De NACO in het zilver Kleine wenken voor groot feest KATHOLIEKE TOURINGCAR- ONDERNEMERS BIJEEN RADIO Hoe het bedrijf goeide Minister en Kamer voelen niets voor radio-verkiezingen DERODEPAARDEN Kerstmis thuis Geen neutrale, maar confessionele Vakorganisaties De v/eg Zei U iets? Te weinig geld voor vrije jeugdvorming De etalage- verlichting NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Donderdag 23 December 1948 PAG. 3 Wnd. Hoofdredacteur van Vova voor het Hof s V* -si'-*,-1 In Werkendam wordt hard gewerkt aan de aanleg van een nieuwe haven en het bouwen van een sluisput. De haven is nodig met het oog op de nieuwe industriele bedrijven, die in dit gebied gevestigd zullen worden. De nieuwe sluis dient voor de verbinding met de ingepolderde Biesbos. PROGRAMMA Munitie bij K.L.M-gebouw Brandstoftoewijzing voor centrale verwarming Dr. E. HELDRING NAM AFSCHEID Als president- van. de Ned. Handels-Mij. (Van onze parlementaire redacteur) Op de laatste daq voor het Kerstreces heeft de Kamer nog enkele resfanten weggewerkt. Over de radio, een onderdeel van de begroting van O. K. en W. is weinig nieuws gezegd. De minister hoopte in de loop van het begrotingsjaar met het reeds lang verbeide nieuwe ontwerp te kunnen komen. De buiten de Kamer door het Centrum voor Staatkundige Vorming geleverde bijdrage oogstte de instemming zowel van de heer v. Sleen (P.v.d.A.) als van ds. v. d. Zaal (A.R.). Beiden wilden echter niets weten van een vijfjaarlijkse radioverkiezing. De eindelijk gebluste radiostrijd zou op deze wijze weer in voile hevigheid ontbranden. Ook de minister deed reeds uitkomen dat een derge- lijke verkiezing hem in het geheel niet aantrekkelijk voorkwam. OP 24 EN 31 DECEMBER LANGER BRANDEN JEUGDIGE CELEERDE Spreekt een t-iental talen Kamp Vught wordt gevangenis In Wijdenes zijn de wintercur- sussen van de Nationale kant- klosschool, de enige in ons land, weer begonnen. Af en toe komen de leerlingen van de'ze school bijeen om in eigen kring hun wereldberoemde pro- ducten te vervaardigen, waar- voor de materialen echter niet steeds te krijgen zijn. FEUILLETON FAMILIEROMAN VAN MORTEN KOCH Donderdagmiddag wordt de vaste oeververbinding te Via- nen in de grote verkeersweg UtrechtDen Bosch hersteld. De grote boogbrug over de Lek, die in de oorlogsjaren vernield werd, is zover hersteld, dat over het midden-gedeelte tijde- lijk een Baileybrug gelegd kon worden. Terwijl het verkeer, dat sinds de oorlog weer over de schipbrug geleid werd, over deze Baileybrug zal gaan, wordt de grote brug verder af- gebouwd. Gezicht op de brug met anderhalve meter hoog de tijdelijke Baileybrug. Delegatie Vakcentralen uit de West terug Uit het Deens vertaald Voor het Bijzonder Gerechtshof te 's Gravenhage had zich de 46- jarige journalist L. Lindeman te verantwoorden, omdat hij als wnd. hoofdredacteur van „Volk en Va- derland" in allerlei artikelen had aangespoord tot hulpverlening aan de Duitsers en zich daarbij niet ont- zag, om het Koninklijk Huis en de Regering in Engeland hgftig aan te vallen. Hij verklaarde, dat het nooitin zijn bedoeling had gelegen. om de Nederlandse zaak te benadelen. Hij was ..beheerst door de angst" dat een Duitse overwinning het einde van onze onafhankelijkheid zou be- tekenen. Tenslotte gaf hij toe dat ,.de hartstochten van de dag hem onverstandig hadden doen handelen' De procureur-fiseaal noemde verd. de schetteraar van Mussert en hij beschreef zijn artikelen als schan- delijk en hun vorm beneden* het peil van normale. journalistiek. Hij eiste twaalf jare'n met aftrek en ontzetting uit het beroep van jour nal st. Er is in het gehele jaar wel geen intiemer en huiselijker feest aan te wijzen dan het Kerstfeest. De enige dag, die er aan tippen kan is Oude- jaarsdag, en dan alleen nog maar wat betreft de"* avonduren. Op de beide Kerstdagen echter duurt het feest der huiselijkheid de voile ac'li en veertig uren, die ervoor zijn weggelegd. En al zal het u, lezer, misschien niet zo vergaan als mij, die om wille van een verjaardag het oude gebruik van de Derde Kerstdag in ere heeft hersteld. toch zult u