PELS Driekv/art eeuw r DE ARBEIDER IN DE NIEUWE SAMENLEVING Reclamebureau „Redo" - Balder Vasaline en gezuiverd walvisvet Gemeenteraad van Schoorl ALKMAAR EN OMSTREKEN Een overhaast Raadsbesluit Wat is een ambtswoning? De ijsbaan open J De K.A.B. te Burgerbrug vergaderde 5 Jan. 1949 begint onze LAKCURSUS PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 28 December 1948 Kajotters-Nieuws Voor het kind Schoolzwemdiploma's Praatavond van de „Koepel" K.J.M.V. """N Onze agenda V. Wielrennen „Alcmaria Victrix" ,,Ambtenaar, geef mij cen huis" Oude Jenever Pels, per liter f 5.60 Cognac, (Frans) per fles vanaf 7.16 Dubbele Kersenlikeur, per fles 5.15 Punch van Rhum, per fles f 4.90 5.80 Citroenjenever, per liter 4.85 Bordeaux en Bourgognes 1945: per fles f 2.45, f 3.30, 4. Italiaanse Vermouth, per liter 6.45 Eiland-Samos, per fles4.35 Oude Malaga, per fles5.25 Diverse Franse Likeuren en Champagnes ALKMAAR TELEF. 2585 Nutsspaarbank Voor de UNAC Leert nu zelf etalageprijskaartjes maken - Aanmelden dagelijks cafe HARING - Oudegracht 130 - Telef. 3789 VOOR DE POLITIERECHTER MIEP VOND Pieter Booy vrijgesproken Wij kunnen het met 11 stemmen voor en 9 stemmen tegen genomen raadsbesluit tot aankoop van een woning voor de burgemeester en deze woning de bestemming te ge- ven van ..ambtswoning" voor de hoogste magistraat in Alkmaar geen gelukkig besluit noemen. Als de moeilijkheid er niet ge- weest was, een geschikte woning voor de burgemeester te zoeken, zou de kwestie-Ambtswoning niet aan de orde zijp geweest. Het ging dan ook niet op de eerste plaats om een raadsbesluit, voor deze en de na hem komende burgemeesters van Alkmaar een ambtswoning aan te kopen, doch wel om het gezin van Mr. Wijtema in Alkmaar aan onderdak te helpen. Daar moest in voorzien worden. Ruim 'n half jaar was Mr. Wijtema al burgemeester van Alkmaar, ter- wijl zijn gezin nog in Beilen woon- de. Hij moest daarom elk weekend de lange reis naar en van Beilen maken en Beilen kan nu niet be- paald 'n forensenplaats genoemd worden voor personen, die in Alk maar een werkkring hebben. Dit wekelijks-heen-en-weer-trek- ken bracht voor de gemeente ook financiele consekwenties met zich die voor het college van B. en W. mede aanleiding waren tot dit voorstel. Het was natuurlijk, zoals weth. v. Slingerland zei, dat iedereen de burgemeester van harte toewenst, dat zijn gezin zo spoedig mogelijk een woning in Alkmaar krijgt; en tot diegenen behoren ook de tegen- stemmers tegen dit voorstel van B. en W. tot aankoop van het huis Emmastraat 1 hoek Kennemer- straatweg. Zij hadden echter andere bezwa- ren; principiele en financiele be- zwaren. Zij waren niet tegen 'n ambts woning? Ofschoon deze kwestie nooit eerder aan de orde was ge- steld. Wij kregen de indruk, dat er in dit geval een ambtswoningkwes- tie van gemaakt werd. om de wo- ningkwestie op te lossen. Geen der tegenstemmende raads- leden had iets tegen een ambtswo ning uit principieel oogpunt. Waar- om zou men voor de hoogste magis traat in Alkmaar niet een hem en de stad waardige ambtswo ning wensen? Maar dat moest dan een ambts woning zijn, waar 'n decorum van uitgaat, dat Wij aan het ambt van burgemeester van 'n stad als Alk maar verbonden willen zien. En dit was naar veler mening niet het geval met het huis-in kwestie. Dan had men destijds beter de woning van wijlen Mr. W. C. Bos- man Voorhout kunnen aan- kopen. Dat zou 'n voor de burge meester van Alkmaar representa- tief gebouw geweest zijn. Wij zijn het met diegenen eens, die het huis in kwestie niet aangewezen acht- ten, om voor nu en later ambtswo ning te zijn voor de respectieve burgemeesters van Alkmaar. Zeker Mr. Wijtema vond, dat, dit huis voor zijn gezin precies past. Maar, of hij het 'n geschikte ambtswoning achtte over die vraag liet hij zich niet uit en liet hij het antwoord aan de burgerij, waarvan de Raad de vertegenwoor- diger is. Dit hangt af, zo zei Mr. Wijtema van de betekenis, die men hier aan het ambt van burgemees ter toekent. En nu vinden' wij, dat de burge rij in casu de Raad door dit Woensdagavond houdt onze afde- ling haar wekelijkse bijeenkomst in het VarnebroekgebouW om 8.15 uur. Het programma bestaat uit de be- handeling van het jaarprogramma door de aalmoezenier en een lezing over zijn beroep door een lid. Zondagmorgen om 11 uur houdt de zangclub repetitie. De ouders en verloofden van de ka jotters, de kajotters en kajotters-militairen worden er van in kennis gesteld, dat de K.A.J. Zondagavond om 8 u. haar Kerstavond houdt in het jeugd- gebouw aan de Nieuwstraat. Op aller opkomst wordt gerekend. