Met de Middenstand naar Rome Gemeenteraad van Schoorl Gemeenteraad van St. Maarten slaat alle records Hij zorgde voor tien zusters ALKMAAR EN OMSTREKEN Rector Holthuizen hield een lezing Minister van Schaik gaat naar de West Begrotingsvergadering van 17 minuten Te dure ijsjes Marktberichten PAC. 2 Alkmaarse brandweer rukte uit Prijsuitreiking NIWIN-wedstrijd Ledenvergadering „Witte Kruis" Wij hadden gisterenavond op de bijeenkomst van de Ned. R. K. Middenstand, afdeling Alkmaar, welke in restaurant Koekenbier aan de Kennemer- straatweg werd gehouden, ge- zien het interessante onderwerp, wel wat meer belangstelling van de middenstanders ver- wacht. Het waren weer de oude getrouwen, die onder leiding van de voorzitter, de heer F Putman, bijeengekomen waren, de meeste leden echter lieten, zoals gewoonlijk, verstek gaan. INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN VEILINCOVERZICHT „DESTREEK" ZITTING BIJZONDERE POLITIERECHTER Minister Mansholt niet naar Leeuwarden Veilingoverzicht Beverwijk Gisteravond precies om half acht sloegen de poorten van de kazerne open; veel motorgeronk en benzi- nestank, de in de buurt zijnde men- sen weken uiteen, want de gehele Alkmaarse Vrijwillige Brandweer rukte uit met groot materiaal. Spoedig ging het van mond tot mond: ..Is er brand?" Doch voor de op sensa4e beluste menigtie is het een teleurstelling geworden, omdat dit alles slechts een oefening was. Nauwelijks waren de manschap- pen gewaarschuwd of ze kwamen naar de kazerne toegesneld. Juist op tijd smaakten wij het genoegen om een zitplaatsje te bemachtigen op de manschappenwagen. Daarna ging het in razende vaart naar de plaats des onheils, naar de denk- beeldige dan althans. Deze keer was dit in de Achterweg, alwaar de garage van de firma Met in lichte laaie zou staan. Overal re- kening mee houdend en wetend dat de wind Noord stond was het nood- zakelijk om de belendende huizen tegen deze uitslaande brand te be- schermenen daarom had men deze buurt gekozen om de brand- weerlieden vertrouwd te maken met de verschrikkelijke moeilijk- heid daar een brand te blussen. Maar de Alkmaarse Brandweer voor geen kleintje vervaard, wist er weg mee en had spoedig op alle mogelijke en onmogelijke plaatsen water, wanneer er werkelijk ge- spoten zou moeten worden. Om toch de kijklustigen tevreden te stellen en om zich zelf ook meer te bekwamen werd er nog even met schuim gespoten. De gehele oefe ning heeft ruim anderhalf uur ge- duurd. waarna de rust weer terug keerde. ALKMAAR. Tot besluit van 't geslaagde Niwin-concours, georga- niseerd door de Alkmaarse Kegel- bond, vond gisteravond in „Het Wapen van Heemskerk" de feeste- lijke prijsuitreiking plaats. Deze avond werd op de gebruike- lijke wijze geopend door de voor- zitter van de A.K.B., de heer Die- pen, die in zijn openingswoord alien welkom heette. Hij deelde mede, dat ofschoon het concours onge- twijfeld geslaagd mag worden ge- noemd en de animo bij de kegelaars groot was toch niet dat bedrag kon worden benaderd van het vo- rige jaar. Dit vond grotendeels zijn oorzaak in de gewijzigde indeling der wedstrijden, gemaakt in het be- lang der kegelaars. Niettemin mag de bijdrage voor dit concours voor de Niwin verkregen, alleszins be- vredigend worden genoemd. Met een toepasselijk woord reikte de voorzitter daarna de prijzenuit. Tot slot dankte de heer Diepen alien, die op enigerlei wijze aan het welslagen van deze wedstrijden hadden medegewerkt. In dit dank- woord betrok hij speciaal de wed- strijd-commissie en de overige leden van het dag. bestuur. De heer Fels, voorzitter van het Alkmaarse Niwin-comite, meende, dat al was dan het resultaat niet zoals dat van het vorige jaar, er toch alle reden was tot erkentelijk- heid en hij dankte het bestuur van de A.K.B. voor de organisatie en alien die door het schenken van prijzen de wedstrijden hadden hel- pen slagen. Belangrijk vond spr. het ook, dat gedurende een week de kegelsport verbonen was aan het doel en streven van het Niwin-werk. Het is een stuk propaganda gewor den, nodig om de gedachte aan onze jongens overzee levendig te houden. De heer Fels deelde mede, dat de Kerstpakketten intussen in Indo nesie zijn aangekomen en hij hoopte dat de reactie van de ontvangers. evenals vorig jaar, niet achterwege zou blijven. Voor het overige be drag, dat nog beschikbaar zou ko- men, worden sportartikelen voor de jongens in Indie aangekocht. Zo nodig hoopte spr. nog eens een beroep op de medewerking van de A.K.B. te mogen doen. Een verloting werd nog georgani seerd, welker opbrengst eveneens ten goede kwam van het Niwinwerk. WIELRIJDSTER AANGEREDEN ALKMAAR. Gisterenavond om- streeks half acht reed een 43-jarige wielrijdster vanaf de Koorstraat over de Laat. Zij wilde linksaf de Boterstraat ingaan. doch gaf te laat een teken. dat zij van richting wilde veranderen, zodat een achterop