Staat van beleg in China afgekondigd De Tweede Kamer nam Justitie-begroting aan Van der Goes gelooft niet dat de zaak mis zal gaan liiKipp rflllllP DEWERELD ENGELSE HOUDING SCHORT DEZAAK WEER OP Communisten aaneen compromis van vandaag EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDER, SCHAGEN Katholieke Volksparlij heden in Congres bijeen Peiping is thans het eerste doel Nieuw kabinet in Hongarije Matigheid bij uitvoering doodvonnissen Bij verstek ter dood veroordeelde gegrepen VerkSaring op Schiphol Rapport C.v.G.D. aan Veiligheidsraad De voorlopige grenswijziging Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Pagina 3 Zaterdag 1 1 December 1948 44e |aargang No 11436 Kantoren: ALKMAAR, Lcmgestraat 42 A, tel adm. 2046, red 2047 K 2200; HOORN. Draafsingel 59. teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstracrt 52, tel 459 K 2240 Militaire toestand in China Mevr. Tsjang Kai Sjek bij Truman President hoorde haar ,,welwillend" aan Het uit 1376 daterende katholie ke kerkje van Afferden werd in de oorlog totaal verwoest en zal niet worden herbouwd. Wel zal het torentje met hulp van Rijksmonumentenzorg in de oude stijl worden opgetrokken. KONINC GEORGE VAN ENGELAND Geruchten rond ziekte tegengesproken 1 Dodelijk ongeval bij „Hubertus Hunt" Om het verkeer van de trans- portvliegtuigen over de lucht- brug naar Berlijn ook onder de slechtste weersomstandigheden mogelijk te maken, worden langs de randen van het vlieg- veld Tempelhof mistlampen en lichtkruisen aangebracht. Ook de kerkhoven worden voor dit doel gebruikt: de belangen van de levenden* zijn primair. Twee auto's verbrand te Den Haag 15-jarig meisjes raakte in brand Slachtoffers van de brand te Deventer begraven VERTREK NAAR DJOGJA TOT WOENSDAG UITGESTELD De heer Hermans op weg naar Nederland Koopman door trein gegrepen en gedood PERSONEELSTEKORT Bij DE KON. MARINE Regering zal buitengewoon dienstplichtigen oproepen 25-jarig bestaan R.K. Universiteit JA 312 eieren van gemiddeld 61% gram legde deze kip in het eerste jaar van de leg en zij is terecht trots op deze prestatie. Samen met haar productie werd zij gefotografeerd in haar „stand" op de Ornitophilia-tentoonstelling, die gedurende drie dagen in de [aarbeurshallen aan de Groentelaan te Utrecht wordt gehouden. (Van een bijzondere medewerker) HET ATLANTISCH PACT Besprekingen te Washington Nieuw Abonnemenisprljs 14.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, Incluslef. Incasso, Advertentie-tarief per edltle 16 cL per m.m., minimum f 2.50; In alle edltlej 26 ct per m.m.. minimum f 4.famille- berlchten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrljke kortlng.' Directeur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smlts. Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. lanssen, 3. Toes. Bankrelatles: Noorderbank, Nederl. Credletbank HET FEIT VAN HEDEN PRESIDENT TSJANG-KAI-SJEK heeft de staat van beleg afgekon digd in het grootste deel van China, dat nog in handen van de regering is. De president wil hiermede een einde maken aan de communistische infiltraties en revolutionnaire actie in de steden Peiping, Tientsin, Tsjingtao, Hankow en Woehoe. De militaire nieuwsdienst van de Chinese regering meldt, dat de om- singelde regeringstroepen ten N.