Hoe zit dat toch met die televisie? w P.O.A. n.v. KAREL KWIEK WORPRESIDENT Nederl. fruitsorteermachines gunstig beoordeeld Duiven vliegen op eigen koers StHRUFMAGflNE I DEFECT Krijgen wij binnenkort, naast ooggetuige- verslag, ook filmjournaal in de huiskamer? Succes voor de fa. Langerijs uit Blokker Het hoe en waarom nog niet achter ha a Id Spoorwegen gebruiken extra wagons Electro monteurs Hulp in de huish. qrijp detelefbon ofsfum' Inoline" 20-25-28-36 P.K. ADVERTEERT IN DIT BLAD! PAG. 6 N1EUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Maondag 6 December 1948 Prijzen van slachtvee (Van een onzer verslaggevers) FEITELIJK is er maar een soort van duivensport: het laten deel- nemen aan wedstrijden. Dat is sport. En al die lieden, die uren lang op hun dak staan te loeren of zij een duif van een ander kunnen vangen door er een uit hun eigen hok „bij te gooien"? Zij laten hun duiven meestal niet meedoen aan wed strijden, doch besteden al hun tijd om de beesten van desnoods hun beste vriend te vangen. Dat is hun sport. Dus toch twee soorten? Zo hinkt men op twee gedachten als men binnenstapt bij iemand als de heer Smink, de voorzitter van de Nederlandse Algemene Bond van Postduivenhouders. Een bond met achttien- duizend leden, ondergebracht in verschillende afdelingen. Een bond, die weer is aangesloten bij een federatie, de Nederlandse Postduiven Organisatie. De fruitsorteermachine „West-Friesland" in werking Familieberichten t Advertentien HULP IN DE HUISHOUDING PEDROLI Motorbanden Mededeiing Distributiedienst Alkmaar BOEKHOUDER gediplomeerd boekhouder Geeft, en U zal gegeven worden AGENT met standplaats Alkmaar A. BOEKHOUDER, B. KANTOORBEDIENDE, C. CHAUFFEUR, Baansingel 14 te Alkmaar HERENKAPSALON P. Hulskamp jr., IJSBAAN HEILOO Algemene Ledenvergadering H.H. Veehouders vrijstaand huis (tJ'ilcomen snmydell-ik MEER OMZET Nieuw Noordholl. Dagblad MECHANISATIE! H.H. LANDBOUWERS Aanbevelend PORTHUMUS LUXE BESTELWAGEN CHEVROLET te koop aangeboden. Kofa-Magazijn J. SPRUIjT, VICTORIA-THEATER DE HEL VAN BUCHENWALD WAT IN ONS LAND voor de oorlog op televisie-gebied in het openbaar werd gepresteerd, was uitsluitend werk van enige enthousiaste radio-amateurs met een zendvergunning. De televisie-geleerden bij Philips hielden hun experimenten op dat gebied binnen de muren van het Philips-laboratorium in Eind hoven. Zij waren stellig niet achterlijk bij hun collega's in het buitenland, al zou die indruk gewekt kunnen zijn, omdat zij niet aan de weg timmerden. Daarvan hebben wij ons reeds lang voor de oorlog kunnen overtuigen, toen wij tijdens een pers- conferentie aanwezig waren bij een televisie-demonstratie in de Philips-gebouwen. Wij zagen toen al op het kleine televisie- scherm een korfbalwedstrijd, die op een binnenplaats van de Philips-fabrieken werd gehouden. beeld is afgezweept, waarna het Men speurde naar het beste Philips heeft blijkbaar niet ge- streefd naar een snel, maar in tech- nisch opzicht onbevredigend succes. Het zou voor deze wereldfirma een koud kunstje zijn geweest om zich al refcds veel eerder in de Neder- landse radio-wereld te presenteren met televisie. Het met televisie in de aether komen door gebruikma- king van mechanische hulpmiddelen als gaatjes (Nipkwose) schijf of spiegelrad, zoals dat in Amerika, Engeland en Duitsland het geval is geweest, heeft Philips