De wereldprotesten tegen de. arrestatie van Kardinaal Mindszenty Nederland neemt zijn eigen standpunt in m Hongaarse Bisschoppen worden streng bewaakt, boeren vluchten naar Oostenrijk Engeland heeft vertrouwen in beloften van Nederland De actie wordt gestaakt als zij geeindigd is Diesels op de lijn Amsterdam- Hoorn-Enkhuizen EDI TIES VOOR ALKMAARHOORN, DEN HELDERSCHAGEN Militaire actie op Java eindlgi uilerlijk Oudejaar Eigen koers bepaald Een welter- v competitie ONZEKERHEID OVER HET LOT VAN ZIJNE EMINENTIE Verontwaardiging n de vrije landen Dr. Jessup wordt gematigder K.L.M.-toestel moet erug naar Schiphol Veiligheidsraad berust )aarna worden Soekarno c.s. vrijgelaten Pastoor en Frater op Java vermoord Olievelden bij Djambi veilig De kansen van de tussenstations Geen spoorlijn over Afsluitdijk Donderdag 30 December 1948 44e Jaargang No 1 1451 Vissersboten in het ijs beklemd BOKSEN IRAK GAF GEEN TOESTEMMING TOT VERDER VLIEGEN Nieuuj Abormsmentsprijs 14.25 pei kwariaal, fl.43 pei maand, Induslel Incasso Advertentle-tarief pei editle 16 ct per m.m., minimum <2.50; In alle edltlej 26 ct per m.m., minimum 14.—; famllle- berlchten 20 cu. resp. 50 ct per m.m. Bij contraci belangrljke kortlng. Dlrecteur E. 3. M. Stumpel, Hoofdredacreur H N. Smits, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M P. Janssen, J Toes. Bankrelatles: Noorderbank. Nederl. Credletbank Kantoren: ALKMAAR, Laot Noordholland Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 lijnen). HOORN. Draafsingel 59. tel. 4243, Grote Noord 77, tel. DE OPLOSSING, welke in de Veiligheidsraad voorshands gevon- den is voor het Indonesische con flict, zoals zich dat ook daar be gon toe te spitsen, heeft de waar- heid bewezen van het woord, dat Koningin Juliana sprak in de Nieu we Kerk in Amsterdam op 6 Sep tember van dit jaar: Nederland moet temidden van het moeilijke en ingewikkelde wereldgebeuren z fj n eigen koers bepa 1 e n. Het is onze innige overtuiging, dat, nu Nederland inderdaad ni e t vlak gevallen is voor de vreemde eisen van sommige landen in de Veiligheidsraad die zelf zeker niet zonder boter op hun hoofden zijn en dat ons Internationale prestige door de fiere houding van „Je Maintiendrai" gewonnen heeft. Zonder twijfel is daarbij ook wel een en ander achter de schermen klaar gemaakt en wij zullen be- paalde diplomaten op het ogen- blik maar niet meer al te hard vallen, om de woorden, die zij spra- ken, nu meer dan ooit duidelijk geworden is, dat in de politiek woorden vaak dienen om gedach- ten te verbergen. Politiek is, voor- al internationaa'l, nu eenmaal een vreemd spel, en ook daarom is het belangrijk, dat het kleine Neder land zich niet gewillig aan dit spel ten offer heeft gegeven. Er komt nu een einde aan de militaire actieals ze volgens onze plannen beeindigd is. Wrj schatten, dat dat uiterlijk Oude- jaarsavond om 12 uur het geval zal zijn. Op Sumatra enige dagen later, omdat de situatie daar inge- wikkeld is, hetgeen in gewoon Ne- derlands betekent, dat we daar nog een paar dagen langer nodig hebben, om de republikeinse ge- bieden voldoende te beheersen. Soekarno c.s. komen vrij, n a - dat de actie, die hun internering nodig maakte, gestaakt zal zijn. Niet eerder, dus ook niet binnen 24 uur, zoals de Veiligheidsraad ten onrechte verlangde en ook niet zonder voorwaarden. Zij zullen weten, dat handelingen, die de openbare veiligheid in ge- vaar brengen, niet kunnen worden geduld. Trouwens, zoals wij van het begin af hebben verondersteld en als noodzakelijk betoogd: de politie- taak in de eigenlijke zin van het woord gaat door, tegen persoonlijk en/of gemeenschappelijk optreden van benden. Terreur wordt niet ge duld, de orde