INTERNATIONALE BEMIDDELING kan geen einde maken aan verwarde toestand in Indonesie DE WERELD BEGRIJPT ONS NIET i Israel zegt het Bestand op Wat zouden Rusland, Engeland of Amerika doen in onze plaats? DE RECHTEN VAN DE MENS r EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Drees zegt nog eens precies waar hel op staat Reuter had interview met Dr. Drees Boycot Australische havenarbeiders Ook Engeland en Canada tegen Nederland Koningin Juliana houdt Kerstrede v Weinig tegenstand bij de actie Hij wist niet wie Dr. Beel is Strijd in Negeb opnieuw ontbrand J r y; I Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Pagina 1 en 3 Vrijdag 24 December 1948 44e Jaargang No 11447 Dr. DREES: „Wij zijn een geduldig volk en willen geen koloniale oorlog". PAR IJ S, 23 Dec. - Vol gens in Palais de Chaillot ontvangen berichten slui- ten de Britse en Canadese afgevaardigden zich defi- nitief aan bij de Ameri- kaanse ontwerp-resolutie, aldus meldt A.F.P. uit Parijs. In dit geval zou het ont- werp, dat reeds door de Verenigde Staten, Colum bia, Syrie en China is goedgekeurd, over 6 stem- men beschikken, waarbij tenslotte die van Argen tine wordt gevoegd. Aldus zou het over 7 stemmen beschikken, terwijl twee vaste leden van de Veilig heidsraad (Frankrijk en de U.R.S.S.) zich onthou- den. In die omstandighe- den zou het ontwerp wor den goedgekeurd, aldus A.F.P. H.M. Koningin Juliana is voor- nemens op Zaterdag 25 Decem ber, des middags om 13 uur, over beide zenders een Kerst rede uit te spreken. Een aantafr," .cse kiijgsgevangenen, gewonde soldaten en oude mannen uit de Oude Stad van Jeruzalem zijn na onderhandelin- gen tussen de Jcodse autoriteiten en het Arabisch Legioen uit Amman ar Israel teruggekeerd. Een bejaarde inwoner van Jeruzalem keert terug. Voor het laatste nieuws van heden zie men pag. 3 B:; IJ DE KRIBBE van Bethle- hem zijn de rechten van de mens bevestigd, die God in de Tien Geboden al had neergeschreven en die door de Schepper zijn gegrift in het ge- weten der mensen! De rechten van de mens zij hebben sociale en politieke pioniers in de wereld- geschiedenis voortdurend bezig gehouden en er is voortdurend strijd om gevoerd. Van Kain, die Abel doodde, af, tot de moderne commissies der Verenigde Na ties, is er wanbegrip getoond over de ware grondslag van die rechten. Zij hou den ook p 1 i c h t e n in, ook voor wie het diepste fundament van de menselijke waardigheid zoekt in de v r ij h e i d, want die vrijheid betekent ook, dat er voor de mens zedelijke plichten bestaan. In zijn beroemde Kerstrede van 1944 heeft Z.H. Paus Pius XII daaraan herin- nerd en het is om meer dan een reden nuttig en actueel, aan enkele gedachten uit die grote vermaning te herinneren! Inderdaad is het feest van Kerstmis tevens het feest van de menselijke waar digheid, waarbij wij gedenken, hoe de Schepper van hemel en aarde, uit een Maagd geboren, de menselijke gedaante heeft willen aannemen en ons door Zijn lcomst aan Zijn goddelijke natuur deel- achtig heeft gemaakt. De H. Vader behoorde tot de optimis- ten, die hoopten, dat na het definitieve einde van de oorlog, dat toen reeds te voorzien was, alles met goede wil in het werk zou worden gesteld om een nieuwe wereld op te bouwen op de ware begin- selen van rechtvaardigheid en liefde. mm H m IKS „HET LICHTENDE KIND IN DE KRIBBE" Men zou de grondslagen leggen van de rechten en plichten, waarop wederom een gemeenschap van staten gebouwd kon worden en een weg gebaand voor een betere toekomst, veiliger en waardiger voor het mensdom, Maar het is anders uitgekomen! Toen verleden jaar de commissie voor het formuleren van de rechten van de mens ter advies in Geneve bijeen was, waren slechts enkele en allemaal niet- Europese! landen bereid, God in de formulering te erkennen! En nog pas heeft de Sociale Raad van de Verenigde Naties er niet toe kunnen besluiten, in zijn ,,declaratie" de erkenning van God als Schepper en bron van de mensenrechten neer te schrijven! Stuurloos drijfit de intemationale sa- menwerking derhalve op de woeste gol- ven van eigenbelang en machtsbegeerte, vergetend, dat de mens in de absolute, door God gewilde orde een plaats inneemt met onschendbare rechten en