Nieuwe Minister van Onderwijs Hef maakt goed debuut in de Kamer rapport in het geding Nieuwe distributiebonkaarten in omloop RADIO De Eerste Kamer aanvaardt accijnzen-en belastingverhoging PRIESTERJUBILEA 1949 in het Bisdom Haarlem Haagse winkelier sprong raar met zijn geld om DE RODI-PAARDEN Zwaluwen elftallert 11 Maar er is een bedenkelijk Voortaan drie leeftijdsgroepen Salarissen, vernieuwing, kleuteronderwijs Geldkist kwam in handen van een opkoper NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdo 15 December PAG. 3 VOOR 2e KERSTDAG mmm- De zitting van de Verenigde Naties in Parijs is geeindigd. De deuren en hekken van Palais de Chaillot zijn gesloien, de vlag- gen der Verenigde Volken zijn neergehaald. Ontslagen politieke delinquent werd oplichter De prijzen van kaarsen PROGRAMMA Poetser door locomotief overreden De knoeierijen bij de Wagons lits Lunshof's beroep verworpen Nog geen erkenning van Israel De 28-jarige Ellen Bergstrom, organiste van de Zweedse kerk in Londen, is Maandag ge- kroond tot „Sainta Lucia". Deze plechtigheid viel samen met de Zweedse viering van „De te- rugkeer van het licht", die her- innert aan het oude volksgeloof, dat na die dag de nachten korter worden. Ook herdenkt men hierbij het martelaarschap van St. Lucia, die 1900 jaar geleden werd omgebracht Mar- gret Westman (links) ontsteekt de kroon voor Miss Ellen Berg strom. Ontvluchte moordenaar gepakt GEBR. DE VILDER IN CASSATIE Nieuw onderzoek geadviseerd Rentetrekkers en Kerstdagen Het 8000ste schip te Rotterdam Effectenhandelaar verduisterde honderd mills De geruchten rond Tsjang Kai Sjek FEUILLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald De beide Zwaluwen-elftallen, die Tweede Kerstdag te Rotterdam en Amsterdam tegen respectlevelijk het Rotterdams en het Amsterdams elftal zullen uitkomen, zijn als volgt samengesteld: Het elftal voor Rotterdam: Doel: Saris (BVV). Achter: Van Oord (Volewijckers) en Advocaat (DFC) Midden: Biesbroek (RCH) Holtap- pel" (Quick Den Haag) en de Hooge (PSV). Voor: Heyster (Hermes DVS) Rijvers (NAC) Langenberg (BVV) van der Weert (Wagenin- gen) en Clavan (ADO). Reserves voor dit elftal zullen nog worden aangewezen. Het elftal voor Amsterdam: Doel: De Munck (Sittardse Boys) Achter: Mohring (Enschede) en Schijve- naar (EDO). Midden: Van Zijl (DOS) Visser (DOS) en Dijkgraaf (AGOVV). Voor: van den Hoek (Feyenoord) Schaap (Gooi) Lange- laan (HBS) Timmermans (ADO) en de Harder (VUG). Reserves: Las- schuit (EDO) Hanse (RCH) van Meerwijk (SVV) en Scnrumpr (SVV). In de periode van 20 December 1948 t/m 12 Februari 1949 zullen de distributiediensten nieuwe bon kaarten voor voedingsmiddelen uitreiken, t.w. een bonkaart KA of LA 903 aan degenen, die in 1928 of vroeger geboren zijn; een bon kaart KB of LB 903 aan degenen die geboren zijn in de jaren 1929 t/m 1944 en een bonkaart KD 903 aan degenen die geboren zijn in 1945 of later. Deze bonkaarten worden uitge- reikt tegen inlevering van de inwis- selingsbon van de bonkaarten. wel- ke op 17 December a.s. in gebruik worden genomen en wel een bon kaart KA of LA 903 tegen de inwis- selingsbon van de kaarten KA of LA 901. een bonkaart KB of LB 903 tegen de inwisselingsbon van de kaarten KB. LB. KC of LC 901; een bonkaart KD 903 tegen de inwisse lingsbon van de kaarten KD of KB 901. Hieruit, blijkt, dat de tegenwoor- dige leeftijdsgroepen B en C wor den samengevoegd tot een groep (nieuwe B-groep) met de rantsoe- nen van de tegenwoordlge B-groep. Hetzelfde geldt voor de bestaande D en E-groepen, welke gecombi- neerd worden tot een nieuwe D- groep. Tegelijk met de uitreiking van de nieuwe bonkaarten voor levens- middelen zullen nieuwe tabaks- kaarten worden uitgereikt. Deze uit reiking zal uitsluitend geschieden tegen inlevering van een bon van de tabaks- en diversenkaarten Qa Door de Haagse politie werd de 44-jarige ex-politieke delinquent H. D. uit 's Gravenhage aangehou- den, die gedurende de tijd dat hij weer op vrije voeten was door op- lichting een f 7.000.rijker was geworden. Na ontslag uit het