en de rust en de veiligheid, nu althans op Java zeer spoedig hersteld, moeten worden gehandhaafd. Bij al dit goede is het niet gebleven. Nederland heeft opnieuw zijn goede wil en uitdrukkelijke voornemens om tot brede samen- werking voor de constructieve opbouw van de nieuwe rechtsorde te komen, bewezen; de premier-zelf gaat naar Indonesie, om die samen- werking, ook met de republiek zo mogelijk, te bevorderen. Zo snel mogelijk na de aankomst van dr. Drees zullen maatregelen genomen worden tot de instelling van de federale interim-regering, die alle delen van Indonesie omvat, dus ook de republiek, indien dat tenminste nu mogelijk zal blijken. Dat alles klopt met het program, dat de regering al lange jaren in bewerking heeft, maar waarvan de uitvoering is afgestuit op de onwil en de onmacht van de republiek. Natuurlijk zal ook nu van slepende onderhandelingen met deze deel- staat geen sprake kunnen zijn, en als dat vast staat, is het in de grond van de zaak van de tweede orde, met wie die onderhandelingen zul len worden gevoerd. In dit verband blijft het een open* vraag, welke ondervindingen daarbij met een figuur als Soekarno eventueel zul len worden opgedaan, om van Hatta voorlopig maar te zwijgen. Er zijn aan het probleem-Indone- sie nog heel wat aspecten verbon- den, welke in de naaste toekomst belichting zullen vragen. Op dit moment mogen wij volstaan met ons te verheugen over de w ij z e, waar- op wij, zelf onze koers bepalend aan een oplossing van het conflict, zoals het zich in de Veiligheids raad voordeed, hebben meegewerkt. Dat was goed. LEMMER, 30 Dec. Woensdag- avond werden op het IJsselmeer, ongeveer vier km. van Lemmer, noodsignalen waargenomen. De red- dingsboot ..Hilda" van Lemmer voer ter assistentie uit. Het bleek, dat twee vissersboten, de Lemmer 74 en de Lemmer 12 zodanig in het ijs beklemd zaten, dat zij de haven niet konden bereiken. Het gelukte de „Hilda" de beide schepen te be- vrijden en ze om tien uur des avonds behouden in Lemmer te brengen. Voor de Welter-competitie, die te Antwerpen in de eerste maanden van 1949 gehouden wordt, zijn reeds tal van inschrijvingen ontvan- gen, behalve vele Belgische boksers, onder wie de Welter-kampioen W. Wimms, behoren o.m. de Fransen Momber, Thierry en Blanchard, de Nederlanders Harry Bos, Brommer en F. van Kempen en de Italianen Boccolini en Mola tot de deelne- mers. De eerste ronde is vastgesteld op 18 Januari. 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat teL 459 K 2241 18 IT GEHEEL DE WERELD komen berichten over protesten te- gen de (frestatie van de Aartsbisschop van Esztergom en Frunaat van Hongarije, Kardinaal Mindszenty. Uit Wenen wordt gemeld dat na de arrestatie van de Kardinaal meer dan drie- honderd personen voor het merendeel boeren over de grens naar Oostenrijk zijn gevlucht. Zij deelden eenstemmig mede, dat alle bisschoppen in Hongarije thans onder strenge bewakmg staan. Op verschillende plaatsen zijn de kerken ont- ^U.j.en werd ^et Vaatwerk in beslag genomen. Omtrent het huidige lot van de Kardinaal verkeert men in onzekerheid. Ver- moed wordt, dat hij in de gevangenis van Gyor is ingesloten. net is aan de bevolking verboden zich van 's avonds 17 uur tot s morgens 5 uur op de openbare weg te bevinden. Voor de Sovjet-Russische troepen is de alarmtoestand afgekondigd. Aldus de mededelingen der vluchtelingen. Zo heeft Kardinaal van Roey, de primaat van Belgie, een te legram naar het Vaticaan ge- zonden, waarin Z. Em. en de bisschoppen van Belgie, ver- ontwaardigd over de aanhou- ding en de gevangenzetting van Kardinaal Mindszenty, de on- verschrokken verdediger van de rechten der Kerk en het christelijk geweten, verklaren