Hatta gaf de mening van de Republiek Arbitrage is de enige weg Israel niet toegelaten als lid van de Ver. Naties Amerika heeft ditjaar overvloedige oogsten Moh.Roem: De strijd om Peiping EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Hatta schrijft weer eens een brief! De Katholieke Kerk in Hongcr rije Regering volgende week in de Kamer Djogja zal zich niet binden Minister van Schaik De vorst is in zicht! Minister Rutten vraagt geduld Nieuwe brief van Republikeinse premier aan de Nederlandse autoriteiten Textielpositie wordt gunstiger De Veiligheidsraad houdt zich gereed voor een spoedzitting Naar Brazilie De Roomse Kerk dringt op" Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Pagina 1 Zaterdag 18 December 1948 44e Jaargang No 1 1442 Kantoren: ALKMAAR. teL adxn. 2046, K 2200; HOORN. Draafsingel 59. teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 REGELING MET DE STAAT, MITS MET EEN VERKLARING INZAKE INDONESIE Naar de voorzitter van de Tweede Kamer Vrijdagmiddag op een vraag van de heer J. Schouten (a.r.) mededeelde, is de regering voornemens de vol gende week voor deze Kamer te verschijnen, teneinde haar een inzicht te geven in het In- donesische vraagstuk. De be doeling is de gedachtenwisse- ling daarover nog voor het Kerstreces te doen geschieden. H.H. Wijdingen VERTREKT 2 JANUARI NAAR SURINAME - 4 Het drukste toegangs- punt tot de Noord-Oost- polder ligt bij de Ramspol, de uitste- kende punt van het Kampereiland.. Drie ponten, waarvan men op „eigen risico" ge- bruik kan maken, zorgen voor het ver- keer over Ramsdiep en Ramsgeul tot de in aanbouw zijnde vaste brug voltooid zal zijn De twee gedeelten van de bovenbouw, respectievelijk 190 en 235 ton zwaar, zijn via de grote rivieren op vlotten aangevoerd en onlangs geplaatst. Eind Maart hoopt men het wegdek gereed te hebben, zodat de brug begin Mei kan worden opengesteld. Cesneuveld in Indonesie Zoals wij meldden wordt over- wogen per 1 Januari a.s. 30 punten van de textielkaart gel- dig te verklaren. De productie van textiel, wel ke nog steeds beneden het voor- oorlogse peil blijft, stijgt toch regelmatig van maand tot maand. In verband hiermede zou het mogelijk zijn jaarlijks 120 punten beschikbaar te stel len. De vraag rijst echter of de productie op het huidige peil kan worden gehandhaafd. De wereldprijzen van grondstoffen, voornamelijk die van wol, zijn de laatste maanden sterk ge- stegen. In de wollenstoffen- industrie maakt men zich hier- over nogal zorgen. Men vraagt zich af of de deviezenpositie het mogelijk maakt in de toekomst meer dollars en ponden voor de import van wol beschikbaar te stellen. De stijging van de we- reld-wolprijzen heeft echter geen onmiddellijke invloed op de productie. Er zijn nog vol- doende voorraden, terwijl met de beschikbaar staande devie- zenbedragen nog aankopen kunen worden gefinancierd. TE DURE BANKETLETTERS Tweeduizend gulden boete opgelegd Zoon van Dr. Fisher trouwt katholiek meisje Britse bommenwerpers over Nederland Deze schoenen zijn een deel van de zending, die de Nederlandse katholieken aan de noodlijdende bewoners van de Rijnstad Keulen hebben doen toekomen. De eerste lading werd met de 120 ton metende „St. Antonio" aangevoerd. De aartsbisschop van Keulen, Z. Em. Kardinaal Dr. Frings, heeft in de kerk van St. Marie Lyskirchen de dank aan de gevers tot uiting gebracht, een plechtigheid, die via radio Hilversum werd gerelayeerd. VOORBIJGAAN DER REPUBLIEK SLUIT IEDERE MOGELIJKE OVEREENKOMST UIT Wapenstilstands- besprekingen te Amman. Tegen absentisme van Kamerleden DE EERSTE EMIGRANTEN VERTROKKEN HEDEN HET Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, Induslef Incasso. Advertentle-tarief per editle 16 ct per m.m., minimum f 2.50; In alle edltles 26 ct. per m.m., minimum f 4.famllle- berlchten 20 ct., reap. 30 ct per m.m. BIJ contract belangrljke kortlng. Dlrecteur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smlts, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. 