plichten, welke de wortel en het doel van alle maatschappelijke leven vormen, maar welke absolute orde ook het gezag van een gemeenschap noodzakelijk acht. ,,En daar" zo sprak Paus Pius toen ,,de absoliite orde in het licht van het christelijk geloof geen andere oorsprong kan hebben dan een persoonlijke God, onze Schepper, is de waardigheid van de mens tevens de waardigheid van het evenbeeld Gods; is de waardigheid van de' staat de waardigheid van de door God gewilde zedelijke gemeenschap en is de waardigheid van het staatkundig gezag de waardigheid, welke is ontleend aan Werkster stal f 6000 Militaire waarnemers niet naar Batavia haar voortspruiten uit het goddelijk ge zag. Geen staatsvorm kan dit innige en onverbreekbare verband miskennen". Welnu, deze en andere edele aanspo- ringen van de Paus van Rome zijn veelal reeds in principe vruchteloos geweest. Natuurrecht en openbaring, de wil van de Schepper en de leer van het Evangelie, ze zijn genegeerd door de intemationale machthebbers. Zij misten, wat de Paus in ander verband noemde, ,,die morele rijp- heid, ook van de individuele burger, die slechts met zekerheid te bereiken valt in het licht van de Kribbe van Bethlehem". En toch geldt ook hier, dat het is ons aller plicbt, „een plicht, die geen uitstel, geen aarzeling, geen uitvlucht gedoogt", om te treden voor ,,het lichtende Kind in de Kribbe", en daar de hulp en steun te zoeken voor de enige uitweg, die nog mogelijk is. Helaas, niet in vervulling is gegaan de verwachting van vier jaren terug, „als zou de tijd voorbij zijn, waarin de eis, dat de volken en staten zich in dit leven door de voorschriften der moraal en de leer der H.H. Evangelien moeten laten leiden, met verachting als onwezenlijk werd verworpen". De bittere ervaring heeft anders ge- leerd, en steeds meer landen hebben als gevolg van tyrannie en vervolging, ge- weigerd om de leer van Christus en de H. Kerk de rol toe te bedelen, die hun toekomt. Erger nog, de Kerk is veelal van haar luister beroofd, in de noodzakelijke uitoefening van haar taak, om ook het openbare leven te beinvloeden, vleugel- lam gemaakt. En toch gaat van dit Kerstfeest weer uit de roep van liefde en vrede, tot troost van hen, die in strijd met de ware rechten van de mens worden vervolgd en tot ver maning van alle anderen, ,,die oren heb ben om te horen en ogen om te zien", om waakzaam en werkzaam te zijn. De mens- heid, die hunkert naar een betere wereld, zal vruchteloos blijven zoeken en speuren, Nieuuj Abonnementsprljs 14.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, Incluslef Incasso. Advertentle-tarlef: pet editle 16 d per m.m., minimum (2.50; In alle edltlej 26 el per m.m.. minimum 4.famllle- berlchten 20 ct.. resp. 50 ct per m.m. BIJ contract belangrlfke kortlng. Dlrecteur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smlts, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. 3anssen, 3. Toes. Bankrelatles: Noorderbank. Nederl. Credletbank No ordhollands Datrblad HET FEIT VAN HEDEN Kantoren: ALKMAAR, Laat 221. tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K 2240 s-GRAVENHAGE, 24 Dec. (Reuter) In een exclusiei interview met Reuter's correspondent te 's-Gravenhage heeft minister-presi dent, dr. W. Drees, verklaard, dat intemationale bemiddeling in generlei vorm ooit de verwarde toestand in Indonesie kan doen beeindigen. Dr. Drees gaf tijdens dit interview duidelijk blijk, dat hij zich uit het net van juridische argumenten wilde bevrij- den, aldus de correspondent. De Drees vertelde hem „van een menselijk standpunt uit", zoals hij het uitdrukte, hoe pijnlijk het hem had getroffen en hoe bezorgd hij er over was, dat de zaak van Neder land in de wereld nog zo verkeerd begrepen werd, „Wij zijn een ge- duldig volk", aldus de minister- president, „en het moet zeker zeer onwaarschijnlijk geacht worden, dat een klein vrede- en vrijheidlievend volk zich in een koloniale oorlog zou storten om zijn voormalig ge- zag op te leggen aan een volk, dat voor zijn eigen vrijheid strijdt. Ne- derland heeft tijdens de Duitse be- zetting zo zwaar geleden, dat het ondenkbaar is, dat de Nederlanders met deze actie zouden zijn begon- nen, indien zij niet oprecht