internerings- kamp trouwde hij; zijn vrouw voor- spiegelende, dat hij over voldoende contanten beschikte. Van een bank- instelling wist hij f 5.000.los te krijgen, terwijl hij ook het te goed van het banksaldo van zijn vrouw op deze bank zou laten overschrij- ven. Dit laatste bedrag bestond uit f 500.geblokkeerd geld. Toen de bankdirecteur op beta- ling aandrong, begon D. geld te lenen, de ene schuld op de andere stapelende, tot de politie de zaak in handen gegeven werd. D. is ter beschikking van de Groningse poli tie gesteld, in welke stad hij even- eens zijn oplichters-practijken had uitgeoefend. In verband met de aanstaande feestdagen meldt men ons van de zijde van het Ministerie van Eco- nomische Zaken de hoogst geoor- loofde gebruikersprijzen van stea- rine-, Kerst- en huishoudkaarsen: per pak van ca. 300 gram netto f 1.10; per pak van ca. 200 gram netto f 0.80; stearine-paraffinekaarsen: p. pak van ca. 300 gram netto f 0.85; per pak van ca. 200 gram netto f 0.65; gothische kaarsen: per doos van ca. 4\0 gram netto f 1.70. De prijscontroledienst achter- haalde reeds talrijke gevallen van prijsoverschrijding. DONDERDAG 16 DECEMBER HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7,15 Lichte muziek, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.05 Orgel, 9.35 Ballet, 9.45 Schoolradio, 10.00 Strijkorkest, 10.45 Koor, -11.00 De Zonnebloem, 11.40 Schoolradio, 12.00 Angelus, 12.03 Me- tropole Orkest, 13.00 Nieuws, 13.25 Zang en piano, 14.00 Sextet, 15.00 Radio Philharmonisch Orkest, 16.45 Kamermuziek, 17,00 Jeugdjournaal, 17.30 Vijf Zapakara's, 18.00 Musette- klanken, 18.30 Boerendansen, 18.45 Problemen, 19.00 Nieuws, 19.45 Or- gelspel, 20.00 Nieuws, 20.15 Om en om programma, 21.30 Familiecompe- titie, 22.00 Gramofoonmuziek, 22,25 Kamerkoor, 23.00 Nieuws, 23.15 Symphonie no. 5 van Prokofieff. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Muziek, 8.00 Het Nieuws, 8.15 Orkest, 9.00 Ballet, 9.30 Een lied gaat rond, 10.15 Arbeidsvi- taminen, 10.50 Voor kleuters, 11.00 Orgel en bas-bariton, 12.00 Gramo foonmuziek, 12.30 Weerpraatje, 12.38 Maria Zamora en orkest, 13.00 Het Nieuws, 13.20 Fins programma, 13.50 Orkest, 14.00 Voordracht, 14.20 So- listenconcert, 15.00 Voor zieken en gezonden, 16.00 „Assortimento", 17.00 Hoorspel, 17.20 Welk dierV, 17.30 Modelvliegtuigbouw, 17.35 Kwintet, 18.00 Nieuws, 18,15 Sport- praatje, 18.30 Voor de Ned. Strijd- krachten, 19.00 Kobus Kwint, 19.10 Avondschool, 20.00 Nieuws, 20.15 Kamerorkest, 21.00 Hoorspel, 21.45 Orkest, 22.30 Negrospirituals, 23.00 Nieuws, 23.15 Biljartreportage, 23.20 U hoort ze graag en Qc 901, welke op 17 December a.s. in gebruik worden genomen. Tegen inlevering van bon „Tabak 07" van de Tabakskaart Qa 901 wordt een Tabakskaart Qa 903 voor mannen uitgereikt, tegen inlevering van de bon „Diversen 10" van de Diversenkaart Qc 901 een Tabaks kaart Qc 903 voor vrbuwen. Maandagavond is op het stations- emplacement der Nederl. Spoorwe- gen te Zutphen de locomotief-poet- ser K. aangereden door een uit do machineloods komende locomotief. K., die gehuwd was en drie kin- deren had, werd op slag gedood. Voor de Amsterdamse economi- sche politierechtSr stonden terecht de directeur, de chef van het Am sterdamse bureau van de Wagons Lits, en de kok. Drie maanden geleden waren de Directeur en de chef veroordeeid tot zes, resp. achttien maanden ge- vangenisstraf wegens het oogluikend toelaten van knoeierijen met le- vensmiddelen. Hun en ook de kok was nu ten laste gelegd overtredin gen der deviezenvoorschriften: het in de zwarte handel doen brengen van voor de restauratiewagens be- stemde en ge'importeerde levens- middelen. Alle drie verdachten ontkenden hun schuld. De directeur ver klaarde niets te hebben geweten van clandestiene invoer. De kok werd veroordeeid tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 2 maanden en flOO boete, de direc teur en de chef werden tot flOO boe te veroordeeid. (Van onze parlementaire redacteur) Zonder het minister Lieftinck al te moeilijk te maken heeft gisteren de Eerste