Status-quo in Indonesie kan niet worden hersteld Israel moet zijn troepen - uit de Negeb terugtrekken VAN GEMATIGD OPTIMISME tot gematigde tevredenheid RADIO Soerakarta onderging het lot van verschroeide aarde-politiek Britse resolutie aanvaard De electrificatie maakt voortgang Madioen bleef voor vernietiging gespaard Zei U iets? Er wordt hard gewerkt aan herstel Anti-Nederlandse demonstraties op Ceylon De „News Chronicleoyer de actie Eind goed Feuilleion IK WAS ACHTER HET IJZEREN G0RDIJN Gewetensgeld Sigareftendieven op heterdaad befrapf Het uit 1672 daterende bedevaartkerkje Maria-Licht bij Truns (Zwitserland) is het slachtoffer geworden van een brand, die het inwendige totaal verwoestte. De brandweer stond zo goed als machteloos, daar het water uit een ver afgelegen beek moest worden aangevoerd. Uiterlijk is aan het gebouw weinig te zien, wel valt de merkwaardige vorm van het dak op. DE SPOORWEGEN IN 1948 Ned. Ambassadeur bij minister Bevin Bruins lage sehoenen buif'en dienst' Noorse s.s. ,,Bosphorus" vlot gekomen Wallace vraagf staking Marshall-hulp Overleg met Suriname wordt niet uitgesteld Suikeroorlog fe Rotterdam Hubert Cuypers gehuldigd Generaal Robertson te Londen aangekomen Massa-arrestaties in Griekenland De toestand op Sumatra De verzetsbeweging in Sovjet-zone Zeppelins voor de luehtbrug Japanse generaals tot de strop veroordeeld Avondklok Midden-Java Geen luckf-post1 uit Batavia? HAROLD FRENCH: OOST-DUITSLAND IN DE GREEP VAN HET SOVJETISME Drie Ned. schepen door boycot getroffen NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 30 December 1948 PAC. 3 Op 20 December 1948 werd bri de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken te Amsterdam als gewetens geld ontvangen een envelop, bevat- tende vijf bankbiljetten van hon derd gulden. Dertig pakken sigaretten, inhou- dende 300.000 stuks, werden giste- rennacht door een drietal mannen uit sen loods op het handelsterrein te Rotterdam gestolen. Zij werden echter gesignaleerd door 'n wachts- man, die onmiddellijk de politie liet waarschuwen. Toen deze op 't terrein arriveerde slaagde zij er bijna onmiddellijk in de 38-jarige expeditieknecht A. B: aan te hou- den, die op de wal stond bij een in de Spoorhaven liggend roei- bootje, dat 22 pakken sigaretten bevatte. De 32-jarige bierventer te water, F. van C. werd eveneens aangehouden. Kort daarop werden ook de resterende pakken op het terrein gevonden. De derde bij deze diefstal bgtrok- ken persoon, die zich aanvankelijk in het roeibootje had schuilgehou- den, sprong, nadat hij door de po litie gesommeerd was op de wal te komen, in het water. Hij zwom de haven over en verdween. De politie heeft echter een sterk vermoeden, wie deze derde man is. fJSs "Ik ben 1948 met een gematigd optimisme ingegaan en ik kan nu verklaren, dat ik er met een gematigde tevredenheid op terug zie." De president-directeur der N.S., ir. F. Q. den Hollander onderstreept deze hem zo typerende uitspraak met een kort handgebaar. De verantwoordelijkheid voor de gang van zaken bij de Ned. Spoorwegen met haar 40.000 employe's is niet ge- ring in een tijd als deze; nu immers, in de periode van weder- opbouw, getemperd door de schaarste-economie, geldt meer dan ooit, dat regeren vooruitzien is. En van het vermogen hiertoe getuigden niet alleen de inleidende uiteenzetting van de heer den Hollander over de toestand nu, maar ook zijn antwoorden op de vele gestelde vragen, welke voor het merendeel de toe- komst raakten. Naast de vele „particuliere belan gen" van sen lijn hier en een ver betering daar, weet hij de „politlek' der N.S. te construeren in het ka der van het gehele economische be stel en daarin tekenen zich zowel het Marshall-plan, internationale betrekkingen, Nederland als het balcon van het Westen, als de ko- lenlagen van Limburg en de olie velden van Drente scherp at. Voor wie enig inzicht heeft in het ingewikkelde raderwerk, dat een bedrijf als de N.S. is, zal het duide lijk zijn, dat de vele beoogde ver betefingen een lange aanlooptijd vergen. Het flbel: electrificatie en diesel-tractie kan eerst over een aantal jaren bereikt worden. Daar tussendoor eisen allerlei zorgelijke toestanden dringend verbetering. Maar ook deze dienen zoveel moge lijk te passen in de uiteindelijk te bereiken situatie. Ir. den Hollander toonde zich dan ook erkentelijk jegens reizigers en verladers, die zich zulke trouwe N.S.