Na de koek: de gard! S.S.-man nam deel aan executies SCHOONHEIDS SALON Mevr. Kalksma-Plas Joe Louis ALKMAAR EN OMSTREKEN T Y P E N I S T E N Ol I 8 INSTITUUT t,GLOBE" 75 jaar geeist Minister Lieftinck deelt mede: Onvoorzichtige motorrijder Laatste nieuv/s v Marktberichten PAG. 2 N1EUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 8 December 1948 DE WEG NAAR DE HEL Filmavond oud-illegale werkers Abonnements- voorstelling 34 CORRESPONDENT! E Kunsfcrificus met rare pracfijken DONDERDAG 9 DECEMBER OPENING VAN ONZE Modeme inrichting, nieuwste apparaten voor algehele behandeling. Medisch gediplomeerd schoonheidsspecialiste TELEF. 4453 ALKMAAR HOOGSTRAAT 4 WIJZIGING VAN DE RENTE- POLITIEK ONAANNEMELIIK EXTRA BOTER voor banketbakkers in de grote steden. NIWIN-filmjeeps te Middelburg MEERVOUDIGE KAMER: Het inkomen van Prinses Wilhelmina Boze piqueur sloeg zijn paard Nederfander lief zich fof Duifser nafuraliseren Franse handelsmissie naar Indonesie OVER ZIIN TEGENSTANDERS Oud-Burgemeester werd oplichfer K.N.V.B. 4e klasse A Marktoverzichf Purmerend WEERSVERWACHTINC Twee ex-O.V.W.-ers op hef inbrekerspad Dinsdagavond vonden vele oud- illegale werkers uit Alkmaar en omgeving elkaar in het Victoria- theater, waar de Stichting Lan- delijke Propaganda Commissie van het Voormalig Verzet in Ne- derland voor de oud-illegale wer kers, de ex-politieke gevangenen en belangstellenden de Belgische verzetsfilm „De weg naar de Hel" vertoonde. Alvorens de film op het witte doek verscheen, sprak de heer van Leur uit Utrecht een welkomstwoord, waarin hij het gemeentebestuur dank zegde voor de toestemming, de film te mogen draaien en vooral de directeur van het theater, de heer C. de Lange, die de zaal en de stioom geheel gratis ter beschik- king stelde, zodat de hele recettte ten goede kon komen aan de So- ciale Commissie van Samenwerking Oud-illegale Werkers. De heer van Leur verdeelde de illegalen in drie groepen: de echte helden van het verzet, die desnoods hun leven offerden en die wij nooit mogen vergeten; voorts de Septem- ber-artisten, de ,,elleboog-werkers zoals hij ze noemde, die toen de kansen keerden nog even lieten zien hoe goed ze wel waren en tenslotte de Mei-ridders, die ook nog, des noods met boter op het hoofd, een kansje waagden om voor vol te worden aangezien. We mogen niet vergeten, dat het verzet in al zijn geledingen, georga- niseerd en individueel, ons land honderdduizenden doden heeft ge- kost. „Er werd, in Londen reeds, veel beloofd, maar wat is er van terecht gekomen?" aldus de spreker. Hij wees op het politie-apparaat, dat tijdens de bezetting zwak was, waarvan velen onze gevangenen naar de kampen en de gevangenis- sen vervoerden. Gelukkig waren er ook velen met ruggegraat, waaraan ons land en ons volk veel te danken hebben. Maar de fouten, ze werden volgens de heer van Leur bijna alien in hun rechten hersteld, Spreker besloot met de woorden: „We willen geen wraak. we zijn christenen en Nederlanders, we willen gerechtigheid. Maar men moet niet teveel van ohs vergen en niet verlangen, dat we nog eten en kleding op gaan halen voor de Duitsers". In dat verband wees spr. nog op de Duitse dank voor de hulp in de jaren 19141918, die wij aan- geboden kregen in de vorm van' de verraderlijke overval op 10 Mei 1940 en in de vorm van het bombarde- ment op Rotterdam. Tot slot werden de aanwezigen aangespoord zich aaneen te sluiten en zich op te geven bij de Federale Raad van het Verzet. waarvan het secretariaat gevestigd is aan de Waalstraat. 75 te Utrecht. Voorts werd de oproep van de Stichting 19401945 om steun onder de aan- dacht van de aanwezigen gebracht. De film zelf vorderde bijna twee uur de aandacht van de overvolle zaal en gaf in het eerste deel een beeld van het werk der verzetsbe- weging in Belgie, dat zich in de Ardennen afspeelt. Door verraad van een gluiperige koster. een rol die uitstekend werd getypeerd. komt een grote afdeling van de „Witte Garde" in Buchenwalde te recht, waar wij kennis maken met het rampzalige leven der slacht- offers van de nazi-terreur. Dezen laten de moed niet zakken en beu- ren, elkaar op om met de wapens van de geest, die altijd en overal de overwinning behalen, verder te strijden. Het werd een realistisch. boeiend relaas, dat ons vervult met afkeer en doet gruwen, maar toch niet diep ontroert. Daarvoor zijn de dialogen te lang en komen er te veel onwaarschijnlijkheden in voor. niet gauw en dat kan zijn nut heb- !n ieder geval, vergeten zal men ben. Er zijn tal van prachtige momen- ten, zoals