Handelsbeperkingen in Indonesie nodig ter bescherming van de bevolking alleen als propagandamiddel RADIO NOKRASJI PASJA werd door student vermoord r>3 37 /1- Het woord „blokkade" client Djogjcrwas een „lege" stad RUWE HARDEN Dr. van Royen aan de Veiligheidsraad Smokkelen met gestolen goederen Monetaire probleem bemoeilijkt de handel Sterrit Monte Carlo Nederlandse rijders naar Davos De Koning wint De scheepvaart op het IJsselmeer De Bonnenlijst Jarig Feuilleion IK WAS ACHTER HET IJZEREN G0RDIJN NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 29 December!948 PAG. 3 Wilde zwijnen in Limhurg PROGRAMMA In verband met de naderende winter, die het scheepvaartverkeer op de Canadese meren zal stopzetten, wordt op het ogenblik met man en macht gewerkt om voor het invallen van de strenge vorst zoveel mogelijk graan voor Europa naar de Oostkust te vervoeren. Een graanboot wordt geladen bij een der elevators van de enorme silo's te Port Arthur, die een capaciteit van zeven millioen bushel hebben. Binnen tien uur kunnen hier drie graan- schepen worden geladen. „WEREERSDISTRIBUTIE" INGESTELD 500 millioen dollar crediet voor Japan? INSPECTIE-TEAMS TE PRAAG op zoek naar voedsel- en kledingvoorraden SCHAATSEN SCHAATSENRIIDEN NATIONALE WEDSTRIJDEN TE DIEMEN Minister Marshall uit het ziekenhuis Nieuwjaarsreceptie Commissaris der Koningin 12 jaar geeist tegen commandant Westerbork Verkiezingsstrijd in Japan zal vinnig zijn Twee jaar voor com- missionnair in effect-en Indonesische intellect is teleurgesteld Niet te veel blanken naar Belgische Congo Ex-keizer van Annam naar Indo-China terug „Sibajak" middernachf- te Rotterdam HAROLD FRENCH: OOST-DUITSLAND IN DE GREEP VAN HET SOVJETISME mm DR. VAN ROYEN heeft een schriftelijke verklaring beireffende de economische blokkade in Indonesie bij de Veiligheidsraad ingediend als aanvulling van de mondelinge verklaringen, welke vorige week door hem zijn afgelegd. Dr. van Royen brengt in herinnerin'g, dat de Nederlandse vertegenwoordiger in luli j.L, in de Veiligheidsraad heeft uiteengezet, dat het woord „blok- kade" niets anders is dan een uitvinding voor propaganda- doeleinden. In feite zijn de economische maatregelen, door dit woord aan- geduid, voorgeschreven door econo mische vereisten van het land en zijn gelijkelijk van toepassing op \t door Nederland gecontroleerde ge- bied en op het republikeinse gebied van Java en Sumatra. Dit betekent, dat indien een blokkade werkelijk zou bestaan, de Nederlanders even- eens een blokkade zouden hebben gelegd om de gebieden, waarvoor zij zelf verantwoordelijk zijn. Aan- gezien echter dit verzonnen verhaal nog steeds opgeld doet, lijkt het wenselijk een kort exposee van de werkelijke feiten te geven. Na de Japanse capitulatie bestonden in geheel Indonesie chaotische toestan- den, ook op economisch gebied. Kostbare producten, machines en andere goederen, werden uit het land gesmokkeld. Een levendige handel ontstond in producten, die gestolen waren uit ondernemingen, waarvan de eigenaars afwezig wa ren. In een korte periode werd in donesie en zijn bevolking hierdoor voor een bedrag van verscheidene honderden millioenen guldens bena- deeld. Systematische plundering van fabrieken en andere onderne mingen, hadden tot \esultaat, dat een ernstige vernieling van de pro- ductie-uitrusting van het land in- trad. De Nederlandse regering nam to spoedig mogelijk maatregelen. Zij trad in contact met de republi keinse Minister van Economische Zaken. De beraadslagingen hadden echter geen resultaat en daarom was de Nederlandse regering ver- plicht om op eigen gezag bepaalde wettelijke maatregelen te nemen. Bij deze maatregelen werd zoveel mogelijk met de belangen van de Republiek rekening gehouden. De enige beperkingen, die werden opgelegd, waren de volgende: Een verbod voor elk transport van wa- penen en andere militaire goederen en een voorschrift tot vergunning van transport en export van voedsel