Onderwijzers van Nederland protesteren NIEUWE RECORDCIJFERS Massabijeenkomst in Utrecht RADIO De dreiging der longtuberculose Wij leven no,g van de steun MEISJES, LUISTERT EENS! DERODEPAARDE N Zei U iets? Politieke corruptie in Indonesie? Sint Nicolaas Toch blijft de situatie zeer zorgwekkend NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Maandag 6 December 1948 PAG. 3 PROGRAMMA Grossier hield porcelain en aardewerk achter VOLKSGEZONDHEID Bezinningsdagen voor Kerstmis op Drakenburgh Grote demonstrate tegen Peron MOND- EN KLAUWZEER BEURSGESPREKKEN Het stadhuis van Stockholm heeft weer zijn traditionele kerst- bazar geopend in aanwezigheid van Prinses Sybille en drie van haar dochtertjes. De kleine Margareta Eorss maakt, zwaar beladen met de bekende strooien kerstbeelden, een wan- delingetje over de tentoonstel- ling. MISSIE IN MONGOLIe BEDREIGD S Missionarissen blijven op hun posf FEUILLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald WORDT DE SALARISSTRIJD HERVAT? Dot ligt aan de rege- ring. Regering bezin U want toegeven kunnen wij niet het gaat om ons recht. Wanneer we nu berusten zijn we voor de toekomst ons moeizaam verworven recht kwijt. Hardnekkig en taai en als het moet langdurig, zal de strijd zijn we accep- teren>hem als hij ons opgedrongen wordt, want het gaat om onze eigenwaarde, ons gezin en om de toekomst van ons volk de inzet is: handhaving van ons recht". Scherp omlijnd en zorgvuldig ge- kozen waren de woorden, waarmee de heer A. C. Zevenbergen, onder voorzitter van het A.N.O.F. zijn rede besloot, welke door duizenden on derwijzers van Nederland met lang- durige en daverende toejuichingen werden onderstreept. Het waren er inderdaad duizen den, die in weerwil van de zeer on- gelegen tijd uit gezin en St. Nico- laasdrukte op Zaterdag 4 December waren weggeroepen om in Utrecht te komen protesteren en getuigen Vo6r de openbare behandeling van de onderwijzersbegroting moesten de Nederlandse onderwijzers hun stem laten horen. Uit de verste streken vfa ren ze gekomen, uit Friesland en Limburg, uit Gronin- gen en Zeeland, honderden en hon- derden uit Twente. Zo massaal was de opkomst, dat „Tivoli" de stroom niet kon verwerken en ook de Schouwburg gastvrijheid moest ver- lenen. Het aantal werd op ruim vierduizend geschat, daarnaast wa ren er vele gasten-Kamerleden, o.a. dr. Lucas en Roosjen, vertegen- woordigers van andere organisaties en ook de pers was in alle variaties vertegenwoorftigd. Openingswoord Wiltschut „Er heerst deining en onrust, we moeten getuigen, dat we staan op ons recht" in een geladen atmos- feer sprak de voorzitter van het Kath. Onderwijzers Verbond en A.N.O.F.-praeses, Willem Wiltschut, die het congres presideerde. In het kort zette hij uiteen waarom het ging: na moeizame onderhandelin- gen werd in 1946 in de commissie- Wesselings wel geen volledig rechts- herstel berelkt, maar met de rege- ling nam men genoegen, omdat toe- gezegd werd, dat de salarissen der onderwijzers voortaan gelijktijdig en evenredig met die der ambtena- ren zouden worden gewijzigd, waar- door aan de onderwijzers een vaste plaats tussen de ambtenaren werd verzekerd. Er was een „Godsvrede" tot stand gekomen, nu dreigt het gevaar, dat de regering deze ver- breekt dat de onderwijzers op- nieuw achtergesteld worden bij de ambtenaren, dat hun de 2 procent gratificatie, de jubileumuitkering en de 5 procent voor salarissen boven f 3000 zullen ontgaan. Maar boven de financiele onbillijkheden staat de vrees, dat het verworven recht wordt bedreigd. De heer Bothof spreekt De directeur van de Ver. Chr. Onderwijzers, de heer Bothof, zette uiteen wat in 1946 is overeengeko- men: niet alleen salarisverbetering maar voor alles de plaats en het recht der onderwijzers vtussen de ambtenaren. „Toen dit bereikt was hebben we ons zelfs met minder salaris tevreden gesteld dan dat we mochten verwachten, we zwichtten voor het beroep der regering op de economische toestand". Handhaving van dit recht is bil- lijk het kreeg nog een sterkere basis door de toezegging