en eer- lijk meenden, dat zij niet langer konden aarzelen". „Met ontwapenende eerlijkheid", aldus Reuter's correspondent, ver- zocht dr. Drees mij vervolgens vra- gen te stellen, die tot verhelderlng van de huidige toestand zouden kunnen leiden. Drie vragen stelde de correspon dent naar aanleiding van de aan- vallen op de Nederlandse politiek in de Veiligheidsraad: 1. Wat was precies de oorzaak, dat u van mening was, dat geen andere weg gekozen kon worden? Antwoord: .,1k vraag in alle ernst: wat zouden Engeland, de V.S. of de Sovjet-Unie gedaan hebben in de situatie, waarin wij werden gesteld? Zouden zij zich onttrokken hebben aan hun verantwoordelijkheid in hun kwaliteit van verantwoordelijke souvereine mogendheid? Dit is toch zeker niet het geval geweest in andere delen van Zuid-Oost-Azie? Vervolgens herinnerde de minis ter-president er aan, dat de Repu- bliek in 1945 met behulp van de Japanners werd gesticht en dat zij „met Japanse wapenen een leger vormde, dat in de afgelopen drie jaar getracht heeft geheel Indone sie te beheersen. Desondanks heeft Nederland overeenkomsten gesloten met de Republiek, die helaas nooit tot uitvoering zijn kunnen komen. „De wereld scliijnt niet te besef- fen", aldus dr. Drees. „dat wij in 1947 eenmaal en in 1948 tweemaal met een republikeinse minister-pre sident tot overeenstemming kwamen, doch dat de republikeinen in al deze gevallen verwierpen, waar overeen stemming over was bereikt, resp. met Sjahrir, Sjarifoeddin en Hatta". Volgens dr. Drees blijkt uit de houding van de Republiek, die het plan tot vorming van een regering in Indonesie in overgangstijd op 1 Januari 1949 zelfs als een vijande- lijk gebaar beschouwt, dat het voor de twee delen Indonesie onmogelijk is met elkaar in vrede te leven. „Wij hadden de niet-republikeinen een belofte gedaan. Wij konden niet onbepaalde tijd wachten op een ver- gelijk tussen deze beide politieke zienswijzen, in het bijzonder niet, daar de republiek aanhoudend dui- zenden militaire eenheden niet-repu- blikeins grofidgebied lieten binnen- dringen, zelfs op bevel van de opperbevelhebber, om wanorde te stiehten". Na vermeld te hebben, dat het aantal bestandsschendingen steeds toenam, zeide de minister-presi dent: „Konden wij dat laten voort- duren? Wij waren zelfs van'menmg, dat hier door intemationale bemid deling geen eind aan gemaakt kon worden". Dr. Drees herinnerde er aan, dat ook Tan Malakka aanzien- lijke invloed in republikeinse krin- gen heeft. Na het zenden van de delegatie der Nederlandse regering werd het nog duidelijker, dat geen politieke overeenstemming mogelijk was, vooral daar Soekarno in dit critieke stadium besloot naar India te gaan", aldus de minister-presi dent. „Zo begonnen wij onze actie V en het verlies van mensenlevens tengevolge van deze Nederlandse operatie schijnt al minder te zullen zijn dan het door de republikeinen tijdens het bestand veroorzaakte". De Australische havenarbeiders hebben besloten op Nederlandse schepen, die goederen vervoeren van Australische havens naar Indo nesie, een boycot te leggen, die di rect in werking zou treden. Een van de directe gevoigen van de boycot op Nederlandse schepen die van Australie naar Indonesie varen, is, dat 300 ton bevroren vlees en andere artikelen, bestemd voor Batavia, in Brisbane niet zullen worden ingescheept. De handel tus sen Australie en Nederland wordt door deze maatregel niet getroffen. De heer W. Baird, secretaris van de vakvereniging van havenarbeiders in Victoria, zeide te verwachten, dat alle Nederlandse schepen geboycot zouden worden. Zijn vakverenging zou misschien ook boycot afkondi- gen voor „alles wat met Nederland te maken heeft." BATAVIA, 23 Dec. (Aneta) Van officiele zijde wordt gemeld: In Bantam bezetten Nederlandse troepen Maoek aan de noordkust van West-Java. De opmars in Ban tam gaat gestadig voort. Weerstand werd niet ondervonden. In de we- gen waren enkele vernielingen aan- gebracht. In Midden-Java werden in de omgeving van Solo zuiveringsacties uitgevoerd. Op Sumatra Bezetten Nederland se troepen Taroetoeng, de voor- naamste plaats in het binnenland van Tapanoeli. In het gebied ten noordwesten van het Tobameer overschreden