DE MACHTIGE BIJEENKOMST VAN HETTWEEDE K.V.P.-CONGRES HEDEN GEOPEND De principiele betekenis van cultuur- en jeugdpolitiek Industrialisatie, kernprobleem economische toekomst Grenzen der staatsmacht in verhouding tot individuen en maatschappij Een litanie van actie-volle daden K.V.P. gaat met vertrouwen Diepgaande hervormingen met de arbeidende mens als doel en middelpunt De grote vraag: hoe ziet men de staatsgemeenschap de toekomst tegemoet Onze actieve rol in de Europese ontwikkeling Het verslag van de Partij- secretaris NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 11 December 1948 PAG. 3 De Congresvoorzitter constateerde, dat blijkens de grote deel- name aan dit congres het overgrote deel van ons katholieke volk welbewust en weloverwogen achter de K.V.P. staat en dat in de partij zelf een opgewekt leven aanwezig is. Voorts her- innerde spr. in zijn openingswoord aan de troonswisseling. Hij sprak de wens uit, dat een nog lange, gezegende levensavond het deel van Prinses Wilhelmina zou mogen zijn, en dat Konin- gin Juliana, de voetsporen van Haar Koninklijke Moeder vol- gend, onder Gods onmisbare zegen, haar hoogst verantwoorde- lijke taak tot heil van de volkeren hier en overzee, kan vervul- len. Daarnaast bracht spr. een woord van eerbiedige en op- rechte hulde aan Z. Em. Kardinaal de Jong. De administrateur van het Marshall-plan, Paul Hoffman, heeft in Engeland besprekingen gevoerd over de kwesties van het Ruhrgebied, het Europees herstel en over Anglo-Amerikaanse problemen in het algemeen. Op een persconferentie heeft mr. Hoffman (rechts) verklaringen afgelegd over de stand van zaken. Naast hem de Amerikaanse ambassadeur in Engeland, Mr. Lewis Douglas. kunnen emanciperen, dan her- inneren wij ons daarbij in grote dankbaarheid wat er in de ach ter ons liggende eeuw mede door de staatkundige eenheid van ons Katholiek volksdeel, voor dat zelfde volksdeel is ver- kregen. En als wij dan objectief het wereldtoneel overzien, dan welt ons de vraag naar de lip- pen, hoe is de positie der ka tholieken in die landen, waar zij die eenheid niet hebben kunnen of willen opbrengen? Het antwoord moogt gij zelf ge ven, voor mij is het veelzeg- gend, ziet toch, hoe deze dingen in werk^lijkheid zijn. Daar gaat het in het reele leven om. Moge dat ons onze verantwoordelijk- heid doen beseffen, onze acti viteit versterken, onze werk- kracht vergroten. Ziekenfondspremie verlaagd Kapperprijzen Belastingheffing en kindcirbijslag Pater Joachim naar Rome 40.000 vaten haring naar Duitsland Vrije prijzen voor ijs en dranken En wanneer wij dan, zo be- sloot Andriessen, nog niet lang geleden het feit van de grond- wetsherziening van 1848 heb ben herdacht, een herziening welke voor ons Katholieken de mogelijkheid ontsloot ons te "0Van onze eigen redacteuren) ZALEN VAN „TIVOLI" in Utrecht bergen vandaag, Zaterdag, en morgen, Zondag, weer honderden afgevaardigden van Partij-afdelingen van de Katholieke Volkspartij en andere deelnemers aan het tweede Partijcongres, waarvoor zich ditmaal niet minder dan 1600 personen hadden opgegeven. Zij, en de verschillende aanwezige autoriteiten, een bont gezelschap uit alle windstreken van ons vaderland, waaronder wij vele K.V.P.'ers uit Noordholland opmerkten werden heden, Zaterdagmorgen om elf uur verwelkomd door de Partijvoorzitter, de heer W. J. Andnessen, die, nadat de secretaris, dr. L. A. H. Albering, zijn verslag had uitgebracht, in een grote rede inging op verschillende actuele punten, waarbii hij een paar nuttige opmerkingen plaatste over het doel en de taak van de Staat,, welke wij belangrijk genoeg vonden, er afzon- derlijk op deze