in de commissie-Wesselings ontvangen: dat de wijzigingen in de ambtena- rensalarissen gelijktijdig en even redig voor de onderwijzers zouden gelden. Tegen vastlegging daarvan in het BezoldigingSbesluit hadden twee regeringsvertegenwoordigers bezwaar, tegen de strekking even- wel niet. Er was geen enkel mis- verstand op dit punt, anders zou den de organisaties het rapport nooit hebben getekend. Nu wordt aan dit recht getornd. Elke afwijking is een aantaSting van de positie der onderwijzers. Geven ze in enig onderdeel toe, dan is alles verloren. De Minister van Binnenlandse Zaken bestrijdt in de Tweede Kamer publiek deze toe zegging en ook op audienties wordt ze ontkend. Aan de hand van de stukken toont spreker aan, dat deze toezegging inderdaad is gegeven. Doch al be- stond ze niet, dan is het billijk een gelijke van onderwijzers en amb tenaren te eisen. De onderwijzers- organisaties willen af van het ge- zeur om nu elke maatregel bij de Minister van Onderwijs om toepas- sing ook voor de onderwijzers te DINSDAG 1 DECEMBER HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Orkest, 7.45 Mor- gengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Lichtbaken, 9.35 Operette- muziek, 10.00 Voor kleuters, 10.15 Liederen van Schubert, 10.30 Mu- ziekcursus, 11.00 Muziek houdt fit, 11.30 Als de ziele luistert, 11.40 Ne gro Spirituals, 12.00 Angelus, 12.03 Metropole Orkest, 12.30 Weerover- zicht, 12.33 „Om en Om", 13.00 Het Nieuws, 13.25 Zang en orgei, 13.45 Kamermuziek, 14.30 Onder ofis, 15,00 Schoolradio, 15.30 Operafragmenten, 16.00 De Zonnebloem, 16.30 Zieken- lof, 17.00 Na schooltijd, 17.15 Orkest, 17.30 Lang zullen ze leven, 17.45 Mariagezangen, 18.10 Sportpraatje, 18.20 Grace Moore, 19.00 Nieuws, 19.15 Enny Mols- de Leeuwe, 19.30 Dit is leven, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.12 „Tartuff'e" van Moliere door de Toneeigroep „Co- media", 22.37 Aetualitelten, 22.45 Avondgebed, 23.00 Nieuws, 23.15 Concertgebouworkest. HILVERSUM I, 301 JVL. 7.00 Nieuws, 7.30 Harmoniemuziek, 8.00 Nieuws, 8.15 Amusementsmu- ziek, 9.00 Concert voor klarinet van Mozart, 9.30 Aubade, 10.15 De Speel" doos, 10.50 Voor kleuters, 11.00 „Soft and Sweet", 11.30 De Wekker, 12.UU Piano en trio, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Weens programma, 13.00 Het Nieuws, 13.20 Dansorkest, 13.50 Charles Trenet, 14.00 Met naald en schaar, 14.30 Matinee, 16.25 The Hill Billies, 16.40 De Schooibei, 17.0U Kinderkoor, 17.30 Orgel, 18.00 Het Nieuws, 18.15 Piano, 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten, 19.00 Kadio- kinderverhaal, 19.10 Orkest, 19.15 Muziekjournaal, 20.00 Nieuws, 20,15 Bcmte avond, 21.30 Verzoekplaten, 22.30 Zang en samenspel, 23,00 Het Nieuws, 23.15 Avondconcert. vragen. Daarom eisen ze bij de eer- ste slag in dit conflict de laatste cent op. Hun recht moet worden erkend. „Elk tussenvoorstel is on- aanvaardbaar, we dulden geen ach- terstelling". Dit betoog,- herhaalde- lijk door minutenlang applaus on- derbroken, eindigde met de woor den: „Eist de economische toestand van ons land dat we sober moeten gaan leven, goed, maar dan alien; we vragen God om de kracht daar- toe en dat Hij de veerkracht van ons volk beware, maar we verzetten ons met alle krachten tegen onrecht ons door mensen aangedaan." Rede Zevenbergen. Na het principiele en diep-ern- stige betoog van de woordvoerder der Chr. Onderwijzers kwam de voorzitter van het Ned. Onderwij zers Verbond, de heer Zevenbergen, aan het woord. „In 1946 streden we om te krijgen wat we niet hadden, nu om te houden wat we hebben, onze rechtspositie." Hij ging na wat er na 1946 is geschied en formu- leerde zijn bezwaren gelijkluiend aan die, welke de heer Wiltschut had opgenoemd. Ook hij besprak 't antwoord van de Minister van Bin nenlandse Zaken, noemde het on- toelaatbaar en de dood voor elk ge- organiseerd overleg. Men tracht de onderwijzers te verdringen van de verworven plaats. Het A.N.O.F.