Palar verzoekt Veiligheidsraad behandeling van Jndonesie" Klaar voor een aanval op federaal gebied Bij STORT f 4300.-: Fabriekslaboratorium werd een prooi der vlammen vorming van interim-regering zander de Republiek Toestand vormt een bedreiging voor de vrede en uw veiligheid in oorlogstijd is verzekerd ED/TIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Het vraagstuk van de cooperative vee-afzet J Republikeinse brigades aan de Bestandslijn De positie van Minister Stikker PEIPING in rode handen De verklaring van Soemitro ARBITRAGE enige mogelijkheid Arbitrage? Hoe zit dat? HET B.I.O.-BESLUIT het Donderdag 16 December 1948 44e Jaargang No. 1 1440 De doop van Prins Charles van Edinburgh """N 28 bedrogen meisjes.. HET BELEG VAN PEtPiNG EN TIENTSIN EEN PERSOONLIJKE BRIEF VAN MOH. HATTA jhr. mr. De Ranitz voor het Hof f Priesterjubilea in 1949 UITSTEL OF NIET? Nieuuu Abonnementsprljs 14.25 per kwartaal, f 1.43 pei maand, Incluslel Incasso. Advertentle-tarief par edltle 16 ct per m.m., minimum f 2.50; In alle edltlej 26 ct per m.m., minimum i 4.famllie- berlchten ^20 ct., resp. 50 ct. pet m.m. BiJ contract belangrijke kortlng. Directeur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smlts, Rayon- radacteuren Fr. Otten, M P. Janssen, J. Toes. Bankrelatles: Noorderbank, Nederl. Credletbank Buiten God is veilig t nergens (Vondel) EEIT VAN HEDEN Pagina 2 en 3 Kantorem ALKMAAR. Lcmgestraai 42 A, teL adm. 204G, red. 2047 K 2200; HOORN, Diaafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel 459 K 2240 |jM Prins Charles, de zoon van het Britse prinselijk paar, werd Woensdagmiddag in Buckingham Palace gedoopt door de Aarts- bisschop van Canterbury. Onze foto, genomen Woensdagmiddag na de doopplechtigheid, toont de gelukkige Prinses Elisabeth met haar zoon Prins Charles. Prins Charles van Edinburgh, de zoon van Prinses Elizabeth van En geland, is Woensdag in Buckingham Palace door de Aartsbisschop van Canterbury gedoopt. Prinses Mar garet, een van zijn petcn, reikte het Prinsje over aan de Aartsbisschop en sprak zijn namcn uit: Charles Philip Arthur George. De baby droeg de historische koninklijke doopkleren van zijde en kant. Voor het begin van de dienst werd op de piano de ..Water Music" van Han del gespeeld. Koorknapen in rood en goud zongen twee hyms. De plechtigheid, die een half uur duurde, werd bijgewoond door ong. 50 pcrsonen, onder wie Koning George. Voor de doop werd water uit de Jordaan gebruikt. Volgens een ker- kcli.ikc autoriteit word^ Ttoor de Anglicaansc Kerk steeds voor doop- plechtighcden water uit de Jordaan in voorraad gehouden. Heinrich Heitmann, een 46-jarige Berlijner, die aan 28 verloofden trouwbeloften had gedaan, is door het Ber- lijnse Hof van Assisen we- gens aftroggelarij en dief- stal tot 5 jaar gevangenis- straf en 9000 mark boete veroordeeld. Na het aanho- ren van zijn vonnis moest de veroordeelde door de po- litie beschermd worden te- gen zijn 28 ex-verloofden, die hem alien te lijf wilder) gaan. Heitmann had juwe- len. klederen en diverse voorwerpen 'in handen ge- kregen van de vrouwen, die hij beloofde te zullen trou- wen, doch hij bracht alles aan de man en de 100.000 mark, die hij aldus bijeen kreeg, heeft hij verkwist. BATAVIA, 15 Dec. (Aneta) De dienst voor legercontacten meldt, naar aanleiding van de berichten van Republikeinse zijde over een te verwachten toeneming van de terreur en de sabotage in de iederale gebieden na de vorming der interim- regering, dat uit zeer recente berichten van mensen, die over de bestandslijn gevlucht zijn, blijkt, dat verschillende brigades der Siliwangi-divisie zich hebben begeven naar plaatsen nabij de bestandslijn, met de bedoeling om over