met een gevoel van spijtig- heid om het snelle verloop van de beide dagen, want u weet het: ze, vliegen om, op de avond van de tweede Kerstdag in bed stappen. Wij Nederlanders zijn mensen, wien de huiselijkheid als het ware in het bloed zit. En al doen we graag erg onafhankelijk, lopen we zo door het jaar nogal eens hier en daar rond, we voelen ons toch het lekkerst thuis. Wij vieren daarom dan ook Kerstmis bij voorkeur thuis en al gaan we er de tweede Kerst dag graag nogal eens uit, men kan ons op Eerste Kerstdag zeker thuis treffen. We maken van Kerstmis daarom dan ook een gezellige dag. Als het enigszins kan, doen we. en dat geldt speciaal onze huisvrouwen. onze m- kopen niet op de laatste dag of uit- gerekend op de laatste middag. We kunnen beter zorgen wat eerder klaar te zijn en wat extra, tijd be- steden aan de inrichting van onze huiskamer of ons zitje. Behoeft die dan verandering? Soms wel. Als er tijdens de feestdagen wat meer gas- ten kunnen komen, en in gezinnen met grotere kinderen is dat heel niet denkbeeldig, dan kunnen we beter van te voren het een en ander schikken. Dan behoeven we niet, als er gasten komen, op het laatste mo ment nog ..gemakkelijke" stoeltjes aan te dragen en meer van de "kar- weitjes op te knappen die het be- zoek soms een onwelkom geVoel kunnen geven. Neem er ook, op de vooravond van Kerstmis, een uurtje vanaf, jonge moeder, gij vooral. om met uw kinderen het Kerstgebeuren nog eens door te nemen, vertel hun het Kerstverhaal eenvoudig met uw eigen woorden. Zeker, ze hebben 't op school al van de meester of de zuster gehoord, ze hebben si Kerstliedjes gezongen, maar uit de mond van moeder klinkt het toch inniger, vertrouwder. En deze uur- tjes op Kerstavond, met een mooi sprookje desnoods volgemaakt, zul len hen hun hele leven bijblijven. De tijden, dat de Nachtmis om klokke twaalf werd gezongen. is lang voorbij. U behoeft de avond dan ook niet langer te rekken dan nodig is, geen kaartjes te leggen om de tijd te doden. Integendeel, waar nu de meeste Nachtmissen om een uur of vier, vijf gelezen wor den, is het eigenlijk zaak bijtijds naar bed te gaan. Dat geeft boven- dien het voordeel,, dat u de volgen- de morgen fit bent en dat, zoals in zo vele gezinnen. op de Eerste Kerst dag. zo tegen een uur of negen, tien niet de een na de ander door slaap wordt overmand en zich een geme- lijke, saaie stemming, die op deze dag nergens thuis hoort! van uw gezin meester gaat maken. De Kerstversiering maken we niet te bont. Als we geen boom kunnen betalen. kunnen we de kamer ook heel aardig versieren met wat losie denne-takken, die we op enkele plekken van de muur groeperen en er een paar kerstversieringen tus- sen rangschikken; we kunnen ook wat kleinere takken achter schilde- rijen of photo's steken. Als we een echte kerststal bezitten, dan kun nen we die een mooie plaats geven in de kamer en er zo nodig zelf nog wat versiering, het mooiste is dennengroen, om heen rangschik ken. Zijn we zo gelukkig niet, dan kunnen we met een eenvoudig uit hout gezaagde kerstgroep, toch een mooi hoekje maken. Desnoods doen we het in het uiterste geval met een papieren stal, de kinderen zien het even graag. Maak van uw kersttafel iets ex tra's. Het behoeft heus niet altijd veel geld te kosten. Wat rood lint, hier en daar een takje groen, een paar kaarsen, en u doet. met een beetje smaak, wonderen. Maar haa! geen kunstbloemen in uw huis of takken met beschilderde ballen, u heeft er niets aan! Steek, als het kan, een paar kaarsen aan en geef ieder kind zijn eigen kandelaartje, dat vinden ze leuk. Zing gezamen- lijk wat kerstliederen en laat niet alles over aan de radio, die natuur- lijk de hele dag in de weer is. Het is zo dankbaar om zelf wat te zin- gen of te musiceren. Als u moe bent, kunt u die radio altijd nog wel aandraaien! En als u gegeten hebt. sta uw mooie uren niet te vergooien aan de afwas, laat niet alles door de huisvrouw of het meisje opknap- pen. Was samen het vaatwerk af en breng de boel aan kant, 't is in een wip gebeurd! Zo zijn er meer van die kleine dingen, die je eigenlijk