-klanten hebben getoond, hoewei de accomodatie toch vaak weinig mooi was. Met de her-electrificatie van de lijn Amsterdam-Utrecht-Arnhem en Nijmegen kan de periode van het voorlopig herstel als afgelopen wor den beschouwd. Slechts de verbin dingsbaan Harmelen-Breukelen, on geveer 13 km. lang, is nog niet op nieuw geelectrificeerd. In Limburg maakt de electrificatie goede vorderingen. Men hoopt haar met de nieuwe zomerdienstregeling te kunnen benutten. Het rollend materiaal baart nog steeds zorgen. Het bedraagt slechts 65% van de voor-oorlogse hoeveel- heid. Een eventuele 1 vorstperiode welke het vervoer te water stil zou leggen. ziet men met vreze tege- moet. Nieuwe gestroomlijnde electri- sche treinstellen worden regelmatig afgeleverd en in gebruik genomen. In het afgelopen jaar werden 20 bruggen definitief hersteld, waarvan echter de meeste slechts kleine brug gen waren. Het net, dat in 1948 met rond 60 km. is toegenomen, is thans 3352 km. lang; op 5 Mei 1945 653 km. De electrificatie Met voortvarendheid wordt aan de uitbreiding van de electrificatie gewerkt. Deze immers biedt niet al leen aan de N.S. zelf grote bedrijfs voordelen, maar geeft bovendien 'n aanzienlijke besparing aan brand- stof, waarvan nog steeds een grote hoeveelheid moet worden ingevoerd Met de electrificatie van Noord- Brabant (DordrechtLage. Zwaluwe VRIJDAG 31 DECEMBER HILVERSUM II, 415 M. 7,00 Nieuws, 8.00 Nieuws, 8.15 En nu aan 't werk, 9.00 Koorzang, y.io Ziekenbezoek, 9.35 Werken van Hec tor Berlioz, 11.00 Balletsuite, 11.15 Viool, 11.45 Caruso zingt, 12,00 Mu- ziek, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Or- kest, 13.00 Nieuws, 13.15 ,,Mancfoli- nata", 13.45 Operaselecties, 14.30 Voor de jeugd, 15.00 Kamerorkest en violoncel, 16,00 Voordracht, 16.20 Koor, 16.45 Kwartet van Ravel, 17.15 Sextet, 17.45 Koperkwartet, 18.00 Pianoduo, 18,45 DamesKoor, 19.00 Nieuws, 19.15 Gramofoon, 21.00 Koor, orkest en solisten, 21.45 Re portage over 1948, 22.45 Strijkor- kest, 23.00 Nieuws, 23.15 Orgel, 23.25 Kwartet. 0 HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.30 Victor Sylvester en zijn orkest, 8.00 Nieuws, 8.18 Operette-programma, 9.00 Composi- ties van Elgar, 9.35 Lifchte soli, 10.20 Orkest, 10.45 Cello, 11.15 Voordracht, 11.35 Licht orkestconcert, 12.00 Pro menade orkest, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Sport, 12.45 Orkest, 13.00 Het Nieuws, 13.15 Dansorkest, 13.45 Ma- riette Serle met zangdeclamatie, 14,20 Orgel en trio, 15.00 Poezie, 15.20 Operette melodieen, 16.00 Orgelspel, 17.00 Swing and sweet, 17.20 Wij en de muziek, 17.45 Nieuws, 18.00 Voor de Strijdkrachten, 21.00- Oudejaars- avondprogramma, 23.00 Nieuws, 23.15 Havenstad Rotterdam in de laatste minuten van het oude jaar. Breda—1Tilburg—Boxtel en Lage ZwaluweRoosendaal) werd reeds aanvang gemaakt. Deze zal, wat het plaatsen van portalen betreft, in '49 gereed komen. Rond October 1949 zal een begin worden gemaakt met de electrifica tie van het baanvak Amersfoort ApeldoornDeventerTwente. Het is echter wel als zekerheid aan te nemen, dat deze eerst bij de zomer dienstregeling 1951 verwezenlijkt zal zijn. Met man en macht wordt ook ge werkt aan de bouw van diesei-elec- trische treinstellen, vele zijn reeds afgeleverd, andere hersteld en van stoomtreinmateriaal: het over- grote deel der beveiligingen is defi nitief hersteld, terwijl nog verschii- lende flikkerlichtinstallaties worden geprobeerd, om vast te stellen, wel ke in ons land het beste voldoet en de minste deviezen kost. Vanzelfsprekend kwam ook de Benelux ter sprake; er bestaat reeds een speciale commissie, waarin de spoorwegbelangen worden behan- deld. Hierin