ko- mende motorrijder niet tijdig kon remmen en tegen haar opbotste. De wielrijdster bleef op straat lig- gen. Door omstanders werd zij in 't cafe van d£ heer Venneker gebracht waar eerste geneeskundige hulp werd verleend. Overbrenging naar het ziekenhuis bleek noodzakelijk. In het Centraal Ziekenhuis werd geconstateerd, dat zij de rechter- en vermoedeliik ook de linkerpols heeft gebroken. Zij heeft ook een ernstige wonde aan de mond en een lichte hersenschudding. Rijwiel en motor- fiets werden beschadigd. DE VLAG IN TOP! ALKMAAR. Woensdag gingen bij de fabriek van de Fa. Ringers de vlaggen in top. waarmede direc- tie en personeel uiting gaven van hun vreugde over het herstel van de heer J. Groefsema. die ongeveer negen maanden geleden in de fa briek een ernstig bedrijfsongeluk kreeg en lange tijd in het St. Elisa- beth-ziekenhuis verpleegd moest worden. De heer Groefsema. die thuis nog geruime tijd na zal moe ten kuren. zal echter binnen afzien- bare tijd zijn normale werkzaamhe- den kunnen hervatten, hetgeen ze- ker een felicitatie waard is. SURPRISE VOOR DE NIWIN Het Sint Nicolaasfeest dat op 3 4 en 6 December in het Dansinsti- tuut Arendsen aan de Langestraat werd gehouden. is niet alleen voor de deelnemers, doch bovenal voor de Niwin een groot succes gewor den. Er was een verloting georga- .iseerd, welke de netto opbrengst had voor f 200. Ht bedrag werd af- gedragen voor de radiotoestel-actie voor onze jongens overzee. Het Witte Kruis hield gisteren avond in het Wapen van Haarlem een ledenvergadering, waarvoor weinig belangstelling was. Door om- standigheden waren er geen notu- len, zodat na de behandeling van een ingekomen stuk overgegaan kon worden tot de behandeling van de diverse begrotingen, waarbij bleek, dat wederom een zeker be drag beschikbaar was gesteld voor het herstellingsoord „Heideheuvel' bij Hilversum voor niet-besmette lijke ziekten. Voor opname is thans de mogelijkheid weer opengesteld na overleg met de huisarts. In het badhuis kunnen tegen ma- tige prijs weer handdoeken worden verstrekt. Bij de behandeling van de be groting „Gezinsverzorging" bleek dat hier een tekort was van f 5165 Het grote belang van deze gezins- verzorging eist evenwel, dat hier de nodige steun gegeven wordt. Dit werd door de voorzitter ook aan- gevoerd, die het belang nog even onderstreepte. Het is de bedoeling het kleuter- huis in te richten als centrum voor de kraamverpleegsters. Daarvoor zal echter een verbouwing noodzake lijk zijn, die te zijner tijd zal plaats vinden. Momenteel zijn hierover nog besprekingen gaande. Alle begrotingen werden ongewij zigd vastgesteld. Bij de bestuursverkiezing bleek dat voor de periodiek aftredende bestuursleden geen andere candi daten waren voorgesteld, zodat zij werden herkozen. Toegevoegd wer den aan het bestuur mevr. Tondu en de heer Wolff Peereboom. Op de 92ste algemene vergadering zal een nieuw lid voor het hoofdbestuur worden gekozen. Als candidaat is gesteld dr. Lojenga, die ^aarschijn lijk wel gekozen zal worden. Bovendien is er een voorstel van het hoofdbestuur een ..Voorzienings fonds Wijkverpleging" in het levcn te roepen. Ook enige andere voor stellen werden nog ter kennis van de leden gebracht. Voor de wijk verpleegsters zal een pensioenrege ling worden ingesteld om ook voor deze mensen een onbezorgde oude dag te kunnen verzekeren. Als af gevaardigde en plaatsvcvanger werden benoemd dhr. C. C Cou wenhoven en mevr. Elema-Sas. ZO'N VARKEN! Langs de Kanaalkade reed een wagen, getrokken door een boer me I zijn knecht, beiden transpi- rerend van het zware werk, want het viel niet mee een wagen voort te trekken. waarin een vet varken zat. Het vette varken was niet te zien door de opstaande schotten van de wagen. Een klein stukje er achter liep in het duister van de vroege ochtend (het was 's och- tends zeven uur) een agent van politie. nieuwsgierig naar datgene, wat zich in de wagen zou bevin- den. Op zijn vraag. waar de reis heen ging.antwoordde de boer, dat hij een vet varken had, dat zijn laa'ste reis maakte naar het Gemeentelijk Slachthuis. De agent geloofde. wat hem verteld werd en vervolgde zijn weg. Of het nu foeval of opzet was, vermeldt de geschiedenis niet. maar een feit was het. dat bij het Tes- selse Hek dezelfde agent weer achter de wagen aanliep. Alles bleek echter te goeder trouw te zijn. want onder een lantaarn stopte de boer even om met een grote rode zakdoek zijn voorhoofd af te wissen, welk voorbeeld door de knecht natuurlijk werd gevolgd. Omdat het nogal koud was die ochtend, wildej de boer zich er van overtuigen, dat zijn varken- goed toegedekt was. en ging dus in de wagen kijken. Toedekken was echter niet nodig, want het. zeil lag nog in de wagen, maar het varken was verdwenen. Wat de boer toen precies gezegd heeft, is niet voor herhaling vatbaar, maar volgens de agent was de boer een