in de prak- tijk moet leren, 't is vaak maar een weet! Laat ook de kinderen een, kleine taak vervullen. maar laat ze niet, of met toezicht van ouderen, met kaarsen of lucifers manoeuvreren, houdt de brandweer maar buiten de deur! Ieder gezin heeft zijn eigen ge- bruiken en eigen gewoonten, h?t zal overal anders, maar in priVe trekken toch eender zijn. Misschien komt u, huismoeder, nog wel via deze regelen op een origineel idee, het zij u en uw gezin gegund. Hde 't ook zij, maak er prettige dagen van, lezer, goede dagen. Kerstmis 1948 moge ons dan niet alles brengen wat we er van verwacht hebben, vergeleken met enkele jaren terug mogen wij ze ker niet klagen. Laat dat in ons huis merkbaar zijn. L. S. VRIJDAG 24 DECEMBER HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Balletsuite, 7.32 Maria ter ere, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, y.uu Kamermuziek, 9.35 Operat'ragmen- ten, 10.10 Muziek houdt fit, 11.00 De Zonnebloem, 11.40 Kerststemming, 12.00 Angelus, 12,03 Orkest en zang, 12.30 Weerpraatje, 13,00 Nieuws, 13.25 Viool en piano, 13.50 Op de korrel, 14,00 „The Messiah", orato- rium van Handel, 17.00 Kerstvacan- tie, 17.15 Het Gregoriaans, 17.45 Le- zing, 18.00 Promenade Orkest, 18.30 Franse Kerstliederen, 19.00 Nieuws, 19.15 Symphonie Orkest, 19.30 Pooi- se Katholieke arbeiders zmgen Kerstliederen, 19.45 Avondgebed, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.12 Viool en piano, 20.30 Koor van de Sixtijnse kapel o.l.v. MgV. Loren zo Perosi, 21.00 Kamermuziek, 21.30 Rendenkoor en Utrechts Stedelijk .Orkest met solisten, 22.37 Actuaii- teiten, 22.45 De drie landen, 23.00 Nieuws, 23.15 Kerstliederen door Jongenskoo'r, 23.40 Carillon. HILVERSUM 1, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Muziek, 8.00 Het Nieuws, 8.18 Operafragmenten, 9.00 Lichte klanken, 9.30 Kamermuziek, 10.20 Orkest, 10.45 Spaanse Kerstlie deren, 11.00 Voordracht, 11.15 Lichte orkestwerken, 12.00 Gramotoonpia- ten; 12.30 Weerpraatje, 12.33 Sport. 12.45 Pianoduo, 13.00 Nieuws, 13.20 Ensemble, 13.50 Kinderkoren, 14.20 Kerstprogramma, 15,20 Kameror- kest, 16.00 The Ramblers, 16.30 Tus- sen 12 en 16, 17.00 Orgel, 17.20 Wij en de muziek. 18.00 Nieuws, 18.15 Felicitaties, 18.30 Voor de Strijd- krachten, 19.00 Denk om de bocht, 19.15 Accordeonorkest, 20.30 Kerst programma voor muziek en decia- matie, 21.00 Gramofoonmuziek, 21.30 Hoorspel, 22.15 Op vleug'len van muziek, 23.00 Nieuws, 23.15 „ln terra pax". Oratorio breve van Frank Martin. Katholieke touringcarondernemers uit de verschillende provincies des lands, uitgezonderd die van Zee- land, Noord-Brabant en Limburg, waren Woensdagmiddag in Hotel Noord-Brabant te Utrecht bijeen. Hier werd de eerste kringvergade- ring van de Katholieke Bond van Personenvervoerders gehouden, wel- ke kort geleden in samenwerking met de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond is opgericht. De ze vergadering werd ingeleid door de heer F. A. Arke, als voorlopig voorzitter van de af deling Touring carondernemers, waarna Rector Kla- ver, die prof. Ariens, de geestelijk adviseur van de N.R.K.M., verving, de kwestie van de vrije katholieke vakorganisaties principieel be- lichtte. Allereerst gaf, spreker aan, dat organisatie in de huidige maat- schappij noodzakelijk is. dat de ver schillende vakorganisaties vrije or- ganisaties moeten zijn en dat deze confessioneel moeten zijn. Wat dit laatste betreft merkte spreker* met grote nadruk op, dat de vakorgani- satie niet enkel stoffelijke belangen heeft te behartigen. Immers. het grootste belang is, dat men leeft in een gezonde maatschappij, waarin de menselijke persoonlijkheid tot zijn recht komt, waar zo mogelijk onafhankelijkheid en zelfstandig- heid heersen en waarin de mens ook aan hogere dingen dan aan mate- riele zaken kan denken. Gezonde maatschappelijke verhoudingen vor- men een basis, waarop de mens het best zijn godsdienstige plichten kan vervullen en hieruit vo_lgt onmid- dellijk, dat de vakorganisatie. die zich met -deze verhoudingen bezig houdt, principieel moet zijn. De drie thans gevormde vakorganisa