REPUBLIKEINSE(EGERING kon niet op tegen haar eigen troepen IERLAND SCHIEP EEN PRECEDENT Bemoedigende rede tot de familieleden van generaal Kruls van onze soldaten De actie der Regering ligt op politiek terrein VEILIGHEIDSRAAD Toestand in Indonesia met het Atlantic Charter RADIO Arrestaties te Batavia „Weest sterk en vol vertrouwen en tocfnt dat in Uw brieven" De pijnlijke kwestie der Op verzoek van de Ver. Staten heden in spoedzitting bijeen DE RODE PAARDEN Dr. Beel voor Radio-Batavia Hedenmiddag Regeringsverklaring Een Katholieke stem uit Engeland Soekarno#s vliegtuig was onklaar geraakt Waarschuv/ing bonafide vakorganisaties PAG. 3 NEDERLAND WIL KONINKLIJK I ginselen van het Atlantic Charter, i Rustige reacfie te Makasar Ernstig verkeersongeluk bij Buenos Aires Sneeuwstormen boven New-York Nicolaas Franco te Parijs y. Herman Horn overleden FEUILLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Uit het Deens vertaald IN ZIJN RADIO-REDE, waarin hij kennis gaf van het besluit van de Nederlandse regering, wees dr. Beel er op, dat, na de maan- denlange onvruchtbare bespreklngen om tot een reele uitvoe- ring te komen van de Renville-overeenkomst, de Nederlandse regering in de loop van de maand November van dit jaar tot tweemaal toe een ministeriele missie naar Indonesia heeft ge- zonden, daarmede onomwonden tonende, dat zij het uiterste in het werk wilde stellen om tot een vergelijk te komen. Het was echter tevergeefs. Het is helaas niet mogelijk gebleken om voor- waarden te scheppen voor een reeel samengaan. De Republi- keinse regering bleek hiertoe niet bereid, in elk geval niet bij machte. WOORD GESTAND DOEN Voor een reeel samengaan dien- den de veiligheid van lijf en goed te zijn verzekerd voor iedereen in ge- heei Indonesie on^eacht ras, natio- naliteit, godsdienst of welke andere onderscheiding ook. In dit verband diende er onverwijld een eind te komen aan infiltraties van gewa- pende benden uit Repubiikeins ge bied. Voorts diende de Repubiikem- se regering, voor haar toetreding tot federatief verband, bereid te zijn de daaruit voortspruitende con- sequenties te aanvaarden en met name mocht niet door haar worden opgeeist een positie, die in wezen onderscheidend is van die van de andere deelstaten. Hiermede zou toch de gehele opzet van iedere fe derate teniet worden gedaan. Helaas wezen de besprekingen uit, dat in de Republiek krachten werken, welke het aan hare rege ring indien al daartoe bereid toch onmogelijk maken de funda- mentele voorwaarden te vervul- len. Het leger en de talrijke al dan niet in verband met het leger ope- rerende gewapende groepen ne- men in de Republiek een overwe- gend sterke oncontroleerbare po sitie in. Wijzende op de excessen, die te Tapanoeli op Sumatra hebben plaats gehad, herinnerde Dr. Beel er aan, dat bij de jongste besprekingen door leidende figuren in de Republiek hun onmacht tegenover leger en terreur is erkend, zodat het schep pen van juiste verhoudingen en de gezondmaking van de toestand op dit gebied onmogelijk bleek. Indien de regering van de Re publiek al moet bukken voor de overmacht van de troepen, welke herhaaldelijk door haarzelf zijn beschreven als benden zonder verantwooraelijkneidsbesel", dan kan daarom nog niet van de Ne derlandse regering worden ge- vergd, dat zij zal medewerken aan het overleveren van andere deel staten aan datzelfde Republikeinse leger. En dat is wat de Republiek van Nederland en van alle niet-Repu- blikeinse gebieden verwacht door te eisen, dat de T.N.I, en andere Repu blikeinse strijdorganisaties in stand blijven en dat de Nederlandse troe pen geleidelijk aan worden terug- getrokken. De Nederlandse regering kan een dergelijke toestand niet aanvaarden, in de eerste plaats niet vanwege de op haar