0,0RLOG OF VREDE IN INDONESIE? Dreigt een nieuwe pandemie? Smirnoff blijft voortaan op de grond MEDINOS RADIO REGERING TERUGHOUDEND DERODEPAARDEN In kringen der Verenigde Naties verwacht men binnen enkele weken het Griep in 1918 eiste in ons land 50.000 slachtoffers tegenover Europese beweging 'P Dertig jaar na de „Spaanse griep" Ruim dertig jaar als vlieger gediend Zei U iets? Delegatielid P. A. Kerstens neemt ontslag Het kan ook anders Maria's dag NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensda 8 December PAG. 3 WASHINGTON IS TELEURGESTELD TRAM BOTST TEGEN VRACHTWAGEN Chauffeur gedood hip IV-1 R.I. heeft in de omgeving van Lahat een grote oefening gehouden, waarbij rekening werd gehouden met alle mogelijk heden, die zich ook in het veld kunnen voordoen. Hier zijn de jongens bezig een kali over te steken. De „weapon-carrier' wordt op de rubberponton geschoven. Lt.-kol. Bouwman, de com mandant van IV-1 helpt zijn soldaten een handje. i 1 |E „BRITISH MEDICAL ASSOCIATION", de Britse artsenver- eniging, die 45.000 leden telt, acht het mogelijk, dat de we- reld opnieuw een grote griepepidemie tegemoet gaat, zo heeft een woordvoerder dezer vereniging aan Reuter meegedeeld. De Britse medische deskundigen verwachtten het uitbreken der epidemie reeds enige maanden geleden, zo voegde hij er aan toe. regering toont geen Victor Csornoky terechtgesteld EEN VAN DE OUDE GARDE De over de gehele wereld be- kende KLM-gezagvoerder Iwan Smirnoff, de man, die met Piet Soer, van Beukering en Gros- veld in 1933 in recordtijd de Kerstpost van Nederland naar Indie vloog en, eveneens in re cordtijd, de voor Nederland be- stemde post naar het moeder- land bracht, heeft besloten op te houden als gezagvoerder van de K.L.M. te vliegen. Prinses Elizabeth van Engeland en Haar echtgenoot hebben een dubbeldekkertaart aanvaard als geschenk bij de doop van hun pasgeboren zoon, die over en kele weken zal geschieden. Het wordt een nationale taart: de onderste verdieping wordt ge- maakt door studenten uit Man chester, de bovenste door de Londense Club van De Drie Wijze Apen. Weer andere stu denten uit Londen leveren de marsepein en een bakker uit Sheffield zal voor het ijs zor- gen. Elizabeth Money van de Apenclub aan het mengen van de ingredienten. /AN OFFICIeLE ZIJDE werd medegedeeld, dat de heer P. A. Kerstens, die met de heren Albarda en Bruins Slot deel uitmaakt van de Nederlandse delegatie naar de vijf-landen- studiecommissie, welke te Parijs een studie maakt van het vraagstuk der Europese eenheid, te kennen heeft gegeven niet longer als Nederlands vertegenwoordiger te zullen optreden. In zijn plaats zal de heer P. J. S. Serrarens, lid der Tweede Ka- mer en secretaris-geheraal van het Internationaal Christelijk Vakverbond, worden aangezocht. Voorts is prof. mr. R. Kranen- burg, oud-hoogleraar te Leiden en voorzitter der Eerste Kamer der Staten-Generaal benoemd tot plaatsvervangend lid der Ne derlandse delegatie. VALSE BANKBILJETTEN VAN HONDERD GULDEN School onder sporttribune Familietwist Er wordt tegenwoordig veel gesproken en ge- schreven over jeugdver- wildering en jeugdbalda- digheid. In schrille tegen stelling hiermee is het ge- drag van een aantal Vlis- singse jongens, die op hun eigen manier Sinter- klaasfeest tot geef-feest maakten. Zij verzamelden bij ouders en kennissen oude flessen in en ver- kochten deze. Van de op- brengst kochten zij ge- schenken, waarmee zij zieke buurtbewoonsters en kameraadjes verrasten. V.. 377. c. V65<$ FEUILLETON Uit het Deens vertaald FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH NEW YORK, 7 Dec. (Aneta) A. M. Rosenthal schrijft uit Parijs in de New York Times van 7 December: ,.In kringen van de