doen maken. Zag ook gaarne dat bij verkiezingen ook communisten in de stemlokalen als stembureaulisten werden geplaatst. Dan gaat spr. weer z'n stokpaardje berijden en hekelt alles en alien, die met de huidige regering samen- werken. Natuurlijk ook de gewel dige uitgaven voor militaristische doeleinden. Vervolgens komt de heer Olivier (P.v.d.A.) aan het woord. Spreker constateert dat B. en W. de ge- meentefinancien beheren als Was het hun eigen. Ook bij deze spr. ligt de muur om het Witte Kerkje zwaar op de maag. Spr. juicht het plan voor een zwembad toe. Maar zegt dat toch vo6r alles spoed ge maakt moet worden met het bouwen van een tehuis voor ouden van da gen. Spr. protesteert tegen het uit- betalen van het wachtgeld aan oud- hurgemeester Bos. Ook de speel plaats O.L.S. is niet behandeld zo als de raad dat beslist had. Vervol gens houdt spr. een lofzang op het gepresteerde werk van de ambte- naren ter secretarie en de lagere ambtenaren. Hierna sprak de heer Bolten (R.K.). Deze sprak waardering uit voor alles wat B. en W. gedaan hebben. Ook deze spr. zegt woorden van lof aan het adres van het ge- meentepersoneel. Zegt zich niet be- zorgd te maken over het financieel beleid wat door B. en W. gevoerd wordt. Vervolgens uit spreker zijn grptg teleurstelling over het huis aan de Butterlaan, waar mensen in wonen en wat absoluut onbewoonbaar is. De gehele woonruimtegeschiedenis moet anders opgelost worden. Spr. had een waarderend woord voor die personen, die vrijwillig inwo- ning genomen hebben. De nieuw- bouw vordert te langzaam. Er moet gewoekerd worden met de w'oon- ruimte die er is. Spr. eist strenger optreden tegen mensen die geen in- woners wensen te hebben. Spreker zeide liever geld gestoken te zien om tot oplossing van dit probleem te komen, dan voor de bouw van een eventueel zwembad. De heer Senff (P.v.d.A.) spreekt over het onderhoud van openbare gebouwen. Wenst sehool-zwemmen voor de schoolgaande jeugd en vindt een tandartsendienst zeer noodza kelijk. De heer Majolee behandelt dan verschillende punten, die de heer Olivier al besproken had. Deze spr. wenst een extra-Kerstgave voor de steuntrekkenden. Deze spr. vindt een zwembad niet nodig, aangezien in de directe omgeving een zeer goed geoutilleerd zwembad is, maar prefereert een gymnastieklokaal. Wijst vervolgens uitvoerig op de gebrekkige kleding van de ge- meentewerklieden. Spr. doelde hier op de werklieden van de gemeente- reiniging. De heer de Jager (P.v.d.V.) drukte B. en W. op het hart vooral de grootste zuinigheid te betrachten tot het redelijke uiterste. Ook deze spr. wenst te protesteren tegen het wachtgeld van de oud-burgemees- ter Bos. (Vervolg in nummer van Maandag.) wil brengen. Hij wordt daarin ver- hinderd door de ..directeur"; er ont- staat een vechtpartij, die eindigt met de dood van de gangster. In cen proces wordt de dokter vrij ge sproken. Om de weinig-verheffeude inhoud van deze film over de we- reld van de misdaad, moeten wij deze verre van opwekkende rolprent voor volwassenen voorbehouden. Het voorprogramma was niet on- aardig. A.B.T. In het ABT houdt men van een beetje variatie, hetgeen evenwel niet wegneemt, dat er toch altijd 'n film is, waarbij geschoten of ge- vochten wordt, de enkele uitzonde- ringen natuurlijk daargelaten. Deze week draait er de film „Vliegende Forten", een film, die