Veiligheidsraad verzoekt beide partijen staking der vijandelijkheden De Regering nog in beraad J Koningin bracht Kerstgroet aan hen die in zorg zijn Zal Eisenhower komen op de plaats van Marshall? Troe pen behoeven niet te Kerstrede van Z. H. de Paus v_. EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Wij geven de Kersi- boodschap van Z. H de Paus Hoog, maar verkeerd! Amerikaanse resolutie gedeeltelijk aanvaard De tekst der resolutie J Niets bekend over definitief stand punt Negentien doden sinds de actie Het laatste nieuws uit Indonesie J Republikeinen zijn ontevreden Geen luchtpost naar Indonesie K.L.M. voorlopig niet naar Batavia Staatkundige vorming in Indonesie Madioen en Kediri bezet Dr. van Royen over de resolutie I Buiten God is 't nergen, Pagina 3 Maandag 27 December 194£ 44e Jaargang No 1 1448 De Veiligheidsraad, neemt met bezorgdheid kennis van de hervatting der vijandelijkheden in Indonesie en na nota te hebben genomen van de rapporten der C.v.G.D.: a. doet een beroep op de partijen de vijandelijk heden onmiddellijk te sta ken; b. doet een beroep op de partijen de president der Indonesische Repu bliek en de overige poli tieke gevangenen, gear- resteerd sedert 18 Decem ber j.L, vrij te laten; c. draagt de C.v.G.D. op volledig en dringend telegrafisch een rapport aan de Veiligheidsraad uit te brengen over de ge- beurtenissen, welke sedert 12 December 1948 zijn voorgekomen; d. geeft de C.v.G.D. op- dracht, ter plaatse te ob- serveren en rapport uit te brengen aan de Veilig heidsraad, over de uitvoe- ring van het onder de pa- ragrafen a en b geeist." QFFICIEEL werd Zondagavond medegedeeld, dat de Nederlandse Regering ten aanzien van de beslissing van de Veiligheidsraad van Vrijdag j.l. nog in beraad is, mede in verband met het overleg met Batavia. Verklaringen, waaruit de indruk zou kun nen worden verkregen, als zou de regering reeds enigerlei standpunt hebben bepaald zijn ten enen- male ongegrond. I Kerstmis heeft weliswaar geen sneeuw gebracht, doch voldoen- de vorst om op vele plaatsen ijsbanen open te stellen. Op Twee- de Kerstdag genoten tienduizenden landgenoten bij prachtig j undse^zfide ig"dode7 enl"! gewon- winterweer van het ijsvermaak. Op de arm van de als kruier verklede toneelspeler „Bullen" Berglund kijkt het Zweedse prinsje Karel Gustaaf met zijn zuster Prinses Margaretha naar de gemberkoeken, die een Stockholmse bakker als Kerst- gift naar het kasteel te Haga stuurde. VOOR DE TIENDE MAAL sprak Z.H. Paus Pius XII dit jaar, aan de vooravond van het Kerstfeest, Zijn tot de gehele wereld gerichte Kerstboodschap uit. Op pagina 3 is deze rede opgenomen, zo uitvoerig mogelijk als de op- getreden storingen dit mogelijk maakten. De H. Vader sprak over de opdracht van Christus aan de Kerk, welke is samengevat in de tot Sint Petrus gerichte woorden: „Versterk uw broeders". Als tweevoudige plicht om tot verbetering van de samenleving te komen, gaf de Paus aan: 1. Onwankelbare trouw aan het erfgoed der waar- heid, door Christus aan de mensheid geschonken en 2. gewetensvolle vervulling van het gebod der rechtvaardig- heid en van de liefde. De H. Vader besprak de positie der Kerk in deze dagen en wijdde uitvoerig uit over het pro- bleem van de vrede. Hij gaf vier kenmerken van de christelijke vredeswil aan: le. de vredeswil komt van God; 2e. hij is gemakkelijk kenbaar; 3e. hij is practisch, d.w.z. op de werkelijkheid afgestemd; 4e. hij is een teken van kracht en niet van zwakte. (Zie verder pag. 3). Hulp van Aziatische regeringen? Kersf-boodschap Generaal Spoor De „Twenthe" te Batavia gearriveerd Nieucu Abonnementsprljs 14.