WAT BRENGT HET derde voor onze NIEUWE klassers? JAAR Tot nu toe slechts voorlopige beslissingen w SPORT RADIO r Zwaluwen m Van Raalte faalde IN BROKJES Engelse League N/ef een, maar twee clubs zullen in 3B degradatiewedstrijden moeten spelen! Geen sport toch sport! V door Rotterdam bedwongen Moeilijke eindstrijd in verschillende afdelingen te verwachten Hoorn verslaat Alkmaar Feuilleton IK WAS ACHTER HET IJZEREN GORDON PAG 4 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Mggndag 27 December 1948 Christus of Marx Dr. van Mook krijgt werkkamer te Amsterdam PROGRAMMA De traditionele jaarlijkse wedstrijd tussen H.F.C. en een elftal, samejigesteld uit oud-internationals, werd dit jaar op Tweede Kerstdag in plaats van op Nieuwjaarsdag gespeeld. Met 44 hebben de tegenstanders de punten gedeeld. Het elftal der oud- internationaals: staande van links naar rechts: Wels, Leo Halle (doelverdediger), Pellikaan, Caldenhove, Bas Paauwe, Punt en van der Linden (reserve). Zittend van links naar rechts: van Heel, Vente, Roozen, Drok en Van Nellen. DE maar MONTE CARLO 4e KLASSE K.N.V.B. N ZWARE CONCURRENTIE VOOR RANDERS EN GRASSHOPPERS VJ Onze groentenxeport naar Duitsland Het Zwaluwen-elftcil heeft op Tweede Kerstdag in het Olympisch Stadion te Amsterdam een Amsterdams elftal met 21 geslagen. Van der Bijl (van Feijenoord), die in het doel der Zwaluwen stond, in een fraaie snoeksprong. A'DAM—ZWALUWEN 1—2 H.R.C. lijdt een nederlaag tegen K.N.V.B.-elftal TAFELTENNIS Massa uittocht van Joden. uit China Pater Mateo S.S.C.C., Kruisvaarder voor het H. Hart Verzorg Uw huid! HAROLD FRENCH: OOST-DUITSLAND IN DE GREEP VAN HET SOVJETISME r I 1" I 5 1 a NU WII onze grote schare sport-lieihebbers ditmaal geen uit- gebreide sportkrant kunnen voorzetten, omdat de compe- titie op de beide Kerstdagen heeft stil gelegen, grijpen wij deze gelegenheid gaarne aan, om de kansen en mogelijkheden van onze derde klassers eens aan een nader onderzoek le onderwer- pen. Voor de meeste clubs is thans tweederde van de compe- titie achter de rug, en hoewel in deze afdelingen de beslissing pas na de allerlaatste wedstrijd zal vallen, kunnen er thans toch reeds berekeningen gemaakt en voorlopige conclusies getrok- ken worden. In de 3e klasse A bezet K.V.V. de bovenste plaats, terwijl Succes, dat de competitle zo hoopvol inzette, de rode lantaarn draagt. Alle clubs hebben precies tweederde van haar wedstrijden achter de rug en de stand geeft hier dus een zulver beeld van de krachtsverhoudingen. HeldS:r, dat zich na een zwak begin prachtig herstelde, moest h;»ar op- mars naar hogere regionen wegens gebrek aan adem staken en bevindt zich nu twee plaatsen boven de hekkensluiter. Naar onze mening hoort de club uit de Marinestad in een betere buurt thuis en wij zou- den het dan ook jammer vinden, wanneer zij in de degradatie-com- petitie terecht zou komen. Voor B.K.C, dat een stoere doch faire partij voetbal weet weg te ge- ven, geldt mutatis mutandis het- zelfde. Geen club voor de vierde klasse, maar wil zij het degradatie- gevaar ontkomen, dan zal er in de komende zes wedstrijden nog even ernstig gearbeid moeten worden! V.V.E. de club uit Wijk aan Zee, maakt een beste kans op het kam- pioenschap. De Wijkers hebben na- tuurlijk ook hun inzinking gehad, ■velke club heeft dat niet! Maar van de zes nog te spelen wedstrijden zijn vier thuiswedstrijden, terwijl alleen tegen Succes en Vitesse uit behoeft gespeeld te worden. Beverwijk is goed komen opzetten en staat thans met de Zaanse Zil- vermeeuwen in punten gelijk. Het verschil tussen deze twee is, dat de eerste in opmars is, terwijl de tweede teert op de roem, in de eer ste helft van de competitie ver- gaard. Beiden blijven kampioens- candidaten. A.D.O., Forward en Vitesse vor- men, in deze volgorde, de degelijke middenmoot, waaruit, zoal niet een kampioen, dan toch een redelijke „tweede" te voorschijn kan komen. Forward vooral