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS EN PRENTKAARTEN De laatste kans Het jaar nadert zijn einde. Er is nog heel wat te vereffenen; financieel-en wellicht ook op andere wijze. Als we slechts denken aan onze medemens. Hoe vaak lieten wij de kans voorbij gaan hem ge lukkig te maken. Hoe weinig deden wij voor het misdeelde kind, voor de duizenden misdeelde kinderen, die hunkeren naar geluk en vreugde. Welnu, het is nog niet te laat. De stand in de hall van het post- kantoor is nog geopend en biedt u gelegenheid uw verzuim alsnog ruimscnoots goed te maken. Laat u daar voorzien van de fraaie nieuw- jaarskaarten en van de nodige kin- derzegels. Koop er wat meer; ze zijn nog een heel jaar geldig! Het is uw laatste kans. Neem hem waar nu het nog tijd is. Eindigt dit jaar niet met het ongelukkig gevoel dat u duizenden kinderen aanstaren, die dit jaar tevergeefs een beroep deden op uw middadigheid. Daarom: Haast u! Koopt kinder- zegels en -kaarten. Zij brengen ge luk: uzelf en vele kinderen. In de loop van deze maand zijn voor de tweede maal in 1948 in de Overdekte Bad- en Zweminrichting door de commissie voor het school- zwemdiploma examens afgenomen voor de schooldiploma's A en B en voor het schoolzwemvaardigheids- diploma. Aan de examens namen deel leerlingen van 29 scholen. Het aantal aanmeldingen bedroeg 358 voor diploma A, 205 voor di ploma B en 63 voor het school- vaardigheidsdiploma (C). Niet op- gekomen waren 57 candidaten voor diploma A, 32 voor diploma B en 16 voor het vaardigheidsdiploma, terwijl afgewezen werden 37 can- d'daten voor A. 8 voor B en 15 voor het vaardigheidsdiploma, zo- dat A werd behaald door 264 leer lingen, het diploma B door 165 leer lingen en het schoolvaardigheids- diploma door 32 leerlingen. De examens hadden een zeer viol verloop. Bij het in de maand Mei gehou- den diplomazwemmen werden er uitgereikt 159 diploma's A, 176 B en 42 C, zodat dit jaar 423 diploma's A, 341 B en 74 C, in totaal 838 diploma's, werden uitgereikt. besluit te nemen, de betekenis van het ambt van burgemeester van Alkmaar niet hoog genoeg te laag dus heeft aangeslagen. Door te verklaren, dat het huis voor zijn gezin geschikt was, gaf Mr. Wijtema o.i. nog niet als zijn mening te kennen, dat dit huis 'n passende ambtswoning was voor hem en zijn opvolgers. Dan waren er o.i. steekhou- dende financiele bezwaren. Het huis lcost f 28.000.en de verbou- wing zal naar schatting ook nog ca. f 12.000.kosten; daar zal nog wel wat bijkomen, dachten de raadssleden, die al meer met dit bijltje gehakt hebben. Als dat niet het geval zal zijn, dan nog vordert dit besluit 'n jaar- lijkse uitgaaf op de begroting van f 1800.welke uitgaaf niet gedekt wordt door de volgens geldende voorschriften te betalen huur. Dit zbu allemaal niet erg wezen, als we nu ook werkelijk 'n behoorlijke burgerlfieesterlijke ambtswoning hadden. Maar er waren raadsleden helaas te weinig die dit niet het geval vonden en die in de toe- komst 'n hoop narigheid zien, waardoor dit huis 'n schip van bij- leg wordt voor de gemeente. De toekomst zal het leren. Neen, wij kregen de indruk, dat de Raad wat onvoorbereid dit ge- wichtige besluit nam en niet vol- doende van de betekenis ervan doordrongen was; dat men zich meer liet leiden door de wil de burgemeester eindelijk eens aan 'n huis te helpen. dan door de gedach- te: 'n ambtswoning voor de burge meesters van Alkmaar, voor nu en later. En daarom: 't was 'n overhaast besluit. Fr. O. Reeds met de Kerstdagen maak- ten honderden een wandeling naar de ijsbaan in het Heilooer Bos, om eens te kijken hoe die er uit zag. Met windstil weer was de baan, die op tijd onder water was gezet, dichtgevroren, zodat de oppervlakte een gladde spiegel was. Vandaag werd de baan voor kinderen open- gesteld, vanaf morgen is ie voor een ieder toegankelijk, zodat de schaatsliefhebbers hun hart kunnen ophalen. In de schoenenwinkels was er gisteren reeds veel vraag naar schaatslaarzen, die echter maar in beperkt kwantum in voorraad zijn. Wie in een schoenenzaak niet slaagt, laden wij aan eens met een vak- man-schoenmaker te praten, wel licht, dat die 'n paar naar maat wil maken. Nu ook de grachten en singels toegevroren zijn, zouden wij de lieve jeugd willen vragen, geen stenen, zand of ander spul op het ijs te gooien. Dit dient nergens toe en maakt alleen maar de toestand van het ijs slechter. Voor degenen, die er straks hopelijk op gaan schaatsen, betekent al die rommel