3anssen, 3. Toes. Bankrelatles: Noorderbank. Nederl. Credletbank REIT VAN HEDEN Naar aanleiding van een sensa- tioneel bericht van Reuter, inzake onderhandelingen tussen de Katho lieke Kerk en de regering in Hon- garije, vememen wij van bevoegde zyde, dat het hier betreft een ver- klaring van de bisschoppenvergade- ring in Eszergom, gehouden onder leiding van kardinaal Mindszenty. Inderdaad hebben de Hongaarse bisschoppen uiting gegeven aan hun bereidheid, om tot een regeling van de verhouding tussen Kerk en Staat te komen, m a a r: dit was op zich- zelf niets nieuws. Want reeds vroe- ger heeft het Episcopaat deze ver- klaring afgelegd, maar de Hon gaarse regering, die inmiddels een nieuwe premier gekregen heeft, is daar nooit op ingegaan, integendeel. Verder is het van belang op te merken, dat dezelfde bereidheid van vroeger thans nog bestaat, op dezelfde voorwaarden: die verhou ding tussen Kerk en Staat te rege- len op een wijze, die in overeen- stemming is met de rechten van de Kerk. Het spreekt trouwens van- zelf dat daar niet van afgeweken wordt. Het is van belang, ook door de radio verspreide berichten, in dit licht te zien! BATAVIA, 17 Dec. (Aneta) Een woordvoerder van de republi- keinse regering heeft te Batavia tegenover een vertegenwoordiger van Aneta verklaard, dat het niet waarschijnlijk moet worden ge- acht, dat de republikeinse regering een „bindende verklaring", waar- van sprake is in het antwoord van de Nederlandse regering aan de heer Cochran, zal afleggen. Deze woordvoerder wees er op, dat de republikeinse regering zich tot nu toe, onveranderd op het standpunt is blijven stellen, dat een formeel accoord, en dus ook for- mele bindende verklaringen, alieen tot stand kunnen komen door for- mele onderhandelingen onder auspi- cien van de C.V.G.D. Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem heeft heden in de Kapel van het Theologicum te Warmond het IT. Subdiaconaat toegediend aan de Eerw. Heren: A. G. W. Nijs en P. H. v. Roozendaal, Theologanten van het Groot-Seminarie te Warmond. In aansluiting op hetgeen reeds gepubliceerd werd over de voor- genomen reis van een der leden van het kabinet naar Suriname en de Antillen, vemeemt het A.N.P. nader van bevoegde zijde, dat het vertrek van dit kabinetslid, de minister zonder portefeuille, mr. J. R. H. van Schaik, bepaald is op 2 Januari a.s. De minister zal vergezeld worden door de heren mr. W. H. van Hels- dingen, raad-adviseur bij het minis- terie van overzeese gebiedsdelen, mr. W. C. L. van der Grinten, advi- seur, en mr. P. G. Hooghoudt van de afdeling „voorbereiding staat- kundige hervormingen" bij het mi- nisterie van overzeese gebiedsdelen, zomede van mej. I. F. Kan, secre- taresse van minister van Schaik. De Aartsbisschop van Canterbury, dr. Fisher, even voor de doop van Prins Charles van Edinburgh in het Buckingham Palace. DE BILT, 18/12. In een speciaal weeroverzicht van heden meldt het K.N.M.I.: Gedurende de laatste 24 uur zijn de barometers in vrijwel geheel Europa blijven stijgen. We treffen nu op onze weerkaarten een langgerekte brug van hoge iucht- druk aan, die zich