Interim-regering zonder de Republiek i D1 Lh Djogja wil onze souvereiniteit slechts formeel erkennen Indonesie schiep ernstige situatie MAGISTER STOKMAN brengt verslag uit van het parlementaire werk Assemblee der Ver. Naties tot April 1949 verdaagd „Gezegend onze nood, die tot zo grote christelijke liefde aanleiding gaf" EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Indonesische kwestie spilsl zich meer toe De nota aan de Commissie van Goede Diensten Republikeinse reacties K.V.P.-voorzitter over Jan Schouten en zijn Roomse machts-actie Dr. Jos. J. Gielen hoogleraar M Schip voor Keulen aan Kardinaal Frings overgedragen Ontroerende plech tigheid in oude schipperskerk INVASIE in Costa Rica Zestig jonge SS-ers Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Pagina 1 Maandag 13 December 1948 44e Jaargang No 11437 Kantoren: ALKMAAR, Langestraaf 42 A. teL adm. 2046, rsd. 2047 K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, ieL 4362 K 2290; DEN HELDER, Kelzerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 IEPE STILTE viel in het Utrechtse „Tivoli", dat twee dagen lang het met veel werk- drift bezielde congres van de Katholieke Volkspartij herberg- de, toen de Partijvoorzitter, de heer W. J. Andriessen, Zondag- middag voor de laatste maal het woord nam, om de gedach- ten van de zestienhonderd Con- gressisten te richten op het jongste communique van de Nederlandse Regering ten aan zien van de politieke toestand in Indonesie. Dit communique bevat ern stige mededelingen, aldus de Partijvoorzitter. Verder overleg met de Republiek blijkt helaas geen zin meer te hebben en de regering is nu van oordeel dat de totstandkoming van de nieuwe rechtsorde niet langer vertraagd mag worden. De ern stige. consequenties van dit standpunt heeft de regering on- getwijfeld onder het oog gezien. Zij heeft haar standpunt be- paald en ons volk wacht thans met diepe ernst de verdere ont- wikkeling af. In elk geval staat vast, dat de grootste lankmoe- digheid is betracht. Laat ons volk in dit ernstig en moeilijk uur eensgezind achter de rege ring staan en haar wijsheid toe- bidden. m Ter nagedachtenis van Pastoor Gallama en Kapelaan van Rooyen, die beiden tijdens de oorlog in het kamp Dachau over- leden, en van andere gevallen deelnemers aan het verzet tegen de vijand, werd Zondag te 's-Heerenberg door Kardinaal dr. J. de Jong een monument onthuld. Het monument stelt voor „De Goede Herder". In dit laatste woord bracht de Partijvoorzitter ook nog de rede ter sprake, die de Anti-Rev. fractieleider, de heer Schouten, onlangs op een congres voor zijn partij heeft gehouden. In deze rede zeide de heer Schou ten, dat het gemakkelijk zou vallen om het anti-papisme in Nederland tot nieuw leven te wekken. De heer Andriessen wilde hier bij voorbaat de waarschuwing tegenover plaat- sen, dat zij die hierop zouden willen aansturen ons tegenover zich zullen vinden. De tijd, dat men met dergelijke acties re- sultaten kon bereiken, ligt dank zij de emancipatie ver en ver achter ons. Ook meende de heer Schouten te kunnen con- stateren, dat „Rome" in de po- litiek het zwaartepunt van prin cipiele actie naar „Roomse machtsactie" had verlegd. Het was de Partijvoorzitter niet ge- heel duidelijk wat de heer Schouten met deze opmerking had bedoeld te zeggen. Voorlo pig wilde hij niet aannemen, dat de heer Schouten bij ds. Zandt in de leer was gegaan. Het kan echter in elk geval zijn nut hebben, aldus de heer An driessen, onzerzijds nog eens te beklemtonen, dat wij niet