Verenigde Naties verwacht men, dat het antwoord op de vraag: oorlog of vrede in Indonesie? binnen enkele weken zal worden gegeven, nu de besprekingen tussen Nederland en de Repu bliek volgens de berichten op niets zijn uitgelopen. Sommige der gedelegeerden op de vergadering te Parijs vrezen, dat de laatste hoop op een spoedige overeenstemming en de mogelijk- heid, dat een militaire actie kan worden vermeden, thans ver- dwenen is. De Indonesische delegatie, die zich sedert September te Parijs bevindt, zal daar tot het nieuwe jaar blijven, omdat zij gelooft, dat de Veiligheidsraad in een spoedzitting zal wor den bijeengeroepen om de situatie in Indonesie in beschouwing te nemen. Het bericht over het afbreken der besprekingen te Kaiioerang werd in genoemde kringen der V.N speciaal met ernst beschouwd in licht van de kort geleden door de commissie voor goede diensten ge geven waarschuwing, dat deze be sprekingen waarschijnlijk een laat ste poging van partijen waren om te komen tot een het gehele veld be strijkende overeenstemming. Het sombere rapport van de C.v.G.D, bevatte weinig hoop tot een spoe dige overeenstemming. De leiders der voornaamste delegaties te Pa rijs, die bezorgd waren over de ver. strekkende consequenties van een oorlog in Indonesie, hebben bespre kingen gevoerd met vertegenwoor- digers te Parijs van beide in het geding betrokken partijen. De zaak, waarom het geschil thans in hoofdzaak draait, is de moge lijke instelling van een interim- regering voor de Verenigde Sta- ten van Indonesie. Het Nederlandse parlement heeft zijn goedkeuring gehecht aan de instelling der interim-regcring per 1 Januari, doch woordvoerders van Republikeinse zijde hebben er op gewezen, dat welke regering voor Indonesie ook, welke thans in het leven wordt geroepen, kan worden gebruikt als een werktuig tegen de Republiek en zij beschul- digen er de Nederlanders van, tot dit doel in Indonesie marionetten- staten te hebben gesticht. Volgens deze Republikeinse zegs- lieden zullen door middel van deze staten de Nederlanders, als de Ver. Staten van Indonesie thans zouden gaan functioneren, in staat zijn, om hun gezag te blijven uitoefenen. Scheuring in het kabinet Onder het opschrift: „Scheurmg in het Nederlandse kabinet gemeld" vervolgt het artikel: Gemeld wordt, dat de Indonesische kwestie in het Nederlandse kabinet tot een scheuring heeft geleid. Naar verluidt, dringen vele der Neder landse i politieke leiders aan op het instellen van de Verenigde Staten van Indonesie, in dier voege, dat voor de Republiek de gelegenlield openblijft om naderhand toe te tre- den. Deze Nederlandse staatslieden zouden de mening zijn toegedaan, dat een vreedzame oplossing langs de weg van onderhandelingen voor het ogenblik niet is te bereiken. Maar volgens hier ontvangen be richten zouden vooraanstaande per- soonlijkheden in de PvdA ten sterkste zijn gekant tegen een nieuwe politionele actie. De hoop, dat het niet tot een mili taire actie zal komen, is gebaseerd op twee mogelijkheden: ten eerste, dat diegenen onder de Nederlandse politieke leiders, die voor een voort- zetten der onderhandelingen zijn, en dan tevens voor een uitstel van de instelling der interimregering, de overhand verkrijgen en ten tweede: dat neutrale mogendheden beide Dinsdag om ongeveer 11 uur is de tram van de N.Z.H., welke_ om 10.40 uit Den Haag naar Leiden vertrok bij de halte Rozenrust on der Leidsendam in botsing geko- men met een vrachtauto, die vanaf een langs de trambaan gelegen boerderij de rails wilde oversteken. De bestuurder van de vrachtauto, de heer Remmerswaal uit Leidsen dam, werd op slag gedood. De auto werd totaal vernield, terwijl de. tram aan de voorzijde werd be- schadigd. Het