te delen in de smart, welke de gemeenschappelijke Vader van de gelovigen treft; zij verenigen hun gebed met het Zijne voor dit edele slachtoffer der com munistische dwingelandij en te- kenen plechtig protest aan te gen deze smadelijke inbreuk op de menselijke vrijheid en waardigheid. De Aartsbisschop van Keulen Kardinaal Frings, heeft uit naam van alle Duitse Katholieken gepro- testeerd tegen de arrestatie. „Het is duidelijk", verklaarde Kardinaal Frings, „dat Kardinaal Mindszenty gearresteerd is in verband met zijn strijd tegen de communistische the- orien." De verontwaardiging over de arrestatie van de Hongaarse Pri maat is in practisch alle democrati- sche landen zeer groot. De „Times" geeft een grote plaats in zijn berichtgeving aan de arresta tie. Het blad schrijft dat de houding van Kardinaal Mindszenty onaan- vechtbaar is. De Kardinaal kon aan de Katholieke Kerk van Hongarije niet toestaan handlangster van het communisme te worden, zoals de Orthodoxe Kerk gedaan heeft. De Kardinaal heeft zich er rekenschap van gegeven, dat de communisten nooit de ontwikkeling van de chris- telijke godsdienst zouden dulden. Thans bevindt zich de Kardinaal in handen zijner vijanden. De demo- craten van Europa, ook al zijn zij het met de godsdienstige opvattin- gen van de Kardinaal misschien niet in alle opzichten eens, zullen de kracht en de waarde van. zijn verzet moeten erkennen, aldus de „Times". De „Daily Telegraph" spreektzich ongeveer in gelijke geest uit en wyst erop, dat de arrestatie juist in de Kersttijd geschiedde, met de be- doeling om de christenen der ge- hele wereld te beledigen. Het blad is van oordeel, dat de beschuldigin- gen tegen de Kardinaal louter voor- wendsels zijn. Zijn enige schuld was dat hij geweigerd heeft voor de rode tyranriie te bukken. Kardinaal Mc Guigan, Aartsbis schop van Toronto, schrijft: „De laatste vrije stem in Hongarije werd Zondagavond tot zwijgen ver- oordeeld. Zolang hij nog spreken kon van gerechtigheid was nog niet alle hoop, dat de terreur eenmaal tot een einde zou komen, verloren." Kardinaal Mc Guigan herinnert aan het bezoek van Kardinaal Mindszen ty aan Ottawa, en legt er de nadruk op, dat hij toen generlei verklarin- gen van politieke aard heeft willen afleggen en alle ontvangsten te zij ner ere van de hand heeft gewezen. De Aartsbisschoppelijke Curie van N e w-Y o r k heeft een verklaring van Kardinaal Spellman gepubli- ceerd, waarin gezegd wordt, dat de door het Hongaarse Ministerie van Binnenlandse Zaken tegen Kardi naal Mindszenty ingebrachte be- schuldigingen van iedere grond van waarheid zijn ontbloot. De Weense Radio heeft een openlijk protest afgelegd tegen de arrestatie van de Hongaarse Pri maat en verklaard dat de vrijheid in Hongarije door de thans genomen maatregelen geheel verloren is ge- gaan. Kardinaal Mindszenty heeft ge weigerd uit Hongarije te vluchten, ofschoon hij wist, dat zijn arrestatie leder ogenblik te verwachten was, aldus heeft zijn secretaris, volgens een A.P.-bericht uit Wenen, aan vrienden in Wenen medegedeeld. De secretaris bevond zich de vorige week in Wenen op doorreis naar Frankrijk en verklaarde, dat de Kardinaal herhaaldelijk door vrien den gewaarschuwd was, dat hij het land moest verlaten. Het Hongaarse Ministerie van Binnenlandse Zaken deelt mede, dat behalve Kardinaal Mindszenty nog 12 personen zyn gearresteerd. Onder hen bevindt zich de bekende Graaf Esterhazy en de universiteitsprofes- sor Bahrein. Het persbureau International News Service meldt, dat op het State Department te Washing ton stromen protesten en telegram- men van organisaties, instellingen en afzonderlijke personen binnen- komen, waarin geeist wordt, dat