jr- Republiek wil onderhandelingen met Nederland hervatten Hongarije zal met het geheel afrekenen kapitalisme van Goede Diensten Maione produceerde leugens Een bedekte spanning bij de gedachtenwisseling en een bruusk antwoord van de Minister Premier Dobi doet scherpe aanval op Kardinaal Mindszenty EDI TIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN SCHAGEN Toch weer onderhandehi? met de Republiek? Het is nu uit Hevige gevechten om Peiping Verklaring van Soemitro te Washington Onder auspicien van Commissie Ministerraad over Indonesie Nederland gebruikte geen Marshall-geld voor het leger in Indonesie Wat wil men met het Open baa r Onderwijs? Het kleuteronderwijs Was de geestelijke verzorging voldoende? C.v.G.D. naar Djogja vertrokken Prins Charles van Edinburgh Dus toch? Buiten God veilig pen Pagina 1 Woensdag 15 December 1948 44e jaargang No 1 1439 Kcrotoren: ALKMAAR. Langestraat 42 A. teL adm. 2046, rod. 2047 K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, 1eL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K 2240 Duits partisanenleger in de Oostzee-staten? Het gezelschap van Anton Burgdorffer en Koos Brusse treedt voor de in Oost-Java verspreide legeronderdelen op. In de troep draagt het de naam van „C-6", een code-uitdrukking voor „Co- mediespelen met zijn zessen". Hier arriveren zij op een open truck in Soerabaja voor een tournee in de omgeving van Bondowoso. Koning George was gisteren jarig .ONDERWIJS" IN DE TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) WEERSVERWACHTING Zweden kreeg onlangs zijn eerste vrouwelijke diplomate, toen de jonge advocate Barbro Sellden uit Orebro met zeven mannelijke candidaat-attache's aan het ministerie van buiten landse zaken werd verbonden. Zij zal te werk worden gesteld bij de afdeling voor Commer- ciele Betrekkingen. Miss Sell den bekijkt de globe eens, zich afvragend, waar ter wereld zij haar functie zal moeten aan- vaarden. Belg lief zijn vrouw neersehiefen DE PRESTWICK-RAMP BARON v. BOETZELAER overhandigt zijn geloofsbrieven Goedewagen tot twaalf jaar veroordeeld De 15000 DE NAMEN VAN DE ZOON VAN PRINSES ELIZABETH Nieuuu Abonnementsprljs 14.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, Incluslef Incasso Advertentie-tarief par edltle 16 ct per m.m., minimum f 2.50; In alle edltlei 26 ci per m.m., minimum f 4.famllle- berlchten 20 ct., resp. 50 ct per m.m. Bij contract belangrljke kortlng. Dlrecteur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smlts, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. Janssen, 3. Toes. Bankrelatles: Noorderbank. Nederl. Credietbank HET t nergens (Vondel) VAN HEDEN I AAT HET nu uit zijn, schreven wij op 25 November, toen Ne derland zijn laatste poging deed, cm inzake de Indonesische kwestie tot overeenstemming te komen Het is nu uit. Wat Jhr. v.' d Goes van de P.v.d.A. voorspelde, is ge- beurd: de laatste kans is gemist, het wordt een drama, Het is een ernstige toestand. waarvan het rege rmgscommunique van jl. Zaterdag deed blijken. Besprekingen met de republiek hebben geen zin meer. Voor de zo- veelste maal is gebleken dat er ..diepgaande verschillen" zijn. Het Bewind Indonesie in overgangstijd 7 ii,frim"regering wordt in- gesteld. Voor de republiek blijft de plaats gereserveerd. En dat zij derhalve nog een kans *ri.igt, blijkt ook uit het jongste re- gerings communique, dat voortzet- ting van de discussie geen zin heeft „z o 1 a n g (wij spatieren) de repu bliek haar standpunt ten aanzien van het nakomen van aangegane verplichtingen niet radicaal wijzigt. Dit is de kans voor de republiek en het dient, als recht en billijkheid nog inhoud hebben in de Interna tionale verhoudingen, haar e n i g e kans te zijn. Hie kans mag niet gelegen zijn in speculaties op de Veiligheidsraad. die meermalen bewezen heeft, haar taak van het dienen van het recht tot een aanfluiting te maken. nu