tramverkeer naar en van Den Haag werd geruime tijd gestagneerd. partijen ervan zouden kunnen over- tuigen, dat bij een hervatting der vijandelijkheden meer te verliezen is dan te winnen. In de Verenigde Staten van Ame- rika is men, zo wordt gezegd, ernstig bezorgd over de mogelijkheid, dat een oorlog in Indonesie, gepaard gaand met een mogelijke ineenstor- ting van de regering van Tsjang Kai Sjek, het politieke beeld in het Verre Oosten zou kunnen wijzigen ten gunste van de Sovjets. Bij deze ongunstige mogelijkheid komt nog een andere: als in Indo nesie de Nederlanders in een oor log worden gewikkeld, kan dit een ongunstige invloed hebben op de stabiliteit van hun positie als een hoeksteen in de Westeuropese Unie". Tot zover de New York Times. Ook de ..Washington Post" van 7 December wijdt onder de tltel „De mislukking van de bespre kingen in Indonesie is een slag voor de Verenigde Staten" aan de situatie in Indonesie een artikel, waarin wordt gezegd, dat „het be richt van het afbreken der bespre kingen tussen de Indonesiers en de Nederlanders de hoop, die daarvan in Amerikaanse politieke kringen werd gekoesterd, de bo- dem heeft ingeslagcn. Het officiele Washington, dat ge- durende meer dan een jaar pogln- gen in het werk heeft gesteld om partijen tot een overeenkomst brengen, was door het Maandag ontvangen nieuws teleurgesteld en verslagen. Intussen doen andere hier ontvan gen berichten vermoeden, dat de Nederlanders de deur voor een mo gelijke overeenstemming in de toe komst niet hebben gesloten. Xoen minister Sassen Batavia verliet, zeide hij: „De mogelijkheid bestaat, dat de Nederlandse delegatie weder naar Indonesie zal terugkeren", en toen hem de vraag werd gesteld of hij nog optimistisch was, voegde hij er aan toe „dat hij altijd optimistisch is". •'v .is-: DONDERDAG 9 DECEMBER HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws en ochtendconcert, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.05 Balkan-klanken, 9.35 Kinderkoor, 9.45 Schoolradio, 1U.UU Orgel, 10.45 Vocaal ensemble, 11.00 De Zonnebloem, 11.40 Schoolradio, 12.00 Angelus,„ 12.03 Pianoduo, 12,30 Weeroverzicht, 12.33 Strauss' wal- sen, 13.00 Nieuws, 13.25 Alt en piano, 14.00 Orkest, 14.30 Traviata van Verdi, 15.00 Alma Musica, 15.25 Gra- mofoonmuziek, 15.30 Vocaal kwar- tet, 16.45 Balletsuite, 17.00 Jeugd- journaal, 17.30 Piano, 18.00 Sans Souci, 18.45 Problemen, 19.00 Nieuws 19.45 Orgel, 20.00 Nieuws, 20.10 Steravond, 21.30 Familiecompetltie, 22.00 Gramofoon, 22.25 Koor, 23.00 Nieuws, 23.15 Avondconcert. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Balalaika muziek, 8.00 Nieuws, 8.15 Orkesten, 9.00 Werken van Rimsky-Korsakov, 9.30 Een lied gaat rond, 10.15 Orgel, 10.50 Voor kleuters, 11.00 Orkest, 11.15 Piano, 12.00 Zigeunermuzlek, 12.3U Weerpraatje, 1238 Zang en piano, 13.00 Nieuws, 13.20 Orkest, 13.50 Piano, 14.00 Voordracht, 14.20 Ka- merorkest, 15.00 Voor zieken en ge- zonden, 16.00 Van 4 tot 5, 17.00 Hoor- spel, 17.20 Welk dier?, 17.30 Modei- vliegtuigbouw, 17.35 Ensemble, 18.0U Nieuws, 18.15 Sportpraatje, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.10 Avond- school, 20.00 Nieuws, 20.15 „Smt Nicolaas-cantate" van Britten, 21.10 Hoorspel, 22.00 Radio Phiiharmo- nisch Orkest en piano, 23.00 Nieuws, 23.15 Zangsterren. De mening der Britse artsen is waarschijnlijijk gebaseerd op de stelling, dat wereldepidemieen (ook wel: pandemieen) om de 25 a 30 jaar terugkeren. Onderzoekingen hebben aangetoond, dat dit reeds sinds de vroege middeleeuwen het geval is geweest en steeds vonden zij haar oorsprong achter het „ijze- ren gordijn". Deze stelling is niet onaange- vochten. Ze wordt door vele des kundigen in twijfel gefrokken. Hier