MIJNGAS IN VIER PROVINCSES Soekarno en zijn ministers niet naar Batavia Havik verwekte consternatie in televisie-studio NIEUWE CAMPAGNE VOOR TOEPASSING DER TAALWET Ruhrgebied reeds ieverancier Belgie wordt ingeschakeld Indroging van gronden rondom de Noord-oostpolder Geen oorlog met grote veldslagen Socialisms en Kerk in Oostenrijk Er roert entwat in Vlaendren" Twee-derden van alle ministeries nog steeds Franstalig Katholiek Thuisfront Tienkamp In de loop van het volgend jaar Repuhlikeinse nood-regering stelt eisen voor hervatting onderhandelingen Welke plaatsen op Java bezet zijn 20 doden bij mijn- ramp in Saargebied Kerk veroordeelt niet het sociale streven, doch het atheisme Getuigenis NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Mggndag 27 December 1948 PAG. 5 VERKOOP VAN TEXTIEL ZONDER PUNTEN Matroas vermis* T FRANSE EPISCOPAAT en de sociale troebelen TE NEW-YORK VVEERSVERWACHTING P.T.T.-personeel en naasting radio-centrales NAAR DE KAZERNE? Eerst naar de retraite! Volgend jaar bijenmarkt te Purmerend In het televaria-programma van Philips Experimentele Televisie trad een dezer dagen een bekend Eind- liovens valkenier op. Hij was ver- gezeld van twee vogels, een slecht- valk en een havik. Toen het pro- gramma begon, werd een der vo gels, de havik, onrustig. Voordat de valkenier het dreigende „onheil" had kunnen voorkomen, nam de vo- gel een sprong en vloog luid krij- send door de studio, vlak over de hoofden van technici, camera-man- nen en artisten. Een ogenblik was er verwarring, want niemand had meer oog voor het programma. ledereen staarde min of meer ont- zet naar boven om haastig te dui- ken, zodra de vogel in aantocht was. Op een gegeven ogenblik, ter- wtjl het gesprek met de valkenier rustig doorging, zag de havik een pracht van een rustplaatsde camera, die zijn collega onder schot nam. Tot ontzetting van de camera man streek het beest vlak naast zijn hoofd neer met zulk een kracht dat de camera er van heen en weer bewoog. Er klonken gilletjes van schrik, voldoende om de havik weer op te jagen. Tot overmaat van ramp zette hy zich neer op een der mi- crofoons, die naar beneden kwam. Het hek was nu van de dam. Het programma werd even onderbro- ken. ledereen verliet de studio en na enkele minuten was de valkenier er in geslaagd de weerspannige artist" met een heerlijk stukje vlees te vangen. In de periode van 17 tot en met 29 Januari 1949 zal dedetailhandel wederom gelegenheid krijgen op punten gewaardeerde textielgoede- ren puntenvrij of tegen verlaagde puntenwaardering, zulks naar keu- ze van de handelaar, te verkopen aan het publiek, mits een korting van minstens 10 pet. op de ver- koopsprijs wordt toegepast. De confectie-industrie en de groot- handel kunnen in d^ periode van 3 tot en met 15 Januari 1949 op ge- lijke wijze textielgoederen aan hun afnemers leveren, met dien ver- stande, dat een korting van 6 pet. op de verkoopprijs moet worden verleend, terwijl op de factuur dui- delijk moet worden vermeld: „Op- ruiming Januari 1949". (Van onze Brusselse correspondent) ER roert entwat in Vlaendren zeide men enkele eeuwen geleden, wanneer de Vlamingen de koppen bijeen staken om zich tegen de een of andere voun van overheersing te verzetten. Nu roert er weer „entwat". Het Gentse Kamerlid Van den Daele is een actie begonnen om een betere toepassing der taalwet van 1332 te verkrijgen, en hij voert die actie op een wijze, welke de heren van de Franstalige staatsadministratie, de ministers inbegrepen, slapeloze nachten bezorgt. De taalwet van 1932 bepaalt, dat alle staatsadministraties tweetalig moeten zijn en dat er evenwicht dient te bestaan tussen het aantal Franstalige en het aantal Nerier- landse ambtenaren. Maar het papier is geduldig, er is met de toepassing van deze wet nooit ernst gemaakt. De Gentse CVP-volksvertegen- woordiger Van den Daele heeft zich de moeite getroost eens na te gaan, wat er van de taalgelijkheid nu in de practijk terecht komt en hij is daarbij tot verbluffende ontdekkin- gen gekomen. Zestien jaar na invoering van de wet blijken de ministeries nog steeds voor twee-derden in handen van Nederlands-onkundigen te zijn. Men gaat gewoon door met naar Vlaamse gemeentebesturen of naar Vlaamse burgers