vertegenwoordigiers van verschil- lende landen zich daar meer om macht dan om recht, meer om be- langen dan om beginselen bekom- meren. Die kans mag ook niet gelegen zi.in in de sympathie van bepaalde grote mogendheden of in de hou sing Van het vreemde instituut der V.N.. de z.g. commissie voor z.g. goede diensten, die zich nu pas weer als een redster van de sltuatie trscht od te werpen. Voor ieder eerlijk oordelend mens, wier gezichtsveld niet vertroebeld Is door biikomende zaken. moet dlt duidelijk zijn: de republiek was het, die ..Linggadjati" schond, de repu bliek was het, die voortdurend, maandenlang, de bestandsovereen- komsten aan haar laars lapte, de republiek was het, die de „Ren- ville"-overeenkomst niet nakwam, en de C.v.G.D., die zich nu op repu- blikeins gebied gaat vestigen, was het, die daarbij hand- en spandien- sten verrichtte. Nu komt de Interim-regering, voorlopig zonder de republiek. Dit buitensluiten van de republiek zal, zonder meer, op de duur on- houdbaar zijn. De verstoringen van orde en rust, die dan bezwaarlijk meer b e- stand s-sehendingen genoemo kunnen worden, omdat er moreel van een bestand geen sprake meer is. zouden van de repubTTek uit doorgaan, de republiek zou. in strijd met het internationale recht. onze souvereiniteit blijven negeren, o.a. op het gebied der buitenlandse be- trekkingen, enz. De republiek zou de blinde (farm zijn, die de gezondheid van de con- structieve ontwikkeling in Indone sia belemmert. Dat kan Nederland niet dulden en de federale gebieden ook niet. Er zal dus, op de zeer korte duur, een oplossing gevonden moeten worden. Bi.i die oplossing blijve leidraad de Koninklijke rede van 7 Dee§Thber 1942, gebaseerd op gelijkwaardig- heid en v r ij w i 11 i g h e id. Dit laatste betekent ten eerste, dat de „vrijwilligheid" ook dient te ge'iden voor Nederland. Dus geen interna tionale chicanes, geen druk van gro te mogendheden of van U.N.O.. (als deze tenminste niet wenst, dat het Handvest zich schaamt). Het betekent ten tweede, dat Ne derland ge6n koloniale oorlog zal voeren. Wij mogen geen oorlog voe- ren in die zin, dat wij anderen met geweld onze wil opleggen en zou den pogen, de republiek te dwingen, een samenwerking aan te gaan, die niet gewenst wordt. Maar wel zou Nederland verplicht kunnen zijn, door militaire maatregelen rust orde en veiligheid te herstellen en te ver- zekeren, ook ten aanzien van de overgevoelige republiek. Nederland is gebonden aan de koninklijke rede, waarop het pro gram van Linggadjqti is gebouwd. Nederland hield zijn woord. De re publiek niet. Nederland was veel te lankmoedig, de republiek chicaneer- de zonder ophouden. Het is nu uit. Het moet nu uit blijven. Nederland weet zich ook tegen eventuele internationale on- wil sterk in het besef van een gewettigde en gerechtvaardigde houding. En Nederland heeft al eer der, nog maar kort geleden, ge- toond, dat het niet bevreesd is, ook tegenover een sterke macht, zijn recht te handhaven! PEIPING, 14 Dec. (AFP) In een officieel communique van het Ministerie van Oorlog, wordt ge- meld dat de communistische troe- pen, die het voormalig keizerlijke zomerpaleis, gelegen op ongeveer 10 KM ten Westen van Peiping hadden bereikt, na hevige gevech ten, die verscheidene uren duur- den, zijn teruggeslagen. WASHINGTON, 14 Dec. (A.F.P.) Dr. Soemitro, republikeins vertegenwoordiger te Washington, heeft tegenover de pers ver- klaard, dat hij van zijn regering instructies had ontvangen, waai- in hem werd medegedeeld, dat zij gereed was de onderhande lingen met de Nederlandse regering t.a.v. Indonesie te hervatten. Hij verklaarde, dat hervatting van deze onderhandelingen thans afhing van de Nederlandse regering zelf en gaf uitdrukking aan de hoop, dat de Nederlandse regering haar vroegere houding zou veranderen. Wij hopen oprecht, dat de onderhandelingen onder auspicien van de Commissie voor Goede Diensten