BRIEF VAN HATTA IS GEEN BASIS voor hervatting der onderhandelingen Zomer 1949: West-Europees kabinet en parlement? Antenne-masten Radio-Berlijn door de Fransen opgeblazen Pleidooi voor particuliere beroepskeuzevoorlichting Gevaar voor geallieerde vliegers moest worden opgeruimd Zwitserland heeft zijn eerste socialistische Bondspresident EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Meer ambachtsscholen zijn dringend nodig De Republiek dient onverwijld bindend in te stemmen met de voorwaarden Soekarno voor tien dagen naar India Vijflanden-commissie heeft een plan Persoonlijk protest van generaal Kotikof BlO-besluit wordt spoedig afgekondigd „Sociale Zaken" in de Kamer Prijsaanpassing, loontoeslag, kinderbijslagen Indonesie" heden niet ter sprake Buiten God is 't nergens (Vondel) veilig Pagina 3 DAGORDER AAN DE TROEPEN Directeur van „De Waarheid" heeff auto-ongeluk IR. VOS BEDANKT ALS KAMERLID Juwelendief gearresteerd Verzending van zeeposf* naar Oost en West1 Vrouw verdronken Overleden als gevolg van aanrijding Thee zonder toewijzing naar detaillisten Staatsloterij ONZE BUREAUX TE ALKMAAR zijn met ingang van heden tijdelijk overgebrachtnaar LAAT 221 Met telefoonnumrner van, de redactie en van de administratie is tot nader order alleen 2046. De nadere mededelingen over de definitieve ver- plaatsing van de bureaux te Alkmaar zullen spoedig volgen. DlRECTIE EN REDACTIE van het N.H.D. AMERIKA EN AUSTRALIE GAAN NOG NIET TOT ACTIE OVER Oostenrijkse Gezanf in Chili vermoord Minister v. Maarseveen niet- naar Brussel Nieuu/ Aborwementsprljs 14.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, Induslef Incasso. Advertentle-tarief per edltle 16 ct. per m.m., minimum 12.50; In alle edltle* 26 ct per m.m., minimum f4.famllle- berlchten 20 ct.. resp. 50 ct per m.m. Bij contract belangrljke korting. Dlrecteur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smlts. Rayon- redacteuren Ft. Otten, M. P. Janssen, 3. Toes. Bankrelatles: Noorderbank. Nederl. Credietbank HET FEIT VAM HEDEN D'AT DE VERKLARINGEN van Washi™?' ®n ,Van dr- Soetrimo in Wordin alarm kunnen Serr)erkt, wordt wel be- dfed» N°°Hr 1e officiele verklaring, die de Nederlandse regering giste- renmiddag weer heeft uitgegeven. vuuw V(;rL Ing verheugt ons. Er rini onze reSering niet van wl hoofd m de schoot te leggen voor zeker defaitisme, van welke zijde dan ook, noch voor wer- xelijke of veronderstelde (of ge- hoopte?)druk aan het internatio- nale front, De brief van Hatta geeft, zo meent tot onze voldoening ook onze rege- ring, geen grondslag voor onderhan- delmgen. Wij kennen dat lied van persoonlijke meningen en uitlatin- gen, zegt de regering, in nette ter- men natuurlijk en dat geeft ons, na alle ervarmgen, geen houvast De Regering heeft zich in krach- tige termen uitgedrukt. Weliswaar s.GRAVENHAGE, 16 Dec. Van officiele zijde wordt het vol gende medegedeeld: „Naar aanleiding van mededelingen uit Republikeinse bron als zou de Republikeinse regering zich be- reid hebben verklaard de onderhandelingen met de Nederlandse ncuswaai fegering te hervatten op basis ener erkenning van de Neder- staat er in het begin inderdaad te ^andse souvereiniteit gedurende de interim-periode, vernemen en enuiUaating:n30vfnte rSSse 7" VOOreerSt dat van een dergelijke verklaring der Republi- repuniiKeinse i,.emse regering niets bekend is. leiders persoonlijk „zonder meer' geen basis voor bespreking bieden in die geest lieten wij ons gisteren eveneens uit maar de regering laat daar verderop in de verklaring op volgen, dat e,r eerst een onvoor waardelijke, en bindende Aan de Nederlandse delegatie te i ontbreekt in het schrijven