te gaan tot een aanval op in iederaal gebied gelegen plaatsen, o.a. op Gombong en Gombong Bobot Sari. Op 5 December meende Moh. Hatla er in een interview voor te moeten waarschuwen, dat een in terim-regering zonder de republiek zal falen. Dat de republikeinse mi nister-president hierbij op een „te verwachten verzet van het volk" tegen de instelling der federale in terim-regering doelde, is zonder meer duidelijk. Het is echter langzamerhand eveneens duidelijk geworden, dat onder dit „verzet van het volk" dient te worden verstaan een van- uit de Republiek door haar hoog- ste gezagsdragers gevoerde en te voeren subversieve actie in fede raal gebied.'A1 heeft de heer Hatta dit nu juist niet met zoveel woorden onthuld, de ontwikkeling van de algemene toestand in In donesia na het sluiten van de Ren- ville-overeenkomst heeft dit zon- neklaar bewezen. In dit verband verdient mede bij- zondere aandacht het Antara-tele- gram van 13 December j.l. volgens hetwelk politieke kringen te Djokja als volkomen vaststaand w,eten mede te delen. dat de terreur en de sabotage in West- en Oost-Java en andere onder Nederlandse controle rtaande gebieden op Java en Suma tra en ook daarbuiten. in nog hevi- ger mate zullen voortduren. De beruchte brigade der Siliwangi Divisie van de Tt.-kolonel Sadikin heeft zich van het' centrum der re publiek uit nl. uit het gebied De afdeling Vlissingen van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratic besprak de toestand in Indo nesia en nam vervolgens met alge mene stemmen een motie aan, waar- in zij, overtuigd van de onmogelijk- heid om met de z.g. republiek In donesia, „die tot dusver blijk heeft gegeven elke overeenkomst Stelsel- matig te saboteren", tot doeltreffen- de overeenstemming te geraken no- pens de hangende kwesties, een zelfbewuste Nederlandse^politiek in Indonesie eist. Verder verlangt de motie afwij- zing door de regering van elke bui- tenlandse inmenging in onze bin- nenlandse aangelegenheden. Ook wordt verlangt, dat de regering van nu af de interventie van de Veilig- heidsraad. op grond van diens in- competentie, met kracht van de hand zal wijzen en wei^ren zai een delegatie ter zitting af te vaardigen. Tenslotte eist de rnotie het aftreden van minister Stikker voor het geval de regering zou handelen in afwij- king van de in deze motie gestelde verlartgens. van Madioen naar de bestands lijn nabij Bandjarnegara' en Wono- sobo begeven. Deze lt.-kolonel Sa dikin is commandant van het be- reids in het Koeninganse gei'nfil- treerde z.g. bataljon-Roekman, wel- ke commandant de majoor Roek- man, zich thans voor het voeren van besprekingen met SaiSkin, volgens deze zegslieden eveneehs naar Wo- nosobo heeft begeven. Behalve de aanwezigheid van de brigade van Sadikin, werd nog de aankomst gemeld van twee andere bataljons der Siliwangi Divisie, ?f- komstig uit Solo, in Bandjarnegara en Keboemen. Uit gesprekken van republikeinse militairen bleek aan gene zijde der bestandslijn het voornemen te bestaan, om met deze troepen, versterkt met de brigade van de lt.-kol. Bachroen (welke reeds eerder in de streek Bandjar negaraKeboemen was gelegerd en waarvan voor het afsluiten der Renville-overeenkomst onderdelen in de\.Pockets" in het door de Ne derlandse troepen bezette %ebied van midden-Java opereerdenl. over te gaan tot aanvallen op plaatsen in federaal gebied, o.a. Gombong en Bobot Sari. HONGKONG, 16 Dec. (Reuter) Volgens een uit comirtunistische bron te Hongkong ontvangen be- richt is Peiping in handen der door communisten geleide legers geval- len. Volgens cerdere berichten stroomden regeringstroepen de stad binnen, terwijl communistische le gers ongehinderd naar de stad op- rukten. Peiping