al leen op geestelijk-, maar ook op sociaal en economisch ter rein actief werkzaam willen zijn. Voor ons is Christus ook de Koning van het maatschap- pelijk leven. Eerste kiesvereniging van vrije A. R. Kwartmillioen kilogram papier in vlammen DE PLENAIRE ZITTING VAN ZONDAG WEERSVERWACHT1NG 1 Deventer voegt aan haar verscheidenheid van fabrieken een nieuwe industrie toe. Een Amerikaanse onderneming laat er een fittingfabriek bouwen, de eerste van haar soort in Nederland KARDINAAL FRINGS (Van onze eigen K.N.P. correspondent) Acfrice kreeg ongeval tijdens toneelstuk Drs Weinreb in vrijheid gesfeld TERUG IN DE MAATSCHAPPIJ Zestig jeugdige SS-ers wer den destijds ondergebracht in huize „de Clinghe" te Bloemen- daal, waar zij werden toever- trouwd aan jeugdleiders, die moesten trachten hen te vor men tot bruikbare leden van de maatschappij. Deze jongelui werden niet door het Bijz. Ge- rechtshof berecht, aangezien zij geen bijzondere delicten op hun geweten hadden. Op de „Clinghe" werden zij niet als gevangenen behandeld. Zij ge- noten een gecontroleerde be- wegingsvrijheid. Nagenoeg alle zijn in de loop van de tijd in vrijheid gesteld. De meesten kwamen in behoorlijke betrek- kingen. Per 1 Januari aanstaan- de zal dit tehuis voor jeugdige politieke delinquenten worden opgeheven. Welter richt Katholieke Nationale Partij op Kerst is in aantocht, ook voor het kroonprinsje van Zweden, de kleine Carl Gustaf. Samen met zijn zusje, Christina rolt hij het deeg voor de Kerstkoeken, die hij zelf mag bakken. Abonnementsprljs (4.25 per kwartaal, (1.43 per maand, Incluslef Incasso. per edltie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edltles 26 ct per m.m., minimum f 4.famllle- berlchten 20 ct., resp. 50 ct. per m.m. eij contract belangrljke korting. Directeur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smlts, Rayon- Advertentle-tarief: HET Abonnementsprljs (4.25 per kwartaal, (1.43 pe maand, !nclusie( Incasso. Advertentle-tarief: per edltie 16 ct. per m.m., minimum (2.50; In alle edltles 26 ct per m.m., minimum (4.tamllle- berlchten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrljke korting. Directeur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smlts, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. Sanssen, 3. Toes. BankreletJes: Noorderbank, Nederl. Credietbank FEIT VAN HEDEN ZOALS is medegedeeld, werd, naar aanleiding van de deze week in de ministerraad gevoerde besprekingen, de dele- gatie van het Koninkrijk te Batavia, ge'instrueerd om een nota aan de Commissie van Goede Diensten te overhandigen waarin het regeringsstandpunt vervat is. De inhoud van deze Nota is thans vrij voor publicatie. In de eerste plaats wordt er in deze Nota op gewezen, dat bij de door de ministers Sassen en Stikker en de gedelegeerde van het Opperbestuur, de heer Neher, met de Republiek gehouden informele besprekingen duidelijk is ge- bleken dat daadwerkelijke medewerking van de zijde van de Republiek om in te grijpen in het euvel der bestandsschendingen, niet kan worden verwacht, mede omdat de Republikeinse rege- ring niet bij machte bleek haar wil aan de soldateska op te leggen. Bij de tussen de bijzondere Ned. delegatie en de republikeinse mi nister-president gevoerde bespre kingen over het terrein der politie- ke verhoudingen zijn voorts diep gaande principiele verschillen ge- bleken. De heer Hatta heeft bij zijn eer ste contact met minister Stikker uidrukkelijk erkend, dat de Neder- landse regering overeenkomstig haar, ook door de