van de Batavia is door het lid van de heer Hatta ieder spoor De heer Commissie van Goede Diensten, Hatta bepaalt zich tot algemene Merle Cochran een brief overhan- zinswendingen, gelijkend op reeds fwii I ;j heer Hatta, minister- meermalen van dezelfde zijde gege- J president van de Republiek, tot de J ven en getekende verklaringen, renublipk «T v. 7 nc-ubte. in ueze onei waaruit a< komen van afnZni I "nt™uwde de heer Hatta enige ge- ten echter nimmer de concrete con- n anSeSane verplichtm- dachten over de mogelijkheden om sequences hebben getrokken. tot een ODlnssintr van hpt hanernnHp Qloobtc snafipr^n roill -- - - niiwiucm vail ue xxepuDiieK, tot ae reniihiiot ,va,n I ^eer Cochran richtte. In deze brief I waaruit de Republikeinse autorftiV 7 lot een oplossing van het hangende Slechts een onverwijlde bindende sehriwtfiiili1 aanzlen vj>n het ver- geschil te geraken. Zulks geschiedt verklaring van de Republikeinse scnrikkelijke euvel van de bestands- echter onder met minder dan drie regering dat zij met de gestelde scnendingen. Hoe de geest in de re- reserves: de heer Hatta stipuleert voorwaarden instemt zou tot een publiek, met name bij de opperleider I uitdrukkelijk dat hij zijn beschou- heropening der onderhandelingen Soekarno is, kan men nagaan uit een I wmgen geeft; le. in zeer ruwe I kunnen leiden. boodschap voor deze sfinx-presi- I yorm». 2e. informeel en 3e. zoals hij I In deze geest werd van Neder 1 het ziet. 1 dent tot de troepen, waarin hij weliswaar op zachte wijze vraagt, om het bestand niet te schenden in plaats van dit. zoals behoort, te bevelen maar direct daar achter aan. als opperbevelhebber van de T.N.I, de mannen oproept, om terug te slaan. als Nederland voort- gaat, met het bestand te schenden! En dat zegt de president van de Re publiek, die beweert, onze souverei. niteit te erkennen, welke souvereini teit dan toch handhaving van rust, orde en veiligheid medebrengt! Er is in deze affaire nu een goed ding: Amerika en Australie zijn op dit ogenblik niet voornemens, er toe mede te werken. de zaak Indo nesia voor de Veiligheidsraad te Deze drievoudige reserve stem- pelt het gehele schrijven tot een persoonlijke daad van de heer Hatta, waaraan de Republikeinse regering zich, conform haar in het jongste verleden nog meermalen aangenomen houding, in genen dele gebonden behoeft te achten en waarvan zelfs de heer Hatta, krachtens de eerste reserve, al- tijd terug kan komen. Als basis voor een hervatting der bespre kingen. komt een dergelijk schrij ven dan ook niet zonder meer in aanmerking. In de tweede plaats wordt ont- landse zijde een antwoord aan de I heer Cochran gezonden. Schijnconcessies. Een politieke medewerker van het A.N.P. merkt naar aanleiding van bovenstaande officiele verkla ring nog het volgende op: De brief van Mohammed Hatta aan Merle Cochran wekt, naar men ons in politieke kringen te Den Haag te verstaan gaf, slechts de schijn van concessies van Republi keinse zijde. omdat hij de mogelijk- heid biedt, dat weer onmiddellijk wordt vervallen in de oude proce dure. Bovendien ziet men de uitla- brengen, nadat zij aanvankelijk wel van de heer Soemitro op een pers neiging hadden dit te doen. Het Is conferentie te Washington) zou zijn Waarschijnlijk, dat de inhoud van I gegeven ..omtrent zekere factoren, de inmiddels. gisterenmiddag. be- die bij enige Nederlandse autori- kend geworden Nederlandse ver- teiten misschieu misverstand heb- klaring, tot deze veranderde houding hen veroorzaakt". tan Amerika aanleiding heeft gege- ven. En dit is ook een verheugende I onderhandelingen, die kort noot. Het moge ook betekenen, dat I geleden op'zeer