de sc£ne met de dwaze gevangene bij de Goethe-eik, de boom die sterft tegelijk met het Derde Rijk; de opname van een schilder in het kamp, hetgeen de opmerking van een andere gevan gene uitlokt, met een blik op het portret van Hitler: ..Weer een schilder er bij." De overval op het treinconvooi is zelfs zeer suggestief weergegeven. Overigens een werk voor mensen met sterke zenuwen en niet voor de jeugd geschikt. Het Amerikaanse blijspel, dat voirge week door de Haagse Co medie voor de Berger Kunstkring gespeeld werd, werd gisteravond voor de abonnees van het Gulden Vlies gegeven. Ditmaal speelde Ida Wasserman de rol van mrs. McKin- ley, welke rol in Bergen door Vera Bondam als gast vertolkt werd Na hetgeen wij in ons nummer van Zaterdag over stuk en spel zeiden, kunnen wij ditmaal kort zijn. Het geheel werd een vlotte op- voering, waarin Laseur, Retel en Jos. van Loon vooral groot aandeel hadden. In het tweede bedrijf, na het opkomen van Elly Bakker als Lily, viel er een inzinking te con stateren, welke maar met moeite hersteld werd. Overigens moet het ons van het hart, dat het al was het dan een vrolijk lachstuk niet prettig aan doet, als de spelers zelf aan het lachen slaan. Ook de grime was niet in alle opzichten goed verzorgd. Overigens heeft het publiek zich kostelijk geamuseerd om deze Ame rikaanse klucht en hadden de artis- ten van de H|agse Comedie een hartelijk applaus in ontvangst te nemen. Er. O INBRAAK In de nacht van Zondag op Maan- dag is ingebroken bij een familie wonende aan de Wilhelminalaan. Toen men na afloop van het heer- lijk avondje thuis kwam, ontdekte men dat er ongewenste gasten wa ren geweest, die zich door het ver breken van een ruit toegang tot de woning hadden verschaft en een herencostuum, regenjas, een bedrag van f 70.— en wat kleinere ge bruiksvoorwerpen hadden meege nomen. GROTE HOEVEELHEID MEEL VERDWENEN Te Alkmaar is aangehouden een aldaar gevestigde meelhandelaar die in zijn bedrijf een tekort had van ruim 100 ton importbloerm Hij kon hiervoor geen verklaring geven en is overgebracht naar het H.v.B ONVOORZICHTIGE ZAKENMAN Gisteravond heeft een aulobe- stuurder zijn wagen geparkeerd aan de Bierkade, doch daarbij vergeten de portieren af te sluiten. Toen hij rond den uur terug kwam, ontdekte hij dat een grote bruine koffer met ceintuurs van allerlei soort, alsmede een cartonnen doos met kragen voor damesjaponnen, gemaakt van echt Zwitsers en Brussels kant, ver- dwenen waren. Tevens mist de on- fortuinlijke auto-eigenaar nog een tas met toiletartikelen. SCHAKEN VVV 2 speelde een uitwedstrijd tegen MSC in Den Helder. VVV verscheen met 3 reservespelers, hoewel dit geen handicap was, want die scoorden 50 pet. De totaal-uit- slag was 64. Zondag 12 December ontvangt VVV 1 VAS 1 uit Amsterdam voor de KNSB, aanvang 11 uur, in het Wapen van Heemskerk. Belangstel lenden zijn welkom. De gedetailleerde uitslag was als volgt: MSC 2—VVV 2 SmitJ. Vink J. P. BommelF. Helder J. M. KoningD. Appel Sr. J. MarsmanJ. Boon A. MulderJ. S. Groenewoud 1—0 J. v. Veer—A. F. Haksteen 0—1 J. NoordeloosA. Vis 10 J. GeusH. J. C. Dageelt y2 S. F. v. AmersfoortJ. Korsman 1—0 C. J. BoschF. J. Hoi 01 0—1 1—0 1—0 6—4 VAN WIE IS DE HOND? In St. Pancras werd een jonge herdershond gevonden, die blijk- baar met iemand mee kwam lopen. Op het politiebureau te Alkmaar zijn hierover inlichtingen te ver- krijgen. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER De Meervoudige Kamer te Alk maar deed gisterenmorgen de vol- gende uitspraken: W. G., Egmond aan Zee (zeden- misdrijf): zes maanden voorw. en 60.— boete. A. L. van der S., Heiloo: vrijge- sproken. H. D. uit Alkmaar (diefstal): acht maanden voorw. met 3 jaar proef- tijd en onder toezichtstelling van de R.K. Reclasseringsvereniging. J. W. uit Alkmaar (diefstal): 7 maanden gevangenisstraf met aftrek preventief. A. H. O. uit IJmuiden (het ver- nietigen van bescheiden): 6 maan den met aftrek. H. A. M., Amsterdam, laatstelijk te Heiloo (diefstal): zes maanden met aftrek, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis. J. J. R. uit Alkmaar (diefstal): zes maanden met aftrek preventief. P. P. uit Alkmaar (diefstal): zes maanden voorw. met drie jaar proeftijd. G. J. B. uit Harenkarspel (zeden- misdrijf): twee jaar met aftrek pre- ventieve hechtenis. P. J. J. V. (zedenmisdrijf): een jaar en tien maanden gevangenis straf met aftrek preventief. C. M. uit Alkmaar (diefstal): werd verminderd toerekeningsvatbaar verklaard en zal ter beschikking van de regering komen na