Nederlandse troepen eveneens de voormalige status quolijn. Reuters's correspondent te Batavia merkt op, dat merkwaardigerwijze tot nog toe in alle Nederlandse com munique's vermelding van gevan- genneming of overgave van Repu blikeinse manschappen ontbreekt. Sommige als betrouwbaar bekend staande onpartijdige waarnemers, die nauw contact onderhielden met de Republikeinse regering voor de aanvang der Nederlandse actie me- nen, dat de Republikeinen een plan hebben om hun troepen zoveel mo gelijk in takt te houden en dat zij zelfs hun politiek van verschroeide aarde. waaraan zoveel publiciteit geschonken is, te dezen behoeve hebben laten varen. Kolonel Hodgson, de Austra lische vertegenwoorcnger, die na afloop van de verta- ling van zijn rede in de Vei ligheidsraad, nog zijn amen- dement moest toelichten, las deze voor en eindigde met te zeggen, dat hij de allerlaatste informatics had, welke nie- mand in de Veiligheidsraad volgens zijn zeggen nog kon .weten. Hij had nl. zo just een telegram van zijn regering ontvangen, volgens hetwelk het Nederlandse militaire commando eenzijdig en zonder de C.v.G.D. er in te kennen alle militaire waarnemers var. de C.v.G.D., die zich in JNe- derlands gecontroleerd gebied bevonden, opdracht had gege- ven zich naar Batavia te be- geven. Het telegram zei ver- der, dat dit was gedaan in opdracht van dr. Beel. De Australische vertegenwoordi- ger zeide: „Ik weet niet, wie meneer Beel is, maar ik neem aan, dat dit de Nederlandse vertegenwoordiger is". De regering van Israel heeft Israelische militaire woordvoerder Donderdag bekend gemaakt, dat zjj de Bestandsresolutie van 16 November opzegt gezien de eer- der door Egypte genomen geljjke stap. Een woordvoerder van Israel deelde mede, dat grond- en lucht- strijdkrachten gisterennacht heb ben deelgenomen aan hemieuwde gevechten met Egyptische troe pen in het Nogim-gebied van de Negeb in Zuid-Palestina. Israel deed van de opheffing van het Bestand mededeling aan het hoofd van de staf der Verenigde Naties te Tel Aviv, brigade-gene- raal William Riley, die Woensdag aan de regering van Israel had be- richt, dat Egypte thans eiste, dat alle troepen zouden worden terug- getrokken uit de Negeb, voordat onderhandelingen over een wapen- stilstand zouden worden begonnen. De woordvoerder van Israel zeide verder, dat „vijandelijke vliegtui- gen" Donderdagochtend vroeg bom- men lieten vallen op „een zuidelijke Joodse kolonie" zonder ernstige schade te veroorzaken. De medede ling dat in de Negeb opnieuw de strijd is ontbrand, is een bevestiging van vroegere radioberichten, die door Arabische stations zouden zijn omgeroepen, en melding maken van een hervatting van de strijd. De (Detail van Kerstschildering van pater G. L. Mathot CssR. in het Retraitehuis te Bergen) zeide, dat het treffen met de Egyp- tenaren ontstond toen Israelische troepen „maatregelen namen om verdere sabotage aan waterpijplei- dingen door de Egyptenaren te be- letten." Latere Israelische oorlogsberichten gewagen vain gevechten in de zuid- westelijke hoek van de Negeb en zeggen, dat de Egyptenaren „pant- serwagens en vliegtuigen' gebruiken. Er waren geen berichten over ge vechten in Jeruzalem. De politie te Nijmegen arresteerde de bijna 50 jaxige werkvrouw A. te Nijmegen, die bekende in de loop van enige maanden ten nadele van de mensen bij wie zij werkte, f 6000 te hebben gestolen. Geleidelijk ont- vreemde zij dit bedrag uit een geld- kistje, waarvan zij het sleuteltje in huis gevonden had. De politie kon de goederen, welke zij voor het ge stolen geld gekocht had, nog in be- slag nemen. Naar vernomen wordt heeft de commissie van goede diensten het verzoek der Nederlandse overheid om de terugroeping van de militaire waarnemers, die tot taak hebben te waken voor de toepassing van het bestand in Indonesie, te bevelen, verworpen. Volgens de commissie moest de kwestie naar de Veilig- heidseraad worden verwezen alvo- rens een beslissing kon worden ge nomen. Eerder was gemeld, dat 45 mili taire waarnemers van de C.v.G.D., verspreid over geheel Java, door Nederlandse troepen naar Batavia zouden worden teruggebracht. (Vervolg pag. 3)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1