Positie Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon het voornaamste struikelblok Vermoedelijk zes doden bi] brand te Deventer Sociaal-democraten behaaiden ongeveer 65 pet. der stemmen Nederlandse delegatie vertrok gisteren naar Den Haag Scheepsramp in China kost duizenden opvarenden het leven Christen- en liberaaldemocraten komen ver achteraan EDITIES VOOR ALKMAAR, HOOR DEN HELDER, SCHAGEN Onderwijzers vragen rechtvaardigheid Besprekingen met Djogja mislukt Hervatting der politionele actie? Munitieontploffingen de voornaamste oorzaak Het schip was overvol geladen Minister Sassen altijd optimistisch West-Berlijners kiezen gemeenteraad Slechts weinig incidenten Indonesische leiders Hevige aardbeving in Californie Ernstig ongeluk op de Afsluitdijk Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Pagina 3. Maandag 6 December 1948 44e Jaargang No 11431 Kcmtorens ALKMAAR. Langestracrt 42 A. teL adm. 2046, red. 2047 K 2200; HOORN. Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER. Kelzerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. MolenBtraat 52. tel 459 K 2240 BATAVIA, 5 Dec. (Reuter) Moh. Ncrtsir, de Republikeinse minister vcm voorlichting, die Zaterdag met de Republikeinse premier Moh. Hatta en de Republikeinse ministers Roem en Lei- mena onverwachts te Batavia waren gearriveerd, verklaarde heden, dat de pogingen, die op het laatste ogenblik werden ondernomen, teneinde de Nederlands-Republikeinse onderhan- delingen over het dode punt heen te helpen, voordat de Neder landse delegatie zou vertrekken, zijn mislukt. Volgens het Franse persbureau A.F.P. zouden de Nederlandse eisen betreffende de bevoegdheid van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesie de oorzaak vormen van de ..plotselinge mislukking" van de besprekingen. De ministers Sassen, Stikker en de heer Neher zijn hedenmorgen negen uur per constellation ..Franeker" uit Batavia naar Nederland vertrokken. m De nu ingetreden koude heeft de Berlijners naar middelen doen zoeken hun spaarzame kolenrantsoenen enigszins aan te vullen. Een van de meest begeerde en omstreden plek- ken is de gasfabriek, die met zijn cokesstortplaatsen het mid- delpunt van speurende en grab- belende vrouwen is geworden. De belangstelling is zo groot, dat de autoriteiten wekelijks slechts een beperkt aantal zoe- kers tot de terreinen toelaten. Een bepaald deel van hun „pro- ductie" moeten zij aan zieken- huizen en andere openbare in- stellingen afstaan. Voor de aanvang van de ^edstrijd Blauw-WitVolewijckers, die in het Olympisch Stadion te Amsterdam werd gespeeld, deelde Sint Nicolaas surprises aan de spelers uit De aanvoer- ders Altink (Blauw-Wit) links en keeper Hagenaars (Volewijckers) hebben hun presentje in ontvangst mogen nemen. In een kiezelgroeve bij Weiach (Zwitserland) stieten de arbeiders op een bijzonder dikke, bruin gekleurde wortel. De onderwijzer van dit dorpje aan de Rijn stelde vast, dat het hier een mam- moettand betrof, die bij de berging helaas in drieen brak. De tand bleek 3.30 m. lang en 17 cm. dik te zijn en een gewicht van bijna 100 kg. te bezitten. De vondst is overgebracht naar het Zoologisch Instituut te Zurich, waar de ouderdom op 10 a 20.000 jaar wordt geschat. De vier ontdekkers met hun vondst. DEVENTER, 6 Dec. Heden morgen in de vroegte heeft te Deventer een felle uitslaande brand gewoed, die vermoede lijk zes slachtoffers heeft ge- eist. Hierbij viel tot dusverre een dode te betreuren, terwijl 2 personen gewond werden. Een volwassene en vier kin- deren worden nog vermist. ZONDAG hebben in de Westelijke sectoren van Berlijn verkie- zingen plaats gevonden voor de gemeenteraad. De Russen hadden de verkiezingen in hun zone verboden. Vannacht werd officieel medegedeeld, dat 84.7 procent van de kiezers heeft ge- stemd, doch naar later werd gemeld zullen de officiele eind- cijfers het percentage van de opgekomen kiezers waarschijnlijk vermeerderen tot 87 procent Volgens de hedenmo'rgen vroeg door Dena uitgegeven niet-officiele cijfers voor 1561 stembureaux behaaiden