zullen worden hervat, aldus Soemitro. De Ministerraad heeft zich gis- ,teren de gehele dag in bijzondere zitfing bezig gehouden met de In donesische situatie. Luchteskaders hebben met succes verschl idene aanvallen op de com munistische stellingen in de omtrek van Peiping uitgevoerd. Uit betrouwbare bron wordt ver- nomen, dat de nationalistische troe- pen de spoorwegstations van Feng- tai en Sjansitien, resp. op 8 en 15 KM ten Zuidwesten van Peiping hebben ontruimd. De commandant van de regerings- troepen in Noord-China, Generaal Foe Tsoi Ji. heeft er bij de bevol- king van Peiping op aangedrongen ..stand te houden". Hij verklaarde dat de stad over een hoeveelheid voedsel en steenkool beschikt, wel. ke voor verscheidene maanden vol- doende is. Aneta bericht uit Washington, dat Soemitro mededeelde, dat, de Com missie voor Goede Diensten zich naar aanleiding van het besluit der Nederlandse regering tot het afbre- ken van de onderhandelingen direct naar Djogja begaf en daar gevraagd had, wat het standpunt van de re publiek hierna was. De republikein- se regering zette toen nogmaals haar standpunt uiteen, waarbij zij opheldering inzake enige factoren gaf. Deze verklaringen en verduide lijkingen zijn naderhand in een schrijven neergelegd. De Commissie voor Goede Diensten „schijnt zeer verheugd over deze nieuwe ontwik keling", aldus Soemitro, die toe voegde, dat de Commissie de Ne derlandse regering reeds op de hoogte had gesteld. Hij noemde het afbreken van de besprekingen een slag in het gezicht van de Commis sie voor Goede Diensten en de Ver- enigde Staten, die een opmerkelijk geduld en ijver hebben betoond bij de pogingen om tot een objectieve oplossing te komen. Gevraagd naar de inhoud van de verduidelijkingen, waarvan Soe mitro tevoren gesproken had, zeide deze: „Wij hebben opheldering omtrent zckere factoren gegeven, die bij enige Nederlandse autori- teiten misschien misverstand heb ben veroorzaakt". Behalve te verwijzen naar de re- publikeinse aide-memoire van enige weken geleden en hetgeen daarin werd opgemerkt, t.a.v. de souverei niteit in de interimperiode en be- treffende zekere beperkingen bij het gebruik van gewapende eenhe- den, gaf Soemitro geen concrete bijzonderheden. Inzake de inciden tal in de federale gebieden zeide hij, dat deze bewijzen, dat de aan- wezigheid van Nederlandse troepen recht en orde niet kan herstellen, indien de Nederlanders ntet gelijk- tijdig voldoende politieke concessles doen. In antwoord op een vraag zeide Soemitro, dat de republiek een verhouding met Nederland wenst, welke min of meer gelijk is aan de verhouding tussen India en het Britse gemenebest. Na de persconferentie verklaarde Soemitro tegenover de correspon dent van Aneta te Washington, dat hij reeds eerder in de ochtend per- soonlijk de mededelingen <mn de republikeinse regering over de laat ste ontwikkeling had overhandigd aan het Statedepartment, waar men, naar hij zeide, „zeer voldaan" was over dit nieuws. Volgens Reuter verklaarde Soe mitro nog, dat het besluit van de republikeinse regering tot het ge- ven van „een laatste kans" aan Nederland voor hervatting van de onderhandelingen de „critieke si tuatie" van gisteravond had ge- wjjzigd. Zijn regering was zich er van be- wust, dat „oorlog een ramp zou be- tekenen, niet slechts voor ons eigen volk, doch voor dat van geheel Azie". Hij zeide niet te weten, wat de Nederlandse regering zou doen, doch meende, dat het besluit van de republikeinse regering, dat genomen was op initiatief van de Commissie voor Goede Diensten. een uitweg bood. Indien Nederland bij zijn oude standpunt blijft, zijn wij onverbid- delijk besloten te verdedigen, wat wij bereikt hebben, en dat zou strijd kunnen doen ontbranden in het ge hele gebied, aldus Soemitro. Hij zeide reden hebben om aan te nemen dat de Veiligheidsraad en enige van de belanghebbende, grote mogendheden gaarne