afloop van de straf: zes maanden met af trek. J. H. V. uit Heiloo (verduistering) zes maanden voorw. met drie jaar proeftijd. Onder toezicht gesteld van het Ned. Genootschap tot Reclas- sering. Leer bij Verdronkenoord 59 ALKMAAR (Advertentie) AUTOBOTSING Gisteravond vond op de Heilooer- brug een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. Een wagen die uit de stad kyvam en rechts van de weg reed, kwam ondanks remmen in botsing met een uit Heiloo ko- mende auto, die links van de weg reed. Beide wagens werden ernstig beschadigd', doch persoonlijke onge- lukken kwamen niet voor. Een kraanwagen van de fa. Met heeft een der wagens weggesleept. De andere kon op eigen kracht een garage opzoeken. Protesterende lezers in Heiloo en Egmonden, waarom schrijft u zo geheimzinnig? Waarom niet met ons in verbinding getreden? Intussen zijn wij het in beginsel met u eens. Herhaling zal worden voorkomen. RESTAUR ATIE-COMMISSIE VERGADERDE WARMENHUIZEN. Het Be- st.uur van de Stichting Restauratie Ned. Herv. Kerkgebouw met toren was een dezer dagen in vergade- ring bijeen. In deze vergadering werd tevens door notaris P. de Boer uit Schagen de gewijzigde Stichtingsacte gepasseerd. Hierna kon de gewone vergadering voort- gang vinden, De heer No'bel uit Lutjewinkel wensle eer) klein voor- woord in het uit te geven boek- werk opgenomen te zien, waarin het bestuur dank bracht; aan twee werkers der commissie die tot de tot standkoming der restauratie zoveel hebben bijgedragen en nog bi.jdragen. Dit vond voile instem- ming. Het ligt in het voornemen dat indien de architect de heer De Meijer de plannen gereed heeft di rect met de restauratie te begin- nen. In elk geval in het komende voorjaar als zijnde de beste tijd cm een dergelijk werk aan te van- gen. Verheugend noemde notaris Pinxter uit Schoorldam het dat reeds van verschillende kanten bii- dragen worden ontvangen voor de restauratie hetgeen op zijn post.re- kening 42606 werd gestort. Deze gevers werd door de voorzitter dank gebracht. Nadat besloten was de folders zo spoedig mogelijk te verzenden, kon voorzitter de heer K. Wit de vergadering sluiten. CON ZELO-NIEUWS WAARLAND. Uitslagen: Con Zelo II—Koedijk II 2—0; Winkel 4- Con Zelo III 4—2. Het tweede speelde thuis tegen Koedijk II en wist deze wedstrijd te winnen met 20. Con Zelo is direct in de aanval, maar Koedijk werkt goed weg. Con Zelo blijft steeds in het offensief, doch doel- punten blijven uit. Tien minuten voor de rust maakt Koedijk een overtreding in het strafschopgebied de toegestane penalty wordt door Kees ingeschoten 10 en hiermede breekt de rust aan. Na de rust het- zelfde spelbeeld. Con Zelo is over- wegend sterker en na 10 min. weet Con Zelo de stand op 20 te bren gen. Koedijk laat zich echter niet ontmoedigen en probeert de eer te redden, maar dit lukt niet en met Con Zelo in de aanval komt het einde. Het derde. dat naar Winkel moest om daar Winkel 4 te bekampen, kreeg een 42 nederlaag te slikken ST. NICOLAAS OP SCHOOL BURGERBRUG Ook op de St. Jozefschool is de goede Sint ver- schenen. Vanuit het warmere Zui- den gekomen, nam hij zijn intrek in de pastorie. Om kwart over negen verliet hij het witte gebouw en begaf zich naar de wachtende schare. Zijn onaf- scheidelijke en arbeidzame Pedro was hem voor gegaan. De heilige man zette zich, werd welkom geheten en weidde zich toen aan de kinderen. Ook de hoogste klassen betrok de Sint in zijn ge- sprek en hij prees ze om hun rus- tige houding. Daarna begon de Sint met het uitdelen van zijn geschenken. Elk kind mocht naar voren komen. en ging met een cadeau in de hand weer blij zitten. Ook enige ouders waren tegen- woordig op deze feestmorgen. Des middags hebben de kinderen van de hoogste leerjaren voor het eerst geexperimenteerd met hun filmstrookprojector, die ze door het ophalen van oud papier ..bijna" bij een gespaard hebben. Het toestel gaf een prima beeld en het experi- i ment viel zeer in de smaak. Een Nederlandse SD-er, de 33- jarige D. Tiepel uit Amsterdam, die in het najaar van 1944 deel uit- maakte van het SS-commando, dat te Limmen en aan de Harddravers- laan te Alkmaar Nederlandse ge vangenen fusilleerde, stond gisteren voor het Bijz. Hof terecht. Hij was een willoos werktuig ge weest in handen van de Duitsers. Reeds op 20-jarige leeftijd sloot hij zich aan bij de NSB, doch in 1940 bedankte hij, omdat hij zich ten achter gesteld vond hij de z.g. Mei- kevers in de beweging. Onder invloed van zijn pleeg- vader meldde hij zich 8 Juni 1940 als een der eersten bij de