republikeinse re gering erkende souvereiniteit ge- durende de interim-periode, mede verantwoordelijkheid blijft dragen voor het bewind van Indonesie en dat in verband daarmede aan de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon bepaalde bevoegdheden zul- len toekomen, met name in geval zich in enig gebied van Indonesie een noodtoestand voordoet. Op grond van de hierdoor ge- opende mogelijkheden heeft de Ne- derlandse regering de bijzondere Ned, delegatie afgevaardigd. Het bleek deze delegatie bij haar besprekingen echter, dat de repu bliek is teruggekomen op de aan- vankelijk door haar minister-presi dent uiteengezette inzichten. De vertegenwoordigers der repu bliek hebben nu namelijk te ken- nen gegeven, dat de erkerming van de Nederlandse souvereiniteit in de overgangstijd slechts een formeel karakter mag dragen en dat bij gentlements agreement zou moeten worden overeengekomen, dat Ne- derland aan die souvereiniteit geen practische consequenties zal ver- bindcn. Daaruit zou dan o.a. volgen dat de bevoegdheden van de hoge verte genwoordiger van de Kroon en met name die, betrekking Hebben- de op het oppergezag over de ge- wapende macht, alleen in theorie kunnen worden erkend. Voorts zouden de Nederlandse troepen de thans door haar gecontroleerde ge- bieden geleidelijk moeten ontrui- men, terwijl de TNI (de republik strijdkrachten) voorlopig in stand zou blijven en haar positie eerst later zou worden geregeld. Prac- tisch zou er een toestand ontstaan van twee legers onder verschillend commando. Op deze wijze kan Ne- derland geen verantwoordelijkheid voor het bewind in overgangstijd dragen. Dit standpunt van de re publiek is voorts in strijd met de door haar uitdrukkelijk in de Ren- ville-beginselen aanvaarde Nederl. souvereiniteit. Aan de C.V.G.D. is thans te ken- nen gegeven, dat uit het boven- staande duidelijk blijkt, dat de re publiek in wezen ook de Cochran- voorstellen niet als basis voor on- derhandelingen aanvaardt. Immers ook daarin zijn aan de H.V.K. grote bevoegdheden toegekend, zelfs in de beginperiode de gehele uitvoe- rende macht. Er is nu voor de Nederlandse re vering geen andere conclusie mo- gelijk, dan dat het uitgesloten is met de republiek tot overeenstem- ming te gerakoif. Voortzetting van de discussies, hetzij informed, het- zij formeel met medewerking van de CVGD heeft dus geen zin, zo- lang de republiek haar standpOnt ten aanzien van het nakomen van het bestand en de Renville-overeen- komst niet radicaal wijzigt. Hierop kan nu niet langer meer worden gewacht. De Nederlandse regering is tegen- over de Staten-Generaal als ver tegenwoordigers van het Ned. volk en tegenover de bevolking van de gebieden buiten de republiek, welke ongeveer 2/3 uitmaakt van die van geheeh Indonesie, gebonden om thans een Indonesische interim-re gering in te stellen en aan haar grote bevoegdheden over te dragen. De Nederlandse regering deelt de CVGD mede, dat nu dus zal moeten worden overgegaan tot de afkondi- ging van het B.I.O.-besluit (Bewind Indonesie in overgangstijd), dat is opgesteld in overleg met de ver tegenwoordigers van de federale ge bieden. Nu duidelijk gebleken is, dat de republiek het bestand niet nakomt en de Renville-beginselen in feite niet aanvaardt, wenst de Nederland se regering de verdere verwezenlij- king van de nieuwe rechtsorde in Indonesie niet door langer onder- handelen te vertragen of te belem- meren. Uiteraard zal de Nederlandse re gering de mogelijkheid open houden om de republikeinse gebieden in 't pre-federale bestel op te nemen. Zij zal daartoe aan het B.I.O.