is de laatste ver- binding tussen Tientsin en het ver- dedigingssysteem in Noord-China. TATUNC. tumgSiou-- SUAHO PRONTLUN CHINESE MUUR SPOORLUNEN RIVIEREN 250 KM .MEUCJIS „Even bekomen van de lange reis", denken de 4-jarige Trijn- tje en haar 6-jarig zusje Stijntje van de Naald, die zojuist met hun ouders en drie broers uit Nederland op het vliegveld La Guardia bij New York zijn aan- gekomen en nu op de trap van het vliegtuig zitten uit te bla- zen. Deze Friese familie (vader is huisschilder) gaat zich in Chicago vestigen. PALAR, de vertegenwoordiger van de Republiek bij de Veilig heidsraad, heeft Woensdagmorgen een schrijven overhandigd aan de Raad, waarin wordt gezegd, dat de Republikeinse rege ring de situatie hoogst ernstig acht en om behandeling van de zaak verzoekt voordat de Raad op reces gaat. De Veiligheids raad had gisterenmiddag de vergadering van gisterenmorgen voortgezet ter behandeling van het verzoek van Israel tot toela- ting als lid van de Verenigde Naties. De Raad verdaagde giste- ren zijn zitting tot Vrijdag zonder het Republikeinse verzoek te bespreken. In de brief van de heer Palar *ordt gezegd: „Zoals de Commissie voor Goede Dierjsten zichzelf bewust blijkt te zijn, zou elke poging, om de toe stand te laten in zijn huidige ui- terst precaira vorm, of erger, er verandering in aan te brengen door zijn toevlucht te nemen tot geweld, leiden tot een uitslaande brand in dit deel van de wereld, waarvan de gevolgen met geen mogelijkheid zijn te voorzien. De toestand in Indonesie vormt een bedreiging vaor de vrede. Onder deze omstan- digheden dringt de regering van de Indonesische republiek er bij de Veiligheitiiraad op aan, onmidi^pl- lijk een vergadering te beleggen om de toestand in beschouwing te nemen en om stappen te nemen, in de eerste plaats om te voorkomen, dat de situatie verergert en ten 2e om maatregelen te nemen voor een hervatting der onderhandelingen in de toekomst. hetzij onder auspicien van de C.V.G.D., hetzij door andere middelen, die de Veiligheidsraau doelmatig blijken. Het hoofd van de Ned. delegatie mr Van Royen, deed de Veiligheids raad Woensdagmorgen weten, dat de Ned. regering thans werkt aan het bekend* maken van haar ziens- wijze met betrekking tot het spe- ciale rapport van de C.V.G.D., zij hoopt, deze zienswijze zeer spoedig aan de Veiligheidsraad te kunncn voorlegigen. BATAVIA, 16 Dec. (Aneta) Aangaande de verklaring van Soe mitro te Washington zegt de „Nieuwsgier" hedenochtend onder meer: „Wat Soemitro thans met groot talent en blijkbaar met zekcr succes adverteert als „de laatste kans" voor Nederland, blijkt een persoonlijke brief van Hatta te zijn, die vermoedelijk uit Djokja naar Washington is gezonden en tege- lijkertijd overhandigd is aan een of meer leden van de commissie voor goede diensten. Wij zijn gaarne bereid", zo gaat het blad verder, „af te wachten wat het document dan wel zou bevatten. opdat het de hopeloos vastgelopen situatie blijkbaar plotseling zou kunnen ontwarren". De ..Nieuwsgie#' verklaart niet zo snel in een ontwarring te ge- iQven, alhoewel hij optimistisch wil zijn. Het blad betoogt verder, dat de republiek op propagandistisch ge bied „allerlei spectaculaire en soms indrukwekkende prestaties levert". De wijze waarop Soemitro de zaak onder de aandacht van de openbare mening heeft gebracht moet de indruk vestigen vooral in Amerika, waar de openbare me ning toch al een zwakke plek voor de republiek heeft dat de repu bliek haar uiterste best doet om tot een vreedzame en snelle oplossing te geraken. terwijl Den Haag deze pogingen afwijst, aldus de „Nieuws- gier". Een republikeinse woordvoerder te Batavia heeft aan Aneta mede- gedeeld, dat sedert de