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, incluslel Incasso Advertemie-tarief per edltle 16 cl per m.m., minimum f 2.50; In alle edltlei 26 ct per m.m., minimum 14.famllle- berlchten 20 ct, resp. 50 ct. per m.m. Bij contract belangrlfke kortlng. Dlrecieur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smlts, Rayon- redacteuren Fr. Otten. M. P. Janssen, J. Toes. Bankrelatles: Noorderbank, Nederl. Credietbank Noordhollands Dacrblad HET EEIT VAN HEDEN Kantoren; ALKMAAR, Laat 221, tel. 2046. (2 lijnen), K 2200; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243. Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 IN BEPAALDE KRINGEN houdt meif vol, dat de Indonesische kwestie dan toch maar op hoog niveau behandeld wordt, nu ze weer zo concreet aan de orde is in het internationale milieu van de Veiligheidsraad! Afgezien van de schandalige wij ze, waarop de Australische kolonel Hodgson de zaak besprak, die ze ker geen „hoge" dunk gaf van het bedoelde niveau, mag toch nog wel eens met nadruk gezegd worden dat de wijze, waarop deze zaak in de Veiligheidsraad aan de orde kwam, nogmaals bewijst, hoe f u nest het is, dat de internationale s f e e r zich van dit Ned'erlands Indonesische conflict heeft meester gemaakt. Het niveau mag dan ondanks de Australische ,,bullebak" hoog zijn, het is niettemin het ver- k e e r d e. Duidelijk en ten over- vloede is nog eens gebleken, hoe be- paalde problemen, eenmaal in de Veiligheidsraad aangeland, 'n speel- bal worden van politieke krachten en hartstochten. Men rekende bijv. stellig op de medewerking van Rusland voor de oorspronkelijke redactie van de Amerikaanse resolutie. Uit dank baarheid voor de vriendelijkheid, welke Amerika aan de Sovjets be- wees, door de vertegenwoordiger met een speciaal vliegtuig naar Pa- rijs te brengen, brak de Russische heer Malik de resolutie af en hij onthield zich van stemming. Rusland is het nooit om de aan- vaarding van een resolutie te doen, zei onze gezant dr. van Royen na de stemming in Parijsl Het gaat de Russen alleen maar om de pro paganda! Vanwege het hoge ni veau! Neen, van wege de „ho§:e" politiek, die Amerika uiteraard geen „succes" gunt. En wie nog meer inzicht wil heb- ben in de waarde der besprekingen in het verpolitiekte milieu van de Veiligheidsraad, denke aan de hou- ding van Engeland, dat evenals Frankrijk neiging had, zich te ont- houden; dat aarzelde, toen de hou- ding van Rusland nlet zeker was en zich tenslotte vddr de resolutie ver- klaarde. om Amerika niet in de steek te laten. Engeland vergat toen voor het gemak maar zijn eigen rol, ook in Malakka, in tegenstelling met Frankrijk, dat Nederland natuur- lijk niet steunde zonder zich zijn eigen moeilijkheden in Indo-China te herinneren! Merkwaardig was ook de houding van China, dat naar men zou me- nen, aan zijn eigen zorgen genoeg heeft, maar toch geinstrueerd aoor zijn nieuwe regering! nog tijd en moed gevonden heeft, om zich met andermans zaken in te laten en te pleiten vddr terugtrek- Aen van onze troepen, waardoor honderdduizenden C h i n e z e n aan terreur en willekeur van republi- keinse benden zouden zijn overge- leverd! Wat zal er nu gebeuren? De mi nisters, wie deze zaak het eerst aangaat, waren reeds op Eerste Kerstdag in beraad. Zij hielden uiteraard contact met diverse ad- viseurs, ook in Batavia. Op het ogenblik, dat wij dit scnrljven, Zon- dagavond, is een beslissing, welke uiteraard van het volledige kabinet moet komen, nog niet bekend. Uit de wijze, waarop de mede- delingen over de militaire actie