uitstrekt van Engeland over de Noordzee en Zuid- Scandinavie tot diep in Kusland. Tengevolge van deZe ontwikkeling in de luchtdrukverdeiing, draaide de wind in onze omgeving naar rich- tingen tussen Noord en Oost, waar- door nu geleidelijk aan koudere lucht wordt aangevoerd. In Duits- land en Zuid-Scandinavie is de tem- peratuur echter voor deze streken nog tamelijk hoog en komt siechts plaatselijk lichte vorst voor. Ook in ons land zal daarom in de eerstko- mende 2 nachten niet meer dan on- geveer 5 graden vorst voorkomen. Op langere termijn gezien be- gint het er evenwel bedenkelijk veel op te ljjken, dat we er na 't weekeinde niet zonder vorst van betekenis zullen afkomen. In Rus- land bevindt zich nl. een machtig hogedrukgebied, waarin buitenge- woon lage temperaturen voorko men. Deze koude lucht stroomt nu ook langzaam in de richting van West-Europa. Wanneer het afstro- men van de koude lucht in de zelfde mate blijft. veortduren als nu het geval is, dan zal de vorst in het begin van de volgende week ook de grens van ons land overschrijden. Hoewel het dus nog niet absoluut zeker is dat het afstromen van de Russische koude lucht onvermin- derd zal voortgaan, doet men er verstandig aan terdege met de mo- gelijkheid van een vorstperiode in de volgende week rekening te hou- den. De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leed- wezen het navolgende verlies werd geleden: Kapt. H. M. Wiersma uit Gro- ningen. Overleden t. g. v. oorlogs- verwonding op 10 December 1948. Rectificatie: In de vorige opgave werd vermeld: J. P. A. v. d. Pol, gesneuvld 5 December 1948. Dit moet zijn: Sold, le kl. P. A. J. v. d. Pal, uit Beverwijk. Gesneuveld 5 December 1948. De Kon. Marine en het Kon. Ned. Ind. leger: geen verliezen. De Vrijdagmiddag heeft de Tweede KamQr besteedt met het verwerken van enkele afdelingen van de begroting van „Onderwijs Het Hoger Onderwijs is door de oorlog een beduidend stuk achter- op geraakt. Dit klemt vooral voor de medische faculteiten. De minis ter wil zijn best doen om de achter- stand in te halen, maar met het pathos waaraan wij in deze dagen reeds gewend zijn geraakt. riep hij de afgevaardigden toe: Maar lk smeek u heb geduld. De salariering ven de hoogleraren zal met terug- werkende kracht, ingaande 1 Jan. 1948 verbetering ondergaan. Onder de pleitbezorgers voor de hooglera ren was ook de heer Hoogcarspel (comm.), die meende dat dergelijke mensen aan een voile maag alleen niet genoeg hebben. Ze moeten boeken kunnen kopen, mensen van gelijke ontwikkeling kunnen ont- moeten, enz. Nogal „burgerlijk" ge- dacht overigens. En dan is er de Technische Hoge- school in Delft. Naar aanleiding van de conclusies van het rapport van de commissie-Holst heeft het vorige kabinet als zijn voornemen te kennen gegeven, dat de school in Delft op 3500 leerlingen zal wor den afgerond en dat er een tweede school moet verrijzen. In aanslui ting hierop werd de commissie Hoist een nieuwe opdracht ver- strekt. nu om te bepalen waar deze nieuwe school zou moeten komen. Het was Mag. Stokman (KVP) die van de minister wilde weten of hij deze tweede opdracht aan de commissie-Holst handhaafde, dit was niet overbodig, omdat de mi nister in de M. v. A. had gezegd, dat de zaak nog in studie was. In zijn antwoord zeide de bewindsman dat hij de opdracht inderdaad hand haafde, het ging er nu om of, hoe en waar de school zou komen. Dat of bleek hij later nog bereid te schrappen, toen Mag. Stokman an- dermaal een beroep deed op de 2de opdracht aan de commissie-Holst. Dat de school er zou