zien, dat de onderhandelingen spoedig hervat zullen worden. Soemitro weigerde commentaar te geven op een bericht in de New York Times van heden, volgens hetwelk hij gezegd zou heb ben, dat de premier van India, Pan dit Nehroe. de republikeinse auto- riteiten had aangeboden, een rege ring in ballingschap in India te ves tigen, indien dit nodig was, en dat men zich gereed maakte voor her vatting van de strijd tegen de Ne derlanders. Hij weigerde te verkia- ren, of deze mededelingen'juist wa- ren weergegeven. De uitnodiging van Nehroe zou een gevolg zijn ge- weest van het mislukken van de onderhandelingen tussen Nederland en de republiek. Volgens genoemd bericht zou Soemitro gezegd heb ben: Ik ben bang, dat binnen en- kele weken oorlog in Indonesie zal uitbreken; indien wij gedwongen worden deze eilanden te verlaten, kunnen wij in India een repubiieK in ballingschap vestigen. Naar het officiele Amerikaanse blad in de Duitse taal, „Neue Zei- tung" te Berlijn meldt, zouden vele Duitse soldaten. die zich nooit aan de Sowjet-Russen hebben overgege- ven, met Esten, Letten, Lithauers, Polen, Oekrainers en gedeserteerde Russen in een partisanenleger de Sowjet-Russische troepen in de Oostzeestaten bevechten. Het leger, dat zijn hoofdkwartier in de Lithause plaats Siauliai zou hebben. zou gebruik maken van grote voorraden wapens, voedsel en medicamenten van het voormalige Duitse leger. DEN HAAG, 14 Dec. (A.P.). De Nederlandse regering heeft de verzekeri:(T gegeven. dat geen Marshall-hulp gebruikt is om militaire uitrusting aan Neder landse troepen in Indonesie te sturen, aldus heeft het hoofd van de E.C.A.-missie in Nederland, dr. A. Valentine, heden verklaard. (Zoals bekend, werd dezer dagen uit Singapore bericht, dat de Ame- ■ikaanse republikeinse senator George W. Maione, verklaard had, dat E.C.A. gelden door Holland ge bruikt worden voor het leger in Indonesie en om de republikeinse havens te blokkeren). Dr. Valentine zei letterlijk, dat hij „van Nederlandse regerings- autoriteiten de verzekering had ge- kregen, dat geen E.C.A. goederen die aan Nederland in Europa gele- verd waren gebruikt zijn om de Nederlandse troepen in Indonesie van wapens. munitie of andere mi litaire uitrusting te voorzien" en dat „geen E.C.A. dollars gebruikt zijn om zulk materiaal naar Neder land zelf te brengen". Dr. Valentine voegde hieraan toe, dat het ..zonder ook maar enig standpunt in te nemen inzake de in Indonesie gevoerde politiek, van Koning George VI vierde Dinsdag zijn 53ste verjaardag. Te dezer ge- legenheid werd gisterenmiddag een salvo van 21 kanonschoten afge- vuurd. De- openbare gebouwen wa ren met vlaggen getooid. Officiele plechtigheden werden echter niet gehouden. V belang is. dat deze twee feiten be kend zijn". Om te bewijzen, dat geen militair materiaal vervat was in de E.C.A.- toewijzingen, verwees hij naar de lijst van E.C.A.-macbtigingen voor Indonesie. welke tot 1 Januari 1949 vijftig millioen dollar bedragen en hoofdzakelijk voedingswaren, niet- militair ijzer en staal en burger- voertuigen inhouden. ..Ik heb alle reden om te geloven. dat ook de goederen welke in de toekomst aan Indonesie worden ge- leverd hetzelfde algemene niet- militaire karakter zullen dragen", zei hij tenslotte. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: KOUDER DES NACHTS Matige tot zwakke westelijke wind. Over het algemeen wei- nig hewolking, hijna overal droog weer met in de ochtend plaatselijke mist. Veel kouder des naehts met op enkele plaat- sen lichte nachtvorst. Overdag iets kouder dan vandaag. IN DE AVONDVERGADERING kwam de minister aan het woord. Op de vraag van Mag. Stokman inzake het rapport van „Nut" en „Volksonderwijs" volgde een nogal bruusk aandoend ant woord. Misschien was dit echter meer schijn dan werkelijkheid, deze minister snijdt zijn beelden nogal hoekig. Het punt, waarbij de minister aansluiting zoekt, schijnt