bladzijde ruimte aan te geven. De voorzitter wees in zijn eigen- lijke congresrede op de inhouds- volle congresagenda: de te behan- delen onderwerpen zijn in het bij- zonder de nationale cultuurpolitiek, actieve jeugdpolitiek en industria lisatie. Voor wat de beide eerste vraagstukken betreft, spreekt ook de levensbeschouwing een hartig woordje mee. Nationale cultuur- en actieve jeugdpolitiek Bij de nationale cultuurpolitiek gaat het om aard en wezen van deze politiek. Dat wij als katholie- ken bij de verwezenlijking van deze cultuur een andere kijk hebben dan vele anderen, kan kwalijk worden ontkend, al willen wij daarmede allerminst betogen, dat er geen groot aantal aanrakingspunten zijn. De te voeren cultuurpolitiek zal nationaal moeten zijn en derhalve onze natio nale cultuur rechtstreeks en direct ten goede moeten komen. Doch met inachtneming daarvan blijft een belichting ervan, ook vanuit de eigen beginselen, ten enenmale nood- zakelijk. Van niet minder belang is een actieve jeugdpolitiek. De problemen van de jeugd, vooral in onze na- oorlogse tijd, zijn zeer belangrijk en niet weinig in omvang. Bij de jeugd zelf en in de jeugdorganisaties wordt er intensief over gediscussieerd en de partij laat niet na dit te bevor- deren. Onze jongerenorganisatie is terzake zeer actief en ontvangt daarbij con amore van de partij de nodige steun. Het gaat hier immers om de jeugd zelf, om de belangen van de jeugd en dus om de belan gen van onze toekomst. Waar zo- veel op het spel staat, waar nieuwe wegen moeten getraceerd worden om de doeleinden te bereiken, daar is bezinning nodig en derhalve ook voorlichting. En- het is wel zeer verheugend, dat er voor de sectie- vergadering, waar het onderwerp wordt behandeld, zo grote belang- stelling bestaat. Dit is geheel in overeenstemming met wat de partij - leiding beoogde. De industrialisatie En tenslotte het wel zeer belang- rijke probleem van de industriali satie. Minister van den Brink beschouwt het industrialisatievraagstuk als het kernprobleem met betrekking tot de economische toekomst van Ne- derland. De bevolkingsontwikkeling dwingt hem er toe dit met kracht te poneren: het alternatief van industrialisatie is emigratie. Dit laatste vindt mede zijn grond in het feit, dat het opnemingsver- mogen der overige bedrijfstakken, met name van handel en verkeer. naar zijn wijze van zien, nauw met de industriele ontwikkeling samen- hangt. Hier is geen woord Frans bij en de mening van onze minister van economische zaken dwingt wel tot diep nadenken. Dit is temeer het geval, wanneer men bedenkt, welke belangrijke vraagstukken met de industrialisatie samenhangen. Lands- volks- en streekbelangen zijn er in hoge mate bij betrokken. De avond van heden zal zijn: een Benelux-avond, waarbij tevens aan- dacht zal worden geschonken aan de West-Europese Unie. En hier- mede, aldus de heer Andriessen, staan wij midden in de nieuwe Europese ontwikkeling waaraan Nederland zich niet alleen niet kan onttrekken, doch waarin het zijn rol actief zal moeten spelen. Meer dan een reden dwingt daar- toe. Op straffe van nalatig te zijn in een der belangrijkste fasen van de wereldgeschiedenis, op straffe van te zullen verschrompelen en daar- door met een belangrijk lager wel- vaartsniveau genoegen te moeten nemen, zal ook ons land zijn beste krachten aan deze ontwikkeling moeten geven. Gelukkig begint ons volk dit meer en meer in te zien. Doch dan is het ook zaak, de consequenties daarvan te overwegen en zich daarop te be- zinnen. Vandaar deze avond, welke de partij ook wil zien als een be- kroning van haar intiatief. om met onze zusterpartijen, in Belgie en