Londen tegen het besluit der Nederlandse regering DE BENELUX EN HET TUINBOUW AREAAL Uitnodiging aan Denemarken, Noorwegen, IJsland en Portugal tot deelname DOODSTRAF GE-EIST tegen N.A.F.-leider Woudenberg Tijdelijke bijslag aangekondigd voor Ouden van Dagen DE WERELD van vandaag EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN DEN HELDER, SCHAGEN Ouden van Dagen krijgen hijslag De besprekingen over het Atlantisch Pact Vooral de wens van Washington Naar herbewapening van Japan? Sovjet-agenten smokkelden Tsjang Kai Sjek afgetreden? Gaat Amerika een te grote rol 'spelen Gelijkgesteld met Mussert en Blokzijl Het T.B.C.-fonds, de contractlonen, tertiaire wegen, belastingen Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Pagina 1 Dinsdag 14 December 1948 44e Jaargang No 1 1438 UITGEBREID COMPLOT ONTDEKT Toestand Koning George aanzienlijk vooruit DIT GEVAAR BESTAAT ALDUS VAN ZEELAND HET IS GEEN WONDER Opleving communistische activiteit verwacht Vechtpartij na voetbalwedstrijd Het nieuwe Engelse prinsje zal Woensdag bij zijn doop een historische jurk dragen, die reeds voor alle kinderen van Konin- gin Victoria is gebruikt. In 1894 kreeg Koningin Mary haar ten geschenke voor de doop van haar oudste zoon en zij is verder gedragen door de Koning, al zijn broers en zijn zuster en later door Prinses Elizabeth. De doop van Prinses Elizabeth. Het kleine prinsesje op de arm van haar moeder. Achterste rij: de Hertog van Connaught, Koning George V, de Hertog van York (de tegen- woordige koning) en de Graaf van Strathmore. Koningin Mary zit links van haar schoondochter. Rechts de Gravin van Strath more en Prinses Mary. GEEN EENSTEMMIGHEID OVER KINDERBIJSLAG AAN ZELFSTANDIGEN Vrije Gereformeerde Kiesverenigingen Haagse politie nam vier auto's in beslag De stapel pakjes in Euston Station in Londen wordt steeds hoger ten gevolge van een staking van kruiers en expediteurs. Het publiek heeft nu verlof gekregen de aan hen geadresseerde pakketten zelf te komen uitzoeken. Vele autoriteiten woonden de Benej^x-avond tijdens het K.V.P.- congres bij. Wij zien hier v.l.n.r.: minister E. Sassen, de heer J. W. Andriessen (voorz. ,K.V.P.), minister J. R. van Schaik, minister van Staat A. F. de Schrijver (voorzitter C.V.P. in Belgie), en de heer P. J. Serrarens. Nadat alle vakgroepen DE BEHANDELING DER RIJKSBEGROTING Tweede Kamer heeft pech Nachtelijke overval WEERSVERWACHTINC OUD-MINISTER GIELEN Hoogleraar fe Nijmegen Militair vliegtuig sfort neer te Bandoeng Nieuuj Abonnementsprljs 14.25 pet kwartaal, 11.43 pei maand, Incluslef Incasso Advertentle-tarief pet editle 16 ct per m.m., minimum (2.50; in alle edltles 26 ci, pet m.m., minimum (4.famllle- berlchten 20 ct., resp. 30 ct. pet m.m. Bij contract belangrljke korting, Dlrecteur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smlts, Rayon- redacteuren Ft. Otten, M P. Janssen, 3. Toes. Bankrelatles: Noorderbank. Nederl. Credietbank HET rEIT IAN HEDEN Kantoren: ALKMAAR, Langestraal 42 A, leL adm. 2046, red. 2047 K 2200: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: DE^ HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K 2240 WASHINGTON, 13 Dec. (Reuter) Reuter verneemt heden uit gezaghebbende bron, dat Denemarken, Noorwegen, IJsland en Portugal zullen worden uitgenodigd tot het bijwonen van de besprekingen over het sluiten van een Noord-Atlantisch Pact, die thans te Washington gaande zijn. Iedereen schijnt het er over eens te zijn, dat Denemarken, Noorwe gen, IJsland en Portugal in aanmer- king komen voor opneming en in officieuze besprekingen zag men Italie en Eire als potentiele leden van de alliantie. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is, zo gelooft men, er voorstander van spoedig andere mogendheden te polsen over de vraag, of zij aan de besprekingen deel willen nemen. Men weet, dat Amerikaanse functionarissen de op neming van Denemarken, Noorwe gen, IJsland en Portugal steunen, in verband met hun strategisch be- lang voor het verdedigingssysteem van de V.S. in het bijzonder en de noord-atlantische mogendheden in het algemeen. Noorwegen en Denemarken heb- ben de noordelijke Europese wate- ren onder hun controle, welke zou- den kunnen worden gebruikt voor aanvallen op transporten, die troe pen en voorraden van Noord-Ame- ..Amerikaanse krijgskundigen bestuderen de mogelijkheid Japan te herbewapenen als tegenwicht tegen de communistische verove- ringen in China-', aldus verzekert de correspondent te New-York van de Londense „Daily Mail". "Pe. Amerikaanse strijdkrachten in het Verre Oosten zijn tot een minimum-beperkt. Daarom denkt net oppercommando over een gere- organiseerd Japans leger, dat onder het bevel van Amerikaanse officie- ren zou worden geplaatst. Men is 't er echter over eens, dat de Japanse herbewapening beperkt en streng gecontroleerd moet worden, opdat Japan niet opnieuw de wereldvrede kan bedreigen"; aldus het blad. Onlangs is een belangrijke zwen- del in staal en textielproducten ont- dekt, die tussen de Britse en de Russische zone van Duitsland werd gedreven. In deze zaak zijn ver- scheidene firma's van de Brits- Amerikaanse zone, Berlijn en de Russische zone, evena'ls een Zwlt- serse firma betrokken. In weerwil van de Berlijnse blokkade en de Westerse tegenblokkade scheen deze zaak zeer actief. Er zou tot dusver voor meer dan 20 millioen mark op die wijze zijn verhandeld. Volgens de Britse en Duitse autoriteiten, die de zaak aan het licht hebben gebracht, zou de Russische militaire overheid de zaak op touw hebben gezet om zich fijne staalsoorten uit het Ruhrgebied, die sedert de blok kade niet meer door de Sowjet- zone kunnen worden verkregen, te verschaffen. Grote partijen textielgoederen, vooral zijden kousen, werden uit de Sowjet-zone de Britse zone binnen- gesmokkeld. Met de opbrengst hier- van kochten agenten van het Russi sche militaire bestuur in het Ruhr gebied het staal, dat vervolgens naar de Sowjetzone werd gesmokkexo. Geleidelijk gingen de agenten voor eigen rekening werken en thans wordt vernomen, dat verscheidene Sowjet-officieren, die in deze zaak zijn betrokken, te Karlshorst, het Russische hoofdkwartier in Duits land, zijn aangehouden. rika naar West-Europa vervoeren. Denemarken bezit Groenland, dat diet alleen van belang zou kunnen zijn ih een oorlogvoering in het gebied van de Noordpool, maar ook weervoorspellingsstations en bases, die van vitaal belang zijn voor het Noord-Atlantisch luchtverkeer, heeft Portugal bezit de Azoren een midden-Atlantische luchtbasis van het hoogste belang. Strategen voor het Noord-Atlan tisch gebied achten ook de Ierse bases van vitaal belang, maar woordvioerders van de regering van Eire hebben verklaard, dat Eire niet zou samenwerken in een dergelijk regionaal veiligheidssysteem, tenzij de verdeling van Ierland is geein- digd. In een uitgegeven bulletin wordt verklaard, dat de toestand van Ko ning George van Engeland. ..aan zienlijk is vooruit gegaan". Een ver- dere verbetering in de bloedsomloop in beide benen en