de Ver. Staten officieel zullen pro- testeren bij de Hongaarse regering. Hetzelfde persbureau acht het niet uitgesloten, dat de Ver. Staten een gezamenlijke stap zullen onderne- men met Londen. Sneeuw op de bergendus wordt er weer aan skilopen ge daan. Op de Zugspitzplatt heeft men weer de eerste skiwedstrij- den van het seizoen gehouden. Met 50 km. vaart op het eind- doel af! Op het Vaticaan zijn voorts telegrammen binnengekomen van Kardinaal Agagianian, Patriarch van Cilicisch Armenie, van Mgr. Char- rie, Bisschop van Lausanne, Geneve en Freiburg, van Mgr. Colli, Bis schop van Parma en Mgr. Siri, Bis schop van Genua. De Katholieke Actie van Italie en de Italiaanse Katholieke Jeugd en het secretariaat van de Wereld- jeugdorganisatie hebben telegram- men gezonden aan Z.H. de Paus en en aan de Hongaarse Gezant. De Amerikaanse plaatsvervan- gende minister van buitenlandse zaken Robert Lovett heeft op een persconferentie verklaard, dat de arrestatie van Joseph kardinaal Mindszenty een ..schandeljjke ver- toning" was. Lovett deelde aan de pers, die hem om commentaar op de arresta tie gevraagd had, mede, dat de Ver. Staten de arrestatie beschouwen als de culminatie van een lange reeks maatregelen van de Hongaarse re gering, waarbij inbreuk werd ge maakt op persoonlijke, menselijke en religieuse vrijheden. ..Natuurlijk," Vervolgde Lovett, „is het een schandelijke vertoning, om dergelijke maatregelen te tr\f- fen, op grond van beschuldigingen, die klaarblykelijk vals zijn." De Hongaarse regering is blijk- baar vastbesloten elk detail van 't „onderzoek" in de zaak tegen de kardinaal en zijn ..medeplichtigen te publiceren. In een nieuw communique. waar in yroegere verklaringen over een schuldbekentenis gedeeltelijk her- haald worden. wordt een beeld ge geven van de werkzaamheden van kardinaal Mindszenty voor en na de oorlog. Volgens dit communique kan er geen twij^gj aan bestaan of kardi naal Mindszenty '„is een van de fa- natieke aanhangers van het regime- Horthy geweest en „een zeer grote vijand van het Hongaarse volk en znn democratie." enz. Verder zou de kardinaal in 1920 in een predikatie gezegd hebben, dat „communisten en sociaal-demo- craten uitgeroeid behoorden te worden." De „legende over het verzet van Mindszenty tegen de nazi's" wordt belachelijk genoemd. Uit Boekarest meldt A.P. dat kar dinaal Mindszenty geheel van de buitenwereld afgezonderd, in een onbekende gevangenis in Boedapest vastgehouden wordt. Nadat dr. van Royen zijn verkla- ring had afgelegd in de vergade- ring van de Veiligheidsraad van gisterenmiddag betreffende het staken der vijandelykheden op Java en de vrylating van Soe karno en zijn ministers, kwam allereerst de vertegenwoordiger van India aan het woord. Deze anti-Nederlander viel de verklaring van dr. van Royen fel aan en zeide, dat deze in duidelijke termen alles verwerpt, wat de Vei- ligheidsraad van Nederland heeft gevraagd. Hij betoogde verder, dat net niet verenigbaar was met de waardigheid van president Soekar no om van hem te verwachten, dat hij een soort verklaring zal afleg gen zonder welke hij de vrijheid met zou herkrijgen. Ook de Syri- sche afgevaardigde ging de Neder- landse verklaring te lijf, die, naar zijn oordeel geen gevolg gaf aan de orders van de Veiligheidsraad maar aa.n h.et advies van de Nederlandse militaire leiders. De Engelse gedelegeerde ver klaarde zich accoord met de Ne derlandse beloften en hij Ieverde felle critiek op wat htf de „heftig- heid van de Raad" noemde bij het op bevel van zekere delegaties zo snel willen optreden in Indonesie, WM?.rby .een uitzonderlijke bereid- willigheid aan de dag wordt ge- legd om van de Veiligheidsraad een Hof van