-besluit een bepaling toevoegen. Natsir, de republikeinse minister van voorlichting, heeft n.a.v. de Nederlandse nota aan de C.v.G.D. verklaard, dat het feit, dat de Ne- derlanders de deur vdn de interim- regering voor de republiek open laten, een tactiek van afwachten is, in de hoop, dat de republiek op een gegeven moment zo zwak zal zijn geworden, dat zij zich zal overge- ven of zich onvoorwaardelijk zal laten opnemen in een koloniale regering van de nieuwe soort. Het Nederlandse volk kan echter op een gegeven ogenblik wel eens tot het besef komen, dat zijn regering nog- maals op een beslissend ogenblik een flater heeft begaan. Prof. Soepbmo, lid van de repu blikeinse delegatie, zei, dat het Nederlandse besluit „grote span ning en misvattingen zal veroor- zaken". De enige oplossing is thans volgens Soepomo, nieuwe onderhan- delingen met een krachtige derde partij, die duidelijke voorwa'arden aangeeft, opdat er geen misvatting kan bestaan. In repu&likeinse kringen te Bata via is men van mening, dat een van de grote vragen is of de federale gebieden van Indonesie zich thans bij het vormen van een interim regering zonder de republiek ach- ter de Nederlanders zullen scharen. De verwachting werd uitgesproken, dat het Nederlandse besluit voort- durende onrust zal veroorzaken in de Nederlandse gebieden, waar de meerderheid van de bevolking trouw blijft aan de republiek. In Katwijk werd de eerste vrije A. R. kiesvereniging van Nederland opgericht, waarbij zich gerefor- merden, onderhoudend art. 31 K.O. hebben aangesloten, die zich niet konden verenigen met de door de A. R. partij gevoerde politiek. Daarmede is Nederland, zij het ook tot dusverre plaatselijk, een nieuwe partij rijker geworden. Zaterdagmiddag is, vermoedelijk door broei, brand ontstaan in een pakhuis van de firma F. P. Kui- vers in de van der Werffstraat te Leiden. In dit moeilijk bereikbare pand lag onder meer ongeveer 250.000 kg oud papier opgeslagen. Uiteraard breidde het vuur zich hierin snel uit, ondanks het feit dat de brandweer zeer spoedig na het ontdekken van de brand met mo. torspuiten aanwezig was. De scha- de. die dopr verzekering wordt ge- dekt, looptun de duizenden. Naar wjj vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van dr. Jos. J. Gielen, oud-minister van onderwijs, kunsten en wetenschap- pen, tot gewoon hoogleraar in de practische paedagogiek aan de Kath. Universiteit te Nijmegen. Een gevolg van deze benoeming zal zijn, dat dr. Gielen t.z.t. het lidmaatschan van de Tweede Ka- mer zal neerleggen. Als zijn opvolger zal dan in de Kamer zitting nemen Bern. Ver- hoeven, de bekende letterkundige te Baarn. ZONDAGSMORGENS mocht de Partijvoorzitter onder de aan- wezigen op het K.V.P.-congres ook de Deken van Utrecht, de Hoogeerwaarde Heer A. Wiege- rink begroeten, benevens de mi nisters van Maarseveen en Wyers en de voorzitter van de Tweede Kamer, Dr. Kortenhorst. Tele- grammen van hulde werden ver- zonden aan H. M. de Koningin en aan Z. Em. Kardinaal de Jong. De gewijzigde resoluties werden aan het Partijbestuur aangeboden. Zij komen later in de Partijraad e.a. Wegens lichte ongesteldheid van Prof. Romme, was dan het woord aan Magister Dr. F. Stokman O.F.M. om verslag te doen over het parle mentaire werk in de afgelopen pe- riode. Magister Stokman hesprak als eerste dq kabinetsformatie en gaf nog eens de redenen aan waar- om de K.V.P.