te lande vindt zij inmiddels veel aanhang. Dr. C. v. d. Berg, de directeur-generaal van de Volks- gezondheid bij het ministerie van Sociale Zaken, voorspelde reeds een jaar geleden, dat omstreeks 1948 een pandemie zou uitbreken. DE JK AX ALE XANDEIVllE VAN 1918 Er bestaat een internationale werkgroep om de oorzaak van de groep op te sporen en bij het op- treden van een pandemie even- tueel terstond te kunnen ingrij- pen, teneinde haar in de kiem te smoren. De oprichting daarvan was een gevolg van da fatale pandemie in de jaren 19181919, toen ten- gevolge van de z.g. „Spaanse griep" in korte tijd niet minder dan ongeveer 20 millioen mensen over de gehele wereld stierven, waarvan hier te lande ongeveer 500.000. Met dit woord „Spaanse griep" is natuurlijk niet gezegd, dat be- doelde pandemie iets met Spanje te maken had. De ziekte werd daar toevallig het eerst ontdekt; van- daar haar naam. Lange tijd is aan- genomen, dat de verwekkers van de griep de influenzabacil was, maar gedurende de laatste oorlog is ontdekt, dat men te doen heeft met een virus, dat in verschillende soorten optreedt. Of dit virus zo- wel de sporadische griep als de pan- demische griep veroorzaakt, is nog niet kunnen worden vastgesteld, men veronderstelt echter dat dit het geval is. Ter bestrijding van de griep be- schikt men thans over een vaccin a en b, dat sinds enige weken ook in Nederland verkrijgbaar is. Ne derland beschikt evenwel nog niet over een voorraad. Dit kan slechts langzamerhand gebeuren omdat het vaccin uit Amerika moet ko men en Amerika voorlopig nog in de eerste plaats aan zlchzelf denkt. DRINGENDE BEHOEFTE AAN PENICILINE Reeds bij locale epidemieen ver oorzaakt de griep vaak massale sterfte. Vorig jaar nog werden in Friesland bij zulk een epidemie on geveer tweeduizend mensen het slachfoffer.. Bij pandemie zijn de gevolgen enige tientallen malen er- ger, zoals in 1918 is gebleken. De Nederlandse werkgroep voor onderzoek van de griep, welke door de regering is gevormd en onder leiding staat van dr. Mulde te Lei den, heeft gemeend het nemen van voorzorgsmaafregelen tegen het op- treden van een volgende pandemie niet achterwege te mogen laten. Bij griep ontstaat het grootste percentage sterfte altijd door se- cundaire infecties, zoals longont- steking, welke door bacillen wordt veroorzaakt. De enige therapie hiervoor is penicilline. Wil men het pandemisch optreden van griep effectief kunnen tegengaan dan is het dus gewenst een grote voorraad penicilline in voorraad te hebben en wel in tabletvorm, om dat inspuitingen te veel personeel eisen en penicilline in vaste vorm houdbaar is. Nog geen enkel land is tot dus- ver in staat geweest de geweldige hoeveelheden, die nodig zullen zijn voor het bestrijden van een griep-pandemie te reserveren. INTERESSE Hier te lande beschikt men echter over de Gist- en Spiritusfabriek te Delft die penicilline in onbeperkte hoeveelheden kan vervaardigen. Maar wie zal daarvoor de nodige fondsen beschikbaar stellen De me dische wetenschap vordert zo snel en de prijs van het artikel is zulk een onzekere factor dat het par- liculier iniatief de voorraadvorming met het oog op iets zo onzekers als een mogelijke pandemie in de toekomst, niet ter hand durft nemen Daarom heeft de Werkgroep reeds een tijd geleden aan Sociale Zaken voorgesteld dat de regering de fond" sen voor het aanleggen van een penicilline voorraad zal fourneren. Het gaat menen we om een bedrag van 6—7 millioen gulden. Sociale Zaken schijnt hiervoor evenwel geen belangs+elling te hebben althans aan de dringende vertogen van de Werkgroep heeft de regering tot dusver geen gevolg gegeven. Dit is nogal zonderling als men nagaat om welke geweldige belan- gen