komen. kon hij echter niet met zoveel woorden toezeggen, omdat hij aldus het hele kabinet zou binden. De heer Welter drukte de minister op-het hart, eerst Delft opnieuw uit te rusten voor met de oprlchting van een nieuwe school zou worden begon- nen. BATAVIA, 18 Dec. (Aneta) Merle Cochran, het Amerikaanse lid van de Commissie voor Goede Diensten, die, zoals gemeld, heden- morgen vroeg per vliegtuig uit Djokja te Batavia is teruggekeerd, heeft, naar het Franse persbureau AFP meedeelt, een nieuwe brief van Moh. Hatta aan de Nederlandse autoriteiten overhandigd. Cochran had onmiddellijk na zijn aankomst een onderhoud met de vice-voorzitter van de Nederlandse delegatie, mr. Elink Schuurman, bij welke gelegenheid de nieuwe brief van Hatta is overhandigd. AFP meent te weten, dat in deze nieuwe brief, die naar Den Haag is over- geseind, Moh. Hatta bevestigt, dat, toen hij aan de Nederlandse rege ring mededeelde, dat de Republiek bereid was, zonder voorbehoud de Nederlandse souvereiniteit tijdens de interim-periode te erkennen, hij de zienswijze tot uitdrukking heeft gebracht van de republikeinse rege De Tuchtrechter voor de prijzen te Amsterdam, veroordeelde een eigenares van een banketbakkers- zaak in Amsterdam tot een geld- boete van f 2000. Voor Sint Nicolaas verkocht zij banketletters van ongeveer 500 gr. voor f 7.50 per stuk, dit is onge veer f 5.te veel. Zij placht erbij te zeggen, dat de prijs wel wat hoog was, maar dat men dan ook iets buitengewoons kreeg. De Tuchtrechter zeide, dat hem gebleken is, dat de banketbakkers onder elkaar afgesproken hadden prijzen te zullen berekenen, die varieerden van f 7.50tot f 10. Verd'. veroordeelde hij tot een boete van f 2000.maar zei er bij, dat bakkers, die nu gesnapt wor den voor het verkopen van banket tegen te hoge prijden (kerstkransen bijv..) aanmerkelijk hogere geld- boeten zullen krijgen. ring en niet zijn persoonlijke me ning heeft weergegeven. Aneta meldt verder, dat Sjahrir gisteren met het vliegtuig van de C.v.G.D. naar Djokja is vertrokken. Hedenmorgen was kolonel C. Mayer, de leider van de groep militaire waarnemers van de C.v.G.D., naar Diokja vertrokken, waar vandaan hij tezamen met de heer Cochran in de loop van de ochtend terugkeerde. LONDEN, 17 Dec. (A.P.) Henry Fisher, de oudste zoon van de Ang- licaanse Aartsbisschop van Canter bury, gaat trouwen met een katho liek meisje. Het huwelijk, waarvoor van' katholieke zijde dispensatie' is verleend, zal worden gesloten, zoals bij gemengde huwelijken gebruike- lijk is,, zonder enige katholieke ker- kelijke plechtigheid. Het aanhoudend geronk als van verschillende groepen vliegtuigen, dat Donderdagavond in Den Haag en elders velen bevreemd naar de lucht deed kijken, was, aldus is Vrijdagmorgen van de zijde van 't Britse departement van luchtvaart medegedeeld, afkomstig van eska- ders Britse bommenwerpers, die, zonder lichten vliegend, op weg waren voor een oefen-aanval op 't Duitse eiland Helgoland. BATAVIA, 17 Dec, (Aneta) Moh. Roem, de voorzitter van de Repu blikeinse delegatie heeft heden op een persconferentie gezegd, dat de houding der Republikeinse re gering reeds is bepaald en niet kan veranderen waar het betreft haar opvatting, dat arbitrage de enige weg is, die open is voor de oplos- sing van het geschil tussen Neder land en de Repuhliek. Roem be- toogde, dat indien de Nederlandse regering er bo blijft een interim- regering te vormen zonder de Re publiek, dit tot gevolg zou he'b- ben de absolute vernietiging van de mogelijkheid op een overeen- komst. Roem zei verder, dat