beroerte nabij. Het erg- ste was wel. dat de boer nu niet om half acht in het abattoir aan- wezig was. Een toevallig passerende wan- delaar deelde mede. dat het var ken de Friese Brug was overge gaan en toen zijn koers genomen had in de richting van de Oudor- peprdijk. De boer en zijn knecht zijn cp jacht gegaan en kwamen om negen uur met het varken op het aba+toir. Misschien heeft u, le- zer er wel carbonade van gehad. In zijn welkomswoord begroette de voorzitter allereetst de sp ker van de avond, rector dr F. Holtnui- zen, die over Rome en het Vaticaan een lezing zou houden. De heer Putman stak zijn leed- wezen over de huidige regeling t. a.v. de etalage-verlichting niet on der stoelen of banken en deelde de vergadering mede, dat in samen- werkmg met ae andere organisa- ties een schrijven aan B. en W. was gericht doch dat het antwoord luidde dat gebleken was, dat er niets aan te doen was, de regeling moet worden gehandhaafd. Voorts bracht de voorzitter nog het aanstaande St Nicolaasfeest bij de leden in herinnering. Rome en het Vaticaan Rector Holthuizen, die menigeen nu wel heeft leren kennen als een vlot en rustig spreker, die met n paar zinnen heel wat weet te zeg- gen, viel vanavond ei,genlijk met de deur in huis. Hij begon direct over de St Pieter en vertelde, hoe deze kerk gebouwd was op het cir cus van Nero, een stadion. waar allerlei spelen werden gehouden. Ook de obelisk, die op. het St Pie- tersplein staat. is van dit bouwwerk afkomstig. Het is een mgnoliet, n stuk, uit e£n stuk gehouwen en af komstig uit Egypte. Dit circus van Nero is vooral berucht geworden door de afslachting der christenen na de brand van Rome, in 64 door Nero aangestoken, maar waarvoor de christenen de schuld kregen. Hier ook werd Petrus, de earste Paus. gekruisigd. Op zijn graf werd een monument gebouwd. dat later, na de yervol- gingen door Constantijn (315 na Chr.) met een dikke laag brons, van anderhalve meter bijna. werd bedekt Daarboven kwam een ryk met gouden voorwerpen versierde grafkamer, die later door de Van- dalen weer geplunderd is. Daarna krijgen we de bouw van de eerste St Pieter door Paus Sil vester in 326. De bouw van de 2e, die rond de eerste kerk werd ge bouwd. begon in 1505 en werd in 1626 voltooid. Uitvoerig besprak rector Hon huizen de bouw van deze giganti- sche basiliek. die pijlers heeft van 71 m. omtrek en zo groot als de domtoren zijn. Hij vertelde van de bouwers. Bramante, Michel Ange- lo de Pausen Julius de tweede IJ Terribile, die er spoed achter zette Sixtus en anderen, die allemaal hun steentje bijdroegen tot de tot- standkoming van de St Pieter Ber- nini, de man die de grote colonna- den bouwde. Materna, de schepper van de machtige voorgevel. ze kre gen alien een beurt. En langzaam aan verrees het machtige bouw- werk voor de ogen der toeschou- wers. met de schilderingen der Six- tijnse kapel van Michel Angelo, met de prachtige fresco's van Fra Angelico en vele anderen. Na een korte pauze, waarin het overleden lid, de heer Ibink werd herdacht, sprak rector Holthuizen over de Vaticaanse stad, de zetel van Z.H. de Paus, en ging hij, aan de hand van een serie projectie beelden, waarmede hij ook het eer ste deel van zijn lezing illustreer- de. vertellen over het leven van de ke'rkelijke hoogwaardigheidsbeklee- ders. bijzonder dat van de H. Va- der Van de Pauskeuze tot de dood van een Paus, heel dat werkzame leven ging aan het oog van de toe- schouwer voorbij en het zal de spr. zeker tot een voldoening zijn ge weest, dat het kleine gezelschap met een hartelijk applaus dankte voor het vele, dat de katholiek weer nader tot Rome heeft gebracht. De heer F. Putman dankte en sloot de vergadering met een kort woord. AANBESTEDING EGMOND AAN ZEE B. en W hebben aanbesteed het ophalen van vuilnis in 1949. Het werk is gegund aan de laagste inschrijver, A. Kok, voor f 10.per keer. De hoogste inschrijver was f 26.per keer, BURGERLIJKE STAND EGMOND AAN ZEE. Geboren: Maria Belinda Corina, dochter van Pieter Hoogland en Frederika Joh Dekker; Martin Andre, zoon van G. J. Arendse en Andrea Sloot Engelina Kniertje, dochter van Al bert Visser en Arendje Konijn; Ro nald Dick, zoon van Jac. de Groot en Aafje Dekker; Philippus, zoon van Ph. Visser en Kl. Stam; Leen- dert, zoon van W. Zwart en Lena Gouda. Ondertrouwd: J. A. Tamis en Kn. Groen; H. Hoogeboom en A. Schim- mel; P. Gouda en A. E. v. d. Pol. Getrouwd: A. Blok en Kn. de Graaff; P. Vuil en Gr. Broek. Overleden; Marijtje Wijker, 76 jaar; Johanna Maria Ruigewaard, 49 jaar; Dieuwertje Wijker, 83 jaar; Teunisje Zwart, 73 jaar; Pieter Schotsman, 54 jaar; Petrus Bakkum, 79 jaar; Engel Stam, 77 jaar; Neel- tje van der Plas, 82 jaar; Trijntje Heere, 77 jaar. LIMMEN. Ingekomen: N. L. van Noort, echtg. v. J. C. Valke- ring, van Heemskerk; G. Molenaar, van Zijpe; W. C. Vroonhof, van Amsterdam; W. Th. F. Seigaet'te, van