hoog niveau wer- de waarheid eindelijk tot anderen den gevoerd zijn van Nederlandse helderder begint door te dringen en zijde enige concrete, v00r geen dat een vaste houding, die de weife- Is kend, dat van de zijde der Repu- |j,'lgen van drATSv,em'tr°j^e ^ashinS- bliek opheldering (naar de woorden _fP van, a,m?ied...R.?.fn - - 'Djogta. en bovenal de officiele Re publikeinse regeringsverklaring van hedenmorgen als vdlkomen in strijd met deze persoonlijke brief van Hatta. „Immers, arbitrage, die in ge- noemde Republikeinse regerings verklaring als „enige uitweg" wordt genoemd, arht men volko- men in strijd met de „onvoor- waardelijke erkenning der Neder landse souveriniieit". Bovenstaand communique spreekt voorts over „enige concrete voor geen tweeeerlei uitleg vatbare es- sentiele voorwaarden". Over deze voorwaarden wordt in de brief van Hatta echter met geen woord ge- rept- Bovengenoemd communique vraagt derhalve een „onverwiilde" bindende verklaring van de ftepu- blikeinse regering, dat zij met de gestelde voorwaarden instemt. Op het woord „onverwijld" wenste men in politieke kringen alhier zeer grote nadruk te leggen. BATAVIA, 16 Dec. (Aneta) Soe karno heeft bekend gemaakt, dat hij een dezer dagen op uitnodiging van Pandit Nehroe een reis naar India nal maken, waar hij tien dagen hoopt te vertoeven. In een dagorder aan de Republi keinse troepen, zegt Soekarno, dat de troepen hun plicht moeten doen in het bewustzijn van de voiledige verantwoordelijkheid jegens het va- derland. Hij wekte de troepen op, zich te houden aan de Bestands- overeenkomst, doch indien onze tegenstanders het Bestand wederom gaan schenden door woord en daad, wees dan overtuigd, dat de sympa- thie van de beschaafde wereld aan onze kant zal zijn! Tijdens een plechtigheid ter gelegenheid van de opening van het vlieg- veld Tegel bij Berlijn, heeft Franz Neumann namens de Berlijnse be- volking in de westelijke sectoren zijn dank betuigd. Hij overhandigde de militaire commandanten ieder een koperen bord, waarop resp. de Eifeltoren, de Towerbrug en het Vrijheidsbeeld zijn afgebeeld, door de luchtbrug met Berlijn verbonden. De Vjjflanden-commissie, be- staande uit afgevaardigden van Engeland, Frankrijk, Belgie, Ne derland en Luxemburg, die te Parijs vergadert, hebben Donder-^ dag hun goedkeuring gehecht aan een plan tot vorming van een Europees ministerkabinet en een raadgevend Parlement. Votgens de Belgische afgevaardigde is het mogelijk, dat dit kabinet en par lement van West-Europa in de zomer van 1949 zal worden ge- vormd. Het Donderdag aanvaarde plan zal op een bijeenkomst van de mi nisters van buit. zaken van de vijf ling afwerpt, meer respect afdwingt, dan een door defaitisme ingegeven houding van vrees. Dat de regering in Den Haag ook arbitrage duidelijk afwijst. lag stei- lig voor de hand. Uit de flinke hou ding van onze regering is te duide- lijker geworden, dat de berichten, geruchten en suggesties van Repu- blikeinen. aangemerkt als een sen- sationele wijziging in de situatle, slechts loos alarm zijn. Wij wachten nu op de instelling van de Interim- regering. Gisternaeht circa half twee is de directeur van hot dagblad „De Waarheid", de heer N. J. v. d. Drift komend van Den Haag, in de buurt van Schiphol met zijn auto geslipt en van het talud gekanteld. Met *n ernstige hersenschudding is de hr v. d. Drift in het Wilhelmina-Gast- huis opgenomen. tweeeerlei uitleg vatbare essentiele voorwaarden gesteld. Had de heer Hatta. in plaats van zich tot het ontvouwen van een aantal persoon lijke gedachten te bepalen, in con- creto de bereidwilligheid van de Republikeinse regering uitgespro- ken om