of andere schaarse grondstoffen en van producten van ondernemingen en tenslotte voor import van semi- militaire goederen. Het vergunningssysteem voor ex port van voedsel en andere schaarse goederen had duidelijk de bedoeling om deze goederen de'bevolking ten goede te doen komen. Ten aanzien van de producten van ondernemin gen was dit noodzakelijk ter be scherming van de rechten van eige naars, die door de Republiek ver- hinderd werden vrijelijk te beschik- ken over de hun toebehorende goe deren. Export van andere dan ge- noemde producten, evenals import van medicijnen, textielgoederen en andere voor de bevolking noodza- kelijke goederen, werden geheel vrijgelaten.Teneinde strikte naleving van deze bepalingen te verzekeren, was het noodzakelijk een controle- systeem in te stellen, waardoor alle in- en uitgaande schepen hun vracht in de havens lieten controle^en onder Nederlandse supervisie. Het is daarom in pertinente tegen- Bij Epen, langs de zuidgrens van Limburg, waar nog veel bosgrond ligt, zijn tijdens de koude van de laatste dagen herhaaldelijk groepjes wilde zwijnen geconstateerd. De beesten richtten nogal veel schade aan onder de jonge boompjes. Er werd een dezer dagen zelfs een kudde van acht wilde zwijnen waargenomen, waarbij enkele zeer zware dieren. DONDERDAG 30 DECEMBER HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Bach en Handel, 7.45 Morgengebed, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.05 Orkest, 9.35 Mu- ziek houdt fit, 10.00 Kamermuziek, 10.45 Koor, 11.00 De Zonnebloem, 11.40 Orkest, 12.00 Angelus, 12.03 Sopraan en piano, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Orkest en zang, 13.00 Nieuws, 13.25 Orkest en zang, 14.00 Omroep- orkest, 14.40 Kinkhoestproblemen, 15.00 Piano, 15.30 Kamermuziek, 16.45 Hoorn en orkest, 17.00 Jeugd- journaal, 17.30 Sans Souci, 18.UU Schoolzangwedstrijd, 18.30 Orkest, 18.45 Problemen, 19.00 Nieuws, 19.45 Orgel, 20.00 Nieuws, 20.15 Studio- Steravond, 21.30 Famihecompetitie, 22.00 Gramofoon, 22.25 Koor, 23.00 Nieuws, 23.15 Werken van Bach, HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Orkest, 8.00 Bet Nieuws, 8.15 Orkesten, 9.00 Orkest, 9.30 Een led gaat rond, 10.15 Ar- beidsvitaminen, 10.50 Voor kleu- ters, 11.00 Orgel en cello, 11.45 Re portage, 12.00 Ensemble, 12.30 Weer praatje, 12.38 Jodelen, 13.00 Nieuws, 13.20 Oud Engels programma, 13.50 Trio, 14.00 Klankbeeld, 14.20 Viool en piano, 15.00 Voor zieken en ge- zonden, 16.00 ..Assortimento", 17.00 Kaleidoscoop, 17.20 Welk dier?, 17.30 Modelvliegtuigbouw, 17.35 Kwlntet, 18.00 Nieuws, 18.15 Sportpraatje, 18.30 Voor de Strijdkrachten, 19.00 Kobus Kwint, 19.10 Avondschool, 20 00 Nieuws, 20.15 Kamerorkest, 21.00 Hoorspel, 22.15 Afscheidspro- gramma van 1948, 23.00 Nieuws, 23.15 Orkest en zang. spraak met de feiten, aidus dr. Van Royen, om te zeggen, dat deze han- delsrestricties een verslechtering van de situatie binnen de republiek hebben veroorzaakt. Niettegenstaande het feit dat de opbrengst van belangrijke zendingen van exportgoederen gebruikt zijn om de republikeinse vertegenwoor- digingen in het buitenland te finan- cieren (of om buitenlandse bank- rekeningen van republikeinse lei- ders aan te vullen) of om te be- talen voor wapenen, die in Indone sie werden binnengesmokkeld, steeg de import vanuit Malakka in het republikeinse gebied tot een bedrag van 43 millioen gulden in 1946, 111 millioen gulden in 1947 en tot 74 millioen gulden gedurende de eer- ste 5 maanden van 1948. Dr. van Royen herinnert hierna aan de enorme opiumsmokkel, waarbij verschillende republikeinse ministers waren betrokken. De op- brengsten hiervan werden gedeelte- lijk gebruikt voor aankoop van mi litaire goederen, gedeeltelijk ook ter financiering van de republi keinse vertegenwoordigingen in 't buitenland en tenslotte ter storting op persoonlijke buitenlandse bank- rekeningen van verschillende repu blikeinse autoriteiten. De onwil van de