SS, waar- mee hij dus in Duitse dienst trad. Na verblijf van een paar jaar in Duitsland kwam hij bij de Sipo in Nederland, waar hij gevangenbe- waarder werd in de Weteringschans en Amstelveenseweg. Volgens ge- tuigenverklaringen was hij een schappelijk bewaker, die wel -eens voedsel en briefjes voor gevange nen smokkelde. Een der getuigen. die dit bevestigde. moest echter ook verklaren, dat hij door verdachte geslagen was. Erger was dat hij viermaal deel had uitgemaakt van een SS-com mando, dat weerloze gevangenen bij wijze van represaille moest fusil- leren, o.a. te Limmen en Alkmaar. In Limmen werd hij op zijn ver- zoek belast met de afzetting; in de andere gevallen werd hij direct bii de afzetting ingedeeld. Er lag in het dossier echter een verklaring van de beruchte SD-er Maarten Kuiper (die onlangs te- rechtgesteld is), dat verd. bij een executie aan de Amsteldiik tot het vuurpeloton behoorde. Dit werd door verdachte ontkend. De Sipo-man Golder, die 't vuur peloton te Limmen commandeerde. verklaarde, dat verd. gevraagd had niet te behoeven te schieten. De procureur-fiscaal vond al had verd. dan geen deel uitgemaakt van de vuurpelotons en slechts voor de afzetting had zorg gedragen hem mede-schuldig aan deze oor- logsmisdrijven. Waar het hier ern- stige feiten betreft, is een zware straf op z'n plaats; derhalve eiste de procureur 15 jaar gevangenis straf. De verdediger kon slechts cle- mentie pleiten in verbarid met de omstandigheden van verdachte. Uitspraak over 14 dagen. Gedurende geruime tijd maakte de 50-jarige kunstcriticus en restau rateur van schilderijen van S., ver blijf houdende in hotel Hamdorf te Laren. er te Tilburg zijn werk van bij kunstbezitters restauratieop- drachten te verkrijgen. Vooraf werd een prijs voor de te verrich- ten werkzaamheden overeengeko- men. doch later kregen de op- drachtgevers bericht, dat een be- langrijk hogere prijs in rekening moest worden gebracht. Tal van klachfen kwamen deswege bij de politie binnen. Bij verschillende in- gezetenen wist de man voorts geld te lenen, waarvoor hij dan schilde rijen als onderpand gaf. Later wist hij zich onder valse voorwendsels weer in het bezit van de schilde rijen te stellen. Er werd tegen van S. proces verbaal opgemaakt we- gens oplichting. IN DE TWEEDE KAMER heeft minister Lieftinck in antwoord op de discussies in zake de geldzuive- ring o.a. medegedeeld, dat het fa- taal zou zijn, in zake de geldzuive- ring nu van koers te veranderen, of het tempo te vertragen. De minister kondigde een nieuwe machtiging aan, welke bij nota van wijzigingen zal worden medegedeeld en welke uitsluitend zal zijn in het belang van de betrokkenen. Spr. wil intussen alleen particuliere be- langen ontzien. als het gemeen- schapsbelang daardoor niet wordt geschaad. De rentepolitiek thans ombuigen acht spr. niet juist. De minister verklaart tenslotte van mening te zijn, dat er geen en kele reden is om de rente der be- leggingscertificaten te verhogen. Een voorstel om deze te brengen van 3 1/4 op 3'/. pet. zal hij onaan- nemelijk moeten verklaren. De minister deelde na repliek nog mede. dat het Kabinet hem gemach- tigd heeft het onaannemelijk uit te spreken ten aanzien van rentever- hoging. (Advertentie) (Van onze Haagse correspondent) Tegen Kerstmis zullen, naar wij vernemen, de banketbakkers en de zgn. gemengde bedrijven een extra toewijzing boter ontvangen. In totaal wordt 130.000 kg boter voor deze verstrekking beschik- baar gesteld. Deze hoeveelheid is echter te klein om alle bedrijven te laten profiteren. In aanmerking komen de grotere steden. De voorkeur van het publiek om margarine op de bonnen te kopen heeft er toe geleid, dat aan ban ketbakkers alsmede aan de zgn. ge mengde bedrijven een extra ver strekking boter ter beschikking kan worden gesteld. Deze verstrek king zal tenminste 25 kg bedragen. Zij is gelijk aan een derde van de normale 12-weekse toewijzing, af- gerond op 25 kg. In de week van 12 tot 19 December a.s. zullen de toewijzingen worden uitgereikt. Niet alle bakkers komen voor 'n verstrekking in aanmerking. Aan gezien de partij te klein is om iedere banketbakkerij en ieder ge- mengd bedrijf van de 130.000 kg te laten profiteren is de voorkeur ge geven aan de distributie van deze extra boter in de grote steden. Hieronder worden o.m. gerekend: Den Haag met inbegrip van Rijs- wijk, Voorburg. Wassenaar, Rotter dam. Amsterdam, Utrecht. Den Bosch, Enschede. Hengelo, Tilburg, Brede en Maastricht. Als eerste van de elf provinciale hoofdsteden heeft