van volksgezondheid het hier gaat. De Russen, alhans de Russi sche communisten, zijn toch een vreemd soort lieden. Zij pleiten voor de eenheid van Duitsland maar delen Berlijn welbewust in twee delen. Zij hebben een en ander aan te merken op de ge dragingen van Nederland ten aanzien van Indonesie, maar in Berlijn en waar eigenlijk niet waar ze de lakens uitdelen oefenen ze een volledige terreur uit. En onze jongens in Indie zeggen dan ook terecht, als men hen met „Waarheid''-critiek aan boord komt: Kijk maar naar je eigen. De verkiezingen voor de gemeenteraad van Berlijn d.w.z. voor de westelijke helft van Berlijn, de andere kant is er ook nog zijn gelukkig geein digd. De Communisten, die trou- wens geen candidatenlijst had- den, kregen geen voet aan de grond, dat was het totale beeld van de uitslag ten finale. Ber lijn wees het communisme af, tenminste, herhaal, de ene helft van Berlijn. De andere helft zit stevig in de greep van Moskou. Vergeet dat niet. En vergeet ook niet zoals de wereldpolitici het indertijd eigenlijk wel ver gaten dat de Communisten dan wel, en gelukkig, terugge drongen zijn uit de ene helft van Berlijn, maar dat ze voort marcheren in China! En dat gevaar kunnen we met overwin ningskreten over Berlijn niet bezweren Victor Csornoky, de 29-jarige vroegere Hongaarse gezant te Cairo en schoonzoon van ex-pre- sident Zoltan Tildy is Dinsdag wegens hoogverraad te Boedapest terechtgesteld. „Ik heb nou ruim 33 jaar gevlo- gen en ik acht nu de tijd gekomen dat jongeren mijn taak overnemen. Dit is nu eenmaal het lot van ieder werkend mens", zo kondigde Smir noff zijn besluit aan. Hij blijft zijn bijzondere capaciteiten in dienst der K.L.M. stellen, zij het nu in een functie op de grond, n.l. bij de hoofdinspectie bedrijfsuitvoering. Iwan Wasiliwitsj Smirnoff werd 30 Januari 1895 te Wladimir (Rus- land) geboren en op 1 Juli 1915 ging hij op het vliegveld van Pe- trograd voor het eerst de lucht in. Na drie en een half uur lessen werd hij alleen naar boven gestuurd. In hetzelfde jaar ontving Smirnoff het brevet van militair-piloot. Hij werd ingedeeld bij het eskader van Kousakoff, idool van Rusland en vloog op de voor die tijd zeer snelie jachtvliegtuigen, waarmede hij ver- scheidene tegenstanders vernietig- de. Bij het uitbreken van de revolu- tie bereikte Smirnoff via Wiadiwos- tok en na veel omzwervingen En- geland, waar hij in September 1918 aankwam. Hij meldde zich aan voor de „Royal air Force", maar kwam niet aan het front, omdat intussen de wapenstilstand was gesloten. Tenslotte begaf hij zich weer op weg naar Rusland, was er een dag en kwam begin 1920 in Parijs. Sinds 1922 vloog Smirnoff, velen beter bekend als „de Turk" voor de Nederlandse luchtvaartmaatschappij, waarna hij in 1928 de bekende vlucht van Amsterdam naar Batavia maakte. Bij velen zal ook de kerstvlucht van 1933 met de „Pelikaan" nog levendig in de herinnering zijn. Bij het uitbreken der vijandelijk heden in Nederland was de vlieger juist op weg naar Batavia, hij bleef daar en nam dienst bij de K.N.I.L.M. Van Indie vloog hij naar Australie om op een dezer vluchten, toen hfj een grote partij diamanten aan boord had, te worden neergescho- ten. Korte tijd later zat hij echter weer in de lucht en vloog hij voor de geallieerden van de Verenigde Staten uit. Na de oorlog kwam hij weer bij de K.L.M., waar hij zijn oude taak als gezagvoerder van de verschillende types ..Vliegende Hol landers" op het wereldluchtnet hervatte. Smirnoff is de nestor der lucht- millionairs; ongeveer 6.000.000 k.m. (ruim 15 maal de afstand van de aarde naar de maan) heeft hij als vlieger afgelegd. Alles bij eikaar bracht hij 28.600 uur in de lucht door (dit is drie en een