Amsterdam; H. M. Hopman, echtg. van P. Glorie, van Egmond- Binnen. Vertrokken: M. J. van der Peet, echtg. L. Breetveld. naar Castri- cum; C. Bekker, naar Rosmalen; S. P. van der Peet, tuinbouwconsu- lent, naar Katwijk; A. G. Corne- lisse, naar Haarlemmermeer; A. N. van Noort en gezin, naar Heems kerk; Th. C., Hoogensteijn, naar Amsterdam; A. Wilhelm en gezin, naar Gastricum; A. van der Wal en gezin, naar Velsen; A. Druijven echtgen. van J. Tol, naar Edam; P. J. C. Vermolen, naar Velsen. BURGERLIJKE STAND LIMMEN. Geboren; Dominicus C„ z. van J. Dekker en A. van der Velden; Wilhelmina M. A., d. van J. van Diepen en Catharina M. van Dam; Cornelia M. D. A. C., d. van J. W. van der Steen en M. M. van Velzen; Johannes A. L., z. van C. Dekker en J. Kruiniger. Ondertrouwd: Johannes Bakker, oud 29 jaren en Brigitta E. Verver, oud 27 jaren. Gehuwd: Nicolaas L. van Noort, oud 28 jaren en Johanna C. Valke- ring, oud 28 jaren; Franciscus P. W. de Groot. oud 28 jaren en Ca tharina J. Hoogeboom, oud 26 jar.; Jan Tol, oud 43 jaren en Alida Druijven, oud 35 jaren; Johannes Bakker, oud 30 jaren en Brigitta E. Verver, oud 27 jaren. Overleden: Evert Stalenhoef. oud 90 jaren, wedn. van A. L. v. Dum- meien; Johannes A. Koppers, oud 70 jaren. wedn. van M. A. Kors. BURGERLIJKE STAND SINT PANCRAS Ingekomen: Petronella Kerssens van Castricum naar Achterweg 339; Maartje Tr. Langedijk van Langedijk naar Be- nedenweg 7a; Ilona Janosa van Bu dapest (H) naar Benedenweg 11; Geert Scheerhoorn van Odoorn n. Benedenweg 84b; Antonia M. P. Kruif, van Amsterdam naar v. d. Vijzellaan 216; Johanna E. Boode van Haarlem naar Noordeinde 143. Vertrokken Pietrikje C. Oudejans van Bovenweg 294 naar Koedijk; Cornelis G. Wiegers van Kerkplein 153 naar Wieringermeer; Wyven Biersteker van Benedenweg 119 a naar Wieringermer; Cornelis Duif van Benedenweg 116 naar Lange dijk; Joris Koning van Benedenweg 116 naar Langedijk; Aaltje de Geus van Twuyverweg 174a naar Scha- gen; Yke Klompmaker van Twuy verweg 154 naar Alkmaar; Catha rina M Leek van Bovenweg 242 n. Ursem; Gerrit Glas van v. d. Vij zellaan 216 naar Vries (D.); Petro nella Kerssens van Achterweg 339 naar Koedijk. AFSCHEID DIRIGENT NICO SNEL Van de Operettevereniging „Caecilia" NOORD-SCHARWOUDE Het staat thans vast, dat de eminente dirigent, de heer Nico Snel, zich zeer binnenkort als musicus in Amerika gaat vestigen. De komende uitvoeringen van de prachtige operette ,.Het Land van de Glimlach" door de Operette vereniging ..Caecilia'' zullen dus de laatste zijn, die de heer Snel zal leiden. Onnodig te zeggen, dat het ver- trek van de heer Snel voor de vele operetteliefhebbers in het algemeen en voor ..Caecilia" in het bijzonder een groot verlies betekent. Door zijn kundige leiding heeft de heer Snel VCaecilia" op een hoogte ge bracht, die haar tot een van de beste en meest populaire Operette- verenigingen heeft gemaakt aan de Langedijk en in wijde omtrek. On- getwijfeld zullen zeer veel belang- stellenden bij de uitvoeringen op 19 25 26 en 29 December a.s. in ..Concordia" te Noord-Scharwoude aanwezig zijn. om te genieten van de vertolking van Lehar's meester- werk ..Het Land van de Glimlach maar tegelijk om de heer Snel nog eenmaal op de hem eigen enthou- siaste wijze de dirigeerstok te zien hanteren. ..DAMLUST" WON VAN ..EXCELSIOR" ZD.-SCHARWOUDE. Ter gele- genheid van haar 40-jarig bestaan organiseert „Damlust" een neder- laagwedstrijd, waarvan jl. Maandag de eerste ontmoeting plaats vond en wel tegen de damclub uit Brge- zand. Het krachtsverschil tussen beide verenigingen is zeer gering, waar- door de wedstrijd een spannend ver- loop had, hetgeen blijkt uit de stand van de eerste 17 borden nl. 1717, De onderste vijf borden bleken echter iets sterker te zijn dan de spelers uit Breezand en brachten de winst dan ook aan de kant van „Damlust" met 2418. A s. Maandag staat er weer een wedstrijd op het programma, dit maal tegen de bekende R.K. Dam- club S.N.A. uit Heerhugowaard, het geen eveneens een spannende wed strijd belooft ,te worden. De presta- ties van S.N.A. zijn uitstekend. Dit jaar werden zij kampioen van R.K. Nederland. Het zal er spannen in de club van Beers. Woensdagmiddag vergaderde de gemeenteraad, onder voorzitter- schap van burgemeester Mr. Jo- chems. Bij de ingekomen stukken was o.a. een schrijven van het Bureau Esperanto te Amsterdam, waarin werd verzocht adhaesie te betuigen aan een aan de Minister van On- derwijs gezonden adres, waarin werd aangedrongen het Esperanto- onderwijs aan de kweekscholen verplichtend te stellen. De voorzit ter wilde dit schrijven in handen stellen van de Vereniging van Ne- derlandse Gemeenten, die dan haar zienswijze aan de Minister kon doorgeven. Weth. Kaandorp had bezwaar tegen een dergelijke prOT cedure. De raad diende hierop zelf een antwoord te geven. B. en W. staan wel afwijzend tegenover