voeten kan wor den verwacht. De Koning zal voor de zomer geen openbare bijeenkom- sten bijwonen. Maandagavond werd de Minister- President van Nieuw-Zeeland, Peter Fraser, op het Buckingham-paleis door de Koning in audientie ontvan- gen. Fraser is de eerste, uit de Britse Domions afkomstige staats- man, die door de Koning, na de be- kendmaking van zijn ziekte en het uitstel van zijn bezoek aan Nieuw- Zeeland en Australie, is ontvangen. HONGKONG, 14 Dec. (Reuter) In Chinese financiele kringen deden heden geruchteg de ronde, dat Tsjang Kai Sjek zou zijn afgetreden als president van China. Paul van Zeeland. de voorma- lige Belgische Premier, heeft in een lezing voor het Vlaams Eco- nomisch Verbond gezegd, dat Amerika zich ervan bewust is re kening te moeten houden met de rest van de wereld. ..De Verenigde Staten zijn. aldus spreker, voor 'n economische crisis gespaard geble- ven door de herbewapening en door het nlan-Marshall, hot gevaar hestaat fat Amerika een te grote en te beslissende rol gaat spelen in de wereld." Spr. noemde Europa de grote overwonnene van de laatste oorlog. Het plan-Marshall is een vergoeding voor de offers, welke Europa in het belang van de gehele wereld heeft gebracht, Het lot van EuroDa ligt evenwel in de handen van degenen. die het bewonen en er zal geen vei- ligheid zijn zolang Europa ziin noli- tieke en economische problemen niet zelf heeft opgelost. In Londense diplomatiekd- krin gen was men Maandagavond van mening, dat de beslissing van de Nederlandse regering om de onder- handelingen met de Indonesische republiek op te schorten, mogyljjk de gecombineerde pogingen van de belanghebbende regeringen, waar- onder de Britse, om het commu- nisme in Zuid-Oost-Azie te bestrij- den, zal belemmeren. Men was van mening dat het be- sluit der Nederlandse regering voor Londen, waar men zich niet voor ogen had gesteld dat de onderhan- delingen een zeer critiek punt had- den bereikt, enigszins als een ver- rassing kwam. Men is te Londen van gevoelen, dat, indien er in Jan. 1949 een interim-regering voor In donesia wordt gevormd, waarvan de republiek geen deel uitmaakt, dr mogelijk in de een of andere vorm Na afloop van de Zondag te Den Haag gespeelde voetbalwedstrijd tussen de verenigingen HVVVFC, toen een speler van HVV zich naar de kleedkamer begaf gaf een spe ler van VFC hem een trap tegen de benen. Er ontstond een vechtpartij tussen de supporters van beide ver enigingen, waaraan door de politie een eind werd gemaakt. een heftige reactie van de zijde der meer extremistische en onverant- woordelijke elementen onder de republikeinen kan worden ver wacht. Waarnemers vestigden eveneens de aandacht op het wijdere aspect van het vraagstuk. namelijk of de in het gebied van de republiek ope- rerende communisten, die kortge- ledfen werden verslagen als gevolg van de onderdrukking van de door Moeso de te Moskou opgeleide communist geleide staatsgreep, niet fiieuwe kracht zullen putten uit de mislukking der besprekingen. Men is te Londen van mening, dat een hernieuwde krachtige com munistische activiteit in Indonesie bijna onvermijdelijk haar wegrslag zou hebben in de landen in Zuid- Oost-Azie, welke door communisti sche ordeverstoringen worden be- dreigd. In de Memorle van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Twee- de Kamer inzake de begroting van Sociale Zaken, deelt de minister ihede, dat de regering heeft beslo- ten op korte termijn de indiening van een tweetal wctsontwerpen te bevorderen. Het eerste