ties op het gebied van personenver- voer, de katholieke. de protestants- christelijke en de algemene bond, zullen ten nauwste sajjienwerken in federatief verband. Een enkel woord wijdde spreker tenslotte nog aan de centrales, waarin de verschillende katholieke vakorganisaties zich kun nen verenigen, zodat de stem van het katholieke bedrijfsleven op de juiste wijze kan worden gehoord. ook in de politiek. Twee kringen Na deze uiteenzetting van rector Klaver werd gesproken door de heer van Arke, die de historie van de organisatie bij het personenvervoer in het kort besprak en thans de huidige gang van zaken belichtte. Zoals spreker zei, zijn er thans twee kringen opgericht voor de katholieke particuliere personen vervoerders, namelijk de kring Noord en de kring Zuid. Over deze kringen wordt aangesteld, dat een hoofdbestuur overkoepeld wordt door een top-bestuur, waarin de drie „zuilen-organisaties", de katho lieke, protestants-christelijke en de algemene, gezamenlijk zitting heb ben. Er zal een secretariaat voor deze drie zuilenorganisaties worden opgericht. Van de verschillende organisaties, die reeds op het ge bied van personenvervoer beston- den. doch niet op confessionele grondslag rustten, heeft de NEDOP reeds besloten zich per 1 Januari in de drie zuilenorganisaties op te lossen. De BBN heeft nog geen be- slissing genomen. doch van de N.V. T.O. zullen de particuliere onder- nemers zich ook bij deze drie prin- cipiele organisaties aansluiten. Hier- na werd nog gesproken door prof. Ariens, die inmiddels gearriveerd was, waarna tot slot een voorlopig bestuur van de sectie Touringcars der Katholieke Bond van Personen vervoerders werd samengesteld. In de buurt van 't K.L.M.-gebouw te Den Haag werden opgehaald 20 potten seinpatronen, 1 kist geweer- patronen, 11 pantserschrikken. 1 kist smokebussen en 1 mijn. fOD KOMT TOT ONS met Kerstmis. Hij wil ook tot u komen. Tot u, wie ge ook bent en waar ge ook bent. Of u in een druk.huishoud.en staat of in de koude open lucht werkt op het land, in de fabriek of werk- plaats, of u op een kantoor zit of in een winkel staat, het gaat Kerstmis worden ook voor u. God wil tot u komen. Maar langs welke weg? Langs de weg van uw eigen goede wil. Als u ontvankelijk en open staat voor het goede, voor de genade. Als u ernstig verlangt, dat God tot u komt. Is de weg bij u in orde? Is er niets meer wat scheef zit bij u, waar waV aan hapert? Maak het dan zonder uitstel in orde. Een goede Biecht zal u de vrede van Kerstmis brengen. MARCUS -7- ^OMMIGE dingen vergeet je je leven nooit. Toen in 1940 Parijs, de grote stad van de Franse cultuur, in handen van de Duitsers viel, was dat een slag in het gezicht van de gehele beschaafde wereld. En de bulle tins werden gelezen in de bal" zdlen door de dansende menigte, ook in ons gewest. Dat was een ruw contrast. Dat is er nu in de grond van de zaak eigenlijk weer. In Indonesie moesten we ingrijpen, maar dat is een zwaar offer voor onze mannen en jonm gens daar en het brengt ook leed on der een broedervolk. En in ons land zitten vaders en moeders en verwanten in zorg en druk. Past daar wel luidruchtig feestvieren bij? Zou het vals sentiment zijn en overdrijving, te vragen, al~ thans in vermaak en openbaar vertier wat gepaste versobering te betrachten? In de gemeente' raad van Warmenhuizen, een eind weg van Parijs, heeft een lid voorgesteld, de vermakelijk- heden gedurende de actie te ver- bieden. Dat was een gevoelig punt. Een verbod van een ge- tneente baat natuurlijk niet en verbieden is in het algemeen niet zo prettig. Ondernemers zouden goed doen, met de ge~ wenstheid van versobering reke- ning te houden en velen zouden uit zich zelf op dit punt matiging kunnen betrachten. Teneinde de gezinnen, die tot dus- ver niet voor een brandstoffentoe- slag ten behoeve van hun centrale verwarmingsinstallatie in aanmer- king kwamen, gedurende het stook- seizoen 1948—1949, aslnog gelegen- heid te geven van deze installatie althans in tijden van vorst gebruik te maken, is besloten een toeslag beschikbaar te stellen in huisbrand- olie of