Moli. Hatta,'n speelbal in handen van tegenwerkende krachten Kan Lieftinck de teugels meer laten vieren HET FRANSE KABINET WEER IN GEVAAR DE WERELD aw: s„™*rr »'t F t~,rn,r,*v'i„senv,rohe?- v_. van vandaag EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Oorlog of vrede in Indonesie Het Cong res Ministers in ons land teruggekeerd Sassen en Stikker denken verschillend maar zijn een in hun rapport Toch Jnpassing" van Djogja in interimregering? Koppelverkoop is verboden De P. v. d. A. en Indonesie Minister Marshall geopereerd Nederland verlaat conferentie ECAFE Oostenrijk vraagt Vredesverdrag Eet smakeiijk... Zwarte handelaars wil men schoonwasseri Interessante discussies in Tweede Kamer rondom de geldzuivering Kerstmis en Nieuwjaarsgroet F;r m Buiten God is 't nergens CniTICC l/onn AIISiAAAH I r^nii r .f. veili9 (Vondel) Pagina 3 Woensdag 8 December 1948 44e Jaargang No 11433 Kantorent ALKMAAR, Langestracit 42 A. tel adm. 2046, rod. 2047 K 2200; HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Kelzerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 R 2240 Verklaring Mr. Sassen KONINKLIJKE VERMELDING Voor 2 kanonneerboten Smokkelauto vervoerde 3000 deurknoppen WmM Ter besparing van dollars en om de Engelse boeren de werk- tuigen te verschaffen tot het produceren van meer voedsel, brengt de Nuffield Organisatie een nieuwe tractor op de markt, uitsluitend voor binnenlands ge- bruik. Een demonstratie met de „Nuffield Universal". te Karatsji Prof. Reuter tijdelijk burgemeester van Berlijn OMDAT REPUBLIEK ALS LID IS TOEGELATEN In Paramaribo heeft de gouverneur van Suriname, mr. Huender, de officiele opening verricht van de nieuwe triplexfabriek van Bruynzeel. In deze fabriek worden 750 man personeel tewerk- gesteld. Een kijkje door een der grote fabriekshallen. De laatste tijd worden in Delft nog al eens wol- handkrabben gevangen, die dan trouw bij de po litie worden gedeponeerd. De politie kreeg het ver- zoek van een dame, wo- nende op de Rotterdamse- weg te Delft, om haar de ze dieren te willen geven. Zij eet ze namelijk op. En ze beweert, dat het een delicatesse is. //- Eindelijk is men er toe overgegaan de gevaarlijke bocht in de Rijksweg Den HaagRotterdam bij Ypenburg te doen verdwij- nen. De weg wordt op het ogenblik verlegd, waardoor de bocht wordt recht getrokken. Op 1 Januari hoopt men het nieuwe weggedeelte in gebruik te kunnen nemen. (Van onze parlementaire redacteur). Gisteren heeft de Kamer een hele middag en avond besteed aan het wetsontwerp waarin de afwikkeling van de geldzuive ring wordt geregeld. Dit wil niet zeggen, dat de nog geblokkeer- de tegoeden nu binnenkort zul len worden vrijgegeven. Deed de minister van financien zulks, het vrije geld zou met milliar- den vermeerderen, waardoor gevaarlijke monetaire spannin gen zouden ontstaan. Daar wa ren alle financiele specialisten tiet ook wel over eens, strijd- vraag was vooral of de minis ter echter niet wat meer de teugels kon laten vieren dan hij nu, blijkens dit wetsontwerp, van plan was te doen. d" dit °°""k De Hoogovens op de film Loritz vrijgesproken Frifz Thyssen naar Belgie Boekhouder leefde op 120 milliard minder voor Franse defensie te grote voet VOOR ONZE JONGENS IN INDIE Wij stellen de gelegenheid open om in onze Indie-krant Kerst- en Nieuwjaars-groeten te plaatsen voor onze militairen in Indie. Ouders van die militai ren, welke geregeld onze spe- ciale Indie-editie ontvangen, kunnen deze groeten gratis plaatsen. Voor anderen zijn de kosten 12.50. Deze groeten worden in onze Indie-editie opgenomen voor zo- ver de plaatsruimte dit toelaat. Wij moeten met plaatsing reeds beginnen in ons nummer van 15 December. Daarna wor den groeten nog opgenomen in de nummers van 22 en 29 De cember. Men moet reeds opga- ven inzenden, opdat de adver- tenties over minstens drie num. mers verdeeld moeten worden. Zeer spoedige opgave is dus noodzakelijk. Nieuuu ASonnementsprlJs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 pei moand, Incluslef Incasso. Advertentle-tarief per edltle 16 ct per m.mN minimum f 2.50; In alle edltles 26 ct. per m.m, minimum f4.