ontwerp strekt tot het verlenen van een tijdelijke bijslag op de uitkeringen ingevolge de Noodwet Ouderdoms- voorziening. Het tweede wetsont- werp heeft ten doel de kinderbij- slag voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers met 1 gulden per maand en per kmd te verhogen. Ten aanzien van de tijdelijke bij slag aan ouden van dagen zal wor den voorgesteld deze bijslag voor gehuwden op f 2.50 per maand en voor ongehuwden op f 1.50 te stel- len. Met deze maatregel zal een bedrag van zes en een half millioen gulden gemoeid zijn. Betreffende de kinderbijslag aan zelfstandigen merkt de minister op, dat er in de daartoe ingestelde com- missie geen eenstemmigheid bestaat over de vraag of een kinderbijslag- regeling voor zelfstandigen wel noodzakelijk is noch over de vraag of een eventuele kinderbijslagrege- Zoals wij Maandag meldder^ is in Katwijk een vrije A.R. Kiesvereni- ging opgericht. Naar wij thans ver- nemen. bestond reeds eerder een landelijke contactraad van vrije ge reformeerde kiesverenigingen. Deze zal op 3 Januari a.s. te Amersfoort zijn jaarvergadering houden. ling voor zelfstandigen dient te worden opgezet volgens een verze- keringssysteem, zoals thans bij de kinderbijslagregeling voor loonar- beiders het geval is. In dit verband verzocht de commissie om een na- dere opdracht. De vraag of tot verdere verho- ging en progressie van de kinder- bijslagen dient te worden overge- gaan is nog in overweging. Ook is nog in onderzoek de vraag in hoe- verre de particuliere kinderbijslag- regelingen voldoen aan de daaraan te stellen eisen ingevolge de door het College van Rijksbemiddelaars aangegeven richtlijnen. Tegen de voormalige leider van het Nederlandse Arbeidsfront H. J. Woudenberg heeft de procu- reur-fiscaal bij het Amsterdam* Bijzonder Gerechtshof, Mr. A. 11. v. d. Veen, gistermiddag de dood- straf geeist, nadat hij het Hof de woorden had toegevoegd: „dc ogen van de Nederlandse arbei- ders zijn op U gericht in het ver- langen recht te doen aan de man, die geruggesteund door de vijand, de vakbewegingen stuk gemaakt heeft. H(j is op een lijn te stellen met Mussert en Blokzijl." In zijn requisitoir haalde Mr. v. d. Veen voorts aan, dat Woudenberg de arbeidei's, die niet georganiseerd waren, voortdurend voorhield, dal. zij er verkeerd aan deden, zich niet aan te sluiten bij het N.A.F., docb de Nederlandse arbeider in door- snee heeft zich gelukkig niet laten beetnemen, omdat hij vertrouwen heeft alleen in die mensen, die luj zelf koos. Voorts gaf de procureur- fiscaal aan, dat deze man, die mil- lioenen aan de vakbewegingen heeft onttrokken, in de hongerwinter nog extra kolen en levensmiddelen aan- vroeg, omdat zijn zoon aan het Oostfront streed. Moffenknecht In een kort tijdsbestek van nog geen half uur rafelde mr. v. d. Veen het leven van deze eerzuchtige uit IJmuiden uiteen, tot er niets anders meer overbleef dan het schamele woord „moffenknecht", waarbij de procureur-fiscaal tevens aangaf, dat deze ex-leider vai\ het NAF niets anders gedaan had, dan vast en recht in de sporen vaft de Duitsers te lopen. Ook gaf mr. v. d. Veen aan. dat het sociale werk van deze vakbeweging tenslotte ontaardde in De Haagse politie nam Zondag vier personenauto's in beslag. omdat de bestuurders ervan niet in het bezit waren van papieren, om op Zondag te mogen rijden. (Van onze eigen verslaggever) (Van onze eigen verslaggever) van de L.T.B. in het Bisdom Haarlem hun speciale belangen in de afgelopen weken hebben bespro- ken, hield