in Indonesie, welke op zichzelf zeer succesrijk is geweest, geredigeerd worden, zou men durven afleiden, dat een beeindigen van de eigen- lijke militaire actie aanstaande ge- acht kan worden, hetgeen men lette daar intussen wel op vol- strekt natuurlijk ook zonder de be- moeizucht van de Veiligheidsraad het geval geweest zou zijn. Van het begin af is gezegd, dat de militaire actie geen minuut lan- ger zou duren dan beslist noodza- kelijk is. Maar met of zonder Internationale bemoeizucht ook niet korter. Alle belangrijke strategische punten zijn nu bezet. Maar daarmede is de rust, de orde en de veiligheid in geheel Indonesie nog niet verzekerd, voor zover dat menselijkerwijze gesproken en naar eisen van redelijkheid mogelijk is. En dat is mede &6n van de doel- einden, hetwelk Nederland door middel van de militaire actie wil bereiken, om het voomaamste, het uiteindelijke hoge politieke doel te verwezenlijkende vrijheid en on- afhankelijkheid van het Indonesi sche volk. De uitzonderlijke waarde van dat doel en de emst van de belem- meringen, daartegen door de hou ding van de republiek in de weg ge- legd, hebben de verpolitiekte heren in Parijs nit begrepen. Het niveau van de Veiligheids raad mag dan, naar zekere begrip- pen, hoog zijn, voor een recht- vaardige en doeltreffende oplossing van het Nederlands-Indonesisch conflict was men daar op ver keerd spoor. ^E VEILIGHEIDSRAAD heeft dan met 7 stemmen voor en 4 bianco de Amerikaanse resolutie, voorzover daarin een beroep wordt gedaan op beide partijen in Indonesie het vuren onmid- dellijk te staken, aangenomen. De blanco-stemmen waren van Frankrijk, Belgie, de Sovjet-Unie en de Oekraine. De passage in de resolutie, waarin terugtrekking der troepen wordt geeist op de vroegere posities. werd verworpen met 5 stemmen voor en 6 stemmen bianco. Voor stemden: de Ver. Staten, Columbia, Syrie, Engeland en China. De aangenomen resolutie houdt verder het beroep in om de president der Republiek, Soekamo, en de overige, sedert 18 Decern ber j.L gearresteerde politieke gevangenen vrij te laten. pEN ANDERE PASSAGE in de door de Ver. Staten voorgestelde resolutie (behelzende de verklaring dat de hervatting der vijandelijkheden in strijd is met de resolutie die door de Veilig heidsraad in zijn 171ste zitting van 1 Aug. 1947 is aangenomen) werd verworpen met 6 stemmen voor en 5 onthoudingen (die van Frankrijk, Belgie, de Sovjet-Unie, Oekraine en Argen tine). Voor de stemming heeft dr. van Royen nog opgemerkt dat deze resolutie aan de C.v.G.D. een karakter toekent, dat de commissie totnutoe niet heeft gehad. De Nederlandse Regering heeft de commissie aanvaard als een commissie „voor goede diensten" en reserveert haar positie ten aanzien van een wijzi- ging van het karakter der commissie. Op verzoek van de Syri- sche en Australische vertegenwoordigers blijft de Indonesische kwestie op de agenda voor de zitting, die heden (Maandag) zal worden gehouden. De eerste spreker in de laatste zitting was ae Engeise vertegen- wooraiger, mr. Denning, die er op wees, aat de Britse troepen, die in 1945 Indonesie bezetten, eveneens herhaaldelijk werden aangevailen door Indonesiers en dat het terro- risme reeds toen met effectief werd gecontroleerd door de Indonesische autoriteiten. Ten aanzien van de competentie- kwestie was Engeland van mening, dat het conflict kan leiden tot inter nationale verwikkelingen en der- halve door de Veiligheidsraad kan worden behandeld. Verder ver- klaarde mr. Denning, dat de Britse regering niet kan toegeven, dat alle middelen om tot een overeenkomst te geraken