Justitie te willen ma- ken. De Britse vertegenwoordiger drong er bij de Raad op aan uiteen te gaan in de hoop, dat Nederland sxappen zal doen in overeenstem- ming met de Raad. Jacob Malik gebruikte uiteraard een andere toon dan zijn Britse collega. Malik deed een scherpe aanval op de verklaring van dr. v. Royen en noemde het een ..cynisch verzoek van de aanvaller om nog twee of drie dagen uitstel, teneinde V VEILIGHEIDSRAAD heeft tenslotte berust in het feit, dat Nederland in de Indonesische kwestie een eigen standpunt handhaaft, ingegeven door zijn eigen verantwoordelijkheid. De verklaring van onze gedelegeerde te Parijs, dr. van Royen, zal op oppervlakkige lezers de indruk maken. dat wij hebben toe- gegeven. Dat is slechts schijn. Volgens de verklaring wordt de actie beeindigd, als ze voltooid is, daar komt het practisch op neer. En Soekarno c.s. worden vrijgelaten, nadat de actie is ge eindigd, en dan aannemende, dat zij geen onrust zullen stoken. Bovendien gaat dr. Drees naar Indie, om de samenwerldng voor de constructieve opbouw voor geheel Indonesie te bevorderen. De verklaring, welke onze gede legeerde gisterenmiddag aflegde luidt als volgt: In het waterloopkundig laboratorium te Delft worden op het ogenblik belangrijke proeven genomen. De Rijkswaterstaat heeft op een terrein van het laboratorium een natuurgetrouw model van de Biesbosch laten aanleggen, dat beschermd wordt door enorme legertenten. Met dit model worden proeven genomen om te onderzoeken, welke invloeden zich door het indijken van de Biesbosch en door andere uit te voeren werken in het gebied van de benedenrivieren zullen doen gelden op de getijbewegin- gen en de waterstanden in die omgeving. In aansluiting op de voorlo- pige mededelingen, die. ik in de zitting van de Veiligheidsraad van Maandag 27 December heb afgelegd, verklaar ik thans ge- machtigd te zijn de volgende verklaring af te leggen uit naam van de Nederlandse re gering: De Veiligheidsraad heeft sinds 22 December in zijn ver schillende zittingen een drietal resoluties aangenomen, waarbij de Nederlandse regering be- trokken was. Daarbij is van de partijen gevraagd: a) het onverwijld staken van de vijandelijkheden; b) het vrijlaten van de presi dent en andere politieke ge- vangenen, die sinds 19 Decem ber in hun bewegingsvrijheid zijn beperkt; c) aan C. v. G. D. en de consulaire commissie om verslag uit te brengen over de ontwikkeling van de toestand in Indonesie sinds 12 December. Naar aanleiding hiervan kun nen de volgende feitelijke me dedelingen worden gedaan: 1. Het staken der vijandelijk heden op Java zal ingaan uiter lijk op 31 December te 24 uur. Met het oog op de bijzonderg noodtoestand op Sumatra zal dit daar eerst enige dagen later kunnen ingaan. Uiteraard blijft optreden nodig tegen ordever- stoorders, die. hetzij individueel, hetzij collectief. de openbare veiligheid in gevaar brengen dan wel de voorziening der zo noodlijdende bevolking met voedsel en andere primaire goederen verstoren of hinderen. 2. Aangezien de beperking van de bewegingsvrijheid van een aantal vooraanstaande persoon- lijkheden het onvermijdelijk ge volg was van de getroffen mili taire maatregelen, welke bin- nenkort zullen worden beein digd, zal de Nederlandse rege ring hierna deze beperking op- heffen ervan uitgaande, dat zij zich zullen onthouden van han delingen, welke de openbare veiligheid in gevaar brengen; 3. ter bevordering van de sa- menwerking voor de construc tieve opbouw van geheel Indo nesie heeft de Nederlandse re gering besloten, dat de minis ter-president Drees zich dezer jdagen naar Indonesie zal bege ven; 4. teneinde mede te werken tot de uitvoering van het door de Veiligheidsraad