deze actieve bond van onze boeren, tuinders, akkerbou- wers en kwekers Maandag zijn al- gemene jaarvergadering. in de grote zaal van de gemeentelijke Concert- zaal te Haarlem. Deze druk bezochte bijeenkomst verwerkte in een viot tempo en binnen redelijke tijd een enrome agenda. De algemeen-voorzitter, de heer G. W. Kampschoer, werd bij accla- matie herkozen. Naar aanleiding van de, elders vermelde, redevoering van ir. Stat over Landbouw en Benelux, steide het Kamerlid en Hoofdbestuurshd de heer M. P. v. d. Weijden, enige vragen. Hij vroeg of vergroting van cultuurgronden werkelijk ernst is bij de regering; de stagnering van de Zuiderzeewerken wijst op het tegendeel T.a.v. de vergroting van het tuinbouwareaal zag hij geen perspectieven. En als Nederland 2U millioen inwoners gaat tellen (Be nelux)* gaat dan de overheid alies bedisselen buiten de volksvertegen- woordiging om. De aardappel-mis^re heeft het agrarisch vertrouwen in de regering heel erg doen wankelen. Het be- drijfsleven wil een kleiner aardap- pel-areaal inplaats van een groter zolang de regering niet beter in- grijpt met verwerking. Ir, C. Staf zeide: ik ben de over heid niet, evenmin de minister van landbouw. De landbouwvraagstuk- ken zijn groot en moeilijk. T.a.v. de tuinbouw antwoordde spreker slechts: Belgie tobt nog meer met uitbreiding van tuin- bouwgronden en zal dus i.v.m. Be nelux niet gaarne nog grotere con currence van Nederland zien. De regering wil hef Benelux-over- leg over land- en tuinbouw ambte- lijk voorbereiden en tenslotte het georganiseerde bedrijfsleven laten onderhandelen. T.a.v. de aardappelen meende spreker dat het volgend jaar de varkens de gehele veevoeder-aard- appeloogst zullen verorberen. Voor het landbouwbedrijf zal een andere belastingheffing dienen te komen. Belasting moet betaald wor den. De belasting als sehuld in het boerenbedrijf houden noemde de heer v. d. Weyden funesti en ook Ir. Staf noemde dit gevaarlijk. De heer van Tol, Loosduinen, vroeg ongebreidelde uitbreiding van grote steden ten koste van tuin- bouwgronden tegen te gaan. De steden maken industrie-terrein van tuinbouwgrond. Ir. Staf erkende dit maar zegde ook steeds grotere waakzaamheid van de overheid dienaangaande toe, De tuindersgroepering In verband met enkele goedge- keurde statutenwijzigingen jdeelde voorzitter Kampschoer mede, dat een versterking van de tuinders- organisatie op handen is. De L.T.B. heeft reeds een tuin- dersvakgroep. Als de drie andere R.K. Boeren- en Tuindersbond'en in de lande ook elk een vakgroep tuinders zullen formeren, zullen de vier vakgroepen tezamen een lan- delijke tuindersorganisatie vormen in het kader van de K.N.B.T.B. Het T.B.C.-fonds Van de zeer vele punten noemen wij er vandaag een paar. Allereerst het T.B.C.-fonds, dat al enige -jaren hangt. De vrijwillige medewerking, waarop gehoopt was, is te germg. Het H.B. ziet nog geen oplossing, maar de vergadering wilde spijkers met koppen. Goed, zei de voorzitter, dan zullen we nog een keer 'n en- qiJete proberen bij de afdelingen. Maar minstens de helft van de leden moet vrijwillig meedoen, anders kan het niet en dan: binnen twee maanden bescheid geven. De contractlonen Hoe zit dat? In vele gevalien houdt men er zich niet aan. Alleen de arbeiders niet? Salman, van St. Deus Dedit, zei het anders: er zijn ook werkgevers „en ik ken ze" die lokken met hogere lonen. Doet dat niet, maar doe wat mag! En hij doelde op de vacantie-toeslag. De vergadering zei: als we de officieie lonen