republikeinen om te komen tot een overeenkomst betreffende het handelsverkeer ter zee is begrijpe lijk, indien men zich realiseert', dat het handelsverkeer nu reeds een grote mate van vrijheid geniet, zo- dat de republikeinen slechts een zeer geringe materiele winst van een dergelijke overeenkomst konden verwachten. Dr. v. Royen zet tenslotte uiteen, dat de Nederlanders herhaaldelijk hebben aangeboden de Republikei nen te helpen tot leniging van de grote economische nood, waaronder de bevolking van sommige gebie den gebukt ging. Intussen is de wanorde steeds groter geworden, in het bijzonder na de communistische opstand in de Republiek, die het interne verkeer gedesorganiseerd heeft. De wanorde is niet het resul taat van de Nederlandse maatrege len betreffende de handel met het buitenland over land of over zee, maar van het slechte economische beleid van de Republiek, aldus be- sluit dr. Van Royen zijn schrifte lijke verklaring aan de Veiligheids raad. DJOGJA, 28 Dec. (Aneta). Een twintigtal binnen- en buitenlandse journalisten bezocht vandaag voor enkele uren Djokjakarta. De jour nalisten konden te Djogja vrjj rond- rijden. In vergelijking met bezoeken in de republikeinse tijd was het straatbceld te Djogja in zoverre ge- wijzigd, dat er thans vrijwel geen karren en wagens reden, doch dat het rijdend vervoer uitsluitend uit militaire vrachtwagens en jeeps be- stond. Het aantal voetgangers was min der en vrijwel alle winkels waren gesloten, hoewel Djogja ook voor wat de Indonesische bevolking be- treft zeker niet de indruk maakt van een uftgestorven stad. Op de pasars begint aarzelend de handel terug te keren, doch evenals bij de winkels vormt hier het monetaire probleem een moeilijkheid. Neder landse instanties betalen en ontvan- gen uitsluitend in federaal geld (Nederlands-Indische courant), doch tegenover het republikeinse geld is geen koers vastgesteld, zodat ieder- een andere koersverhoudingen aan- neemt. Vandaag was de verhouding gemiddeld vierhonderd roepians te genover een gulden doch enkele dagen geleden was deze nog hon- derd tegen een. Vandaag is in Djogja een voedsel- distributie voor de werkende be volking ingesteld, de z.g. werkers- distributie, die ook in de federale gebieden bestaat. Voorlopig wordt per dag 200 gram rijst en 200 gram mais verstrekt. Deze distributie was mogelijk, nadat over land 20 ton rijst uit Semarang was aangevoerd, want Djogja werd als een „lege stad" aangetroffen. In totaal werden niet meer dan 110 zakken rijst ge- vonden, die onmiddellijk centraal werden opgeslagen en voor distri butie bestemd zijn. In een onderhoud met de verte genwoordiger van de territoriale bestuursadviseur bleek, dat langza- merhand vrij veel Indonesische ar- beiders zich weer aanmelden. De medewerking van het hoger perso- neel houdt nauw verband met de politieke toestand en deels ook met de houding van de Sultan van Djogja. Sultan Hamangkoe Boewono die in de republikeinse tijd gou- verneur van Djogja en Minister van Staat was is thans ziek en houdt verblijf in de kraton. Er is nog geen rechtstreeks contact tussen hem en de Nederlandse autoriteiten geweest. De gezondheidstoestand van de bevolking is schijnbaar behoorlijk, doch zonder ..reserve". De zieken- huizen zijn in goede staat aangetrof fen, ook, zoals.reeds gemeld, het missie-ziekenhuis, waar 8 Neder landse Zusters verblijven. Van vernielingen is in Djogja wei- nig te zien. Enkele gebouwen zijn vernield en op het vliegveld Ma- goewo is het stationsgebouw door racketvuur zwaar beschadigd. Een deskundige verklaarde, dat in het gewest Djogja verschillende on dernemingen vrijwel onbeschadigd zijn aangetroffen. Van het zuidelijk deel der residentie kan echter nog geen overzicht gegeven worden. De openbare diensten zullen zo spoedig mogelijk op gang worden gebracht. De electriciteits-centrale was onbe schadigd evenals het station, de waterleiding etc. De bezetting van Djogja ging zo snel, dat