had een prima twee de helft van de competitie na een weinig overtuigend begm, en Kan door overwinningen in de komende thuiswedstrijden een duchtige part ner worden en misschien zelfs een rivaal voor de beter gesitueerde clubs in deze afdeling. De spanning is in de derde klasse B. niet zo groot als in de A-afde- ling, omdat hier het verschil in punten tussen de clubs van de bo- Van 3 tot 7 Januari van het vol- gende jaar zal de „Pro Civitate Christiana" in Assisie zijn derde congres houden voor studenten, ge- promoveerden en afgestudeerden. Over het hoogst actuele thema „Christus of Marx" zullen spreken prof. Gustavo Colonnetti, voorzitter van de Nationale Raad voor Onder zoek; prof. Charles Boyer S.J., van de Gregoriana; prof. Salvatore Sco- ca, algemeen landsadvocaat; prof. Cornelio Fabrio van het Pauselijk Atheneum van de Propaganda.Fide; prof. Enrico Medi, van de Univer- siteit van Palermo; prof. Mario Acqua, prof. Teodorico Moretti Con- stanzi en prof. Antonio Coiazzi, van de Universiteit van Rome. Verder zullen liturgische plech- tigheden, bezoeken aan beziens- waardigheden te Assisie en Perugia enz. de dagen vullen. Voor het verrichten van werk- zaamheden in de hoofdstad, heeft dr. van Mook, op zijn verzoek, van het Amsterdamse gemeentebestuur de beschikking gekregen over een kamer in het gemeentelijk museum Willet-Holthuysen aan de Heren- gracht. Dr. van Mook gaat zich metterwoon in de Bilt vestigen. DINSDAG 28 DECEMBER HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7,15 Handel en Hacn, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Lichtbaken, 9.35 Strjjkorkest en harp, 10.00 Wie komt er in mijn hokje?, 10.15 Kamermu- ziek, 10.47 Muziek houdt fit!, 11.30 Als de ziele luistert, 11.40 Notenkra- ker Suite van Tschaikowsky, 12.00 Angelus, 12.03 Amusements-Urkest, 12.30 Weerpraatje, 13.00 Nieuws, 13.25 Zang en piano, 13.45 Uit het boek der boeken, 14.00 Maria-liede- ren, 14.30 Onder ons, 15.00 Voor- dracht, 15.30 Rudolf Friml's muziek, 16.00 De Zonnebloem, 16.30 Zieken- lof, 17.00 Kerstvacantie, 17.15 Gra- mo'foonmuziek, 17.30 Lang zullen ze leven, 17.45 Septet, 18.10 Sport- praatje, 18.20 Orkest en solisten, 18.30 Dit is leven, 18.45 Spaanse liederen, 19.00 Nieuws, 19.15 Harp en fluit, 19.30 Die Lietghesellen, 19.45 Orkest, 20.00 Nieuws, 20.05 De ge- wone man, 20.12 Gijsbreght van Aemstel, treurspel door Joost van den Vondel, 22.37 Actualiteiten, 22.45 Avondgebed, 23.00 Nieuws, 23.15 Moderne muziek. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Orkesten, 8.00 Het Nieuws, 8.15 Varia, 9.00 Symphonie- concert, 9.30 Aubade, 10.15 Arbeids- vitaminen, 10.50 Voor kieuters, 11.00 Soft and sweet, 11.30 De Wekker, 12.00 Trio, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Ensemble, 13.00 Nieuws, 13.20 Or kest, 14.00 Jodlerklub en Landler- kapelle, 14.30 Matinee, 16.10 Dans- orkest, 16.40 Hoorspel, 17.00 Kinder- koor, 17.30 Orgel, 18.00 Nieuws, 18.15 Piano, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 Kobus Kwint, 19,10 Toneelbe- schouwing. 19.25 Kamermuziek, 20.00 Nieuws, 20.15 „The Mikado" ope- rette, 21.35 Verzoekprogramma, 22.30 Kamermuziek, 23.00 Nieuws, 23.15 Orkesten. venste en benedenste helft van de standenlijst veel groter is. Kinheim, de leider, en DTS de hekkensluiter ontlopen elkaar maar eventjes 15 punten, en dat in een afdeling, waarin slechts 9 clubs spelen! Alkm. Boys, dat lang de leiding had, moest deze sinds enige weken aan Kin heim afstaan, maar de Alkmaarders blijven desondanks zeer gevaarlijke mededingers naar de titel. Een derde in het complot is H.R.C., dat slechts een verliespunt meer heeft dan de leiders. Wij verwachten. dat de Nieuwediepers een duchtige par tij in het eind-concert zullen gaan spelen. D.E.M. en G.V.O, vormen het middenstuk Zij kunnen het de favorieten in het hoofdpeloton nog erg lastig maken, vooral DEM, dat HRC en Kinheim nog op bezoek krijgt. D.T.S. kan men