de sociaal-democraten 851.434 stemmen (64.4 pet), de christen-democraten 258.344 (18.4 pet.) en de liberaal-demo- craten 210.831 (16.2 pet) WEERSVERWACHTING Tsjechische gramofoon- platen voor Nederland Benoemingen in het Bisdom Haarlem SPOORWECDIEVEN ONTMASKERD Voor duizenden guldens textiel gestolen WILLEN GERAADPLEEGD WORDEN Naar aanleiding van het dode punt in de onderhandelingen met de Republiek hebben, vol gens mededeling uit gewoonlijk betrouwbare bronnen te Bata via, de niet-republikeinse Indo nesische leiders na hun ont- moeting met de Nederlandse kabinetsdelegatie een bood- schap aan de Nederlandse re gering gezonden, waarin zij te kennen gaven, dat zij geraad- pleegd wensen te worden alvo- rens Nederland enige actie ondemeemt tot het vormen van een interim-regering zonder de republiek, aldus Reuter. STRAFKOLONIE OP EILAND IN STILLE OCEAAN WEGGEVAAGD Zaterdagmiddag werd een aardschok gevoeld in Los An geles en in een uitgestrekt gebied van Californie. Vol gens de eerste berichten werd er slechts weinig schade aan- gericht. De schok werd door het Seismologisch Station te Los Angeles te 3.44 uur plaat selijke tijd geregistreerd; vol gens de medewerker, die de schok registreerde, duurde deze 20 tot 30 seconden, met een intensiteit van drie of vier, op een schaal van 12. In San Bernardino duurde de schok 90 seconden. KAMPCOMMANDANT UIT MEDEMBLIK OP SLAG GEDOOD Aborvnementsprljs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, Incluslef Incasso. Advertentle-tarief: per edltle 16 ct per m.m., minimum f 2.50; In alle edltles 26 ct per m.m., minimum f4.famille- berlchten 20 ct., resp. 50 ct. per m.m. Bij contract belangrljke kortlng. Dlrecteur E. J. M. Stumpet, Hoofdredacteur H. N. Smits, Rayon- redactetrren Fr. Otten, M. P. Janssen, J. Toes. BankrelaMes: Noorderbank. Nederl. Credletbank HET FEIT VAM HEDEN Zoals wij nog in een deel van onze vorige editie konden melden, waren Hatta. Natsir, Roem en Lei- mena Zaterdag plotseling met het Amerikaanse lid van de Commissie van Goede Diensten uit Djogja te Batavia aangekomen teneinde nog een bespreking te hebben met de Nederlandse delegatie voor haar vertrek naar Nederland en te traeh- ten de situatie over het dode punt heen te helpen. De komst van Hat ta en de zijnen was een complete verrassing voor de meeste autori- teiten te Batavia. Toen de Republi- keinen arriveerden, waren de Ne derlandse ministers in conferentie. Om 18 uur Batavia-tijd had Hatta 'n bespreking met de Nederlandse mi nisters Sassen, Stikker en Neher. Daarna begon om 19 uur het offi ciele afscheidsdiner. By de aankomst van de Repu blikeinse ministers te Batavia, zeide Moh. Natsir: „Wij doen 'n nieuwe poging om de oude moei- lijkheden op te Iossen, waardoor anderhalf jaar geleden beide par- tijen zijn gestruikeld, dezelfde moeiiykheden, die het Verenigd Koninkrijk en India zo goed heb ben opgelost. Een oplossing is al- tijd mogelijk, zolang niet de ene partij van de andere het onmoge- lijke eist". Na zijn onderhoud met de Neder landse ministers, had Moh. Hatta ook nog een onderhoud met het lid van de Amerikaanse Senaat, Georges Malone, die op studiereis is in Azie. Ook ontving Hatta nog te Batavia de minister-president van Oost-Indonesie Anak Agoeng en Poeradiredja. Toen Hatta en zijn gezelschap met het vliegtuig van de Commissie van Goede Diensten uit Batavia vertrokken, weigerde Hatta com- mentaar te geven, doch minister Natsir zeide: „Het is dezelfde im passe als in Juni, niet beter, maar ook niet slechter." In hetzelfde vliegtuig is ook de Amerikaanse senator Georges Ma lone vertrokken. Dr. Darma Setia- wan, de persoonlijke vertegenwoor- dige van Hatta te Batavia, is aldaar gebleven. De Nederlandse eisen betreffen de de bevoegdheid van de hoge vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesie zouden voor een groot deel de oorzaak vormen van de „plotselinge mislukking" van de laatste Nederlandse Indonesi- sche besprekingen, aldus luidt de conclusie, die volgens AFP, poli- tieke waarnemers uit de jongste gebeurtenissen en de