is reeds komen vast te staan, dat, wat Nederland betreft, er twee vooraanstaande grensovergan- gen zijn te weten Roosendaal en Eysden; hierop is de belangstelling inzake outillage, douanefaciliteiten enz. speciaal gericht. Jhr. mr. Michiels van Verduyn, de Nederlandse ambassadeur *e Lon- den, heeft gisteravond een bezoek gebracht aan Bevin, de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, op het Foreign Office ter bespreking van zijn speciale missie naar Indo nesia. BAT AVI A, 29 Dec. (Aneta) Van officiele zijde wordt gemeld, dat thans duideigk is gebleken, dat Madioen voor vernietiging gespaard is gebleven, doordat de Nederlandse troepen de stad vroeger bereikten dan de repubiikeinen verwachtten. Een Nederlandse colonne achter- haalde 20 km voor de stad een repu- blikeinse vernielingsploeg. De be- volking was aangezegd de stad te verlaten en dezelfde avond zou de stad geheel vernield worden. Op vele plaatsen lagen vliegtuigbom- men van 500 kg. Een wachtmeester van een pantserjeep-colonne wist in de electrische centrale de brandende lonten te doven. Toen het station reeds door'Nederlandse troepen was bezet, werd de volgende telefonische order van republikeinse zijde on- derschept: „Het tijdstip van vernie- ling is aangebroken". Op het sta- tionsemplacement bevinden zich 21 grote en 13 kleine locomotieven en 80 wagons, die intact zijn. In enkele wagons was een complete drukkerij, afkomstig uit Malang, opgeslagen. In kampen in de omgeling zijn 47 Indo-Europese mannen, vrouwen en kinderen bevrijd, van wie velen ondervoed waren. Deze week juist vroegen mijn zoons, wie ook weer de held van Parijs was? Zij dachten aan een of andere voethaller, ik geloof dat hij Lagendaal heet, maar ik dacht aan dr. van Roy en, onz dr. van Royen, die in de Veilig heidsraad de puntjes zo kranig op de i zette. Op deze oud-minis ter van B. Z., thans gezant in Canada, en nu tijdelijk chef van onze delegatie in Parijs, is wel van toepassing, dat sommigen eerst schitteren als ze in het vuur zijn gelouterd, en natuur lijk krijgt de dr. zijn instructies uit den Haag, maar aan een di plomaat, die een persoonlijkheid geworden is, laat men nog wel eens formuleringen over, en het is de geest die spreekt, niet de letter. Onze dr. van Royen is de held van Parijs en ik vind nou maar, als men dan toch voetbaltermen wil spreken dat hij met zijn specifieke Ne derlandse formatie de V'forma tie knap heeft weerstaan en in het befaamde kwartiertje van Lotsy gisterenmiddag menig doelpuntje gescoord heeft! De andere partij is in elk geval met de traditionele kous op de ge bruikelijke kop afgedropen Blijkens een legerorder is het aan alle korporaals en soldaten toege- staan na afloop van de eerste op leiding van 6 weken, uitsluitend buiten dienst. bruine lage sehoenen te dragen. Deze sehoenen moeten aan voorgeschreven eisen voldoen en vooraf door de compagnies- of overeenkomstige commandant zijn goedgekeurd. Bij deze tenue moe ten de door het Rijk verstrekte sokken of eigen khaki sokken wor den gedragen. Het Noorse s.s. ..Bosphorus", dat 20 December bij de Engelse kust strandde en waarheen onmiddellijk ook Nederlandse sleepboten, van de rederij Doeksen en van L. Smit en Co's internationale sleepdienst, ter assistentie waren uitgevaren, is Woensdagmorgen om half zes. na negen dagen moeizame sleeparbeid, vlot gekpmen. Het schip dat door de Engelse sleepboot Superman naar Hull wordt gesleept, is vrij zwaar beschadigd en heeft een deel van de lading, bestaande uit si naasappelen, bestemd voor Enge- land, over boord moeten werpen. COLOMBO, 29 Dqc. (Reuter). - Een, heden te Colombo op Ceylon gehouden massa-vergadering heeft er bij de regering van Ceylon op aangedrongen de handels- en diplo- matieke betrekkingen met de Ne derlandse regering terstond af te breken en aan de andere oostelijke landen voor te stellen over te gaan tot een gezameniyke en effectieve economische boycot van Nederland en Nederlands Indonesie. De vergadering deed op de arbei- ders van Ceylon en andere landen