wel defini- tief afschrijven en als biijvende hekkensluiter doodverven. lets an- ders is het met Hollandia, Schagen en Purmersteijn! Velen hebben in de mening verkeerd, en verkeren thans nog in de mening, dat in afdeling 3 B wegens het feit, dat in deze afdeling slechts negen clubs uitkomen, slechts een club voor het spelen van degradatiewedstrijden zou worden aangewezen. Dit is ech- ter niet het geval! Ook hier zullen twee clubs haar plaats in de 3e klasse moeten verdedigen! Dit houdt dus in, dat voor de zoeven genoemde clubs, waarbij men G.V.O. misschien nog wel kan aansluiten, de toestand lang niet zonder gevaar is, en dat er in de komende wed strijden een verbeten gevecht om de kostbare punten te verwachten is. Hollandia staat er momenteel het beste voor, heeft zelfs minder ver- liespunten dan G.V.O. Purmersteijn heeft tot nu toe de slechtste resultaten bereikt, doch ook Schagen kan door een enkele misstap haar positie zeer gevaarlijk maken. De komende weken zullen uitwijzen, wie in dit gevecht om lijfsbehoud de langste adem heeft! Voor ongeveer 20.000 toeschou- wers is gisterenniiddag in het Feijenoordstadion het Rotterdams elftal aangetreden tegen een Zwa- luwenploeg. Veel perspectieven heeft deze ontmoeting niet geopend, maar het zou onbilltjk zijn tevens niet in ogenschouw te nemen, dat op het hardbevroren veld de bal uiterst beweeglijk was ea de spelers allicht ook wat minder risico kon- den nemen. Het was vooral Terlouw, die als een verplaatsbare monstermagneet de bal steeds naar zich toe scheen te trekken en door het plotseling breken van de aanval elke vorm van georganiseerd samenspel in de Zwaluwenvoorhoede onmogelijk maakte. Toch kwam er nog even voor de rust een achterstand voor de Rotterdammers, toen Groeneveld uit een voorzet van Koster met een verre knal de linkerbovenhoek wist te vinden (01). De tweede helft scheen al even weinig interessant te zullen worden maar de Rotterdammers kreg'en op- eens een bevlieging, de bal werd van het middenveld af wel tienmaal van voet tot voet gedirigeerd en toen eindelijk Steenbergen de bal het voorlaatste zetje gaf, precies op maat voor Konemann, kreeg De Munck geen schijn van kans (11). Van dit moment af kwam er wat meer lijn in het spel, vooral bij de Rotterdammers. Had De Munck in deze periode zich niet in grootse vorm getoond, de Zwaluwen zouden misschien een fikse nederlaag heb ben moeten slikken. Nu duurde het nog tot enkele minute^ vodr het eindsignaal, eer v. d. Korput een door Konemann aangegeven bal met de buitenkant van zijn schoen listig buiten het bereik van de keeper w,aardigheden kwam het einde. tikte (2-1). Zonder verdere weder- waardigheden kwam het einde. Van de zijde van de KNAC wordt betreffende de sterrit naar Monte Carlo medegedeeld, dat van de 29 Nederlandse wagens de meeste van uit Monte Carlo zullen vertrekken. Een 5-tal heeft echter Glasgow als beginpunt opgegeven, terwijl er 2 uit Stockholm, een uit Praag en een uit Oslo zullen starten. Van de m- schrijvers worden nog nader ge- noemd de bekende teams: Van Beeck Calcoen - van der Spek - Bedford met Ford, Sprenger van Eyck Paulen - Krapels met Che vrolet en Verkamman van Keulen met Vauxhall, alien oude rotten °P dit gebied, van wie dr. Sprenger van Eyck in 1929 de rallye won. Ook de dames zijn van de partij. Gravin van Limburg Stirum met Ford, die voor de oorlog als Jkvr. van Vredenburgh de sterrit reeds enige malen heeft gereden, en Mevr. van Strien met Ford behoren eveneens tot de deelnemers. 