vermoede- lijk niet kunnen bekoren, al wer- den er wel de benodigde glimlam- pen voor vervaardigd. Philips streefde naar de oplossing van het televisie-vraagstuk door middel van de traagheidsloze katho- destraal. Dat was goed gezien, want het kapitaal dat gestoken zou zijn in televisie met behulp van |raai; ende schijven en spiegelracteren, zou, gezien in het licht van de hui- dige techniek, weggegooid geld zijn geweest. Maar nu is Philips dan toch se- dert enige tijd regelmatig met tele visie in de aether. Waarom h«>t zo lang duurde CvEZE uitzendingen drie avon- den in de week hebben de televisie-koorts onder de radio- amateurs opgewekt of doen toene- men, terwijl de daarover gelanceer- de berichten ook bij de grote massa de belangstelling heeft losgeslagen. Velen vragen zich thans af: „Wat is dat toch met die televisie? Zal het er dan eindelijk van komen en wat mogen wij er van verwach- ten?" Dat wij al meer dan 25 jaar wel radio-omroep hebben en nog geen televisie komt, omdat beiden pre- cies zoveel op elkaar gelijken als.. horen en zien. Het overbrengen van geluidstril- lingen gemoduleerd op een radio- golf is maar een simpele zaak ver- geleken met het overbrengen van door levende beelden uitgestraalde lichtreflexies. Klanken, het doet er weinig toe uit welke richting zij komen, wor- den als een geheel klankbeeld door de microfoon omgezet in electrische stroomstootjes, die de radio-draag- golf moduleren, in het ontvangtoe- stel opgevangen, van de drnaggolf gedemoduleerd, versterkt en door de luidspreker weer als een geheel klankbeeld weergegeven, waarin toch de afzonderlijke samenstellen- de klanken zijn te onderscheiden. Van een lichtbeeld Jean men ech- ter niet alle lichtreflexen dooreen gemengd als een enkele impuls op de draaggolf drukken. Hier dient elke lichtstraal precies op de plaats te staan, waar hij behoort. In het menselijk oog geschiedt dat door 'n mozaiek van zoiets als 5 millioen lichtgevoelige celletjes, die de licht- indrukken via zenuwen naar de hersens overbrengen. Bij de televisie moet het beeld dan ook punt voor punt worden af- getast door middel van een licht straal, sfraal naast straal, lijnen noemt men dat, totdat het gehele waarna proces van voren af aan opnieuw begint. Hoe meer lijnen, hoe beter beeld. Zo moeten minstens 15 beel den per seconde worden afgetast om een enigszins genietbaar levend beeld te geven. Philips werkt met 567 lijnen en 25 beelden per sec. Men begrijpt dat bij dergelijke razend snelle bewegingen, het ge- bruik van mechanische hulpmidde len niet ideaal is. Honderdduizenden lichtreflexies worden door een photo-electrische eel in electrische stroompjes omge zet en op de radio-draaggolf ge- drukt. Willen twee televisie-sta- tions elkaar dus niet in het vaar- water zitten, dan moeten zij draag- golven gebruiken, die millioenen trillingen uit elkaar liggen. Op de korte golf omroep-band tussen 200 en 600 meter bedraagt het verschil in frequentie „slechts" een millioen trillingen. Daar om- roepstations draaggolven gebruiken die 9000 trillingen van elkaar moe ten verschillen, is er in dit gebied plaats voor ruim 100 zenders, doch er zouden daarin nog geen twee televisie-stations zijn onder te bren- gen. Ziedaar de reden, waarom de televisie het moet zoeken in het ultra-kortegolf-gebied. Philips zend uit met frequentie van 63.250.000 