kwart jaar) Vele van zijn belevenissen heeft hij vastgelegd in zijn boeken ..Smirnoff vertelt" en „De toekomst heeft vleugels". De heer Kerstens verkiaarde, dat de Nederlandse delegatie zich de vorige week naar Parijs had bege- ven zonder instructies van de rege ring. De delegatie wist niet, wat de regering wel of niet wildfe. De rege ring stelde zich daarbij vermoedelij^ op het standpunt, dat niet de dele gatie in haar geheel,maar wel de leden ervan indivtdueel hun stand punt kenbaar konden maken, waar bij het zou kunnen gebeuren, dat er tegengestelde meningen door de le den werden geuit. De Nederlandse delegatie kwam te Parijs tegenover In Zeeland zijn valse bankbil- jetten van honderd gulden in omloop. Zowel op Walcheren als in Zeeuws-Vlaanderen is een aantal biljetten door de politie in beslag genomen. Een persoon, die 'n vals biijet ontvangen en weer uitgegeven had, terwijl hij wist, dat het vals was, is gearresteerd. De valse biljetten zijn een vrij gpede imitatie en bij een opper- vlakkige beschouwing moeilijk van echte te onderscheiden. De handte- kening van de president van de Nederlandse Bank staat echter iets hoger en het watermerk is ondui- delijk. Voorts zouden de woorden De Nederlandse Bank" die aan de voorzijde op het middengedeelte /an de echte biljetten voorkomen en die met het blote oog moeilijk te zien zijn. op de valse ontbreken. De Rijkspolitie stelt in deze ver- valsingsaffaire een uitgebreid on derzoek in. Van de zijde van de Nederlandse bank vernemen wij het volgende: de plaats van de handtekening van de president der Nederlandse Bank is niet op alle biljetten ge- lijk. Op de biljetten van de series aa tot en met ay staat zij nameliik boven het woord president, op de latere series gedeeltelijk door dit woord heen. De plaats van deze handtekening op de valse biljetten was dus geen in het oog springen- de bijzonderheid. Wel zijn de woorden ..Nederlandse Bank" aan de voorzijde van de valse biljetten uiterst flauw. Het watermerk heeft men hoogst gebrekkig getracht na te bootsen. In tegenstelling tot de echte biljetten. waarop het water merk bestaat uit 'n serie kubussen die zowel verticaal als horizontaal over het hele biijet lopen, maakt het watermerk op de valse biljet ten een vlekkerige indruk, hetgeen onmi.ddellijk opvalt. Ook in Geleen kampt men met gebrek aan schoolruimte. Thftns heeft men daar een bewaarschool voor 60 kinderen ingericht onder de tribune van het sportpark. Toen Maandagavond de 50-jarieg B. B. uit 's Gravenhage onder in vloed van sterke drank thuis kwam en daar zijn vrouw en stiefdochter aantrof. ging hij dezen met een lampetkan te lijf. De stiefdochter greep hierop een klewang van de muur en sloeg B. zodanig op het hoofd dat hij met een hersenschud- ding en snijwonden naar het zie- kenhuis moest word'en vervoerd. Ook de beide vrouwen werden met snijwonden naar het ziekenhuis ge- bracht, doch konden na verbonden te zijn, naar huis terugkeren. een strakke frontlijn van volkomen op delegatievoet uitgezonden dele gaties. De heer Kerstens, die mede ver- antwoordelijk is voor het memoran dum met voorstellen voor 'n Euro pese assemblee, welk memorandum door de studiecommissie als leidraad is aanvaard, heeft met zijn beide medeleden der delegatie met min.