gascokes. Zij, die hiervoor in aanmerking wensen te komen, kunnen deze schriftelijk aanvragen bij de toewijzingskantoren van het Rijkskolenbureau, waarbij tevens moet worden overgelegd een schrif- telijke verklaring een erkend cen- trale-verwarmingsinstallateur. dat de in de desbetreffende woning op- gestelde installatie bedrijfsklaar is. Aanvragen, waaraan de bedoelde verklaring ontbreekt, kunnen niet in behandeling worden genomen. Aan bezitters van een oliestook- installatie wordt ten slotte nog me- degedeeld, dat zij de naam en het ndres van hun olie-leverancier in de aanvrage dienen te verinelden. Dr. E. Heldring, de 77-jarige schel- dende president van de Nederlandse Handel Mij. te Amsterdam, heeft Dinsdagmiddag tijdens een receptie in het gebouw van zijn maatschap pij aan de Vijzelstraat te Amster dam afscheid genomen van meer dan 200 leidende figuren uit de Bankwereld en alle kringen, die daarmee zijn verbonden. Onder de aanwezigen bevond zich o.m. de Minister van Financien, prof. mr. P. Lieftinck, die aan het einde van een korte redevoering de scheidende president mededeelde, dat het H.M. de Koningin heeft be- haagd hem op grond van zijn bij- zondere verdiensten te benoemen tot Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw. ..U hebt de Maatschappij", aldus sprak de minister. ..met uw zeld- zame redersgaven in rustig vaarwa- ter weten te houden en dat in een tijd. waarin ons Koninkrijk in de smeltkroes is gegaan. In die smelt- kroes gloeit op het ogenblik een wit heet vuur en wij weten niet wat er uit voort zal komen, doch wij gelo- ven en vertrouwen, dat het volk in staat zal zijn de grote tradities, die in u in zo sterke mate aanwezig zijn hoog te houden." Ook burgemeester d'Ailly van Amsterdam wenste. namens het ge- meentebestuur, „deze voorname burgdr van de hoofdstad" met zijn onderscheiding geluk en memoreer. de hoe dr. Heldring eens President van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Noord-Holland is ge- weest en door de Amsterdamse Uni- versiteit tot doctor honoris causa is benoemd. De bakermat stond in Berkhout! Daar woonden de tegenwoordige President-Directeur, de heer J. Kis- temaker en diens vriend F. A. de Raadt, die in het najaar van '23 plannen maakten voor een busdienst HoornAmsterdam over Purme- rend. Die busdienst kwam er met 'n klein Fordje van 20 passagiers in- houd, waarmee er wel eens 50 ver- voerd werden. Toen kon dat nog er was toen ook geen vergunning nodig om 'n busdienst te beginnen. Dat was eerst in 1926 het geval. Op 7 Januari 1924 maakte het bedrijf. dat uit^roeide tot de NACO, die wij thans kennen en die nu 100 tot 120 bussen in dienst heeft zijn eerste rit; De Raadt als chauf feur, Kistemaker als conducteur. Maar daar bleef 't niet bij. Er kwamen meer bussen, meer chauf feurs, meer diensten. Het bedrijf werd groter de bussen werden groter. Na enige jaren vertrokken directeuren met bedrijf naar Pur- merend. De Olympiade te Amsterdam was oorzaak. dat in 1928 de N.V. NACO werd opgericht. om de deel- nemers aan dit sportfestijn van en naar hun tijdelijke home te bren gen en uitstapjes te organiseren. De heren De Raadt en Kistemaker waren aandeelhouder in deze N.V. en namen deze over, toen de Olym piade voorbij was. Zij fuseerden hun eigen busbedrijf met deze NACO, die in de loop der jaren diverse kleinere bedrijven aankocht. An- derzijds breidde het bedrijf zich uit door nieuwe concessies. De NACO was echter niet het enige busbedrijf in Noord-Holland. Er waren er meer; wellicht teveel De heer J. Kistemaker, die mede jubileert en er was congurrentie tengevolge waarvan er ook verdwenen. De NACO-directie zag in, dat het de richting van de concentratie uit ging. Er moest nieuw kapitaal ko men en daar het Bankwezen zich niet voor het busbedrijf interes- seerde, hetgeen met de Spoorwegen wel het geval was, kwam het tot onderhandelingen tussen NACO en N.S., welke laatste in 1940 alle aan- delen van de NACO overnam, met handhaving van de heren De Raadt en Kistemaker als directeur. Eerst- genoemde trad 1 Januari 1948 als zodanig uit de directie. Ondanks de