Kamer haar fiat gegeven aan het wetsontwerp tot verhoging van de opbrengsi van enkele be- lastingen. Alleen de heer Van San- ten (comm.) had tegen het ont- werp evenveel bezwaren als hjj rimpels in zijn voorhoofd trok, toen hjj hierover hot woord voerde. Hij en zijn fractiegenoten wilden dan ook de aantekening tegengestemd te hebben. Dit ontwerp, dat inhoudt verho ging van tabaksaccijnzen en het on- derwerpen van meer artikelen aan de weeldebelasting, o.a. ijs en au to's, werd ook door de voorstem- mers niet bijster enthousiast ont- vangen. Aan de noodzaak van een hogere belastingopbrengst werd echter geen twijfel gehecht. Op die grond achtte men het dan ook te billijken, dat weer een aantal artikelen extra zullen worden be- last. „Men kan nu eenmaal niet blazen en tegelijk het meel in de mond houden." zei de heer Biers- ma (WD). Hij was nog de meest enthousiaste spreker. Deze afgevaar digde juichte het in principe toe, dat indien er bepaalde uitgaven moeten worden gedaan, men eerst naar de middelen zoekt, welke daar- voor kunnen worden aangewend. Zowel de heer Teulings (KVP) als de heren De Wilde (A.R.), Bie- rema en Steinkiiller (KVP) spra- ken hun bezorgdheid uit over de omstandigheid, dat bij de unificatie van tarieven en accijnzen tussen de Beneluxlanden de Staten-Gene- raal voor een voldongen feit wor den gesteld. Zij vroegen de minis ter hierin zo mogelijk verandering te brengen. De heer Teulings drong er op aan, een nieuw organisme te scheppen, dat invloed op de voorbereidende besprekingen kan doen gelden. Minister Lieftinck gaf de rede- lijkheid van de geuite wensen toe. Hij zegde toe zoveel mogelijk aan deze wensen tegemoet te zullen komen. Bij deze toezegging bleef het echter. De minister wilde zich kennelijk niet op glad ijs bewegen Wel wees hij de Kamer er op, dat voor het bereiken van een groot goed de Economische Unie met Belgie en Luxemburg waard is offers te brengen. De Hoge Raad heeft Dinsdag ver worpen het beroep van de heer H. A. Lunshof, hoofdredacteur van „De Nederlander". De heer "Lunshof, die in. beroep was gegaan van het vonnis van de Amsterdamse Rechtbank, waarbij hij tot een boete van f 10.was veroordeeid, omdat hij de naam niet wilde noemen van degene, die hem de notulen van Linggadjatti ter hand had gesteld. De heer Luns hof beriep zich daarbij op het, naar zijn mening. bestaande beroepsge- heim voor journalisten. De Hoge Raad overwoog. dat het beroepsgeheim van een dokter of een geestelijke, zoals het bij de wet erkend wordt, naar het oordeel van de Raad, niet van toepassing .is op journalisten, omdat aan een journa list uit geheel andere overwegingen gegevens verstrekt worden dan aan een dokter of een geestelijke. Wanneer aan een journalist me- dedelingen worden verstrekt,waar - aan een strafbare handeling is ver- bonden. heeft hij niet het recht aan de justitie de gegevens te weigeren, welke nodig zijn voor de vervolging van het strafbare feit. De Raad was verder van oordeel. dat de heer Lunshof zich ook niet kan beroepen op overmacht. Door te publiceren had hij zich vrijwillig in die situatie geplaatst- Hij wist, wat de gevolgen van zijn publicatie zouden zijn. In de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer betreffende de be- groting van buitenlandse zaken, zegt de minister, dat de regering nog geen aanleiding heeft om reeds thans tot erkenning van Israel over te gaan. Zij wenst dienaan- gaande nog een afwachtende hou sing aan te nemen, rekening hou- dende met de zeer gecompliceerde situatie. waartoe het ontstaan van deze staat aanleidinj; heeft gege ven. De gedetineerde Nijp, die enige tijd geleden uit het ziekenhuis te Leeuwarden wist te ontsnappen en sindsdien spoorloos was, is in de af- gelopen nacht \yeer gearresteerd en naar de Bijz. Strafgevangenis te Leeuwarden, waar hij nog vier jaar moest zitten wegens moord, terug- gevoerd. Een poging van enige ge- detineerden om ook uit te breken, kon dezer dagen worden verijdeld, daar men tijdig van hun poging op de hoogte kwam. Een taxi stond reeds gereed om de