-be- stuur hoopte de strijd binnenkamers te houden, maar als de tekenen niet bedriegen, zal het een publieke ac- tie moeten worden met een beroep op het gehele*volk, de pers, en de Centrales, want elke o-vereenkomst in georganiseerd overleg is dan in gevaar. Aan de Tweede Kamerleden wordt verzocht het proces-verbaal en notulen op te eisen, zoals die in 1946 werden opgemaakt, dan kan het antwoord van de minister op de juiste waarde worden getoetst. Met de in de aanhef geciteerde woorden eindigde hij zijn betoog. De vergadering nam daarop een- stemmig een motie aan, waarin de situatie wordt uiteengezet, de grie- ven worden neergelegd, de eisen geformuleerd met name de 2 pqt. en de 5 pet, en de jubileumpitke- ring en met nadruk: de gelijktijdige en evenredige regeling met de ambtenaren. De grossier in keramische artike- len uit Haren (Gr.) M. D„ stond Vrijdag terecht voor de tuchtrechter van de prijzen in zake het achter - houden van grote partijen porcelein en aardewerk. Voorts heeft ver- daehte zich schuldig gemaakt aan koppelverkoop en prijsverhoging. Een voorraad steengoed ter waarde van f 94.990.werd aanvankelijk in beslag genomen. Verdachte werd veroordeeld tot een geldboete van f 10.000.Op een deel der voor raad ter waarde van f 42.000.werd gerechtelijk beslag gelegd. Nog eenmadl Sint Nicolaas. Tenslotte is het vandaag, 6 De cember, de werkelijke jeestdag van de echte Heilige volgens de liturgie van onze Moeder de H. Kerk en daar komt alles, wat we nu pas achter de rug hebben toch vandaan. Sint is een alge~ meen erkende heilige, zij het dan in dit geval met een kleine letter. En daarom is het toch goed, dat, beter dan dikwijls nog het geval is, aan de mensen voor gehouden wordt, dat niet v ij j, zoals velen nog altijd den- ken, maar z e s December de jeestdag van Sint Nicolaas is. Het is overigens merkwaardig dat dit feest zo algemeen wordt gevierd, behalve door de lui van ds. Zandt, die er alleen maar een „paepse stoutigheid'' in zien. En het is verheugend, dat de vie- ring van het Sinterklaasfeest zich niet alleen zo sterk hand- haaft, maar ook uitbreidt. Dit jaar viel dat sterk op. Sinter- klaas is zo algemeen geeerd en gewaardeerd, door alle groepen en standen en partijen, dat hij eigenlijk kan gelden als de schutspatroon van de d o o r- braak! Dat had Oom Wullem Schermerhorn indertijd nou nog 'ns moeten weten Terwijl de Belgische textielindustrie met werkloosheid te •kampen heeft, hebben de Nederlandse textielfabrieken een schreeuwend tekort aan arbeidskrachten. Van ver in de omtrek worden de arbeiders en arbeidsters naar de industriecentra gehaald. Tege- lijkertijd worden in Twente nieuwe spinnerijen en weverijen gebouwd. De in aanbouw zijnde spinnerij van Van Heek Co. te Enschede. BAT A VIA, 4 Dec. (Aneta). Het Bataviase „NieuwsbIad" van heden schrjjft onder de titel „do- delSjke blamage", dat het berich- ten uit Djogja ontvangt „aan wel- ker juistheid wij in geen enkel opzicht vermogen te twijfelen". Deze berichen komen hierop neer: „a. dat een of meerdere lieden, die annex zijn dan wel tot voor korte tijd annex waren aan de Commissie voor Goede Diensten, voorbesprekingen voerden met de allerhoogste' republikeinse rege- ringspersonen, vlak voordat het Amerikaanse lid der commissie, Cochran, zijn aparte voorstellen aan deze zelfde ergeringspersonen voor- legde; b. dat bij deze voorafgaande be- sprekingen door bedoelde aan de C. v. G. D. verbonden persoon of personen nauwkeurige instructies verstrekt zijn aan republikeinse re- geringspersonen en hun medege- deeld is, wat zij Cochran moesten antwoorden. opdat „zij zich niet zouden binden"; c. dat Cochran hoogstwaarschijn- lijk volslagen onbekend was met deze demarches van een of meer dere leden van de staf van de C. v. G. D. Het ^Nieuwsblad" schrijft, ,,hier onthult zich een politieke corruptie met zulk een verschrikkelijke ach- tergrond en strekking, dat men in de .geschiedenis tevergeefs zoekt naar een parallel". ,,Het is .duidelijk, dat de atmos- feer. waarin de C. v. G. D. heeft te werken op verbijsterende wijze ver- troebeld is", aldus dit Nieuwsblad, dat spreekt van „dodelijke