maar een hindernis, die ook nog wel eens een lelijke val op het ijs tengevolge kan hebben. Houdt het ijs dus schoon. Het Koepelcomite „Katholiek Alk maar", waarbij alle standsorganisa- ties van volwassenen en jongeren zijn aangesloten, belegt wederom een praatavond voor de aangeslo ten besturen. Men houde daarvoor vrij: Dinsdagavond 11 Januari, om 8 uur, in het Wapen van Heems- kerk. De agenda wordt nog tijdig toegezonden. Hopelijk zullen alle bestuursleden dit onderling contact der diverse standsorganisaties op prijs stellen en aanwezig zijn. F. HOLTHUIZEN. Vrienden, Woensdagavond is het de laatste maal, dat we dit jaar bijeen komen. Natuurlijk zijn we al lemaal present en brengen we een goede joolstemming mee. Denkt er aan je te prepareren voor een mop of aardige vertelling, want iedereen gaat voor de bijl. Ook eventueel verloofden zijn van harte welkom. Bioscopen: GULDEN VLIES: 8 uur De Rozenkrans. HARMONIE: Carnegie Hall, alle leeftijden. VICTORIE: Tot Wederziens, 18 jaar. A.B.T.: Gisko Kidd keert te- rug, 14 jaar. CINEMA: Lassie komt thuis, alle leeftijden. APOTHEKEN: B. H. J. Schou- ten, Emmastraat 64. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindeniaan 100 telef. 3628. 3TED. MUSEUM: van 2—5 u. Expositie van Alkmaarse schilders. Bovengenoemde vereniging hield Zondag haar jaarlijkse Kerstwed- strijden op de rollen. Deze keer stonden de wedstrij- den wel zeer in de belangstelling der renners, omdat er een memori- amwedstrijd aan verbonden was ter nagedachtenis van den heer K. Verwer. Voor deze wedstrijd reden de A- en B-klassen 2 x 1000 M. Het is weer een felle strijd geweest en do renners hebben het elkander niet cadeau gegeven. In de A-klasse was het H. Kokkes, die de snelste t,ijd maakte, gevolgd door Jn Hen- nink, van Berkum en J. Okkelros. In de B-klasse: Hier moest Bloe- inen het hoofd buigen voor L. Zee- man. Op de 3de en 4de plaats kwa- men weer Klarchd en Korenman. De C-klasse moest 2 x 500 M. rij- den. Ook nu weer kwamen de fa- vorieten de Bruyn en Honigh als eersten "uit de strijd. Van der Heus en van Beek werden respectieve- lijk derde en vierde. Ook dient nog vermeld te worden, dat door ver- schillende sportvrienden een prijsje beschikbaar was gesteld. Vanaf deze plaats namens renners en be- stuur hartelijk dank. De uitslagen zijn als volgt: A-klasse 2 x 1000 m: 1. H. Hakkes, 80.3 sec.; 2. Jn Hen- nink. 84,2; 3. van Berkum.85.2; 4. Jn Ottebras 91.4; 5. Jn Mol, 92.1; 6. W. Wouters, 96.2; 7. Jn Groot, 97.1. B-klasse: 2 x 1000 m: 1. G. Zeeman, 90 sec.; 2. J. Bloe- men, 90.2; 3. Klarche 94; 4. P. Ko renman 97.1; 5. J. v. d. Gracht 99.1; 6. W. Nieuwland 101.4; 7. J. Pee- reboom 103; 8. Swart 103.3; 9. H. Slot 103.4. C klasse: 2 x 500 m: 1. M. de Bruyn 50.1; 2. D. IIo- ningh 54.1; 3. v. d. Sluis 57.3; 4. H. van Beek 66.3; 5. Nel de Boer 69.3; 6. Belles 72.4. Onder bovengenoemde titel wordt een zeer bijzonder toneelstuk op 'n originele wijze gepresenteerd. Een aantal Jordaners heeft zich ver- enigd in de speelgroep ,,De Jordaan op de planken". In onvervalst Jor- daans dialect, zonder schmink of toneelkleding, beelden deze ama teurs op aangrijpende wijze een der moderne problemen uit: de woning- nood. In alle plaatsen, waar zij tot nu toe optraden: Amsterdam, Haarlem, Schiedam, Hoorn, overal werden de grootste successen ge- boekt. Alkmaar zal het gezelschap te zien krijgen op Zondagavond 16 Januari om 8 uur in het Gulden Vlies. Wegens de bijzondere strek- king van dit spel wil het Koepel comite der Alkmaarse standsorga nisaties gaarne alle standen aan- sporen deze uitvoering bij te wonen. In overleg met het comite zijn de prijzen zo gesteld, dat de entree- kosten voor de meesten geen be- zwaar zullen opleveren. Moge Alk maar deze groep van 33 rasechte Jordaanse mannen en vrouwen een hartelijke ontvangst bereiden. Namens het Koepelcomite F. HOLTHUIZEN In het tijdvak van 118 Decem ber werd op de spaarbankboekjes ingelegd f 224.250.41 en terugbe- taald f 238.810.91, alzo minder in gelegd dan terugbetaald f 14.560.50 (v. j. f 57.445.55). Het aan de inleggers verschul- aigde kapitaal, bij de aanvang van het jaar f 10.396.293.63, bedraagt thans f 10.660.978.72. Het aantal in voormeld tijdvak nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 94. Ingetrokken werden 51. Het aantal in omloop zijnde boekjes be draagt thans 26.470 (v.j. 25.606). Onder de nieuw uitgegeven boek jes zijn begrepen 13 voor jonggebo- renen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van f 1.