heren weg te brengen. Vor de bijzondere Raad van Cas- satie werd behandeld het beroep van de procureur-fiscaal van het Haagse Gerechtshof tegen het von nis in de zaak van de gebroeders de Vilder, aannemers ta Amster dam. Dit Bijzonder Gerechtshof had de gebroeders ontslagen van rechtsvervolging, nadat de uit- spraak was gevallen, dat zij niet vervolgd konden worden wegens collaboratie. Na een uitvoerige behandeling van de gehele zaak, waarbij zowel verdedigers als procureur-fiscaal geruime tijd igelegenheid kregen om hun standpunten uiteen te zet- ten, kwam tenslotte de procureur- fiscaal prof. Mr. Langemeijer tot de conclusie, dat de uitspraken van het Haagse Hof vernietigd dienden te worden, waarbij hij voorstelde de zaak te verwijzen naar het Bijzonder Hof te Arn- hem. (Van onze parlementaire redacteur) WANNEER men op de eerste dag van de Onderwijsdebatten de vurige voorstander van het Openbaar Onderwijs, de heer vait Sleen (P.v..dA.) het beleid van oud-minister Gielen als niet rechtlijnig hoort karakteriseren, terwijl hij even te voren de nieuwe bewindsman juist hulde had gebracht voor zijn uit de Memorie van Antwoord gebleken „rechtlijnigheid", dan is dat in de politieke sfeer reden genoeg om de oren te spitsen. Dat bleek pater Stokman (K.V.P.) dan ook te hebben gedaan. Zonder het met zoveel woorden te zeggen, liet hij doorschemeren, dat er wel eens enig verband zou kunnen bestaan tussen 's heren van Sleens genegenheid voor de nieuwe minister en diens toe zegging in de Memorie van Antwoord, dat hij niet onsympathiek stond tegenover bepaalde punten van het rapport over het „Openbaar Onderwijs", dat reeds geruime tijd geleden door het Nut- en „Volksonderwijs" is uitgebracht. Dit temeer omdat ook Mevr. For- tanier-de Wit (V.V.D.) om dezfellde reden een genegen blik naar Prof. Rutten had geworpen. Waarschijn- lijk met de bedoeling om aan onge- motiveerde verwachtingen maar di rect een einde te maken, nodigde Mag. Stokman de minister uit om nog wat duidelijker te zijn door mee te delen welke punten in het rap port zijn belangstelling hadden op- geroepen. Zijnerzijds liet hij er reeds geen twijfel over bestaan, van oordeel te zijn, dat een verwezeniij- king van het rapport de gelijkstel- ling zou scheef trekken. De onderwijzers hebben onlangs te Utrecht de noodklok geluid. Bij de behandeling van de Onderwijs- begroting zullen hun wensen zeker ter sprake komen, de afgevaardig- den, die zulks van plan waren te doen, wilden echter volgens ge- woonte wachten totdat de desbetref- fende afdeling aan de orde zou zijn. De heer Gortzak maakte hiervan gebruik om nu leteker de eerste te kunnen zijn. Hij bracht de kwestie reeds bij de algemene beschouwin- gen ter sprake, ondanks het verzoek van de voorzitter om dit niet te doen. Hij had, aldus zijn verweer, zijn rede nu eenmaal zo opgebouwd, maar de werkelijke bedoeling bleek toen hij, zonder zelfs het antwoord van de minister af te wachten, ook maar meteen een motie indiende, waarin wordt uitgesproken dat de onderwijzerssalarissen dringend ver- betering behoeven. In de zelfde geest behandelde hij de kwestie van de gehuwde ambtenares, die Mevr. Fortanier waarschijnlijk graag voor haar rekening had willen nemen. Ook hier een motie, verandering van de desbetreffende wet verlan- gende, krachtens welke nu aan de gehuwde ambtenares ontslag moet worden verleend. De heer van Sleen (Pv.d.A.) mopperde over deze in- aerdaad onjuiste handelwijze nog wat na en Mevr. Fortanier was tij- dens de rede van de heer GOrtzak al naar de voorzitter gesneld, ten- einde deze te doen intervenieren. Hoe het zij, de onderwijzers zullen dus in elk geval wel het voile pond krijgen! Ook dit keer natuurlijk geen on- derwijsdebat zonder over vernieu- wing en wijziging van het onder- wijsbestel te spreken. De heer van Sleeq (P.v.d.A.) constateerde dat er tot nu toe nog weinig van terecht was gekomen. De heer Welter, die nu de Nationale partij vertegen- woordigt, schakelde al direct op deze nieuwe politieke golflengte over. Ons onderwijsstelsel was Ne- derlands