een beroep alle schepen en vlieg- tuigen, die voorraden of wapenen naar de Nederlanders in Indonesie brengen te boycotten. De vergadering was belegd onder auspicien van het Indisch Congres van Ceylon, de communistische par tij. de Trotskystische en de Lenis- tisch-bolsjewistische partij. A.F.P. meldt, dat het hoofdbe- stuur van het provinciaal congres der studenten van New-Delhi een motie heeft aangenomen waarin aan de Indische regering wordt verzocht „de Nederlandse ambassade en de consulaten in India te sluiten" en waarin wordt geprotesteerd tegen de aanhouding van studenten die o.m. te Bombay en New-Delhi heb ben gedemonstreerd tegen de Ne derlandse actie. NEW YORK, 29 Dec. ANP-Aneta. De voormalige candidaat van de progressieve partij voor het presi- dentschap, Henry Wallace, heeft er op aangedrongen direct alle Mars hall-hulp voor Nederland te staken. De order van de Verenigde Naties tot staken van het vuren noemde hij een ..schijnheilige, weloverwo,a|»n oneffectieve maatregel". Wallace beschuldtgde de Verenigde Staten er van een groot deel van de ver antwoordelijkheid voor de Neder landse schandelijke aanval op de Indonesische Reipubliek te dragen. De Marshall-steun, die ogenschijn- lijk opgevat wordt tot versterking van de democratic, wordt gebruikt voor verdere exploitatie, aldus Wallace. SOERAKARTA, 29 Dec. (Aneta) Soerakarta is na de acties een stad zonder grote gebouwen, zonder electriciteit, waterleiding en tele- foonverbindingen. De Nederlandse troepen kwamen wel snel, doch toch nog juist enkele uren te laat. De republikeinse troepen waren te voren weggetrokken, doch hadden de stad overgelaten in handen van vernielingstroepen, die hun werk wel grondig hebben gedaan. Thans zijn ploegen experts en technici in de stad aangekomen en is men met man en macht bezig om de schade te herstellen. De grote electriciteitscentrale is grondig ver nield. Het Yietondak is ingestort, waardoor de essentiele installaties verpletterd zijn. Ook de telefoon- centrale is vernield, terwijl de waterleiding op twee plaatsen is opgeblazen. De schade hieraan is echter waarschijnlijk op vrij korte termijn te herstellen. In het alge meen meent men echter voor het herstel van de openbare bedrijven drie maanden nodig te zullen heb ben. Ook alles wat met de Spoor wegen samenhangt werd drastisch vernield aangetroffen. De stations- gebouwen en dienstwoni'-^ m waren met de grond gelijk gemaakt, de pompstations waren vernield, de rij- tuigen werden in desolate staat aangetroffen. Het enige lichtpunt is de vondst van 45 locomotieven, waarvan 19 in orde zijn en de rest verwaarloosd is. De baan is voor zover deze het Solose betreft in orde. De positie van de locomotie ven van de Indonesische Spoor wegen is thans beduidend gunstiger geworden, aangezien in Djokja 32 berglocomotieven werden aange troffen, die in running condition zijn en er daarnevens nog een groot aantal is. dat nog herstelbaar ge- acht wordt. Soerakarta komt lang- zamerhand tot rust. De mensen zijn bang voor ter- reur, bang als zij 's avonds nog iets horen van gevechten aan de stads- rand. Zij staan voor hun huizen en bekijken de Nederlandse troepen. De winkels zijn gesloten. Rijst kost 300 roepiahs per liter. De arbeiders komen nog maar weinig opdagen en als zij komen is het in het voor- uitzicht van enkele liters rijst en textiel. De moeilijkheden betreffen- de de voedselvoorziening waren evenals in Djokja al maanden voor de actie groot. Thans is het „patje- klik", d.w.z. de maanden tussen de twee rijstoogsten. De bestuursvoering in Soerakarta is gunstiger dan in Djokja, aange zien zowel de Soesoehoenan als de Mangkoenegara steun toezegden. De legionnaires van de Mangkoe zullen weer opgeroepen worden om bewakingsdiensten te verrichten. Van Nederlandse bestuurszijde houdt men rekening met de om- standigheid, dat de apparaten slechts langzaam op gang zullen komen. PARAMARIBO, 29 Dec. (ANP- Aneta) In antwoord op de vraag van de Staten van Suriname of de interim-wet mogelijk is voor Suri name