de Republiek als deelge- bied naast de andere deelgebieden in het federale bestel in te passen, in de vorm, zoals deze in breed overleg met de federale deelstaten van Indonesie is ontwikkeld; had hij blijk gegeven van een ernstig besluit der Republikeinse regering om de noodzakelijke maatregelen te treffen tot het beeindigen der be standsschendingen en het doen te- rugvoeren der infiltranten, dan wa re een basis tot voortzetting der besprekingen wellicht nog te vin den geweest. Van een dergelijke onvoorwaarde- lijke en bindende instemming echter Donderdagmorgen omstreeks 10.45 hebben Franse soldaten op order van hun superieuren de antenne masten van het onder Russische controle staande Radio-Berlijn", die te Tegel in de Franse zone stondcn, opgeblazen. De Fransen zijn tot het opblazen overgegaan, omdat de Russen geen gevolg hebben gegeven aan een officieel verzoek van de Franse generaal Ganeval om deze antennemasten. die onge- veer honderdvijftig m. hoog waren, te voorzien van rode lichten. Zon der deze verlichting vormen de antennemasten een gevaar voor de vliegtuigen. Ernst Nobs, de 62-jarige Zwit- serse minister van financien, is Donderdag in een verenigde ver- gadering van beide huizen van het Parlement, tot Bondspresident van Zwitserland voor 1949 gekozen. Nobs, die 192 van de 197 stemmen, die hij had kunnen krSjgen, op zich verenigde, is de eerste socia list, die tot Bondspresident werd gekozen. Hij votgt als zodanig de katholiek Enrico Celio op. De radicale minister van Buiten- landse Zaken Max Petitpierre werd tot vice-president gekozen. Nobs, de zoon van een kleerma- ker te Bern, is sedert 1919 lid van het parlement geweest. Hij was werkzaam als onderwijzer en jour nalist en werd in 1915 hoofdredac teur van het te Zurich verschij- nende leidende socialistische blad „Volksrecht". In 1943 werd hij lid van de rege ring als de enige socialist in de ra- dicaal-conservatieve coalitie. Tijdens de algemene staking in Zwitserland in 1918 vertoefde hij verschillende weken in de gevange- nis als lid van het stakingscomite. Sedert 1935 is hij leider van de rechtervleugel van de socialistische partij. Als gevolg van deze Franse maat- regel kunnen de Russische program- ma's niet meer op de middengolf uitgezonden worden. De onder Rus sische controle staande omroep heeft zijn bedrijf derhalve moeten staken. Generaal Ganevel, de Franse be- velhebber te Berlijn, heeft in een verklaring aan de pers medegedeeld, dat beide antennemasten, die 80 en 120 M. hoog zijn, een groot gevaar voor de Geallieerde vliegers ople- veren. Op 20 November had de ge neraal zijn verzoek gedaan aan de directeur van radio-Berlijn, doch zonder gevolg. De opblaz'ng, die om negen uur begon, was om kwart voor elf voltooid. Er hadden geen incidenten plaats. Generaal Kotikof, do Russische bevelhebber van Berlijn, heeft gis teren persoonlijk bij zijn Franse ambtgenoot, Generaal Ganeval, een protest ingediend tegen het opblazen van de antenne-masten. De opgege- ven reden kon Kotikof niet als be- vredigend aanvaarden. Het onder- houd tussen de beide generaals duurde minder dan een kwartier. Volgens een Franse officiele woordvoerder ..nam generaal Gane val nota" van het protest, doch ver- zekerde hij Kotikof opnieuw, dat zijn enige overweging, die hem tot Oud-minister ir. H. Vos heeft ontslag genomen als lid der Twee de Kamer. De heer Vos had sinds de laatste verkiezingen voor de Partij van de Arbeid zitting in dit hoge college. In de plaats van ir. Vos komt in aanmerking te worden benoemd drs. G. M. Nederhorst te Gouda, die reeds lid der Kamer was in de vorige zittingsperiode. Op de Nieuwendijk te Amster