Middelburg be- zoek gehad van de acht filmjeeps, die door grote bedrijven ten be- hoeve van het amusement van de militairen op buitenposten in In donesia zijn geschonken. Nadat de jeeps een rondrit door de stad haden gemaakt, werd op de Markt. een door vele bijgewoon- de demonstrate gegeven. Voor de Meervoudige Kamer van de Alkmaarse Arrondissements- rechtbank stond ten tweede male Haring C. A. J." op het matje, die in de afgelopen zomer met een mo tor met zijspan gevaarlijke kunsten had uitgehaald op de weg van Castricum naar Zee. Volgens getui- genverklaringen, die op de eerste zitting al waren afgelegd, zou hij tot tweemaal toe op een groepje wandelaars zijn ingereden. De eer ste keer kon men zich' tijdig uit de voeten maken, de tweede keer ech ter reed de jongeling, waarsehim- lijk wat afgeleid door een mando line- of guitaarspeler, die met zijn instrument zwaaide en schietbewe- gingen maakt, op de groep in en verwondde daarbij een wandelaar. De officier van Justitie was van mening hier met een geval te doen te hebben. waarvan men rustig kon spreken van poging tot doodstraf. Hij eiste 150 boete subsidiair 50 dagen en intrekking van het rij- bewijs voor de duur van een jagr. Mr Schuurman, die ook de vo- rige keer deze zaak verdedigde. wees er de rechtbank op dat het hier een toevallige samenloop van omstandigheden gold. De marche- rende rij, waarin de aangeredene liep, was meer een ongeordende troep, waarvan de meeste leden zingend en springend langs de weg liepen. De verdediger was van me ning dat deze vrolijke mensen be- ter hadden gedaan op het voetpad te blijven en haalde een voorbeeld aan waarbij een motorrijder, die te Amsterdam een voetganger op de weg had aangereden, werd vrijge- sproken. Verdachte is te laat uit- geweken, en is afgeleid door de schietbewegingen van de guitaar speler, Daarom vroeg pleiter I ij- spraak of een zeer gennge straf. Slecht opgelet. Jacob van der M. uit Heiloo was gewoon iedere dag zijn vrachtwa- gen, een vierwielige platte kar, uit zijn garage te rijden. Daarbij moest hij de wagen via het rijwielpad de weg op manoeuvreren. Het ging want op een gegeven dag botste juffrouw W. L. Z. tegen de wagen aan, juist op het moment, c'lit del1 het rijwielpad bereikte. Het geval, dat zich op de 21ste September had afgespeeld, en waarbij genoem- de juffrouw zodanig was verwond, dat zij zes weken lang haar werk zaamheden niet kon uitoefenen, werd voor de President van de Alkmaarse arrondissementsrecht- bank Dinsdagmorgen gerecon- strueerd. Het bleek wel dat zowel de juf frouw als van der M. beter uit hadden moeten kijken. Voor ver dachte pleitte dat hij de schade zo wel aan de fiets als die, welke ge- leden werd door derving van sala- ris, geheel had vergoed. De Offi cier van Justitie eiste f 50 of 20 dagen. Rentezegels met slechte rente Jacobus H. M. Z. was in dienst bij de metaalwarenfabriek van Hulstkamp en had daar het beheer over de rentekaarten-administratie van de Raad van Arbeid. Hii moest geregeld zegels kopen, welke hij op de kaarten plakte. maar de ver- leiding om meer te kopen dan no- dig was. en meer geld ervoor uit te geven, althans dat gaf hij voor, was toch te machtig. Hij gebruikte het geld, dat hij zodoende over- hield. om uit te gaan. naar de bioscoop nog wel, waarvan hij be- paalde figuren zeer vereerde; om snoep te kopen en om sigaretten te roken. De verdediger Mr. Berk- houwer. vroeg clementie voor zijn client die hij een slappe figuur achtte en hoopte, dat de straf vflor- waardelijk zou zijn in verband met de a.s. dienstplicht van verdachte, waarvan hij een heilzame uitwer- king verwachtte. De officier eiste voor deze zaak acht maanden met aftrek. De vryheid benauwde hem Petrus J. M. D. had een hele tijd in Arnhem in de gevangenis geze- ten. daarna was hij naar een beter oord, de Stichting St. Willibrordus te Heiloo gegaan, waar hij belast blijkbaar niet altijd even gesmeerd, werd met het opknappen van de tuin van de rector, een best baantje dat hij nog had kunnen hebben als hij niet op zekere dag de benen had genomen. Voor de rechtbank verklaarde hii dat het hem op de duur toch te benauwd werd in dat betrekkelijk vrije oord, hij nam een fiats weg en in Amsterdam ver- kocht hij deze voor f 55.De offi cier van Justitie was over het ge val niets te spreken. Maar al te veel wordt van de voorrechten, die verpleegden in de gestichten nog genieten. misbruik gemaakt. Som- mige zittingen beginnen echte Heiloo-zittingen te worden. Als men de bijzondere zorg, die er aan dergelijke gevallen