waren uitgeput toen de Nederlanders overgingen tot het ge- bruik van machtsmiddelen. Naar de mening van de Britse regering hadden de Nederlanders verder gebruik moeten maken van de C.v.G.D. voordat zij daartoe over gingen. Vandaar dat Engeland de Amerikaanse resolutie zou steunen. De Fransman Parodi ging dieper in op de competentie-kwestie. Deze betoogde, dat gezien de artikelen van het Handvest, de Veiligheids raad alleen kan spreken over de geschillen, die bestaan tussen sou- vereine staten. De Republiek heeft geen recht op te worden be- schouwd als een staat volgens de bepalingen van het Handvest. Als de Raad dit punt voorbijgaat, aldus Parodi, begeeft hij zich op gevaar- lijke wegen. Frankrijk beschouwt het conflict i Indonesie als een conflict van interne aard, waarmee de Veilig heidsraad zich niet heeft in te la ten, evenmin als wanneer er moei lijkheden optreden tussen federale staten en centrale besturen, zoals v. in de Ver. Staten en de Sovjet- Unie. A1 is de heer Parodi van mening, dat de Nederlandse actie brutaal en schokkend is, toch is hij van oor- deel, dat de Raad zich niet mocht laten leiden door het sentiment, dat door het Nederlandse optreden is gewekt; doch moet zijn mening in- zake de competentie laten over- heersen. Canada deelde vervolgens bij monde van zijn vertegenwoordiger, de heer Ritchey, mede, voor de Amerikaanse resolutie te zullen stemmen. Aangezien- Canada wil worden ingelicht ten aanzien van de huidige politieke en militaire situatie, vroeg hij om meer inlich- tingen van de C.v.G.D. en hij kon- digde daarop indiening aan van een desbetreffende resolutie. De Nederlandse vertegenwoordij ger, dr. van Royen, onderstreepte nogmaals hetgeen hij in eerste in stance had gezegd. Uitvoerig ging dr. van Royen in op de gemaakte opmerkingen en wees de beschul- digingen af, dat Nederland gedu- rende vele maanden het plan heeft gehad om tegen de Republiek een politionele actie te beginnen.Indien Nederland werkelijk gewenst had de Republiek met militaire maat- regelen te onderdrukken, dan zou niemand er aan kunnen twijfelen, dat zulks reeds sedert Augustus 1947 dagelijks had kunnen gebeu ren. De heer Palar had daarom on- gelijk toen hij zeide, dat Nederland slechts tijd heeft willen winnen. Dr. van Royen waarschuwde met de grootste nadruk tegen de gevol- gen van een bevel tot terugtrekking van de troepen, Dezelfde overwe- gingen, die de Raad er in Augustus 1947 toe gebracht hadden deze terugtrekking niet te bevelen, moe ten thans in dezelfde mate gelden. De leden van de Raad mogen niet voorbijzien aan de omstandigheden, die in- Indonesie bestaan. De ongedisciplineerde elementen, die de huidige actie noodzakelijk maakten, zijn buitengewoon vlot met het nemen van represailles! De gevolgen van eventueel terugtrek- ken van de troepen zouden hope- loos zijn. De bevolking van de be- vrijde gebieden heeft reeds uiting gegeven aan haar vrees. dat de vei ligheid en bescherming, die de Ne derlandse strijdmacht biedt, zou worden teruggetrokken. Met nadruk ontzegde dr. v. Royen de C.v.G.D. het recht om de verant- woordelijkheid op zich te nemen voor de verdere ontwikkeling van de gang van zaken en hij zeide voorts, dat verschillende opmerkin gen, die in het debat zijn gericht aan het adres van de Nederlandse regering, te onwaardig zijn en op een veel te laag peil stonden, om door hem te worden beantwoord. De heer Palar verzocht hierna in een korte verklaring, niet alleen de order staakt het vuren uit te vaar- digen, maar tevens het bevel tot de Nederlandse troepen zich terug te trekken tot achter de