'AT staat er in het komende jaar in de 4e klasse K.N.V.B. van district I zoal te gebeuren? Kunnen hier, nu tweederde van de competitie achter de rug is, al zekere voorspellingen ge- daan worden omtrent de toekomstige kampioenen en degradatie- candidaten? Een wandeling door de afdelingen zal ons ervan overtuigen, dat hier nog slechts zeer voorlopige beslissingen zijn gevallen en dat de spanning er wel tot op de laatste com- petitie-dag in zal blijven! Gedrang om de bovenste plaats Laat ons aliereerst eens de stand in 4A bekijken. Alvorens wij deze weergeven, moeten wij twee op- merkingen maken. Ten eerste zijn wij de* vorige week bij de opmaak van deze stand de dupe gewo*den van twee foutieve wedstrijduitsla- gen. LSVV won met 21 van Ber- dos en W.waard won met 31 van N. Niedorp. Een tweede opmerking is, dat wij in deze stand de uitsiag van de voor 2e Kerstdag uitgeschre- ven wedstrijd AFC—Zeevogels niet verwerkt hebben. Als men hiermede rekening houdt, is de volgorde in 4A als volgt: Randers 13 8 4 1 20 Watervogels 13 7 4 2 18 Texel 13 8 2 3 18 Zeevogels 11 8 1 2 17 A.F.C. 12 7 2 3 16 N.Niedorp 12 4 3 5 11 Berdos 11 5 0 6 10 W'waard 13 3 3 7 9 Vrone 13 2 3 8 7 Schoorl 12 2 1 9 5 L.S.V.V. 13 2 1 10 5 Men ziet, dat naar het aantal ver- liespunten gerekend, Zeevogels er het beste voorstaat. Randers heeft echter uit een tweetal meer ge- speelde wedstrijden 3 punten be- haald, en dat geeft de Alkmaarse club het recht op de leiding. Inmid- dels zijn zowel Watervogels als Texel en A.F.C. nog ernstige kam- pioenscandidaten. L.S.V.V. spant, zich de laatste weken buitengewoon in om aan de degradatie-wedstrij- den te ontkomen. En dit is haar ook reeds gedeeltelijk gelukt. Schoorl en Vrone zullen op hun tellen moe ten passen. Berdos behoort tot de middenmoot en kan haar positie nog aanmerkelijk verbeteren. Het- zelfde geldt voor N.Niedorp en W'- waard. Concurrence genoeg! In 3B delen Grashoppers en St George de lakens uit. De clubs uit Hoogwoud en Spierdijk verschillen slechts een punt bij een gelijk aan tal gespeelde wedstrijden, en moe ten elkander in Spierdijk nog ont- moeten. In deze ontmoeting wordt voor driekwart uitgemaakt, wie zich toekomstig kampioen mag noe- men. Natuurlijk blijft V.V.W. een zeer gevaarlijke derde. Wij herinneren ons nog goed, hoe het het vorige jaar aan het einde van de compe titie gegaan is. De Wervershovers hebben een prima 4e klasse elftal, dat nog steeds een ernstige kam- pioenscandidaat blijft. Zouaven. Westfriezen en Andijk vormen een merkwaardige midden- groep. MerkWaardig vooral, omdat de beide eerstgenoemden beslist be- neden hun stand leven, terwijl men van Andijk, dat een kleine achter stand in de gespeelde wedstrijden heeft. niet kan voorspellen, of het in de komende weken zal afzakken dan wel enkele plaatsen op de rang- lijst zal stijgen. Sport, dat de competitie als nieu- weling in deze afdeling niet slecht inzette, deelt thans de laatste plaats met Bergen. Sijbekarspel en De Rijp zijn echter nog lang niet buiten ge vaar en een enkele misstap kan voor deze clubs reeds noodlottig zijn. Limmen goed. HSV practisch buiten gevaar. In afdeling 4C is DRC alleenheer- ser. CSV heeft wel evenveel punten als de leider. doch deze club heeft twee wedstrijden minder gespeeld. Limmen is goede derde, doch maakt gezien het feit. dat het 7 verlies- punten meer bezit dan de koplo- pers, geen kans meer op het kam- pioenschap. Tenzij er wonderen ge beuren! Assendelft staat precies met Lim men gelijk en voor haar geldt dus wel hetzelfde. RCZ en WSV vor men de middenmoot. HSV en Y- Boys behoren tot de meer gegoeden van de onderste helft. ODIZ kan zich nog juist uit de buurt van de gevaarlijke zone houden, waarin Monnikkendam en USVU zich be- vinden. De club uit Uitgeest doet echter de laatste tijd, getuige haar overwinning op ODIZ vorige week, heldhaftige pogingen uit het moeras van het degradatiegevaar te komen. Het kan nog net! Volgens de afgesloten handels- overeenkomsten met Bizonia mocht de Nederlandse tuinbouw 200.000 ton groenten naar Duitsland zenden Naar de voorzitter van het Centraal Burau voor de Tuinbouwveilingen in Nederland meedeelde zijn thans 140.000 ton van de 200.000 geleverd. Het daarvoor toegekende bedrag is 10.000.000 dollar. 