-. Het aantal posten van inleg bedroeg 1583 en dat van terugbeta- ling 1418, tezamen 3001. De lediging in voormeld tijdvak van 478 spaarbusjes leverde een be- drag van f 5.831.26 aan kleine be- sparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes, bij de aanvang van het jaar 3663, bedraagt thans 4564. Bij het plaatselijk comite van de Unac kwam een bedrag binnen van f 32.60 van het personeel van Ga rage W. Schmidt, Heiligland alhier. BURGERLIJKE STAND GGeboren: Peter L. M. z. v. J. H. Gerritsen en M. L. Vreugde; Simone C. d. v. S. Molenaar aen C. va Noort; Willie H. d. v. A. R. Rens- maag en H. van Wanrooy; Anna C. d. v. W. A. Pieters en A. G, Schut; Anna M. H. d. v. S. J. Schagen en M. M. Hornyak; Catharina S. d. v. P. d. v. P. W. Hoebe en M. G, Mar tin; Miny d. v. B. Nieuwhoff en H. J. M. Breunis. Overleden: Cornelia Ruis, oud 54 jaar, geh. met K. Snijders; Adrianus Rustenburg. oud 62 jaar, weduwnaar van D. Molenaar; Cornells Spaans, oud 78 jaar, weduwnaar van M. Kooy. Maartje Groot, oud 88 jaar, weduwe van S. Dekker. Gerben H. .1 nostra, oud 74 jaar, geh. met P. Boyenga. Anna Groot, oud 73 jaar, wed. van D. Appel. SPREEKUUR WETHOUDER V OLKSHUIS VESTIN G Het spreekuur van de wethouder voor Volkshuisvesting, de heer M. Courts, is deze week op Donderdag 30 December Van 23 uur in het stadhuisi. AANRIJDING ALKMAAR. Gisteravond om- streeks 6 uur reed een bestuurder van een motorrijwiel over de Spoor- straat in de richting Snaarmans- laan. Bij het kruispunt aldaar ver- leende hij geen voorrang aan een van rechts komende vrachtauto. De bestuurder van de auto remde on- middellijk, doch kon een botsing niet meer voorkomen. De motor- rijder botste tegen het linkerspat- bord van de auto aan en kwam te vallen. Hij bekwam enige verwon- dingen aan het gelaat en werd ter plaatse verbonden door een lid van de Rode Kruis-colonne. Motor en auto liepen schade op. Tegen de motorrijder werd proces-verbaal opgemaakt. BRAND IN IJSSALON ALKMAAR. Gisteravond om- streeks 17.27 uur werd brand ge- meld door de IJssalon Liberty aan het Verdronkenoord. Na 3 minuten rukte de brandweer uit. De brand was veroorzaakt doordat de vrouw des huizes een petroleum-toestel in haar aanrechtkastje had geplaatst, teneinde de waterleiding te ont- dooien. Door het optrekken van de vlam geraakte het zeer droge hout in brand. De brandweer, die met 2 motorspuiten hulp verleende, kon met enkele emmers water en een schuimblusser het vuur meester worden. De schade beperkte zich tot een opslagruimte, die gedeelte- lijk verbrandde. Voor ong. f 400. werd er vernield. BURGERLIJKE STAND BEEMSTER Geboren: Bernar- dus Jacobus Clemens, zoon van J. P. de Koning en E. W. Lieshout; Jacob Mijndert, zoon van H. C. Schipper en E .G. Nat; Aart Rom- mert, zoon van O. A. Brand en A. Boomsma. Getrouwd: Aize Tolman, oud 28 jaar en Evertje Bruijnes, oud 24 jaar. Overleden: Willy Waiboer, oud 11 jaar, dochter van P. Waiboer en D. de Graaf, overleden te Alkmaar. HET PROVINGIAAL BOS IN AANLEG EGMOND AAN ZEE De aan- leg van bebossing op het terrein van het P.W.N, nabij de gasfabriek is thans vrijwel voltooid en strekt zich uit van Egmond aan den Hoef tot de eerste huizen van Egmond aan Zee. In de toekomst zal men van Eg mond aan den Hoef naar Egmond aan Zee kunnen gaan over een toe- gangsweg, die aan beide zijden be- bost is. BURGERBRUG. Hoe moet de arbeider zijn plaats zien in de ko mende samenleving en hoe deze innemen. Deze actualiteit werd besproken op de tweede ontwik- kelingsavond, welke het plaatselijk bestuur van de KAB voor haar le- dfen had georganiseerd. „Precies" om half acht kon de voorzitter, de heer D. v. d. Hoorn, de bijeenkomst openen. De belang stelling verheugde hem zeer, 75 van de leden bleek namelijk te zijn opgekomen. Blijkbaar heeft de eer- Vasaline en gezuiverd walvisvet Witte vasaline is geen gezuiverd walvisvet. Dat is een waarheid, die als een paal boven water staat. Nathan B. uit Zaandam had even- wel vasaline verkocht, naar zijn zeggen voor het grootste deel be- staande uit walvisvet. Deze vasaline had Nathan gekocht van een zekere de B„ die ter zitting verklaarde, dat hij verdachte B. voliedig had mge- licht omtrent de vetsoort, welke hij hem verkocht had. Duidelijk had hij uit laten komen, dat het technisch vet was, hetwelk niet verkocht mocht worden aan bakkers, hoewel later afkwam, dat dit wel toege- staan was. Toen verdachte nu met klachten over dit technisch vet by getuige de B. kwam, heeft de laatste dit vet weer teruggenomen. Nathan B. moest nu echter voorkomen voor oplichting, zoals