de aange- brachte mijnen nergens tot ontplof- fing zijn gebracht. In de stad zijn rond 2.000 Indo-Europeanen aange troffen, die niet in kampverband leefden. Niemand van hen heeft zich voor evacuatie aangemeld. Generaal McArthur zou hebben aanbevolen aan Japan credieten te verlenen ten bedrage van 500 mil lioen dollar voor 1949. Deze som zou het eerste deel zijn van een crediet ten bedrage van 1.500 mil lioen dollar, dat nodig is voor de uitvoering van het Japanse vijfja- renplan. In Japanse economische kringen is men van oordeel dat Japan in 1953 iedere Amerikaanse hulp zal kunnen missen en voldoende zal kunnen produceren voor de be- lioeften van Oost-Azie. Door speciale inspectie-teams zou bij onderzoek in particuliere huizen te Praag beslag zijn gelegd op voedsel en kledingartikelen, waar van de aanwezige hoeveelheid ge- oordeeld werd de normale behoefte te boven te gaan of verdenking te wekken van zwarte handelspractij- ken. Volgens de berichten besteed- den de teams bij het onderzoek in particuliere huizen speciale aan- dacht aan die van zakenlieden van nog niet genationaliseerde onderne mingen. De teams hebben ook, vergezeld van de leden van de arbeidsmilitle, controle gehouden in de winkels van de op order van de regering opgemaakte inventarislijsten. Tot dusver hebben zich reeds 157 deelnemers opgegeven voor de ster rit naar Monte Carlo, dat wil zeg gen dat het record van 1935, toen 165 wagens startten, al aardig wordt benaderd. De inschrijving sluit heden, zodat er nog een kans is op een nieuw record. Van de 157 deelnemers vertrek- ken er 63 uit Monte Carlo, 40 uit Glasgow, 34 uit Stockholm, 16 uit Lissabon, 3 uit Oslo en 1 uit Flo rence. Te Monte Carlo start o.m. dr Goedhart uit Dedemsvaart met een Volkswagen. Op de dag van hun aankomst zullen de deelnemers een bergpar- cours van 17.100 km moeten rijden, teneinde een klassement de verkrij- gen van degenen, die ex aequo eindigden. De staat, waarin hun auto zich bevindt, zal dan van veel invloed zijn op de toekenning der punten. In het restaurant van het Cen traal Station te Amsterdam was gisterenavond een groepje mensen verzameld, waarvan een drietal be- kende sportfiguren het middelpunt vormde. Het waren Antoon Huiskes, Wim van der Voort en Jan Langedijk, de drie Nederlandse schaatsenrij- desr, die door de KNSB naar Da vos worden uitgezonden om zich voor »e bereiden op de Europese kampioenschappen, die aldaar op 5 en 6 Februari worden gehouden. De voorzitter van de KNSB, mr H. W. Vliegen, sprak de jongens toe en zeide, dat ondanks de ver- anderingen, welke in het hoofdbe- stuur plaats vinden, alles gedaan is om niet van de gewoonten van vo rige jaren af te wijken. „Het resul taat is," aldus besloot mr Vliegen, „dat jullie nu evenals dat het vo- rig jaar gebeurde, uitgezonden wor den om je voor te bereiden op de jaarlijkse grote gebeurtenis in de schaatsenrijderswereld, en het is niet onmogelijk. dat er nog een ver- rassing voor, julliS is, n.l. een even- tuele uitzending naar de wereld- kampioenschappen in Oslo". De eerste paar weken zal Jan Langendijk als oudste de leiding op zich nemen, maar over een paar weken vertrekt dr ir A. F. van der Scheer naar Davos, om de laatste hand te leggen aan de training van het drietal. Wanneer Kees Broek- man, die in Noorwegen traint, naar Davos zal gaan, is nog niet bekend. Waarschijnlijk zal hij nog deelne- men aan grote' internationale wed- strijden. die op 15 en 16 Januari a.s. te Eskilstuna in Zweden wor den gehouden. Behalve de reeds genoemde offi cials waren de voorzitter der tech- nische commissie, de heer W. H. Taconis en een aantal familieleden bij het vertrek aanwezig. De Diemer IJsclub heeft dit jaar de primeur van de nationale hard rijwedstrijden op de schaats en gistermorgen 'om klokslag 11 uur gleden de eerste rijders over het spiegelgladde ijs van de Diemer IJsbaan. Het was vrijwel windstil en van de 26 deelnemers bleven er drie onder de 