DECEMBER het Uatste kaLendeRBU6 In de toekomst meer beg rip verwacht bij de Veiligheidsraad Zeventig personen zonder dak EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Dr. van Royen blijft optimistisch Dr. van Royen terug uit Parijs Groter agrarische De priestermoord Grote brand in Oldenzaal Nog niet zeker of met Soekarno c.s. zal worden onderhandeld V.S.-program voor militaire bijstand Strijd in Negeb minder hevig export naar DuitHand te Moentilan Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Pagina 1 Vrijdag 31 December 1948 44e Jaargang No 11451 In enkele streken van Twente en de Gelderse Achterhoek wordt het oude gebruik van nieuwjaar wensen nog in ere gehouden. Hier en daar komen de ..Noabers" (buren) elkaar gelukwensen met het juist aangevangen jaar. 'De mannen gaan op Nieuw- jaarsdag zelf de ..noaberschop" (buurt) rond, de vrouwen be- ginnen eerst na Nieuwjaar en gaan dan elke middag een andere buur opzoeken. Het kan dus gebeuren dat de vrouwen de hele maand Januari nodig hebben om de ..Niejoarsfesietes" af te leggen. TIEN ARBEIDERSWONINGEN IN DE AS GELEGD MR. VAN DER CRINTEN Eerste Staatssecretaris? Vier Japanse generaals ter dood veroordeeld Aanval op Nanking aanstaande PALAR VERKLAART Guerillastrijd zal steeds toenemen De prijs van citroenen ET LAATSTE KALENDERBLAD valt vandaag ten offer op het altaar van de tijd, dat is een flits in de kring der eeuwigheid. Christenen zijn gewend, hebben althans geleerd, alle dingen, ook van deze wereld, in het licht van de eeuwigheid te zien. Zo ook de jaarwende bijna halverwege de twintigste eeuw. Op dit plechtig ogenblik want dat is het altijd past ons allereerst een woord van dank aan de Gever van alle goeds, voor de gaven en genaden, de weldaden en zegeningen, aan ons geschonken, weldaden en zegeningen, die zelfs in tegenspoed en lijden gezien moeten worden. Naast dankbaarheid, past een overweging van de vraag, wat van onze goede voomemens terecht gekomen is en wat wij allemaal heb ben gedaan, ieder op zijn tijd en op zijn plaats, om van de wereld het beste te maken. En dan zijn wij weer aan nieuwe goede voor- nemens voor de naaste toekomst toe, met de w.etenschap, de nederige erkenning, dat wij in het nieuwe jaar veel anders en beter zullen hebben te doen. Voor ons vaderland was 1948 een hoogst- belangrijk jaar, nu de rijk-gezegende regerings- periode van Koningin Wilhelmina een einde nam en Haar Doorluchtige Dochter als Konin gin Juliana de troon van het koninkrijk be- steeg. In de redevoeringen, bij gelegenheid van de herdenkingsfeesten van Koningin Wilhelmina's gouden jubileum en bij de troonswisseling ge houden, vinden wij bemoedigende thema's voor een paar korte gedachten bij het vallen van het laatste kalenderblad van 1948. Zo hebben wij altijd, gelijk Koningin Wilhel mina het op Dinsdag 31 Auuustus in het Sta- dion te Amsterdam uitdrukte, er naar te streven „de dingen tot stand te brengen van blijvende waarde voor de toekomst". Veel is er in de afgelopen maanden, ook bij andere gelegenheden, door koninklijke mond gesproken over de feleurstellingen, welke wij na de bevrijding hebben ondervonden. Van de werkelijke v r e d e is nog maar een bitter beetje terecht gekomen. Maar wij moeten, naar het koninklijke woord, ,,sterk zijn en veel ver- wezenlijken van wat in de oorlogsjaren in ons alien als toekomstdroom leefde en nog leeft". Dit bond de Koningin ons op het hart en dit zijn gulden woorden, die we moeten blijven gedenken. Inderdaad