blama- ga" voor de ganse commissie. Men is het erover eens, dat na de oorlog, ondanks de reeds inge- trede verbetering der voeding, het aantal nieuwe gevallen van tuber- culose schrikbarend hoog is, veel hoger dan voor de oorlog. Het heeft weinig zin om in te gaan op de oor- zaken dezer stijging; voor de leek is het voldoende op twee dingen te letten: zo te leven dat de ziekte zo weinig mogelijk vat heeft op het lichaam, en in gevallen dat \men twijfelt of misschien een infectie plaats heeft gevonden, zo snel mo gelijk doelmatige hulp te zoeken. Reeds vroeger hebben we gewe- zen op de beste middelen om tuber- culose te voorkomen: licht. lucht, zindelijkheid, doelmatige voeding en geregeld leven, dus leven volgens 'n tamelijk vast schema, waarin vol doende plaats is ingeruimd voor rust. lets anders is de vraag, wanneer't ntd heeft om te trachten zekerheid te Icrijgen of er tuberculose is ont- staan of niet, Het is natuurlijk uit de boze om te bezorgd te zijn: men- sen die zo laezorgd zijn dat ze in een voortdurende angst leven, zullen eerder in lichamelijk slechte condi- tie geraken, dan minder pietluttige broeders en zusters. Maar een nor- male. goede waakzaamheid is wel gebjjden. Die waakzaamheid is op de eerste plaats gewenst, wanneer men gere geld of nu en dan in aanraking komt met lijders aan open tubercu lose. Wanneer deze lijders de nor- male voorzorgen, die men hen in Sanatorium of op het Consultatie- bureau heeft bijgebracht, in acht nemen, leveren ze geen gevaar op voor besmetting. Zijn ze echter slor. dig en zorgeloos, dan zijn ze een gevaar voor hun omgeving, en dan staat die omgeving voortdurend bloot aan besmetting, Maar ook andere mensen, die niet in de omgeving van tuberculose-pa- tienten ieven, lopen het gevaar om bij toeval besmet te worden, b.v. door mensen die zich nog niet be- wust zijn, dat ze aan tuberculose lijden door omgang met tuberculeus vee en dergelijke. We kunnen gerust zeggen, dat er enige verschijnselen zijn, die de lij- Traditiegetrouw zullen van 21 tot 24 December a.s. op het Katholiek Gemeenschapsoord „Drakenburgh" enkele dagen van geestelijke bezin- ning en culturele verdieping gehou den worden ter voorbereiding van Kerstmis. Het programma bevat een reeks beschouwingen over 't myste- rie van Christus' komst op aarde. Het hoofdthema wordt omgeven door voordracht en over verwante onderwerpen, zoals de Oosterse Ico- nografie, de Kerstlitteratuur etc. Instrumentale muziek. koorzang en declamatie completerefi het veel- zijdige Kerstprogramma. De deelnemers(sters) vertoeven gedurende deze dagen' als interne gasten op het landgoed van de Stichting. Belangstellenden van alle gezindten zijn welkom. Yoor nadere inlichtingen wende men zich tot het secretariaat van de Stichting, Gemeenschapsoord „Dra- kenburgh" te Baarn. der eraan verdenking op longtuber culose moeten bijbrengen. In de eerste plaats is er natuurlijk de boest, hetzij een droge hoest, hetzij een met opgeven. De practijk wijsit uit, dat in het begin niet alle tuber- culose-patienten slijm opgeven, dus dat ook een droge hoest van tuber- culeuse oorsprong kan zijn. En nu is natuurlijk een hoest van een paar dagen. na kouvatten of de bekende rokershoest niet verontrustend. maar een hardnekkige hoest geeft te denken. Een ander verschijnsel is het vrij plotselinge vermageren. Vaak is de eetlust gestoord, maar lang niet al tijd: heel vaak vindt bij beginnende tuberculose de vermagering plaats „zonder reden". Minder veel komen voor: ver- moeidheid. nachtzweet, pijnen in de borstkas, en niet te vergeten koorts, vooral tegen de avond. De temperatuurverhoging kan dan vrij gering zijn maar is, in vele ge vallen reeds te vermoeden aan de koortsachtige blosjes van de patien|. Komen deze verschijnselen voor, vooral wanneer meer dan een ver- BUENOS AIRES, 4 Dec. (Reuter) Meer dan duizend personen hebben gisteravond te Buenos Aires gede- monstreerd tegen Peron. De me- nigte werd door de politie verspreid nadat schoten waren gehoord en vechtpartijen waren uitgebroken. Er