het verzoek, doch spr. wil een uit- spraak van de raad. De heer Kaag verklaarde zich evenals de heer Kaandorp tegen adhaesie. Het is beter, aldus beiden, het Nederlands grondiger te onderwijzen, dan een dergelijke nieuwe taal in te voeren. Deze zienswijze werd door de meeste raadsleden gedeeld en bi.j stemming werd het verzoek met 5—2 stemmen argewezen. Op het verzoek van het bestuur van de Middelbare Meisjesschool te Ber gen om een vergoeding voor een vijftal leerlingen toe te staan, werd gunstig beslist. In de verplaatsings- kosten van onderwijzers, zal even als dit met ambtenaren het geval is, 10 o/o van het salaris worden bijge- dragen. Op voordracht van B. en W. werd benoemd tot onderwijzeres aan de O. L. school a. d. Molenweg. in gaande 1 Januari 1949 Mej. E. A. Overhoff te Apeldoorn. De benoe- ming dient plaats te vinden, ter vervulling van de per 1 Januari a.s. ontstane vacature door het ter vergadering van 10 November j.l verleende eervol ontslag aan Mej. W. G. Lovink. Tevens werd op voordracht van B. en W. benoemd tot bureau-ambtenaar bij de dienst van Gemeentewerken in de rang van klerk le klasse. ingaande Januari 1949 de heer J. S. den Das te Schoorl. Met het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een crediet- overeenkomst in rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederland se Gemeenten te 's-Gravenhage voor het jaar 1949, tot een maxi mum bedrag van f 10.000.gtng de Raad accoord. Ook het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een kasgeld- lening ten bedrage van f 150.000. rentende 134 »/n 's jaars, ingaande 1 Januari 1949, ontmoette geen be zwaar. Het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een besluit tot toe- kenning van premie voor woning- verbetering en spliHsing overeen- komstig de circulaire van de Minis ter van Wederopbouw en Volks- huisvesting tot een maximum te verlenen crediet ad bruto f 5.000. werd eveneens aangenomen. Voorts was er nog een voorstel NIEUW „VRONE"-TERREIN SINT PANCRAS. Deze week heeft men een begin gemaakt met het uitzanden van het oude „Vro ne"-terrein. Dit gebeurd door mid del van een grote dragline van de firma Aafjes uit Beverwijk. Als het zand op de auto's is gestort wordt het naar de gemeente Langedijk gereden. waar men in Noord-Schar woude bezig is met het dempen van een sloot aan de Spoorstraat. Het veld zal ongeveer een meter lager komen te liggen, dan zal er een nieuwe grasmat ingezaaid worden en het moet dan nog ongeveer een jaar stil liggen. Het gehele werk staat onder toezicht van onze plaatsgenoot de heer E. Lap, op zichter bij de Ned. Heide Maat schappij. van B. en W. tot beeindiging van de gemeenschappelijke regeling omtrent toelating van leerlingen uit de gemeente tot de openbare lagere scholen te Alkmaar, dat werd aangenomen. Door het per 1 Januari a.s. in werking treden van de artt. 128bis t.v. der Lager Onderwijswet, 1920 zijn onder meer nieuwe bepalingen oivaenomen betreffende de verre- kening van de kosten van het on- derwijs waardoor de bovengenoem- de gemeenschappelijke regeling overbodig wordt. Rondvraag. Bij de rondvraag merkte de .heer Sevenhuijsen op, dat de waterlei- ding bij de Begraafplaats reeds in October tegen de vorst was afge- sloten. De voorzitter was hiermede niet bekend en vond ook October te vroeg. Op een andere vraag van de heer Sevenhuijsen deelde de voorzitter mede, dat het hek bij de Begraafplaats inderdaad enige voorzieningen behoefde, doch hier mede dient om technische redenen, in verband met de beplanting enz., nog iets te worden gewacht. Dp heer Duin zou gaarne de be- groting een paar dagen in huis wil- len hebben om een en ander op zijn gemak te bestuderen. Besloten werd om de begroting bij de raadsleden te laten circuleren. Het vermenig- vuldigen van de begrotingsstukken zou te kostbaar zijn. ST VICTOR-NIEUWS Het is St Victor dan gelukt SEW voor de tweede maal te verslaan. St Victor speelde een gewijzigd systeem; dit heeft voor de voile 100 pet. voldaan. Er zit nu verband in de ploeg en er werd goed gecom- bineerd. Beide doelen kropen meer- dere malen door het oog van de naald. Toch had de score voor St Victor hoger gekund. hoewel de gladheid hierin wel parten speelde. Vooral na de rust zat St Victor er geweldig op, meer naar 't einde begon SEW weer op te zetten en menig benauwd ogenblik beleefde het St Victor-doel. Keeper de Boer stond als een rots in de branding. DEN HAAG, 8 December (A.N.P.). Van bevoegde zijde wordt het vol- gende medegedeeld; „Aangezien het niet mogelijk blijkt, op korten termijn te geraken tot een definitieve wettelijke rege ling van de nieuwe door de grond- wet voorgeschreven staatsrechteiij- ke vorm van het Koninkrijk (Ne derland, Suriname en de Neder- landse Antillen), overweegt de re- gering de invoering van een voor- lopige voorziening, in welke enige belangrijke onderdelen van de