50 seconden op de 500 Meter. De Koning bewees, ook dit jaar tot Nederlanas beste korte afstandrijders te behoren. Zoncier veel moeite won hij de 500 meter in de fra'aie tijd van 48 seconden. De uitslag van de 500 M luidt: 1. De Koning, Purmerend, 48 sec. 2. Buyen, Amsterdam, 49 sec. 3. Van der Hoorn, 49,9 sec. De 1500 meter, het tweede num- mer van de nationale wedstrijden, die gisteren door de Diemer IJs club te Diemen georganiseerd wer den, werd eveneens gewonnen door Aad de Koning (Purmerend) in de tijd van 2 min. 33.2 sec. 2. H. Buyen, Amsterdam, 2 min. 37,2 sec. 3. Jan van der Hoorn, Ter Aar, 2 min. 44.6 sec. 4. Johan van der Hoorn, Ter Aar, 2 min. 44.8 sec. Aad de Koning won ook de 3000 meter, onbedreigd in de tijd van 5 min. 35.5 sec. De verdere tijden waren: 2. Jan van der Hoorn, Ter Aar, 5 min. 43,6 sec. 3. Buyen, Amsterdam, 5 m. 44 s. Het totaal klassement van de ha rdrij wedstrijden op de schaats luidt als volgt: 1. De Koning, Purmerend, 154.99. 2. Buyen, Amsterdam, 158.73. 3. Jan van der Hoorn, Ter Aar. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, George Marshall, heeft Dinsdag het Walker-Reedzie- kenhuis, waar hij in verband met de ondergane operatie aan de nieren drie weken heeft vertoefd, verlaten. Hij is met zijn echtgenote per viieg- tuig naar zijn huis in Pinehurst, nord-Carolina, vertrokken. De moordenaar van Nokrasji Pasja, de derde Egyptische premier, die in functie werd vermoord, is genaamd Abdel Maguid Hassan, medisch student aan de Foead-uni- serviteit te Cairo. De dader was gekleed in politie-uniform en tracht- te nadat hij de schoten op de minis ter-president had gelost, zelfmoord te plegen. Toen Nokrasji Pasja zich naar de lift in het departement van binnen- landse zaken begaf, werd hij begroet door de dader, die daarna onmid dellijk zijn schoten loste. Hevig bloedend viel de premier neer. De eerste "schoten troffen Nokrasji Pasja in gezicht en borst en toen hij was ineengezakt vuurde de moordenaar nog viermaal, waarop de dood onmiddellijk intrad. Het nieuws van de aanslag werd on middellijk aan koning Faroek be kend gemaakt. Nokrasji aanvaardde 't premier- schap in Februari 1945, nadat pre mier Ahmed Maher Pasja in het parlement was vermoord," toen deze op het punt stond de as-mogend- heden de oorlog te verklaren. De eerste Egyptische premier, die ver moord werd, was Boetros Ghali Pasja, die in 1910 viel door moor- denaarshand. Nokrasji trad als pre mier af op 15 Februari 1946 na studentenrelletjes. Hij werd opge- volgd door Sidky Pasja, die ten gunste van Nokrasji in December van hetzelfde jaar aftrad. De vermoorde premier bereikte de leeftijd van zestig jaar. Hij was leider van de Saadistische partij, die in 1938 was gevormd na een splitsing in de nationalistische Waf- distenpartij. Reeds verleden maand werd' te Cairo een man gearres- teerd, die ervan beschuldigd werd, dat hij een aanslag op de premier had beraamd. Nokrasji laat een weduwe met drie kinderen achter. Men gelooft, dat de dader lid was van de Mohammedaanse Broeder- schap, die de vorige maand door de regering werd ontbonden. Nokrasji woonde vergaderingen Mr. dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, commissaris der Konin gin in Noord-Holland en mevrouw Baronesse de Vos van Steenwijk- van Royen zijn voornemens op 8 Januari a.s. van drie tot vijf uur een nieuwjaarsreceptie te houden voor autoriteiten, organisatiebestu- ren en particulieren. Dinsdag heeft de advocaat-fiscaal bij de Drentse Kamer van het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden, Jhr. mr. J. E. de Ranitz, een gevangenis- straf van twaalf jaar met aftrek geeist tegen de voormalige com mandant van het Jodenkamp Wes terbork. de „SS-obersturmfuhrer" Albert Konrad Gemmeker uit Dus- seldorf. Tijdens de eerste dag van dit pro- ces beweerde G. niet te hebben ge- weten, wat er met de transporten gebeurde, die van Westerbork naar Polen gingen. „Befehl ist befehl" daarop grondde hij zijn gedrag en zijn houding tijdens zijn Wester- borkse periode. 