dam is Woensdag aangehouden de 37-jarige schilder P. de B„ afkom- stig uit den Haag. Op hem werden gevonden juwelen met een offi ciele waarde van f 10.000.Deze juwelen bleken afkomstig van de inbraak. die in de nacht van Za- terdag op Zondag in de Magnolia- straat te Den Haag werd gepleegd. De B. is een goede bekende van de Haagse politic. dit besluit geleid had. de veiligheid der Britse en Amerikaanse vliegtui gen gold. Volgens Duitse kringen, die in nauw contact staan met het Sow- jet-Russisch militair bestuur, heeft Moskou orders gezonden voorbe- reidingen te treffen tot het ne- men van ...strenge tegenmaatrege- len". Van dit bericht kon nog beves- tiging verkregen worden. Na een onderbreking van 12 uur heeft Radio Berlin gisteren om 22 uur plaatselijke tijd de uitzendin- gen op de korte golf hervat. Direc teur Heinz Schmidt vroeg de luis- teraars om verontschuldiging voor het ..uitvallen" van de zender en zeide, dat deze vernield werd, om dat hij niet zoals het station in de Britse sector van de stad door Sowjet-wapenen beschermd werd. Het opblazen werd uitgevoerd door Fransen. doch het bevel kwam uit Washington .aldus de directeur. Op Dinsdag 28 December a s vertrekt het s.s. ..Oranje" naar Indonesie. Met dit schip kan zee- post worden meegezonden. mits deze niet later dan 23 December a.s. ter post bezorgd wordt. Naar de Nederlandse Antillen vertrekt het s.s. ..Hydra" op 24 December. Post hiervoor moet uiterlijk 21 December bezorgd zijn. Naar Su- riname vertrekt op 4 Januari 1949 het m.s. ..Bonaire". De uiterste datum voor de post is hiervoor 31 December. Donderdagmorgen verliet de 47- jarige vrouw B. van de S. te Dom- mel met onbektnde bestemming haar woning. Toen zij wat lang weg bleef stelde haar echtgenoot zich met de politie in verbinding. Deze slaagde er spoedig in de vrouw uit de rivier te Dommel op te dreggen. De levensgeesten wa ren reeds geweken, Woensdag reden op de Rotter- damse weg te Rijswiik twee per- sonenauto's op elkaar. Hierbij werden drie personen zwaar ge- wond. Een der slachtoffers. de heer E. W. uit Rotterdam, is thans aan de bekomen verwondingen overleden. landen van het Pact van Brussel, die waarschijnlijk in het begin van het volgende jaar in Londen of Luxemburg zal worden gehouden ter definitieve goedkeuring worden voorgelegd. Naar men meent te weten, beoogt het plan de oprichting van een W. Europees Parlement. dat besluiten zal nemen met een meerderheid van twee derden en bevoegd is alle Europese vraagstukken te bespre ken met uitzonderirig van die be- treffende de militaire verdediging. Deze zou dan aan de algemene staf zijn voorbehouden in het kader van het geprojecteerde Atlantische Pact- De leden van het West-Europese Parlement, zo meent men te weten, zouden door de deelnemende rege- ringen worden benoemd. Londen gereserveerd Reuters diplomatieke correspon dent schrijft, dat waarnemers te Lon den de schets van de grotere po litieke eenheid van West-Eu"'"ma, die door een Belgische afgevaav fa de werd gegeven. als voorlopig oe- schouwen. Zoals men het in Londen begrijpt, zou het voornaamste uitvoerende lichaam voor de Europese eenheid een ministerraad zijn, benoemd door de regeringen en gemachtigd om een gemeenschappelijke politiek te bespreken. De gedachte van een „Europees Parlement" wordt niet realistisch geacht in de betekenis van een gekozen parlement met be- voegdheden. groter dan die van re geringen van souvereine leden-sta- ten. Indien een tweede Europees lichaam wordt gevormd. verwacht men. dat het een zuiver beraadsla- gend, consultatief, niet-uitvoerend en niet-constituerend lichaam zal zijn, dat beperkt is in bevoegdheid