handelt over de oorlog '40'45. De personen zijn een millionair, een verslaggeefster met haar broer en nog een Engelse lady. Deze vier samen vormen de hoofdgroep in deze film, waar de bommen op Berlijn en Londen neer- suizen of het kinderspel is. Span ning zit er in, maar dan ook alleen voor de liefhebbers. Vooraf wereld- nieuws. WAT MET HET PAARD? Wegens verduistering van een Shetlandse ponny werd een Alk- maarder aangehouden. Hij had het dier in huurkoop, doch voordat de koopsom afbetaald was. had hij het weer verkocht. Twee andere perso nen zijn hierbij wegens heling even- eens aangehouden. TAXI-RIJDER Een man, die vrij grote taxi-ritten maakte en wanneer het op betalen aankwam zo snel mogelijk ver- dween, werd aangehouden. Het bleek, dat hij op deze manier een aantal chauffeurs te pakken had gehad en hij voor een totaal van f300.vertaxiede. De politie vond uit, dat hij een ontsnapte verpleeg- de was uit een psychiatrische in- richting. Ook had hij op de een of andere manier nog twee horloges weten te bemachtigen. Hij is weer veilig en wel overgebracht naar de inrichting. OBDAM, 3 Dec. Aangevoerd 1800 kg bieten: A 6.60, B 7.50; 23.000 kg peen: B 5.505.70; C 5.606.40; D 5.30—5.70; 14.000 kg ufen 7.20; grove 620—7.10; drielingen 5.20; 6100 kg sav, kool 7.20; 2700 kg rode kool 7; 500 kg spruiten 37—47; 460 kg andijvie 13.10; 1700 kg Deense kool 5. WARMENHUIZEN. 4 Dec. Aan gevoerd: 700 kg andijvie 8.60; 8400 kg gele kool 6—6.20; 27.000 kg wit te kool 6—6.10; 26.400 kg rode kool 710.20; 2500 kg uien 7; driel. 5.20. Wij danken voor uw bijdragen, waardoor weer een aantal pakket- ten voor Hongarije en ook voor Zuster Jose Kaag in Wenen, gereed- gemaakt konden worden. Ten dele zijn de goederen reeds verzonden, een ander deel moet noodzakelijkerwijze nog even wachten, tot de financiele bijdragen het mogelijk maken, ook dit ge deelte te verzenden. Indien een milde gever ons eens in staat zou stellen onmiddeilijk alle goederen te transporteren: dit zou een echte St. Nicolaasverrassing zijn! Wij bevelen onze actie, die Bis- schoppelijke goedkeuring heeft, in uw voortdurende belangstelling en offervaardigheid aan. Geeft. omdat het nodig is. Geeft, omdat geven een weldaad is. zowel voor hen die daardoor geholpen worden, als voor hen die in staat gesteld worden te kunnen geven. Geeft met guile hand, met een warm hart en een mild gebaar: Er owrdt veel gebrek geleden. MEEHVOGELS-NIEtlWS PSCK 1—Meervogels I 2.30 uur. vertrek 1.30 uur; Meervogels 2 USVU 2 2.30 uur; Limmen 3— Meervogels 3 2.30 uur, vertrek 1.30 uur, geleider Jb. Broersen; RKAFC adsp. eMeervogels adsp. b 1.15 u., vertrek 12.15 uur. Handbal: Meervogels 1AOG 1, 1,30 uur. Zondag zal het eerste de strijd aanbinden tegen PSCK 1. De laat- ste wedstrijden wijzen er op, dat PSCK heel wat in haar mars heeft, toch geloven wij dat M. Zondag de gehele buit mede kan nemen. Ook het 2de zal wel winnen, ten aan- zien van het derde, dat zal een hele dobber worden. Limmen 3 staat gelijk in punten met Meervo gels 3. Met een gelijk spel zijn we tevreden. De handbalploeg kan o.i. winnen. Laten wij hopen op goede S.t Ni colaas surprises. HEILOO. In de nacht van Don- derdag op Vrijdag is ingebroken bij de heer H. aan de Zeeweg. De politie heeft de zaak in onderzoek. Verdere bijzonderheden kunnen nog niet verschaft worden. BLADERENSCHOUW LIMMEN De