zijn verscheiden arrestaties ver- richt. De demonstranten hadden een op- tocht gevormd na afloop van een verkiezingsvergadering van de ra- dicale partij. De optocht trok door de hoofdstraten van de stad naar het hoofdkwartier van de Peronis- tische partij, waar het incident plaats vond. X/ANDAAG LOOPT welhaast iedereen in Nederland rond met een blij gezicht en heejt in zijn hart een opgewekt en dank' baar gevoel. De verrassingen die de goede heilige man uit Spanje hem gisterenavond oj vanmor- gen heejt gebracht, hebben een prettige stemming gewekt. Ver" rukte kinderstemmen hebben weerklonkeh en ouderen heb ben genoten van de jijne en lieve attenties die hun werden bewezen. Wat is een dag als vandaag van grote waarde voor ons gezins- en jamilieleven, voor de eensgezindheid en liefde! Dat is wel het prachtigste geschenk dat wij elkander kunnen geven Laten we juist dat waarderen! MARCUS sehijnsel tegelijk geconstateerd wordt, dan is een bezoek aan de arts of aan het consultatiebureau voor tuberculose zeer gewenst, al ware het maar ter geruststelling. Over de plaatselijke regeling dier consultatiebureaux kan de wijkzus- ter van het Wit-Gele Kruis u in- lichten. Overdreven bezorgdheid is na tuurlijk verkeerd, maar iedereen moet op zich en zijn omgeving acht geven. om het bedroevende cijfer van tuberculose naar beneden te krijgen. En de methode is: tijdig ze kerheid verwerven. W.G.K. De Directeur van de Prov. Ge- zondheidsdienst voor Dieren in Nd.- Holland, D. Rempt, schrijft ons: In Belgie heerst mond- en klauw. zeer in vrij hevige mate en zo ge- leidelijk komt het ook over Neder land. In Zuid-Holland en Utrecht zijn reeds meerdere gevallen gecon stateerd en nu in de laatste 14 dagen werden er in 8 verschillende plaat- sen gevallen van mond- en klauw- zeer vastgesteld in onze provincie Noord-Holland. Het betreft voornamelijk niet- geente dieren. Maar ook runderen, waarbij de laatste enting langer dan zeven maanden geleden werd ver- richt, worden aangetast. Het duurt reertien dagen voor een rund. dat ingespoten is met mond- en klauwzeer-entstof, de grootst mo- gelijke onvatbaarheid bezit. Daar dienen de veehouders dus wel dege- lijk rekening mee te houden. Het mond- en klauwzeer is een grillige ziekte en dikwijls is het to- taal onverklaarbaar hoe en waarom het in een bepaalde koppel uit- breekt, en soms zelfs midden in de winter, dus in de staltijd. DE MARSHALL-HULP blijft voor Nederland gelukkig niet zon- der resultaat. Op economisch gebied is het althans een ver heugend verschijnsel, dat verschillende nieuwe hoogte-records kunnen worden geboekt. Deze ontwikkelingstendens mag niet worden onderschat, omdat wij het in ons land nu eenmaal van een grotere productie en een hogere uitvoer moeten hebben. Alleen deze twee factoren kunnen tot een grotere welvaart bij- dragen. Nu blijkt het algemene productie- indexcijfer voor de Nederlandse in- dustrie in September 1948 tot 116 (basis 1938: 100) te zijn gestegen, tegen 96 in September 1947. Hier- mede is een nieuw record bereikt. Hetzelfde geldt voor onze export. De uitvoer steeg in October 1948 tot f 307.9 millioen, tegen f 217.3 millioen in October }947. Door deze sterk gestegen uitvoer werd onze invoer voor 64.2 pet. ged.ekt door de uitvoer, tegen 57.1 pet. in 1947. Er zijn nog enkele factoren, waar- op wij hier de aandacht willen ves- tigen en dat zijn de stijgende steen- kolenproductie en de hogere ruwe olieproductie. In October 1948 leverden de Lim- burgse mijnen 932.300 ton steenkool op. De gunstige ontwikkeling blijkt uit de volgende vergelijkende cij-* fers, waarbij tevens valt op te mer- ken, dat wij het vdoroorlogse pro- ductiepeil. nog niet hebben bereikt. In 1938 bedroeg de gemiddelde maandproductie 1.124.000 ton, terwijl de ontwikkeling na de oorlog als volgt was: 1945: 425.000 ton gemid- deld per maand; 1946: 693.000 ton; 1947: 842.000 ton en 1948: 916.400 ton. Een verdere verhoging blijft hier dus dringend gewenst. De ruwe olieproductie, welke in Nederland voor de oorlog nog niets te betekenen