- president Drees een onderhoud ge- had naar aanleiding van de te Parijs gebleken situatie. Het is de heer Kerstens tijdens dit onderhoud dui- delijk geworden, dat de Nederlandse regering op zijn minst zeer terug- houdend staat tegenover de voor stellen van de Europese beweging. De Nederlandse regering is van oordeel, zo deelde de heer Kerstens ons mede, dat de Nederlandse dele gatie op verscheidene punten een grote terughoudendheid zou dienen te betrachten. YAN JONGSAF hebben wij als kinderen van onze moeder geleerd, iedere dag de drie Weesgegroeten te bidden ter ere van Maria's Onbevlekte Ontvan- genis. In de loop der jaren heb ben wij ondervonden, welke kracht er gelegen is in het dage- lijks trouw volbrengen van deze devotie. Wij weten alien, hoezeer wij Maria's hulp nodig hebben. Nu het vandaag haar feestdag is, moeten wij haar bizonder vere" ren. Misschien is er vanavond nog een of andere oefening in uw parochiekerk. Gaat er dan heen! Verzuimen we in geen geval, vanavond voor we slapen gaan, ons aan Maria aan te be- velen en haar vertrouwvol te vragen, ons te blijven helpen in de strijd en moeilijkheden van ons leven. MARCUS (Adv.) capillair aciieve iandcream mei FLUORGAAN tegen landbederf Norm. tubc\ Grote tube* 100. Zonder veel moeite vond Ole het hotel, een oud huis, dat voornaam teruggetrokken een eindweegs van de straaf af lag. Er was een voor- tuin met veel bloemen en zwaar geboomte. Middenin een perk met prachtige rozen; ook in de naburi- ge tuinen bloeiden de rozen volop blijkbaar ontleende de straat daar- aan hahr naam. Ole stopte op een kleine parkeer- plaats naast het hotel en liep op de kunstig bewerkte voordeur toe om naar binnen te gaan. Vlak bij de stoep zag hij twee heren op leeftijd, die naast een bank onder een grote linde stonden te praten. De ene man kwam Ole bekend voor. en toen deze zich op hetzelf de ogenblik omkeerde, zag hij dat het Peter Hovmand was. Eigenlijk was Ole niet bijzonder verbaasd hem hier aan te treffen. Sedert de rechtszitting had hij dik- wijls aan Hovmand gedacht; Hov mand had dus ook de sporen naar Stockholm gevolgd. Blijkbaar her- kende hij op zijn beurt Ole even eens. ..Zoekt u hier iemand?" vroeg Hovmand, in goed Zweeds, haastig op Ole toe tredend. Met een eigen- aardige blik zag hij Ole aan, die meteen begreep^dat Hovmand niet wilde dat de ouue man zou weten, dat ze eikaar kenden. Haastig be- dacht Ole een uitvlucht. Hij keek de tuin rond en vroeg of er een gesloten garage was. Nu kwam de oude Zweed nader bij en verkiaarde dat het hotel geen gesloten garage bezat, maar dat er vlak achter de tuin een uitsteken- de parkeerplaats lag. Ole dankte voor de inlichtingen en liep de straat op zonder verder Hovmand aan te kijken. Hij begreep niet wat die geheimzinnigdoenerij te bete- kenen had. maar besloot op Hov mand te wachten. Voor alle zeker- heid wandelde hij de straat een eindweegs af. Toen hij omkeek zag hij Hovmand de tuin van het hotel uit komen en ging hij hem meteen tegemoet. ,,Neem me niet kwalijk dat ik die kleine comedie op touw zette, maar het was noodzakelijk. De man met wie ik stond te praten, heet Jesper Reimers, hij is portier in dit hotel geweest," zei hij. „Dat is juist de man, die ik heb ben moet," meende Ole gejaagd en wilde naar het hotel terug gaan; doch Hovmand hield hem tegen ,,Ga alsjeblieft niet terug," zei hij. „Laat Reimers niet merken dat wij eikaar kennen. Laten we ma ken dat we weg komen, ieder ogenblik kan hij ons samen zien." Hovmands blik viel op Ole's auto; haastig liep hij naar de par keerplaats. Aarzelend volgde Ole hem, zich verwonderend over Hov mands houding. Misschien deed hij verkeerd. mee te gaan en had hij de oude portier moeten aanspreken. Hovmand echter sprak zo gedeci- deerd, dat Ole zich liet overtuigen. Vlug opende Hovmand het por tier, waarna hij zich ten laatste naar Ole keerde. „Ik begrijp best dat u portier Reimers wilde spreken," zei hij. „U doet alles wat u kunt om Munks naam van elke smet te zuiveren." Ole knikte. „Ik tracht er achter te komen waar het verdwenen geld gebleven is. In hoofdzaak doe ik het voor m'n vrouw, zij zal dood- ongelukkig zijn wanneer haar