wel de in het rapport voor- gestelde beheers- en bestuursvorm van de openbare school te zijn. De minister pleegt verder overleg met twee vertegenwoor- digers van genoemde organisaties. Hij zal daarin ook andere richtingen betrekken. Mag. Stokman zou echter in deze ongetwij- feld breed willen denken, „breed als de stranden van de zee". En verder moest men hem toch wel in staat achten tot eigen meningsvorming. (Van onze parlementaire redacteur) Uit deze bedekte gedachtenwisse ling hield men de indruk over, dat deze minister de mogelijkheid met uitgesloten acht in enigerlei vorm aan de wensen van het „Openbaar Onderwijs" tegemoet. te kunnen ko men. Tegen de heer van Sleen (PvdA), die uitdrukkelijk stelde dat men de pacificatie niet wenste aan te tasten, zette Mag. Stokman later nogmaals zijn bezwaren ten opzich- te van het rapport uiteen. In theorie blijft het gezag over de openbare school bij de gemeente, in de practijk komt het echter bij het openbare schoolbestuur te liggen. Istvan Dobi, de nieuwe Hongaarse minister-president, heeft voor het parlement verklaard, dat zijn partij van kleine boeren een program heeft aanvaard voor „algehele af- rekening met het kapitalisme en totale liquidatie ervan". De rege ring moest in de toekomst meer waakzaamheid aan de dag leggen ter verhindering van binnendringen van „betaalde imperialistische agen- ten in hoge functies". De regering was zich er ten voile bewust van, dat de gedachte van landbouw-cooperatie slechts zou kunnen overwinnen door voortdu- rende strijd tegen de reactie. De partij der kleine boeren moest ,.mede de verantwoordelijkheid dragen voor het ontslag van Miklos Nyarady als minister van financien, terwijl deze in Zwitserland ver- toefde en voor het feit, dat een dergelijke hoge functie werd bezet door iemand, die door buitenlandse imperialisten kon worden omge- kocht". Het aftreden van het kabinet van Dinnyes was een rechtstreeks ge volg van de ..desertie" van Nyarady, doch kon niet bestempeld worden als „regeringscrisis", aangezien twee uur na het aftreden van Dinnyes een nieuw kabinet gevormd was. Premier Dobi zei, dat het zijn doel was een atmosfeer te schep- pen, welke ;,het ieder duidelijk zou maken, dat iedereen, die tegen onze volksdemocratie strijdt, tegen een stenen muur loopt". Dobi deed een scherpe aanval op de primaat, kardinaal Josef Minds zenty en de katholieke oppositie- partij van Istvan Barankovics. On der het masker van democratie, zo zei hij, verzamelde deze partij „alle soorten van voormalige fascisten onder haar vleugels". Ten aanzien van de buitenlandse politiek zei Dobi, dat Hongarije de banden met de Sovjet-Unie en de andere Oost-Europese landen nau- wer zou aanhalen. Men hoopie, dat spoedig een vriendschapsverdrag en een alliantie zou worden getekend met Tsjecho-Slowakije. De westelijke mogendheden, aldus Dobi, hadden alles gedaan om de ontwikkeling van Hongarije te be- lemmeren en hadden geweigerd ma chines en vee, welke door de Duit- sers waren geroofd, aan Hongarije terug te geven. Het regeringsprogram werd door het parlement aanvaard. De partij van Barankovics stemde tegen. Ba rankovics critiseerde plannen als oprichting van landbouw-coopera- ties en beperking van de particu- liere onderneming. Hij ontkende, dat zijn1 partij anti-democratisch was. .Indien wij moeten kiezen tus sen het opgeven van onze partij of van onze beginselen, dan zullen wij onze principes handhaven", zo voeg de hij er aan toe. De Belgische Krijgsraad heeft Julien Polart, alias Majoor Stanis. die tijdens de Duitse bezetting leider was van de communistische partisa- nengroep in de Borinege, tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld. Polart werd ervan beschuldigd zijn vrouw te hebben laten neerschieten om van haar af te komen. Volgens de verklaring van Polart zelf zou hij haar om het leven heb ben laten brengen, omdat zij van plan