handhaven. gaan de arbeiders naar de D.U.W. Hoe moet dat nou? De -kwestie van de gelijkschakenng der landarbeid-lonen met die in an dere bedrijven zit er natuurlijk tus sen. Tertiaire wegen Ook over de wegen is nog al wat te doen. De z.g. tertiaire wegen zijn tegenwoordig zo druk in het gebruik voor het intercommunale verkeer dat het redelijk is, dat het Rijk ze zoveel mogelijk subsidieert, vond de heer v. d. Weijden, die ook het be- lastingbeleid van de L.T.B. en van de fractie verdedigde. Er zijn ver- schillende rgsultaten bereikt. Maar inzake de ondernemingsbelastmg was de vergadering niet tevreden, voordat de voorzitter had toegezegd, dat het H.B. nog eens zal overwe- gen, wat op dit punt gedaan kan worden. En hiermede is het voor vandaag genoeg. er Hoezeer de Tweede Kamer ook naar gestreefd heeft, de be groting voor het komende jaar voor Kerstmis af te doen, kan men toch met zekerheid voor- spellen, dat deze opzet niet zal gelukken. Vandaag. Dinsdag, begint de Ka mer met onderwijs. kunsten en we- tenschappen. Voorts moeten nog worden afgedaan oorlog, marine, buitenlandse zaken, overzeese ge- biedsdelen, verkeer en waterstaat, wederopbouw en sociale zaken. Het lag in de bedoeling, buiten landse zaken in de avondzitting van Donderdag 16 December te be- handelen. Naar in parlementaire kringen verluidt, is het echter niet. zeker. dat dit mogelijk zal zijn. De Kamer zou dan op die avond kun nen beginnen met oorlog en marine, hoofdstukken. welke wellicht ge- zamenlijk kunnen worden behan- deld. De memories van antwoord betreffende de militaire departe- menten zijn zeer spoedig te ver- wachten. De onafgedane begrotingen zullen dan moeten wachten totdat de Ka mer in het nieuwe jaar weder bij- eenkomt, hetgeen wel half Januari zal zijn. In de nacht -van Vrijdag op Za- terdag is een gemaskerde man de woning van het bejaarde echtpaar G. te Enschot binnengedrongen. Met een revolver gewapend kwam de rover de slaapkamer binnen en onder bedreiging eiste hij het in huis aanwezige geld. De vrouw overhandigde daarop een bedrag van f 500.waarna de man ver- dween. Na zijn vertrek schoof de vrouw een raam op eh riep om hulp. Door het uitsnijden van een ruit is de gemaskerde man, die waarschijnlijk de heschikking over een auto had, de woning binnenge drongen. het opsporen van gevluchte arbei ders, het aanwerven voor strijd krachten aan het Oostfront en het uitkiezen van bewakers voor Joden- kampen. Komende op de liquidatie van de vakbewegingen vertelde de procu reur-fiscaal, dat Woudenberg zestig millioen gulden roofde van deze eens bloeiende organisaties, waar van ruim dertig procent spoorloos verdween en verd. liet zulk een on- beschrijfelijke chaos achter, dat de na de oorlog verrezen organisaties jaren zullen nodig hebben voor deze chaos volledig opgeruimd zal zijn. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot Woensdagavond. TIJDELIJKE OPKLARINGEN Krachtige tot matige Zuid- tot ZuidrWesteljjke wind. Zwaar bewolkt met opklarin- gen en enkele plaatselijke buien. Later iets minder zacht Officieel wordt ons thans mede gedeeld: Teneinde te voorzien in de vaca- ture in het onderwijs in de paedago- giek aan de R.K. Universiteit heeft het bestuur van de St. Radbout- stichting besloten: de leeropdracht van prof. dr. S. Strasser uit te breiden met de theo- retische paedagogiek en geschiedenis der paedagogiek en hem te bevor deren tot gewoon hoogleraar; dr. Jos. J. Gielen te Roosendaal te benoemen tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letterkunde en wijsbegeerte om onderwijs te geven in de paedagogiek, voor zover dit niet is opgedragen aan prof. Stras ser en mede met uitzondering van d# kinderspychologie en de psycho- logie van' het abnormale kind. BANDOENG. 