gedane ver zoek om volledig te worden in gelicht omtrent de toestand sinds 12 December, heeft d< Nederlandse regering reeds ver klaard, dat zij alle mogelijke faciliteiten zal verlenen aan de militaire waarnemers en hun staf. Ook aan de leden der con sulaire commissie zullen de nodige faciliteiten worden ver leend. In verband met punt 3 deelde dr. van Royen nog mede, dat hij ge- machtigd is hieraan toe te voegen, dat de regering hoopt, dat spoedig na de aankomst van de minister- president in Indonesie het mogelijk zal zijn, maatregelen te nemen voor de vestiging van een federale rege ring voor geheel Indonesie, die alle delen van Indonesie vertegenwoor digt^ De heer van Royen sprak de hoop uit; dat de raad aan de&e verkla ring een meer onbevooroordeelde ontvangst zal geven dan aan -zijn eerste verklaring, toen geen enkel lid van de raad aandacht heeft ge- schonken aan de positieve punten welke die verklaring bevatte. Palar teleurgesteld. De heer Palar die hierna aan het woord kwam. drukte zijn buitenge- wone teleurstelling uit over de wijze. waarop de raad de Indonesi sche kwestie heeft behandeld. Het is. zeide hij, duidelijk dat de meer- derheid van de raad niet alleen de invrijheid stelling van de gevange- nen wenst. doch het terugtrekken van de Nederlandse troepen, deson- danks heeft de raad deze laatste wens niet in werkelijkheid kunnen omzetten. De heer Palar deelde voorts me de, zojuist uit Singapore een tele gram te hebben ontvangen. waarin werd medegedeeld, dat tijdens de actie twee vooraanstaande Republi- keinen zouden zijn vermoord. Dit had volgens hem geleid tot vrees voor het lot van veler zijner land- genoten. Op het ogenblik bestaat er vol gens de heer Palar niet alleen een conflict tussen Nederland en de Republiek, doch een even erg con flict tussen Nederland en de Vei ligheidsraad. In verband hiermede deelde de heer Palar mede, dat hij zich zijn nadere Uouding wenst te reserveren totdat de raad stappen heeft geno- Naar wij vernemen heeft de re- gering van Irak aan gezagvoerder Vickerstaff van de te Basra opge- houden K.L.M. ..Constellation" PH- T.E.P. doen weten, dat dit toestel naar Nederland moet terugkercn. In verband hiermede zou de PH- T.E.P. heden uit Basra vertrekken en via Cairo naar Schiphol vliegen waar het toestel Vrydag in de loop van de dag wordt verwacht. Zoals bekend, is deze „Constella- tion vorige week Woensdag des avonds van Schiphol naar Batavia vertrokken met twintig volwasse- nen, zestien kinderen en achttien babies aan boord. Deze vlucht werd gemaakt in het kader van de ge- zinshereniging. Vorige waek Don derdag landde het toestel in Basra waar in verband met de militaire actie. geen vergunning werd ver- leend de tocht voort te zetten. Alle passagiers hebben sindien in een hotejl te Basra vertoefd. De volwassenen aan boord, echt- genoten van reeds enige tijd in In donesie verblijvende Nederlanders, hebben voor hun vertrek uit Ne derland woningen verlaten en huis- raad verzonden of verkocht. Zij aanvaarden gedwongen de terugreis met zeer gemengde gevoelens. BATAVIA, 29 Dec. (Aneta) De Indonesische pafloor Sandiaja en de Nederlandse Frater Jezuiet Bouwens zijn op 20 December j.l. te Moentilan (tussen Djogja en Mage- Iang) door leden van de strijdgroep Hizboellah vermoord. Nadere bij- zonderheden ontbreken nog. zijn slachtoffers totaal ten gronde ij richt«i. De verklaring is, aldus Malik, er een van een niet te beteuj»elen aanvaller, die het gezag h»"a iV'aN' trotseert- Hij verweet <?e. A^o-Amerikaanse meerderheid a at zij de agressie verdoezelden Amerikaan dr. Jessup oefe'nde v/n jntlek op de verklaring van dr. van Royen, daar hieruit EevVStn?bl^en' dat Nederland