zou zijn geweest hem bij dr Gestapo aan te geven. Op vragen van het KVP-Kamer- lid mr. de Kort, inzake de geestelij- ke verzorging na de ramp met het KLM-vliegtuig te Prestwick. heeft de minister van Waterstaat geant- woord, dat ook z.i. de beide Schotse mijnwerkers hulde verdienen voor de door hen verleende bijstand. Onder de voorschriften, aan het personeel van de K.L.M. gegeven ten opzichte van zijn gedragingen bij rampen, komt onder de aller- eerst te nemen maatregelen voor het verzorgen van geestelijke bij stand. Vast is komen te staan, dat aan vertegenwoordigers van de K. L. M. door of namens de slachtof- fers geen verzoek om geestelijke bijstand is gedaan. Voor een eige- ner beweging optreden op dit punt bestond voor hen minder aanlei ding. omdat zij ten gevolge van verbroken telefoonverbindingen. de afstand en de mist op de plek des onheils aankwamen. toen het transport van de slachtoffers reeds was aangevangen en zij dezen in handen wisten van doktoren. die uiteraard met de mogelijkheid van behoefte aan geestelijke bijstand rekening zouden houden. Hierbij zij, aldus het antwoord. nog de toevallige omstandigheid vermeld, dat mejuffrouw Feij is bezocht door een rooms-katholiek employe van de K.L.M. en de heer van Overbeek onder de hoede is geweest van een rooms katholiek medicus. Waar de Openbare School een Over- heidsschool is, zou de invloed van de Overheid echter toch ook moeten blijven domineren. De minister had zijnerzijds gezegd, dat hij zijn denk- beelden in deze zou willen doen passen in de huidige verhoudingen. Ten aanzien van een centraal or gaan met verordenende bevoegdheid stond ook de bewindsman voorlopig nog sceptisch. Veel zou toch bij de wet geregeld moeten blijven. Een wet op het kleuteronderwijs is in voorbereiding. De minister is van oordeel, dat dit een voqjwerp van gemeentelijke zorg moet blijven. Rijk en gemeente zouden moeten subsidieren, de gemeente zal echter alleen dan subsidie voor het open- bare kleuteronderwijs ontvangen, wanneer zij ook het bizonder subsi- dieert. Een verplicht kleuteronder wijs is van hem niet te verwachten. De opleiding van de leerkrachten zou van rijkswege moeten geschie- den. Volgens de interpretatie van de minister zijn de gemeentebesturen vrij de suggesties van de door de heer Peters ter sprake gebrachte circulaire al dan niet te volgen. Dat de salarissen aan kleuter en L.O. onderwijs gelijk zouden moeten zijn, wilde de minister niet beamen. De nadere mededelingen van de minister over zijn in de Trconrede aangekondigde plan om iedere man en vrouw op de plaats te brengen. die hem krachtens zijn begaafdheid toekomt, wekten niet de indruk, dat er reeds binnenkort veel van te verwachten zou zijn. De tests waren nog niet voor de voile 100 procent betrouwbaar en ook nog veel te duur om ze over de hele lime te kunnen toepassen. Ten aanzien van de stu- diebeurzen kregen we zelfs te horen, dat deze er al genoeg waren, zo geen rijks- dan toch wel particuliere. Of dit inderdaad zo is? Aan de hand van de begroting toonde de heer Welter later aan, dat het Rijk thans per 100.000 inwoners een studiebeurs verstrekt. De Kamer toog vervolgens aan de behandeling van de verschillende afdelingen. Bij de afdeling .Lager Onderwijs" kwamen vooral de on- derwijzerssalarissen ter sprake, door de heer Gortzak zoals reeds gezegd ontijdig aangesneden. Wat zijn motie betrof, de heer Roosjen (A.R.) kon niet zonder reden zeggen, dat deze maar zeer vaag was. Hij had een meer concretere klaar liggen, voor deze in te dienen nodigde hij de minister uit toe te zeggen, dat deze kwestie nogmaals in de commissie Wesselings zou worden besproken. In dat geval konden alle moties achterwege blijven. Mevr. Fortanierde Wit (WD) ging het er vooral om of de rege- ringsvertegenwoordigers indertijd inderdaad hadden toegezegd tlat de onderwijzerssalarissen met die van de ambtenaren op fn neer