Franse brieven te sturen, en als een Vlaming een Ne- derlandse brief inzendt, komt die terecht in handen van een vertaler, die er eerst een weekje op gaat slapen en dan met een vertaling voor de dag komt om bij te huilen. A1 jaren geleden is tegen deze toestanden een scherpe campagne gevoerd. We herinneren slechts aan Grammens (nu gelnterneerd), die Het Hoogwaardig Episcopaat heeft zijn goedkeuring gehecht aan een voorgestelde bestuurswijziging van het Katholiek Thuisfront. Tot nu toe hadden de plaatselijke afde- lingen geen medezeggingsschap in de landelijke activiteiten. Daardoor ging hun belangstelling uitsluitend uit naar hun eigen jongens in Indie en geraakte het belangrijke centra- le werk voor de aalmoezeniers op de achtergrond. Het hoofdbestuur van het Katholiek Thuisfront zal in het vervolg bestaan uit 15 leden, waarvan 5 gekozen uit de landelijke organisaties en 10 uit de 5 bisdom- men. De belangstelling van de afdelin- gen zelf, door wier activiteit het geld bijeenkomt, is hiermede verze- kerd. De totstand gekomen be stuurswijziging heeft tot resultaat gehad, dat ook de bisdommen zelf tot een hechter diocesaan verband zijn gekomen. Reeds eerder gold dit voor het bisdom 's Hertogenbosch en deze week is de diocesane orga- nisatie ook uitgebreid op een ver- gadering in Zwolle en Haarlem, resp. voor de bisdommen Utrecht en Haarlem. Op beide vergaderingen lichtte de vice-admiraal L. A. C. M. Doorman de bestuurswijzigingen toe en zijn voorstel om als voorlopig dioces'aan bestuur te kiezen de gewestelijke tommissarissen en voorzitters van de stedelijke comite's, werd met al- gemene stemmen aangenomen. De geestelijk adviseur van Ka tholiek Thuisfront, Kapitein-Aal- moezenier J. B. van Croonenburg, uitte zijn bewondering voor het prachtige parochiele werk en de aanhoudende ijver, waarmede het werk in stand gehouden wordt. Hij gaf het als zijn mening, dat het te besteden geld dan alleen zijn hoogst mogelijke effect heeft. wanneer in de acties ook de aalmoezeniers worden betrokken. Het wezenlijke onderscheid tussen Niwin-werk en Katholiek Thuis front is, dat het Katholiek Thuis front 'de geestelijke verzorging be- oogt en bij alle waardering, die hij kan hebben voor het parochieel werk, moet toch alles worden ge- daan om het contact van de sol- daat in Indonesie met de aalmoe- zenier te vergemakkelijken. De aalmoezenier in Indonesie is de enige, die direct aan de geestelijke verzorging van de soldaten kan werken. De middelen om contact te leggen tussen hem en de soldaten mogen niet ontbreken, anders schiet Katholiek Thuisfront in zijn apos- tolaats-streven tekort. Voor ziin persoonlijke behoeften kan de aal moezenier gemakkelijk geadopteerd worden. maar het is niet mogeliik vanwege de hoge lasten daaraan verbonden. om met de aalmoezenier ook al zijn soldaten te adopteren. Daarvoor is centraal werk noodza- kelijk. waaraan alle parochies ge- zamenlijk moeten medewerken. met de verfpot in de hand de naam- borden ging vervlaamsen. Maar al deze taalstrijders bleven te negatief. Van den Daele doet het handiger. Ministers moeten zich vastleggen Uitgaande van het feit, dat een door het parlement aangenomen wet verwaarloosd wordt, dient de Gentse afgevaardigde bij elke be- grotingsbehandeling een amende- ment in, dat voorziet in een crediet- verlening van enkele millioenen om de betrokken ministers in staat te stellen massale benoemingen van Vlamingen te doen. Hierdoor zou het evenwicht wor den hersteld en naleving der taal wet kunnen worden verzekerd Maar natuurlijk kan geen enkel minister met zulk een amendement meegaan. Hij zou er zichzelf mee diskwalificeren en bovendien wordt dit een te kostbare geschiedenis. Niemand wil er dus van weten en daarom haasten de ministers zich bevredigende verklaringen af te leggen. Dit wil Van den Daele juist hebben. Zodra een minister formele en practlsche toezeggingen heeft gedaan over de wijze, waarop hij aan de taalongelijkheid een eindc denkt te maken, trekt Van den Daele zijn amendement in. De mi nister ligt dan vast op zijn toezed ging, welke' door 't parlement altljd kan gecontroleerd worden, en moet dus wel aan de vervlaamsing van zijn administratie beginnen. Het trucje is bij de minister van financien