in kern en ziel, in merg en been en het moest dat blijven. Ter- loops werd Indonesie er ook nog bij- gehaald. Wat daar gewrocht was, was alleen al een monument voor de Nederlandse onderwijzer. Enkele nieuwe ideeen onder de loupe ne- mend, raadde de heer Terpstra (A.R.) de minister aan zijn tijd niet te verdoen met een algemene onderwijswet en ook in een onder- wijsraad met verordende bevoegd- heid zag hij geen heil. Mag. Stok man, die enkele principiele beschou- wingen vooraf had laten gaan, vlel hem hierin bij. Hoe zou die Raad zijn samengesteld, hoe zou zij zich van de Staat en die van de ouders moeten verhouden tot de rechten vroeg hij zich af. De heren Terpstra (A.R.), Gort zak (Com.) en Peters (KVP) pleit- ten voor het kleuteronderwijs. De laatste achtte 's ministers circulaire, waarin wordt gezegd dat de leer- krachten gediplomeerd moeten zijn, of minstens in die richting moeten studeren, nu niet zo gelukkig. De Staat heeft tot nu toe weinig voor deze tak van onderwijs gedaan en in dit licht bezien doen dergelijke eisen wat vreemd aan. 's Ministers verlangen om de jeugd zo te kunnen selecteren, dat iedere man de plaats krijgt die hem krach tens zijn capaciteiten toekomt, had de voile instemming van mevr. For tanier de Wit (VVD). Wanneer 's lands financien niet gedogen, dat een dergelijke test reeds in voile Aan de rentetrekkers, die uitke- ringen ontvangen krachtens de In- validiteitswet. de Ouderdomswet en de Noodwet Ouderdomsvoorziening, wier betaaldag op Zaterdag 25 Dec. valt, zal door de PTT-kantoren zo veel mogelijk reeds op Vrijdag 24 December worden uitbetaald. omvang plaats vindt. zou toch wel vast een begin kunnen worden ge- maakt met de uitzonderlijk begaaf- den. Dat het voorlopig nog niet zo eenroudig zal zijn om 's heren Wel ters idealen te karakteriseren, bleek uit het betoog, waarmede ook 's mi nisters plannen in deze onder- schreef. Het was in Nederland maar een muffe, ouderwetse boel. Mensen met geld konden studeren, kinderen van ouders, die dit niet hadden, grepen er naast. De heer Welter ging zelfs zover, dat hij hier een plicht voor de Overheid aanwezig achtte. Met de „Utrecht'' van de Kon. Rotterdamse Lloyd, dat in Londen had geladen. is Dinsdag het 8000ste schip van dit jaar de haven van Rotterdam binnengelopen. Als men in aanmerking neemt, dat het vorig jaar werd afgesloten met een totaal van 5900 schepen, dan betekent dit een belangrijke vooruitgang. j^EEFT U MEE met de Kerk? Boven de dingen van de dag uitgaan, al is het maar een enkel ogenblik, is een geestelijke wel daad, die ge u zelf niet moet onthouden. Het geeft u verade- ming en nieuwe veerkracht. Nu zijn we in de weken van voor bereiding op Kerstmis. Christus Geboorte gaan wij weer vieren. lets geheel enigs en wondervols is Zijn komst in menselijke ge~ daante. Hij, die God is, wordt geBoren uit een Moeder, die Hij Zichzelf heeft uitgekozen en die Maagd blijft. Dat is het teken van het echte Christendom, de Moeder en het Kind. Zou het niet mooi en goed zijn, a Is we in deze laatste dagen vodr Kerst mis Maria nog eens bizonder vereerden? Deze week, vooral op de Quatertemperdagen, de H. Mis. Ons gezamenlijk Rozen- hoedje. Hebt u misschien een bloemetje of lichtje voor het Maria-beeld? MARCUS 60 jaar priester: 15 Augustus 1949: A. A. W. Wa- terreus. em.pastoor van Haastrecht, thans verblijvende r.k. pastorie te Heugem (Maastricht) 50 jaar priester: 15 Aug. 1949 Z.H. Exc. Mgr J. P. Huibers, bis- scbop van Haarlem; J. A. B. M. van Blaricum, pastoor te Monster; A. Hollenberg, em.de- ken van Purmerend, thans verblij vende te Purmerend. Huize St Li- duina; A. E. C. Huf, em.rector, thans verblijvende te Sassenheim, St. Bernardusgesticht. 