—famllle- berlchten 20 ct., resp. 30 ct per m.m. Bij contract belangrljke kortlng. Dlrecteur E. 0. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smlts, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. lanssen, 3. Toes. Bankrelatles: Noorderbank, Nederl. Credletbank A i. a Noordhollands DacrLlad HET FEIT VAM HEDEN nEEDS EERDER mochten wij er •V op wljzen, dat het aanstaanae tweede Congres van de Katholieke Volkspartij, te Utrecht te houden, het bewijs levert van een verheu- gende belangstelling voor de poll- tieke zaken in en door de Partij. Om het feit van het Congres-zelf, om de aard van de te behandelen on- derwerpen en om de wijze waarop ze behandeld zijn en beloven te zullen worden. Behandeld z ij n n.l. in de bro chures, welke de inleiders, als een soort prae-advies, vooraf aan hun onderwerp hebben gewijd. Dat is allereerst de cultuur- politiek, welke is ingeleid door een literair-verzorgd geschrift van Bernard Verhoeven die aan dichter- lijke taal breed he id van visie en gedegen practisch inzicht paart. Daar is ten tweede het geschrilt van mr. R. Hoppener over de Jeugd- politiek, dat o.i. minder d i e p op de kwestie ingaat, maar met zijn me- nigte van gegevens een goed stuk documentaire voorstudie genoemd zou kunnen worden. Er zal nog wel een en ander over in het midden te brengen zijn! Eindelijk verscheen, na vertra- ging wegens ziekte van de inleider, drs. G. Zeegers, juist gisteren het lijvige prae-advies over Industriali- satie. Een belangrijk geschrift, dat mls- schien eenzijdig zal worden ge noemd, omdat. het geheel uitgaat van het bevolkingsvraagstuk. Bit MINISTERS Sassen en Stikker, alsmede de heren Neher, +S gedelegeerde van het Opperbestuur, en dr. Blom, adviseur, zijn gisterenavond even voor negen uur met de Constellation „Franeker uit Batavia op Schiphol teruggekeerd. Ter begroe- ting waren aanwezig: de minister-president dr. W. Drees, minis ter Gotzen, de secretaris-generaal van het departement van bui- tenlandse zaken, mr. J. Lovink en mevrouw Sassen. Na hun aankomst stonden de ministers aan de in grote getale op- gekomen journalisten een kort vraaggesprek toe, waarbij minister lijkt ons juist gezien. Inderdaad: Sassen allereerst mededeelde dat de het gaat ten finale om het bevoi- Nederlandse delegatie van rnenine kingsvraagstuk, en de industrialisa- is, dat de besprekingen met de Re tie is daarvan een der aspecten. Het publikeinen op een punt waren ge- de be'vo kfn°gsaaanwaeJeen° aspect van Welke het Wenseli* ae pevoiKingsaanwas een aspect van een rapport aan de Nederlandse regering uit te brengen. „Wij ge- loven", aldus minister Sassen, „dat het bijzonder belangrijk is, dat tij- in ieder Seval voor 1 Jan. 1949 de wet ..Bewind Indonesia in overgangstijd" tot stand komt. Het voornaamste geschilpunt, dat aan het licht is gekomen tijdens de besprekingen, betreft de gezagsver- houding tijdens de interim-rege- ring", zei minister Sassen. de industrialisatie is. Men voele het verschil! Met de mogelijkheden van indus trialisatie houdt ook de internatio nale samenwerking, in het bijzon der voor ons de Benelux, verband. Maar ook in ander opzicht is deze samenwerking van grote betekenis. In economisch, in sociaal, in cultu red