7.000.000 dollar is daarvan accreditief verklaard. waar- van van 3.500.000 verrekend. In een additioneel handelsverdrag met Bi zonia is nogmaals 3 milloen dollar beschikbaar gesteld voor levering van groenten. Wanneer Koning Winter King Socer genadig is, kunnen we in de tweede helft van Februari reeds hier en daar een gloednieuwe kam pioen gaan begroeten. Want de competitie heeft tot nu toe een zeer vlot verloop gehad. Moge het toekomstige candidaten voor promotie- zowel als degradatie wedstrijden naar den vleeze gaan. Dit wensen wij hen. met het nieu- we jaar in het vooruitzicht, nu reeds toe. TOCH VOETBAL IN HOORN De scheidsreehters speelden tegen Forward-veteranen Terwijl niemand aan voetbal dacht, werd op het Forwardveld bovenge- noemde ontmoeting plaats. Wat deerden edoudjes het harde veld, ze hadden wel eens voor heter vuren gestaan. En't ging inderdaad De technische vaardigheid zat er bjj velen nog goed in. Doelpunten- rijk werd de strijd niet. Nadat de withemden de leiding1 hadden ge- nomen, wisten de scheidsreehters na rust zeer verdienstelijk gelijk te maken. Toch zouden ze dit zeer ver- diende resultaat niet behouden, want toen kort voor het einde Neef- jes een vrfle schop even buiten het strafschopgebied kreeg te nemen, werd het 21.- !t Was een goed schot, doch de doelman had dit toch moeten houden. En met deze stand eindigde deze door v. d. Kooij feil- loos geleide ontmoeting. 1 Van Raalte faalde in het Amster damse doel en de Feijenoorder V.ui der Bijl ranselde en stompte snel en kundig harde schoten uit het Zwaluwen-doel. Ziedaar waarom de Amsterdammers met 21 verloren in plaats van wonnen. Het was Langelaan, die na 2.2 minuten de score opende, nadat hij een korte pass van Schaap had ge kregen in het strafschopgebied. De H.B.S.-er stond geheel vrij voor doel, trapte eenmaal over de bal heen, maar de tweede maal was het raak. Van Raalte ging bij dit doel- punt niet geheel vrij uit (.01). Tien minuten later deden de Amster dammers het beter. Linksbuiten Van de Ruit pikte de bal op, schud- de Moring van zich af en gaf een afgemeten trekbal naar zijn mid- voor Meyer van Spartaan, die toe- stormend de bal hard en onhoud- baar onder de lat schoot 411). Na de rust caramboleerde de bal voor het Amsterdamse doel naar rechts en Van Raalte stak tot ieders verbazing geen hand uit naar het harde, diagonale schot van rechts- buiten .Van den Hoek (12). In deze stand kwam -geen wijziging meer, ondanks fanatieke pogingen der Amsterdammers de gelijkmaker te scoren. Gedurende het laatste kwar- tier onderscheidde keeper Van der Bijl zich, in tegenstelling tot Van Raalte, die op een enkele maal na ongebruikelijk laconiek en onvast zijn doel verdedigde. De heer J. Hugenholtz te Ammer- stol (Zuid-Holland) is door B. en W. van Zandvoort benoemd tot ex- pdoitatie-adviseur voor het te Zand voort aangelegde race-circuit voor auto's en motoren. De heer Hugen holtz richtte in 1934 de Ned. Auto- mobielraceclub op. De IJsclub Aalsmeer, die he- den, ijs en weder dienende haar ijsbaan zal openen, heeft vodr Woen'sdagmiddag a.s. nationale hardrijwedstrijden op de schaats uit- geschreven over de volgende afstan- den: 500, 1500 en 3000 meter. In het Sportpaleis te Antwer- pen werd een internationaal om nium verreden, welke werd gewon- nen door onze landgenoot Derksen vodr Gosselin, Van Looveren en Harris. Op een terrein in het G. J. van Heekpark te Enschede is Zondag- middag een voetbalwedstrijd ge speeld tussen het Nederlands poli tie-elftal en een Twents K.N.V.B.