de beschuidigmg luidde. Als verweer voerde verdacn- te aan, dat de B. hem dit vet ver kocht had als grotendeeis gezuiverd walvisvet, hetgeen door getuige he B. werd onikend. Mr. v. d. Wail Bake, de Politierechter, vond het gezien alle omstandigheden wel no- dig een rapport in te winnen, het geen dan ook zal geschieden. Nogmaals het gescheurde jasje Voor de tweede maal stond Johan nes Z. uit Schagen voor terzake van liet feit, dat hij zonder enige reden het colbertjasje van een zekere S. had verscheurd. Z. was in Schagen m een cafe geweest en had daar een rondje weggegeven. Zonder daar- 'voor de verschuldigde f 4.50 te be talen, wilde hij de zaak verlaten. Het dienstertje kwam hem evenwei achterop en vroeg hem te betalen. Ook S„ die zag, dat Z. niet betalen wilde, bemoeide zich er mee, waar- op verdachte S. bij zijn jasje paktc en er een juweel van een scheur in trok. Tijdens het daarna ontstane gcveclit werd ook de broek van S. nog behoorlijk gescheurd. Voor deze ravage diende S. een civiele vorde- ring van f 50.in. Mr. Meischke, de ol'ficier van justitie, achtte de ten laste legging wat betreft het col bertjasje bewezen en eiste daarvoor f 25.of 10 dagen. Volgens de of- ficier moest de civiele vordering al'- gewezen worden, daar S. hiervoor geen enkel bewijs had overgelegd, dat hem dit inderdaad f 50.kostte. De uitspraak van de Politierechter was conform de eis. Hjj zat zonder licht Adrianus K. uit Wiermgerwaard betrekt zijn licht van het brongas, dat bij hem uit een bron vrijkomt. Het opwellende water loopt weg door de sloten. Nu waren echter in de nabijheid van zijn huis arbeiders bezig de sloten uit te diepen, weik werk was aangenomen door de aan- nemer M. Om dit werk te kunnen doen hadden zij in de sloten water- kenngen gezet, waardoor het gedeei- te, waar ze mee bezig waren, gere- geld droog zou blijven. Door deze waterkeringen kon echter de bron, die in de sloten uitkwam, het opge- welde water niet kwijt. K. had daar last van en kwam bovendien zonder licht te zitten. Op een Zondagavond nu haalde hij een waterkenng weg, waardoor een stuk van een sioot, die droog lag, weer onder water kwam te staan. M. was hierover niet te spreken. De waterkering was vernield en het werk ondervond an.. derhalf uur stagnatie. Voor dit laat ste diende hij een civiele vordering in van f 30.—. Bij de uitspraak werd K. veroordeeld tot f 15.of 9 dagen en betaling van de civiele vordering voor een bedrag van f 12. Hoe later op de avond In St. Pancras was 22 November 's avonds een gezeilige dansavond geweest, waar zich ook de beide jongemannen Pieter Jan S. en Pie- ter B. bevonden hadden. Natuurlijk waren er op dat bal de nodige aar dige meisjes, doch een in het bij zonder had de aandacht van broeder B. getrokken, die na afloop van het bal met zijn vriend S. besloot naar het huis van dat bepaalde meisje te gaan, om een afspraakje met haar te maken. Hij kon dat zonder bezwaar doen, want haar vader en moeder waren die avond ook op het bal ge weest en nu nog niet vertrokken. Onderweg duikelden de beide heren nog twee vrienden op en gevieren gingen zij naar het huis, waar een van de knapen Fioris K„ de deur open maakte. Met zijn vieren gingen zij naar binnen (de vierde man was Jan V.) en begonnen te roepen, dat het meisje naar beneden moest ko men, Hoewel het. meisje met naar vriendin al naar bed was gegaan, kwam zij er uit en ging ogenblikke- lijk haar ouders halen, waardoor 't gehele dram als een nachtkaars uit- ging. Voor de Politierechter werd nu 't naspel gegeven. Volgens mr. Meisch ke zijn er grenzen, die door geen enkel weldenkend mens mogen wor den overschreden, Dat dit hier door jonge knapen wel gebeurd was, was ergerlijk. De eis luidde tegen elk f 20.of 10 dagen. De uitspraak van mr. v. d. Wall Bake was f 15. of 9 dagen. Jacob S. had bij een kennis van hem, een zekere P., een portemon- naie met 3 bankbiljetten van f 10. weggenomen: 6 weken. Petrus B. uit Schagen had een bevel van de Rijkspoiitie om sterke drank in te leveren niet opgevoigd: f 35.of 14 dagen. Johannes N. uit Egmdnd a. d. Hoef had aangifte gedaan van een diefstal die niet gepleegd was, doch welke hij maar uit zijn duim zoog om f 25 Welke hij had weggegeven, terug te kunnen krijgen: f 35.of 14 dagen. Dirk D. en Jan N. uit Dirkshorn hadden een brug gebouwd (D. was de bouwer en N. de opdrachtgever) zonder toestemming van de weder- opbouw: ieder f 150.of 50 dagen Nicolaas K. uit Langedijk had 14 luiken weggenomen en daarvan een schutting en een schuurtje gemaakt: f 25.of 15 dagen. Anna M. uit Heiloo had een onder- wijzeres een klap in het gezicht ge geven: f 10.of 10 dagen. Thomas G. uit Koedijk had in Schoorl zand weggehaald zonder vergunning: f 7.50 of 3 dagen. stie ontwikkelin'gsavond, die enige weken geleden gehouden werd en handelde over „De arbeid in Gods plan" het zijne hiertoe bijgedragen. Nu kon de inleider, de heer A. v. d. Velde uit Haarlem, zijn be- toog beginnen. Aan de hand van door hem zelf beleefde feiten toonde hij aan, dat de oude samenleving geen samenle ving was, maar een naast-elkaar- leven. Deze oude, zogenaamde sa menleving garandeerde ook geen welvaart voor het hele volk. De overheid heeft dit ingezien en heeft door, haar wetgeving in de laatste halve eeuw de „kloof" tussen arbeidskracht en arbeidska- pitaal, die beiden gelijkwaardig zijn trachten te overbruggen. De wetten op de kinder- en vrou- wenarbeid, de veiligheidswet, het mijnreglement en de wet op het ar- beidscontract werden door de spre- ker aan de vergetelheid ontrukt, alsook de wet op het bindend en ontbindend verklaren van de collec- tieve arbeidsovereenkomst, de Ziek- tewet enz.. allemaal wetten die de arbeider veilig stellen tegenover 'n mogelijk onsociale werkgever. Na de bezetting kwam de Stich- ting van de Arbeid, een raadge- vend lichaam, dat alle productie- problemen bestudeert. Als sluitstuk noemde spreker het wetsontwerp over de Publiekrech- telijke Bedrijfsorganisatie, welke nog slechts een „raam"wet is, waar- in de „ruiten" van elke bedrijfstak afzonderlijk (textiel, staal) nog ge zet moeten worden. Volgens deze wet zal de demo cratic ook in het bedrijfsleven haar plaats kunnen innemen en zullen de arbeiders in de z.g. onderne- mingsraden medezeggingschap krij gen. Arbeiders, ontwikkelt u. Verwerft u inzicht in de sociale problemen. Laert uw plaats waardig te zijn. Begin volgens het pauselijk woord met uw geest te hervormen en streef allerearst naar het beleven van de christelijke leer. Het is een tijd van apostolaatswerk. Weest 'n kameraad en hebt plichtsgevoel. Durft communistischer te zijn dan de communisten. Er moge vrede en welvaart ko men voor alien. Aldus besloot de spreker zijn door de aanwezigen met grote aan dacht gevolgde en met een dank- baar applaus besloten rede. Na de pauze werd het debat ge opend. De voornaamste opmerking werd door de heer G. v. d. Stoop naar voren gebracht. Hij wilde van bovenaf organisfttieplicht voorgie- schreven zien. Inleider onthulde, dat een com missie dit onderwerp in studie had gehad, doch geadviseerd had om niet tot organisatieplicht over te gaan. De ongeorganiseerde arbei der zal volgens het advies echter wel bij moeten dragen in de kosten van de Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie, waarvan zij toch ook de vruchten plukken. Daarna werd er geconfereerd over een eventueel op stapel te zetten cursus voor algemene ont- wikkeling in KAB-verband. De fundamenten van de cursus zullen echter eerst goed gelegd moeten worden, aleer het ontwik- kelingsgebouw zal, kunnen woiVen opgetrokken. We hopen dat de vorstperiode voor dit bouwwerk geen stagnatie zal opleveren. DE NIEUWE HUIZEN BIJNA GEREED EGMOND AAN ZEE De 28 woningen, die in onze gemeente in aanbouw zijn, zullen binnenkort alle gereed komen. Reeds zijn er enkele in gebruik genomen, terwijl de andere in de e.k. maanden suc- cessievelijk gereed komen. Deze huizen zijn reeds aan de vele ge- gadigden toegewezen, zodat de ver- huizers het binnenkort druk zullen hebben. De nieuwe woningen zijn een mooie aanwinst voor de gemeente en verfraaien de entree van het dorp in niet geringe mate. IJSFEESTEN ZUID-SCHERMER Morgen, Woensdag 29 December, zullen er om 2 uur wedstijden zijn voor de schoolgaande jeugd. Donderdag voor hen, die de school verlaten hebben en de leeftijd van 18 jaar nog niet hebben bereikt, alsmede boor vol wassenen. COLLECTE VOOR KATHOLIEK THEHSFRONT DE RIJP. Door Kathoiiek Thuisfront, van de parochie St. Bo- nifacius te De Rijp werd na alle H.H. Missen, een collecte gehouden ten bate van de jongens in Indie. Dat deze actie de sympathie van alle parochianen geniet, bleek uit de opbrengst van de collecte, welke ruim f 600.bedroeg. Het geld zal speciaal worden be- steed, voor abonnementen op cou- ranten en het zenden van lectuur. IJS VAN EEN NACHT DE RIJP De heren Arie en Wim Blokdijk Dz. meende Zondag morgen land over zand naar het land te gaan, om de daar liggende aardappelkuilen e.d„ in verband met de te verwachte vorst, nog eens extra toe te dekken. Een en ander