en in nog ander opzicht. De K.V.P. heeft bereids een vruchtbaar contact gehad met ka tholieke partijen in Belgie en Luxemburg en in andere Westeuro pese landen. Maar de ontwikkeling in de wereld drijft naar samenwer king en wij blijven niet achter, eer het tegendeel! Waarom is het nu zo van belang, dat het Congres een aparte avond I wijdt aan de Benelux en de Euro- pese samenwerking? Omdat ook ons katholieke volk de consequenties daarvan goed moet begrijpen. Hier staan inderdaad grote dingen op het spel, er zullen, vooral in economisch opzicht, offers gebracht moeten wor- I den, maar zeker niet door ons al- onderstreepte deze woorden met te zeggen: ,,Ik onderschrijf dit vol- komen." Minister Sassen verklaarde voorts dat tijdens het verblijf in Indonesie verscheidene malen overleg is ge- pleegd met de Federalisten, Het Kabinet zal beslissen of deze dele gatie zich op een later tijdstip zich wederom naar Indonesie zal bege- ven. Sprekende over zijn verklaring, afgelegd in Karachi, zeide Minister Sassen: „Men vroeg mij, of de on- derhandelingen een break down" hebben. Ik heb hierop ontkennend geantwoord." Tenslotte verklaarde de minis ter nog: „Het zal nuttig zijn, als de wet ..Bewind Indonesie in overgangstijd" wordt ingevoerd, deze een overgangsbepaling bevat, waardoor het mogelijk wordt de ..inpassing" van de Republiek in het interimbestel te vergemakke- Iijken en te bevorderen. Minister Stikker vnlde deze verklaring aan met op te merken: „Dit is bepaaldelijk in afwjjking met wat wij hadden mogen ver- wachten. Toen ik de vorige keer Batavia verliet. werd mij door de heer Hatta 'n Aide-memoire over- handigd over deze kwestie. Wij hebben de indruk, dat nn allerlei tegenwerkende krachten in de Republiek het Hatta onmogeljjk maken de essef.siele punten van zijn standpunt in zake de gezags- verhouding te handhaven." Minister Stikker zeide verder Wij zijn gedrieen naar Indonesie leen. De mate daarvan en het tempo I gegaan en denken bepaaldelijk over "'jl verscheidene feiten en gegevens verschillend. Ik meen echter te mo gen zeggen, dat wij het thans, wat betreft ons rapport aan de Neder landse regering, volkomen met el- kander eens zijn." Minister Sassen waarin, zal aan onze mensen nu eens goed duidelijk moeten worden gemaakt. Dat zullen, op de Zaterdagavond- zitting van het Congres, de heren de Schrijver, de bekende leider van de C.V.P. in Belgie, en de heer Serrarens, speciaal voor de moge lijkheden van de West-Europese Unie, doen. Het is goed, dat in de huidige internationale spanningen en bij het zoeken en tasten, soms naar gevaar lijke speculaties, een duidelijke lijn door de katholieke partij voor ka- tholiek Nederland wordt uitgestip- peld. Men kan allerlei goeds in het z.g. federalistische streven waarde- ren, en toch op goede gronden bijv. menen, dat van een algehele ophef- fing van de souvereiniteit geen sprake kan zijn. Het Congres het mag met ge- rechte trots worden vastgesteid dat de K.V.P. Zaterdag en Zondag in Utrecht houdt, behandeld een aantal binnen- en buitenlandse vraagstukken, die in betekenis ver uitgaan boven de vraagstukken, welke de laatste jaren aan de orde zijn gesteld. Wie, vooral als hij zich rekenen mag tot de ontwikkelde katholie- ken, met een eigen, zelfstandig oor- deel, in deze omstandighCden bui ten het eigen partijverband der ka tholieke staatkundige samenwerking blijft, moge eens overwegen, of dit, afgezien van allerlei andere, vaak bijkomstige overwegingen, nog wel langer verantwoord is. Het Congres zal een duidelijke taal doen horen, als de spreekbuis van een machtige staatkundige groep Nederlanders, zonder wie in en ten bate van ons vaderland, een redhtvaardige