-fractie een verbrede basis heeft voorgestaan. Dat dit keer niet een katholiek als premier is opgetreden, was voor ons een pijn- lijke operatie, onzerzijds is het zo, dat in het nieuwe kabinet het ka tholieke deel groter is dan in vorige kabinetten. Mag. Stokman bracht hulde aan de afgetreden premier, Dr. Beel. In zijn nieuwe functie van Hoge Vertegenwoordiger heeft hi) grote. persoonlijke offers willen De Assemblee der Ver. Naties is Zaterdagavond verdaagd tot April 1949. Het was de derde zit ting van de Assemblee. Zij heeft de diplomatieke koorts, veroor- zaakt door drie van de meest brandende kwesties Palestina, Berlijn en Griekenland wat doen afnemen, maar geen oplos sing gevonden. De staatslieden van 58 landen hebben in 12 weken praten, bemid- delings- of wapenstilstandsacties ondernomen in pogingen om een eind te maken aan de geschillen tussen Joden en ;;bier_n in Pa lestina. tussen Rusland, de Ver. Sta- ten, Engeland en Frankrijk inzake de kwestie Berlijn enz., doch- her- haaldelijk is de Assemblee vastge- lopen in nutteloos gepraat. De voor- naamste onderwerpen. waarmede de heropende zitting zich het vol- gend jaar zal hebben bezig te hou den, zijn: de toekomst van de voQrmalige Italiaanse kolonien, de status van Franco-Spanje en de klacht van India tegen Zuid-Afrika inzake de wijze waarop de Indiers aldaar worden behandeld. De laatste vergadering van Za terdagmiddag was besteed aan de kwestie Korea. De resolutie inzake dit onderwerp werd met 48 tegen 6 stemmen aangenomen. Zweden ont- hield zich terwijl Panama, Saoedi Arabie en Guatemala afwezig wa- wfedegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond. IETS MINDER ZACHT Over het algemeen veel be- wolking met plaatselijk nevel of mist en later hier en daar enige regen. Meest matige wind. lets minder zacht. ren. In deze resolutie geeft de As semblee de commissie voor Korea opdracht haar werk nog een jaar voort te zetten en nogmaals pogin gen te doen om Korea te verenigen. Verder bepaalde de Assemblee nog, dat het Spaans evenals Engels en Frans, voertaal wordt bij de ver- gaderingen. brengen. Ook de vergadering hul- digde de figuur van Dr. Beel met een wel zeer hartelijk applaus. Het beeld van Europa, aldus Mag. Stokman, is nog somber. Het Mar- shallplan zal ons er weer bovenop moeten helpen. De bundeling van krachten leidt er toe, dat het Inter nationale lecht het nationale gaat overtreffen. De Marshallhulp is in- tussen slechts tijdelijk. Wij moeten industrialiseren en onze export op- voeren. Sober leven blijft geboden. De fractie heeft er echter op toe te zien, dat bepaalde levensbeiangen van ons volk hierbij niet in het ge- drang komen. Met name die van de grote gezinnen. Ook moet de oor- logsgetroffenen recht worden ge- daan. Mag. Stokman kon wat dit laatste betreft meedelen, dat de Memorie van Antwoord op het ont- werp „Materiele Oorlogsschade" nog voor Kerstmis de Kamer zal berei ken. Wat de middenstand betreft zal vooral tegemoet worden gekomen aan het kleine bedrijf. Op agrarisch gebied is een nieuwe politiek inge- last, die grotere vrijheid laat aan de boer. Het bedrijfsleven zal niet zo- danig in de fiscale knel mogen ko men, dat het daardoor in zijn ont- plooi'ing gehinderd wordt. Spr. bracht hulde aan de katholieke werkgevers, die een extra kinder- bijslag hebben ingevoerd. Tegenover de groep-Welter, die in conservatieve richting schijnt te willen gaan, stelde Mag. Stokman dat er zonder krachtige leiding van de Overheid van een progressive politiek weinig terecht zou komen. De tot nu gevolgde politiek heeft soms dipp