liep echter raar mis. De ijs- laag op het „kruiswerli" bleek nog niet houdbaar. Na enige discussies zou Arie het met een „glisser" wa- gen, greep en schop op de rug, de tong uit de mond een aanloop en maar glissen, totdat midden op de diepe sloot, Arie zonk als een bak- steen. Aan de tegenwoordigheid van Wim en de zwemkunst van Arie was het te danken dat Arie na heel veel moeite en blessures de vaste wal weer kon bereiken. Na een m ijltempo afgelegen tocht naar huis, werden de onfortuinlijke tuinders, met cognac en warme kruiken weer op normale temperatuur gebracht. „AMICITIA" 90 JAAR SCHERMERHORN Ter gele genheid van het 18e lustrum der toneelvereniging „Amicitia" te Schermerhorn, bracht genoemde vereniging het blijspel „Het hoedje van Marius" ten tonele. Zowel de hoofd- als andere rollen waren in goede handen en werden uitstekend vertolkt, waardoor te zamen met de prachtige decors als mede de stijlvolle meubilering, ver- zorgd door de fa. H. Wubbe Co., deze avond een groot succes is ge- worden. Mevr. Klein-IJff, die haar 12V2- jarig jubileum vierde, alsmede mevr. Schreuder-de Boorder als oudste lid (zij is 49 jaar aan Amicitia ver bonden) werden gehuldigd. Wij wensen Amicitia „ad multos annos"! OMZET GROENTENVEILING BEEMSTER Wat te verwachten was, is geschied. De Afslagvereni- ging „Beemster, Purmerend en om- streken" heeft voor dit jaar de om- zet van drie millioen gulden over schreden. De koper van de partij waarmede de drie millioen werd bereikt werd „gedrukt" door de heer Bekker te Amsterdam. Hem werd evenals de aanvoerder, de heer H. Klopper te Z.O. Beemster, bij deze gelegenheid een taart aange- boden. De voorzitter van B.P. en O. lieeft deze taarten met toepas- selijke hartelijke woorden overhan- digd. JUBILEA HEEERHUGOWAARD. Op 1 Januari a.s. zal de heer H. Hoog- land 25 jaar gemeente-ontvanger de Kerstdagen echt gezellig, maar druk! Daarom doet ze een paar dagen „piano-an". Ze kreeg een eenvoudig recept van Mevr. Lotgering-Hillebrand voor: SPRUITJES MET TOMATENSAUS kg. schoongemaakte spruifjes, een klein stukje ui, 1/4 1. dunne tomatensaus, 20 gr. boter extra, wat zout. Was de spruitjes, snip per het stukje ui heel fijn. Smoor eerst de ui in de boter en voeg er dan de spruitjes en het zout bij. Laat ze onder af en toe schudden 15 min. zachtjes smoren. Maak in- ussen de tomatensaus en doe ze bij de spruitjes. Maak hierin de spruitjes verder gaar en bind zo nodig de saus wat na als de groen- te gaar is. Vandaag geeft Miep, in plaats van pap Een appel of wat appelsap Publ. Centr. veilingen. Bur. van de Tuinb.- (Adv.) van Heerhugowaard zijn. Aangezien dit feit samenvalt met de Nieuw- jaarsdag zal het op Maandag 3 Ja nuari 1949 herdacht worden. De heer Hoogland is in Heerhu gowaard een zeer populair lemand, die veel voor zijn medemensen over heeft. Het zal hem op 3 Januari ze ker niet aan belangstelling ontbre- ken. Wij komen op dit gebeuren nader terug. EEN SUCCESVOLLE AVOND VOOR DE HUISGENOTEN HEERHUGOWAARD-ZUID. Het deed ons goed zo'n groot aantal belangstellenden te zien bij de uit voering die de Huigenoten op 2de Kerstdag in de zaal van de heer v. d. Heeligenberg te Heerhugo waard gaven. De zaal en het balcon waren geheel uitverkocht. Opgevoerd werd het toneeispei „Het offer van Aart Donis". Dit spel is een voortzetting van het spel „Regina" hetwelk vorig jaar door de Huigenoten met groot succes werd opgevoerd. In „Het offer van Aart Donis" vinden wij al de mensen uit „Regi- na" terug in het woonhuis van Mar cel en Angela, enige jaren ouder, maar niet gelukkiger. Zij hebben te kampen met ziekte, zorgen en ver- driet. Dat heeft iedereen op z'n tijd, zeker, maar dit jonge paar wordt wel zeer royaal daarmee bedeeld. Daardoor zijn zij en hun omgeving ook vatbaarder voor de suggestie van Regina's oude knecht Christof- fel. Volgens deze rustte de toenma- lige vloek der overleden vrouwen zwaar op het leven van deze men- sen. Maar dan verschijnt Aart Donis weer in het polderland, deze goede engel in de gedaante van een ge- brekkige zonderling. En zo gaat het verhaal voort, maar dat moet U als U het nog niet zelf zag gaan zien. De honderden die het 2e Kerstdag zagen gingen zeer tevreden naar huis. De Huigenoten hebben van dit spel een zeer goede vertolking gege ven. Nu kunnen we gaan schrijven mej. Mus speelde meesterlijk of mijnheer Dinges speelde veel beter als mijn heermaar daar is de vereni ging niet mee gebaat. Er moet geke- ken worden naar het geheel. Behou- dens enkele l'outjes die er gemaakt werden was het in orde. Een woord van lot aan dc regisseur en zijn me- despelenden voor de keurige vertol king. Het toneel zag er gelijk altijd keurig uit. Het kapwerk was goed en de verlichting van Jaap Bont in or de. Een prima muziekensemble ver- zorgde de entre-acte en de dans- muziek. De avond werd geopend door de Geest. Adv. Kap. B. C. Hoogeveen. Dinsdagavond gaat de tweede uit voering en wij raden de ouderen voral aan dit mooie spel te gaan zien. Het is werkelijk de moeite waard. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam heeft Maandagmorgen Pieter Booy uit St. Pancras vrijge sproken, conform de eis. B. heeft in December 1939 en Ja nuari 1940 in opdracht van Jan Kloosterboer in de havens van Am sterdam en Rotterdam gegevens verzameld over vertrekkende geal- lieerde schepen en deze gegevens aan Kloosterboer verstrekt, die ze naar de Duitse admiraliteit stuurde. De advocaat-fiscaal kwam veertien dagen geleden tot de conclusie dat B. zeker niet met opzet en bewust medegewerkt heeft en eiste vrij- spraak en onmiddellijke invrijheids- stelling. welke verzoek door het Hof werd ingewilligd. De Raad van Schoorl kwam voor de-tiende maal in 1948 bijeen, on der voorzitterschap van burgemees ter mr C. A. J. Jochems. Mej. E. A. Overhoff te Apeldoorn berichtte, dat zij haar benoeming tot onderwijzeres aan de openbare lagere school aanneemt en per 1 Januari a.s. haar functie zal aan- vaarden. Op verzoek van de Schoorlse Be- stuurdersbond zal de Woningcom- missie met 1 lid worden uitgebreid Een verzoek van de vereniging ,,Gezinsverzorging" om een subsidie van f 1000.en van het R.K. Kerk- en Schoolbestuur, dat eenzelfde be drag vroeg voor de op te richten kleuterschool, zal bij de begroting worden behandeld. Voor het dienstjaar 1949 werden de volgende begrotingen aangebo- den: Maatschappelijk Hulpbetcon /19.305.54; Gasbedrijf: gewone dienst f 36.664; kapitaaldienst 6900; Ge- meentel. Vleeskeuringsdienst kring Schoorl f 2560; kapitaaldienst ,f2000 Gemeentebegroting gewone dienst f 248.757.07, met een post onvoor- zien van 494.24, kapitaaldienst 264.953 in ontvangst en uitgaaf. Tot commissie van onderzoek v. de begroting werd de gehele raad, behalve de wetihouders, aangewe zen. Een voorstel van burgemeester en wethouders tot wijziging ven de Algemene Politieverordening werd goedgekeurd. Dit betreft een wijzi ging der verordening op het kam- peren en voorziet in de mogelijk- heid ontduiking van bepalingen te voorkomen, door vast te stellen, dat men zich door het huren van een of ander terrein niet aan de kampeer- bepalingen kan onttrekken; de mo- gelijkheid te scheppen tot het ver- binden van nadere voorwaarden aan een terrein of kampeerlocaliteit de mogelijkheid te openen de om- vang van het kamperen te beper- ken; verscherping der sancties op het zonder vergunning kamperen; het weren van ongewenste elemen- ten; het weren van honden op de kampeerterreinen en in de kam- peerboerderijen. De heer H. Selhorst werd tot be- stuurslid herkozen van Maatschap pelijk Hulpbetoon. Hierna werpt de voorzitter een terugblik op het afgelopen jaar. Voor de uHstekende samenwer- king en prettige verstandhouding, zowel in het college van B. en W. als in de Raad betuigt spr. zijn dank. Ook de samenwerking met de rijkspoiitie en met de plaatse- lijke organisaies en verenigingen is voortreffelijk. Dan gaat de voor zitter uitvoerig na, wat in het af gelopen jaar is tot stand gekomen en op stapel is gezet; inderdaad een zeer lange lijst. lets uitvoeriger staat spr. stil bij het zo juist be- kend geworden bouwvolume voor de verschillende gemeenten. Schoorl staat wel in een zeer gunstige positie. Er wordt aange nomen, dat tot 1 Januari 1960 357 woningen worden bijgebouwd. Het volgend jaar moet gerekend wor den op de bouw van 1017 huizen. De voornaamste taak zal nu zijn: gronden te verkrijgen voor deze woningen. De heer Blankenstijn, als oudste lid in jaren, beantwoordt de oude- jaarsrede van de voorzitter en brengt hem dank voor zijn volhar- dende arbeid. Bij de rondvraag krijgt de heer Kaag op een desbetreffende vraag ten antwoord, dat ook personen van buiten de gemeente hier mogen bouwen; de gemeentenaren zullen echter te alien tijde voorgaan. De heer .Blankenstijn klaagt over het lang uitblijven van het uitbrei- dingsplan, doch de voorzitter hoopt dat dit nu toch binnen niet al te lange tijd ter tafel zal worden ge bracht. Hierna sluit de voorzitter Oe ver- gadering met de beste wensen voor Oudejaar.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2