trillingen, dat is een golflengte van ongeveer 4.8 meter. De handicap is nu, dat radio- golflengten beneden de 6 meter zich gedragen als lichtgolven. Zij volgen de kromming der aarde niet. Wat achter de horizon van de zender duikt kan dus niets ontvangen. Zelfs obstakels tussen zender en ontvanger, zoals heuvels en verho- gingeij in het landschap, grote ge- bouwen etc. zijn fnuikend voor de ontvangst. Slechts bij hoge uitzon- dering ontvangt men deze korte golflengten ook op afstanden van honderden kilometers. Men kan er echter geen staat op maken. Bij de huidlge Philips-televisie- zender mag men om deze redenen dan ook slechts rekenen op een werkingssfeer van ongeveer 40 km. In het Voedselvoorzieningsblad van 4 December 1948 zijn overname- prijzen voor slachtvee, t.w. runde- ren, graskalveren en nuchtere kal- veren opgenomen, welke gedurende de periode van 19 December 1948 t.m. 7 Mei 1949 zullen gelden. Deze prijzen zijn voor de runderen van klasse AA, A, B en C hoger dan welke in de overeenkomende pe- rioden van dit jaar golden, voor de CC- en D-klassen lager. Door de verhoging van deze prij zen voor runderen van de beste kwaliteitsklasse beoogt het bedrijf- schap de aanvoer van dit vee te stimuleren. Voor graskalveren en nuchtere kalveren zullen in ge- noemd tijdvak dezelfde overname- prijzen als tot nu toe gelden. De verhoogde overnameprijzen hebben geen invloed op de consu- mentenprijs voor rundvlees. Zou men ons gehele land met tele visie willen bestrijken. dan zouden daarvoor een groot aantal zend- of relay-stations nodig zijn. In de practijk ER zijn nog maar weinig televisie ontvangers in ons land en vrij- wel alien zijn gemaakt door radio- amateurs. Bij een der bekendste van dat gilde, zijn wij eens een avond op televisie-visite geweest. Deze amateur gebruikte een knaap van een kathodestraalbuis met een scherm van 16 bij 16 c.M. Alleen zo'n buis kost f 180. Uit financiele overwegingen wordt dan ook meestal de kleinere buis gebruikt met een scherm van ongeveer 6 bij 6 c.M. Dit „buisje" hangt echter ook nog zwaar in de radiobeurs met 75. Het beeld dat wij zagen was be- hoorlijk scherp en zonder flikke- ringen, vlekken of strepen. Klein, maar goed. Over het gebodene be- hoeven we niet te critiseren, Dat is alles nog experiment. Wat men echter wel leert bij zo'n uitzending is. dat het staren naar televisie de voile aandacht vraagt. Men kan niet. zoals bij de omroep een geweldig en oneindig blauwe Donau over zich heen laten rollen of een croner rustig uit laten kreu- nen en toch doorwerken. Bij de te levisie is het: kijk je niet, dan zie je niet. Dat zal het voor de televisie heel moeilijk maken om de aandacht te blijven trekken met uitzendingen uit het voile leven, want mocht de zendtijd gevuld worden met films, dan kan men zich beter een huis- kino aanschaffen en draaien wan- neer men wil. Voor de onlangs ingestelde tele- visie-commissie v0°r, de oorlog hadden wij er ook al een is dan ook een moeilijke taak weggelegd om een organisatie op touw te zet- ten, die bevrediging schenkt. Zon der de bestaande omroepen, waar- van de televisie een aanvullend onderdeel kan worden, zal men het hoogstwaarschijnlijk wel niet kun nen stellen. En waar de centen van-- daan moeten komen, dat weten wij niet. maar dat vraagstuk zal de heer Lieftinck gemakkelijk genoeg kunnen oplossen. J. v. d. W. Op 