zouden gaan. Zij wilde inzage van de notu- len. De heer Peters (KVP) uitte zich niet minder krachtig. De verhoging van 47 is slechts te beschouwen als rechtsherstel. Het is de plicht van de regering om nauwkeurig na te gaan waar en hoe de verantwoorde lijkheid ligt. Wat de motie-Gortzalc betreft sloot hij zich aan bij de heer Roosjen. De nieuwe Nederlandse ambassa- deur in Frankrijk. Baron van Boet- zelaer van Oosterhout heeft Dins- dagmiddag de president van de Franse Republiek. Vincent Auriol zijn geloofsbrieven overhandigd. Het Haagse Bijzondgre Gerechts- hof heeft hedenmorgen prof. dr. T. Goedewaagen, voormalig secretaris- generaal bij het Dep. van Voorlich- ting, veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek. levens- lange ontzetting uit beide kies- rechten, alsmede levenslange ont zetting uit het recht ambten te be- kleden. De procureur-fiscaal requi- reerde een gevangenisstraf van 15 jaar en verbeurdverklaring van verdachtes bibliotheek, welke een waarde vertegenwoordigt van 7000 gulden. BATAVIA, 15 Dec. Hedenochtend vroeg is de Commissie van Goede Diensten van Batavia met de zoge- naamde delegatietrein naar Djogja vertrokken. Alleen Nayaran van het secretariaat bleef te Batavia. Drie andere leden hebben de reis gisteren per jeep aanvaard 's-GRAVENHAGE, 15 Dec. In de 505e staatsloterij, 5e klasse, 15e lijst is op nr. 21359 de prijs van f 15000 gevallen. De zoon van prinses Elizabeth van Engeland, die heden wordt ge- doopt, zal de namen Charles Philip Arthur George ontvangen. Hij zal Prins Charles van Edinburgh wor den genoemd. De laatste koning van Engeland, die de naam Charles droeg. was ko ning Karel II, die van 1649 tot 1685 regeerde. De tweede naam van de baby, Philip, is afkomstig van zijn vader, die slechts een voornaam bezit. Prinses Elizabeth en haar ge- maal kozen de naam Charles uit ..persoonlijke en particuliere over- wegingen". ONDANKS de duidelijke verkla ringen van de Nederlandse re gering, dat er met de republiek mets meer te bereiken valt; ondanks de mededelingen in een speciaal rapport van de C.v.G.D., dat er geen mogelijkheid meer is, om partijen bijeen te brengen, waarbij de suggestie wordt gedaan, dat een interimregering zonder de republiek tot onrust zou leiden (alsof die er niet al is!); ondanks het eigenaardige stand- punt der republikeinse minister Natsir, dat de Nederlanders natuur- hjk eigenlijk de schuld zijn van de hele ellende; komt nu toch via de republiek in Washington het denkbeeld los, om toch weer tot onderhandelingen te komen! Wat moet men daar van denken? Een nieuwe poging, om de zaak sle- pende te houden, teneinde te voor- komen, dat de interim-regering nog voor 1 Januari wordt ingesteld? Of een brutale poging. om de kwestie. in de hoop op internationale mede- werking. te bruskeren? Van officiele republikeinse zijde schijnt nu ook weer verklaard te zijn. dat men nu plotseling weer de souvereiniteit van Nederland in overgangstijd zonder voorbe- h o u d wil erkennen. hoewel o.a. vooral op dit punt de breuk tot stand kwam! Wij geloven te moeten hopen dat de Nederlandse regering in deze val niet zal lopen, tenzij de republiek begint met de verklaring der er- kenning van die souvereiniteit te bevestigen, ten tweede zou de re publiek moeten verklaren en die verklaring ook moeten verwezen- liiken dat zij alle mogelijke maat regelen zal nemen, om de bestands- schendingen te doen beeindigen, ten derde zou een begin gemaakt moe ten worden met herstel van het goederenverkeer. Daarna. maar eerder niet, zou men. kort en krachtig kunnen gaan praten in die zin. dat waarlijk t e r- stond een regeling tot stand kwam. Geen onderhandelingen meer. maar een kort. afdoende be- raad, om spijkerS met koppen te slaan. Nieuwe onderhandelingen zonder meer, schijnen ons. na alles wat ons is aangedaan, onaanvaard- baar.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1