- elftal. De einduitslag was 11. Bij de rust had het politie-elftal een 10 voorsprong. Gistermiddag werd een wed strijd gespeeld tussen H.F.C. en een elftal van oud-internationals, welke wedstrijd eindigde met de gelijke stand 44. Te Gent werd een internatio naal omnium verreden, welke gc- wonnen werd door het koppel Van VlietSchulte. Amsterdam, dat in de finale van het Kersttournooi van huckey- club Laren, tegen Hilversum met 1—1 gelijk speelde, nam de bullies beter en kwam derhalve voor de duur van een jaar in het bezit van de Laren-wisselbeker. Zondagmiddag stond tegenover HRC het g«combineerde elftal van de KNVB: Doel Slikker (Schagen) achter: de Wit (Schagen) en Beck- hoven (Helder); midden: Schoorl (Schagen), Bontes (QSC) en Neij- ens (Texel); voor: Steenmeijer (HRC II), Mos (Schagen), Drire huis (Geel-Zwart), Himpers (Hel der) en Glandorf (Purmersteijn). HRC speelde met een invaller voor Swart. In het neg in wogeb de beid eteams goed tegen elkander op. al waren de aanvallen van het KN VB-elftal iets gevaarlijker. Een goed geplaatste corner van de rechtsbuiten Glander belandde hoog voor doel en keeper de Haan plukte hem nog mooi uit de lucht, wes echter niet klemvast, de bal stuitte eenmaal op het veld, hetgeen voor een der KNVB-voorwaarsten een kans was. De kans werd niet ge- mist (01). HRC werd door dit doelpunt niet ontmoedigd. Integendeel. De halfli- nie, welke zeer goed speelde, plaats- te de bal vele malen voor de doel- mond en de voprhoede werkte hard om door he hechte verdedigingS'j muur van het KNVB-elftal te drin- gen. Maar vele kansen gingen te- loor. Dan kwam er een prachtige pass van Neijens naar Driehuis, de ze gaf de bal goed door naar Glan- dor, die de voorsprong vergrootte (0—2). Na de rust speelde het KNVB- elftal ontgeenzeggelijk beter dan HRC. Het prachtige schot van Driehuis, die de stand op 0—3 bracht, was zeker verdiend. En in de HRC-voorhoede wilde het maar niet! Een kwartier voor het einde talmde Stins te lang met wegschie- ten, Steenmeijer maakte hhiervan handig gebruik en bracht met een goed gericht schot de stand op 0-4. Na het verwisselen in de voorhoede van HRC de Vrires kwam als midvoor en Zoon als rechtsbuiten kwam er wel wat meer vaart in het spel van de Helderse club, doch de resterende tijd was te kort dan dat die nog productief gemaakt kon worden. Bij het KNVB-elftal waren de Wit, Neijens en Driehuis de uit- blinkers en bij HRC de Werker en Roomeijer. HOORN. Zondagmiddag vond te Hoorn een spannende wedstrijd op tafeltennzsgebied plaats, n.l. een srijd tussen zeven teams uit Alk maar en ffeven uit Hoorn. Door de afd. NHNK was aan Disnie de or- ganisatie opgedragen. Om een uur begonnen de wedstrijden. Er werd vlot afgewerkt, zodat om half vijf de heer A. Lippits, als wedstrijd- leider, de prijzen reeds kon uitrei- ken. De totale uitsiag was 10—4 voor Hoorn. De afzonderlijke uit- slagen tonen aan. dat de spanning deze middag volop aanwezig was. 2e klas heren 82, 3e klas heren (a) 37, 3e klas heren (b) 91. 2e klas dames 46, 3e klas dames 64, junioren a 82, junloren b 73. Het team, dat de grootste overwinning van de dag boekte, was het Hoornse herenteam van de 3e klas b), n.l. de heren G. Lampe, P. Ligthart en D. Kuiper. Zij won nen met 91 en legden zodoende beslag op de drie zilveren bats, die beschikbaar waren gesteld als prijs. De wedstrijd tussen Egypte en Noorwegen eindigde in de gelijke stand 44. De eerste massa-uittocht van Joden uit China vond heden plaats, toen de onder auspicien van de interna- tionale vluchtelingen organisatie varende „Wooster Victory", met S56 Joden aan boord, uit Sjanghai naar Italie vertrok. De geevacueer- den zullen vanuit Italie op andere wijze naar Palestina doorreizen. Pater Mateo Crawley Boevey S.S.C.C. vierde dezer dagen zijn 50- jarig priesterfeest. Hij is de over geheel de wereld bekende stichter van de beweging, die tot doel heeft de intronisatie van het H. Hart in het huisgezin. Teneinde de idee der intronisatie ingang te doen vinden, trok hij als een waar kruisvaarder door veertien landen en schreef en predikte over dit werk. Meermalen verbleef hij ook in Nederland. Ofschoon hij thans ziek ligt in het St. Joseph-ziekenhuis te Quebec, zet de 73 jaar oude priester nog steeds zijn kruistocht voort door uitge- breide correspondencies. In Juni spoorde hij nog aan tot een wereld- gebedsactie voor de wereldvrede