in dat gevai de Republiek zal voortgaan te leven op de eigen kracht van het Indone- sische volk en „wij hebben het ver- trouwen, dat wij het kunnen doen". Het republikeinse standpoint, zoals dat voor Nederland onaanvaardbaar is (het betwiste gezag van de Hoge Vertegenwoordiger der Kroon over de strijdkrachten gedurende de overgangstijd) is in feite gfoten- deels in lijn met hetgeen vervat is in de voorstellen Cricthley-Dubois en het plan, dat is uitgewerkt door Merle Cochran. Roem voegde hier aan toe, dat de Nederlandse be- schuldigingen aan republikeins adres, die aanleiding werden tot het afbreken van de onderhandelingen, niet geheel w'elgefundeerd waren. Roem verklaarde, dat in de laatste nota van Hatta aan Cochran, d.d. 13 dezer, hij de Nederlandse aankiach- ten ontkende en het repubiiE^inse standpunt zowel met betrekking tot art. 1 van de Renville-beginselen als met betrekking tot het opperbevel van de strijdkrachten gedurende de overgangstijd herhaalde. Roem zei de, dat voor de republiek en het Indonesische volk en in het alge- meen welke overgangstijd dan ook behoort te zijn een periode, die leidt tot de geleidelijke verdwijning van de Nederlandse macht en souverei niteit in Indonesie, opdat spoedig tot stand KTomen de souvereine sta- ten van Indonesie. Dit dient niet in te sluiten de terugkc/ir van het hoogste gezag in Nederlandse han- den over geheel Indonesie. TIENTSIN, 18 Dec., Reuter. In te Tientsin van regeringszijde ont- vangen berichten wordt medege deeld, dat de Chinese communisti- sche strijdkrachten heden Haitien, een van de Westelijke voorsteden von Peiping en een van vitaal be lang zijnd centrum in het verdedi- gingsstelsel van NoordChina. heb ben veroverd. Volgens deze berichten zijn de onder bevel van generaal Foe Tso Ji staande regeringstroepen ook te- ruggetrokken uit het van strate- gisch belang zijnde spoorweg-stati- on te Fengtai, dat juist buiten Pei ping is gelegen; voorts ontruimden zij de Zuidelijke voorstad van Fri- ping. Nanjoean. Eerder was gemeld. dat generaal Foe Tso Ji. bevel heeft gegeven alle gebouwen in de onmiddellijke om- geving van Peiping, die vlak bij de stadsmuren staan, te slopen. Waar nemers te Tientsin menen uit dit bevel en andere voorbereidingen te moetien opmaken, dat de generaal besloten is Peiping tot het uiterste te verdedigen. Het verzoek van Israel om toe gelaten te worden tot de V.N. is Vrijdag door de Veiligheidsraad met vijf stemmen tegen een, bij vijf onthoudingen, van de hand gewezen. De V.S., de Sowjet-Unie, de Oekraine, Argentinie en Columbia stemden voor onmiddellijke toela- ting van Israel. Syrie stemde tegen en de andere vijf leden van de Raad onthielden zich. Zeven stemmen zijn nodig voor toelating van een staat. Het Britse voorstel voor opschor- ting van een besluit voor onbepaalde tijd, verkreeg vier stemmen: Enge land, Belgie, China en Syrie. Het Franse voorstel voor een uit- stel van een maanS werd gesteund door Engeland, Frankrijk, Canada, China, Belgie en Syrie. In deze beide stemmingen onthield de rfest van de leden zich van stemming. De Sowjet-afgevaardigde had voor de stemming over beide laatste voorstellen verklaard, dat hij, indien nodig. zijn veto zou uitspreken. Belgie was het enige land, dat 'n Syrisch voorstel steunde dat het Internationale Gerechtshof zou Kolonel Carleson, waarnemer van de verenigde naties te Jeruza- lem en de waarnemend consul-ge- neraal der V.S. aldaar, Burdette, die tevens lid is van de uit drie man bestaande wapenstilstands- commissie der V. N., hebben Vrij dag te