schaarse in- lichtingen trekken, die „door het y'zeren gordijn konden doorsype- len achter hetwelk de onderhan- delingen tussen Hatta enerzijds en Stikker en Sassen anderzqds te Kalioerang en Batavia plaats- hadden. De hoop, die gerezen was, zo ver- volgt Agence France Presse, is ver- anderd in zwart pessimisme, toen bleek, dat de Nederlanders er op stonden, dat de hoge vertegenwoor diger van de kroon het recht van veto zou behouden en de bevoegd heid de gewapende macht te ge- bruiken zonder de goedkeuring van de federale regering. De Republi- keinen hadden te verstaan gegeven, dat de insluiting van deze clausule niets minder en niets meer zouden betekenen dan de terugkeer tot de koloniale staat. De belangrijke concessies, die Hatta in zijn Aide Memoire aan minister Stikker tijdens diens eer- ste bezoek aan Djokja had gedaan, waren ondanks het ingrijpen van Cochran, de Amerikaanse gedele- geerde bij de commissie van goede diensten niet voldoende geweest ..om de Nederlandse onderhande- laars zachter te stemmen". De door Hatta in November gedane conces- sie's waren de volgende: het verder terugtrekken der Republikeinse strijdkrachten achter de linies vol gens de status quo. de guerillastrij- ders te gelasten hun activiteit op het Nederlandse territor te beein- digen, het overdragen der verant- vroordelijkheid voor de buitenland- se politiek aan de interim-regering en verder het toestaan, dat de inte rim-regering zou worden gevormd voor de verkiezing van een consti- tuerende vregadering. De Indonesi- sche leiders, die de Republiek wel- gezind zijn, zijn, zo vervolgt A.F.P., Anak Agoeng, premier van oost- Indonesie, en Adil Poeradiredja. Beiden zijn van oordeel, dat een Indonesische federatie niet tot stand kan komen zonder deelneming der Republiek. Als gevolg van de mislukking van deze besprekingen, zo vervolgt A.F.P., worclt er thans opnieuw over de hervatting van de „poli- tionele actie" gsperoken. Volgens politieke waarnemers hangt de hervatting van de vol gende punten af: 1. de houding van het Ameri kaanse mmisterie van buitenlandse zaken; 2. de reacties van sommige niet- Republikeinse Indonesische leiders, die toch veel sympathie hebben voor de republiek; 3. de houding der commissie v. goede diensten, waarin de Republi- keinen vertrouwen blijven stellen, en die van de Veiligheidsraad inge- val van hervatting der besprekin gen, meer bevoegdheden zou krij- gen. x,. -x VZf'A, v Volgens berichten uit Sjanghai is een schip, volgepropt met Chi nese vluchtelingen in de mond van de Yangtse na een explosie gezonken, waarbij zeer velen slachtoffers te betreuren zijn, De berichten spreken zich, wat het aantal doden betreft, onderling tegen, waarbij getallen genoemd worden van zesduizend, driedui- zend en tweeduizend passagiers, die zijn verdronken of gedood door de ontploffing. De rederij aan wie het schip toe- behoorde vertelde, dat het schip een vermogen had, om tweeduizend passagiers te vervoeren, doch vlak voor het vertrek stroomden hon- derden vluchtelingen zonder papie- ren of vervoerbewijzen over de loopplank naar binnen, zodat in een minimum van tijd veel meer passa giers aanwezig waren, dan normaal vervoerd konden worden. Reuter seinde, dat een vloot van allerlei sloepen ongeveer drieduizend dren- kelingen heeft gered, doch latere berichten vertelden, dat tot nu toe slechts zevenhonderd geredden kon den worden geregistreerd. Associated Press wist te verteilen, dat het schip zesduizend mensen vervoerde. voor het grootste ge- deelte bestaande uit militairen, waarbij officieel uit Nanking werd medegedeeld, dat niemand zou zijn gered. De autoriteiten deelden voorts mede, dat de ketels waren gebarsten onder de veel te grote stoomdruk, waardoor de munitie ontplofte en iedereen, ifle zich aan boord bevond, werd gedood. Deze ramp wordt de grootste genoemd Te ca. kwart voor zes werd orand gemeld in de zeer nauwe Asser- straat boven de slagerij van S. van Krefeld. Op de eerste verdieping woonde de reiziger B. de Lange, die enige logo's in huis had met