door de reeds genoemde raad. Vol gens de laatste inlichtinge^ te Lon den is er nog geen definitief besluit genomen t.a.v. het tijdstip van de vorming van een van deze twee lichamen. s-GRAVENHAGE, 16 Dec. Naar het A.N.P. verneemt, mogen de theepakkers met ingang van Maan- dag a.s. thee aan de detailhandel leveren. zonder dat hiervoor toe- wijzingen hoeven te worden inge- leverd. Het is nog niet officieel be kend, of dan ook voor de consument. de thee vrij van distributie zal ko men. De prijzen zijn vooralsnog niet gewijzigd. s-GRAVENHAGE, 16 Dec. Op nr. 9317 is een prijs gevallen van f 1000.Daarbij wordt toe- gevoegd een premie van f 30.000. 's-GRAVENHAGE, 16 -Dec. (ANP). Naar wij vernemen is de afkondiging van besluit „Be- windveering Indonesie in Over- gangstijd" (BIO) zeer binnenkort te verwachten. Aanvankelijk heeft het in de bedoeling gelegen dit besluit reeds eerder deze week af te kondigen. Dat dit toen niet gfe- schied is, wordt in politieke krin gen in verband gebracht met de complicaties, welke zich in de loop van deze week hebben voor- gedaan. Tot deze complicaties behoren b.v. de brief van Hatta aan Merle Co chran. de persconferentie van dr. Soemitro in Washington, het laatste rapport van de Commissie van Goe de Diensten aan de Veiligheidsraad, de Republikeinse pogingen om het Indonesische geschil in de Veilig heidsraad ter sprake te brengen en de Republikeinse regeringsverkla ring van Donderdagmorgen. Dat deze afkondiging ook thans nog niet is geschied brengt men in genoem de kringen in verband met de laat ste zinsneden van het gistermiddag uitgegeven Nederlandse communi que, waarin gezegd wordt, dat al leen een ..onverwijlde bindende verklaring van de Republikeinse regering dat zij instemt met de door Nederland gestelde voorwaarden, tot heropening der onderhandelin gen zou kunnen leiden". Wellicht, zo meent men. geeft de Nederland se regering hiermede aan "de Re publiek nog een laatste gelegenheid om door middel van de C.v.G.D. of rechtstreeks deze onverwijlde bin dende verklaring te geven. r\E TWEEDE KAMER begon gis- terenavond met de behandeling van de begroting van Sociale Za ken en ging daar totruim half twee mee door! Er werden uiter- aard tal van zaken ter sprake ge bracht, in het bijzonder alles wat me de loon- en prijspolitiek ver band houdt. Zo vonden verschil lende sprekers de loonbijslag niet voldoende. De heer De Kort (KVP) had ho ge waardering voor de meest essen tiele en minder-essentiele punten van 's ministers beleid. Uitsluiting van gehuwden beneden 23 jaar van de loonbijslag vond hij niet juist- Hij drong erop aan. deze groep alsnog onder de regeling te bren gen. Voorts vroeg hij o.m. naar de reden van de traagheid van 't Col lege van Rijksbemiddelaars. Mr De Kort betoogde, dat voor- liehting inzake beroepskeuze pri- mair een onderdeel der opvoedini?; is en niet los te maken van levens- beschouwing. De taak van de staat is secundair. Nu de staat zich er mee gaat bemoeien volgt daaruit, dat gehonoreerd moeten worden wie daarin voorgingen. Een begin van effectuering kan gemaakt worden door op de begro ting een memoriepost te brengen voor subsidie voor bijzondere bu reaux voor beroejpsjkeuze-voorlich- ting. Terzake van de landverhui- zing wilde hij een commissie. waar in staat en particulier initiatief zijn vertegenwoordigd en welke moet voorbereiden. dat landverhuizers door bepaalde waarborgen worden omgeven. De heer Van Vliet (KVP) .meen- de. dat alles gedaan zal moeten worden om een massale werkloos- heid te voorkomen. In dit verband deed hij een aantal suggesties. Met de algehele herziening der sociale wetgeving dient spoed