alleen, indien Curagao daar- tegen bezwaar heeft, deelde de mi nister van Overzeese Gebiedsdelen telegrafisch mede. dat hij Curagao op de hoogte heeft gesteld, dat er geen sprake is van een noodmaat- regeling, zoals Curagao de wet noemde, doch dat dit slechts een verdere maatregel is tot het ver- vullen van de boodschap van ko- ningin Wilhelmina in 1942. welke maaatregel thans onder de herziene grondwet mogelijk is. De minister heeft geen verwerping van deze uit eenzetting uit Curagao ontvangen, dus „is er geen reden het overleg uit te stellen". Het lijkt onwaarschijnlljk, dat ae Veiligheidsraad de status quo in Indonesie zou kunnen herstellen zelfs indien de raad het er over eens zou kunnen zijn, dat dit het was, wat men wilde doen, aldus schrijft de Londense liberale „News Chronicle". De ontzettende storm, die de Nederlandse actie daar heeft veroorzaakt heeft de feiten onduide lijk gemaakt. „Het is niet alsof het alternatief voor de Nederlandse re gering in de Republiek was een stabiel en verlicht nationaiistiscn bestuur. De gematigde Indonesiers als Hatta zijn niet sterk genoeg hun eigen extremisten en hun leger te beheersen. Daarom kwamen be standsschendingen door de Indone siers voor tot een aantal van 209 pgr week en daarom kon Hatta bij de besprekingen met de Nederlan ders de vorige maand niet toestem men deel te nemen aan de Verenig de Staten van Indonesie op voor waarden, waardoor het Republikein se leger, zelfs al was het voorlopig, ondergeschikt zou worden aan de Nederlandse controle. Hij zou mis schien tot een overeenkomst hebben kunnen komen, doch noch hij noch enige andere gematigde Indonesier zou deze hebben kunnen uitvoeren' aldus het blad, „De Nederlanders hebben in feite slechts drie keuzen gehad in Indone sie. Zij zouden zich geheel hebben kunnen terugtrekken uit Indonesie In dat geval zou men kunnen ver wachten, dat de Indonesische Repu bliek, de enige die over een gewa pende macht beschikt, zou trachten haar gezag uit te breiden over het gehele gebied en chaos in Inddnesie zou worden toegevoegd aan de chaos in Birma, hetgeen de moeilijkheden in Zuid-Oost Azie zou vergroten. De tweede mogelijkheid voor de Nederlanders was hun Indonesische federatie te vestigen zonder de Re publiek. Deze werd in overwegmg genomen, doch blijkbaar afgewezen naar aanleiding van de Republikein se infiltratie van terroristen in het te vestigen federale gebied. De der de pogelijkheid was de ondernomen actie. Deze was een drastische maat regel, doch op degenen die haar af- keuren rust de verplichting te zeg- gen waaraan zij dan de voorkeur zouden hebben gegeven. Zou bijv. In sommige wijken te Rotterdam is een concurrentiestrijd in suiker ontstaan, die betiteld wordt als sui keroorlog. Zoals men weet is de maximum verkoopprijs door de mi nister vastgesteld op 75 cent per kg, waarmee de winkelier een winst werd toegestaan van onge veer zeven cent. Zowel de firma Jamin als de Rotterdamse Melkin- richting verlaagden de prijs echter tot 72 cent.- Dit heeft een reactie uitgelokt bij andere firma's en nu ziet men hier en daar de suiker voor 69 cent geprijsd staan. Zelfs wordt beweerd. dat er firma's zijn, die geheel zonder winst, d.w.z. voor 68 cent per kg verkopen. In het Concertgebouw te Amster dam werd Dinsdagavond een bui tengewoon kerstconcert gegeven dbor het „Schola Cantorum" en het knapenkoor „De Minnestreelen", ter gelegenheid van de 75ste verjaar- dag van de bekende koordirigent Hubert Cuypers. Voor de pauze werden de heer Hubert Cuypers enige bloemstukken aangeboden. Na afloop van het con cert volgde een huldiging, waarbij wethouder mr. A. de Roos de jubi- laris een boek van ir. Watjens aan- bood over de bouwkunst in Am sterdam. Pastoor Jac. Duijvis sprak namens de katholieke kerkkoren, waarna Herman van den Eeren- beemt wees op de hoogtepunten van het kunstenaarsleven van Hu bert Cuypers, en zeide dat honder- den kerkkoren op Tweede Kerst- dag een zijner missen hebben uit- gevoerd. „Dank. hartelijk dank", waren de woorden van de jubilaris aan