kinde- ren. Vermoedelijk hebben deze op een zolderverdieping geslapen. Juist toen de brandweer arriveerde, viel de loge Lodeweges van een hoogte van 10 meter naar beneden. De man brak door de val beide benen. Men zag daarop een vrouw op de gevei- lijst, die in haar val van de dak- goot uit nog juist kon worden op- gevangen in een springzeil. Deze vrouw bleek de echtgenote van de Lange te zijn. Zij stootte in het zeil op de trottoirband en brak het rechterheupbeen. De brandweer in de maritieme geschiedenis. Het aantal slachtoffers is volgens het officieel communique viermaal zo groot als in 1912, toen de Titanic met 1513 mensen in de golven ver- dween. Het merendeel der slachtoffers maakte deel uit van het 52ste rege- ringsleger, waarvan de resten de linie Nanking-Shanghai verdedigen. Kort na het vertrek van de Republikeinse ministers Zondag- morgen naar Djogja, vingen de Nederlandse ministers de terug- reis naar Nederland aan, waar zij aan het kabinet verslag zul- len uitbrengen over de laatste ontwikkelingen van de situatie in Indonesie. De minister van Over- zeese Gebiedsdelen. mr. Sassen, verklaarde aan de journalisten altijd optimistisch" te zijn. Toen hem gevraagd werd in ver- band met het bezoek van Hatta of hij vandaag optimistischer was dan gisteren, zeide de minister: „Dat hangt niet van mooi of lelijk weer af." Minister Sassen zeide verder, dat de delegatie verslag zou gaan uitbrengen en nader zou beraad- slagen te Den Haag. Er was nog een ..mogelijkheid" dat de delegatie naar Indonesie zou terugkeren. De delegatie werd uitgeleide gedaan door vele autoriteiten. Voor het vertrek inspecteerde minister Sas sen een gecombineerde ere-wacht van leger en marine, waarna het Wilhelmus werd gespeeld. Met de ministers reist mede de adviseur, de heer Blom. De andere adviseurs zullen de eerstkomende dagen naar Nederland vertrekken. o De einduitslagen worden he- denmiddag verwacht. De voor- lopige cijfers wijzen echter al op een grote overwinning van de sociaal-democraten. zy hebben ongeveer 60 pet. van het aantal uitgebrachte stemmen behaald en hebben een belangrijke voor- sprong op de christen- en liberaal democraten. De gemeenteraad van Berlijn telt 130 leden. De samenstelling van de Raad na de laatste verkiezingen in 1946 de eerste verkiezingen na de oorlog in Duitsland gehouden en de eerste ervaring der Duitsers met een vrije stemming, sedert Hitler aan de macht kwam was als volgt: 63 sociaal-democraten, 29 christen-democraten, 26 leden van de door de communisten beheerste S.E.D. en 12 liberaal-democraten. Bij de verkiezingen in 1946 werden er 2.128.677 stemmen uitgebracht, zijnde 92.3 pet. van het totaal aan tal geldige stemmen, dat kon wor den uitgebracht. Van deze stemmen werd bijna tweederde door vrouwen uitgebracht. Nu de bewoners uit de Sovjet-sector niet mee mochten stemmen, konden er in totaal ong. 1.300.000 stemmen worden uitge bracht. Om acht uur waren de stembu reaux geopend. Onder de eerste kiezers waren 10.000 politie-aganten die reeds gewapend waren en on- middellijk nadat zij gestemd had den, de wacht betrokken voor de 1600 stemlokalen in de Westelijke sectoren van de stad. Na de politie- agenten kwamen de straatvegers, die de vroege ochtend hadden door- gebracht met het opruimen van verkiezings-affiches, die gedurende de nacht van de muren waren ge- scheurd. Verschillende burgers maakten bij het verlaten van tiet stemlokaal anti-Russische opmer-Medegedeeld door het K. N. M. I. te bureau gingen staan. Een Franse militaire patrouille, die door de politie was gewaarschuwd, was snel ter plaatse en iaaddc haar geweren, terwijl zij zich tegenover de Sowjet-Russen stelden, die, evenals de twee burgers, naar de Sowjet-Russische sector terug- keerden. Het Franse militaire bestuur stel de het Centraal Stembureau ervan in kennis, dat een honderdtal met stokken gewapende jongemannen uit Oranienburg (Sowjet-Russische z6ne) per trein door de Franse sec tor naar de Sowjet-sector zijn ge- reisd. Generaal Clay verklaarde Zondag naar aanleiding van vragen van journalisten: „Natuurlijk zijn wij niet bereid noch van plan Ebert's romp-stadsbestuur voor Berlijn te erkennen." Het officiele Sowjetblad „Taeg- liche Rundschau" had Zondag ge meld, dat Generaal Clay tijdens 'n interview aan de Berlijnse cor respondent van de ..Manchester Guardian" had toegestaan, dat er- kenning van de nieuwe Oostelijke magistratuur door de Westelijke mogendheden nog mogelijk was. De stemlokalen sloten om acht uur plaatselijke tijd en onmiddellijk werd een aanvang met het tellen gemaakt. Er waren 1600 stemloka len. In de wijk Neukoelln (Ameri kaanse sector) zouden communisti- sche kiezers gepoogd hebben de inhoud der stembussen te vernieti- gen door er in phosphor gedrenkte enveloppen in te werpen. Volgens het Duitse Nieuwsbureau Dena (Amerikaanse zone) hebben een aantal inwoners van de Sowjet- sector bij een stemlokaal bij de grens tussen de Amerikaanse en de Sowjet-z6ne er dringend op aange- drongen, hun stem te mogen uit- kingen. Slechts een klein aantal politie-agenten van de Oostelijke sector stond aan de Sovjet-Russi- sche kant van de zone-grenzen op post. Kort na tien uur deden zich de eerste incidenten voor, toen een kleine groep leden van de onder communistische leiding staande so- cialistische eenheidspartij de Weste lijke sectoren binnenkwam en trachtte de stemming in een nabij de Amerikaanse-Sovjet-Russiuche grens gelegen stembureau te verhin- deren. Een gevecht volgde, waaibij 15 personen door de politie van de westelijke sector werd gearresteerd. Volgens het Centraal Stembureau had om half twaalf 25 pet. van de 1.300.000 stemgerechtigden hun stem uitgebracht. Dit percentage was een uur later tot 40 gestegen. Kart na twaalf uur betraden drie Sowjet-Russische soldaten, die met machinegeweren gewa pend waren, en twee burgers de Franse sector, waar zy in de Flottenstrasse voor een stem- De Bilt, geldig tot Dinsdagavond: VRIJ ZACHT! Veranderiyke bewolking met hier en daar tqdeiyk regen. Matige, nu en dan krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Ongeveer dezelfde of ieis hogere temperatuur. Op basis van een compensatie- overeenkomst brengt Tsjecho-Slo- wakije 20.000 gramofoonplaten op de Nederlandse markt. Een speciaai vliegtuig met de eerste 10.000 pla ten is uit Praag vertrokken. Het zijn opnamen van composities van de Tsjechoslowaakse meesters Dwo- rak. Smetana en Fibich en van Tsjaikofski en Beethoven. Deze eer ste zending zal vdor Sint Nicolaas in Nederland verkrijgbaar zijn, al dus Ceteka. brengen, dat zij door de politie moesten worden verwijderd. Vooral in de buurten van mid- denstanders en arbeiders is veel ge stemd. In sommige delen van Wed ding en Neukoelln, buurten die vdor het regiem van Hitler bekend ston den als communistische centra, stemde 65 procent. Mevrouw Louise Schroeder, de plaatsvervangende burgemeester. verklaarde dat de grote opkomst toonde, dat de Berlijners „goede democraten" waren. Het resultaat wertrof haar hoogste verwachtin- gen. Het bewees, dat de S.E.D. het niet bij het rechte eind had door te verklaren, dat Berlijn geen belang stelt in een verkiezing. Een Britse functionaris Harold Hams verklaarde, dat in een gebied van de Britse sector, drie procent meer was opgekomen, dan in 1946. Hij zeide zeer tevreden te zijn met de opkomst. Volgens de correspondent van het A.N.P. verliepen in het algemeen de verkiezingen rustig. In de Britse en de Franse sector elk werden 13 personen gearresteerd. In de Ame rikaanse sector werden 43 personen gearresteerd. Twee derde van het aantal kiezers bestond uit vrouwen. Deze kwamen hoofdzakelijk in de namiddag, van- wege het huishoudelijke werk, dat zij in de ochtend moesten verrich- ten. Sommige kiezers wachtten de duisternis af, om te voorkomen, dat hun gezichten door buiten de stem lokalen wachtenden zouden worden herkend. Zij vreesden voor even- tuele moeilijkheden. Er was een uitgaansverbod uitge- vaardigd voor Geallieerde militai ren, teneinde te voorkomen, dat zij betrokken zouden worden in mo- gelijke incidenten en er trokken pa- trouilles door de stad. Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot rector van de St. Hubertuskapel te Amsterdam de weleerw. heer W. H. Simons, die conrector was van dezelfde kapel. Politie te Diemen en Amsterdam, in samenwerking met spoorweg- recherche, heeft een eind gemaakt aan de werkzaamheden van een bende spoorwegdieven. die voor duizenden guldens textiel uit goe- derentreinen heeft gestolen. Reeds maanden lang waren dief- stallen uit de goederentreinen, die des nachts van Twente naar Am sterdam rijden, geconstateerd. Deze treinen bevatten soms dertig tot vijftig pakken textiel, welke teza- men een waarde van tienduizenden guldens vertegenwoordigen. Een uitgebreid onderzoek bracht aan het licht, dat de dieven zeer ge- raffineerd te werk gingen. Een of meer leden van de bende sprongen reeds in Amersfoort of Hilversum, waar de treinen korten tijd opge- houden worden, op de wagons en terwijl de trein naar de hoofdstad reed, hadden zij de tijd bij het licht van een zaklantaarn uit te zoeken wat van hun gading was, welke buit nabij Diemen uit de treinen werd gegooid. Uit het verhoor van drie gearres- teerden bleek, dat de politie een goede slag had gestagen. Vermoedelijk zijn nog enkele an dere mannen in deze zaak betrok ken. doch de politie is er van over- tuigd een einde te hebben gemaakt aan de activiteit van een bende. die reeds heel wat diefstallen op haar geweten heeft. slaagde erin met de mechanische ladder een vierjarig meisje te be- reiken, dat in de dakgoot lag. In- tussen had de brandweer met veel materiaal de felle brand aangetast. De zolderverdieping brandde geheet uit en van de eerste verdieping werd de achterZijde door het vuur verwoest. Daar vond men by de na- blussing het lijk van een volwas sene, ddt men tot dusverre niet heeft kunnen identificeren. Toen het dag werd begon men verder te zoeken naar de slachtoffers, aange- zien nog een volwassene en vier kinderen die in huis zouden hebben verbleven, worden vermist. Men is thans bezig pogingen te doen om tussen de brandresten naar de lijken te zoeken. Deze aardschok was de zwaarste welke in de afgelopen 15 jaar werd gevoeld, de aangerichte schade is echter zeer gering. Enige gebouwen te Los Angelos vertoonden na de aardschok scheuren, de aangerichte schade bleef echter in hoofdzaak beperkt tot gebroken ruiten en ver- nield aardewerk. Te Mexico wordt vernomen, dat Vrijdag de strafkolonie op het ei- land Madres Maria, een eiland in de Stifle Oceaan, door een aardbe ving is getroffen. Verschillende personen kwamen om het leven en honderden werden gewond. De ma rine zal honderden veroordeelden en andere bewoners evacueren en vliegtuigen hebben medicamenten uitgeworpen. Zaterdagavond werd vernomen, dat rook boven een heuvel op Ma ria Madre werd waargenomen, het wordt mogelijk geacht, dat zich al daar een nieuwe vulkaan aan het vormen is. Gemeld wordt, dat 90% van de gebouwen op Madre Maria is verwoest; men vreest, dat zich on der de puinhopen vele lijken be- vinden. Zaterdagmorgen ongeveer acht n. is ter hoogte van het Monument op de Afsluitdijk een ernstig mo- torongeluk gebeurd, dat aan de 38-jarige kampcommandant te Medemblik, de heer T. Smit, die de motor bestuurde, het leven kostte, terwijl de duo-passagier, de 40-jarige hulpkok van het kamp de heer W. de Haan in zeer ernstige toestand naar het St. Liduinaziekenhuis te Den Helder moest worden overgebracht. Uit de richting Friesland kwam een luxe wagen en uit de tegen- overgestelde richting een vracht- auto. Daarachter volgde de motor, bestuurd door de hr. Smit. Juist op het moment, dat beide wagens el- kaar wilden passeren, haalde de motorrijder de vrachtauto in. Een botsing tussen de luxe wagen en 't motorrijwiel was niet te vernujden met bovengenoemd noodlottig ge volg. De luxe auto kwam door de botsing aan de onderzijde van de dijkglooii'ng terecht. Een der inzit- tenden kreeg lichte verwondingen. De mist en de onvoorzichtigheid van de motorrijder worden als oor- zaken van dit ongeluk genoemd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1