politiek van opbouw niet mogelijk is. Bij K.B. is de koninklijke ver- melding bij dagorder, toegekend aan H.M.'s kanonneerboten „Soem- ba" en „Flofes". De laatste tijd komt het verschijn- sel meer en meer voor, dat be- paalde schaarse artikelen slechts verkrijgbaar zijn indien tegeljjk andere artikelen worden gekocht, waaraan het publiek minder be- hoefte heeft. Zo worden hier en daar zeemle- ren lappen gekoppeld aan sponsen chocolade aan suikerwerk, advo- caat aan vruchtenwijn enz. In vele gevallen wordt dit zelfs openiijk aangekondigd. Het directoraat-generaal van de prijzen vestigt er de aandacht op, dat, terwijl koppelverkoop in het algemeen reeds verboden is, geval len waarin aan het publiek minder gewenste goederen worden opge- drongen, als ernstige overtreding worden beschouwd. De prijscontroledienst zal hier- aan in de naaste toekomst bijzondere aandacht besteden. Reeds zijn vele processen-verbaal terzake opge- maakt. De politie te Doetinchem heeft Dinsdagavond eSn auto aangehou- den, die een grote hoeveelheid smokkelwaar bleek te bevatten. Bij een ingesteld onderzoek bleek dat de auto drieduizend ijzeren deur knoppen vervoerde. De chauffeur, de cafehouder B. werd aangehou- den. Bij een onderzoek in zijn wo- ning, vond de politie nog een hoe veelheid sterke drank, die in be- slag genomen werd. KARATSJI, 7 Dec. (AP) Up doorreis naar Schiphol heeft minis ter Sassen Dinsdag in Karatsji ver- klaard, dat het verkeerd v/as te zeggen, dat de pogingen om de be sprekingen met de republiek over het dode punt heen te heTj>en mis- lukt waren. Minister Sassen wees er op, dat aangezien de besprekingen niet af- gebroken waren er geen sprake van was, dat het probleem in de aige mene vergadering van de V.N. be- sproken zou worden. Prof. Ernst Reuter, een der Iei- ders van de sociaal-democratische partij, welke gisteren heeft ge- wonnen tijdens de gemeenteraads- verkiezingen in Westelijk Berlijn, is door de WesteRjke gemeente- raad eenstemmig gekozen tot tU- deljjk burgemeester van Berlijn. Prof Reuter, die deze functie over- neemt van mevr. Louise Schroeder zal burgemeester blijven tot het midden van de volgende maand, wanneer de nieuwe Westelijke ge- meenteraad, die Zondag j.l. gekozen werd, zijn eerste vergadering houdt. Op een persconferentie te Batavia verklaarde de fractieleider van de Partij van de Arbeid, jhr. v. d. Goes van Naters, dat zijn partij thans tot de overtuiging is gekomen, dat de federalistische gedachte in de Indo- nesische deelstaten wel degelijk een levend idee is. Hem was gebleken, dat er ook voor de Ned. Unie in Indie verheugende belangstelling en sympathie bestaat, maar die Onie moet volgens de P.v.d.A, niet een „zware unie" zijn. (Waar zulk een reis naar de Overzaese Gebiedsdeien na zoveel tijd al niet goed voor is! red.) De Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, George Mar shall, heeft Dinsdag in het Walter- Reed-ziekenhuis te Washington 'n geslaagde nieroperatie ondergaan. Uit niet-officiele bron wordt vernomen, dat een van de nieren van de minister is weggenomen. Indien dit bericht juist is. zou 't betekenen, dat minister Marshall gedurende tenminste verscheidene weken zijn werkzaamheden niet zou kunnen verrichten. Zeven uur nadat de operatie had plaats gevonden, werd gemeld dat minister Marshall het nog steeds uitstekend maakte. In een door het ziekenhuis uitgegeven verklaring werd gezegd, dat zich geen compli- caties hadden voorgedaan. LAPSTONE, 8 Dec. (Reuter). De Nederlandse afgevaardigden In de Economische Commissie voor Azie en het Verre Oosten (Ecafe) hebben de conferentie van de Ecafe verlaten, nadat de Repu bliek Indonesia met 8 tegen 2 