het einde van deze huldigings- avond. Gensraal Sir Brian Robertson, de Britse opperbevelhebber in Duits- land. is Woensdag te Londen aan- gekdmen om verslag uit te brengen over de toestand in Duitsland. Hij zal Vrijdag naar de Britse zone te- rugkeren. Australie liever gezien hebben, dat de Nederlandse invloed verlamd of weggenomen werd uit Zuid-Oost Azie? Zou Amerika of India liever gezien hebben, dat een krachtig, voedsel producerend gebied werd teruggebracht tot anarchie, waarin de communisten misschien met meer succes hun tweede poging om aan de" macht te komen zouden hebben gedaan?" „Het blad voegt hieraan toe, dat de problemen welke hierbijaan de orde komen slechts opgelost kun nen worden met instetnming zowel van de nffogendheden der wereld als van de Indonesiers en dit zal geen gemakkelijke taak zijn". Een regionaal verbond, dat de status van onafhankelijkheid voor alle leden verzekert, zou wellicht 'n constructieve oplossing van de situ atie bieden. De militaire autoriteiten in de Peloponnesos hebben de arrestatie bevolen van 3000 Griekse burgers, die verdacht worden van hulpver- lening aan de guerillastrijders. De guerillastrijders hebben giste- ren meer dan 4000 granaten en mortiergranaten oP het gebied van Kastoria en Fiorina in Noord-Grie- kenland afgevuurd. De beschieting werd gevolgd door een hevige aan val van drie bataillons tegen strate- gische hoogten ten noorden van Kastoria, aldus een communique van de Griekse generale staf. De aanval zou zijn afgeslagen. MEDAN, 29 Dec. (Aneta)ffen correspondent van Aneta verneemt, dat bij de bezetting van de haven- plaats Sibolga geen weerstand werd geboden aan de Nederlandse troe pen. De stad viel onbeschadigd in Nederlandse handen. De toestand is rustig. doch de bevolking is nog bevreesd voor terrorisme. In Balige bliezen terugtrekkende Republi keinse troepen de electrische cen trale op; de Chinese bioscoop werd in brand gestoken. Alle gevange- nissen waren verlaten en sterk ver waarloosd. De voedseltoestand in Tapanoeli is vrij gunstig. Op de vlakte van Balige zijn ae sawahs plantklaar. Alle in Tapanoeli be- zette plaatsen bleken sterk ver waarloosd. Het met Amerikaanse toestem- ming verschijnende blad ..Tagesspie. gel" meldt Woensdag dat maande- lijks 1000 leden van de verzetsbewe ging in de Sovjet-zone van Duits land door de .Sovjet-Russische poli tie gearresteerd worden. Volgens het blad nemen daden van sabotage in de fabrieken en aanslagen op functionarissen van de socialistische eenheidspartij toe. De politie in de Oostelijke zone zou hebben verklaard, dat het moeilijk is licht te werpen op de activi- teit van deze verzetsgroepen, daar vele van hun leden lid zouden zijn van de S.E.D. Di-. Hugo Eckener, de 80-jarige Duitse zeppelinbouwer, heeft aan Reuter verklaard. dat men in de Ver. Staten plannen onderhanden heeft voor de bouw van zeppelins ten behoeve van de luehtbrug naar Berlijn. Een vijf en twintig van deze zeppelins zou 't huidige lucht- brugtransport kunnen verzorgen. De Veiligheidsraad heeft Woens dag het bevel uitgevaardigd, dat de Israelische troepen zich uit de Negeb-woestijn in het Zuiden van Palestina moeten terugtrekken en dat Israel en Egypte de vijande- lijkheaen aldaar moeten staken. Het bevel werd gegeven in een Britse resolutie, die de Raad met 8 stemmen en drie onthoudingen heeft aangenomen. Er waren geen tegenstemmers. De Verenigde Staten hebben zich ten aanzien van alle onderdelen van de resolutie, toen deze punt voor punt in stemming werd gebracht, van stemming onthouden. Rusland en de Oekraine hebben zich op alle punten behalve ten aanzien van de considerans en het bevel tot staking van het vuren, onthouden. De Britse resolutie in zake Pa lestina, zoals deze door Frankrijk en Egypte is geamendeerd, omvat een bevel aan beide partijen om het vuren te staken en de instructies op te volgen, die hen ingevolge de be- standsresolutie van de Raa'd d.d. 4 Noevember door de waarnemende bemiddelaar dr. Ralph J. Bunche gegeven werden. Deze instructies hielden