publicatie van het Nederlandse regeringscom- munique op Zaterdag jl. geen na- dere uiteenzetting van officiele re publikeinse zijde Is gegeven. De woordvoerder zeide: het is daarom niet duidelijk op welk stuk Soemi tro op zijn persconferentie te Wa shington doelde. ZEGT DE REPUBLIEK BATAVIA, 16 Dec. Aneta In een officieel cpmmunique van de Republikeinse regering wordt gezegd, dat arbitrage de enige Weg is voor een vreed zame oplossing van het Neder- lands-Indonesisch geschil, nu de onderhandelingen zijn afge- broken. Voor het Bijzondfr Gerechtshof te Den Haag stond de voormalige wnd. Secretaris-Generaal van het Dcpartement van Volksvoorlichting en Onderwijs. jhr. mr. S. M. S. de Ranitz tereeht. Verd. was na het ontslag van dr. Goedewagen diens opvolger geworden' en had zi.in ambtelijk leven totaal ingesteld in NSB-sfeer, waarin hij sinds 1936 verkeerde. Tevens kwam opnieuw het be ruchte Journalistenbesluit ter spra- ke en de Propagandaraad. waarin verdachte een groot aandeel heeft gehad. Tenslotte eiste de Procureur-fisc. negen jaar gevangenisstraf. Uitspraak 29 December. De doop van Prins Charles. Koning George V! van Engeland (zittend links), de Hertog van Edinburgh (staand), Prinses Elisa- t beth m,et haar baby, en de Koningin van Engeland. „De volledige garantie, dat de speciaal voor de N.V. „Inter- continental" bij een rederij gereserveerde schepen ook inderdaad op het critieke ogenblik ter beschikking zullen staan, wordt ver- kregen door de bepaling, dat deze schepen zich nixnmer verder dan 36 uur varens uit de Nederlandse kust mogen begeven", zo konden vele Nederlanders in de afgelopen dagen lezen in een prospectus, dat hen vanwege de N.V. Verkeersmaatschappij ..Intercontinental" uit Amsterdam werd aangeboden. De overige orakele- en profetische taal van dit vlugschrift gaf de hoofdste- delijke politie aanleiding een diepgaand onderzoek in te stellen. VERKEERSMAATSCHAPPIJ ORGANISEERT ONTSNAPPINGEN De conclusie van de politie Was, dat deze N.V. ongewenste en onver- antwoorde activiteit voerde. In een tiental overwegingen wordt omschreven, waarom de verkeers maatschappij zich bezig houdt met eventuele bezetting en evacuatie van Nederlanders, die een aandeel hebben gekocht in de N.V., of die zich reeds nu een passagebiljet aan- schaffen, geldig van 1948 tot 1953. Er wordt als algemeen erkend feit aangenomen, dat er groot gevaar is van een bezetting door een vreemde mogendheid ert dat de krachtmeting tussen Oost en West gevreesd en onafwendbaar is, waardoor Neder land strijdtoneel zou worden. Daar om wordt dan ook aangeraden zich een gelegenheid te scheppen om ty- dig maatregelen te nemen voor evacuatie overzee naar de kust van Afrika, de Canarische eiianden en Las Palmas door kustvaarders, in eigendom bij deze verkeersmaat schappij. Tenslotte wordt er nog een extra schepje op gedaan door te verklaren, dat zeer vele Nederlan ders in een angstpsychose leven voor een komende oorlog en zich gaarne.voor zich en hun gezin ge- moedsrust zouden wilien verscnat- fen. Wij bicden Wij bieden, zegt het prospectus yerder: volledige venige overtocht haar de haven van bestemming en een behoorlijke ondbrbrenging en voeding tijdens de reis En mocht u door verschillende oorzaken ziek worden, welnu, een scheepsdokter en uitgebreide medische huip is aanwezig, terwijl ook de bemanning volkomen betrouwbaar en voor haar taak berekend is; En tenslotte, men zal uw naam en adres strikt geheim houden. Een gewone verzekTnng wordt waardeloos, maar een verze- kering op deze verkeersmaatschappij brengt u redding, voor u, uw vrouw en uw kinderen. Maar.er zijn enige condities Passagebiljet moet u zich dan nu al aanschaffen, plus een aandeel van f 2500.