stemmen bjj 3 onthoudingen als mede-lid werd toegelaten. De leider van de Nederlandse delegatie, dr. H. C. J. H. Gelissen, had reeds verklaard, dat indien de Republiek zou worden toegelaten, de Nederlandse delegatie de hui dige zitting van de commissie zou verlaten. „De toelating van de Re publiek", zo zeide hij gisteren, „zou betekenen, dat de commissie er- kent, dat de Republiek verantwoor- delijk is voor de internationale be- trekkingen van Indonesie." Karl Gruber, de Oostenrijkse mi nister van buitenlandse zaken, heeft het kabinet medegedeeld, dat de Oostenrijkse diplomatieke vertegen- woordigers in Londen, Parijs, Mos- kou en Washington tegelijk nota's hebben overhandigd, waarin wordt verzocht zo spoedig mogelijk tot een vredesverdrag te komen ter be- eindiging van bezetting, waardoor Oostenrijk in vier zones werd ver- deeld, hetgeen een belemmering vormde voor het economische her- stel. De Ver. Staten hebben Oostenrijk er van in kennis gesteld, dat zij be- reid zijn de viermogendhede*be sprekingen over een Oostenrijks vredesverdrag te hervatten. Dit werd medegedeeld in een nota die Dinsdag op de Oostenrijkse le- gatie te Washington is overhandigd. PARIJS, 8 Dec. (Reuter) Het Franse kabinet zou hedenmiddag voor de derde dag bijeenkomen om te bepalen hoe de begroting voor het volgend jaar van 1200 milliard francs in evenwicht ge bracht moet worden. Ook moet het kabinet beslissen hoe de 700 milliard francs bijeengebracht moeten worden voor de Franse wederopbouw en -uitrusting. In parlementaire kringen en in de pers doen geruchten de ronde over gedwongen leningen, hogere belastingen en zelfs onenigheid in het kabinet, dat volgens een blad ,in gevaar" is. Volgens Reuter's correspondent in Parijs zijn de gematigde ministers in het kabinet, w.o. de minister van financien, Maurice Petsche, voor een amnestie voor belastingontdui- kers, zonder welke, naar zij menen, De voornaamste bepalingen in 't ontwerp zijn dat geblokkeerde re- keningen van duizepd gulden of minder omgezet worden in een op- tierekening, een rekening waarop de fiscus geen aanspraak meer maakt. Voor grotere bedragen blijft machtiging van de fiscus nodig. Van elke optierekening van particulie- ren kan vijf en dertig honderd gul den naar een beleggingsrekening worden overgeschreven. Dit bedrag blijft dan weliswaar geblokkeerd, maar men trekt er rente van. Voor N.V.'s en dergelijke gaat de wet- gever niet verder dan f 500.Het tegoed op een beleggingsrekening wordt overgeboekt naar een vrije rekening, zulks in vijf jaarlijkse gedeelten van elk twintig procent, met een minimum van f 300.— per jaar. Het eerste gedeelte werd reeds overgeboekt op 1 Juni 1948. het tweede Juni 1949 en zo vervolgens. Het enige wat men voorlopig met op optierekening geblokkeerde te goeden kan doen is het kopen van investerings- en beleggingscertifi- caten bij vadertje Staat, resp. ren- tende 3 en 3% pet. Om te voorko- men dat dit papier weer met de meeste spoed zou worden verkocht, waardoor naar het oordeel van de minister toch weer gedrang op de geldmarkt zou ontstaan, wenste hij tevens te bepalen, dat deze stukken geleidelijk, maar met de ruime spe- ling van binnen vijf jaar, verhan- delbaar zullen worden gesteld. De Kamerleden, die een poging wilden doen om deze regeling wat soepeler te maken, uitten verschil- lende wensen, die zich vrijwel in de amendementen Lucas (KVP) en v. d. Heuvel (A.R.) laten samen- vatten. Er zijn zakenmensen, die dermate door de blokkering van hun tegoed zijn gedupeerd. dat zij op dit tegoed een bankcrediet heb ben moeten opnemen. Bij amende- rnent wilde de heer Lucas het nu mogelijk maken, dat een dergelijk crediet met een