had, is reeds gestegen tot 44.710 ton in Juli 1948 tegen 15.185 ton in Juni 1947. Naast de industriele productie is 't ook verblijdend, dat de landbouw dit jaar, mede dank zij de gunstige weersgesteldheid, recordoogsten te zien heeft gegeven, welke voor 5 producten reeds het vooroorlogse niveau heeft overtroffen, o.m. voor wintertarwe met een percentage van 105 (v.j. 70) en de consumptie-aard- appelen met 132 (v.j. 109). Boven onze stand. Bij dit alles mogen wij evenmin uit het oog verliezen, dat het han- delsverkeer met Indonesie reeds dusdanig is gestegen, dat de handels- balans aldaar in evenwicht is voor 1948, terwijl ook het wederzijds handelsverkeer met Nederland be- langrijk is toegenomen. ,Wij mogen ons gelukkig prijzen, dat op velerlei gebied de stijgende lijn zich blijft voortzetten en voort durend nieuwe hoogterecords ge boekt worden. Een en ander is drin gend noodzakelijk. daar de feitelijke economische situatie nog steeds zeer zorgwekkend is. Wij kampen met een zeer groot te kort op onze betalingsbalans, het- geen erop wijst, dat wij meer ver- bruiken dan produceren. Ook de Minister van Economische Zaken heeft er dezer dagen in zijn Memo- rie van Antwoord aan de Tweede Kamer uitdrukkelijk op gewezen, dat de economische positie van Ne derland slechter is dan veelal wordt aangenomen en dat moet worden ander blijkt dan wel heel duidelijk, hoe zorgwekkend de situatie in Nederland is en hoe moeilijk ofBos- baar deze is. Het is echter wel zaak bij al onze gerechtvaardigde verlangens toch steeds te bedenken, dat wii in Ne derland nog van de steun i%ven. Daarom is het des te meer ver heugend, dat de stijgende lijn van de productie en export in Neder land nog niet tot staan is gekomen. Er zal echter nog een zeer be- langrijk verder herstel nodig zijn - alvorens wij zonder buitenlandse r hulp het huidige welvaartspeil in Nederland zullen kunnen handha- gewaakt tegen een te hoog opvoeren van de consumptie. Wij leven, vol gens de minister, nog steeds boven onze stand, en daardoor sluit de be talingsbalans niet. Ons welvaarts peil ligt nog te hoog en wij kunnen dit niveau alleen handhaven, dank zij de buitenlandse hulp, dank zij de goederen, welke wij via het j Marshall-plan ten geschenke krij gen. Hierbij zullen wij echter moeten bedenken, dat wij niet altijd leentje buur kunnen blijven spelen. Het Marshall-plan is van tijdelijke aard en daarna zullen wij weder geheel op onszelf zijn aangewezen. Het is niet opwekkend en het stelt teleunt als wij de minister van eco nomische zaken horen verkondigen, dat de grondslag onzer volkshuis- houding een zeer wankele js en de economische situatie grote gevareii in zich sluit. Zonder de Amerikaanse hulp zou het Nederlandse economi sche leven, aldus de minister, zich thans in een ernstige crisis hebben bevonden. Moeilijk oplosbaar probleem Wij leven dus in Nederland nog op een te grote voet, ons welvaarts peil en ons levensniveau ligt nog te hoog. Dit te moeten constaterep is niet prettig; vooral niet wanneer men anderzijds het stemgeluid hoort van de K.A.B. over de loon- en prijspolitiek. Van deze zijde wordt er juist op gewezen, dat het bestaan van de arbeiders en bedienden reeds minimaal is en dat dit niet verder bedreigd mag worden. Onder geen beding, aldus lezen wij. verslechte- ring van de positie der werkers, daar kan niets meer van af. Wij zullen de laatste zijn om dit tegen te spreken. doch uit een en SHENPA (Mongolie) K.N.P. De stad Paotow, eindpunt van de spoorweg die van Mongolie via Pe king naar Tientsin loopt, is zonder slag of stoat in communistische handen gevallen. Het gebied om deze stad' telt 30.000 katholieken en wordt thans door de roden beheerst. De Belgische Scheutist, mgr. Van Melckebeke. Bisschop van Ningsia, en de zes Belgische en Nederlandse Scheutisten, die met hem te Shenpa verblijven, verwachten de commu- nisten ieder ogenblik. Reeds heb ben zij hun voorzorgen genomen, doch zij zullen bij de katholieken in hun gebied blijven. De rest van het missiepersoneel, priesters en zusters. zullen