demarcatie- lijn. De Belgische afgevaardigde, van Langehoven, voorzitter van de Vei- ligheidsraad, pleitte voor onderwer- ping van de competentie-kwestie aan het Internationale Hof van Ju- stitie te Den Haag. De na de stemming over de Ame rikaanse resolutie ingediende Cana- dese resolutie, waarin de Veilig heidsraad wordt opgedragen door de C.v.G.D. zo spoedig mogelijk een rapport uit te laten brengen ten- einde de Veiligheidsraad in staat te stellen te overwegen, welke prac- tische stappen de Veiligheidsraad kan doen met het oog op de be- staande situatie in Indonesie, ten- einde een spoedig herstel van vreed- zame omstandigheden aldaar te ver wezenlijken, en een Syrisch amen- dement daarop, werden verworpen. Zondagmiddag heeft een woord- voerder van het Departement van Buitenlandse Zaken op een pers- conferentie medegedeeld, dat de Ne derlandse regering vrijwel onmid dellijk na de aanvaarding van de resolutie door de Veiligheidsraad in beraad is gegaan over de vraag, welke houding zij hiertegenover moest aannemen. Gedurende de Eerste Kerstdag hebben de minis ters Drees, Sassen, Stikker, Gotzen en Schokking hierover vergaderd en zijn vrijwel gedurende de gehele dag in contact geweest met de ad- viseurs Blom en De Beus, die de zitting van de Veiligheidsraad heb ben bijgewoond. Voorts is er voort- durend contact met de autoriteiten te Batavia. Over het definitieve standpunt van de regering kon nog niets worden medegedeeld. Sinds het begin van de politionele actie zijn in Indonesie aan Neder- den gevallen. BATAVIA, 27 Dec. (Aneta) Van officiele zijde wordt gemeld: In West-Java bezetten Nederland se troepen Laboehan en Menes (10 km ten Oosten van Laboehan). In Midden-Java zijn de zuiverings- acties rond Solo en Magelang voort- gezet. Bezet werden Plosso (ten westen van Modjokerto) in Oost- Java en Fort van der Capellen (ten zuidoosten van Fort de Kock). Tij- dens een vlucht boven Midden-Java z(jn twee jagers tengevolge van een ongeval neergestort. Nederlandse troepen, die de stad Magelang in Midden-Java hebben bezet, hebben de lichamen van 30 Indonesiers gevonden, die in de plaatselijke gevangenis waren ver- moord. De gevangenen waren ervan verdacht medewerkers van Sjari- foeddin, de leider van de commu- nistische opstand te Madioen, te zijn. H.M. Koningin Juliana heeft op Eerste Kerstdag, 's middags om een uur, voor de radio de volgende Kerstgroet uitgesproken: „Het is mij een behoefte een groel; te brengen aan alien, die vandaag op Kerstmis in zorg zijn om iemand die zij lief hebben en om samen aan hen te denken, die in dat verre goede land aan het strijden zijn. Het kan niet anders, of onze gedach- ten gaan ook uit naar degenen, die zij daarbij tegenover zich vinden. Onze zuiverste wensen gaan naar hen alien uit. Het is het tragische, dat onze mensenmaatschappij zo is, dat geweld zo vaak weer een kracht- dadig optreden daartegen nodig maakt. We weten het uit de jongste geschiedenis, die van het verzet in ons vaderland tegen onze overwel- digers. Onze jongens hebben hier de opdracht onze beloften in te hel- pen lossen, die we aan alle inwoners van Indonesie deden bij monde van mijn moeder op 7 December 1942 en op 3 Februari van dit jaar. Zij willen de vrijheid brengen in dc vierledige vorm van de vrijheid van het geloof en van het woord de vrij heid van vrees en van gebrek. Zij zijn alien in Gods hand en geen Marshall, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, zal vermoedelijk de volgende weeK het ziekenhuis, waar hij een nier- operatie onderging, verlaten, doch volgens de arisen zal hij nog