Luxemburg, in nauwe relaties te treden om de opdoemende proble men, welke met deze ontwikkeling noodzakelijkerwijze gepaard gaan, te bestuderen. Na enkele opmerkingen over de verkiezingsuitslag sprak de voor zitter zijn vreugde uit over de ont wikkeling van de Jongerenorgani satie in de partij. Het gaat er om een ideaal te rea- liseren, een christelijke maatschap- pij te grondvesten. Luisterend naar het woord van de H. Vader, de laatste tijd meer dan eens tot de jeugd gericht. zullen zij daarin een aansporing vinden niet te versagen. Het communisme Niet te versagen. Dit geldt voor hen en voor ons alien in de strijd tegen het communisme. Sinds het vorig congres zijn wij daar nog weer meer van doordrongen. Frankrijk, Italie, Hongarije en dan andere Oostelijke staten, hebben ons de gevaren van het communisme dui delijk doen inzien, en hebben ons bewezen, waarheen wij gaan als dit stelsel de overhand krijgt. De waar- heid van 's Pausen encycliek „Di- vini Redemptoris" is er door in een steeds helderder licht gekomen en wij worden met huivering vervuld. wanneer wij ons op deze waarheid bezinnen. Tot afweer van dit godloze stel sel zijn diepgaande hervormingen nodig, hervormingen welke er op gericht moeten zijn, de mens in het middelpunt van onze activiteiten te plaatsen. Doel en middelpunt tevens, ook van onze economische en, staat- kundige bemoeii'ng moet zijn de arbeidende mens, die, naar het woord van prof. Weve, in de rang- orde van het door God geschapene, vooraan moet staan. Daarop moeten ook wij ons be zinnen, opdat wij hem zien als de centrale H^uur in Gods schep- pingspingspian. Doch daarnaast moeten wij het bestrijden met geestelijke wapens. Deze zijn en blijven no£ altijd supe- rieur. Spr. kan zich soms aan de indruk niet onttrekken, dat natuurlijk on- gewild, het communisme in zijn organisatorische vormen, te zeer wordt verheerlijkt. Verheerlijkt in deze zin, dat het als een soort wonderapparaat wordt voorgesteld, dat eenvoudig niet en nooit kan falen en dat steeds tot in de per- fectie werkt. Dat leidt tot een soort gevaarlijke intimidatie, tot een ge- aachtengang, welke de leiders van deze organisaties tot een soort won- dermensen stempelt. Niets is na tuurlijk minder waar en zo nu en dan dringt ter bevestiging van de interne ruzies wel eens iets naar buiten. Europese ontwikkeling In samenhang met zijn opmerkin gen over de staatstaak en 't staats- do,el wijdde de voorzitter ook een enkel woord aan de Europese ont wikkeling. Deze is ook voor ons land van de grootste betekenis en het ligt ook op de weg van de partij hieraan mede te werken. Het partijbestuur is van de nood- zakelijkheid daarvan overtuigd en vandaar, dat contact met de zuster partijen in Belgie en Luxemburg werd opgenomen, om over de ge- meenschappelijke problemen der onde^scheidene landen van gedach- ten te wisselen. Deze problemen zijn vele en velerlei en al naarmate de samenwerking tussen de Euro pese landen groeit, zullen meerdere vraagstukken aan de orde komen. Reeds nu brengt de Benelux een aantal daarvan op^de voorgrond. De Benelux-overeenkomst vormt een hecht bestanddeel van de Wes- terse TJnie, welke eveneens duidt op een groei naar grotere eenheid. Deze eenheid is noodzakelijk om meer dan een reden. Nog dezer dagen sprak minister v. d. Brink in de Tweede Kamer de veelzeg- gende woorden, dat van de samen-' werking met de andere Europese landen en met name ook in de Benelux, de toekomst van ons en onze kinderen afhangt. Wij dienen dit woord te verstaan en er naar te handelen. De Partij heeft terzake haar standpunt duidelijk verklaard in haar program en in de redevoerin- gen in het