al gelukt. Bij Kolpnien ging het niet zo vlot. De betrokken minister, een Luikenaar, deed slechts Vage en onbevredigende be- loften. Van den Daele heeft daar om bij hem stemming over zijn amendement verlangd; de Vlaamse Kamerleden zullen deze gelegenheid te baat nemen om tegen de wil van de minister in het amendement goed te keuren, wat op 'zichzelf reeds een morele nederlaag is voor hem. Spaak geschrokken Zelfs Spaak is de schrik om hel hart geslagen. Hij kreeg op zijn beurt eens een amendementje van tien millioen cadeau, welk bedrag verband houdt met het feit, dat de diplomatic tot dusver vrijwel on- toegankelijk was voor Vlamingen. Nog voor het amendement in be- handeling kon komen, is Spaak voor de dag gekomen met een reeks maatregelen om de Vlamingen niet alleen toe tp laten tot de diploma- tieke dienst, maar hen zelfs te gaan aanlokken en aanmoedigen! De eer- ste minister drijft zijn ijver zelfs zover, dat hij is gaan spreken over „de rechten der Vlamingen, die al veel te lang overtreden werden". N6g zulk een Van den Daele-cam- pagne, en Spaak neemt les in Ne- derlands! Van den Daele lacht in zijn vuistje en laat ze maar beloven. Bij elke departementale begroting staat hij klaar met zijn amendement en een lange litanie van misbruiken en wantoestanden op taalgebied. En even zo vaak moet de minister op de tribune verschijnen om beter- schap te beloven eii zich te verbin- den tot dingen die hii liever niet deed. Het Vlaamse land heeft ge- weldig schik in het geval. Klachten komen in steeds groter getale bin- nen en burgemeesters, die zich nooit iets om de taalwet bekommerd htbben, beginnen koortsachtig hun zaken in orde te brengen, bevreesd dat ze op een goede dag de verma- ledijde Gentenaar op bezoek zullen krijgen. Van den Daele is een naam ge- worden, die in Vlaanderen met sym- pathie en bewondering wordt ge- noemd. Maar ze wordt verketterd en vervloekt door al die ambtena ren, die slechts Frans kennen en in functies zijn geplaatst, die eigenlijk voor Vlamingen zijn bestemd. De groepscommandant van de Rijkspolitie te Witmarsum verzoekt namens de vader te worden be kend gemaakt met de verblijfplaats van Gerbent Tjepkema. geboren 22 September 1923 te Pietjerk, wonen- de Burgwerd gemeente Woensera- deel. Genoemde Tjepkema is ma- troos eerste klas en hij is op Woensdag 22 December uit de oude Alexanderkazerne te Den Haag met verlof vertrokken, bestemming Burgwerd. Hij is niet in de ouder- lijke woning aangekomen. Signale- ment: 1.70 meter. Gezet postuur. donkerblauwe ogen. zwart haar. Ev wordt een ongeluk vermoed. „Het egoi'sme is de diepste oorzaak van de meeste van onze kwalen" verklaart mgr. Joseph Lefevre, Aartsbisschop van Bourges, in een herderlijk schrijven, dat verder de morele kenmerken nagaat van de sociale troebelen, waaronder het huidige Frankrijk gebukt gaat. Na herinnerd te hebben aan de stakingen, „die in het begin gerecht- vaardigd werden door de pijnlijke toestand van vele arbeiders", wijst de Aartsbisschop op de wanorde, die er blijft heersen: ..geldverlegenheid, armoede en vaak ellende zijn in vele gezinnen binnengedrongen". Al mogen dan vele arbeiders ruimschoots hun brood verdienen, er zijn daarentegen andere waarvan de lonen niet gelijkelijk zijn geste- gen met de'kosten van het levens- onderhoud. „Het valt gemakkelijk te begrijpen. dat vele harten ver- bitterd werden en dat deze verbit- tering licht kan overslaan tot gram- schap." De katholieken hebben niet het recht, zich bij deze wanorde neer te leggen. verklaart Mgr. Levefre verder. Als zonen van dezelfde God verbonden door het goddelijk va- derschap en broederlijke liefde, moeten zij alles in het werk stellen om de huidige toestand te verbete- ren. „Zij moeten zich voornamelijk toeleggen op de essentiele deugden, frechtvaardigheid, naastenliefde en onthechting." ,,Doch", z6 vervolgt de Aartsbis schop. ..met alle middelen trachlen. zijn winst te vergroten, vooral waar het gaat om de waren. die voor 'let levensonderhoud nodig zijn en op die manier honger, ellende en leed. misschien ziekte en zelfs de dood in arme gezinnen te laten binnentreden is voorzeker een schreeuwende on- rechtvaardigheid. een misdaad. die ten hemel om wraak roept." De prelaat spoort