va- der als zwendelaar en oplichter gebrandmerkt wordt". „Dat mag ook nooit gebeuren", antwoordde Hovmand. Het leek Ole toe dat Hovmand sterk veranderd was, hij scheen bijna een ander mens. Het ziekelijk zwakke was vrijwel verdwenen en had plaats gemaakt voor een zekere vastbe radenheid. „U wilt ons dus helpen," zei Ole. Hovmand onderzoekend aanziend. „Dat wil ik", antwoorddei Hov mand, „en ik ben degene die daar- toe het best in staat is. Toen ik in het land kwam was het anders mijn bedoeling het u zo moeilijk mogelijk te maken en u alle nadeel te berokkenen, waartoe ik bij machte was; nu trek ik van de ene plaats naar de andere om u te hel pen. Zo wonderlijk kan het lopen in deze wereld". Hovmand glim- lachte, waardoor heel zijn gerim- pelde gezicht in sterke mate gun- stig veranderde. ,Jk zou graag willen dat u me vertelde waarom u zich zo interes- seert voor Bente en mij en voor Enekaer", vroeg Ole, Hovmand opnieuw opmerkzaam gadeslaand. „Dat zult u spoedig horen," ver- zekerde Hovmand. „Voorlopig ech ter moet ik u vragen. me uw ver- trouwen te willen schenken. Hebt u tijd een paar uur met me rond te rijden. U hebt een auto". „Als het Bente en haar vader kan helpen, heb ik tijd genoeg" antwoordde Ole. Neemt u plaats, ik zal u brengen waar u wilt". Hovmand ging zitten, waarna ze meteen wegreden. Hij gaf de rich- ting aan. waarop ze spoedig buiten de stad waren. Ze reden steeds dicht langs de kust. Ze kwamen langs mooie villa's, die tussen de bossen en klippen lagen. en bereik- ten na een tijdje een paar vissers- gehuchten, verborgen aan schilder- achtige fjorden en invaarten. Hovmand sprak slechts weinig. zijn gelaat drukte vastberadenheid uit. Ole vond dat hij sterker leek en jonger was dan thuis en kreeg de indruk dat naast hem een man zat, die in staat was te heersen en te handelen en die vele gevaren had doorstaan en avonturen be- ieefd had. Tot Ole's verwondering droeg Hovmand een modern, donker jacquet. „Hier is de weg", zei deze plot- seling en beduidde Ole, de brede chaussee te verlaten en een smalle zijweg in te slaan. Na een ogenblik langs steile rotswanden gereden te hebben, bereikten ze een idyllisch vissersgahucht, bestaande uit een aantal kleine huisjes, gelegen aan een met bos begroeide fjord. In de inham lagen verscheidene vissers- boten en enige grotere vaartuigen. Ook waren er enkele winkelzaken met grote pakhuizen en opslag- plaatsen. Glad als een spiegel lag het water, en Ole was diep getrof- fen door de schoonheid van deze plek. Hovmand wees Ole naar een her- berg, waar hij zijn auto kon neer- zetten. „Ik. ga even weg", zei hij, toen hij uitgestapt was. „Ik moet een man spreken en proberen belang- rijke- inlichtingen van hem los te krijgen". Ole vroeg dringend of hij mee mocht. Laten we voortmaken", zei hij, Hovmand bij de arm grijpend. „Ik moet u vragen hier op me te wachten, ik moet de man alleen spreken. Later, Offer, mag u mee. Als ik me niet vergis, zal er spoe dig iets gebeuren". Ole was er niet mee tevreden, maar zag in dat hij zich naar Hov mand diende te schikken. Deze verzocht hem een lunch voor hen beiden te bestellen en verdween daarop langs een smal pad tussen de huizen. Blijkbaar was hij hier meer geweest. Ole deed wat zijn geheimzinnige helper hem gevraagd had, ging naar binnen en bestelde een lunch voor twee personen. Daarop zette hij zich op een bank in de kleine tuin. Het was een warme, wind- stille zomerdag. heel tot aan de tuin van het hotel stonden zware beuken en berken. Uit het bos klonk het kwinkeleren van ontel- bare vogels; maar rondom de her- berg zelf heerste een weldadige stilte, er waren slechts weinig mensen te zien. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3