-,.zodat een bedrag van f 4300.- nodig is en voor uw kinde ren is dat de helft. En daarmee ver- zekert de NV. Verkeersmaatschappij ..Intercontinental" u veilige over tocht naar de liefelijke oorden van de Canarische Eiianden, ver van het rumoer van een vechtende wereid. En voor een speciale belegging zal de N.V. nog 5 procent uitkeren, ter wijl de verzekering wordt gegeven, dat de schepen in oorlogstijd rustig door blijven varen, zpdat er een Ihn- ke waarde vreemde valuta wordt gekweekt, waardoor de rustige sfeer van een prettig leven in Las Pal mas of elders wordt verzekejd Erg aanlokkeljjk, maar de politie verklaarde kort en bondig, dat dit alles begint te lijken op zwendel. Al is dit niet bewezen, ♦.vel blijkt uit alles, dat gespecuieerd wordt op een angst voor een bezet ting, die elementen belust op een vreemde bezetting in de kaart speelt. Derhalve acht zij het optre- den van de N.V. als strijdig met het Nederlands belang en ongewensht De marine-autoriteite'n die in tij- den van evacuatie en andere maat regelen volledige zeggmgsmacht hebben, zeiden niet meer en minder, dat in bepaalde tijden de Regering te beslissen heeft en dat en passage biljet en nog een papiertje. goed voor f 4300 geen gewicht in de schaal zal leggen 60 jaar priester, 15 Aug. 1949: Mgr. J. G. Lagerweij, rusfend pas- toor van Amsterdam (O.L.Vr. On- bevl. Ontv.), thans verblijvend te Amsterdam. Keizersgracht 148, en A. F. Suidgeest, rustend Pastoor van Hem en Venhuizen, thans ver blijvend te Voorhout, Huize „St. Agnes". DE STAND VAN ZAKEN met be trekking tot Indonesie wordt van uur tot uur spannender. Nauweiijks was gisteren bekend geworden, dat Hatta had laten beweren, dat de re publiek de souvereimteit van Neder land (in overgangstijd) zonder voor- behoud zou erkennen, of het bericht kwam, dat de republiek zich tot de Veiligheidsraad had gewend, met het verzoek, „de situatie in Indone sie in behandelng te nemen, voordat hij uteengaat". Dus toch weer de bemoeizucht van een bevooroordeeld college, dat de zaken door een vertroebelde bril bekijkt. En dan zijn er nog mensen in Nederland het „Parooi' bijv. behoort daartoe die er geheel van uitgaan, dat de zaak behandeld moet worden en blijven op mts-rna- tionaal niveau en die zeifs, geiuk dat blad gisterenavond, menen, dat bet maar „tot arbitrage of zo lets moet komen" Men wet.\, dat arbitrage iets is, waartegen elk kablnet zich steeds sinds het eerste ..concept" van Ling- gadjati heeft verzet en 'net is met te verwachten, dat Nederland daar- in zal berusten. Dat is temeer on- aannemlijk, gezien de ontwikkeling welke de behandeling van deze zaak in internationkal kader tot- nogtoe heeft genomen. En wie zich nu nog, achteraL verwondert over net teit, dat nei zolang geduurd heeft, voor en ai- eer Nederland Linggadjati ratui- ceerde, mag niet vergeten, dat de in dat verdrag opgenomen arbi- trage-clausuie de voornaamste oor- zaak is geweest van de Nederland se aarzeling, die slechts overwon- nen is, toen van deze 'clausule een uitleg kon worden gegeven, welke het Nederlandse standpunt respecteerde. En' nu komt, heet van de naald, de republiek alweer met een me- dedeling, dat h.i. arbitrage de eni ge kans is, om uit de moeilijkheden te geraken. En ook nu, menen wij, blijl't dat onaanvaardbaar. Afge- zien daarvan, dat er geen enkele waarborg bestaat. dat Hatta by zijn diverse gunstige verkiaringen namens de regering van de repu bliek spreekt. Zoals ook in het ge heel geen zekerheid bestaae, dat* dit wel het geval is, nu de Re publiek weer opnieuw gepoogd heeft, de onderhandelingen weer op gang te brengen. En dit zou dan moeten gebeuren onder leiding van de commissie van goede dien sten, waarvan