parlement. De oude op- vatting van de souvereine staat zal moeten wijken voor die van inge- bouwd te zijn in een groter geheel. Dat betekent niet, dat de staten moeten opgaan in elkaar en der halve hun zelfstandigheid en eigen zijn volledig zullen moeten prijs- geven. Doch egoi'stisch nationalisme zal moeten verdwijnen; dit past niet meer in de nieuwe constellaties, welke ook Nederland zal moeten helpen verwezenlijken. Crisis in de Partij D<j voorzitter ontzenuwde de be- wering, dat er een crisis in de partij is, zoals het dagblad ,.Het Parool" van 16 November jl. in een redac- tioneel artikel meent te kunnen constateren. Dat was een barre ver- gissing, zoals spr. aantoonde. Laat ..Parool" objectief zijn, dan zal het blad moeten beamen, dat het socia- listisch denkend deel van West- Europa zich groepeert. Dit ontgaat ons niet en naast deze bundeling van socialistische kracht. dient naar ons oordeel te staan ook een bun- deling van katholieke kracht. Er zal immers wel niemand zijn, die zal willen ontkennen, dat bij de vestiging van een nieuw Europa de levens- en wereldbeschouwingen een belangrijke rol zullen spelen. Het is verklaarbaar, dat van socia- listisch-humanistische zijde een be langrijke activiteit wordt ontwik- keld, teneinde niet alleen de idee van een nieuw Europa te steunen, doch tevens om deze idee in socia- listisch-humanistische zin te reali- seren. Mede daarin mogen wij ook als katholieken 'n aansporing vin den volop actief te zijn, teneinde Met ingang van 1 Januari 1949 wordt de premie voor, ingevoige't Ziekenfondsbesluit, verplicht-ver- zekerden verlaagd van 3.8 tot 3.6 pet. Zoals bekend moet de werkgever de helft van die premie op het loon van de werknemer inhouden. Het werknemersaandeel in de zieken fondspremie wordt derhalve ver laagd van 1.9 pet. op 1.8 pet. De maximum-inhouding, die voorheen f 4.96 (voor maandloon van f 260. af) of 1.14 (voor weekloon van f 60 afl, of f 0.19 (voor dagloon van f 10 af) bedroeg, wordt in het komende jaar resp. f 4.69, f 1.08 en f 0.18. In een Prijzenbeschikking, die op 30 December a.s. van kracht wordt, is aan alle kappers voorgeschreven, dat de prijsaanduiding dient te ge- schieden op een lijst, waarop in zwarte letters en cijfers van een hoogte van ten minste 1 cm de prij- zen voor de verschillende behande- lingen zijn vermeld. Exemplaren van deze lijst moeten op goed zichtbare wijze zijn aange- bracht ter hoogte van 1.50 M. tegen de ruit van de etalage, of bij ge- breke daarvan, terzelfder hoogte bij de toegangsdeur. Tevens moet de lijst zijn aangebracht op de toilet- of wastafel dan wel op de spiegel tegenover iedere zitplaats in de kapsalon, waarop clienten worden behandeld. Zoals bekend, is dezer dagen een wetsontwerp ingediend tot verho- ging van de kinderbijslag, te reke- nen van het tweede kind, met terug- werkende kracht tot 1 Oct. j.l. Het Ministerie van Financien ves- tigt er thans de aandacht op, dat de werkgevers voor de heffing van de loonbelasting tot nader order de kinderbijslag kunnen blijven bere- kenen als tot dusver. Met de voor- genomen verhoging behoeft der halve voor de berekening van de loonbelasting vooralsnog geen reke- ning te worden gehouden. Over de loonbijslag van f 1.