75 Amerikaanse legercomite's zul len toezicht houden bij de rijks- dagverkiezingen in de streek van Tokio op 23 Januari. Men acht een dergelijk toezichtsapparaat gewet- tigd wegens het grote •■mtal can- didaten en de vinnigheid van de verkiezingsstrijd. De communistische partij zal met meer dan 100 candidaten uitkomen, d.i. tweemaal zoveel als bij de vorige verkiezingen. De voormalige premier, Asjida, die momenteel ge- varfgen zit, in verband met het kunstmestschandaal, heeft zich can- didaat gesteld in het kiesdistrict Kioto. van de Arabische Liga bij en steun- de de algemene Arabische politiek in Palestina. Hij stlmde in met het door de Veiligheidsraad spoedig na het uitbreken van de gevechten voorgestelde bestand. Nokrasjy was geheelonthouder en rookte niet. Bij schuwde publiciteit en was daarom niet populair bij de Egyptische pers. De Egyptische regering heeft be- volen, dat de Foead-universiteit, waar de moordenaar medicijnen studeerde, voor onbepaalde tijd ge sloten wordt. De commiasijonnair in effecten, W. J. van Amerongen werd door de Amsterdamse rechtbank ver- oordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van de tijd, doorgebracht in voorarre Van A. zou zich hebben schuldig gemaakt aan verduistering van ef- .fecten tot een bedrag van f 100»0. Tie eis was drie jaar met aftrek. De vaart op het IJsselmeer lag gisteren practisch stil. Van Amster dam is de Zwolse boot niet meer vertrokken, maar van Kampen voer de Zwolse boot nog af tezamen met een ander motorschip. De bootdienst LemmerAmster dam over het IJsselmeer is gestaakt. De „Jan Nieveen" is met veel ver- traging de haven van Lemmer bin- nengelopen. De haven van Lemmer was ijsvrij en de havenlichten brandden. De hunzeboot vertrok van Lemmer, maar keerde later te rug. Dinsdagavond omstreeks zes uur voeren vier schepen de Oranjeslui- zen te Schellingwoude binnen. Bet waren de „Rijnstroom" en de „Gou- westroom", een passagiers- en een vrachtboot van de rederij Koppe uit Amsterdam, die omstreeks elf uur met nog twee kleine sleep boten het Keteldiep hadden verlaten. Zon der al te veel hinder van het ijs te ondervinden zo deelden de kapi- teins mede hadden zij de tocht, weliswaar met twee uur vertraging, kunnen maken. BATAVIA, 28 Dec. (Aneta) Volgens het republikeinse dagblad te Batavia ,,Merdeka" hebben 13 organisaties van Indonesische in- tellectuelen, waaronder 10 studen- teporganisaties, een doktersvereni- ging, een vereniging van vroed- vrouwen en verplegers en een ver eniging ter ontwikkeling van we- tenschap en cultuur, in een politiek manifest hun teleurstelling te ken- nen gegeven over de Vrijdag door de Veiligheidsraad aangenomen re- solutie. Het manifest is verzonden aan de Veiligheidsraad, de republi keinse en Nederlandse delegatie in de Veiligheisdraad en de Commissie voor Goede Diensten. Tijdens een interview van een redacteur van het partijloze blad „Nation Beige" met Pierre Rijck- mans, oud-gouvemeur-generaal- van de Belgische Congo en Belgisch af- gevaardigde b(j de V.N., verklaarde deze, dat een toeneming van het aantal blanken in de Congo door de inboorlingen met lede ogen zou worden aangezien. „Ondanks hun hoge levensstan- daard betekenen de 40.000 blanken, die er thans wonen. een geringe last, vooral omdat zij de functies vervullen van een elite. Indien hun getal evenwel tot b.v. 100.000 werd opgevoerd, zou het zeer moeilijk zijn hun huidig levensniveau te handhaven." „Men moet ook niet geloven", al dus Rijckmans, „dat wij de Congo kunnen behouden door er 100.000 blanken te vestigen. Zelfs 500.000 goed gewapende mannen zouden het moeten afleggen tegen 12 mil lioen inheemsen, die vastbesloten zijn zich van ons te ontdoen. Wij kunnen ons slechts handhaven met instemming van deze massa". "s-GRAVENHAGE, 28 Dec. Voor het tijdvak van 215 Januari 1949 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonnen voor vlees 521 523 vlees 100 gram vlees 522 vlees 300 gram vlees Alle bonkaarten 901 527 algemeen 250 gram boter of margarine of vet Bonkaarten. KA, KB, KC 901 531 algemeen 250 gram boter of margarine of vet 532 algemeen 200 gram kaas of 250. gram korstloze kaas 533 algemeen 125 gram koffie B 545 200 gram kaas of 250 gram korstloze' kaas Bonkaarten KD, KE 901 537 algemeen 125 gram boter of margarine of vet 538 algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas Tabak- en Diversenkaarten QA, QC 901 11 Tabak. 