wordt bestevd niei waardig is, moet de straf maar volgen. Daarom eiste de officier negen maanden bijzondere strafge vangenis. Hendrik G. uit Rotterdam, die een fiets had gestolen en volgens een psychiatrisch rapport vermin derd toerekeningsvatbaar was, hoorde zes maanden gevangenis straf tegen zich eisen. Geld voor de kermis. Wubbo B. uit Wieringen had in de jaren '46,'47 en '48 verschillen de geldsbedragen, varierende van f 10.tot f 1300.in de wacht ge- sleept. Hij deed dat eigenliik zeer eenvoudig, stapte ergens binnen, lodisde nortemonnaie of porte- feuille, die ergens lag en stapte weer doodgemoedereerd naar bui ten. Vooral Barsingerhorn was zijn operatieterrein, Het ging lang goed maar op een gegeven moment kwam de zaak. bij een diefstal, aan het rollen en B. biechtte daarna al zi.in daden op. Het bleek een net werker te ziin, over wien gunstig werd geoordeeld. De dri.jfveer tot deze verkeerde handelwijze was het fsit, dat zi.in vrouw veel geld aan kon, schulden maakte en het huishoudgeld niet goed wist te beheren, Om de gaten wat te dichten, was B. er dan op uit getrokken met het noodlottige gevolg. dat hij Dinsdag voor de rechter stond. De officier van Jus titie, die nog eens naging hoe een en ander in zijn werk was gegaan. bracht naar voren dat B. het geld gebruikte voor reisjes en om naar de kermis te gaan, hij vroeg der halve een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek. Mr van Hil- ten schetste de huishoudelijke om standigheden van zijn client die er volgens hem de voornaamste oor- zaak van waren dat verdachte de verkeerde weg was opgegaan. In een thans verschenen wetsont- werp wordt voorgesteld het inkomen uit s Rijks kas van H.K.H. Prinses Wilhelmina der Nederlanden te be- palen op f 400.000 per jaar, waarbij aansluiting is gezocht bij het jaar- lijks inkomen, dat volgens de grond- wet na het overlijden van haar ge- maal wordt' genoten door de doch- ter des Konings, die de vermoede- lijke erfgenaam is van de Kroon. Johannes van L. maakte voor de groene tafel zeker geen sympa- thieke indruk door de lafhartige manier; waarop hij het ten laste gelegde ontkende. Op 23 Septem ber was hij in Enkhuizen, waar hij als pikeur met een paard had meegedaan aan de paardenrennen. Zijn paard had echter verloren en Johannes meende daar een reden in te zien om zijn paard maar eens bij te werken met de zweep. Dit werd echter door twee getui gen gezien; die nu voor de Poli- tierechter verklaarden, dat dit geen straf meer was maar louter en alleen een mishandeling. Hij had het dier niet geslagen maar afgeranseld, zodat het van pijn wild begon te steigeren. De Offi cier van justitie, mr. Holsteyn, vond dit verre van t°elaatbaar en eiste f 100.of 30 dagen en 1 maand voorw. met een proeftijd van 2 jaar, Mr. Alblas was het hier niet mee eens. Hij vond deze overtreding wel zo ernstig, dat een gevangenisstraf hier absoluut op zijn plaats was te achten. Dien- tengevolge werd van L. dan ook veroordeeld tot 1 week. Twaalf inwoners van Enkhuizen stonden gisterenmiddag op de rol. Ieder van hen moest voorkomen voor de overtreding van de veror dening op de heffing van honden belasting. Slechts een van de twaalf was verschenen met ge volg, dat al deze zaken als ha- merpunten konden worden behan- deld. Tegen Maarten K.. Jan Br., Jan Sm„ Pieter en Wiebe de Bl., Jan Fr„ Jan Kr.. Jacob St., Leen- der* Enfe K. en Pieter B werd elk f 12.— of 6 dagen geeist. De uit spraak was conform. Johannes V. uit Utrecht en Jo hannes Jacobus G, uit Den Haag hadden kolen weggenomen: elk f 20.of 10 dgn.: Cornelia Maria van der G. uit Hoorn had .twee badhanddoeken weggenomen f 25 of 10 dgn,: Paulus Jacobus P. uit Breezand had bij een dokter een spaarpot. een broche en een vul- pen weggenomjn: f 40.of 20 de.. 3 mnd. voorw met een proeftijd van 3 iaar en onder toezicht van de R.K. Reclassering afd. Alk maar; Petrus Gerardus Sch. uit Breezand had een jongetje op pijn Hike manier aan zi.in oor getrok ken: f 10.of 5 dgn.: Cornelia Maria van der V uit Ursem had een andere dame op smerige ma nier uitgescholden: f 50.