— per week moet, zoals reeds eerder te kennen werd gegeven, van de aan- vang af loonbelasting en Vereve- ningsheffing worden voldaan. Pater Joachim der ongeschoeide Carmelieten te Geleen is benoemd tot Generaal-Archivaris van deze Orde en zal begin Januari naar Rome vertrekken. Op een bespreking te Frankfort is overeenstemming bereikt over de levering van 40.000 vaten Neder- landse haring aan de Britse en de Amerikaanse zone in Duitsland. Het contract zal binnenkort getekend worden. Nadat achtereenvolgens voor alle bedrijven de prijsregeling voor en- tree's, luxe dranken en wijnen wa- ren ingetrokken, zijn thans voor bars, dancings en cabarets ook de prijzen van jenever en bier en an dere dranken, evenals de ijsprijzen vrijgegeven. Een en ander is moge- lijk gebleken nu door de opheffing van de rantsoenering van het gedis- tilleerd de zwarte handel in jenever is verdwenen en de prijsovertredin. gen zeer sterk zijn teruggelopen. Voor cafe's en restaurants blijft de bestaande prijsregeling volledig gehandhaafd. De Congresvoorzitter de invloed van het katholicisme op de organisatie van Europa zo goed mogelijk te realiseren. Om onze invloed het best tot gel ding te kunnen brengen, is ook concentratie van eigen kracht no dig. Concentratie in eigen land en concentratie in internationaal ver- band. Alleen op deze wijze kunnen wij ons in overeenstemming met onze werkelijke kracht en op de juiste wijze doen gelden. De voorzitter sprak als zijn innige overtuiging uit, dat deze staatkundige formaties van katholieken, met een op de katho lieke staats- en maatschappijleer steunend program, de beste waar- borgen bieden voor de bei'nvloe- ding, in katholieke geest. van het staatkundig en maatschappelijk le ven en voor het verkrijgen van de ons toekomende positie daarin. In het barnen van deze tijd, nu de beide grootmachten: Christendom en Communisme om de eerste plaats strijden, nu geldt de dwin- gende eis: verzamelen blazen. Niet van heterogene legerscharen, doch van geestelijk gelijk gerichten. Dit betekent niet het afstoten van gees telijk anders georienteerde goed- willenden. Integendeel. In de grote legerplaats van hen, die willen vechten voor het behoud van een samenleving waarin de elementaire menselijke waarden veilig zijn, is plaats voor velen. Doch laat ze dan opmarcheren in geestelijk gelijk gerichte eenheden om hartelijk samen te strijden en samen te werken ter bereiking van het grote doel. KLAAR EN DUIDELIJK heeft Partijvoorzitter Andriessen op het heden te Utrecht begon- nen K.V.P.-congres een en an der in het licht gesteld, over het zeer actuele probleem van de taak en het doel van de Staat. Wanneer, zo zeide hij, dr. Angeli- nus in zijn ..Wijsgerige gemeen- schapsleer", stelt, dat de bestemming van de mens tot gemeenschapsleven uiteindelijk haar grond vindt in de noodzakelijkheid van de gemeen- schap voor de volledige verwerkelij- king van de menselijke wezensvol- maaktheid; dat dus tot de noodzake lijkheid, ook van de Staatsgemeen schap, moet worden besloten op grond van de menselijke natuur, alsmede uit het feit, dat de volledige ontplooiing van de mens een derge- lijke gemeenschap eist, dan volgen daaruit belangrijke conclusies ten aanzien van de grenzen der staats macht en ten aanzien van het staatsdoel. Wanneer de Staat in laatste in- stantie op de verstandelijke natuur des mensen is gebaseerd en wij, uit kracht der begrensdheid van onze individuele vermogens, de bevredi- ging onzer lichamelijke en geeste lijke behoeften, de voorwaarden ener hogere vooruitstrevende alzij- dige ontwikkeling, de zekerstelling der noodzakelijke grondslagen der samenleving, slechts in de innige aaneensluiting binnen de staat en in wederkerige aanvulling en volma- king door een groter aantal der in hetzelfde groter verband met ons verenigde staatsburgers vinden kun nen, dan is ook juist, dat door die natuurlijke grondslagen, door deze natuurlijke doeleinden, de grenzen der staatsmacht in hare verhouding tot individuen en maatschappij zijn aangewezen. In plaats dus in de aanvulling