in, dat Israel zijn mobiele troepen uit het Negeb-gebied moest terugtrekken en dat Bunche volmacht kreeg om tus- a j_, GOED! Oude jaar is in zicht. sen de twee legers een ge'isoleerde r\ We zijn aan het einde. Maar laat het een waardig slot zijn. bestand te doen overgaan in een werkelijke wapenstilstand ten uitvoer te leggen. In de resolutie werd verder aan de Wapenstilstandscommissie van de V.N. opdracht gegeven, toezicht te houden op de naleving van dd resolutie en verslag uit te brengen over haar bevindingen. Negen vroegere Japanse officie- ren, onder wie drie generaals, zijn door een Amerikaanse militaire rechtbank tot de strop veroordeeld wegens moord op 33 Amerikaanse vliegeniers. SEMARANG, 29 Dec. (Aneta) Voor het stadsgebied van Semarang is met ingang van gisteren de avond klok gesteld op 22.00 uur tot 05.00 uur. Voor het overige deel van Midden-Java blijft de avondklok van 19.00 tot 05.00 uur gehandhaafd. zone in te stellen, In de Britse resolutie kreeg ver- volgens de uit vertegenwoordigers van zeven mogendheden bestaande commissie van toezicht op de Wa penstilstand opdracht om op 7 Jan. in Lake Success bijeen te komen, ten einde rapport aan de Raad uit te brengen in zake de maatregelen, die, genomen zijn om de bestands- resolutie van 4 November en de resolutie van 16 November waar bij Bunche volmacht kreeg om het 's-GRAVENHAGE. 29 Dec. Bij navraag naar het bericht uit Bata via, betreffende de verzending vr/a de luchtpost vandaag nog uit Ba tavia, blijkt ons, dat er bij de PTT ernstig wordt getwijfeld aan de juistheid van dit bericht. omdat haar gebleken is, dat de post hog te Batavia ligt en er geen aanwij- zingen zijn voor een spoedige ver zending. Dat de kroon zet op heel veel goeds dat we in het afgelopen jaar mochten doen. Of dat mis' schien weer heel veel goed maakt. HoeMet een daad van naastenliefde. U weet, dat wij pakketten voedsel en kleding zenden naar noodlijdend Hon- garije. Ons beroep op u was nooit tevergeefs. Dank u, milde gever of schenkster van die winterjas voor een jongen! Uw goede voorbeeld moge aanste' kelijk werken op anderen. Helpt ons bij onze actie! Wij vragen de vrienden van Hongarije om geld en bijdragen in natura. Niet voor ons pleizier, dat weet u. Doch om de armen te steunen. Laat dat uw laatste goede daad zijn in dit oude jaar. MARCUS MELBOURNE, 29 Dec. (Aneta) Een correspondent van Aneta meldt uit Melbourne, dat drie Nederlandse schepen thans getroffen zijn door de boycot van de Australiscbe ha- venarbeiders, nl. de „Nieuw-Hol- land", de „Abbekerk" en de tank- boot „Cistula". De „Nieuw-Holland" zou een lading innemen voor Java en Malakka, de ..Abbekerk" voor Nederland en de „Cistula" kwam uit Singapore met een lading pe troleum. Twee eerstgenoemde sche pen konden meren zonder de hulp van sleepboten. Mogelijk zal de ..Abbekerk" naar Nederland ver- trekken zonder lading in Melbourne in te nemen; dit schip had reeds lading in andere Australische plaat sen ingenomen. De tanker ..Cistula" zal misschien moeten vertrekken zonder de lading gelost te hebben. Het natio- naal-socialisme heeft de afgrond opengereten, die reeds lang bestond. Het heeft het laatste rotsblok weg- gevaagd. Millioenen moeten nu in- zien, dat zij verderfelijke idealen hebben nagestreefd, dat zij reeds lang op de verkeerde weg waren. Deze zekerheid treft hen als een slag in het gelaat en slaat hen met verwarring. Want evenals een groot gedeelte der Duitse jeugd vinden zij zich geplaatst met lege handen tegenover de geweldige vraagstuk- ken van onze tijd. Zij moeten hier op het antwoord schuldig blijven. Gedesorienteerd slepen zij zich door het leven; zij tasten en zoeken of blijven versuft staan voor de puin- hopen, die zij hebben opgeroepen. De vlucht uit het leven of een zich blindelings storten in een nieuw avontuur is het enige alternatief, dat millioenen zich stellen kunnen. Dit merkt men niet te New York, Londen, Parijs, Brussel of Amster dam, doch' dit ziet men achter en ook voor het ijzeren gordijn, dat dwars door Europa