dan aan tot naastenliefde en smeekt. niet toe te geven aan klassengeest, die alles zou bederven en anderen verkeerd zou doen beooordelen. In de Manhattan Chess Club te New York wordt eten tienkamp ge- organiseerd. Onze landgenoot Euwe moest zijn eerste partij tegen Fine gewonnen geven. Hij speelde remise met Horo witz, won van Bisguire en beein- digde ook zijn partij tegen Pilnick remise. De stand luidt thans na de vierde ronde voor de eerste vijf deelne- mers: 1. Najdorf 4 punten; 2. Fine punt plus 1 afgebroken partij; 3. Kashdan 2'/s punt; 4. Euwe 2 punten: 5. Pilnick U/s punt en 1 afgebroken partij. LS IN DE LOOP van het volgend jaar de Limburgse gemeente Venray aangesloten wordt op het gasnet der Staatsmijnen, zal de laatste afzonderlijke gasfabriek in het land van het brons- groene eikenhout opgehouden hebben te bestaan. Maar tegelij- kertijd zullen de buizen, waardoor het gas uit de cokesfabriek der mijn E^nma opgestuwd wordt, reiken tot vier provincies: Limburg, Zeeland, Brabant en Geld.erland. Onder voorbehoud natuurlijk, dat de onderhandelingen, welke tussen de Staats mijnen en een aantal gemeentebesturen gaande zijn. of binnen- kort aangeknoopt zullen worden, zullen leiden tot een contract, zoals Eindhoven, Maastricht, Breda en Roosendaal, om enige grote klcmten van de mijngasindustrie te noemen, dat hebben gesloten. Een van de eerst aan de beurt komende gemeenten op het wacht- lijstje van de Mijnen is Bergen op Zoom. In Limburg rekent men er op, dat aan het eind van het vol gend jaar 51s alles meeloopt misschien nog wel eerder de Scheldestad aangesloten zal wor den. Intussen ook Oudenbosch en Zevenbei-gen in West-Brabant, St Michie'Utel. St. Oedenrode, Waalwijk Kaatsheuvel en Veghel in Midden- en Oost-Brabant kun nen gaan profiteren van de con- stante kwaliteit en de voordelen van de in Zuid-Limburg opgewek- te brandstof. Maar ook Nijmegen heeft al met een gemeentelijke de- putatie de mijnstreek bezocht, want de Keizer Karelstad wil voor Gelderland de primeur van het mijngas zien te veroveren. ..En als Bergen op Zoom eenmaal aangeslo ten is, wat let ons dan met onze buizen Zeeland binnen te dringen en Vlissingen of Middelburg van mijngas te voorzien?" zei ons drs. Van Aken, de economisch leider van het mijngasdistributiebedrijf. toen we dezer dagen van hem de toekomstmuziek voor dit geweldi- ge bedrijf mochten beluisteren. En we zullen nog verder gaan met de uitbouw van de onderneming. Tussen Wessum en Boxtel komt een dubbele voorzieningslijn. waar door het mogelijk zal zijn een voorraad gas te vormen onder druk. En dan ..komt er de grote nieuwe cokesfabriek bij 0s Mau- rits. waardoor de voorziening nog beter afgestemd zal kunnen wor den op de behoefte van onze klanten." Gas uit de Ruhrslreek De mijngasvoorziening kan zelfs nog in veel groter verband gezien worden. De leiding in Limburg is n.l. reeds aangesloten op de pro- ductie van niet minder dan 72 coke.sfabrieken in het Ruhrgebied Geen wonder, dat daarom vele buitenlanders vooral Amerikanen naar Kuinre komen om het on- derzoek te volgen, dat wordt inge- steld door een daartoe speciaal in- gesteide dienst. waarvan de Rijks- landbouwconsulent, ir. L. J. A. de Jonge het hoofd is. Om een oplossing voor dit moei- lijke probleem te vinden heeft de dienst maanden achtereen de gron den moeten onderzoeken, de sloten moeten opmeten en moeten vast- stellen hoeveel water door afzuiging door de Noordoostpolder verloren ging. Tenslotte moest worden nage- gaan. hoever zich de indroging der gronden uitstrekte., Ir. de Jonge heeft, met een staf van assistenten, een honderdtal proefvelden van on- geveer 50 boerderijen onderzocht. De waterverliezen zijn vastgesteld en de hoogtekaarten gemaakt. Het bleek o.a.. dat de graslanden een groot gebrek aan phosforzuur heb ben en dat ze daardoor gevoelig zijn voor het wegvloeien van het water. De best, bemeste percelen zijn ook het best tegen de indroging bestand gebleken. Nu dit alles bekend is, weet men ook, welke wegen men verder moet volgen, om een volkomen herstel te hereiken. Toch kunnen zich nog al- lerlei complicaties voordoen. Met het bereikte resultaat is men dan ook nog niet helemaal tevreden. In andere delen van het land en zelfs over