rustende verantwoordeiijk- heid, die haar door de historie in Indonesie is opgelegd, in de tweede plaats niet omdat zij hier in fla grante strijd zou komen met de be- De correspondent van Aneta con- stateerde te Makasar in de loop van Zondagmorgen, voorzover het nieuws uit Batavia te Makasar reeds was opgevangen en verspreid, een rustige reactie. De leden van het Parlement, die thans te Maka sar bijeen zijn. zijn terneergeslagen en betreuren het, dat het zo ver heeft moeten komen. Hoewel ook maar de geringste tekenen van on- rust ontbreken, zijn troepen en politie uiteraard geconsigneerd. DINSDAG 21 DECEMBER HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Franse orkestwer- ken, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Lichtbaken, 9.35 Gramofoonmuziek, 10.00 Voor de kleuters, 10.15 Kamermuziek, ll.UU Muziek houdt fit, 11.30 Als de ziele luistert, 11.40 O'rgel, 12.00 Angelus, 12.03 Viool en piano, 12.30 Weerbe- richt, 12.33 Om en om, 13.00 Nieuws, 13.25 Operaconcert, 14.00 Sopraan en piano, 1430 Rond de kribbe, 15.00 Schoolradio, 15.30 Winter Impres- sies, 16.00 De Zonnebioem, 16.30 Zie- kenlof, 17.00 Na schooltijd, 17.15 Piano, 17.30 Felicitaties, 17.45 Rus- sische kerstliederen, 18,10 Sport- praatje, 18.20 Zangsterren, 19.00 Nieuws, 19.15 Orgel, 19.30 Dit is ie- ven, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man. 20.12 Treurspel Jeanne d'Arc, 22,37 Actualiteiten, 22.45 Avond- gebed. 23.00 Nieuws, 23.15 Avond- concert. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Hollandse meio- dietjes, 8.00 Nieuws, 8.15 Licht pro- gramma. 9.00 Viool, 9,30 Orkesten, 10.15 Arbeidsvitaminen, 10.50 Voor kleuters, 11.00 Soft and Sweet. 11.30 De Wekker, 12.00 Trio, 12.30 Weer- bericht, 12.33 Piano, 13.00 Nieuws, 13.20 Ensemble, 13.50 Rina Ketty, 14.00 Met naald en schaar. 14.30 Mis in b kl. t. van Bach, 16.30 Viool, 16.40 Hoorspel, 17.00 Kinderkoor, 1730 De Kilima's, 18.00 Nieuws, 18.15 Piano, 18.30 Voor de Strijdkrachten, 19.00 Kobus Kwint, 19.10 Paul Robe son, 19.15 Voor Padvinders, 20.00 Nieuws, 20.15 Bonte avond, 21.35 Verzoekprogramma, 22.30 Viool en piano, 23.00 Nieuws, 23.15 Sympno- nie nr. 3 van Rachmaninoff. dat aan ieder volk wil garanderen een leven ,,vrij van vrees en vnj van gebrek", ten dercie niet omdat art. 73 van het Charter van de Ver. Naties Nederland als lid o.m. deze heilige plicht oplegt om het welzqn van de inwoners van deze gebieden te bevorderen. Uit hoofde van haar verantwoor- delijkheid moet dan ook de Neder landse regering eisen, dat in geheel Indonesie rust en orde heersen. Er moet veiligheid zijn voor alien, die zich in deze landen bevinden, aldus Dr. Beel. Verder moet er zijn gees- telijke vrijheid voor ieder individu. Er moet met voortvarendheid kun- nen worden gewerkt aan de cultu- rele en geestelijke ontwikkeling van de gehele bevolking. Indonesie moet zijn een geordende staat waar recht geldt en niet macht van wape- nen in handen van troepen, die zich onrechtmatig hiervan hebben kun- nen meester maken. Slechts indien aan deze funda- mentele eisen is voldaan, kan Ne derland zijn beloften inlossen be- treffende de zelfstandigmaking van de Indonesische volken, welke in de radiorede van H. M. Konin- gin Wilhelmina van 7 December 1942 zo duidelijk is omschreven. Dit koninklijk woord wil Neder land gestand doen in de weten- schap, dat slechts een regering die getrouw is aan haar woord, door anderen en zich zelf kan gerespcc- teerd worden. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft de leden telegrafisch opgeroepen voor een vergadering, die hedenmiddag te vier uur zal worden gehouden. In deze vergade ring, die openbaar zal zijn, wordt door de regering een verklaring af- gelegd in zake de actie in Indone sie. Men verwacht, dat deze ver klaring niet veel langer dan een half uur in beslag zal nemen. Wanneer de debatten over deze regeringsverklaring zullen begin- nen kan nu nog niet worden ge- zegd, doch het moet uitgesloten worden geacht, dat deze reeds in een avondvergadering van heden zal geschieden. De politie te Batavia heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag een 45-tal arrestaties verricht. Aan een gering aantal republikeinen is huis arrest opgelegd. Incidenten deden zich hierbij niet voor. De arrestanten zijn verdachte elementen, omtrent wie de politie aanwijzingen heeft, dat zij zouden kunnen deelnemen aan revolutio- naire acties. Zij zijn naar de ge- vangenis Tjipinang overgebracht. Het huisarrest, dat is opgelegd aan Republikeinen. die in contact staan met de Republikeinse regering, is een veiligheidsmaatregel van be perkte duur. Naar Reuter meldt. hebben de Nederlandse autoriteiten te kennen gegeven, dat zij in het Republikein se gebied geen personen zullen ar- resteren enkel en alleen op grond van hun Republikeinse gezindheid. LUITENANT-GENERAAL MR. H. J. KRULS, de chef van de Gene- rale Staf, heeft Zondagavond in het radioprogramma voor de Nederlandse strijdkrachten, een rede uitgesproken, waarin de generaal zich speciaal richtte tot de familieleden en vrienden van onze soldaten, die nu in Indonesie hun plicht vervullen. De beslissing onzer regering, aldus de generaal, heeft een ver- andering gebracht in de wijze, waarop onze militairen over zee hun taak uitvoeren. Het is echter niet zo, dat een periode van rust plotseling is overgegaan in een periode van grote activiteit. Incidenten en bestandsschendin- gen, roof en moord maakten al lan- ge tijd een voortdurende waak- zaamheid noodzakelijk waak- zaamheid en beschermende activi teit. Deze was echter aan een be- perkt terrein gebonden en daardoor konden alleen de uitlopers van het kwaad bestreden worden. Nu is die taak niet meer aan een enkele plaats of een begrensd gebied ge bonden. De orde brengende taak van onze strijdkrachten richt zich thans tot de bron van de onrust. De vreedzame weg werd slechts door ons bewandeld, maar zij, die die weg gingen ook uwe man- nen en zoons en vaders, verloofden en vrienden werden daarbij zon der ophouden beschoten en over- vallen. Nu onze strijdkrachten er op uit- trekken om die sluipschutters en rampokkers op te zoeken, zullen ze- ker nog enige tijd diezelfde aan- grijpende wekeSijkse verlieslijsten in onze couranten verschijnen, maar zij zullen nu het troostgevende met zich brengen, dat de offers, die er in vermeld worden, gebracht zijn, om voorgocd een einde te maken aan de noodzaak van verlieslijsten. Het gevaar voor de uwen is door dit besluit wel groter geworden dan het was, maar het einde van dit gevaar is veal dichterbij gekomen. De generaal wees er op, dat nu wel duidelijk is geworden waarom de demobolisatie moest worden stop gezet. De verwachting is nu echter gerechtvaardigd, dat de thuiskomst van onze soldaten dichter voor de deur staat. U heeft zich vermoedelijk wel al gerealiseerd, da/t de nieuwe omstan- digheden het voor de militairen moeilijker maken, om regelmatig contact met thuis te onderhouden. Er zal voorlopig minder gelegenheid zijn, om rustig- brieven te schrijven, Al zult u misschiesi minder post krijgen dan u gewend was hun gedachten zullen nog meer bij u zijn. Schrijft u daarom vaker en inniger dan ooit. Het langer uit- blijven van antwoord houdt de troost in van een spoediger vfaer- zien. De veranderde activiteit van het leger zal een gunstige invloed heb ben op het moreel van de troepen, omdat zij nu in staat zijn, dat stuk BUENOS AIRES, 19 Dec. (Reu ter). Tc Pasoanivel nabjj San Isidro, 25 KM ten Noord-westen van Buenos Aires, is een autobus met 45 inzittenden