17 en 18 November 1.1. werden achtereenvolgens te Barendrecht, Utrecht, Geldermalsen en Zwaag demonstraties gegeven met de nieuwste types fruitsorteermachi nes, waarvan twee gelmporteerde en 2 Nederlandse modellen. Reeds op 31 Jan. werd te Utrecht een soortgelijke demonstra te gehouden met 2 fruitsorteer machines en een lopende band, om meer kennis te geven van en pro paganda te maken voor de machi nate sortering. Sindsdien heeft men de mogelijk. heden hiervan onderzocht en de oorspronkelijke modellen steeds meer verbeterd en de bruikbaar- heid er van hoger opgevoerd. De capaciteit werd belangrijk opge voerd, met als gevolg daarvan gro- tere modellen: 1215 meter. Ofschoon nogal eens gesmaald wordt op het 1 pet- Afzetfonds. kon juist hierdoor een 2-tal buiten- landse machines worden ingevoerd en was men in staat deze te ver- gelijken met de twee Nederlandse machines, welke op advies en met overleg van de werktuigkundiae van het Centraal Bureau, ir. A. W. .Tansen. in een betere uitvoering en met een grotere capaciteit werden gebouwd. En het dient terstond gezegd de Nederlandse machines heb- gui^fqagiaA azap uba slaol ap uaq zeer "gunstig doorstaan en konden door de Technische Commissie van bouwveilingen in alle opzichten worden aanbevolen. Bedoelde demonstraties werden gehouden in de veiling te Baren drecht en wel met het nieuwste Amerikaanse type, de Cutler; in de veiling te Utrecht met de Zwitser- se machine, de Vogel; te Gelder malsen met de 2 x dubbelwerkende machine van Nederlands fabri- kaat, de Wovebi en tenslotte te Zwaag, met de eveneens 2 x dub belwerkende fruitsorteermachine Westfriesland, fabrikaat N. Lange rijs te Westerblokker. Ter beoordeling van de bruik baarheid en het rendement van dit soort machines spelen behalve de deskundigheid en de hoeveelheid van het bedieningspersoneel nog verschillende, belangrijke fac- toren een rol, en wel: de meerdere of mindere mate van nauwkeurig- heid waarmede een machine de sortering uitvoert, zowel op groot- te als op kwaliteit; de mate van beschadiging van het fruit, de ca paciteit en lest but not least: de prijs welke er voor moet worden betaald. Betreffende de nauwkeurigheid kwam voornoemde technische com missie tot de conclusie, dat het Amerikaanse type goed werk le- vert; dat de Wovebi volkomen het vertrouwen in deze verdient, doch dat de Zwitserse Vogel nog wel het een en ander te wensen over- laat. Ten aanzien van de West- Inderdaad organisatie, want voor- dat een duif aan een vlucht kan meedoen, komt er wel het eeri en ander kijken. Wie aan de buitenkant er tegenaan kijkt, is maar al te gauw geneigd te denken aan een paar duiven, die op de een of andere manier naar het buitenland worden vervoerd, daar worden losgelaten en dan rustig terugvliegen. Jawel, er zijn in ons land ongeveer 44.000 postduivenhouders, die tezamen zo'n twee millioen duiven bezitten. En al die beesten moeten toch van tijd tot tijd deelnemen aan een vlucht. het Centraal Bureau van de Tuin- friesland (systeem verbeterde wij- kende band) luidde het oordeel, dat zij bij een goede bediening voor peren en appels (speciaal de hoge modellen) aan redelijke eisen vol- doet. Vooral voor peren kai) naar haar mening geen betere machine worden aanbevolen, terwijl door de mogelijkheid van het plaatsen der appels tussen de sponsrubberban- den, ook een