en bevordering der indi viduen en der lagere maatschappe- lijke kringen door de macht en de werkzaamheid van de Staat het na tuurlijk staatsdoel te zien, heeft de geschiedenis ons geleerd, dat er stel- sels en stromlngen zijn geweest en nog zijn, die stelden, dat de Staat alle levensdoeleinden des mensen aan zich ondergeschikt moet houden en hunne verwezenlijking door de eigen activiteit van de Staat niet slechts moet voorbereiden, door medewerking mogelijk moet maken en beschermen, maar ook onmiddel- lijk bewerken. Deze beginselen zijn, het zal reeds duidelijk zijn, vals en volkomen in strijd met het werke lijke doel van de Staat, Tot welke gruwelijke gevolgen toepassing van deze beginselen leidt heeft ons het nationaal-socialisme, het fascisme en het communisme duidelijk doen zien. De Staat is niet het einddoel der mensen en daarom kan ook het doel der mensen niet in het doel van de Staat opgaan. Als onsterfelijk wezen streeft de mens met zijn doel over de grenzen van de Staat en de staatsmacht heen. Hij, de mens, heeft een hoger doel, een hogere bestemming, die zich in het heden van de Staat niet uitput- ten kan. Het is. naar Aalberse zegt, de verwezenlijking van die alge- mene, zedelijke ordening, waarvan kroon en sluitsteen het zaligend be- zit van God vormen zal. De Staat is er voor de verwezen lijking en behartiging van het aard- se algemeen welzijn. Het absolute einddoel van alle menselijke streven en alle mense lijke instellingen concentreert zich in het individu. Alleen hij heeft een eeuwig leven, alleen hij kan het bovenaardse einddoel bereiken, om welks wil God niet slechts de we- reld, de mensen geschapen, maar ook in het bijzonder de sociale orga- nismen, huisgezin en Staat, in het leven geroepen heeft. Alle sociale HET VERSLAG, dat heden op het K.V.P.-congTes te Utrechf door de Partij-secretaris, dr. Albering is uitgebracht, mag wel een litanie van actie-volle daden worden genoemd. De verbeterde organisatie in het algemeen, de stichting van de propagandaraad, de versteviging der geldmiddelen als gevolg van een hoog, constant ledental, de verkiezingsactie het zijn enige van de vele punten, welk in dit rijk-geschakeerde verslag de aandacht vragen. Wat de verkiezingen van 1948 betreft, zomin als de P.v.d.A. in 1946 de politieke eenheid der Neder- landse Katholieken in enigszms belangrijke mate kon schaden, zo min gelukte dit aan de propaganda van het Katholiek Comite van actie, hoezeer het de wind in de zeilen had. Dit geeft moed voor de toekomst, in het bijzonder voor het komend jaar als de Gemeenteraden zullen worden gekozen. Maar hierbij is noodzakelijk een uiterst felle activi teit der afdelingen, een opnieuw gestage arbeid der propagandalel- ders en hun medewerkers. De Partijraad van 1949 zal het program voor de gemeenteraadsver- kiezingen vaststellen. Daarop base- rend zullen de afdelingen het pro gram van de eigen gemeente bou- wen, zodat de Katholieken met bur- gerzin straks opnieuw hun eenheid zullen demonstreren bij de verkie- zing hunner raadsleden, hunner plaatselijke vertegenwoordigers. De Opmars heeft qua uiterlijk en inhoud de laatste maanden belang rijke wijzigingen ondergaan. In de afgelopen weken heeft een Opmars-actie plaats gevonden, in zeer vele afdelingen over heel het land verspreid. De eerste resultaten in de vorm van honderden nieuwe abonne's zijn reeds ontvangen. Na- dere gegevens zijn echter nog niet beschikbaar, Het Katholiek Staatkundig Maandschrift, waarvan in Maart 1947 ^het eerste nummer verscheen, zag zijn abonnementental sedert 1 Jan. met enkele honderdtallen stij- gen. De Gemeenteraad, maandblad voor Katholieke