in botsipg ge komen met een trein, tengevolge waarvan 20 personen gedood en 25 gewond zijn. NEW-YORK, 19 Dec. (Reuter). Een hevige sneeuwstorm joeg Zon dag over New-York, de tempera- tuur was een graad onder nul. De sneeuwstorm woedde de gehele dag met onverminderde kracht door en nam in de loop van de avond nog toe in hevigheid. Deskundigen voor- spelden, dat de sneeuwlaag 50 cm hoog zou worden. De scheepvaart in de haven van New-York was bijna geheel stil ge- legd. 94 vliegtuigen. welke van het La Guardia-vliegveld hadden moe ten vertrekken, stegen niet op. Ook 33 trans-Atlantische vluchten kon den niet doorgaan. Gemeld wordt, dat het vervoers-stelsel in de stad op normale wijze werkte. van de wereld, dat zo lang en zo nauw met Nederland verbonden is, weer voor zijn vredelievende be woners bewoonbaar te maken. Zij voelden zich daartoe in staat en zullen blij zijn dit nu te kunnen tonen. God geve, dat dit taak snel volbracht zal zijn. Ik ben mij ervan bewust, dat bij velen van u de spanning en onge- rustheid zullen aijn toegenomen. Wij alien zullen traehten u snel en zo goed mogelijk op de hoogte te hou den. Wees sterk en vol vertrou wen. En toon dat in uw brieven." Betrcffende de internering van ik Soekarno. wordt van officiele zijde medegedeeld, dat het de regering bekend was, dat aan de republikeinse vertegenwoordiger van New Delhi de komst van de President op 20 December aldaar was aangekondigd. Soekarno zou op 17 December vertrekken. om via Fort de Cock, waar hij de 18e 's avonds een re- ceptie zou houden, naar Rangoon in India te vliegen. Aangezien geen tegengesteld bericht meer werd ontvangen. werd verwacht, dat de reis overeenkomstig het opgestelde programma zou worden uitgevoerd, zodat de regering in haar officieel communique van Zaterdag, dit ver- trek als een vaststaand feit naar voren heeft menen te kunnen brengen. Blijkens Zondag ontvan gen persberichten is echter het toe- stel, dat Soekarno zou komen ha- len, in Singapore onklaar geraakt. Hieraan is het toe te schrijven. d.tl Soekarno niet uit Djogja heeft kun nen vertrekken. De bana-fide vakorganisaties hebben gisteren hun leden ge- waarschuwd tegen iedere onbera- den actie, die door de communis- ten zou worden geprobeerd te or- ganiseoren tegen het besluit van de Nederlandse regering om het Republikeinse gebied van terro- risten te zuiveren. Zo legde de heer de Bruijn, voor- aitter van de Katholieke Arbeiders- beweging in een vergadering van de Utrechtse Diocesane Bond te Arnhem een verklaring af, waarin hij zeide, dat de daad van de rege ring om tot actie tegen- de Repu bliek over te gaan, in de politieke sfeer ligt. Daarvoor dra^gen aller- eerst de Regering en de Volksver- tegenwoordiging de verantwoorde- lijkheid. De Arbeidersbeweging als zodanig heeft zich daarmee niet te bemoeien, daar zij daarvoor in geen enkel opzicht verantwoordelijk i,s. Voor het geval. hier of daar, com- munisten zouden traehten de arbei- ders in een tegen de regering ge- richt politiek avontuur te werpen, zal de katholieke arbeidersbeweging zich daartegen met alle haar ten dienste staande middelen verzetten. Zij rekent daarbij ten voile op de beginselvastheid. de trouw en daad- kracht van haar leden, aldus de heer de Bruijn. Het dagelijks bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond deelde het A.N.P. in verband met de gebeurtenissen in Indonesie het volgende mede: De taak der vakbeweging ligt op maatschappelijk en niet op staaL kundig terrein. Het zou derhalve onjuist zijn, als de vakbeweging een standpunt bepaalde inzake de Indonesische kwestie. Het stakings- wapen mag alleen voor sociaal- economische doeleinden gebezigd worden en nooit als politiek instru ment. Wie het stakingswapen toch met een politiek doel hanteert, stelt zich egenover het gezag der over- heid en ondermijnt het volksbe- staan. Op grond hiervan sprak het C.N.V.