bevredigend resultaat voor de meeste appels kan worden bereikt, zodat zij dan ook voor ve len fruitveilingen valt aan te beve- len- Wat de beschadiging betreft bleek dat deze alleen bij het Zwitserse model nogal tamelijk groot is, ter wijl hiervan bij de andere typen, dus ook van de Westfriesland hoe- genaamd geen sprake is. Ofschoon de feitelijke capaciteit in de practijk vanzelfsprekend sterk afhankelijk is van de grootte der vruchten en de kwaliteit van de te sotteren partij. werden voor de diverse modellen de volgende gemiddelden pb'r uur aangegeven: voor de Cutler 2—3000 kg.; voor de Vogel 1600—2000 kg.; voor de Wo vebi 2000—2500 kg.; voor de West friesland 3500—4500 kg., zodat deze hiermede dus aan de kop ligt- Voor de veilingen, die met een kleinere capaciteit kunnen volstaan kan de machine ook en tegen een evenredig lagere prijs in en- kelverband (SSnzijdig) worden af- geleverd. Tenslotte spreken de te betalen prijzen nog een belangrijk woord en moeten deze natuurlijk worden beoordeeld op basis van de hier- boven genoemde factoren. Het Amerikaanse tyne de Cutler komt op ongeveer f 16000,-terwijl men voor de Zwiterse machine de Vogel, waar ook een potsmachine aan verbonden is, f 14.000.zal neer moeten tellen; de Wovebi Nederl. fabrikaat kost f 10.700, terwijl de Westfriesland het doel voor f 6300, Al deze factoren in aanmerking genomen meende de commissie alle modellen te kunnen aanbevelen, met uitzendering van het Zwitser se type, althans in de huidige uit voering. Dit houdt dus in, dat onze Ne derlandse machines geenszins on der behoeven te doen voor de bui- tenlandse en dat de Westfriesland zelfs zeer goed uit de strijd is ge- komen. Dat is de sport van het duiven hou- den. Maar eer het zover is! Opleiding tot vlieger Onbekend met het feit, dat hij een wereldreiziger in de dop is, zit het beestje in zijn hok. Na 2 a 3 maan- den wordt Ijij meegenomen naar een plaats in de buurt, daar losgelaten en prompt vliegt hij terug. Dat gaat goed. De volgende keer gaat het verder en iedere keer weer verder, tot het de grens over gaat. Maar dan is de duif ook al een jaar. Als het examen in Belgie met gunstig gevolg is afgelegd, volgt na weer een jaar Frankrijk. En dat is wel het verste punt, het zuidelijke deel van Frankrijk. Een duif is namelijk in staat om ongeveer duizend kilo meter af te leggen, soms in de tijd van 24 uur. Voor de oorlog zijn wel eens vluchten van Rome of San Sebastian uit ondernomen, doch het aantal duiven, dat tenslotte weer in Nederland kwam, was slechts zeer miniem. Het eindstation ligt dan ook aan de voet van de Pyreneeen. En altijd komt de duif weer in zijn hok terug. Hoe? Dat is een vraag voor de man, die al zijn hele leven tussen de duiven zit, maar ook voor de geleerden, die nog steeds naarstig speuren naar de oplossing. Een Amerikaanse professor heeft er een verklaring voor gevonden. Overi- gens een, die voor de meeste mensen niet al te duidelijk zal zijn. Hij baseert zijn „stelling" op de werking van het aardmagnetisme en de rotatielijnen op het orienta- tievermogen van de duif. De prof nam proeven met duiven, die een uiterst klein magneetje onder de vleugels meedroegen. Die beesten kwamen niet op de goede plaats terug. Volgens de professor was het magnetisch orgaan, dat elke duif blijkt te bezitten, aangetast. Doch hoe het zij, het wonderlijke feit