de gehele wereld zit men met htzelfde probleem en nu moeten met de verkregen resultaten de richtlijnen voor elders worden op- gesteld. Tot nu toe ontbraken de midde len voor een systematisch werken aan het herstel. Thans kan daar echter mee worden begonnen. In verband hiermee worden de "werk- Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond: AANHOUDENDE VORST! Droog weer met over het al- gemeen weinig bewolking en matige tot zwakke wind, hoofdzakclijk tussen Zuidoost en Oost. In de nacht en och- tend matige, en hier en daaj strenge vorst. Midden op de dag lichte vorst. zaamheden van de dienst op hel ogenblik gesplitst in de reeds be- staande afdeling onderzoek en in 'n afdeling practijk^ Deze laatste af deling moet zorge'n voor het herslol van de reeds aangerichte schade. Deze herstelwerkzaamheden zijn in- middels begonnen bij de oude Zui- derzeedijk bij Kuinre en in de grole veenpolder van de gemeente West,- stellingwerf. Dit zijn de gebieden. waarin het 't duidelijkst merkbaar is. dat het water wordt afgezogen. Het zal zeker nog enige jaren duren, eer de schade is hersteld. Binnen- kort wordt begonnen met de bouw van enkele werken om aan de pol ders, die te veel water verliezen, weer water te kunnen toevoeren. Een overgroot gedeelte van het ca. 1800 man sterke PTT-personeel, in 1940 overgenomen van de voorma- lige particuliere radiocentrales. be- sprak in een vergadering te Utrecht de grote belangen, welke voor het PTT-personeel bij het vraagstuk van ,,naasting-of-niet" op het spel staan. Men trof v„ergelijkingen tus sen de sociale positie van het per- soneel, werkzaam bij de particuliere bedriiven en van dat, in dienst van het Staatsbedrijf op het ogenblik van de overname in 1940. Er be- stonden bij de particuliere bedrij- venmeer dan ergerliike toestanden. De arbeidsvoorwaarden waren on- menseliik. de salarissen beneden alle peil. er was sprake van een kinderexploitatie optima forma, kortom het personeel werd niet als mens, maar als slaaf behandeld. Daar tesenover stond en staat nog het PTT-bedrijf. hetwelk zijn per soneel sociale zekerheid een goede rechtspositie. menswaardige salaris sen en eunstige arbeidsvoorwaarden biedt. Het personeel heeft daar d° kans tot vakontwikkeling en tot nromotie. Wenneer wij deze posities tegenover olkander stellen aldus een woordvoerder dan durven wij verklaren. dat het eertiids over genomen personeel van de hel van het parficuliere bedri'f kwam in de hemel van het geordend staatsbe drijf. Onder geen enkel beding wil- BATAVIA, 26 Dec. (Aneta). Naar aanleiding van berichten van bui- tenlandse persbiireaux, dat Soe karno en andere republikeinse lei- ders van Djogja naar Batavia zou- den zijn overgebracht verklaarde een Nederlandse woordvoerder te Batavia aan Anctf, dat deze be richten „onzin" zijn. Verschillende buitenlandse radio- stations van Zuidodst Azie zonden een radioboodschap van de republi- keitise minister van economische zaken, Sjafroeddin Prawiranegara, waarin o.m. als voorwaarden, waar onder „de republikeinse regering bereid is de order tot staken van het vuren uit te vaardigen en de onderhandelingen met de Neder- landers te hervatten" wordt geeist: le. onmiddellijke vrijlating van de Republikeinse autoriteiten; 2e. terugtrekking van de Neder landse troepen naar de posities, welke zij voor 13 December inna- men; 3e. de jure en de-facto erkennmg van de republikeinse souvereimteit over Java. Sumatra en Madoera-; 4e. vorming van een democratische onafhankelijke, souvereine. Indone- sische regering ..zonder Neder landse tussenkomst". 5e. zo spoedig mogeiijke terug trekking van de gehele Nederlandse troepenmacht uit Indonesie na de len wij terug naar de particuliere centrales. Mr. Snel gaf vervolgens een korte uiteenzetting van het ver- loop der besprekingen in de Tweede Kamer. In verband daarmee be- toogde hij, dat met betrekking tot de technische zijde van dit vraag stuk, ook maar een oplossing is, welke het algemeen belang dient en wel de aansluiting van de particu liere centrales bij de P.T.T. Wat de service betreft, meende spreker overtuigd te zijn, dat die van de P.T.T. in gene dele onderdoet voor die van het particulier bedrijf. Aan het slot van deze vergade ring werd met algehele