ingegrepen op fiscaal en economisch terrein maar zo ook de voorwaarde geschapen voor herstel, een herstel dat wel steeds duidelij- ker begint af te tekenen. Na de rede van Mag. Stokman was het aan de Partijvoorzitter om alien dank te zeggen, die aan het slagen van het congres hadden mee- - i KEULEN (K.N.P.) Met een ont roerende plechtigheid in de kerk „Sankta Maria" in Lyskirchen, de aloude schipperskerk, waar sinds eeuwen de Hollandse katholieke Rijnschippers ter kerke plegen te gaan, heeft katholiek Nederland Zaterdag avond de gaven, bijeenge- bracht door het Schip naar Keulen, aan Kardinaal Frings overgedragen. In dit kleine kerkje aan de haven, dat tot in de uiterste hoeken gevuld was, waren behalve de aartsdioce- sane en plaatselijke leiding van de Duitse Caritas, de Neder landse vertegenwoordigers bij- eengekomen. Wij merkten op: Rector H. J. J. van Hussen van de Bisschoppelijke Hulpactie, de heer H. Verhoeven, directeur van het R.K. Huisvestings- comite, Pater L. Goossens, directeur en dr. H. Fortmann, pr., namens de Katholieke Jeugdraad. Om 6 uur 's avonds beginnen de klokken te luiden. Dan valt er een stilte in het drukke geloop van journalisten, radioreporters en film- operateurs en komt de Kardinaal, voorafgegaan door de geestelijkheid de oude schipperskerk binnen en neemt plaats op zijn troon. Dr. H. Fortmann draagt daarna in een deels in het Nederlands, deels in het Duits gehouden toe- spraak, uit naam van alle vertegen woordigers en alle katholieken in Nederland de schepen aan Kardi naal Frings over als een bewijs van christelijke liefde, die de volkeren moet samenbinden en een nieuw Europa moet scheppen. Als symbool der schenking overhandigt dr. Fort mann de Kardinaal een kleine uj-t- gave van het Nieuwe Testament in het Duits, een der eerste gaven die binnenkwam en afkomstig was van een jeugdleider. die schreef zelf geen voedingsmiddelen te kunnen geven. maar toeh niet achter wilde blijven. Antwoord van Kardinaal Frings. In zijn antwoord sprak Kardinaal Frings zijn dank uit voor de waar- lijk grootse geste der Nederlandse katholieken, dank ook voor het kleine geschenk van het Nieuwe Testament, symbool van de toena- dering tussen de volkeren. Meer nog dan materiele gaven is deze daad, juist nog wel van een Nederlandse katholiek, een bewijs dat zij eeri brug van vergeven en vergeten naar ons willen slaan, waardoor wij tot van de Nederlandse Caritas-missie elkander kunnen komen. Moge dit een Kerstmisbrug zijn, een brug van God naar de mens, maar ook van mens tot mens, van christen tot christen. Om deze daad van Hol land mogen wij zeggen: „Gezegend onze nood, omdat deze tot grote liefde aanleiding gaf. gezegend de christelijke Caritas. Vervolgens zei de Kardinaal in het Nederlands: ..Katholieken van Nederland, wij danken u voor uw grote en milde gaven. U hebt getoond waartoe de ware christelijke naastenliefde in staat is. God lone u en zegene u." Daarna werd een kort lof gehou den, waarbij de gezangen werden uitgevoerd door het KSulse Dom- koor. Een golf van ontroering maakte zich van velen meester. toen het koor het middeleeuwse Advent- lied van Joh. Tauler (gestorven in 1361) inzette, zo uitzonderlijk van toe'passing op deze gebeurtenis: ..Uns kommt ein Schiff gefahren, Es bringt uns Susse Last." Na de plechtigheid. die door Radio Keulen en de KRO gezamen- lijk werd uitgezonden de eerste maal dat zulks na de oorlog ge- schiedt was er in het Gebouw van de Caritas een bijeenkomst van de Nederlandse en Duitse Ca ritas