voor- genomen regeling reeds zullen wor den verwezenlijkt. Alvorens hiertoe definitieve stap- pen te doen, zal een der leden van het kabinet zich in de loop dezer maand naar Suriname en de Antil len begeven, ten einde met de daar voor in aanmerking komende per- sonen en instanties vooroverleg te plegen. De regering stelt zich voor daarna de zeer spoedige indiening van een desbetreffende wetsontwerp bij de Staten-Generaal te bevorderen". Het A.N.P. voegt hieraan toe: Naar wij menen te mogen veron- derstellen, zal het de minister zonder portefeuiile, mr. v. Schaik zijn, die als lid van het kabinet met het bovenomschreven doel naar de West zal vertrekken. Chinese regeringstroepen hebben Dinsdag Tsjosjien, ten Zuid-Westen van Peiping, aan de spoorlijn naar Hankou prijsgegeven. De uitspraak van de Raad van Cassatie in de zaak-Rauter, die op 15 December zou plaats hebben, is tot een nader te bepaien datum uit- gesteld. Op grond van een ingesteld on- derzoek naar de oorzaak van de ontploffing aan boord van do stoomboot Kiangya, die Zaterdag jl. voor de haven van Sjanghal met 3000 passagiers in de lucht vloog, zijn er verdenkingen gerezen van sabotage. Omtrent het lot van een 2000 passagiers heeft men nog geen zekerheid. Tot nu toe zijn ongeveer 400 lijken geborgen. WINKELSLUITING HEERHUGOWAARD. Burge meester en wethouders hebben voor de tiidvakken 1 tot en met 4 en van 22 tot en met 23 December 1948 tot uiterlijk 20 uur voor alle winkels onvoorwaardelijk onthef- fing verleend van het verbod ver- vat in art. 2. le lid v. h. Winkel- stluitingsbesluit 1941. tot het voor het publiek geopend hebben van pen winkel na 18 uur op de eerste 5 werkdagen der week aedurende het tijdvak van 1 October tot 1 April. De vorstperiode behoort voorlopig weer tot het verleden. De vrees, dat de bloemkool zou verloren zijn is gelukkig met bewaarheid. Het is wel een schadepost geweestj de zelfdekkers hebben er het leven bij gelaten als gevolg waarvan deze soort nu vrijwel is verdwenen. Het getal van deze soort was trou- wens niet zo groot meer. De tussensoort kan meer ver- dragen en voor die telers heeft de omzwaai van het weer heel veel te betekenen. Al loopt het ook met deze soort op z'n end, toch zijn er nog vrij veel tuinders die bij aan- houden van het zachte weer nog een groot bedrag kunnen binnen- halen. Ondanks de maat van de bloem kool klein is: le soort 20 c.M„ 2e soort 16 c.M„ bestaat er steeds goede kooplust wat tot uitdrukking komt in de prijs: f 36 a f 58 en f 20 a f 35 per 100 stuks. Voor de koolsoorten bestaat wei nig belangstelling en komen die weinig of niet boven de ophoud- prijzen uit. Spruitkool is goed gevraagd tot f 48.ook voor andijvie wordt 'n goede prijs betaald n.l. f 6 a f 16. Voor uien wordt bij een ophoud- prijs van f 7,40 iets meer betaald, drielingen tot f 6, nep tot f 11.20. De afname van de Eerstelingen poters staat geheel stil; er is wei nig kans op spoedige afname. BURGERLIJKE STAND Geboren: Antje G., dochter van H. W. Schut en J. A. Vossenaar Harme. zoon van H. van Doom en N. v. d. Meulen; Elisabeth C. G. dochter van C. J. Berkhout en H P. Jonker; Catharina H. M., doch ter van P. v. d. Molen en C. van Diepen. Ondertrouwd: Adriaan L. Hac- cou. 42 jaar en Anna C. M. Krob, 27 jaar. Gehuwd: Adrianus Borra en Eli sabeth Ranzijn; Laurentius Zonne- veld en Alida W. Benard; Dirk de Jong en Octavi Hiiren; Herman C. Beekman en Jacoba Hoekmeijer. Overleden: Trijntje Nooij, oud 34 jaar, gehuwd met B. Stanneveld. Voor de Bijzondere Politierechter, mr. Stoffels, verscheen gisterenmid- dag voor de tweede maal Willem L. uit Heiloo, die te weinig ijs had gegeven voor 20 centen. De hoe- veelheid, welke daarvoor moest worden afgeleverd, bedroeg 90 gr., terwijl een ijsje, dat door ambte naren van de Prijsbeheersing werd nagewogen, slechts 65 gram woog. Nu waren ook de ambtenaren en de verkoopster van het ijsje aan wezig, zodat de zaak tot in de fines ses kon worden nagegaan. Er kwa men echter tegenstrijdige verkla- ringen van de getuigen, want de ambtenaren beweerden aan de ver koopster, mej. B., te hebben ge- toond, dat het ijsje te licht woog. Mej. B. echter beweerde, dat dit niet waar was, maar dat haar neef het haar verteld had, zodat het haar op een andere manier ter ore was gekomen. Verdachte gooide het echter over een andere boeg. Hij probeerde mr. Stoffels aan het ver- stand te brengen, dat de weegschaal van de beide ambtenaren niet in orde geweest was. Deze weegschaal was een gewone brievenweger, die men, aldus L., „voor 9 dubbeltjes in de winkel kan kopen". „Het is net een dingetje uit de een of andere kinderkamer!" Dat op zo'n barrel het dure en goede ijs van verdachte werd gewogen, vond verdachte nfet in orde. Mr. Stoffels haalde aan, dat er tegen verdachte reeds eerder twee processen-verbaal waren opgemaakt voor hetzelfde delict. Verdachte kreeg niet