-bestuur het vertrouwen uit, dat iedere Nederlander zijn arbeid Nicolas Franco, de Spaanse Am- bassadeur in Portugal en broeder van Generaal Franco, ar'riveerde Zondag in Parijs. Van officiele zijde werd verklaard, dat zijn bezoek strikt prive was en hij Dinsdag naar Spanje zou vertrekken. (Door Graaf M. de la Bedoyere) DE EIGENAARDIGE MANIER, waarop belangrijke constitutio- nele ontwikkelingen in de Anglo-Saksische wereld plaats hebben, is wel duidelijk ge'illustreerd door de recente gebeurte nissen in Ierland. De Keltische Ieren zouden het misschien niet bepaald op prijs stellen, dat ik hen Anglo-Saksers noem, maar het feit blijft, dat in de loop van de lange en intieme geschiede- nis der beide eilanden, de Ieren sterk zijn bei'nvloed door Anglo- Saksische instellingen. Nog steeds verbaas ik mij er bij een bezoek aan Ierland over, dat dit volk toch zo Engels lijkt, on- danks zijn nationalisme en godsdienst. Costello's eerlijke logica Voor de meeste mensen in Enge land was het uiteraard een verras- sing, dat Costello besloot de wet inzake de buitenlandse betrekkin- gen te herroepen, daar de tegen- stander van de Valera het hoofd was van de partij, die in het ver- leden de band met Engeland en het Gemenebest voor stond. Maar Cos tello was volkomen logisch. Deze wet was een politiek trucje, door mijnheer de Valera handig uit- gedacht. Ofschoon zwaar Repubii- kein, voelde hij er niets voor de band met Engeland helemaal los te laten en aldus een aantal commer- ciele straffen op te lopen. Dus be sloot hij de koning te erkennen tot slechts een doel, ni. het machtigen van buitenlandse ambassadeurs en gezanten. Dit gebruik van de Kroon voor zuivere nutsdoeleinden was werke- lijk een belediging voor de Kroon en een volgeling van Costello had volkomen gelijk, toen hij onlangs zei, dat wanneer Engeland de pre sident van Ierland op dezelfde ver- nederende manier had behandeld als Ierland dit de koning van Enge land deed, hij als ler diep beiedigd zou zijn geweest. En zodoende kon Costello, het hoofd van de Engels- gezinde partij, twee vliegen in een klap vangen. Door de wet in te trekken deed hij de Republikeinen een genoegen en verwijderde hij uit het Ierse wetboek een irreele en kwetsende relatie met Engeland. Gezien de welwillende gezindheid van zijn regering had hij goede hoop Engeland er toe te kunnen bewegen om, ondanks de lierroe- ping, de bijzondere betrekkingen tussen de beide eilanden te hand- haven. Belangrijk precedent Ofschoon enige onverzoenlijke stemmen in Engeland protesteerden, zijn de verwachtingen van Costello volledig uitgekomen. Niet alleen heeft hij al de oude betrekkingen met Engeland kunnen behouden, maar bovendien zijn de overige leden van het Gemenebest hem wel- willend tegemoet getreden. Zodanig zelfs, dat hij een nieuw precedent heeft geschapen, dat uiterst belang rijke gevolgen voor het hele Ge menebest kan hebben. Hij heeft een ..buitenlandse betrekking" ingesteld binnen de volkerenfamilie, die het Britse Rijk en het Britse Gemene best vormt. Hoewel het zeer on- waarschijnlijk is, dat oudei Domi nions als Canada, Australie en Nieuw-Zeeland ooit de souvereini- teit van de Britse Kroon zouden wensen te verloochenen, hebben Zuid-Afrika, India, Birma en Cey lon gegronde redenen om dat wel te wensen. Door het stellen van dit prece dent zal het waarschUnlijk mogelijk blijken ..buitenlandse betrekkingen" in te stelleq, die netelige kwesties van onderdanigheid en trouw zullen oplossen en toch de werkelijke band bandhaven, die het Gemenebest ver- enigden. Aldus kan een eenvoudig initia- tief „ad hoc" een diep, evolution- nair en hoogst heilzaam