14 Diversen 2 rantsoenen tabak Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZE, MD, MF, 901 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van strook B. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Donderdag 30 December a.s. worden gebruikt. Ruwe huid. Schrale lippen, 1 PUROL verzacht en geneestl i Ad vertenye) Generaal Ngoeyen van Xoean, premier in de voorlopige centrale regering van Vietnam, heeft te Hue in Annam verklaard, dat- zijn voor lopige regering zal aftreden bij de terugkeer van Bao Dai, ex-keizer van Annam, naar Indo-China. De ex-keizer bevindt zich thans te Parijs. De generaal verklaarde, dat hij „het voile vertrouwen" van Bao Dai had. Een functionaris \>an het Franse ministerie van overzeese gebieds- delen verklaarde tegenover Reuter, dat er „niets verrassends" zou zijn in een aftreden van het kabinet van generaal Xoean, daar dit slechts een voorlopige regering was. Als Bao Dai naar Indo-China terug- keerde, met constitutionele be- voegdheden bekleed, zou hij zijn eigen kabinet vormen. De „Sibajak" van de Kon. Rot- terdamse Lloyd wordt Woensdag omstreeks middernacht met een klein contingent militairen aan boord en voorts evacue's en gou- vernemen(*imbtenaren, te Rotter dam verwacht. De ontscheping zal Donderdagmorgen om 8 uur ge- schieden. QF je nu vijf en zestig wordt of twee en dertig, je hebt met de spanning van een zeven- of acht-jarige naar deze dag uit- gezien en bij jezelf uitgeteld: nog zoveel nachtjes slapen! Dan sta je 's morgens op. Men felici- teert je. Er zijn bloemen, er zijn geschenken. ledereen is vriende- lijk en aardig voor je. Je bent de held van de dag. Er komt post en er zijn verrassingen. Een ver- jaardag is zeker een van die mooie dagen in het levenwaar Gezelle van dichtte. Je kunt die dag blij zijn en dankbaar om al het goede en mooie dat je bezit of dat je veru^Lcht. Je denkt aan diei je het leven eens schonken. Je denkt aan het Doopsel dat je ontving en dat je tot kind van God maakte. Ver jaar dag: dag van blijheid en dankbaarheid Een feestdag! MARCUS gapillair aclietg|, iandcream rriei FL UORGAAtWegen iandbederf L yNorm.tv.be Grote tube' V iC ^65 c 340 (Adv.; 3. Het valt soms moeilijk voldoende afstand te be- waren ten opzichte van gebeurte- nissen en geschiedkundige ontwik- kelingen, die ieder nog zo vers in het geheugen liggen. Het kost dik- wijls zoveel inspanning de histori- sche lijn te ontdekken of zelfs maar te zoeken in contemporaine gebeur- tenissen. En toch is dit nodig en onvermijdelijk, wil men ook slechts iets begrijpen van het geweldige drama, waarvan onze wereld het schouwtoneel is geweest en nog is. Evenmin als welke andere levens- en wereldbeschouwing ook is het nationaal-socialisme plotseling ont- staan en gevormd. Het hangt prin- cipieel, sociaal noch historisch in het luchtledige. Het is een product van de ontwikkeling, die reeds eeuwenlang heeft ingezet en die de mens steeds verder van de juiste weg heeft afgevoerd. Het nationaal- socialisme is de triomf geweest van de vergpddelijking van de mens en het volk. De opstand tegen God en de door Hem geschapen orde heeft hierin gezegevierd. De ontkerste- ning van de persoonlijke God, de vergoddelijking van bloed en bo- dem, de terugkeer tot heidense symbolen en gebruiken konden in het nationaal-socialisme alleen in zo'n extreme vorm tot uitdrukking worden gebracht, omdat de bodem hiertoe reeds door