— of 25 dgn. en 1 mnd. voorw. met een proeftijd van 2 jaar; Jan K. uit Breezand had de Riikspolitie be- ledigd: f 60.of 20 dgn.; Jan B en Jan P. uit Houtigehage hadden in de Wieringermeer bonen ge stolen f 40.of 20 dgn. Dinsdag stond voor het bijzonder gerechtshof te Den Bosch terecht Martin Jacobs van origine Neder- lander, liet zich in 1940 naturalise- ren als Duitser, en kwam als zo danig, na oproeping, in Duitse mi- litaire dienst als commandant van een troep Duitse soldaten. Hij maakte zich schuldig aan plunde ring en roof van goederen der bur- gerbevolking in Boxmeer en om geving. Vele malen stal hij radio's, kledingstukken, rijwielen, levens- middelen, sieraden en geld. Verdachte werd er verder van beschuldigd G. M. Thijssen, als zuster verblijvende in het gasthuis „H. Hart" te Boxmeer, te hebben vermoord. De tenlaste gelegde moord kon echter niet wettig be- wezen worden. De advocaat-fiscaal mr. F. Baron van Voorst tot Voorst eiste tenslotte achttien jaren met afrek van voorarrest. Tijdens het uitreiken van onder- scheidingen aan een aantal Neder landers, hoofdzakelijk hoofdambte- naren van departementen, heeft de ambassadeur van Frankrijk de heer Jean Riviere verklaard dat binnen- kort een Franse handelsmissie naar Indonesie zal vertrekken, om aldaar betrekkingen aan te knopen. Voorts herinnerde hij aan de goede han- delsrelatie's die er momenteel tus sen Frankrijk en Nederland be- staan, waarbij de marydenjkse waarde van de wederzijdse handel nog nooit een dergelijk bedrag heeft bereikt Joe Louis heeft zijn lijstje opge maakt van de tien beste boksers die hij in zijn loopbaan ontmoet heeft. Het ziet er als volgt uit: 1. Billy Conn (eerste wedstrijd), 2. Jim Braddock, 3. Max Baer, 4. Tommy Farr, 5. Max Schmeling (eerste wedstrijd), 6. Joe Walcott, 7. Arturo Godoy, 8. Bob Pastor, 9. Jack Sharkey en 10. Tony Galento. Al deze boksers zijn in de afge lopen elf jaar door Louis uitgesia- gen, hetzij in de eerste wedstrijd. hetzij in de returnmatch, hetzij in beide wedstrijden, met uitzondering van Tommy Farr die maar een keer tegen de wereldkampioen uitkwam en toen het voile rondental duurde. Billy Conn kreeg de ereplaats op grond van zijn prestatie van Juni 1941 toen hij beter bokste dan Joe Louis en in de 13e ronde op pun- ten voorstond. Hij liet zich toen tot ..vechten" verleiden en werd prompt uitgeslagen. Dezer dagen komt hij nog eens tegen Louis uit in een demonstratiepartij over zes ronden. Louis sprak nog met lof over Baer. Braddock en Farr. Zijn nederlaag tegen Schmeling, de enige die hij als professional heeft geleden, weet Joe Louis aan zorgeloosheid aan zijn kant. „Het was mijn eigen schuld" zeide hij, „want we hadden u Duitser onderschat". Naar men zich herinnert werd Louis in 1936, toen hij 22 jaar was, door Schmeling in de 12de ronde k o. geslagen. Het was zijn 28sta wedstrijd als professional. Twee jaar later, toen hij inmiddels we reldkampioen was geworden, nam hij wraak,door Schmeling in enkele minuten zo toe te takelen dat de Duitser als een wrak uit de ring werd gedragen. De handelaar in bouwmaterialen H. B. Haukes te Ubbergen, ex-bur- gemeester van Kekerdom, werd Dinsdag wegens oplichting van een financierings-maatschappij door de rcehtbank te Arnhem veroordeeld tot een gevangenisstraf van 12 maanden, waarvan 6 maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De eis luidde 12 maan den, waarvan 5 maanden voorw. Doordat zowel het ANP als de Sportkroniek de uitslag van de op 28 November jl. gespeelde wedstrijd Vrone-Schoorl foutief doorgaf (Vro ne won deze wedstrijd met 53) moet in de stand van de 4e klasse de volgende wijziging aangebracht worden: Vrone 11 2 2 7 W'waard 11 2 2 7 6 Schoorl 11 2 0 9 LSVV 11 1 1 9 Het aanbod van rundvee viel nadat we reeds weer December schrijven niet tegen. maar de le vering van vette koeien loopt nu wel af, daar de laatste weidekoeien van dit jaar er wel geweest zijn en dit is wel de algemene gedach- te, dat bet aanbod van stalkoeien de eerste weken niet groot zal zijn daar er hier in de streek niet veel gemest wo-rdt. De meesten houden het op de melkerij aan. Dit kan men het best ontdekken aan de verse melkkoeien. Hoe traag deze handel ook gaat, de prijzen blijven vrij vast en men zag er dan ook niet veel goede gebruiksbeesten onder. De beste worden wel voor het buitenland opgekocht. Het zelfde beeld krijgt men al te zien op de geldekoeienmarkt; daar is nog wel aardig aanbod maar de meeste voldoen niet aan de vraag daar de meeste kopers naar melk kijken. In de beste kalfpinken was nog wel iets te doen, maar met de graskalveren was he) een stille boel. En in de gebruiksstieren was het geVeel hopeloos, zo weinig vraag, dat men er geen notering van kon maken. Ook op de wol veemarkt was het heel stil, trots dat het aanbod heel klein was, ge beurde er voor het leven maar heel weinig en de prijzen beginnen^ nu over het geheel de leveringsprijzen te benaderen. Op de bckken- en geitenmarkt was voor de slacht