instemming een resOlutie aangenomen, waarin bij de Minister van Verkeer en Wa- terstaat met grote kracht wordt aangedrongen, het Wetsontwerp als- nog op de agenda te plaatsen en aan te nemen en dat daarbij naast de zakelijke belangen van enkele tientallen houders van grote radio centrales ^rekening wordt gehouden met de zakelijke, maar vooral de menselijke belangen van de honderdtallen gezinnen van de be trokken personeelsleden en de hou ders van kleine centrales. Militieplichtigen, kennen juilie reeds de datum waarop je in dienst moet? Eerst gaan julle toch zeker op retraite? Wanneer? In de retraite van 47 Januari is nog plaats ge- noeg. De retraite van 25—28 Januari is volgeboekt. Wij raden u daarom aan de retraite van 47 Januari mee te maken. Anders moet u wachten tot 1518 Februari en 2b Februari1 Maart. Schrijft vandaag nog aan: Direc- lie Retraitehuis Bergen N.H. U ont- vangt dan een deelnemerskaart, waardoor een plaats voor u gereser- veerd is. vorming van de Indonesische rege ring. Sjafroeddin Prawiranegara zeide op te treden namens de repubiikein- se noodregering. De Nederlandse woordvoerder te Batavia verklaarde tegenover Aneta, dat aan de Neder landse autoriteiten niets bekend was van zulk een regering en voegde hieraan toe, dat de genoemde voor waarden uiteraard niet voor discus- sies in aanmerking komen. via een koppelleiding van de „Em- ma" naar de Duitse stad Alsdorf. De o'pzet is ook een verbinding tot stand te brengen met de gasfa briek te Antwerpen en met een der grootste bedrijven te Luik. En dan is er nog Noord-Nederland. Het bedienen van de grote steden in het Westen en Noorden van het land is wel veel gevergd van de Limburgers. Boven de Moerdijk zal men zelf eCrst wat moeten presteren op dit gebied. Er is een reigeringrscommlssie in- gesteld, welke de bouw van gro te cokesfabrieken aan het Noord- zeekanaal en aan de Nieuwe Wa- terweg krachtig stimuleert. Wan neer deze het Westen van het land zelfstandig zullen kunnen voorzien, wil men een koppel- verbinding tot stand brengen met he; mjjngasnet zodat bij on- voorziene omstandigheden srrote rampen e.d. onmiddel- lijk overgeschakeld kan worden. Natuurlijk speelt in dit geweldige plan ook de Benelux een rol. al is het voor een econoom als drs. Van Aken nog niet geheel duidelijk hoe men bij overeenkomsten met Belgie een schikking zal treffen voor het verschil der kolenprijzen. Deze liggen in Belgie veel hoger dan hier. vooral door de hogere produc- tiekoslen in de sterk verouderde mijnen, daarnaast door hogere lo nen en de voorzieningen voor de buitenlandse mijnwerkers, die in het Belgische steenkoolgebied in talrijke mate werkzaam zijn. Geen ponden meer nodig Een voordeel heeft men dit jaar kunnen verwezenlijken. Tot nu toe moesten n.l. de buizen voor het mijngasnet uit Engeland worden ingevoerd. Ponden dus! Maar on- langs is een overeenkomst gesloten met de Duitse staalindustrie, wel ke voorziet in de levering door onze mijnen van enige producten der gasfabricage, waarvoor ,he1 mijngasbedrijf in ruil buizen ont- vangt. „We hebben twintigduizend ton in voorraad" aldus drs. Van Aken. Om buizen behoeft men dus voorlopig niet verlegen te zitten. En wat de capaciteit van het be drijf bereft: Roosendaal zal voor lopig ongeveer drie millioen ku- bieke meter per jaar krijgen. la ter zo nodig vi.if millioen. En Maastricht, met de gasverslinden- de keramische industrie (welke vier maal zoveel gebruikt als de stad zelf!) bewiist, dat de Staats mijnen hun taak aan kunnen. Intussen worden proeven met on- dergrondse vergassing van steen- kolen. waarover geruime tijd gele den uit Belgi? berichten kwamen. ook in de Nederlandse miinen ge- nomeif. Voorlopig zou het niet eco nomisch verantwoord ziin. bet on deze wijze verkregen gas te distri- bueren. Doch wanneer de exneri- menten zullen leiden tot een goed- kopere productie. ligt hierin voor de mijnen een nog grotere toe- komst. Eieenlijk zal het mi.jnffas dan pas zijn naam ten voile verdie nen! Ook het laaiste nummer van de 3e jaargang van ..De Speelwagen" munt weer uit door verscheiden- heid van gedocumenteerc'e artike- len, door fraaie illustrattes en door vakkundig verzorgde technische uitvoering. Joh. v. d. Klooster wijdt een