oorlogsomstandigheden groeide het bedrijf. waarin successievelijk ook de WACO, HABO, Atbonta. Zee- meeuw en Stormvogels werden op- genomen. Op enkele trajecten na voorzag de NACO in het gehele busverkeer boven het Noordzee- kanaal, De na-oorlogsjaren waren moei- lijk. doch als de 50 oude bussen vol- gend jaar door nieuwe vervangen zullen zijn zoals gehoopt wordt dan zal het gehele NACO-bussen- park vernieuwd zijn. De NACO berijdt thans 1100 KM van de Noordhollandse wegen; maandelijks worden 720.000 KM door de bussen afgelegd en 930.000 personen vervoerd. Het personeel omvat 600 personen. Naast de lijndiensten is er het tour- bedrijf. dat in 1948 in binnen- en buitenland ook nog 378.000 KM af- legde. Met het bedrijf jubileert op 7 Januari a.s. de directeur. de heer Kistemaker, die zijn bedrijf in 25 jaar zo geweldig zag groeien. Hij recipieert die dag des mid- dags in de Rustende Jager te Hei- loo. Het zal hem niet aan belang- steiling ontbreken. Alle woordvoerders waren het er over eens, dat de Wereldomroep door de Staat en niet door de radio- luisteraars zou moeten worden be- taald. In zijn antwoord benadrukte de minister vooral het grote belang van een dergelijke uitzending. Waar de minister pro memorie gel- den had uitgetrokken voor een radio controlecommissie, -gesteld het geval dat een dergelijk apparaat weer in een nieuwe wettelijke regeling zou worden opgenomen, maakte de Ka mer hem reeds bij voorbaat duide- lijk, dat zij hiervoor niet zou voe len. De post werd meteen geschrapt! De heren Peters (K.V.P.), v. Sleen (P.v.d.A.), v. d. Zaal (A.R.) en Krol (C.H.) leverden voorts critiek op de veelheid van regeringsuitzendin- gen. Misschien kan het wat minder, zei de minister. Bij de afdeling ..Kunsten" polste de heer Willems (P.v.d.A.) de mi nister over een cultuurplan. De mi nister legde in antwoord hi'erop nog eens een soort beginselverklaring af. Ieder had recht op deelname aan onze cultuur. Daarom exposi- ties, spreiding van kunstwerken en op ruimere schaal gelegenheid ge ven om de beste, gezelschappen te horen en te zien. De overheid zou ook initiatieven hebben te bevor- deren, die de burger meer ontvan kelijk wilden maken. Ontwikkeling van de rijpere jeugd, opdrachten enz. Met de heer Peters (K.V.P.) was de minister niet gerust op 't effect van de verhoogde vermakelijkheids- belasting ten aanzien van het ver- tonen van culturele films. Voor de kleinere exploitanten blijft er niet zoveel meer over en dan is de ver- leiding groot om vrijwel uitsluitend aan de kassa te denken. Of het ver- 'tonen van culturele films zonder belastingheffing mogelijk is, zal hij nagaan. De heer de Haas (K.V.P.) be- treurde dat de jeugdsubsidies wa ren verlaagd en wijdde in het bij zonder aandacht aan het kamp- en internaatswerk. De minister moest er voor zorgen, dat er de meest ge- schikte kinderen in terecht kwamen. Voor het katholiek amateurtoneel en de volksdanscentrale waren geen bedragen uitgetrokken. De heer Mol (K.V.P.) pleitte voor de internaats- opleiding van gezins- en kraamver- zorgsters. Financiele tegemoetko- ming .ware redelijk. Ook de ver- pleegster krijgt niet de opleiding, die zij verdient. Hier ontbrak een kaderschool. Spr. hoopte, dat het pionierend initiatief van „Vrone- stein", dat wegens financiele moei- Ujkheden moet sluiten, zal worden beschermd. Bij de aanvang van de vergade ring was reeds over de dag tevoren ingediende communistische moties gestemd. Zij werden, met alleen de stemmen van de communisten voor, verworpen. Aangezien verwacht mag worden, dat op Vrijdag 24 en 31 December a.s. na 16.00 uur een vermindering van de industriele belasting bij de electriciteitscentrales zal optreden zal optreden ten opzichte van die op andere Vrijdagen, is bepaald. dat op die dagen van het bestaande verbod tot het verbruiken van elec- triciteit voor: etalageverlichting, verlichting en verwarming in trei- nen en trams, buitenverlichting van de openbare gebouwen, horeca-be- drijven en instellingen voor publie- ke vermakelijkheden. ontheffing wordt verleend van 16.00 uur tot 18.00. Dit houdt dus o.m. in, dat