op het feest van het H. Hart. Z. H. de Paus zond Pater Mateo in Juli zijn Apostolische Zegen, en de Paus sprak de wens uit. dat de kruisvaarder voor het H. Hart we- derom moge herstellen. Bij die ge legenheid schreef de Paus: „Er is den ding, dat Wij op bijzondere wijze verlangen en dat bovendien het voornaamste doel is van het werk, dat u zo lang en zo ijverig hebt gepropageerd namelijk, dat de christelijke gezinnen zich toewij- den aan het H. Hart, op die manier, dat zij inzien, dat Christus de Heer waarlijk Koning is van het gezin en dat zij daarom Zijn beeltenis plaat sen op de ereplaats van het huis, als op een troon. Tegen ruwe, rode en gesprongen huid van handen en gelaat, schrale lippen, winterhanden en winter- voeten: PUROL (Adv.) Na een week aan de top van de eerste divisie gestaan te hebben, is New Castle United door de neder laag te Birmingham weer gezakt, terwijl de eerste plaats nu ingeno- men wordt door Portsmouth. Ports mouth was in grootse vorm in de wedstrijd tegen Chelsea, voor welke club Tommy Walker voor de laatste maal speelde voor zijn vertrek naar Schotland. Bij de rust stond Chelsea nog voor, maar daarna scoorde Har ris tweemaal voor Portsmouth, waardoor Portsmouth nu met een punt voorsprong de leiding kreeg voor New Castle en Derby. De iaag- ste plaats in deze divisie wordt nu weer ingenomen door Aston Villa, die tnet 04 van Wolverhampton verloor, in welke wedstrijd Pye de Hattrick verrichtte voor de Wande rers. De rechtsbinnen van Stoke City verrichtte eveneens een hat- trick, waardoor zijn club met 31 van Burnley won. In de tweede divisie gaat Westbromwich Albion aan de kop met vier punten voor sprong op Tottenham en Southamp ton. Wdstbromvtich Albion, dat met 10 won van Sheffield Wednesday, had dit punt te danken aan de spil Vernon, die voor het eerst in vijf jaar tijd en tevens voor de eerste maal in een leaguewedstrijd scoorde. Tottenham staat door beter doelge- middelde nog even voor Southamp ton. Onderaan de lijst van deze di visie behaalde Lincoln een punt, terwijl de drie gelijkstaande clubs onmiddellijk Merboven alle drie een overwinning behaalden. De strijd in deze gevaarlijke degrada- tiezone blijft dus nog levendig. De resultaten van de gespeelde wedstrijden voor de eerste divisie van de Engelse League, zijn: Arsenal—Derby County 33 Birmingh. CityNew Castle U. 2U BlackpoolHuddersfield Town 0u BurnleyStoke City 13 Charlton Athl.Preston North. 00 ChelseaPortsmouth 12 EvertonManchester City 00 Manchester UnitedLiverpool 00 Sheffield UnitedBolton Wand. I1 SunderlandMiddlesbrough 1U Wolverh. Wand.Aston Villa 40 De resultaten van de wedstrijden voor de tweede divisie zijn: Blackb. RoversQueenspark R. 2U BradfordFulham 11 BrentfordCardiff City 11 BuryCoventry City 02 Grimsby TownBarnsley 39 Leicester CityTottenham H. 12 Lincoln CityChesterfield 22 Luton Town—Plymouth Argyle 31 Nottingham ForestSouthampt. 22 W. Bromw. Alb:Sheffield W. 10 Westham UnitedLeeds United 32 (Nadruk verboden; copyright Nederland's Boekhuis te Tilburg) 1. TEN GELEIDE De lezing van dit boek is eigenlijk een trieste lectuur en meer dan dat een weerzinwekkende lectuur. Aanhoudend voeit men de neiging de lezing te staken en het boek neer te gooien. Allerlei motieven spelen hierbij een rol. Daar is vooreerst de vanzelfsprekende weerzin tegen de Stalinistische methodes, die tezamen een in reeksen van onbeschaamd- heden en schurkenstreken afgelegde confessie zijn van het feit, dat voor hen geen rechten van anderen be- staan. Ongetwijfeld weten wij dat allemaal allang, maar men denkt er liever niet aan. Hiermede is het tweede motief aangegeven, waarom men liever dit boek sluit. Het zet ons voor het onontkoombaar feit dat wij graag of niet met dit vraagstuk te doen hebben. De on- begrijpelijke politiek der Geallieer- den heeft de Russische beer toe- gang gegeven tot de tuin van Euro- pa. Wij leven in de zeer onaange- name positie