het bevel tot staking van het vuren en de Indonesische leiders in vrijheid vLS! '- tad ingewilligd. Jessup verzette zich er echter tegen, dat de Raad tijdens de huidige zitting in°S rTdnear maatregelen zou nemen mzake Indonesie en verklaarde, dat men thans eerst de rapporten van de C.v G.D en van de consulaire commissie in Batavia moest af- w achten Wij houden de kwestie op de agenda, zei Jessup verder, en zullen haar weer opnemen in de herziet? Nederland zijn houding Hoewel de verklaring van dr. v Royen onbevredigend was, gaf deze toch blijk van de ernst waar- mee de Nederlandse regering de resoluties van de Raad bestudeer- de zeide Jessup. Dit bleek vooral uit het bericht, dat de premier C*r* Hrees naar Indonesie zou gaan om overleg te plegen om te komen tot een definitieve oplossing. Nadat de Australische vertegen woordiger. zich nog sarcastisch had uitgelaten over de verklaring van dr. van Royen en de Chinese ver tegenwoordiger had gezegd. dat het nu -geen nut had de behandeling van de kwestie voort te zetten sloot de voorzitter Langehoven de zitting met 'n woord van dank aan r®nse regering voor haar gast- vrijheid. BATAVIA, 30 Dec. (Aneta). Van offiaele zijde wordt gemeld: op 29 December hebben de Neder- landse troepen de olieterreinen na- by Djambi veilig gesteld. De terrei- nen werden over het aigemeen in onbeschadigde staat aangetroffen. Pogingen tot brandstichting resul- teerden slechts in enkele onbelang- rijke branden. De tegenstand was germg. Op midden-Java werd de stafchef van de Siliwangi-divisie. Daanjahja, die o.m. verantwoordelijk is voor de mfiltraties naar federaal west- Java, gevangen genomen. Bij locale zuivermgsacties op Java werden o.m. de plaatsen Poerwodadi en Djombang bereikt. De beroemde Hohenzollern briicke over de Rijn bij Keulen is weer voor het verkeer open- gesteld. De werkzaamheden zdjn echter nog niet geheel vol tooid. Hoe flaat het, gelet op de mede- delingen inzake de knooppun- tentheorie van de Nederlandse Spoorwegen, met de kansen van de tussenstations Deze vraag kwam ter sprake op een pers conferentie met de president- directeur van de Nederlandse Spoorwegen te Utrecht. Het antwoord was, dat de mo- gelijkheid van het herstel van het gebruik van de tussenstations zal afhangen van de mate van de ver- keersintensiteit van de kleine sta tions. Het verkeer tussen deze stations zal zeer frequent moeten zijn. De technische omstandighe- den van nu, vergeleken met die van 1938, maken dit echter zeer goed mogelijk. Welke stations her- opend zullen worden, staat echter nog allerminst vast. (Opgemerkt mag worden, dater - alleen maar gesproken wordt van men tot oplossing van het conflict.1 ..stations", niet van haltes. Dat dus ook nog een vraag. En wat de stations betreft, in ons gewest is een deel niet meer intact. Sommi ge zijn afgebroken, andere inge- richt als pakhuis of fabriek, an- deren als woonhuis. Maar wij blij- ven hopen op herstel van de ver- keersbeschaving van het platte- land. Red.) Er komt, zo is ter conferentie nog eens bevestigd, gfedn spoorlijn over de afsiuitdijk. Naast een ver- beterde snelle verbinding over de Veluwe, wil men die via Enkhui- zen-Stavoren naar het Noorden beslist handhaven. Daarbij zal er naar worden gestreefd, om diesel- electrisch materiaal te gebruiken op de trajecten naar de beide ha- venplaatsen. Dit betekent dus, .dat er op de lijn Amsterdam - Hoorn - Enkhui zen v.v. eerlang diesels in gebruik zullen worden genomen. Het was waarschijnlijk voor proefnemingen met het oog daarop, dat onlangs enige malen dieseltreinen „buiten dienst op deze lijn konden worden is waargenomen. (Red.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1