Gemeenteraads- leden en Gemeentebesturen, was reeds in Juli 1946 weer verschenen. In tegenstelling met de periode voor 1940 is het aantal abonnemen- ten zeer bevredigend. De brochures der Partij, in 1947 uitgegeven, genoten dit jaar nog een bevredigende aftrek, enkele ervan zijn thans uitverkocht, De Jongerenorganisatie der Ka tholieke Volkspartij gaat voort met haar opbouwende en organiserende arbeid. Het jongerencommissanaat, onderdeel van het algemeen secre- tariaat der Partij, heeft hierbij een leidende en stimulerende taak. Ook dit jaar werd een cursus uitgege ven, die de algemene staatkundige ontwikkeling der jongeren wenst te bevorderen: daarnaast werden lessen over afzonderlijke vraagstukken verspreid, terwijl nog andere cur- sussen in be werking zijn. Aan deze cursussen nemen ongeveer 800 jon geren deel. Het Adviesbureau voor Provin- ciale en Gemeentepolitiek der K.V.P., eveneens onderdeel van het partijbureau, onder leiding van Dr. v. Haren, verricht thans haar werk- zaamheden, voor wat haar advie- zen betreft, weer op vooroorlogse voet. De Documentatiedienst der K.V.P. breidde zich in de loop van het jaar r.aar tevredenheid uit, met als ge volg dat deze dienst zijn interne taak voor partij en fracties behoor- lijk kan vervullen, terwijl hij ook andere belangstellenden service kan bieden. In de loop van dit jaar waren en- keie commissies, ingesteld door het Partijbestuur werkzaam; de regle- mentscommissie, de commissie her ziening beginselprogram, de com missie van buitenlandse zaken, welke laatste commissie een perma nent karakter heeft. Het contact der Partij met geestverwante Par- tijen cn groeperingen in het buiten- land nam in het afgelopen jaar sterk toe. Een belangrijk initiatief, dat de K.V.P. thans uitvoert en dat in dit verslag zeker vermelding behoeft is de meningspeiling in de partij. Zij heeft ten doel: le. de activering van de politieke belangstelling van de leden en van de Afdelingen der Partij; 2e. de bevordering van de Me- ningsuiting en Meningsvorrning van leden en Afdelingen; 3e. de informatie van de Partij- leiding over de inzichten en menin- gen, die in de Partij leven. Een zeer belangrijk vraagstuk is de voorbereiding van het College van Beraad, waarover de jaarlijkse Partijraadsvergadering van 1949 een besluit zal nemen. In een weekend op Drakenburgh is op initiatief van dit Gemeen- schapsoord het onderwerp met me dewerking van de leiding der K.V.P. uitvoerig besproken, terwijl het Partijbestuur zich thans beraadt over de vorm, waarin deze ver- trouwvolle besprekingen zullen kunnen plaats hebben. Een voorstel hierover zal over enkele weken aan de leden van de Partijraad worden tcegezonden. Door de mstelling van dit College zal de mogelijkheid tot menings- uiting en meningsvorrning zo ruim mogelijk zijn. Niet zozeer, omdat deze moge- doeleinden zijn dientengevolge in laatste instantie aan het hoogste in dividuele einddoel, zoals Leo XIII in zijn Encycliek „Sapientiae Chris- tianae" zegt, het Opperste, laatste sociale doel. Zo is er de Staat om de mens en niet de mens om de Staat, een waarheid welke in onze tijd met zijn socialisatie en nationalisatie- strevingen wederom scherp moet worden belicht en tevens van zo grote betekenis voor de practiscbe beoefening van de staatkunde is. Uiteraard dienen deze beginselen te worden toegepast met inachtne ming van tijd en omstandigheden. Ze golden toen „Rerum Novarum" verscheen, maar ook toen „Quadra- gesimo Anno" het licht zag. Was ten tijde van de eerstgenoemde Ency cliek op grond van het algemeen welzijn sterk staatsingrijpen nodig, omdat door toepassing van valse be ginselen er gruwelijke