met 12 vrachtauto's en een jeep 200 KM door de woestijn reizen om naar de Mon- goolse stad Ningsia te gaan. Deze wordt verdedigd door Gouverneur Ma Hong Hoei. Ook zal de katho- lieke missie de protestantse zende- lingen en hun gezinnen uit dit ge bied evacueren. De uittocht van de bqvolking zal zeer waarschijnlijk op een ramp uitlopen; de winter is reeds ingetreden en de koude is uiterst fel. C A/ nu jongens", zegt de jujjrouw, allemaal je ogen dicht, we gaan bid den!" Stijj gaan - de ogen dicht, zeljs die van. Jan (recht op de foto) al kun je wel aan zijn olijke snuit zien, dat ie't ook wel eens vergeet. Alleen 'kleine Pieter, op de scho'ot van de juj jrouw, is gedispen- seerd! Wie die juj jrouw is? Goed gera- den! Natuurlijk een onzer gezinsverzorg- sters. Wij alien ken- nen ze, die jrisse vrolijke meisjes, die elke dag over stad en dorp uitzwermen om in vele gezinnen de taak van moeder te verlichten, als de zor- gen haar te machtig dreigden te worden. Vroeger waren ze nog een bezienswaar- digheid, thans zijn ze al ingeburgerd, horen bij het stadsbeeld. Maar goed ook, want de gezinsverzorgster heejt graag zo weinig mogelijk bekijks, ze timmert niet langs de weg, ze doet haar werk in alle stilte, werkt niet voor loj en bedankjes, is blij als moeder weer haar plaats aan tafel kan innemen en zij haar taak tot een gelukkig einde heejt gebracht. Ik schreej daar juist: ze doet haar werk in alle stilte. O, o hoe kon ik dat schrijven; die kwinkelerende vogeltjes stil? U moet ze in de diverse keu- kentjes bezig horen! Kan het ook anders? Dit mcoie werk is slechts te doen met 'n grote brok liefde en een flinke lepel met humor! Die twee samen geven een blij gemoed. Geen wonder dus dat vele flinke vrolij ke meisjes zich ge- roepen voelen de ge- lederen van het leger gezinsverzorgsters te sluiten. Meisjes uit alle standen, ja zelj: meisjes die zich reeds sen maatschappelijke oositie verworven hebben, bijvoorbeeld die onderwijzeres die zich onlangs kwam melden- Want als we eens heel even heel ernstig worden, en diepdiep nadenken, dan zijn we hier op aarde om hier en ook hiernamaals gelukkig te worden. Dat zullen we echter nooit hele- maal zijn als we al leen aan ons zelj denken. en anderen alleen laten ploete ren. Nee. 'meisje, we moeten het samen doen, samen gelukkig worden, samen trach ten het hoojd boven water te houden. We zijn nu eenmaal alle maal verantwoorde- lijk voor de brokken, want wie maken de tijdgeest, wie maken de maatschappij? Wij allemaal! Daarom zijn onze gezinsverzorgsters 't iiefst in gezinnen, waar zij het meest nodig zijn. Of dacht u dqt ze bang waren om de handen vuil te maken? Gisteren nog ving ik de volgende schampere uitlating op: Gezinszorg? Die komt alleen als je huishouden in de soep ligt! Niks hoor! Want dan is ze veelal te laat! De gezinszorg wil juist in gezinnen van alle rang en alle stand! algeheel deraillement voorko- menvoorkomen is hier beter dan gene~ zenDat zij thans nog alleen in erge nood~ gevallen Jxulp kan bieden, komt omdat er nog altijd te wei nig meisjes zijn. Het ideaal van de Ge zinszorg is namelijk: op iedere 1000 zielen een gezinsverzorg ster. Opmerkelijk is, dat het platteland het meeste meisjes levert em dat uit plaatsen, waar Gezinszorg zelfs broodnodig is, zeer weinig krachen ko men. Kom stadsmeis- je, die dit leest, over- weeg eens oj dit zo schone werk ook voor jcu iets is. Bedenk, dat je het geluk niet vindt door het te zoeken, doch door het te geven. 