op genoemde dagen de etalages van 4 uur 's middags tot 10 uur 's avonds verlicht mogen worden. Op voordracht van vier professo- ren is de 24-jarige Zaandammer drs. Carl Ebeling, de eer te beurt geval- len op uitnodiging van de Rocke feller Institution naar Amerika te gaan, teneinde aan de Columbia Universiteit te New-York zijn stu- die in de algemene talen, speciaal die van het Slavisch, af te sluiten. Drs. Ebeling is eerste assistent Slavische talen aan de Gerheente- lijke Universiteit te Amsterdam, nadat hij op 20-jarige leeftijd als 2e assistent was benoemd. Hij spreekt naast de moderne talen Esperanto, Hebreeuws, Grieks. Latijn, oud-Iers en alle Slavische talen. De mogelijkheid bestaat. dat het bewarings- en interneringskamp Vught medio Januari 1949 aan zijn huidige bestemming zal worden ont- trokken. Het kamp, dat in 1942 door de Duitsers werd gebouwd, zal dan gaan dienen als gevangenis. voor hen. die met het gewone strafrecht in aanraking zijn gekomen en die wegens ziekte hun straftijd niet in een gei/one gevangenis kunnen uit- zitten. De nu nog in het kamp aan- wezige politieke delinquenten zou den geleidelijk aan in andere kam- pen worden ondergebracht. Een beslissing is nog niet genomen De delegatie uit de Vakcentralen, welke twee maanden in Suriname en Curagao verbleef, teneinde de sociale toestanden te bestuderen en van advies te dienen inzake de ont wikkeling der vakbeweging, is Dins- dag van zijn reis teruggekeerd. De delegatie bestond uit de he ren J. H. Kuiper (KAB), H. Ooster- huis (NVV) en F. P. Fuykschot (C NV). Zij was een van de beste men- sen, die ik ooit heb ontmoet. Ik moest hem helpen indien dit in mijn vermogen lag en ik moest mijn zuster helpen. Toen de kwestie met het legaat aan de orde kwam en vaders goede naam bedreigd werd, schrok ik. Ik trok er op uit om Reimers te vin den. Hij vaart nu met zijn eigen schip en leeft van smokkelarij en zo. Hij is rijk geworden en een bui- tengewoon sluw man, die niemand nog heeft kunnen vangen. Lang heb ik naar hem gezocht en ten laatste vond ik hem in Stockholm. Je hebt me goed geholpen, Ole. Op die avond, toen jij de wacht hield bui ten de kajuit, had ik hem eindelijk beet en dwong ik hem te betalen. Het hele bedrag van het legaat met de bijbehorende renten is nu ge- stort bij Pallesens opvolger. En het is zo geregeld, dat niemand het te weten zal komen. Er zal niet de ge- ringste smet rusten op de naam van onze vader, Bente." Hovmand zweeg en keek om zich heen. Onder ademloze stilte'hadden de anderen naar zijn woorden ge- luisterd. Rustig en eenvoudig had hij zitten vertellen, terwijl de uit- drukking op zijn gelaat voortdurend wisselde. Zijn woorden hadden iets aangrijpends, waardoor zij alien diep geroerd waren. „En wat wil je nu, Holger? Wens je je op me te wreken?" vroeg Offer „Ik begrijp niet hoe het toegegaan is. maar ik ben niet verbitterd meer", antwoordde Hovmand. ,.Nu wens ik jullie alleen nog maar het beste toe, jou ook, Hans; ik geloof dat je verdriet en zorg genoeg ge- had hebt. Over een paar dagen ver- trek ik weer." „Ga je weg?" viel Bente uit, haar hand op zijn arm leggend. ..Blijf bij ons, broer Holger. Vader dacht veel aan je. dat weet ik, en hij zal onge- twijfeld alleen in liefde aan je heb ben gedacht. En wij willen je zo graag hier houden. Ik ben zo blij dat je gekomen bent." Met een blik vol genegenheid zag Hovmand haar aan. „Mijn lieve, kleine zusje, je verdient gelukkig te worden, en ik weet dat je geluk kig worden zult. Maar ik moet weg; Holger Munk is dood, en het gaat niet aan dat hij terug komt. Ik ben dankbaar dat ik hier geweest ben; maar op Java heb ik mijn eigen thuis. Ik heb een zaak, waarvan ik kan bestaan. Mijn vrouw is dood, doch ik bezit een zoon, mijn groot ste rijkdom oP deze wereld." „Maar op Enekaer heb jij het meeste recht, vergeet dat niet. We willen graag alles met je delen", zei Bente vol aandrang. „Nee, Bente, op Enekaer heb jij alleen recht. jij en Ole. Ik heb va der veel geld gekost, als het er op aankomt moest ik jullie een scha- deloosstelling geven, maar dat kan ik niet. Ik