artikel aan de Sinterklaas- en Kerstviering in de tachtiger jaren. Over Callantsoog schrijft J Baken, terwijl door D. B. de tijd van de diligence en de jaagschuit in de herinnering wordt opgeroepen. M. Hemmer geeft gedeelten weer van een ballade over de Brinkhorst- plaats. de „vervloekte plaats" vol- gens dit gedicht. S. W. Melchior vervolgt zijn trip ..Per caricle van De Rijp naar Texel v.v." Natuurlijk ontbreken de interessante rubrie- ken: ..Allcmanswerk" en ..Op door- reis" en ,.De Boekenla" niet. De illustraties zijn weer zeer goed evenals de tekeningen van M. Oort- wijn. Tenslotte is aan deze afleve- ring een inhoudsopgave van de voorbije jaargang toegevoegd. OF DE VEILIGHEIDSRAAD in de komende dagen nog nieuwe bespre kingen aan de Indonesische aange- legenheid zou wijuen, was de woord voerder niet bexend. In aanmerking genomen, dat de Veiiigneidsraad nog met uiteen was, bieel dit mogeiuk. tvaar in een ueei van de buuemandse pers nog steeds de mdruk wordt gewekt, dat net om een oorlog met complete veld slagen zou gaan, wees er een rnili- taire woordvoerder nog eens met nadruk op, dat dit een geheei ver- keerde voorsteiling van zaken is. Het doel is slechts het gebied van de republiek zo snei mogelijk onder onze controle te brengen, tenemde de bevolking te'bevrijden van kom- mer en terreur. Waar de T.N.I, geen weerstand biedt (en dat is meestal niet het geval) rukken onze troepen snei verder, teneinde het aangeduide doel zo spoedig mogelijk te kunnen verwezenlijken. Nu ook Kediri en Madioen onder onze controle staan, zijn alle grote steden in Nederlandse handen. Doordat de Nederlandse troepen er niet op uit zijn zoveel mogelijk slag te leveren, is ook het aantal krijgsgevangenen nog gering. Op Java twee a drie honderd, op mid den Sumatra 124. Het is waarschijn- lijk de bedoeling van de T.N.I, om straks een guerilla te ontketenen. Een dergelijke strijdmethode is ech- ter slechts mogelijk met steun van de bevolking. De woordvoerder ge- loofde echter niet, dat deze zou kun nen worden verkregen. De bevol king is de terreur moe en steunt juifct onze troepen. Ook telt mee, dat de T.N.I, zeker niet als een ge- organiseerd leger moet worden be- schouwd. Er zijn fanatiekelingen onder, doch het merendeel bestaat uit meelopers, die als het terreur- getij verloopt, de bakens zullen ver zetten. De militaire woordvoerder deelde ook nog enkele inmiddels bekend geworden bizonderheden over de bezetting van Djokja mee. Op de observatietoren van het vliegveld werd mitrailleur- en raketvuur ge geven. Voor de landing werd het vliegveld zelf gemitrailleerd en ge- bombardeerd. Er werden in totaal 7 bommen afgeworpen, drie op het vliegveld zelf, twee op een in de onmiddellijke nabijheid staande sui- kerfabriek en twee op een spoor- wegknooppunt. In Djokja zelf kre- gen twee doelen raketvuur, nl. het algemeen hoofdkwartier. waarbij ook enkele huizen werden getrof- fen en de barakken van fort Vre- denburch. van waaruit vuur werd gegeven op onze landingstroepen. Daarna vond geen actie tegen grond- doelen plaats. Het Nederlandse communique in Batavia meidde, dat in de eerste zes dagen van de or«;ratie alle belang rijke gebieden en steden van Java bezet waren. Het communique gaf deze gedeeltelijke lijst van de bezet- te steden: Djokjakarta. Soerakarta. Magelang, Rembang, Wonosobe. Keboemen, Sragen. Poerworedjo. Womogiri, Blitar, Wlingi, Toeban, Kepandjen. Tjepoe, Bonjonegore. Njimbang, Koedoes, Bati. Patiitan. Verder werd gezegd. dat ook de steden Madioen en Kediri op Java, middelpunten van de communisti- sche opstand in September, ver- overd waren. Volgens het communique waren op Sumatra de volgende steden be zet: Fort de Kock (Boekittinggi), Pandang Pandjang.Solok. Began- siapiapi. Rantoupretat, Iaboehaan- bil'ik en Balige. In de Duhamel-mijn bij Ensdorf in het Saargebied zijn tengevolge van een mijnbrand 20 mijnwerkers om het leven gekomen, zo wordt officieel medegedeeld. Theaters en bioscopen in het gehele Saarbekken waren Eerste Kerstdag wegen* rouw gesloten. De 20-jarige Edmond Veher ver- loor het leven bij een poging orn een kameraad te redden. Het bestuur van de bijenteeltver- cniging afdeling Beemster. Purmei'- end en Omstreken. maakt lana,- dry.c weg