constitu- tioneel effect hebben en de werke- lijkheid van het Gemenebest de kans geven zich te verruimen en te be- stendigen. Grondige veranderingen van deze soort hebben in de Britse geschiedenis vaak plaats gegrepen naar aanleiding van dergelijke toe- valligheden. Godsdienstige en politieke scheiding Costello's daad heeft slechts een vervelend resultaat gehad. Veel be- langrijker dan de kwestie van trouw aan de Kroon is voor de gewone ler de kwestie der afschei- ding. De verdeling van Ierland in twee stukken is de diepste grief in het hart van iedere burger van Eire en van de katholieken in het Noor- den. Daar is reden.voor. Er is niet alleen een bittere godsdienstige scheiding tussen katholiek en pro- testant, maar de politieke scheiding is werkelijk een nieuw verschijnsel. In de 18e en vroege 19e eeuw werd de strijd voor de Ierse autonomie gevoerd door geheel Ierland, zowel door Noord als Zuid, door protes- tanten evengoed als katholieken. Terecht beweert katholiek Ier land, dat het seperatisme van het Noorden het werk is van een kleine kliek onverzoenlijke protestanten, die rijk en machtig zijn geworden en er in zijn geslaagd hun wil op te leggen door allerlei politieke trues en vervolging. De katholieke Ieren ontkennen, dat de protestantse loyaliteitsverklaring tegenover En geland meer is dan een stuk huiche- larij. Wat de oorzaken van de huidige situatie ook mogen zijn, een feit is, dat een meerderheid van het Noor den afgescheiden'wil blijven van de rest van Ierland, en Engeland zal zeker geen moeite doen hen tot ander inzicht te brengen. Voor de oorlog zou dat nog gekund hebben, maar de Ierse neutraliteit en het feit, dat de zeeweg naar het noord- westen gedurende de oorlog slechts veilig werd gehouden, omdat het loyale Noorden de Noord-Ierse kust beheerste, hebben Engeland ge- dwongen de huidige verdeling te ondersteunen. Actie voor deraocratie nodig Daarom lijkt het mij, dat de Ierse propaganda-campagnes gedoemd zijn tot mislukking en deze uiteindelijke afscheuring van Eire van Engeland kan de gevoelens zowel van het Noorden als van Engeland slechts verstevigen. De Ierse katholieken en de vele katholieken van Ierse afkomst in Engeland zouden veel beter een campagne kunnen voeren voor een bestuurshervorming van Noord-Ier- land. Dat bestuur is niet waarlijk democratisch. Het doet een beroep op de diensten van een soort ge- heime politie; het gebruikt demo- cratische leuzen uitsluitend tot het doel het protestantse overwicht te behouden; en het maakt scherp onderscheid ten nadele van de katholieken. Veel Engelsen schamen zich voor Noord-Ierland en een stevige cam pagne voor het herstel van de ware democratie daar zou hier met veel veel sympathie ontvangen worden. Vele Labour-parlementsleden heb ben dan ook reeds uiting gegeven aan hun sympathie voor deze zaak. Als in Noord-Ierland de werkelijke vrijheid zou worden hersteld. zou er aan de afscheiding vanzelf een einde komen. Daarom handhaaft het Noorden zijn vervolgingsregiem. Hedenmorgen kwam de Veilig- heidsraad. op verzoek van de Amerikaanse afgevaardigde, dr. Jessup, in een bijzondere zitting bijeen, teneinde de Indonesische kwestie te onderzoeken. De Australische afgevaardigde heeft op een normale wijze zal verrichten. Het Verbondsbestuur van het N.V.V. deelt mede, dat in verband met de situatie in Indonesie Maan- dagochtend een bestuursvergadering zal worden gehouden. Het N.V.V.