blijft bestaan, dat duiven altijd de weg terug vinden. Zelfs na jaren. Twee jaar geleden had een postduivenhouder enige exemplaren aan een kennis in een andere plaats geschonken. De bees ten kwamen steeds in het vroegere terug. Tot een van de duiven drie maanden geleden weer zijn ouder- lijke huis opzocht. Hij kreeg Victoria-cross Dat vermogen om het hok terug te vinden, heeft de duiven tot „oor- logsmateriaal" gemaakt. In de laat- ste wereldoorlog, waarin toch van de enorme vooruitgang op technisch gebied een dankbaar gebruik werd gemaakt, greep men ook terug op de duif. Er ging geen vliegtuig uit Engeland zonder twee of drie post duiven. Gebeurde er iets met het toestel, dan kwam meestal de duif in Engeland terug. Zonder het te beseffen, hebben zij zelfs een be langrijke rol gespeeld. Iemand uit Haarlem vond op zekere dag een doosje met een kleine parachute er aan. Er zaten twee duiven in. Toe- vallig kwamen de beesten in handen van iemand, die in staat was een foto van de door de Duitsers aan- gelegde versterkingen in IJmuiden in handen te krijgen. Met de dui ven ging de foto naar Engeland. Twaalf uur later volgde een bom- bardement op IJmuiden, zo hevig, dat zelfs in Alkmaar de ruiten tril- den. Is het te verwonderen dat er duiven zijn, die het Victoria-cross hebben ontvangen? En is het te verwonderen, dat de Diutsers doods- benauwd waren voor die kleine vliegers? Na de bezetting moesten de duiven worden gedood of inge- leverd. Ongeveer vierduizend beesten werden in dierenparken onderge bracht. In November of December 1944 werden 'practisch alle duiven naar Duitsland overgebracht. Op de beesten na, die door de Duitsers zelf werden gebruikt. Met de komst van de bevrijders, kwamen ook de duiven weer terug. Wat nog in ons land was, werd ver- deeld onder de houders, de Royal Air Force zorgde voor 3000 exem plaren en uit Belgie, waar men de duiven had mogen behouden, kwa men er eveneens honderden. Dat is ook de oorzaak, dat er op het ogen- blik nog niet veel „uitblinkers" zijn. Voor de oorlog waren er de gekende hokken met prachtige fokexempla- ren. Nu is men nog steeds aan het experimenteren met de buitenlandse dieren. Doch desondanks worden er in het seizoen weer tientallen vluch ten gemaakt. Niet met honderd of duizend duiven, maar met tiendui- zenden. Duiven gaan op stap Roosendaal, een van de verzamel- plaatsen, heeft het druk in de dagen van de vluchten. Uit Noord-Neder- land, Brabant en Zeeland komen de manden met duiven aan. Door eigen personeel worden de manden inge- laden. Elke Zaterdag gaan twee trei- nen van dertig wagons naar Belgie en Frankrijk. En in elke wagon gaan 50 manden met in totaal 1500 duiven. Een eenvoudig rekensom- metje toont, dat dus liefst 90.000 beesten de grens over gaan. En dat elke week. Vraag niet hoeveel pa- pieren daarvoor moeten worden in- gevuld. Niet alleen voor de dieren, ook voor het personeel, dat meegaat om de duiven te verzorgen. De beesten moeten tenslotte eten en drinken, waarvoor met elke wagon een ton water meegaat. Dit jaar is een proef genomen met het vervoer per vliegtuig. Zes K.L.M.