Amman besprekingen ge- voerd met Transjordaanse rege- rings-autoriteiten. Waarnemers vermoeden dat be sprekingen zijn gevoerd over de wapenstilstands onderhandelingen waarvan Donderdag werd gemeld dat deze tussen Israel en Transjor- danie zijn begonnen. Het bestuur van de afdeling Ber gen op Zoom van de K.V.P. heeft een protestschrijven gericht tot het Partijbestuur naar aanleiding van het naar het oordeel der afdeling grote absentisme van R-K. Tweede Kamerleden bij de behandeling van de Onderwijsbegroting. NAAR WIJ VERNEMEN vertrok ken heden, Zaterdag, de eerste 32 emigranten, in het verband van de K.N.B.T.B. van Antwerpen naar Brazilie. Te voren was hedenmor gen in de kapel van Onze Lieve Vrouw in den Bosch, een H. Mis opgedragen tot intentie van het welslagen dezer reis en van de ge- hele onderneming. Deze 32 emigrerende, mannen, vrouwen en kinderen, konden thans vertrekken dank zij de voorberel- dende arbeid van ir. G. J. Heij- meijer, de bijzondere emigratie-Iei- der van de K.N.B.T.B., die voor deze aangelegenheid vele moeilijkheden heeft opgelost. Hij gaat zich dit voorjaar zeif, met zijn gezin, in Brazilie vestigen, om de sociale en vak-technische leiding van deze Hollandse kolonie op zich te nemen. De godsdienstige en reli- gieuze leiding is in handen van drie zusters van het H. Graf uit Kessel, die zich bereids gevestigd hebben en van een Norbertijner- pater. Bereids is op het terrein der „fa- zenda", die 5000 H.A. omvat, en die gelegen is niet ver van de miliioe- nenstad San Paolo, het kruis ge- plant. Er is hier plaats voor ruim 200 gezinnen. Het terrein kwam be schikbaar met grote medewerkmg van de Braziliaanse regering, die het door aankoop verwierf en op zeer voordelige voorwaarden ver kocht aan een Nederlandse combi- natie. Hier is, in meer dan 6en opzicht, een belangrijk stuk pioniers-arbeid begonnen. Gods zegen moge er op rusten. worden verzocht een uitspraak te doen over de wettigheid van de Staat Israel. Na de bijeenkomst van de Veilig heidsraad verklaarde de vertegen woordiger van Israel, Aubrey Eban, dat het verzoek om toelating tot de V.N. „bij de eerstkomende gelegen heid" opnieuw zou worden inge- fiiend. De volgende normale bijeen komst van de Raad zal in het begin van Januari in het hoofd- kwartier van de V.N. te Lake Suc cess worden gehouden. De leden van de Raad zullen zich gereed houden voor een eventuele spoed zitting te Parijs. HEM-VENHUIZEN schrok deze week wel een beetje op van wat er geschiedde rond en op een ver- gadering van de befaamde Evange- lische Maatschappij, die plotseling een afdeling in dit rustige dorp bleek te bezitten. Zij vond het nut- tig, haar offensief, dat volgens ver klaringen van verschillende zijden, in Noordholland door de E. M. wordt ingezet, hier te beginnen. Op de vergadering, waarvoor de Ned. Herv. Kerl^ beschikbaar was gesteld, sprak de ongelukkige en beklagenswaardige figuur van een gewezen kloosterling, die zich niet ontzag, ..den hemel aan te randen", gelijk Vondel het getuigde van Lu cifer. De Evangelische Maatschappij bestrijdt de „Roomse" Kerk en houdt er van te speculeren op de gevoeligste instincten van het Noordhollandse niet-katholieke volk: de roomse machtsaanmatiging is een gevaar voor de godsdienstvrij- heid en voor de economische belan- gen van Protestanten. Dat zijn gevoelige snaren in onze regionen, waar de toenemende „ver- roomsing" veelal schering en inslag is. Die „verroomsing" is echter niet te wijten aan machtspolitiek, maar aan het feit, dat in de katholieke dorpen de ChristelijSe huwelijks- wetten