de gelegenheid hierover te beginnen, want dit was volgens de Politierechter niet nodig. Ook de Officier van Justitie, mr. Vellin- ga, zag hier het nut niet van in. Volgens hem was hier een bevesti- ging van het vonnis van de Tucht- rechter noodzakelijk, waarmee mr. Stoffels het eens was, zodat L. thans f 500.boete te betalen krijgt, Hij had maar tien zusters Petrus L. uit Venhuizen versierde het mooier. Bij het passeren van de Belgische grens had hij 20 paar nylonkousen en een leren tas mee- genomen. Hij was de douane gepas- seerd, doch dank zij het feit, dat hij over de grens geld ging halen en daarbij zijn auto, waarin hij alles onder de zitting van de banken had verborgen, een eind verderop liet staan, werd zijn wagen onderzocht en kwam alles aan het licht. Op de vraag van mr. Stoffels, wat ver dachte met die twintig paar nylons van plan was, antwoordde ver dachte, dat hij tien zusters had, welk antwoord zelfs het effen ge- zicht van mr. Vellinga uit de plooi deed raken. Achteraf bleek even wel, dat hij hier ook zijn schoon- zusters bij had gerekend. Ook had hij nog in Belgie tijdens zijn verblijf van twee dagen daar meer geld gebruikt, dan hem was vlees. toegestaan. Hier schean echter een reden voor te bestaan, zodat dit niet zo zwaar werd aangerekend. Toch werd L. conform de eis van de officier veroordeeld tot f 175.— of 30 dg. met verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen. Het beste is nu maar, dat L. de boete hoofdzakelijk over zijn zusters en schoonzusters omslaat, dan is hij ,r tenminste ook goedkoop van af. Dat vlees toch! Katrinus H. uit Hippolytushoef had door een jongeman een varken laten slachten. Dit is nog altijd ver- boden en H. werd conform de eis veroordeeld tot f 100.— of 30 dg. en 1 mnd. voorw. met een proeftijd van 2 jaar, terwijl het in beslag genomen vlees verbeurd werd ver- klaard. Engel K. uit Wieringen, die het varken had geslacht, kreeg f 150.— of 30 dg. en 2 mnd. voorw. met een proeftijd van 3 jaar. Okko de H. uit Wieringen, voor wie dit varken ook geslacht was, hoewel hij dit ontkende, kreeg f 250.of 2 mnd., 1 mnd. voorw. met een proeftijd van 3 jaar en verbeurdverklaring van het in be slag genomen vlees. Voor de derde maal stond Marti- nus Zephyrinus O. uit Grootebroek voor mr. Stoffels. Dit keer bekende hij vlees te hebben gekocht. De uit spraak van de Politierechter was 2 mnd. Inse B. van Texel, die vlees in voorraad had, zonder dat de geldige keurstempels er op zaten, kreeg f 250.of 2 mnd. met verbeurdver klaring van het in beslag genome/i De voltallige gemeenteraad van St. Maarten kreeg Woensdagmorgen een omvangrijke begroting te ver- hapstukken^ Maar men wist er raad mee. getuige het feit, dat openings- en sluitingswoord van Burgemeester Korver, juist 17 minuten na elkaar volgden. Eerst werd het traditioneel ge worden regiment salaris- en bijslag voorstellen aan de lopende band afgewerkt, gevolgd door het onin- baar verklaren van een brandver- zekerings-belasting-aanslag. De rekeningen over 1947 lieten een onverdeeld gunstig beeld zien. Immers de gewone dienst sloot met een batig saldo van liefst 11.520 gulden, terwijl de kapitaalsdienst nog een voordeeltje van f 198. liet zien. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur sloot pre cies op f 16.427.12. De rapporteurs vertelden dat alles in orde was, .zo dat vaststelling volgde. Een omslachtig rekensommetje toonde aan, dat gedurende de ja ren 1943 t. m. 1947 het openbaar onderwijs f 11.08 per leerling m£er had gekost, dan daarvoor was be schikbaar gesteld. Bij het behandelen van de be groting, informeirde weth. Breed, naar het resultaat van Burgem. Korver's informatie over de tweede ambtenaar, maar de Burgemeester wilde diit voor comite bewaren. Overigens vier er niet veel over deze begroting, die met f 3167.25 aan onvoorziene uitgaven, op f 92.151.90 sluitend is gemaakt. te zeggen. Wel verklaarde de heer Paarlberg, alle respcet te hebben voor de gepaste zuinigheid, vooral nu B. en W. tegemoet gekomen zijn aan de wensen met betrekking tot het werkelijk aangeven van de kos ten van het openbaar lager onder wijs. Dit is immers van groot be lang voor de bijzondere scholen. Hij bond Voorzitter echter wel op het hart, steeds te blijven beden- ken, dat ieder verschil in de ver- antwoording eventueel toch weer een directe actie zou ontketenen. Overeenkomstig de wensen van rapporteurs volgde goedkeuring. De begroting van het Burgerlijk EERSTE STEENLEGGING WONINGBOUW DE RIJP. De eerste steenleg- ging van de nieuw te bouwen woningen op het „Drilveld" vond Dinsdag plaats. Onder de genodig- den zagen wij de heren Wethouders J. Nat en J. P. Poel, de Gemeente- secretaris de heer Appel, de archi- tecten de heren D. L. en P. Husslage uit Zaandam, de gem.