98. Willers toon was hartelijk, hij was een knappe man en had op dat ogenblik iets zeer innemends. „Nu zal ik u eens voor altijd ant woorden: neen, neen, en nogmaals neen," kwam Ole scherp. ,.Ik wil Enekaer niet verkopen en wij zijn niet bang voor Munks goede naam. Indien iemand trachten wil. een smet op die naam te werpen, dan zullen we hem wegens laster aan- klagen." ,,En u bent ook niet bang voor uw vader?" fluisterde Mejrup, die vlak voor Ole was komen staan. „Evenmin voor mijn vader. Ik heb al eerder gezegd dat ik geen ver dere insinuaties met betrekking tot mijn vader duld." zei Ole, Mejrup strak aanziend. De agent sloeg de ogen neer. Zijn magere gezicht ver- trok krampachtig, hij stond op het punt, een scherpe opmerking te ma ken, maar bedwong zich. ..Dan gaan we maar," zei Wilier razend. „Het is nu de laatste keer, dat ik u dit aanbod doe. In de toe komst moet u niet verwachten dat we u ook maar in enig opzicht zul len sparen." „Ik zou lust hebben heel wat over u en mevrouw Zita te zeggen; maar ik wil volstaan met u uit te laten," antwoordde Ole bedaard, de deur openend. „Ben je werkelijk helemaal niet bang?" vroeg Bente toen Ole weer binnenkwam. ,.Nee. absoluut niet," antwoordde Ole. ,.Ik geloof vast en zeker dat je vader een eerlijk man was." ,,Ik ben zo blij dat je dat zegt, Ole, Maar hoe moeten we hem red den en hem de schande besparen. Je hebt gisteren Frandsen gespro- ken. Is hij iets te weten gekomen?" „Heel weinig, Bente. Hij zoekt een zekere Reimers, de man zelf heeft hij nog niet gevonden. maar wel een spoor van hem. Van Hov- mand hebben we niets meer ge hoord. maar hij is bezig. Reimers zit in het buitenland en ik geloof, dat Hovmand hem zoekt." „Ik begrijp niet wat er met die Hovmand is. Hij kijkt me aan of hij van me houdt. Waarom weet ik niet; maar ik heb het gevoel dat hij me zal helpen als hij kan," zei Bente. met verstrooide blikken de tuin inkijkend. ..Daar ben ik ook van overtuigd, Bente. en ik zelf zal eveneens mijn uiterste best doen," antwoordde Ole. haar toeknikkend. Hij meende re den tot hoop te hebben; maar daar van wilde hij Bente nog niets zeg gen. ..Als het geluk je nu maar gun- stig is, Ole. Maar laat ik je nu eerst bedanken. Je weet niet half hoe blij ik met mijn nieuwe cos- tuum ben. Het zit schitterend, Ole, en vind je ook niet dat het me goed staat?" Coquet keek ze hem aan. ..Het kleedt je magnifiek. ant woordde Ole, haar van het hoofd tot de voeten opnemend. ..Ik hoop dat je niet beleedigd zult zijn als ik je een zoen geef." Bente voegde de daad bij het woord en sloeg haar armen om Ole's hals en kuste hem op de wang. „Je bent toch niet boos?" vroeg ze, haar armen nog om zi.in hals geslagen. Ze wendde hem de rode kant van haar gezichtje toe, maar hij zag haar in de ogen. die hem nog nooit zo mooi toegeschenen hadden. „Nee, ik ben niet boos, integen- deel," zei hij glimlachend. ..En je bent ook niet boos, dat je naar Stockholm moet?" „Ik verheug er me nu nog meer op dan eerst," verzekerde hij haar. „Ik verlang er naar te vertrekken." Die eigen middag werd Junker op transport gesteld. Ditmaal moest 't- paard de reis alleen maken. Jorgen moest met Top en Sara naar Ko- penhagen. en Mikkel zou de leiding hebben over de werkzaamheden thuis. Ole en Bente gingen zover met Junker mee en zorgden a® voor dat het paard voldoende eten en drin- ken had en dat het bem aan niets zou ontbreken gedurende de lange reis. Het kostte Bente moeite, af- scheid te nemen van Junker. Drin gend had ze gevraagd, Junker te mogen wegbrengen. Ole echter wil de er niets van horen. hij vond het veel te vermoeiend voor haar. De volgende ochtend vroeg ver- trokken ze samen per auto van Enekaer, en kwamen. na een uit- stekende reis, 's Woensdags te Stockholm aan. waar ze hun intrek namen in een e^ste klasse hotel, waar Ole twee kamers had besteld. Ieder had z'n eigen kamer hij wist dat Bente het zo wenste: HOOFDSTUK XXVII De volgende ochtend was Ole al vroeg bij de hand, hij had een wan- deling willen maken voor Bente opstond; maar tot zijn verwonde- ring zag hij haar in een hoek van de ontbijtzaal zitten, toen hij be neden kwam. Ze keek hem lachend aan, haar heldere, grijze ogen schit- terden na de goede nachtrust, klei ne, bruine krulletjes vlijden zich tegen haar blanke hals. Ze maakte het ontbijt voor hen beiden in orde en smeerde de brood- jes en boterhammen voor Ole. Vol gratie bewoog ze haar handen; ze waren zo klein en goedgevormd, niet zacht en week, het stempel dragend van haar werken met de paarden, maar toch welverzorgd en mooi. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3