andere wereld- beschouwelijke stelsels grondig was voorbereid. De meedogenloze strijd, die het nationaal-socialisme tegen het Christendom b.v. heeft gevoerd, kan niet onder de toevallige aspec- ten worden gerangschikt. Tussen geen enkele wereld- en levensbe- schouwing waren de tegenstellingen zo groot als tussen de christelijke en de nationaal-socialistische. Het was een levenswet van het natio naal-socialisme het Christendom te vernietigen. Blijvende verzoening tussen beide was niet mogelijk, juist omdat het nationaal-socialisme de extreemste vormgeving was van de ontwikkeling, waartoe het mense- lijk denken vanaf de middeleeuwen had geleid. De verheerlijking van de mens, de vergoddelijking van de staat, de verachting der naasten- liefde als een de vrije mens on- waardige zwakheid, de degradatie van het gezin als grondslag van iedere maatschappelijke orde, de aanbidding van het menselijk ver- nuft, dat geen grenzen kent en alles wil ontleden, de profanatie van het geslachtsleven zijn geen oorspron- kelijke nationaal-socialistische vond- sten. Zij werden reeds gepropageerd, lang voordat Hitler het levenslicht aanschouwde. Hitler bundelde ech ter al deze dwalingen van de men- selijke geest in een sluitend systeem, dat kunstig aan de tijdsomstandig- heden was aangepast en dat hij met alle dwangmiddelen, waarover hij beschikte, in toepassing bracht. Nietzsche werd ook eens tot de ver- lichtste denkers van zijn tijd gere- kend. Zijn werk werd ook eens be- schouwd als een positieve bijdrage tot de menselijke beschaving. Hij werd geroemd en gevierd. Deze zelfde Nietzsche leverde een der belangrijkste stenen voor de vesti- ging der naitonaal-socialistische terreur. Dit wordt maar al te licht vergeten, dat dit geslacht en vele voorgaande geslachten enigermate schuldig zijn aan de catastrophe, die met Hitler over de wereld kwam. Zij dragen mede de morele verantwoordelijkheid voor 't lijden, dat de mensheid getroffen heeft. De aanbidding van de stof heeft geleid tot de vergoddelijking van het geweld, de brute kracht, waar van wij het droeve resultaat kun nen aanschouwen in de troosteloze ru'ine, die het nationaal-socialisme heeft achtergelaten. Dit is de his- torische getuigenis van Berlijn's puinhopen; dit schreeuwt ten hemel uit de armbede en ellende. die de gelovige mens verbijsteren. De reeds eeuwen durende strijd tegen het Christendom, de voortschrijdende en als een vooruitgang beschouwde ontkerstening der mensheid moest tot deze catastrophe leiden. Het na tionaal-socialisme heeft getracht op grote schaal te verbreiden de op- vattingen, die reeds in velerlei krin gen opgang deden, dat geloven ach- terlijk is en het Christendom een liefhebberij voor kwezels en feme- laars. Welk verschil bestaat er in feite tussen de „Mythus des 20 Jahr- hunderts" en „Der Pfaffenspiegel" van de ene, de schendschriften van een Poggio Braciolini, een Burk- hard, een Adam Reissner, een Am- mann van de andere kant? Deze laatsten waren de bronnen, waaruit bladen als de „Nazionalsozialistische Monatshefte", „Das Schwarze Korps" en ..Der S.A. Mann" hun vergift putten, waaruit de Duitse jeugd werd opgevoed tot een kudde, die redeloos haar instincten volgde. De nationaal-socialistische opvatting over de „vrije" mens stoelde in wezen op gelijkgeaarde opvattingen uit vroeger eeuwen, die de mens uit de duisternis,' waarin het Chris tendom hem gevangen hield, zouden bevrijden. Ook bij de bestrijding van het christelijk verenigingsleven, in de belemmering van het werk der zielzorgers, in het zuiver dulden van de godsdienst hebben de natio- naal-socialisten leermeesters gehad in tijdperken, die reeds ver achter ons liggen. En men zou zo kunnen doorgaan. Het zwijgen van vele ge slachten heeft zich gewroken in een ineenstorting, zo groot van omvang dat de mens er bijna machteloos tegenover staat en zijn hart van wanhoop wordt vervuld. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3