- Westen van Soutsjou, 300 km ten Noorden van Nanking, „meer dq,n 20.000 communisten in gevechten van ongekende hevigheid in de af- gelopen drie dagen hebben gedood". Dit bericht, is de eerste vermel- ding sedert enige dagen van de ge vechten in dit gebied, waar rege ringstroepen volgens niet-officiele berichten eware verliezen zouden hebben geleden. Plaatselijke militaire eenheden te Tientsin zijn gewikkeld in een strijd met communistische troepen ten westen van Liang Hsiang, 38 km tij zuid-westen van Peiping. De communistische generaal Nieh Joeng-Tsjeng heeft met zijn strijd- krachten een serie snelle aanvallen ondernomen langs de spoorlijn Pei pingSoe Joean in een poging om Kalgan, hoofdstad van de provincie Tsjahar, te isoleren. Volgens Tsjiao Moe, leider van het communistische nieuwsagent- schap „Nieuwe China", „zullen de Chinese communisten die naar verluidt 120 km van Nanking ver- wijderd zijn trachten een half millioen man Chinese regerings troepen in het gebied van Han kow, 480 km ten Z.W. van Nan king, te vernietigen alvorens het grote offensief tegen de hoofdstad van Tsjiong-Kai-Sjek te begiln- nen." Tsjiao. die ook vertegenwoordiger is in Honkong van de Chinese communistische partij, zette in een exclusief interview met een ver- bindingsman, die zojuist van Hon kong in Singapore is gearrveerd, de toekomstige plannen van de Chine.se communisten uiteen. Tsjiao wekte de indruk, dat Peiping het eerste doel is van de communisten. Er was geen sprake van enig compromis met Tsjang. De communisten waren er absoluut van overtuigd. dat het Istvan Dobi, eens een bezitloze boer en thans linksgericht voor- zitter van de Hongaarse partij der kleine boeren, heeft een nieuw kabinet samengesteid en is be- noemd tot minister-president van Hongarije als opvolger van de Donderdag afgetreden Lajos Din- nyes. Het nieuwe kabinet heeft onge- veer dezelfde ministers als het ka- binet-Dinnyes. Istvan Csala, leider van de Centrale Raad voor Coope- raties zal Dobi opvolgen als minis ter van Landbouw. De functie yan minister van Fi- nancien, die vacant is door het tij- dens zijn verblijf buitenlands aftre- den van Miklos Nyarady, zal tijde- lijk worden waargenomen door Erno Gero, tweede algemeen secre- taris van de Hongaarse arbeiders- partij en minister van Verkeers- wezen. Politieke waarnemers te Boeda- pest verwachten, dat de nieuwe re gering min of meer tijdelijk zal zijn, totdat in de lente 1949 het on- afhankelijk front (regeringscoalitie) gereorganiseerd is. regiem van de Kwomintane ten val zou komen en zij China zoiraen „be- vrijden". Tsjiao verklaarde verder, dat de burgeroorlog in China reeds lang geleden zou zijn geeindigd. inr dien de V.S. Tsjang niet geftolpen hadden, ofschoon de commynisten indirect meer van de Amerikaanse steun hadden geprofiteerd dan Tsjang. Een mogelijke gewapende Amerikaanse interventie zou de overwinning van de communisten slechts uitstellen. Op de vraag of de communisten zouden proberen Tsjingtao waar de V.S. een vloot- basis bezitten te veroveren, antwoordde Tsjiao, dat zij dit zeker zouden doen, indien de militaire situatie het vereiste. Indien de Ame- rikanen zich hiertegen zouden ver- zetten. zouden de communisten ze ker de strijd tegen hen aanbinden. Indien generaal Clair Chennault de ..vliegende tijgers" de Ameri kaanse vrijwilligers luchtmacht in China tijdens de oorlog tegen Ja pan zou terugroepen om Tsjang in de strijd tegen de communisten terzijde te staan, zouden deze ge neraal Chennault als ..oorlogsmis- dadiger nummer een" beschouwen. Tsjiao zeide zich fe ..verheugen" over de militaire situatie. Hij was er van overtugd, dat Nanking en SjanghaJi evenals Peiping en Tientsin, de communisten in han den zouden vallen, doch, zo voeg- de hij er aan toe, niet zonder verdere hard* strijd. Sop' GELE ZEE Penqpo 9 eaiar Janqrv rsiopr*wu« ^•NANKING oTnov •Ttt.Tijau uop Tyao coarvao SN Soenqkunqe ^nqkwo tKinvdn- T*iitumJ*. Mo,rv*° Katjmq 0 KM 500 MONGOLIE SIN KIANG canrtiou cms. HorngKinq Door Comm bP2»f ^Guenll* unjfl [^fcTNAM3*£=zj