Groot Limmer- polder zal Dinsdag 7 Dec. a.s. blade- renschouw houden over de beken en vurgen. SCHOORL. De WV te Groet hield dezer dagen haar najaarsver- gadering in het lokaal van de heer J. Hakof te Groet. De voorzitter, de heer D. Duin Wz„ sprak er in zijn openingswoord zijn teleurstelling over uit, dat slechts een 40-tal van de 165 leden tellende vereniging aanwezig was Het afgelopen seizoen, dat. wat de weersgesteldheid betreft, abnor- maal slecht is geweest. is voor de ingezetenen niettemin een kroon- jaar geweest. Er waren zelfs meer gasten dan in de schitterende zo- mer van het vorige jaar. Het her- nieuwe rijwielpad, is eeri uitkomst geweest. Maar spreker stelt met enige bitterheid vast, dat dit dan ook het enige is geweest, wat het gemeentebestuur voor ons heeft gedaan. De verhouding tussen SchoOrl en Groet is nimmer bijzonder harte lijk geweest. hetgeen te betreuren is, maar niet te verwonderen. Spr. hoopt dat het gemeentebes'uur ook eens aan Groet zal denken. Alle binnenwegen in Schoorl worden f pgeknant en geasfalteerd; in Groet alleen de Achterweg omdat deze bij het rijwielpad behoort, doch de uitganaen naar de Wagen- makersweg en het Kerkepad Wor den vergeten. De voorzitter raadt de verhuur- ders van kamers aan. steeds te ver- huren op contract. Formulieren zijn hii het secretariaaf te verkrijgen. De eerste aanvragen komen intus- sen al binnen, voornamelijk uit de noordelijke orovincies On een door de VVV aan Ged. Staten van Noordholland gericht cohriiven omtrent de bezwaren van Groet en Camperduin teeen de doortrekking van de Mnnnikenweg naar zee en de wenseliikheid "an de hfjw van een nieuwe school te Groet, antwoordden Ged. Staten. 1 dat zij geen bezwaren tegen door- trekking van de Munnikenweg konden maken en dat de, gelden voor de bouw van een nieuwe school in Groet reeds op de ge meentebegroting waren geraamc!, hetgeen bij hun college evenmin bezwaar ontmoette. Binnenkort zullen alle leden een VW-schildje ontvangen, dat echter geen eigendom van de leden zal worden. De heer S. Gutker werd bij ac- clamatie als bestuurslid herkozen. Hierna werden verschillende ver- slagen uitgebracht. De verlotings- commissie rapporteerde een winst van ruim f 500. Het strandfeest was uijstekend geslaagd, evenals da tuinwedstrijd, hoewel de deelname aan de laatste wel wat groter had kunnen zijn. Met dankbaarheid kon worden gewaagd van de duinwan- delingen onder leiding van het Staatsbosbeheer; deze zijn een sueees geweest. De begroting voor het jaar 1949 werd vastgesteld op een bedrag in onjvangst en uitgaaf van f 1780. Bij de rondvraag fulmineerde de heer Kos o.a. tegen de gemeente- lijke leges-heffing voor de kam- peerders. De voorzitter kon op de meeste vragen niet ingaan; het is verkeerd. aldus spr een raad. naast de raad der gemeente te hebben. Tot slot ontspon zich nog een on- verkwikkelijke discussie over een bedrag van f200,dat oorspron- keliik door het bestuur was toege- zesd aan het Oranjecomife, terwijl zii later tot de conclusie kwam, dat hiervoor (oestemmins van de le- denvereadering was. Het ligt in de bedoeling dat de aangeknchte ver- lichtine dan gezamenliik pleen- dom wordt van beide verenigingen Ten lenfp lpsfste werd bet bestuur gemafchtigd de toegezegde betaling te doen. BERGEN. De leden van de Berger Kunstkring hebben Donder- dagavond wel bijzonder plezier