aan belanghebbenden bekend, dat zij in het voorjaar van 1949. - een nadere datum zal worden be kend gemaakt plan heeft om ecu bijenmarkt te organiseren in Pur merend. Het Bestuur der Vereniging is in overleg getreden met B. en W. van de gemeente Purmerend. die volledige medewerking zullen ver- lenen, temeer omdat Purmerend als marktplaats uitstekend geoutilleertl is. Het houden van een bijenmarkl in deze omgeving en ook voor Weyl Friesland kan van groot belang zijn voor de zich steeds uitbreidendc fruitteelt. Immers de fruitteelt kan de bijenteelt niet missen en tot nu toe was het niet mogelijk om in dc naaste omgeving tot aanscbaffinr van bijenvolken over te gaan. Hel bestuur verwacht dan ook dat van de zijde der fruitkwekers voor deze markt grote belangstelling zal be staari. Men verzoekt belanghebben den dan ook volgende publical ii- over deze aangelegenheid met be langstelling te volgen. Het socialisme en de Katholieke Kerk behoeven geen vijanden te zijn; de keus is aan de Kerk, aldus de conclusie in een artikelenserie van de ..Arbeiter-Zeitung". het of- ficiele dagblad van de Socialistische Partij in Oostenrijk. In deze ar- likelen werd de verhouding behan deld tussen socialisme en geloof. Pater Michael Pfiegler, prof, in de theologie aan de Weense univer- siteit en een voorvechter in de po ging om geloof en partijpolitiek van elkaar gescheiden te houden. heeft in ..Die Furche". het leidende ka- tholieke weekblad. geantwoord. Hi.i schreef, dat de beslissing niet bij de Kerk, doch bij de Socialistische Partij ligt. Hij wees erop, dat de partij gedurende verscheidene ge- neraties het atheisme in Oostenrijk had verbreid en zeer vele arbeiders niet alleen van de Kerk, doch ook van het geloof in het algemeen had vervreemd. En dit heeft de kerke- lijke autoriteiten wantrouwend ge maakt en doen vermoeden, dat het ontbreken op het ogenblik van anti- godsdienstige propaganda niets an ders is dan tactiek. De ..Arbeiter-Zeitung", die voor de annexatie van Oostenrijk door Hitler, consequent anti-godsdienstig was geweest, gaf zeer openlijk toe, dat vele socialisten hun inzichten hebben gewijzigd omtrent geloof en de Katholieke Kerk. ,.De ontzettende ondervinding van het fascisme en het verschrikkelijke lijden van ons volk gedurende de oorlog en in de na-oorlogse tijd heeft vele mensen gebracht of doen keren tot het geloof. Door de kwel- lingen in een concentratiekamp of onder de bommenregen van een massale luchtaanval uitte menig atheist een schietgebed. als een smeekbede om bescherming van de heme]. En vele vrouwen, die eerst onver- schillig hadden gestaan tegenover de Kerk. baden om de voorspraak van de H. Maagd, wanneer zij bang waren voor het lot van hun echt- genoten. broers of zonen. Wij be hoeven slechts in onze steden en dorpen gedurende de Zondagsmis in de kerken te kijken om te worden overtuigd. dat het lijden van de te- genwoordige tijd en de onzekerheid. wat de toekomst nog brengen zal, zonder twijfel het aantal gelovigen heeft doen verhogen. Pater Pfiegler wees erop, dat, alhoewel hij erkende, dat er een aanzienlijke verandering had plaats gehad in de houding van de leiden de figuren uit de Socialistische Partij t.a.v. de godsdienst, de Par- tij nog niet had gebroken met de ideeen van Marx en Engels. athe- Isten waren. Bij zijn Uitleg van de veroorde- ling van het socialisme door de Kerk. stelde hij vast, dat de Kerk niet de rechten van de arbeiders veroordeelde. doch hot atheisme". Sint Jan de Evangelist. Heht u ooit het vierde evangelie gelezen! Het begin ervan horen we op het einde van elke H. Mis. Aangrijpenrl is het telkens. Juist in deze dagen nu we in de Kersttijd zijn, spreek1 het nog meer tot ons. Het Woovc' is vlees geworden. Daarvan heef! Sint Jan als Apostel en Evangelist getuigenis willen geven. Het evan gelie, dat hij schreef, is de bror van ons geloof. Hij schreef het oof voor u. U leest misschien veel. Mis schien ook weinig. Maar in ieder geval, zie dat u eens het evangelie van Sint Jan leest. Een uitgave er van is wel gemakkelijk te vinden. Het Nieuwe Testament moest trou- wens in elk katholiek gezin aamve- zig zijn. En er ook inderdaad gele zen worden. MARCUS.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5