tegoed van een ge blokkeerde optierekening kan wor den afgelost. Dit zou dus betekenen dat dergelijke geblokkeerde tegoe den practisch vrij worden gegeven. Verder wjlde de heer Lucas de rentevoet van de beleggingscertifi- caten bepaald zien op 3en dus niet op 3M pet. Van zeer verre strekking was het derde amende- ment Lucas, bepalende dat de ge dwongen van vadertje Staat ge- kochte stukken niet binnen vijf jaar doch reeds uiterlijk 1 Juni 1950 ver- handelbaar zouden worden gesteld. Wat dit punt betreft liep de heer v. d. Wetering (C.H.) nog met een ander plan rond. Hij wilde nog wat meer tegemoet komen aan de vrees van de minister, dat het door een te groot aanbod van dit papier drin- gen op de kapitaalmarkt zou wor den. Volgens hem ware dit te on- dervangen door de verhandel'oaar- heid van de stukken over een tijds- verloop van twee en een half jaar te verdelen, de helft dus van de tijd, die de minister zich had ge- dacht. Van de heer v. d. Heuvel (A.R.) waren er een drietal amendementen die merendeels kleinere wensen tot uitdrukking brachten. Het eerste ging echter nog vrij ver. Zoals reeds vermeld mag een bedrag van f 3500 van een optierekening naar een be leggingsrekening worden overge schreven. In een daarop volgende passage laat de minister echter nog een kleine mogelijkheid open, dat dit bedrag groter zal kunnen zijn, dan moet echter toestemming wor den verkregen van de Ned. Bank. De heer v. d. Heuvel wilde nu be paald zien, dat een dergelijk ver- zoek daartoe alleen in bijzondere gevallen zou kunnen worden afge- wezen. Een tweede amendement stond overschrijving van de ene optierekening naar de anderg voor. een derde amendement wilde de door de minister op aandrang van de Kamer geschapen mogelijkheid om met geblokkeerd tegoed voor bloedverwanten te kunnen betalen zonder meer stellen en niet enkel in bijzondere gevallen". geen investeringen mogelijk zullen zijn. De socialisten verzetten zich hevig tegen een dergelijk „schoon- wassen van zwarte handelaars". De vroegere minister van financien, Rene Pleven, zeide, dat 75 pet. van de duizenden bezitters van splinter- nieuwe Amerikaanse auto's in Pa rijs en de Riviera onbekenden waren voor de belastingambtenaren. De radicalen zijn voorstanders van grote bezuinigingen in de diensten van de genationaliseerde indus- trieen. Het Gaullistische blad „Ce Mar tin schrijft, dat „regiems altijd zijn bezweken onder de financiele crises, die zij veroorzaakten". „Het stelsel, dat Frankrijk naar de ondergang I voert, kan zich, ondanks alle ma noeuvres, niet handhaven". BRUSSEL. Twee communistische parlementsleden, die enige tijd ge- leden deelnamen aan demonstra- tie's tegen de film „Achter het ijzeren gordijn" is de parlementai re ontnomen. Zij waren door he; gerecht gedagvaard wegens mis- handeling, doch beriepen zich toen op Fun kamerlidmaatschap. JERUZALEM. Dezer dagen heeft I de minister-president van Israel de nieuwe militaire weg van Jeruza- lem naar Tel Aviv geopend, een zijweg van de herhaaldelijk door I zware strijd verwoeste hoofdweg tussen beide steden. Hierbij werd I tevens gewag gemaakt van het feit dat dezer dagen een aantal tanks en gevechtswagens werd vernietigd, die van Britse fabrieken bleken te zijn. LONDEN. Sir Alexander, de Brit se minister van defensie heeft als sterkte van de strijdkrachten opge- geven ongeveer 810.500 man. Voorts deelde hij mede, dat de sterkte van deze strijdkrachten over het jaar 1948 met ongeveer 300.000 man was verminderd. PARIJS. Terwijl de conferentie's overal voortgang vonden waren honderdvijftig brandweerlieden in actie, om een brand in het gebouw der V.N. ..palais de Chaillot" te blussen, die in een der