wanverhou- dingen waren ontstaan, in de Ency cliek „Quadragesimo Anno" moet van een overbelasting van de Staat worden gesproken en is hervorming van instellingen nodig, o.m. om de juiste verhoudingen tussen Staat, maatschappij en individu te bewerk. stelligen. Dit louter als voorbeeld om te doen zien, dat tijd en omstan digheden van invloed zijn op de toepassing van de hier verdedigde beginselen. Van groot belang is daarbij aller- eerst hoe men de staatsgemeenschap ziet Wanneer men deze ziet vanuit de gezichtshoek der katholieke levens- en wereldbeschouwing, dan zal het bestuur er van geheel an ders zijn, dan wanneer men libe- rale, Marxistische. socialistische, nationaal-socialistische of fascisti- sche beginselen aanhangt. Beschouwt men de Staat als een samanvoeging van mensen, waarin een ieder maar moet pogen zijn eigen welzijn te behartigen en het staatsgezag slechts de politie-agent is om de orde te handhaven, dan richt men het bestuur geheel an ders, dan wij menen dat het moet. Ziet men hem als doel in zich zelf, zodat de mens in het staatsdoel moet opgaan, dan heeft dit kren- king en miskenning van de mens, die nu eenmaal een eigen en dan een eeuwige eindbestemming heeft, tengevolge, met al de daaraan ver- bonden gevolgen. Eist men een te sterke inmenging van de Centrale Overheid in verschillende sectoren van het maatschappelijk leven, dan dreigen gevaren voor de persoon- lijkheid van de mens en uiteindelijk voor onze geestelijke vrijheid. Uit onze visie volgt, dat de Staat de natuurlijke rechten van 't individu en van alle neven- en on- dergeordende maatschappijen heeft te beschermen, ruimte tot zelf- standige ontplooiing van hare krachten en haar streven volgens de rechtvaardige, individuele en maat- schappelijke doeleinden heeft te waarborgen. uiteraard met volle dige inachtneming van het alge meen welzijn. Dit laatste sluit staatsingrijpen, wanneer dit nodig is, allerminst uit en de mate van dit ingrijpen is wederom afhankelijk van concrete omstandigheden. Evenmin volgt er uit, dat alge mene leiding van de Centrale Overheid in de daarvoor geeigende sectoren van het maatschappelijk leven moet worden afgewezen. lijkheid thans niet binnen de Partij aanwezig zou zijn, maar wel omdat daarvan om velerlei :edenen niet voldoende gebruik wordt gemaakt, hoew.el in veel belangrijker mate dan buitenstaanders veelal vermoe- den. Het Bestuur der K.V.P. wil met zijn voorstel bevorderen, dat het vertrouwen hetwelk in bepaalde Kringen onvoldoende geacht moet worden zal worden versterkt. Vertrouwelijk beraad moet immers bij goede wil tot dit vertrouwen ge- raken. Zo staat de K.V.P. met haar 1200 afdelingen en 400.000 leden weer voor een nieuw jaar. Haar organisa tie is voltooid, maar niet verstard; dit blijkt uit de ontwikkeling in de Kringen, waar geleidelijk de werk zaamheid der Statenkringen, vroe- ger uitsluitend electorale organen bij de verkiezingen voor de Prov. Staten, zich uitbreidt zeer ten nutte van de propaganda, de vorming en de activiteit. Het aantal jongerenafdelingen be- draagt thans 250, zich successievelljk uitbreidend over heel het land. Het jaar 1949 zal weer gemeen- teraadsverkieztngen brengen en de kracht der Partij opnieuw toet- sen, een toetsing, die met vertrou wen kan worden tegemoet gezien. Zjjn de nieuwe gemeenteraden ge- vormd, dan is er alle reden hel vraagstuk en van de oprichting en van de instandhouding van bonden van Gemeenteraadsleden te on- derzoeken, opdat opnieuw als voor de oorlog een federatie van Bon den van Gemeenteraadsleden deze verenigingen straks zal overkoe- pelen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3