13 Dec. (Anefa). Maandagochtend om half elf is een militair jachtvliegtuig op het res taurant ..Almanak" te Bandoeng neergestort. Het toestel drong recht door het dak aan de voorzijde, waar een majoor van de koninklij- ke landmacht en een dame zaten. Beide werden zwaar gewond. Twee Djongossen (Indonesische kellners) werden licht gewond. Het toestel is enkele meters in de grond geboord. De piloot, de heer P. Forty, kwam onf het leven. Hij behoorde tot het 120ste Equadron, dat nabij Bandoeng oefeningen hield. CHINA, De Amerikanen dringen er bij de Chinezen op aan vredesonder- handelingen te voeren met de com munisten, zo weten welingelichte kringen te vertellen, waarbij zij me- nen, dat in deze geest mededelin- gen zijn gedaan aan Mevr. Tsjang Kai Sjek, die momenteel in de V.S. vertoeft. Enige dagen geleden werd reeds gemeld, dat tien afgevaardig- den van de Regeringslegers pogin gen in het werk stellen om contact te zoeken met de leiders van de communistische legers. Paul Hoff man,' de administrateur van de E.C.A. heeft te Sjanghai verklaard, dat hij niet precies wist of een coa- litie zou worden opgericht, doch mocht deze coalitie geheel het volk vertegenwoordigen, dan 'zou hij aandringen op voortzetting van de Amerikaanse hulp. Voorts wijzen berichten er op, dat de Regerings- generaal Foe Tso Ji het uiterst be langrijke mijngebied van Tangsjan zonder strijd verlaten heeft. Men heeft de overtuiging, dat hij een overeenkomst tracht te sluiten met de troepen uit Noord-China. TRANSJORDANIe. Beide huizen van het Transjordaans parlement hebben met algemene stemmen een besluit goedgekeurd om Arabisch Palestina en Transjordanie te ver- enigen onder bestuur van koning Abdoellah. Men verwacht, dat dit besluit op de volgende bijeenkomst van de Arabische Liga voorgelegd zal worden, waarbij Irak, Syrie, Li- banon. Egypte, Jemen en Saoedi Arabie hun standpunten uiteen kunnen zetten. Transjordanie nam een resolutie aan. dat de Liga ver- antwoordelijk i? voor de toestand in Palestina. WIESBADEN. De onlangs gevluchte Sowjet-vliegers. die kortgeleden verklaarden, dat een oorlog tussen Rusland en het Westen onvermijde lijk is. hebben op verschillende vra gen geantwoord, dat zij, zo zij er toe werden verzocht, gaarne aan de luchtbrug zouden medewerken. PARIJS. De Franse Regering heeft 11 December j.l., naar uit Parijs gemeld wordt, een protestnota aan Roemenie overhandigd. Roemenie zou n.l. besloten hebben de Franse consulaten aldaar te sluiten. Dit not? steeds naar aanleiding van het uit- wijzen van enkele Roemeense di- plomaten uit Frankrijk, die tijdens de grote mijnstaking actief werk- zaam waren geweest onder de mijn- werkers. BOEDAPEST. De verklaring van de Italiaanse minister van Buitenland se Zaken, graaf Sforza, dat Honga- rije meer- troepen onder de wape- nen had. dan officieel was toege- staan -volgens het vredesverdrag. heeft van Hongaarse zijde protest uitgelokt, hetgeen aan de Italiaanse gezant werd medegedeeld. De Hon- garen ontkennen ten stelligste, dat dit het geval is en wijzen er op. dat de strijdkrachten ver beneden het aantal liggen, genoemd in het vre desverdrag en zij dringen aan oo een rectificatie van Sforza's vei*) klaring.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1