CABT0-48na WASHINGTON, 11 Dec. (Reuter) Mevrouw Tsjang Kai Sjek heeft Vrijdagavond een onderhoud gehad van een uur met president Truman, Toen zij het Witte Huis VM-liet, weigerde zij verklaringen te doen aan de journalisten en zeide, dat president Truman deze moest doen. Volgens Trumans persattache, Eben Ayres, had Truman gezegd, dat mevrouw Tsjang haar zaak uit- eengezet had en „ik haar welwil- lend aanhoorde". Ayres wist niet of er nog plannen waren voor een nieuw onderhoud. (Van onze parlementaire redacteur) Nog een hele middag praatte de Kamer vol over onderdelen van de Justitiebegroting. De dames Wtte- waal van Stoetwegen en Tendeloo waren maar slecht te spreken over het Beheersinstituut. De laatste wilde, dat van behandelde klachten in het openbaar mededeling zou worden gedaan. De dames werden bijgevallen door de heren Terpstra (A.R.) en Bachg (K.V.P.). Mr. Bachg begroette de aangekondigde liqui- datie met vreugde en hij poogde het tempo nog te bei'nvloeden door in dit verband de suggestie van een streefdatum te doen. De minister achtte het hiervoor echter nog te vroeg. De heer Terp stra had dus wel gelijk toen hij veronderstelde, dat het nog wel enige tijd zou duren. Hij had zelfs gehoord van vijftien jaar.Waar de heer Bachg zich had afgevraagd of dit conservatoire beslag en massa nu wel verantwoord is geweest, vijf procent van het in beslag genomen milliard is immers slechts onteigend, merkte de minister zijnerzijds op, dat ook hij een minder ingewik- kelde methode zou geprefereerd hebben, maar men zat er nu een- maal mee. Belangrijk was voorts zijn mededeling, dat ^le beheer van landsverraderlijk vermogen binnen ces maanden zal zijn opgeheven, behoudens de uitzonderingen. Krachtens het Besluit Vijandelijk Vermogen is aan tienduizend Ne- derlanders *of ex-Nederlanders, die in dienst. van de vijand hebben ge- staan, hun hele bezit ontnomen. Mr. Bachg achtte dit in strijd met de Zoals in Engeland gebruikelijk is, zal Woensdag a.s. bij het doopsel van prinses Elizabeth's zoontje, een prachtige dooptaart worden aangeboden. Merkwaar- dig is daarbij, dat deze taart be- kroond zal worden door het bo~ venstuk, dat de huwelijkstaart der prinses sieftle. Het heeft daartoe de nodige veranderin- gen ondergtmn. Bovenop kwam in een rana van fijn kantwerk een zilveren wiegje te pralen, waarin een babypopje, eveneens in fijn-kanten kleertjes. Het ge~ heel is een warkstuk van de Londense banketbakkersfirma Mc Vitie en Price. De doop- plechtigheid zal in besloten fa' miliekring in Buckingham Pa lace gehouden worden. De na~ men van de jonge prins en die der peter blijven tot Woensdag geheim. De Rijkspolitie is er Vrijdag-, avond in geslaagd Alexander Dirk Hogguer, lid van de colonne Hen- neicke. die enige tijd geleden uit het interneringskamp te Laren wist te ontvluchten en juist Vrij dag door het Bijzonder Gerechts- hof te Amsterdam bij verstek ter dood werd veroordeeld, te arres- teren. Bij een wegcontrole op de Rijks- straatweg AmsterdamBussup, na- bij Diemen werd de auto, waarmee H. zich uit de voeten trachtte te maken, nadat hij ksnnis had geno men van zijn dqodvonnis, aange- houden. De politiemannen herkenden Hog guer, die gesignaleerd stond en ga- ven hem ondanks zijn pogingen als- nog te ontkomen, geen kans. Hij is thans veilig opgeborgen. De bestuurder van de auto werd eveneens gearresteerd. De andere twee leden van de co lonne Henneicke, alien Amsterdam- mers. die gisteren tot de doodstraf waren veroordeeld, zijn B. M. van Egmond en A. Schmidt. Grondwet en daarnaast vroeg hij zich af welke kansen een reclas- sering kan hebben bij mense'n, die tot de 'oedelstaf zijn gebracht. Dat