van iemand, die tot de ontdekking komt, dat achter in zijn tuin een wild zwijn is binnen- gedrongen. Een wild zwijn kan men doodschieten, maar de Russische beer niet. Het is niet prettig te weten, dat van de onder de oorlog gedroomde na-oorlogse paradijzen in afzien- bare tijd niets kan komen. Wij had den zo gaarne op onze lauweren willen gaan rusten om zo spoedig mogelijk het voor-oorlogse leven en Iiefst op een hoog welvaartspeil te hervatten. We hebben 't er echter niet naar gemaakt zo'n onbezorgd leventje te verdienen. Dat zou toch eigenlijk een premie geweest zijn op eeuwenlang egoisme, ontkerste- ning en vervlakking. De geschiede- nis. die altijd reageert vanuit haar drang naar evenwicht, zorgt zelf voor correctie en bestraffing. Dit monsterachtig Stalinisme, dat de vertrokken grijns vertoont van een hels gedrocht, hebben gestorven generaties en wijzelf afgeroepen, zoals ook het gedrocht Hitler eigen fabricaat was. Is het niet een oud spreekwoord en dus een zeer oude ondervinding dat de mens geesten oproept, die hij niet meer bezweren kan? Wij doen er goed aan dit alles te bedenken voor wij er toe overgaan dit boek ongelezen weg te gooien. Afgezien van het feit, dat men het broodnodig heeft om zich te orien teren omtrent de politieke instellin- gen, partijen, namen en personen kan en moet het tot gevolg hebben dat het in ons het uiterste verzet wakker maakt. Verzet vraagt offers. En alleen door offers maken wij goed wat wij misdreven. De beproevingen der Duitse hoogmoedswaanzin zijn er niet in geslaagd Europa te red den van de ontkerstening. De reac- tie der geschiedenis zal zolang door- zetten ons te beproeven tot wij ons of bekeren of ten ondergaan. Want dat is de betekenis van heel dat Stalinistisch dreigement over de wereld: bekering of ondergang. Lees dus dit boek. Staar in deze afgronden van bedrog, leugen, ge- wetenloosheid, moordlust en schurk- achtigheid, om te ontwaken tot een almachtig verzet, op de eerste plaats door inkeer tot een diep gefundeerd, christelijk leven. H. DE GREEVE, pr. DE ONDERGANG VAN HET DERDE RIJK Aan zijn vruchten herkent men de boom. Het is een oud spreek woord, ontleend aan eerbiedwaar- dige boeken, dat steeds actueel blijft. Het is een waardemeter, die nooit versaagt. Door de eeuwen heen zijn systemen \opgestaan, zijn begrippen verkondigd en zijn philo- sofische stelsels uitgedacht, die in de verfijndheid van hun samenstel- ling de teleurgestelde mensheid of volken als fata morgana's aanlok- ten. Zij wierpen zich op tot nieuwe boden des heils, tot bevrijders van de gekluisterde Wereld, tot herauten van een schone toekomst, waarin gerechtigheid de maatstaf zou zijn voor alle denken en handelen. De mens heeft in vele stelsels geloofd, hij is in vele ook teleurgesteld. Hij gelooft, omdat in hem leeft een in- stinctieve drang naar geluk, naar liefde en rechtvaardigheid. Hij schept zich idealen, omdat hij zon der geestelijke waarden niet leven kan. Wordt hij eenmaal door een ideaal gegrepen, dan verheft hij zich dikwijls boven het gewoon mense- lijke. In hem ontvlamt het vuur, dat velen aantast en de lauwen tot bezieling brengt. Gelukkig is dit vuur, indien het zijn warmte en kracht ontleent aan de eeuwige Bron van alle waarheid; rampzalig is dit vuur en alles vernietigend, indien het door onthumaniserende elementen wordt gevoed. De ondergang van het Derde Rijk is hiervan misschien wel het af- schrikwekkendste voorbeeld. Een volk van vele millioenen werd ge- vangen in de ban van een enkele man, het werd verteerd door het vuur. dat aan zijn ziel ontsproot. Hij sleepte het mee in zijn evangelie van kracht en geweld; hij deed het niet enkel geloven in eigen kracht, doch in zijn superbegaafdheid, zijn verhevenheid boven andere volken. De beginselen der naastenliefde roeide hij uit als meelijwekkende overbi' "~elen van een vervallen tijdperk. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4