conferentie- zalen vermoedelijk door kortslui- ting was ontstaan. Na korte tijd was men deze brand meester, waarna bleek, dat de zaal ernstige schade had opgelopen. BERLIJN. Vier Saksische indus- trielen zijn door een volksrecht- bank op beschuldiging van sabota ge ter dood veroordeeld. De advo- caat-generaal, die de beschuldigden niet had vervolgd werd eveneens ter dood veroordeeld. Deze rechter en twee der beklaagden konden echter naar de westelijke zone vluchten. Voorts werden hun goe deren verbeurd verklaard en de fabrieken onteigend. PARIJS. Een dag lang heeft de algemene vergadering der V.N. ge- Het rechtse blad ..L'Epoque" ver- wiid aan de besprekingen van een klaart. dat het opmaken van een begroting „op dit ogenblik alleen voorstel van de Zuid-Amerikaanse staten, om het Spaans als voertaal maar in theorie mogelijk is" Het de V-N- in te voeren. Eindelijk socialistische orgaan Le Popuiaire" werd dit voorstel aangenomen, na- betwijfelt het of de voorsestelde £at,vele afgevaardigden, o.w. de ..amnestie" het vertrouwen zou Nederlandse, het hadden bestreden, kunnen herstellen en voegt er aan 1d"nen^1J"1f1ngen d? uitgaven komen reorganisatie van ons fiscale stelsel. waardoor bedrog is uitge sloten". een oorzaak zou kunnen zijn van nog meer menings- verschillen over de juiste betekenis der teksten. Dezer dagen heeft de cineast Rudi Hornecker de laatste hand I gelegd aan een documentaire film over het hoogovenbedrijf te IJmui- den. Van deze rolprent, die de titel ..hoogovens" draagt. zal voor de vertoning in de bioscooptheaters 'n i verkorte versie van 12—15 minuten snapping na arrestatie, waarvoor worden gemaakt. De volledige ver- mj ae opgelegde drie maanden ge- I toning duurt drie kwartier vangemsstraf wordt geacht reeds uitgezeten te hebben tijdens het onderzoek. Alfred Loritz, ex-minister van Beieren voor de zuivering, aange- klaagd wegens oml^operij en zwarte handel. is door het gerechtshof te Muenchen vrijgesproken en uit de gevangenis ontslagen. Hij werd al leen schuldig verklaard aan ont- De Duitse groot-industrieel Fritz Thyssen, die enige' tijd geleden door de zuiveringsrechtbank van Bad-Koenigstein werd vrijgespro ken, is Maandag uit Duitsland naar Belgie vertrokken. Men meent. dat hij niet meer naar Duitsland wil terugkeren. Fritz Thyssen is 75 jaar oud. 1JARIJS, 7 Dec, (Reuter) Fran cois Mitterand. de Franse minister van Voorlichting, heeft na afloop van een bijeenkomst van het Fran se kabinet. bekend gemaakt, dat de militaire uitgaven in Frankrijk ver- laagd zullen worden met ongeveer 120 milliard franc. „De begroting zal in evenwicht gebracht worden, dank zij een aantal verlagingen van de civiele uitgaven", zo voegde hij eraan toe. Door valsheid in geschrifte en het veranderen van bankgirobiljet- ten wist de 32-jarige Haagse boek houder H. A. van D. zich in het tijdvak van September tot Novem ber van dit jaar een bedrag a f 67.250.toe te eigenen van de stichting waar hij werkzaam was Van dit geld kocht hij een Chevro let a f 13.000 en een radiotoestel voor een bedrag van f 1500. Na deze transacties leek het hem beter naar Noorwegen uit te wijken. Op 1 December keerde hij terug naar Nederland. verkocht zijn Chevro let en kocht er een andere wagen voor in de plaats. De politie kwam hem op het spoor en toen van D. wederom naar Noorwegen de wijk wilde nemen werd hij door Haagse rcherche te Bentheim in Duitsland aangehouden en door de Britse be- zetfingsautoriteiten aan de Neder landse politie uitgeleverd. f 30.000 kon aan de stichting worden terug- gegeven. De beide wagens en het radiotoestel konden in beslag wor den genomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1