ge- ruime tijd rust moeten houden.. Gewoonlyk goed ingelichte krin- gen menen dat generaal Eisen hower, op verzoek van Marshall zelf met de leiding van het State Departement zal worden belast. Eisenhower heeft zijn opvattingen Inzake de buitenlandse politiek uit- eengezet in zijn memoires en zijn benoeming zou geen wijziging bren gen in de door President Truman en Marshall gevolgde gedragslijn. In Eisenhowers omgeving wijst men er op, dat hij zijn memoires als volgt heeft besloten: „Bewust van onze kracht en van onze zwakheld, en overtuigd van ons zedelijk recht, moeten wij het hoofd bieden aan ae nieuwe spanning, die in de wereia tot uiting komt". Reuters correspondent te Washing ton schrijft, dat de berichten, vol gens welke het herstel van Mar shall langer zou kunnen difren dan verwacht werd, opnieuw aanleiding BATAVIA, 25 Dec. (Aneta) Het te Batavia verschijnende republi- keinse dagblad „Pedoman" schrijft in een hoofdartikel met betrekking tot de resolutie van de Veiligheids raad, dat de houding van sommige gedelegeerden, zoals die van Rus land en Engeland, geheel tegen de verwachtingen is geweest en dat het eindresultaat sterk verschilt van wat de oorspronkelijke Amerikaanse resolutie beoogde. Het blad acht de resolutie, zoals zij is aangenomen, in wezen ten nadele van de Repu bliek. Het republikeinse dagblad „Be- rita Indonesia" schrijft o.m.: „Eer- lijk gezegd, is deze resolutie niet ten voordele van de Republiek, in- tegendeel, de Nederlanders kunnen hierom lachen". De P.T.T. is nog niet geslaagd in het vinden van een oplossing voor postvervoer tussen Nederland en Indonesie, nu de K.L.M. haar vluch- ten naar Batavia tot nader order heeft moeten staken. In afwachting van nadere berichten, die zo spoe dig mogelijk zullen volgen, doet het publiek er goed aan zijn luchtpost- correspondentie en luchtpost-pak- ketten voor Indonesie niet ter post te bezorgen. hebben gegeven tot geruchten, dat Marshall bij het begin van de nieu we ambtsperiode van President Truman op 20 Januari zou kunnen aftreden. Twee personen, die het meest genoemd worden als even- tuele opvolger van Marshall zijn Averell Harriman, de vertegen- woorfliger van het Plan-Marshall in Europa, en de eerste rechter van het Amerikaanse Hooggerechtshot, Fred Vinson. De KLM heeft thans officieel be- richt oritvangen van het sluiten van de vliegvelden van Karatsji en Calcutta. Hierdoor zijn aan de Am sterdamBatavialijn der maat- sohappij ernstige belemmeringen in de weg gelegd. In afwachting van een andere oplossing is de dienst tot nader order gestaakt. Het Bestuur van het Centrum voor Staatkundige Vorming te Den Haag heeft uit Batavia bericht ont- vangen, dat aldaar op 7 December is opgericht het Centrum voor Staatkundige Vorming in Indone sie". Als leden zijn toegetreden een twintigtal Indonesische, Nederland se en Chinese katholieken. Het Cen trum stelt zich tot taak menings- vorming van actuele staatkundige vraagstukken, aan welke menings- vorming de leden actief deelnemen. Het zal zijn taak zijn zelfstandig ten opzichte van het Centrum voor Staatkundige Vorming in Neder land te werken. Beide Centra zijn voornemens ten nauwste samen te werken. Als eerste onderwerp heeft het Centrum voor Staatkundige Vorming in Indonesie in studie ge nomen de staatkundige organiastie der Katholieken in Indonesie. Het dagelijks bestuur van de „In- donesische liga in Indie', waarvan mevr. Krisjina Hoetheesingh, de zuster van Pandit Nehroe, het on- dervoorzitterschap bekleedt. heeft de Indische regering verzocht het initiatief te nemen voor een confe rence van