- machines brachten de manden naar een plaats je in de buurt van Or leans. Ook de Aero-Holland interes- seert zich voor het vervoer. De mo gelijkheid is dus niet uitgesloten, dat het volgend seizoen eind April vangt dat aan ook van Ypenburg uit de duiven hun buiten landse reizen gaan ondernemen. En de duiven, die niet terug- komen! Ook dat gebeurt niet zel- den. Dit jaar waren 60.000 deel- nemers aan vluchten verdwaald. Doch het merendeel komt weer op de plaats van bestemming. De N.E.P.O. Nederlandse Postdui- venorganisatie komt op voor de postduivenbelangen, waarvan er een is het verstrekken van ringen. Jaarlijks worden ongeveer 900.000 ringen, voorzien van ge- boortejaar en volgnummer, uitge- geven. Wie een uitgeputte duif vindt, kan daarvan het bureau van de N.E.P.O. in Rotterdam mededeiing doen. Aan de hand van het volgnummer kan dan worden nagegaan waar de duif thuishoort. Het personeel van de N.E.P.O. heeft handen vol werk aan de orga nisatie van de duivensport. Maar ook de Spoorwegen, die extra „dui- ventreinen" laten lopen, de poste- rijen, die de correspondentie over de vermiste duiven krijgen te verwer- ken en allerlei andere instanties. Dat is de duivensport, die lang- zamerhand uitgegroeid is tot een „bedrijf", waarin niet alleen de „ge- wone man" zijn genoegen vindt, maar eveneens de doktoren, de jonkheren, de leraren en industrie- len zelfs de koning van Engeland. Hiermede vervullen wij de treurige plicht u kennis te geven dat na een kortstondige ziekte. na voorzien te zijn van de H.H. Sa- cramenten der Sterven- den in de ouderdom van 78 jaar is overle- den, onze lieve man, vader, behuwd- en grootvader, de heer J. H. MERKX Echtgenoot van C. M. Merkx-Buys Alkmaar, 5 Dec. 1948 Nassauplein 11. Alkmaar: C. M. Merkx-Buys L. Th. Merkx A L. L. Merkx- Baars Den Burg, Texel: C. Merkx C. W. Merkx-Bakker en kinderen De gezongen Uitvaart zal plaats hebben op Donderdag 9 Dec. des morgens te 9 uur in de kapel van de Pius- stichting, waarna de begrafenis te 11 uur van uit de Piusstich- ting in het familiegraf op het R.K. Kerkhof St. Barbara, alhier Rozenkransbidden 's avonds 7 uur in de kapel van het St. Elizabethziekenhuis Gevraagd voor terstond v. d. en n„ v.g.g.v., werk- ster aanwezig. Voor flinke kracht goed loon. Adres: MEVR. WRIGHT, Apollo- laan 191 Amsterdam. Tel. 95094 VOOR BEKWAME is er interessant werk bij Electrotechn. Bureau Langestraat 10 Alkmaar gevraagd door mevr. VAN DER SLUIS, Straatweg 344, Heiloo. Gevr per 1 Januari: een ARBEIDER of KNECHT goed kunn. melken en met de landbouw bekend. J. Eriks Wz„ Korteweg te 't Zand (N.-H.) Te koop: pl.m. 3000 kg. KRIEL. Jec de Wit, Ewijckskade, Anna Pau- lowna Tel: 393. (nicuw) Uit voorraad leverbaar: 26 x 2% 250 x 21 250 x 19 25 x 3 300 x 19 305 x 19 ..BRUNIE" HOORN PENSION aangeboden voor net persoon in ka- tholiek milieu te Alkmaar Br. no. 18765 bur. v. d. bl. Het eerst met het laatste nieuws is het Mieuw Noord- bollands Dagblad NA-UITREIKING De na-uitreiking van bonkaarten 901 voor levensmid- delen zal plaats vinden te Alkmaar (kantoor Oude- gracht 168): Voor inwoners der gemeente ALKMAAR op Donderdag 9 December 1948 van 8.4512 en 24 uur; voor inwoners van de BU1TENGEMEENTEN op Vrijdag 10 December 1948 van 8.45—12 en 2—4 uur. HANDELSKANTOOR vraagt voor spoe- dige indiensttreding met ervaring en zelfstandig kunnende werken. Aanbiedingen bureau van dit blad onder no. 18766 Penningmeester van de Bijzondere Raad van de St. Vincentiusvereniging te Alkmaar: A. H. J. JACOBSE, Kennemerpark 6, Postgiro 105019 Bij de ALGEMEENE FRIESCHE LEVENS- VERZ. MIJ en de GROOT NOORD-HOLL. VAN 