- bestuur wekt de werkers van Ne derland op in afwachting van een deanegewomkvorort^fzeUrnkrnTehen| Een 9edeelte van de handelswijk van Leopoldville, de hoofdstad onberaden stappen te doeri. I van de Belgische Congo. zich met het verzoek van Ame- rika verenigd. Reeds eerder was bij de Raad een telegram binnen- gekomen van de C.v.G.D., waarin dringende aandacht voor de si tuatie wordt gevraagd. Het s'chrijven van de Amerikaanse delegatie, waarin om bijeenroeping verzocht werd, luidt als volgt; ..19 December 1948 heeft de Ame rikaanse regering vanwege de Ne derlandse regering en de Indonesi sche republiek een schrijven ont vangen. waarin werd gemeld. dat de militaire actie 18 December in Indonesie werd hervat. Volgen§ de instructies van mijn regering verzoek ik om een buiten- gewone bijeenkomst van de Veilig- heidsraad. teneinde de Indonesische kwestie te onderzoeken in het licht van de jongste gebeurtenissen en de laatste paragraaf van het ver- =lag der Commissie van Goede Diensten. Mijn regering is van oor- deel. dat de Veiligheidsraad zo spoedig mogelijk moet bijeenkomen en ik stel voor. dat deze vergade ring Maandag 20 December zou plaats hebben. Op 56-jarige leeftijd is te Hilver- sum overleden de heer H. Horn, een vooraanstaand figuur uit de katho lieke arbeidersbeweging. Sedert September 1932 was hij lid geweest van de Hilversumse gemeenteraad en sedert enige jaren lid van de provinciale Staten van Nd-Holland Hij voelde zich zo oneindig rijk bij de gedachte, dat ze hem nu geheel toebehoorde. Hij had nooit gewe- ten wat het geluk was; nu wist hij wat zijn moeder bedoeld had toen ze sprak over het grote geluk, dat eens zijn deel zou zijn. Even later ontwaakte Bente, ze lachte blij en strekte haar armen naar hem uit, en gaf hem een standje dat hij stilletjes weg had villen gaan. Het was een heerlijke zomerdag, de zon scheen over Bentes en Oles geluk. Ze bleven steeds in elkaars nabijheid. beiden waren vrolijk en toch hadden ze er een voorgevoel van dat deze dag beslissend zou worden voor hun verdere leven. Het hing in de lucht, maar ze wil- den niet aan hun voorgevoel toe- geven, bang elkaar te verontrus- ten. Ole ging de akkers langs; hij was zo lang van huis geweest, hij moest alles zien nu. Hij bezag zijn paarden en koeien met keurend oog en liep het bos door. Mikkel had gelijk, de zaak was in orde. Intussen was Bente naar haar paarden gegaan. Lange tijd stond ze bij Junker in diens box. ze had haar lieveling zoveel te vertellen. Daarna kwamen dl- andere Rode Paarden aan de beurt. Ze had ze gemist en was blij, ze terug te zien. 's Middags kwam Mikkel zeggen dat Ole's vader zou komen. „We zullen hem met grote vreug- de ontvangen", antwoordde Ole. Hij wilde zijn vader gaan afha- Ien, maar Mikkel hield hem er van terug; de afspra'ak was dat de oude Offer zelf een auto zou nemen in het dorp om zich naar Enekaer te laten brengen. „Ik heb je vader door de telefoon gesproken. Hij deed zo vreemd, leek me. Wat zou hij hebben?" vroeg Mikkel, Ole ongerust aan- ziend. „Vader weet dat ik met Junker in Stockholm de eerste prijs be- haald heb. hij komt ons feliciteren" antwoordde Ole. Maar hij geloofde zelf niet wat hij zei, hij vreesde dat iets veel ernstigers zijn vader er toe bracht hen op te zoeken. Even later nam hij Bente mee naar de tuin en vertelde haar dat zijn vader over epn paar uur zou komen. ..Ik beri blij dat je vader komt", zei Bente. ..Op de bruiloft heb ik hem maar zo heel kort gesproken. en ik wil graag goede vrienden met hem zijn." .Vader zal ook vast veel van je gaan houden", meende Ole, die zich steeds ongeruster maakte over het bezoek van zijn vader. Bente voerde Ole de tuin rond. die groot was. met vele mooie bo- men. Natuurlijk kende Ole de tuin; maar het was de eerste maal dat hij er met Bente wandelde. Ole wist dat Bente bijzonder veel van de tuin hield; zij wa\ het. die er op toezag dat deze geregeld en goed onderhouden werd. dikwijls werkte ze er zelf in. Ze kende alle bloemen en bomen en vertelde over alles, wat ze zagen. ..Vader heeft me die grote liefde voor de tuin bijgebracht", zei ze. ..Al