wens jullie echter alle geluk en voorspoed." Een ogenblik bleven ze zwijgend zitten. Het was zo wonderlijk stil in de tuin, alleen de vogels zongen in de bomen rondom. Een plechtige stemming maakte zich van hen meester. ..Het is of we de stem van het lot zelf vernomen hebben". zei Offer stil. ,.Ik heb altijd geweten dat het eenmaal komen zou. Ik heb het mijn hele leven verwacht. Maar het lot heeft het beter geregeld, dan ik verdiend had." „Waarom zeg je het lot", schoon- papa? Waarom zeg je niet „Onze Lieve Heer"?" vroeg Bente, hem openhartig en recht aanziende. „Dan zal ik „Onze Lieve Heer" zeggen", antwoordde Offer. ,.Maar ik vrees dat je me uit de grond van je hart zult veroordelen wanneer je hOort. wat ik te biechten heb." ,,Nee, schoonpapa. je moet nooit denken dat ik een oordeel over je zal uitspreken. Ik weet dat ik van je zal houden, wat er ook gebeurd mag zijn", zei Bente hartelijk. ..Holger heeft me al te veel ont- zien. Nu zal ik op mijn beurt ver tellen hoe alles zich toegedragen heeft, niet om mijn eigen paadjt schoon te vegen, maar in de hoop dat jullie me begrijpen zult. vooral jij. Bente." Even bleef Offer zitten aisof hij er over dacht hoe hij be ginnen zou. daarop legde hij de ar- men op tafel: ..Het is juist dat ik van huis weg- gegaan ben. Ik kon slecht met mijn vader opschieten. ik verlangde de wijde wereld in te trekken, ik wilde zelfstandig zijn en gauw veel geld verdienen. Ik ontmoette Holger Munk, die toentertijd een knappe, jonge stuurman was. We beleefden samen heel wat avonturen en brach- ten het ten laatste zover, dat we samen eigenaar waren van een schoener. We voeren in de tropen en hier, en verkochten zelf de la ding. die we inhadden. Ik had thuis een jong meisje lief en wist dat Munk ook van haar hield. hij had haar in Nyborg leren kennen toen hij daar met zijn schip lag. We ver- dienden veel geld, maar raakten 't ook weer kwijt. Later Vielen we in handen van die Reimers, die ons plukte. Ik was degeen, die verstand had van de handel en Munk four- neerde het geld; eerst gaf hij zijn eigen geld, later belangrijke bedra gen, die aan zijn vader toebehoor- den. Ik was ook degeen. die hem over- haalde zich te vergrijpen aan het legaat; ik spiegelde h#m voor dat ik in korte tijd het geld terug zou kunnen verdienen en hij geloofde me. Langzamerhand werd de ver- houding tussen Munk en mij ge- spannen; ik wist dat hij brieven ontving van Anna, het meisje, dat ik liefhad. We spraken er nooit over; maar we wisten allebei hoe de zaken stonden. Ten slotte ver kochten we de schoener en namen voor de helft aandeel in een oude stoomboot en in de kostbare lading graan en meel. De kapitein. was 'n Fin, hij dronk en was je reinste zee- rover, en onder de bemanning was niet een eerlijke kerel. We kwamen van Marseille op weg naar Zweden. Munk en ik be- merkten dat we te midden van uit- schot en een stel bedriegers ver- zeild geraakt waren; maar het was te laat. We waren er van overtuigd dat de kapitein met het een of an dere misdadige plan rondliep; toen we in de buurt van de Zweedse kust kwamen, begrepen we dat het zijn bedoeling was het oudev wrakke schip tussen de rotsen aan de grond te varen. Hij voerde de bemanning stomdronken, zelf had hij ook een flink stuk in z'n kraag en wist van geen toeten of blazen. Er werd aan boord hevig gevochten, en toen Munk en ik orde onder de troep wilden brengen, bedreigden de ke- rels ons met messen en revolvers. We slaagden er in een kleine sloep te bemachtigen. die onder de reling hing. en bij donker van het schip af te komen. En nu kom ik aan de noodlottige nacht, die zulk een in- vloed op ons leven heeft gehad. Plotseling was er een geweldige storm opgestoken. onze kleine sloep liep telkens vol en kon onmogelijk ons allebei dragen. We redden ons op een boei, waarop Munk bleef zit. ten, zich vastklampend aan de glad- de planken, die voortdurend door de golven overspoeld werden. De sloep was verbrijzeld, maar het was niet ver naar de wal. De maan was doorgekomen, we konden duidedijk de kust zien. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3