deed de heer Gortzak (Com.) op de katheder sprlngen om als zijn oordeel te geven, dat deze mensen enkel nog maar een lot van bard werken verdienden, waarop de heer Bachg hem weer toevoegde, dat men om iemand tot een beter mens te kunnen maken, zelf moet begin- nen met mens te zijn. Ook op een andere groep vestigde de heer Bachg nog de aandacht, de mensen die en Duitser en Neder- lander zijn en die nu als Duitsers worden behandeld. Het gratiebeleid konden mej. Tendeloo (P.v.d.A.) en de heren Terpstra (A.R.j, v. d. Feltz (C.H.) en Stokvis (Com.) maar matig waar- deren. Geen verkeerde humanitaire overwegingen laten gelden, waar- schuwde de heer Terpstra. Mej. Tendeloo en de heer v. d. Feltz bedoelden tussen hun woorden door te zeggen, dat de beulen van het kamp Amersfoort in elk geval de ergste straf moesten krijgen. De minister trok de lijn van zijn voorgangers door toen hij in ant- woord op deze opmerkingen als zijn mening bleef geven, dat dit uiterste middel met zeer grote matigheid moest worden toegepast. Het mocht I dan zijn, dat in Belgie 232 dood vonnissen waren uitgevoerd en hier slechts 23, de historie zou deze houding weten te waarderen. En dan nog wat kleinere zaken. Weinreb heeft een verzoek om gratie ingediend, mej. Tendeloo werd toegezegd, dat dit verzoek met spoed behandeld zal worden. In Vught is inderdaad ongewenste lectuur gedrukt, zoals mej. Tende loo al vermoedde. Of er ook ge- knoeid is, zou moeten worden on- derzocht. Voor de P.R.A.-mensen, die afvloeien, zal de minister het mogelijke doen. De begroting werd tenslotte z.h.sj. aangenomen. Dins- dag begint de Kamer met „Onder- wijs", Donderdagavond zal „bui- tenlandse Z%ken" aan de orde ko men. Berichten uit Amerikaanse bron, als zou Koning George van Enge land lijden aan ernstige trombose, waardoor de doktoren zouden over- wegen een of beide benen te am- puteren, werden in Engeland per tinent tegengesproken! Ook het be richt, dat een Amerikaanse expert op he gebied van bloedziekten naar Engeland zou zijn ontboden werden ontkend. De ziekte waaraan de Engelse Koning lijdt bestaat uit een ontsteking van de wanden der bloedvaten. doch is zeer' zelden oor- zaak dat ledematen moeten worden geamputeerd. Dond/erdag werd te Angrelo de zgn. Hubertushunt gehouden, waar- onder meer aan deelnam het e'cht- paar Wentges uit Wassenaar. Tijdeos het laatste deel van de Hunt nam het paard van mevrouw WentgesGelissen een verkeerde sprong over het hek, ten gevolge waarvan de rijdster kwam te vallen. Het gewicht van het paard kwam op haar hoofd terecht. De dood trad vrijwel onmiddellijk in. Vrljdagmiddag om drie uur ar- riveerde als laatsien der fractie- voorzitters, die als waarnemers een orienterende reis naar Indo nesia hadden gemaakt, de heren H. J. W. A. Meyerink en Jhr. Mr. M. van der Goes van Naters op Schiphol. In tegenstelling met de anti-revolutionaire heer Meyerink die niet bereid was veel te ver- tellen, zei de heer van der Goes o.a. tot de journalisten: „Na mijn gesprekken met de Republikeinse intellectuelen geloof ik zeer posi- tief niet, dat de zaak mis zal gaan". Jhr. van der Goes van Naters vertelde, dat hij evenals de heer Meyerink behalve met de fede- rale groepen contact heeft gehad met intellectuelen uit republikeinse kringen. Hij meend dat het onjuist is alle republikeinen als „destruc- tief" te zien. De federale gedachte acht Jhr. van der Goes van Naters eefn gezond principe, vooral de in- tellectuele republikeinen delen, vol gens hem, deze opvatting. Zoals gezegd was de heer Meye rink niet bereid veel te vertellen over zijn bevindingen in de Oost. „De onderharidelingen," zo zeide hij, „hebben er