die zeldzame bomen heeft va der besteld en zelf geplant. Ver- scheidene bomen hadden een apar- te betekems voor hem. We zijn al- lemaal kinderen als het erop aan- kqmt, en de tuin was voor vader min of meer zijn speelkamer. Hier staat een Zuid-Europese pijnboom, dat is m>jn boom. Vader heeft hem geplant kort nadat ik geboren was, hij heeft hem altijd mijn boom ge- noemd en ik heb hem ook als mijn eigendom beschouwd. Toen lk dat ongeluk kreeg en het zo slecht met me ging, kwijnde de spar helemaal weg. Is dat niet merkwaardig? Het hele laatste jaar van mijn ziekte was vader bang dat de spar sterven zou. Ik zelf was ook bang; als de boom dood ging, zou ik ook dood gaan, dacht ik. Maar dit jaar groeit hij best, dat kun je zelf wel zien." ..Hij moet ook goed groeien. Re- ken maar dat ik hem in de gaten zal houden", lachte Ole. ,,Je vader moet zeker ontzaglijk veel van je gehouden hebben", vervolgde hij 'n ogenblik later. ,.Hij had me boven alles lief. Maar hij leed heel erg om mijnent- wil", zei Bente zacht. „Hoezo?" vroeg Ole verwonderd. „Je weet immers dat ik dat onge luk kreeg omdat ik vader wilde redden. Vader kon maar niet ver- geten dat ik voor hem zulk een of fer had gebracht. Soms begon hij te schreien. wanneer hij mijn rode wang zag. Kijk, hier staat een Ja- panse cypres. Dat is de boom van mijn broer." ..Van je broer?" vroeg Ole, haar aanziend. ,.Ja, ik heb een broer gehad, of beter gezegd. een halfbroer. Vader was driemaal gehuwd. Mijn broer was veel ouder dan ik. Hij is vele jaren geleden om het leven geko men. Ik heb nooit geweten wat er eigenlijk gebeurd is. Maar ik weet dat hij verongelukt is bij de Zweed- se kust. met een schip. Ik geloof dat vader veel verdriet van hem beleefd heeft. Vader sprak nooit over hem. maar ik weet zeker dat hij hem alles heeft vergeven. Hij wilde. mij nooit iets over hem ver tellen; maar dikwijls zat hij hier eenzaam op deze bank, en hij gaf de boom altijd zelf water. Misschien heeft mijn broer Holger wel iets verkeerds gedaan; maar ik ben zo blij dat vader hem vergiffenis heeft geschonken. Het is zo heerlijk te kunnen vergeven. Ole. Er was veel waar vader over tobde. Er was ook een tijd. dat hij niet lief voor mij was. Dat was natuurlijk de schuld van Zita, ik mocht haar of vader niet zien. Zita wilde dat ik wegge- zonden zou worden. zodat zij en vader niet iedere keer mijn rode wang hoefden te zien en dat ik mank liep. Ik had het toen niet ge- makkelijk." ,,'t Is een schandaal", viel Ole verontwaardigd uit. ..Maar vader had er zo'n spijt van. en ik heb het hem ten voile vergeven. Jouw vader heeft het be- slist ook moeilijk gehad. Er is iets, dat hem drukt. dat heb ik de eer ste keer al gemerkt, toen ik hem zag. Als je zelf weet wat verdriet is. voel je het aan van een ander. We zullen goed voor hem zijn. Ole." Ole gaf geen antwoord, hij keek Bente maar aan. terwijl hij naar haar luisterde. Hij begreep hoe ze geleden had en beloofde zichzelf haar te zullen beschermen en haar door zijn liefde en zorgen te ver- goeden, wat ze had moeten ontbe- ren. ..Ga mee. Ole. dan zal ik je m'n steen wijzen". zei Bente, hem bij de hand nemend. Ze bracht hem bij een groot, vlak steenblok, dat ver- borgen lSg onder een oude wilg en dicht heestergewas. ,.Kom nu naast me zitten. er is plaats genoeg voor ons tweeen." Ole ging zitten. De steen lag aan de uiterste rand van de tuin; door takken en struiken heen had men het gezicdt op de tuin en aan de andere zijde op de akkers. het bos en de fjord, en alle bijgebouwen, die tot Enekaer behoorden. ..Dit is mijn steen", zei Bente. ..Hier heb ik dikwijls gezeten wan neer Zita feestjes gaf en diners, en ik wist dat ze liever niet had dat ik me zou vertonen. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3