organisaties, .waar een leger journalisten gelegenheid kreee zich nader over deze actie te orienf ren. De heer Verhoeven gaf daar- bij een uiteenzetting van het ver- righte werk, terwijl Rector van Hussen erop wees, dat het welsla- gen van deze actie voor een zeer groot deel te danken is aan de me dewerking van de Nederlandse Pers en Radio. Een zeer grote mensenmenigte uit Keulen was Vrijdagmorgen sa- mengestroomd naar de haven, om het eerste schip voor Keulen, het motorschip „San Antonio", te ver- welkomen. Tijdens de opvoering van het to neelstuk „Liefde in de mist" in het Theater de la Mar te Amsterdam, viel Vrijdagavond j.l. de Haagse ac- trice Jane Hogerwerf met het hoofd op 'n divan en liep daarbij een lichte hersenschudding op." Carla de Raet heeft haar rol tijdelijk o^r- genomen. zodat de voorstellingen zullen worden voortgezet. gewerkt. Een pluim kregen ae Utrechtse jongeren voor de verleen- de hulp, een grote pluim kreeg ook de organiserende kracht achter de schermen, de heer Gras, van het Partijbureau. De ondervoorzitter, de heer Matser, zorgde dat ook de Partijvoorzitter zelf niet werd ver geten. Het congres bracht hem een hartelijke ovatie. Onder het zingen van het Wilhelmus ging het congres, boordevol, uiteen. Troepen uit Nicaragua hebben de grens van Costa Rica over- schreden. Zij waren voorzien van tanks en jeeps en volgens gisteren ontvangen berichten, al ver Costa Rica binnenigerukt. De rcjering van Costa Rica heeft de verban- nen vroegere president Guardia er van beschuldigd de inval te leiden. Duizenden vrijwilligers zijn door de regering van Costa Rica opge- roepen, die een verzoek om hulp heeft ingediend aan de Raad van Amerikaanse Staten. Deze Raad wees het verzoek rechtstreeks naar de ministers van buitenlandse zaken der 21 Amerikaanse republieken. Ook heeft de regering van Costa Rica aan de Veiligheidsraad mede- delng gedaan van de invasie. Zon- dagavond verklaarden autoriteiten van Costa Rica, dat de eerste schok van de invasie was opgevangen. In het gehele land is de Staat van Be- leg afgekondigd. De invasietroepen zijn samengesteld uit communisten, leden van de nationale garde van Nicaragua en onderdanen" van Cos ta Rica, die uit hun land verban- nen zijn. De invallers zouden in de noordwestelijke uithoek van het land tot staan zijn gebracht. La Cruz, een plaats van 2000 inwoners, is veroverd. Drs. F. Weinreb, die onlangs door de Bijzondere Raad van Cassatie wegens verraad veroordeeld is tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek Van preventieve hechtenis (Weinreb was in bezettingstijd de samenstel- ler van de bekende Weinreb-lijsten van joden, die volgens hem zouden hebben kunnen emigreren naar Zuid-Frankrijk) is Zaterdag in vrij heid gesteld. Hij kwam namelijk in aanmerking voor de jubileum-gratie van een jaar. Met aftrek van dit jaar had hij twee derde van zijn straf uitgezeten, na welke tijd bij gunstig reclasseringsrapport in vrij- heidstelling mogelijk is. Op de Zaterdag te Utrecht ge houden landelijke vergadering van het voorlopig katholiek comite v. actie, waarin vertegenwoordigd zijn de 18 rijkskieskringen, werd met algemene stemmen besloten tot op- richting van de K.N.P. (Katholie ke Nationale Partij). H. M. de Ko ningin en het Hoogwaardig Epis-I copaat zijn telegrafisch van deze oprichting in kennis gesteld. Al gemeen voorzitter van de party Ts de heer Ch. J. I. M. Welter, lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge neraal.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1