Aziatische regeringen. om te besluiten tot het verlenen van doeltreffende hulp aan de In donesische republiek. Anderzijds heeft ze de Nationale Zeemansbond die 15.000 leden telt, de Indische zeelieden gelast zich niet te laten monsteren op Nederlandse schepen. haar zal hen gekrenkt worden zon der Zijn weten. Ik wens u en hen toch een werkelijk Kerstfeest. Het is niet in de vertrouwde zin, dat dit gevierd kan worden. maar misschien in diepere zin. De Kerstnacht is schoner dan de dagen en uw nacht van zorg maakt de tegenstelling tot het komende licht' van Kerstmis des te scheller. Kerstmis is zoveel ruimer, lichter, groter, dan dat, waaraan het dagelijks leven met zijn beslommeringen ons zo vaak maar even laat tippen. Maar niets dringt zo diep en ver door in onze levens met hun moeilijkheden. En zo mo gen we dan de eeuwenoude woor den in onze oren laten klinken: „Eere zij God in de hoogste heme- len, vrede op aarde, in de mensen een welbehagen." Zaterdagavond werd officieel ge meld, dat op West-Java de Neder landse troepen Pandeglang (20 KM ten Zuiden van Serang), Rangkas- bitoeng (30 KM ten Zuidoosten van Serang) en Baja (aan de zuidkust) hebben bezet. In midden Java werd Sragen be zet en werden rond Magelang en Solo zuiveringsacties uitgevoerd. In Oost-Java werden Magetan, Ngawi en Madioen bezet, alsmede verscheidene plaatsen in de vlakte van Kediri. Op Sumartra werd Sidikalang (ten noordwesten van het Tobameer) bezet. Reeds zijn de Nederlandse troepen overgegaan tot de zuivering van 't in de afgelopen week bezette gebied. In West-Java bereikten de Neder landse troepen de Westkust en be zetten het plaatsje Anjer, 28 KM van Serang. In midden-Java werden Ta- wamangoe 35 KM ten Oosten van Solo en Wonogiri zestig KM ten Oosten van Djokja bezet. In Oost-Java werd Kediri bezet. Op Sumatra viel Sibolga in Nederland se handen. Een Nederlandse jager is niet teruggekeerd van een vlucht boven midden-Java. Op een vraag van Reuter om commentaar op de resolutie van de Veiligheidsraad zeide dr. Van Royen „Ik ben er nog van overtuigd, dat een voortijdig staken van het vuren slechts meer bloedvergieten zal veroorzaken en de gurerillas in staat zal stellen een lange verbit- terde strijd in de rimboe te voeren. Ik kan niet meedelen of mijn re gering deze resolutie woord voor woord zal aanvaarden. Ik zal haar zorgvuldig moeten beschouwen. Ik kan zeggen, dat ik van mening ben, dat de resolutie aan de Commissie voor Goede Diensten te veel macht toekent. De legercommandant, zeide in z'n Kerstboodschap tot het leger: Het lot heeft gewild, dat gij in actie moest komen, met het Kerstfeest reeds in zicht, Hoewel thans zoveel van u gevergd wordt, weet ik, dat gij momenten zult vinden, waarin uw hart en uw gedachten zich toch op uw ouderlijk huis, uw gezin en uw dierbaren zullen richten. Daar om kom ik u vragen om ook nu de Kerstgedachte hoog te houden. Het is mijn hartelijke Kerstwens, dat deze voor u in de huidige omstan digheden het teken moge zijn, waar- gij kracht put voor het volvoeren van uw opdracht tot de schone taak: vrede brengen in Indonsie. Zaterdagmiddag te half een Ba- taviatijd is de skymaster der KLM de PH-TAT „Twenthe" uit Neder land op het Bataviase vliegveld Kemajoran aangekomen. Het vlieg tuig had een dag vertraging te Calcutta, waar het Donderdag ar- riveerde, eerst Vrijdag kwam de vergunning van de regering van In dia om door te vliegen. Het vlieg tuig had vrouwen en kinderen aan boord. Vrijdagochtend is geen con stellation van Batavia naar Neder land vertrokken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1