zo wel als voor het leven maar weinig vraag, Beter was het op de biggen markt. Reeds in de vroegte toen het aanbod nog niet te groot was, was er een vlugge gang en later toen de aanvoer nog al aanhield belemmerde dit de handel niet en de prijzen waren hoger dan de vo rige week. De paardemarkt was weer stug. Ook kon men niet zeg gen, dat op de pluimveemarkt met een klein aanbod de handel zo druk was. Medegedeeld door het K.N.M.I, te De Bilt, geldig tot Donderdagavond: ZACHT VOOR DE TIJD VAN HET JAAR! Meest matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Verander- Ujke bewolking met hier en daar enige regen. Weinig ver- andering in temperatuur. Chinese regeringstroepen hebben Dinsdag Tsjosjien, ten Zuid-Westen van Peiping, aan de spoorlijn naar Hankou prysgegeven. De uitspraak van de Raad van Cassatie in de zaak-Rauter, die op 15 December zou plaats hebben, is tot een nader te bepaien datum uit- gesteld. Op grond van een ingesteld on- derzoek naar de oorzaak van de ontploffing aan boord van de stoomboot Kiangya, die Zaterdag jl. voor de haven van Sjanghai met 3000 passagiers in de Iucht vloog, zijn er verdenkingen gerezen van sabotage. Omtrent het lot van een 2000 passagiers heeft men nog geen zekerheid. Tot nu toe zjjn ongeveer 400 lijken geborgen. Voor de Arnhemse rechtbank stonden Dinsdag terecht twee ex- oorlogsvrijwilligers, de Arnhemmers J. J. en L. C„ die op 16 October j.l. hadden ingebroken in een mo- torkledingmagazijn te Arnhem en daar leren motorkleding hadden weggenomen. De inbraak werd ontdekt en ze werden achtervolgd door de Arnhemse politie, die J. in het been schoot, zodat hij kon worden gearresteerd. C. werd enkele dagen later gegrepen. De officier mr. de Vries zou een zware straf gewenst achten, ware het niet, dat beide verdachten in Indonesie voor het vaderland goed werk hadden verricht. Hij eiste voor ieder der verdachten een jaar gevangenis met aftrek. waarvan 5 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Uitspraak over 14 dagen. PURMEREND, 7 Dec. Totaal aantal dieren 1854. Totaal 476 stuks runderen: 85 vetter koeien, levering; 191 geldekoeien 345540, handel: matig; 82 melkkoeien 415 825, stug; 77 pinken 275450, kalm; 24 stieren, geen handel; 18 gras kalveren 150250, stil; 85 nuchtere kalveren, levering; 30 vette var- kens, levering; 725 biggen 45—75, vlug; 400 stuks: schapen 5885 en lammeren 4255, stug; 94 bokken en geiten 1570, stug; 54 paarden 225—700, stug. Pluimvee: 3100 oude kippen en hanen (witte en rode 33.25; 700 idem blauwe 3.50 3.75 per kg; 400 hennen 69; 650 jonge en oude eenden 35; 650 ko- nijnen 212; 125 ganzen 1418; 14 zwanen 18—23; 200 kalkoenen 14 18 per stuk. AVENHORN, 7 December. 420 kg spruitkool 1938, 31500 kg witte kool 2.505, 12150 kg rode kool 7 9.30, 35300 kg gele kool 6—6.30, 650 kg Chinese kool 4.3011.40, 8200 kg uien grote maat 6.407.50, gewone maat 7.407.50, drielingen 5.40, nep 6.70—7, 30400 kg bieten I 6—7.10, id II 4.504.60, 200 kg witlof I 38 —39, id II 27—31, 31750 kg peen II 5.50—5.60, id III 4.50—4.70, id IV 2.80—4. GROOTEBROEK, 7 December. 3500 kg aardappelen, noordelingen 5.70, blanke eigenheimers 4.30, sou venir 4.80, 40000 stuks bloemkool I 36—58, afw. 21—38, stek 2—5.30, 6500 kg gele kool 6—6.10, 16000 kg groene kool 67.70, 5000 kg witte kool 46, 1000 kg rode kool 7.80 10.80, 250 kg boerenkool 6.30, 14000 kg bieten 66.40, 11000 kg uien, gr. grof 6.707.70, drielingen 5.90—6,10, nep 10.8011.20, 275 kg spruiten 10 —46, 1600 kg andijvie 7.2015.40, 2000 kg peen II-III 4.605.50. BEVERWIJK, 6 December. An dijvie 831, bloemkool 521, bos- peen 1327, waspeen 819, sprui ten ,gesch. 45—68, id .ingesch. 25 50, prei 710, boerekool 720, gr. kool 79. rode kool 7—10, blomend, gele 614, breekpeen 46. kroten 57, uien 68, knollen 513. NRD. -SCHARWOUDE, 8 Dec. 2500 kg aardappelen:; Ysselster 4.80 Bevelanders 4.40; 10.000 kg rode kool 7—9.90; 12.000 kg groene kool 67.30; 4000 kg gele kool 66.50; 9000 kg uien 6.70—7.50; 110.000 kg Deense witte kool 56, Succes witte kool 5; 4000 kg andijvie 16.80- 25.50. WARMENHUIZEN, 8 Dec. 1000 kg uien 7.40; grove 7.30; 2500 kg peen 4.505.50; 400 kg andijvie 16,20 —17.10; 22.000 kg gele kool 6—7; 87,000 kg rode kool 7—9.60; 28.700 kg witte kool 56. LANGEDIJK, 8 Dec. 14.000 kg rode kool 7.409.50; 12.000 kg gele kool 6—6.10; 29.000 kg groene kool 7—7.40; 76 000 kg witte kool 6; 4600 kg andijvie 18.3026.40; 4700 kg bieten 66,70; 3600 kg uien 6.80 7.70: 1600 kg witlof I 28—37; II 24—29.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2