40 jaar priester: 15 Aug. 1949: Th. P. Blom. pastoor te Scheve- ningen (H.Ant.Abt.); G. W. Buren, pastoor te Noorden (Z.H.)P. J. M. v. d. Burg, pastoor te 's-Gravenha- ge (H.H.Mart.v.G.)A. P. v. Eeden, pastoor te Haarlem (O.L.Vr. van Zeven Smarten); E. J. Helmer, rector te Katwijk, 'Huize Callao; A. A. M. Heijdeman, pastoor te Noot- dorp; P. Kemper, pastoor te 's-Gra- venhage (H.Ther.v.h.K.J.); A. H. I. van Leipsig, pastoor te Beemster; Th. W. Loomans, pastoor te Den Hoorn bij Delft; J. H. M. S. van der Marck, pastoor te Zaandam; W. Nolet, pastoor te Amsterdam (H.H. Petrus en Paulus); Th. Th. van Ou- tersterp. pastoor te Amstelveen; L. G. van Ruijven, pastoor te Rotter dam (H.Joseph); J. C. H. M. Schip- hprst, pastoor te Amsterdam (H. Bon.); J. L. Speet, pastoor te Lei- muiden; P. Th. Verwer, pastoor te Wormer. 18 Dec. 1949: Ch. C. Jansen, rec tor in het Sint Johanna Ziekenhuis te Goes. 25 jaar priester: 22 Dec. 1948: W. J. V. Hessing, pastoor te Zwijndrecht; H. J. Kuy- per, deken en pastoor te Wognum; C. M. M. Hijgemann. pastoor te Schermerhorn; J. F. M. Zegers. pas toor te Lambertschaag (post: de Weere N.H.); J. P. van Zon, pastoor te Badhoevedorp. De vijfde kamer van de Amster damse rechtbank behandelde de zaak tegen een commissionair in effecten. die zich volgens de dag- vaarding aan verduistering van effecten tot een bedrag van flOO.OOl) zou hebben schuldig gemaakt. Hij gaf de hem ten laste gelegde feiten toe, met dien verstande dat hij meende dat het totaal bedrag de f60.000 niet overschrijdt. De Off icier van Justitie stelde in zijn requisitoir vast, flat verdachte een groot aantal mensen voor be langrijke bedragen heeft benadeeld. Een straf van drie jaar met aftrek van het voorarrest was de eis. De rechtbank zal op 28 December uitspraak doen. Een Haagse winkelier had enke le dagen geleden bijzondere haast om aijn winkel te sluiten. Hij deponeerde zijn geldkist, bevat- tende f 4000.- aan zilver en pa- piergeld en 14000 textielpunten en wolcoupures in een kist met oud papier, die in de winkel stond. De volgende morgen was hij deze ietwat uitzonderlijke bergplaats vergeten. Toen een opkoper Iangs kwam, gaf de win- keljuffrouw de kist oud papier aan de man mee,'die hem op een handwatgen leegstortte en ver- dween. 's Middags herinnerde de win kelier zich alles en de Haagse re cherche werd meteen in de arm genomen om het verloren goed op te sporen. Men herinnerde zich echter niets anders dan dat de op koper een man was geweest tus sen de 24 en 40 jaar. Alle groot- handelaren in lompen, verhuurders van bakfietsen en bonafide opko- pers werden nagegaan. Na lang speuren werd aangehouden de 27- jarige koopman D. A. B., die, nadat hem vele bezwarende feiten waren voorgelegd ,een volledige bekente- nis aflegde. Het bleek, dat de man die de papierkist 's morgens was komen legen, geen vergunning had voor opkopen. Toen hij de kist pa pier op de bakfiets leegde, had hij meteen de geldkist opgemerkt. Met behulp van de schilders P. B. en J. H. had hij hem opengebro- ken. B. voor de moeite f 838.- ge geven en H. f 675.-. Het zilvergeld borgen deze laatsten in een bloem- pot op het dak van een perceel, waar zij aan het schilderen waren, de kist werd in een luchtkoker verborgen, terwijl de 14000 tex tielpunten en coupures verbrand werden. Ook de beide schilders werden gearresteerd. Gedrieen zijn zij ter beschikking vaan de justitie gesteld. 25 jaar priester: 14 Juni 1949: H. Bakker, pastoor te Houtrakpolder; H. J. Bangert, pastoor te Westwoud; A. R. M. van Beynen, pastoor te Vijfhuizen; A. H. P. Cleophas, pastoor te Wate- ringen; G. W. van Diest, pastoor to Brielle; G. J. W. van Dijk, pastoor te De Cocksdorp; W. C. van Gaste- le, pastoor te Muiden; H. W. Hase- laar. pastoor te Maassluis; J. H. D. Hofstede, pastoor te Oude Tonge; J. A. van Kleef, pastoor te Hoek van Holland; D. W. Kloos, pastoor te Schermer; B. D. Koopen, rector te Ouderkerk a.d. Amstel (Theres. Rustoord)Th. N. M. v. d. Lugt. pas toor te 's-Gravenhage (Onbevl.H.v. Maria); G. B. N. Luken, pastoor te Bergen N.H. (St. Antoniuspension.) P. J. Maas. rector te Rotterdam (St.Ant.Gesticht); G. J. Morsch, pastoor te Nieuwerkerk; P. L. J. M. Schretien, Pastoor te Nieuwveen; C. G. van Trigt. Officiaal en Kanun- nik Haarlem, Maerten van Heems- kerkstraat 2; H. J. A. M. van der Ven. Pastoor te Overzande; A. M. A. Vollaerts, Pastoor te Velsen- Noord; F. S. Wolff. Pastoor te Tho- len; H. L. J. M. Sondaal, Rector te Oegstgeest (Huize Duinzigt). 