be- leefd aan het blijspel in drie be- drijven van Norman Krasna, Mary, ik hou van je, dat op een vlotte, charmante wijze door de Haagse Comedie voor het voetlicht werd gebracht. Dit pretentieloze stuk, licht en geestig van toon, brengt de intrige rond een gedemobiliseerde sergeant, die uit vriendschap en erkentelijk- heid tegenover een kameraad uit de compagnie, diens meisje, da,t zoek- geraakt was, tijdelijk huwt om haar zo Amerika binnen te smokkelen. Daar zit echter zijn eigen meisje te wachten, zodat er een moeilijke situatie ontstaat die nog ingewik- kelder wordt als de bewuste kame raad, Fred, reeds, getrouwd blijkt te zijn. Met behulp van een oud- superieur, een luitenant, wordt een modus gevonden om het huwelijk van Mary en John, de sergeant, uit te stellen, teneinde de huwelijks- band, die John bindt, op wettelijke manier los te kunnen maken. Ma ry's vader, de senator Mc Kinley, dringt aan op een spoedig huwelijk waardoor de toestand nog verwar- der voor de toeschouwers en ho- pelozer voor John wordt. Op het nippertje echter komt alles terecht onder het motto: „de liefde over- wint alles". ..John loves Mary", waarvan Jan Teulings een uitstekende Neder- landse vertaling wist te geven, vond in het gezelschap van Cees Laseur een goede vertolking. Het stuk is een gemoedelijke satire op de toestand in Amerika, een gezel- lig praatje, vol Amerikaanse hu mor, soms wat grof naar onze smaak, maar overal aanvaardbaar. Jan Retel als John, die als een door het ongeluk vervolgde door het stuk gaat. heeft van deze rol iets bijzonders weten te maken. Overal beheerst hij de geestige dialogen en meesterlijk was zijn, in dit stuk onmisbare mimiek. Jos van Loon, die wij in dit stuk voor het eerst in een grote rol zagen spelen, gaf bijzonder goed spel te zien. De talentvolle actrice wist zich won- derlijk goed in de toestand van het rijke senators-dochtertje, dat boven- dien nog vaak een „enfant terrible" is, in te denken, een rol. die haar bijzonder goed lag. Kostelijk was ook de figuur van Fred Taylor, de eigenlijke bewer- ker van al het onheil, gespeeld door Pirn Dikkers, die op overtuigende wijze het onverschillige, ijskoude soldatentype op de planken zette. Vera Bondam, die als gaste op- trad, gaf een goede typering van haar rol als moeder en Cees Laseur, die tevens de regie voerde, bracht een levensechte senator, een rol. die hem kennelijk weinig moeite opleverde en die hij op de van hem bekende, vlotte en sprankelende wijze vertolkte. Chales Mdgle bracht een. zij het ietwat stijve, generaal op de plan- ken die er overigens zijn mocht en de rol van Beechwood, de vertegen- woordiger van het Rode Kruis. tij dens de premiere in Den Haag door Lou Steenbergen gespeeld, werd op minstens even goede wijze door Gerard Hartkamp voor het voetlicht gebracht. Voorts waren er nog Henk van Buuren als de be scheiden bediende, Elly Bakker als het drukke standje Lily en Peter Holland als de bioscoop-portier, die als officier vermomd de verwarring hielp vergroten. De ..Rustende Jager" was efvol en het publiek was dankbaar en voldaan, hetgeen men dan ook uitte door een langdurig opjplaus. De Ber ger Kunstkring heeft een uitste kende keus gedaan met dit genoeg- lijke stuk, waaraan spelers en toe schouwers veel genoegen hebben beleefd. L. S.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2