toe geleid, dat de mi nisters besloten zich verder in Den Haag te beraden en thans moeten Vrijdagavond omstreeks kwart voor negen zijn op de Leidsestraat- weg te Den Haag twee auto's op elkaar gereden en in brand geraakt. Even voorbij de Marlotlaan stond een personenauto van de heer M. P. uit Rotterdam aan de kant van de weg. Hoewel het achterlicht van deze wagen brandde, reed een per- sonenauo bestuurd door de 37-jarige P. B. uit Amsterdam, die uit de richting van Den Haag kwam, op de eerste. Deze geraakte door de schok in vlammen en is volledig uitgebrand. Het vuur sloeg over op de tweede wagen, die eveneens grote schade opliep. De bestuurder wist bijtijds de auto te vrelaten en heeft geen letsel gekregen. P. B. die onder invloed van serke drank ver keerde, werd aangehouden. Vrijdagmiddag is een 15-jarig meisje in een atelier aan het Bors- senburgplein te Amsterdam, waar zij met cellulose werkte, in brand geraakt. Met ernstige brandwonden is zij door de G.G.D. naar het Onze Lieve Vrouwe gasthuis overge- bracht. wij afwachten wat de regering gaat doen". Op een desbetreffende vraag ant woordde Jhr. van der Goes van Na ters de indruk te hebben, dat de vijf parlementaire waarnemers de mening delen, dat de federale -con- structie de meest passende en na- tuurlijke is voor land en volk en dat hoewel men niet kan spre ken van een scheiding de geesten in Republikeinse kringen er toch een opmerkelijk verschil is tussen de constructief denkende groepen en de „soldateska". Onder buitengewoon grote be- langstelling, zowel uit Deventer als uit Zaandam en Amsterdam zijn Vrijdagmiddag op de alge- menc begraafplaats te Deventer de stoffelijke resten van vijf der zes slachtoffers van de ramp, welke Maandagmorgen Deventer heeft getroffen, ter aarde besteld. Achterecnvolgens werden de verschotten van mevr. T. de Lange- Neuteboom. de jeugdige Pirn de Lange, uit Deventer, de heer G. J. Lodeweges, diens dochter Anna Maria en zoontje Gei'rit Jan uit Zaandam. geplaatst in een gemeen- schappelijk graf, dat aan de familie is aangeboden door de gemeente Deventer. Aan de groeve werd o.a. het woord gevoerd door Mr. H. W. Bloemers, burgemeester van Deven ter, namens de gemeente; de heer van Boven, namens het gemeente- bestuur van Zaandam; ir. Taal, die namens directie en personel van de machinefabriek artillerie-inrichtin- gen ..Hembrug" een laatste groet bracht aan de heer Lodeweges, de heer de Heere voor het personeel dier fabrick; de heer Acifterbergh voor de illegaliteit en de landelijke organisatie van onderduikers uit de bezettingstijd. terwijl de heer Hazelhof uit Zaandam. sprak voor de schooljeugd; het bestuur en vele leden van de Israelitische gemeente te Deventer. De graven werden gdekt door een veld van bloemen. BATAVIA, 10 Dec. (Aneta). De woordvoerder van de Commis- sie voor Goede Diensten heeft aan Aneta medegedeeld, dat de com- missie voornemens is een rapport Voor de Veiligheidsraad op te stel- len, zodra de commissie van beide partijen inliehtingen heeft ontvan- gen over de informele besprekin- gen tussen Hatta en de Neder- laddse ministers. Een republikeins woordvoerder te Batavia heeft verklaard. dat prof. Soepomo (lid der Republikeinse de legate), die gisteren uit Djogja te Batavia aankwam, inmiddels het verslag van de Republiek aan de Commissie voor Goede Diensten heeft overhandigd. De woordvoerder van de Commis sie voor Goede Diensten heeft me degedeeld, dat het vertrek van de commissie naar Djogja uitgesteld is tot Woensdagmorgen. BATAVIA, 10 Dec. (Aneta) Hedenochtend is de heer H. Her mans. secretaris van de minister president na een verblijf van vijf weken in Indonesie naar