25 jaar priester: 29 Juni 1949: A. A. M. C. Rietveld te Buitenveldert (St- Jozefhuis). 12'/; jaar priester: 19 Juni 1949: P. A. van den Bosch, Kaoelaan te Oegstgeest: H. J. Hees- terbeek, Kapelaan te Voorburg (H. Mart.) 12V- jaar priester: 22 Nov. 1949: J. A. M. Adrichem, Kapelaan te Heemstede (H. Bavo); L. J. Beugelsdijk, Kapelaan te Haarlem (H.H. Elis. en Barb.); J. P. Th. Doroy, Leraar aan het Semina- rie Hogeveld, Heemstede; A. H. Duijvestijn, Kapelaan te Rotterdam (H. Lambertus); J. G. van Dijk, Kapelaan te Schiedam (H. Liduina); G. J. M. ten Have. Kapelaan te 's-Gravenhage (H. Will.)E. R. C. M. Klaver, Kapelaan te 's-Graven hage (H. Jos.); F. L. Kok, Kapelaan te Bovenkarspel; F. J.C. Langelaan, Kapelaan te 's-Gravenhage (H. Ag nes); P. W. van Leeuwen, Kapelaan te Beverwijk (H. Agatha); C. A. J. Netten, Kapelaan te Voorhout; J. M. Th. Reiber. Kapelaan te Uit- geest; C. M. J. Schuttelaar, Kape laan te Delft (H. Sacr.); J. A. Sol- leveld. Kapelaan te Amsterdam (H. Nic. binne de V.); J. van der Stap, Kapelaan te Limmen; Th. J. Steen- land, Kapelaan te Amsterdam Be- gijnhof); W. J. A. Switzar. Kape laan te Goes; H. G. Tuin, Kapelaan te Naaldwijk; J. J. Tulp, Kapelaan te Beverwijk (H. Agatha); A. L. Umans, Kapelaan te" Delft (H. Hipp.); F. C. Verheul, Kapelaan te Hillegom (H. Mart.); G Visser, Ka pelaan te Voorburg (H. Mart.); J. H. M. van der Vliet, Kapelaan te Gouda (O. L. Vr. Hem.); B. Voets, Kapelaan te Alkmaar (H. Laur.); C. A. van der Voort, Kapelaan te Hoorn; P. J. Zoutenbier, Kapelaan te Alkmaar (H. Laur.). Een offieiele woordvoerder te Nanking heeft het bericht. als zou Tsjang Kai Sjek afgetreden zijn, formeel tegengesproken. Hij ken- schetste het als „onjuist en be- lachelijk". 106. Schmidt zag voortdurend achterom, hij keek zeker naar Fhalzmann. Ole durfde niet om- zien, maar was er van overtuigd dat het de dreunende hoefslagen van de grote Phalzmann waren, die hij vlak achter zich hoorde, en een ogenblik later zag hij een glimp van diens donkerbruine voorbenen. Toch was Ole niet ongerust. Phalz mann kon hem aan de binnenzijde niet voorbij komen, en aan de buitenzijde zou Junker hem nooit laten passeren. Na de eerste ronde schoot Jun ker op de rechte lijn plotseling naar voren. Ole was bang dat het te vroeg was; maar Junker wilde het met alle geweld. Ole wist dat het Junkers vechtlust zou schaden, wanneer hij hem sterk inhield. Ge- woonlijk gehoorzaamde Junker de kleinste wenk, welke hij hem met de leidsels gaf; maar op dit ogen blik gehoorzaamde hij niet. Met een plotseling ontzaglijke snel- heid schoot hij naar voren en lag een paar seconden later naast Kai ser. Schmidt forceerde ogenblikke- lijk zijn paard, maar het was te laat. Junkers aanval kwam onver- wacht. Hij wierp de benen ver vooruit, zodat de grond onder hem wegviel, en toch bleef zijn draf vol- maakt. Een twintig meter lang be- hield Kaiser zijn positie, waarna hij op het punt stond te gaan ga- lopperen. Op het zelfde ogenblik stoof Junker voorbij en lag vlak daarna op de binnenbaan aan de kop. Wat er achter hem gebeurde, kon Ole niet volgen, hij begreep dat er verwoed gestreden werd om de rangorde, terwijl Junker zijn plaats aan de kop behield. Als een blik- semschicht schoot Junker langs de tribune met de duizenden juichen- de en wild gebarende toeschouwers. Gedurende een moment kwam Kai ser halverwege naast Junker, maar deze scheen het gevaar te begrij- pen en schudde hem van zich af. Op de laatste rechte lijn kwam Windsor ongeveer naast Junker. Harrison reed hem rustig en zeker, zijn paard bewees z'n roem als een van de snelste dravers van Enge- land ten voile te verdienem Een ogenblik liepen de dieren hoofd aan hoofd en leek het of Windsor voorbij zou schieten. Gedurende de gehele laatste ronde werd de strijd tussfen de beide prachtige paarden voortgezet, de spanning onder de toeschouwers werd zo groot,, dat er plotseling een ademloze stilte viel. In waanzinnige vaart vlogen de paarden door