1845 zal per 1 Januari 1949 een vaca- ture zijn voor een Naast het storten van een waarborgsom wordt vereist: onkreukbaarheid, ijver en ^oed^£ezondheid^Br^t^no^8759^)ur^v^i^Dl^^^ Voor SPOEDIGE INDIENSTTREDING gevraagd, wegens uitbreiding van zaken: liefst met ervaring in grossiersbedrijf. diploma boekhouden, leiding kunn. geven aan personeel. zakelijke aanleg; Mulo- of HBS-diploma; kennis van boek houden, kunnende machineschrijven; met goede kennis van motor, en in staat kleine reparaties zelf te verrichten. Sollicitaties (indien schriftelijk gesolliciteerd wordt dan vermelden op enveloppe welke let ter A B of C) aan L. MIEDEMA, Grossier Cho- colade en Suikerwerken, Noord A 71, SCHAGEN Telefoon 467 of 565 Hiermede deel ik U mede, dat ik op DINS- DAGMIDDAG. 4 uur, zal openen op de een. naar de eisen des tijds ingerichte Hopende het vertrouwen door vakkundige bediening waardig te mogen worden. Gediplomeerd Herenkapper Baansingel 14 Alkmaar O welke gehouden wordt VRIJDAG 10 DEC. 1948 des avonds om 8 uur in ,.De Rustende Jager" te Heiloo. Attractie: JAN LAN GENDIJK komt een causerie houden Steller dezer biedt aan een nieuw en geriefelijk op mooie stand in Ber gen N.H., voor hem die zijn boerderij, enig bouw- land geen bezwaar, aan hem wil verhuren. Ik ben genegen de gehele inven- taris over te nemen. Adrgs: J. DEKKER, Groe- neweg 11, Bergen. TEL. 3892 ALKMAAR bereikt U met regelmatige publiciteit in dagbladen met een grote oplage. Adverteert daarom in het Verandering van bedrijf! Verkavelen! U wilt zich een TRACTOR of MACHINE aanschaffen. Wij leveren uit voorraad vanaf Oudkarspel de Zeer speciale petroleum-motor met zijkop- kleppen, aftak-as, pouli, hefinrichting en vele technische verbeteringen. Laat ons DEMONSTREREN, wij leren U omgaan met motoren enz. LUN STKC CITE WEKK1"LAATS UlUhAKSm Telef. K 2260 323 Vakonderwjjzer Landbouwwerktuigkunde BOUWJAAR 19 3 6 Wegens verandering Te bevragen: LANGESTRAAT 68 ALKMAAR De STICHTING LAND. PROP. COMMISSIE van het voormalig verzet in Nederland presen- teert U op DINSDAG 7 DECEMBER a.s. des avonds te 10.30 uur, sensationele onthullingen: (normaalfilm) Kaartverkoop des avonds vanaf 7.30 uur aan de kassa. In het gehele land uitverkochte zalen. 99. De luitenant stond op. Wat was er nu weer aan de hand. Als een dolleman rende de rare speelkameraad van hem in een kijing om hem heen. Het publiek loeide en tierde. „Leve Mario Marto..,. Hiep, hiep, hiepDat begreep de luitenant. Stralend van plezier stak hij zijn lange arm in de lucht. „Hoeraaaa.riep hij en voor hij wist wat er gebeurde ging hij weer de planken over. Mario Morto boven op hem. „Oewaaai. gilde ons luitenantje, „hij kietelt!!" „Opstaan", hoorde hij weer roepen. Maar meteen ging hij weer de laagte in. Iemand had hem op zijn maag gestompt. Daar hield de luitenant niet van. „Niet slaan", schreeuwde hij, overeind krabbelend. „Pats.Iemand sloeg hem schijnbaar op zijn hoofd. De luitenant ging weer liggen. Dan had hij nergens last van, had hij gemerkt. Maar nu stond hij ook niet meer op. Beslist niet. Hij liet de scheidsrechter kalm uittellen. „Einde eerste ronde", kondigde een luidspreker aan. Het gejoel was niet meer om te harden. Nu de luitenant van zijn belager was verlost, kreeg hij weer plezier in het leven. Hij juichte dapper mee.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 6