Nederland vertrokken. ALMELO, 10 Dec. Op de on- bewaakte overweg aan de Woolder- weg te Borne is hedenmorgen de 57-jarige koopman A. S. uit En- schede door de sneltrein Almelo Enschede, die om 9.57 uit Borne passeert, gegrepen en gedood. S., die hardhorend was, werd niet door de trein overreden, doch door de slag, die hij van de locomotief kreeg, werd hij tegen de straat ge- slingerd en vrijwel op slag gedood. Ten gevolge van de sterke af- vloeiing van oorlogsvrijwilligers en mede als gevolg van het feit, dat de omstandigheden in Indonesie nog steeds niet toelaten terug te keren op vredessterkte, is bij de koninklijke marine een tekort aan personeel ontstaan aldus deelt de Marine Voorlichtingsdienst mede. Zoals bekend, heeft de regering zich genoodzaakt gezien in Septem ber j.l. enkele catagorien oorlogs vrijwilligers bij de zeemacht nog geen ontslag te geven, terwijl zeer onlangs werd besloten de zee-mili- ciens ter lichting 1946 nog zes maanden aan te houden (de mari- niers onder hen vier maanden). Ten einde het tekort aan perso neel, dat voor een' deel ook door het vertrek van deze nog tijdelijk aangehouden'en veroorzaakt zal worden, op te vangen, heeft de re gering besloten. dat allereerst uit de lichtingen 1948 en 1949 dit te kort zal worden aangevuld. Het valt echter te verwachten, dat het aantal ingeschrevenen ui die lich tingen niet ten voile het benodigde aantal voor de zeedienst geschikte dienstplichtigen zal opleveren. Daar om heeft de regering besloten in de eerste helft van 1949 een aantal buitengewoon dienstplichtigen van de lichting 1944 in werkelijke dienst op te roepen. Zoals gezegd, zal allereerst uit de lichtingen 1948 en 1949 worden geput. De officiele viering van het 25- jarig bestaan der R-K. Universiteit te Nijmegen is vastgeSteld op 6, 7 en 8 Mei a.s. De lustrumfeesten, waaraan ook de burgerij deelneemt, zulien gevierd. worden van 28 April tot 11 Mei. 6. 7 en 8 Mei gelden als de officiele vierdagen voor de< Universitaire gemeenschap. X/.: ,v_,. WASHINGTON Dr. Bramu- glia, de met ingang van 1 Decem ber afgetreden voorzitter van de Veiligheidsraad, heeft te Washing ton als zijn mening te kennen ge- Het zjjn in hoofdzaak psycholo- gische redenen, .die er toe geleid hebben, dat de door de Nederlandse regering voorgestelde voorlopige grenswijzigingen, waarover binnens- kamers reeds overeenstemming was bereikt, nog niet door alle landen zijn aanvaard. Zoals men weet be- trof het hier cofrecties van tech- nische aard, die er toe zouden kun nen leiden, dat veel oud zeer zou kunnen worden bepleisterd. In af- wachting van zijn definitieve eisen had Nederland gevraagd om de grens zo te verleggen, dat controle over bepaalde stroomgebieden mo gelijk wordt, waardoor catastrophale overstromingen en vervuilingen voorkomen kunnen worden. Deze verlegging zou ook tot gevolg heb ben, dat de fabriek „Eilermark" op Nederlands grondgebied zou komen te liggen. Over deze grenseisen, die vooruit Iiepen op de totale Nederlandse ver- langens, was een voorlopig accoord bereikt tussen ons land en de ver- tegenwoordigers van de mogendhe- den, die West-Duitsland bezetten. Wij berichtten dit reeds uitvoerlg. Tijdens de besprekingen van de zes landen te Londen, over't Duitse vraagstuk, kwam dit punt eveneens aan de orde. De Franse vertegen-, woordigers toonden volledig begrip voor de Nederlandse moeilijkheden langs de grens. Ook van Ameri kaanse zijde stond men er niet af- wijzend tegenover. Vrees voor onrust De Engelse houding hdeft de zaak echter weer opgeschort. Engeland is nu eenmaal verantwoordelijk voor het deel van Duitsland, waar de Nederlandse correcties uitge voerd zouden