de laatste bocht. Zou Junker het volhouden? Ole boog zover mogelijk naar voren op zijn zadel om Junker naar beste ver- mogen te ondersteunen, zacht legde hij de zweep over diens rug. hem aanmoedigend met de leidsels. Ken nelijk begreep Junker dat het thans de laatste, machtige inspanning gold en slaagde er met een ruk in zijn gevaarljjke concurrent een me ter voor te komen. Nu lag Wind sors fijne, nerveuze hoofd op de hoogte van Ole's heup. Nog slechts honderd meter van het doel. Ole voelde zich zeker van de overwinning. Eensklaps ontdekte hij dat Phalzmann naast Windsor gekomen was; plotseling kreeg hij zo'n geweldige stoot, dat zijn sulky een moment op een wiel liep en hij op het punt stond zijn even- wicht te verliezen en er uit geslin- gerd te worden. Rechts voor zich had hij de muur voor de tribune van de jury; wanneer hij bij deze razende snelheid tegen die muur geworpen werd, zou hij ongetwij- feld verpletterd worden. Honderden gedachten joegen hem door het hoofd. terwijl hij in een bijna bo- venmenselijk pogen worstelde om zijn evenwicht te herkrijgen. Met een ontzaglijke krachtsinspanning slaagde hij er in zich op te richten, de sulky kwam weer op beide wie- len terecht. Bijna wezenloos vloog Junker door de finish. De geweldi ge stoot had hem opzij geworpen, maar voor het doel had Junker zich hersteld en zijn plaats hernomen. De stoot had hem echter het on- derdeel van een seconde gekost, en Phalzmann stak zijn grote hoofd het eerst door het doel. Goed en wel door de finish, liep het rechterwiel van de sulky af. Nog steeds had Ole de stenen muur vlak naast zich. hij wist dat de dood er mee gemoeid zou zijn indien hij tegen de muur geslingerd werd. Vallen moest hij. dat was onvermij- delijk: met een laatste inspanning van al zijn krachten lukte het hem zich naar voren te werpen, zodat hij voorbij de stenen muur vloog en op het grasveld terecht kwam, waar hij half bewusteloos bleef lig- gen. Wat er gebeurd was, wist Hij niet maar de juryleden en de vele duizenden toeschouwers hadden al les duidelijk gezien, een zucht van hevige schrik voer door alien. De grote Grone had zijn paard met woeste kracht tegen Harrisons sul ky aangedreven. Met een normaal paard zou dit naar alle waarschijn- lijkheid niet mogelijk geweest zijn, maar de onnozele Phalzmann ge hoorzaamde, met het resultaat dat de stoot zich voortplantte op Oles sulky. Ole was versuft, hij hoorde de paarden voorbij donderen op de baan en herinnerde zich dat hij verloren had. Hij lette nauwelijks op de dui- zendstemmige kreet van de menig- te en zag amper de vele mensen, die kwamen toeschieten om hem te helpen. Wat verder weg zag hij Harrison overeind komen in het gras en op het zelfde ogenblik sprong ook Windsor op. De sulky was omgesmeten en in het gras ge worpen. Een eind verder stond Junker doodstil, de ene boom hing op de grond. Ole was verdoofd door de val, maar merkte dat hij niets ge- broken had. Hij maakte zich vrij van de vele vriendelijke mensen en liep op Junker toe. Hij klopte hem op de hals en praatte tegen hem, ondanks de nederlaag hield hij meer dan ooit van het paard. Het was fantastisch zoals hij door de finish gegaan was ondanks de geweldige stoot, 'n meesterstuk dat hij niet bang werd en in galop oversloeg. Het was alleen vreselijk dan hij niet had gewonnen, hij had het verdiend. Nu kwam lord Cleve op Ole toe- lopen, haasjig en opgewonden; op dit ogenblik was er niets over van het afgemetene, indolente van de Engelsman. Cleve vroeg of hij zich goed genoeg voelde om zelf voor zijn paard te zorgen. Ole antwoordde bevestigend, hij had Junker al uitgespannen' en enkele mannen van de baan hadden de gebroken sulky weggesleept op het grasveld. Ole zag hoe de men- sen zich verdrongen bij de juryto- ren en begreep dat het publiek he- vig opgewonden was. Hij schonk er verder geen aandacht aan, zwij- gend ging hij met Junker over de baan naar de stallen. Junker liep naast hem, terneergeslagen. het hoofd gebogen, alsof hij verdriet had. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3