betracht te worden. Ten aanzien van de DUW bepleitte hij de wenselijkheid van een trainingstoeslag. De heer Hooij (KVP) bepleitte kinderbi.islag voor kleine zelfstan- digen. Bijzonderlijk vroeg hii de aandachtvoor de belangen van het grote gezin. Voor het natuurlijke kind wilde hij wel een bijslag, maar deze dient bestreden te worden uit een afzonderlijke begrotingspost. Verschillende leden bepleiten voor de loontoeslag verhoging van de grens tot f 4000. De heer Kikkert (C.H.) had er bezwaar tegen. dat de mihister op partijvergaderingen mededelingen heeft gedaan. welke in het parle ment thuis behoorden. Naar het oordeel van de heer Welter moet de emigratie ontdaan worden van de zware remmen. die er thans aangelegd zijn. Mevr. Fortanier-de Wit (V.V.D.) juichte het toe. dat het gehele com plex van vraagstukken rond de loon- en prijspolitiek nader onder- zocht zal worden. De heer Haken (C.P.N.) gaf te kennen. dat er onder de huidige omstandigheden geen perspectief voor de arbeidende bevolking is. (Dat is er in de landen achter het ijzeren gordijn beter!! Maar. on- danks vele moeilijkheden, is er geen" reden. om in Nederland zo somber te zijn! Red.) De speciale correspondent van het A.N.P. te Parijs heeft officieel vernomen, dat zowel de Ameri kaanse als de Australische dele gatie hun oorspronkelijke plan, de Indonesische kwestie heden (Vrij- dag) ter sprake te brengen in de Veiligheidsraad, hebben gewijzigd en besloten hebben in dit stadium niet tot actie over te gaan. Donderdag hebben te Parijs gedu rende vele uren besprekingen plaats gehad tussen de heer Scott, lid van de stEtf van het Amerikaanse lid van de Commissie van Goede Diensten, die per vliegtuig uit Indonesie is aangekomen met de laatste rappor- ten van Merle Cochran, de beer James Hyde, Indonesisch deskundige van de Amerikaanse delegatie by de Ver. Naties en de Amerikaanse vertegenwoordiger bij de Veilig heidsraad, Dr. Philip Jessup, die zich gisteren nog in het ziekenhuis be- vond, doch die naar men verw&cht. heden (Vrijdag) wel in staat zal zijn zijn plaats in de Veiligheidsraad in te nemen. Twee uur voordat officieel werd medegedeeld, dat Amerika Vrijdag de Indonesische kwestie niet ter sprake zou brengen, werd bekend, dat Dr. Jessup het standpunt van Amerika zou mededelen. Dit stand punt zou geheel overeenstemmen met dat van de ondermlnister van buitenlandse zaken, Robert Lovett. Men verwacht wel, dat Australie, wanneer de Indonesische kwestie in behandeling komt bij de Veilig heidsraad, zal verzoeken om uitge- nodigd te worden aan de tafel van de Raad, teneinde deel te nemen aan de besprekingen. Australie heeft hiervoor drie redenen: 1. Australie heeft de kwestie voor de Raad ge bracht 2. Australie is lid van de Commissie van Goede Diensten en ten 3e Australie is direct bij de zaak betrokken, A.N.P. meldt hedenmorgen uit Parijs. dat de om kwart voor 11 geopende vergadering van de Vei ligheidsraad aan de behandeling van de agenda is begonnen, waarop als enig punt de toelating van Israel staat. Geen der vertegenwoordigers heeft gevraagd, om de Indonesische kwestie als punt van onmiddellyke bespreking op de agenda te plaat- sen! SANTIAGO (Chili) (Reuter). De Oostenrijkse Gezant bij de Chileense regering. Hans Beker. is Donderdagmiddag in het legatiege- bouw vermoord. De mdordenaar, een 'Oekrainse immigrant, Sikorsky ge- naamd, pleegde zelfmoord, door zich voor het hoofd te schieten. Naar wij vernemen is het be- zoek, dat minister van Maarse veen a.s. Zaterdag aan Brussel zou brengen om daar zijn Belgi sche collega Vermeylen te ont- moeten. uitgesteld.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1