men weet, dat Ne derland ook dat tereeht steed* heeft afgewezen. De kwestie Nederland-Kepublieb is allereerst een interne kwestie. Van dat standpunt zijn wij em practisclie redenen al te veel en te ver afgeweken. Wij mogen geen verder afglijden dulden! DE GEHUWDE ONDERWIJZERES komt weer terug, omdat de helft van de Katholieke Tweede Kamer- fractie gisteren niet in de zitting aanwezig was, toen er gestemd moest worden over een motie van de P.v.d.A.. om de gehuwde leer- krachten bij diverse takken van onderwijs te handhaven of weer te benoemen. ..gelet op het tekort aan leerkrachten. dat zich de komende jaren nog sterker zal doen gevoe- len". Wij zijn ten hoogste verbaasd over deze uitspraak. Om verschil lende redenen. Maar voor vandaag wilien wij de vraag stellen: Waar om kon het niet zo geregeld wor den. dat althans voldoende katho lieke leden aanwezig waren. om 'n dergelijke onaangename verrassing te voorkomen? Opheldering in deze scbijnt ons zeer gewenst! De waarnemende minister van buitenlandse zaken van Amerika heeft op een persconferentie te Washington gisteren verklaard. dat volgens berichten uit Den Haag het besluit tot instelling van een interim-regering is uitgesteld in verband met de nota van Hatta. inzake de erkenning onder voor- behoud van de souvereiniteit van Nederland, gedurende de over gangstijd. Een woordvoerder van de Indo nesische regering heeft nu heden aan Aneta te Batavia medegedeeld, dat van een uitstel van de afkon- diging van het B.I.O.-besluit (be- ivindvoering Indonesie in over gangstijd geen sprake is en dat van een ontwikkeling als waarvan sprake is in de persconferentie van Lovett en in de door hem genoem- de persberichten uit Den Haag. aan de regering van Indonesie niets bekend is! Dinsdagavond omstreeks half elf werd brand ontdekt in het rrotie laboratorium van de Sajet- en Vijf- schaehtenfabriek v/h Wed. D. S. v. Schuppen en Zonen te Veenendaal. In het hoofdigebouw, waarin grote hoeveelheden benzine en alcohol waren opgeslagen, was de. bovenver- dieping al spoedig een vuurzee. Het vuur greep zo snel om zich lieen, dat aan direct blussen niet te denken viel. Ontploffingen ontstonden, veroor- zaakt door de vaten benzine en al cohol. De omliggqnde straten wer- den afgezet.. terwijl de bewoners van de dichtbij staande woningen werd aangezegd, deze te verlaten. Een en ander veroorzaakte een pa- niekstemming. Juist dreef een ge- weldige hagelbui over Veenendaal en in dit noodweer moesten velen vluchten. Onder leiding van de comman dant der brandweer te Gelders- Veenendaal, de heer A. H. Wagei-r veld, werd het vuur bestreden. brandweercorpsen van Ede. Barne- veld en Arnhem werden gewaar- schuwd, terwij! de eigen fabrieks- brandweer onmiddellijk in de strijd geworpen werd. Ook de brandweer van de Ritmeester-Sigarenfabrie- ken rukte uit, terwijl andere fa- brieksbrandweren zich gereed hid den, om bij het eerste alarm hulp te. bieden. Tegen elf uur was hel een vuurzee, waartegen de brand weer vocht. Met tientallen stralen werd het vuur aangetast, terwijl de bijgebouwen, waarin ook grote hoeveelheden benzine opgeslagen lagen. voortdurend nat gehouden werden. Eerst tegen het middernachtelijk uur was men de brand volkomen meester en was gevaar voor uit- breiding naar andere gebouwen ge- weken. Tegen half een konden de brandweercorpsen inrukken. terwijl de brandweer van Gelders-Veenen- daal met een straal op de water- leiding de brandwacht betrok. Op het terrein van de brand waren de burgemeesters van Ede en Veenen daal aanwezig. Tot nu toe is de oorzaak van de brand onbekend. De schade zal vermoedelijk enige honderdduizenden guldens bedra- gen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1