nog zo worden beleefd, als door Gods gebod is voorgeschreven. Zekere publicaties en statistieken van de laatste tijd, ook van niet- katholieke zijde, hebben ons al eens iets verteld van het verband tussen geboortebeperking en onkerkelijk- heid en ze leren ook iets over soci- aal-economische invloed van het eerste zeker en van Het laatste soms ook. Daarom is de trieste activiteit van de „E. M." zo kortzichtig, dom en anti-nationaal. Zij zoekt afge- zien van alle andere overwegingen de oorzaak van veel „kwaad", waar het niet zit. De achteruitgang van „het pro- testantisme", van de „protestantse" bevolking, en dus van de protes- tantse invloed wordt niet veroor- zaakt door roomse proselieten-ma- kerij e.d., ook niet door massale bekering, maar door allerlei andere redenen, waarvan de oorzaak' in de kringen van niet-katholieken zelf moet worden gezocht. Er zijn dus andere n.»ddelen no dig, om deze moeilijkheden op te lossen. andere middelen dan dema- gogische bestrijding van de Roomse Kerk, afgezien dan nog van het feit, dat hier ten onrechte de agitatle van de ,.E. M." wordt vereenzelvigd met de belangen van „het" Pro- testantisme, dat zich in algemene zin ver van deze anti-roomse bewe- ging verwijderd houdt. Belijders van het positieve Christendom we ten. dat er andere en betere midde len zijn, om de eer van God en het geluk der mensen te dienen. Niet alleen Katholiek Venhuizen is een ervaring rijker geworden; de anti-nationale gevolgen van de „E. M."-actie bedreigen ook verder ons gewest. Daartegen past siechts een waardig antwoord: positieve actie onzerzijds en sterke eensgezindheid op elk terrein en een vurig gebed voor degenen, die zo in dwaling zijn, vooral voor de ongelukkige apostaat, die er zich, in versehrik- kelijke verblinding toe leent, de Kerk, die hij verliet, als werktuig van haar vijanden te helpen bestrij- den. WASHINGTON. 18 Dec., Reuter. In een heden door het ministerie van landbouw uitgegeven verslag geven de uiteindelijke scha.ttingen van de productie aan graan in de Verenigde Staten gedurende dit oogstjaar de volgende resultaten: Er zal een record-oogst van mais zijn, de oogsi. van tarwe zal op een na de grootste zijn, welke in de landbouwkundige geschiedenis van de Verenigde Staten is geregistreerd en de oogst aan haver zal overvloe- dig zijn. Er zal 3651 millioen bushel mais worden geoogst, tegenover 3250 mil lioen bushel in 1946, welk laatste cijfer reeds een record was; de oogst van verleden jaar wordt met 1250 millioen bushel overtroffen. De totale tarweoogst wordt op 1288 millioen bushel geschat; deze wordt siechts overtroffen door de recordoogst van verleden jaar, wel ke 1365 millioen bushel bedroeg. Tenslotte wordt de haveroogst op 1492 millioen bushel geschat, tegen 1216 millioen verleden jaar. Het hoogtepunt van het Ameri kaanse oogstjaar wordt gevormd door het feit, dat de enorme mais- oogst werd verkregen van een ge- bied. dat siechts ongeveer 1.500.000 acres groter is dan verleden jaar. Ook de oogst van gewassen, wel ke olie-houdende zaden produceren is groter dan verleden jaar. Er was in dit oogstjaar een grote productie van katoenzaad. Voorts nam de pro ductie van lijnzaad met sprongen toe. De oogst bedroeg dit jaar 52 millioen bushel, tegen 40 millioen bushel in het afgelopen jaar en siechts 23 millioen in 1946. Tenslotte bedroeg de oogst aan Soja-bonen 220 millioen bushel, te gen 181 millioen in het afgelopen jaar en een jaargemiddelde over de afgelopen tien jaar, van 118 mill.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1