-architect de heer G. de Jong, en de aannemers O. Hamstra, D. Ent, L. Slot en W. de Wit te De Rijp. In zijn welkomstwoord zeide bur gemeester Dalenberg verheugd te zijn binnen twee weken officieel 'n symbolische handeling te kunnen verrichten, nl. de opening van een nieuw gebouwde brug en thans de eerste steenlegging voor een 6-tal woningen. Alhoewel het eigenlijk jammer is dat deze woningen ge bouwd worden door bijzondere om- standigheden, die een dergelijke handelwijze noodzakelijk maakt, hopote hij toch, dat door middel van de geboden gelegenheid nog ver- schillende woningen zullen volgen. Door het zoontje van burgemees ter Dalenberg werd de specie gelegd onder de te plaatsen steen. Op deze steen stond de volgende njm: „8 Dec. 19 veertig en acht, werd deze steen door M. S. Dalenberg aangebracht". De heer D. L. Husslage, arch., sprak een enthousiast woord tot Burgemeester en Gemeenteraad. Hij was van oordeel, dat hier een felici tatie past en dat't gemeentebestuur haar vele werk beloond ziet in de toewijzing van een zestal woningen, in tegenstelling met andere plaat sen. Was verder van mening dat de gemeente, gezien haar activiteit, door zou gaan totdat het woning- probleem hier ter plaatse geheel zou worden opgelost. Hoopte dat de in- nige samenwerking mocht blijven bestaan, zoals zij nu is, en dat deze eerste steenlegging een werkelijk goede mag zijn en nog door meer- dere zou worden gevolgd. lets waar wij, toen wij de toekomstplannen vernamen, als het enigszins moge lijk is, niet aan twijfelen. Na afloop werd nog een kopje thee gedronken in cafe Blokdijk. Armbestuur is met f 3000 gemeente- subsidie sluitend gemaakt op f 15.757.50. Voor het lager onderwijs werd voor 1949 een bedrag van f 16.44 per leerling beschikbaar gesteld. Restte nog het goedkeuren van een aantal begrotingswijzingen van meer administratieven aard en een rondvraag die totaal niets opleverde MISSIEFILM OVER BORNEO HEERHUGOWAARD ZD. Zon- dag 12 December zal in de zaal van de heer v. d. Heiligenberg een mis- siefilm draaien ten bate van de missie van Pater v. Diepen. De film is getiteld: „Zwerftochten door Dajaksland". Des middags om half drie zal er een voorstelling zijn voor de kin- deren. Des avonds om 8 uur begint die voor de ouderen. We verwachten dat velen zullen komen, om zodoende de missie op Borneo van Pater v. Diepen te steunen. Zoals bekend zou minister Mans holt heden (9 December) het woord voeren op de vergadering van de bond van Cooperatieve Zuivelfabrie- ken te Leeuwarden. De minister is echter door ambtsbezigheden ver- hinderd, naar Leeuwarden te gaan. Langzamerhand begint de aan- voer af te nemen. Was er vorige week een kleine opleving in de prijzen te constateren, het was deze verslagweek voor de meeste pro- ducten vrij hopeloos gesteld. Van andijvie was er een flink aanbod, de prijzen liepen door het grote kwaliteitsverschil nogal uiteen, voor de beste kwaliteit werden re- delijke prijzen besteed. Bloemkool wordt op het ogenblik hoofdzakelijk van uit de Streek aangevoerd. De la sortering bracht behoorlijke prijzen op, de overige sorteringen waren laag in prijs. Bospeen wordt schaars en ging dan ook voor goede prijzen van de hand, evenals de goede kwaliteit waspeen, Spruiten is een van de weinige producten, die vlot hun weg vin den, voor de geschoonde werden goede prijzen gemaakt. Het aanbod van boerekool wordt iets groter, de opbrengsten waren nog al aan schommelingen onder- hevig. Prei was flink vertegenwoordigd. Dit product wil nog steeds niet en bleef om de minimumprijs van 7 cent per kg hangen. Van dit pro duct staat er nog een te groot kwantum, de enige oplossing om de markt schoon te houden, is een flink gedeelte van de aanvoer naar Duitsland te verzenden. Groene kool en gele kool waren slecht te verkopen. Voor knollen, breekpeen, kroten en uien blijft de animo nog steeds miniem. De druiven stegen weer iets in pfijs. WOGNUM, 8 Dec. Bevelanders 5.205.50, Eigenheimers 5.50, 5500 kg witlof I 37—42, II 34—38, III 22 —29, spruitkool 23—37, afwijkende 1022, rode kool 78.20, groene kool 6—7.90, uien 6.40-7.50, drielin gen 5.40, prei 7—11, andijvie 11—20 bospeen 10, breekpeen 4.50—5.50, bieten 36.40, knolselderie 8, goud- reinetten 74, Jonathan 75—89, Cox Orange 81109, Soldat Laboureur 5180, Legipont 4563. ZWAAG 8 Dec. Uien 5—7.40, bie ten 6.40; prei 811; Chinese kool 4.607.20, savoie kool 7.20—8.10, witte kool 5, gele bewaarkool 6- 6.70, rode kool 711, boerenkool 6 —13, spruitkool 17—51, witlof 27 47, breekpeen 55.60. bospeen 14 18, andijvie 426, bloemkool 651, knolselderie A 8, Alicanten 0.70— 1.69, goudreinetten 0.331.11, Pres. van Holland 4484, Cox Orange 0.451.26, Groninger Kroon 3654. Zoete Ermgard 53—62, Jonathan 37 83, Emile d'Heyst 6782, Beurre Alex. Lucas 2586, Conference 62, Doyenne du Comm. 61—128, Legi pont 5467. Soldat Laboureur 45 78, Gieser Wildeman 7072, Win- terjan 49—73, Westl. Louw 52—67.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2