gespannen staat. Europa heeft waarschijnlijk het aieptepunt van zijn verval bereikt langs de eindeloze weg van eeuwen geschiedenis. Zal het zich weer op- richten, of zal het definitief neer- storten als prooi van opvattingen en culturen, die zijn wezen vreemd zijn? Er zijn reeds energieke pogin- gen aangewend om het geteisterde avondland te plaatsen op de weg naar een betere, gezondere toe- komst. Bases zijn gelegd om een beslissende stap naar gelukkiger tijden mogelijk te maken. En toch wacht dit oude avondland nog steeds op de vrede, waarin uit be- zinning nieuwe activiteit kan groe- en. Het beseft ook, al wordt het dik- wijls niet uitgesproken, dat zijn kluisters nog niet geslaakt zijn en de ene dreiging de andere heeft af- gelost. Het is niet vrij de weg te gaan, die het als de enig juiste ziet. Zijn opgang naar een leven in ge- bonden vrijheid wordt overscha- duwd door een gevaar, niet minder groot dan het nationaal-socialisti- sche, door een macht, niet minder wezensvreemd aan zijn karakter. Het organisme der Europese sa- menleving dreigt opnieuw gedeel- telijk te worden lamgelegd en uit deze verlamde delen verder te wor den aangetast. Dit gevaar en deze macht zijn het communisme, dat met de Sovjet-Russische troepen in Europa is opgerukt en nu verwoede pogingen in het werk stelt de zo juist verworven vrijheid opnieuw in kluisters te slaan. De nummer- mens stelt zich als vijand recht te genover de vrije mens. Hij wil hem niet verslaan met geestelijke wa- pens, want hierin is hij de zwak- kere, doch met materiele wapens, gerekend van een droge korst brood tot reusachtige tanks toe. Hij wil de vrijheid vernietigen, omdat zijn dictatuur, de communistische, in vrijheid niet leven kan. Dit gevaar is niet denkbeeldig. Het hangt als een werkelijke dreiging boven de hoofden van millioenen. De vol gende hoofdstukken over de ontwik- keling en het bestuur in de sovjet- zone van Duitsland zullen hiervan een duidelijk bewijs leveren. Een geweldige catastrophe heeft het Eerste Duitse Rijk (9691806) weggevaagd. Daarna stak de Ueber- mensch de kop op en vond in Bis marck zijn exponent. Maar ook dit Tweede Duitse Rijk (1870—1918) liep zich te pletter. De romantische Duitse mens had evenwel nog niet genoeg geleerfl. Hitler belichaamde een nieuwe machtsdroom, toen hij in 1933 het Derde Rijk stichtte. Zijn duizendjarige droom heeft echter genoegen moeten nemen met een dozijn jaren. Met de vernietiging van dit Derde Rijk in 1945 bleek die Duitse droom opnieuw een luchtkasteel. HET DEMOCRATISCH HERSTEL ONDER SOVJET-RUSSISCH BEWIND Het behoort ongetwijfeld tot de verdiensten van maarschalk Zjoe- kov, de eerste Russische opperbe velhebber in Duitsland, de Duitse bevolking in de sovjet-zone in de gelegenheid te hebben gesteld prac- tisch een begin te maken met het democratisch herstel. Men kan van mening verschillen, of dit besluit niet voortijdig werd genomen en het beter zou zijn geweest eerst geleidelijk aan een democratische geest aan te kweken, alvorens het raamwerk van een democratische staatsinrichting op te richten. Men kan ook van mening zijn, dat de democratische geest het snelst wordt aangeleerd in de practijk van het democratische staatsleven. Voor beide standpunten is veel te zeg- gen. Beide hebben hun voor- en nadelen. Maarschalk Zjoekov heeft het laatste standpunt ingenomen en de Duitsers onmiddellijk in de ge legenheid gesteld tot de oprichting van „anti-fascistische, democrati sche partijen", zoals de officiele bewoording luidt, over te gaan. Het eerst maakte hiervan gebruik de communistische partij, die van het sovjet hoofdkwartier Karlshorst reeds voortijdig een tip gekregen had, gevolgd door de sociaal-demo- cratische partij, de christelijk-demo- cratische unie en de liberaal-demo- cratische" partij. Op voorstel van de communistische partij verenigden zich deze partijen in een anti-fas- cistisch-democratisch eenheidsfront om gezamenlijk de geweldige pro blemen tot oplossing te brengen. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3