worden. Men is be- vreesd, dat deze maatregelen on rust teweeg zouden brengen, wat men onder de huidige omstandig heden wel zeer ongewenst vindt. Daar deze omstandigheden zich binnen afzienbare tijd wel niet zul ien wijzigen, wordt dan ook niet verwacht, dat men in Londen tot een accoord komt. In Den Haag hoopt men wel, dat de besprekin gen zullen worden voortgezet. Nederland blijft in elk geval. zo wel aan deze voorlopige, als aan de totale eis voor grenswijzigingen vasthouden. Te Washington zijn de besprekin gen begonnen tussen de V.S., Cana da en de vijf landen van de West- Europese Unie om te komen tot een militaire alliantie. De Europese landen worden hierbij vertegen- woordigd door hun ambassadeurs, terwijl Amerika zijn wnd. Minister van Buitenlandse Zaken R. Lovett heeft afgevaardigd. Het voorstel, dat te Londen is op- gesteld en door de Regeringen van de vijf landen is aanvaard zal hier ter sprake komen, terwql voorts de wijze van vergaderen zal worden besproken. Deze besprekingen wor den beschouwd als een voortzetting van die, welke in Juli Werden aan- gehangen over het veiligheldspro- bleem. Men verwacht, dat zij nog enige tijd zullen voortduren, terwijl- ver- moedelijk geen mededelingen zullen worden verstrekt, alvorens een be- slissing is bereikt. geven, dat hij nog steeds optimis- tisch bleef ten opzichte van de Ber- lijnse kwestie. Ook hij hield zich overigens vast aan de gedachte, dat een juiste oplossing alleen te vin- den zou zijn in de muntherverming en de gelijktijdige opheffing van de blokkade. Ook verzekerde hij, "dat de neutrale landen hun pogin gen om een oplossing te zoeken, zouden voortzetten. PARIJS. De algemene vergade- ring van de V.N. heeft de verkla- ring over de rechten van de mens aangenomen met 48 tegen 0 stem- men, bij 8 onthoudingen. Wysjins- ky, de Russische afgevaardigde, verklaarde, dat zijn land de verkla- ring niet zou steunen, omdat zij een ontoelaatbare inmenging vormde in de interne aangelegenheden van staten. HAMBURG. Het Britse militaire bestuur heeft mededelingen gedaan dat de communistische partij er de zelfde methodes op na schijnt te houden als indertijd Nazi-Duits- land, toen allerlei zaken op be paalde manier geldbedragen wer den afgeperst. De autoriteiten hadden eenzelfde geval geconsta- teerd bij de „Hanseatische Kies- werke", waar men aan een func- tionaris van de communistische partij een cheque had afgegeven. De autoriteiten meenden voorts dat dit geval niet op zich zelf stond. ATHENE. De legatiesecretaris van de Dominicaanse Republiek te Bern werd in Athene wegens devie- zensmokkel veroordeeld tot een boete van f 500.000 en zes maanden gevangenisstraf. Hij werd gearres teerd, toen hij in een vliegtuig voor Cairo stapte, waarbij de Grieken zijn diplomatieke immuniteit in Griekenland niet erkenden. Men verklaarde, dat hij lid was van een internationale smokkelbende, waar in een bekende Zuid-Amerikaanse diplomaat te Londen was betrok- ken. LONDEN. Tijdens de debatten in het Lagerhuis, die met een rede van Bevin werden ingeluid, ver klaarde Churchill verheugd te zijn over de satnenwerking tussen En geland en de V.S. Ook over de luchtbrug sprak hij zijn grote vol- doening uit. Over Spanje vroeg de oude staatsman zich af, waarom het volk daar als uitgestotene moet wdrden beschouwd. Hij sprak als zijn stellige overtuiging uit, dat men zijn diplomaten naar Madrid diende terug te zenden, zodra de goedkeuring van de V.N. z6u zijn afgekomen .Hij gaf in overweging, dat met de Sovjet-Unie een over- eenkomst moest bereikt worden, alvorens dit land zou beschikken over de atoombom. 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1