immers, wij leven in een tijd, ,,die vraagt om sterke mensen". En die tijd moeten wij, gelijk de Koningin dit hoopte van Haar Dochter, beleven „als kinderen van onze eigen tijd"! God zij met u en met de Koningin, riep Koningin Wilhelmina op die gedenkwaardige middag van 4 September uit op het Paleis- balcon op de Dam, toen zij zich voor het laatst tot het Nederlandse volk richtte. En zij zag de toekomst met vertrouwen tegemoet. Dat moe ten ook wij doen. Wij weten ons immers ge- borgen in Gods Vaderhand. En dan zullen wij, gelijk de nieuwe Konin gin dat onmiddellijk daarna in 's Rijks hoofd stad verklaarde, ,,de denkbeelden waarvoor Koningin Wilhelmina pal stond, blijven na- streven en verwerkelijken". De gedachten dus van ware vrijheid en christelijke beschaving, de gedachten aan verdraagzaamheid en ware christelijke liefde en nationale eenheid. Sterk staat het streven van Koningin Juliana, reeds toen zij enige malen als Regentes het woord tot ons volk richtte, en ook al toen zij, gelijk vele malen na de bevrijding, bij diverse gelegenheden sprak, in het teken van vertrou wen op de medewerking van de j e u g d. Zij deed dat beroep op de jeugd al aanstonds, toen zij bij de plechtigheid van de troonswisseling op de Dam vroeg, ,,om te trachten zulk een toekomst voor ons alien te vormen, dat daarin de hoogste waarden in ere worden ge houden, waarvoor zo velen hun leven hebben Nieuuj i Abormementsprljs 14.25 per kwartaal, f 1.43 per maand, Incluslef incasso. Advertentle-tarief: per edltle 16 cl per m.m., minimum f 2.50; In alle edltlei 26 ct per m.m., minimum 14.famllle- berlchten 20 ct., resp. 50 ct per m.m. Blj contract belangrljke kortlng. Dlrecteur E. X M. Stumpel, Hoofdredacteur H. N. Smlts, Rayon- redacteuren Fr. Otten, M. P. Janssen, 3. Toes. Bankrelatles: Noorderbank. Nederl. Credletbank Noordhollands Datrblad VAN HEDEN Kantoren: ALKMAAR. Laat 221, tel. 2046, (2 lijnen). K 2200; HOORN. Draafsingel 59. tel. 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; DEN HELDER, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 Inwoners van Oldenzaal zijn Don- derdagavond dakloos geworden, doordat een blok van 10, zeer oude en kleine arbeiderswonmgen, vlak achter het terrein van de gast'abriek aldaar gelegen, tot de grond toe al- brandde. Een R.K. Schoolgebouw is reeds gevorderd en zwaar getroflen gezlnnen, waarbij zeer veel kinde- ren, zijn daar voorlopig onderge- bracht. Vijf minuten voor zes werd de brandweer gealarmeerd, doch zij heeft tengevolge van de krachtige zuidev. ind practlsch niets kunnen uitrichten en er zich toe moeten beperken de nabij gelegen wonlngen welke door de verzengende hitte en vonkenregen gevaar liepen, met twee stralen nat te houden. Tegen kwart over zeven was er van de to woningen nog slechts een smeulend restant over. Men heeft het huisraad van 6 tot 7 woningen practisch geheel naar bui ten kunnen slepen. Met bijlen en andere vorwerpen sloeg men de ra- men van de woningen, die uit huis met een kleine zolderverdieping be- staan in en ijverige handen repten zich om de inboedels er uit te halen. De hitte was zo groot dat het huis raad, dat aan de overzijde van de weg was opgestapeld, ijlings een tweede maal moest verhuizen om 't buiten het bereik van de vonken te brengen. De brand ontstond in een huis aan het einde van de rij, waar een weduwe met negen kinderen woon- de. De oorzaak is vermoedelijk een lekke schoorsteen geweest. Onder de pannen waren de schuine daken met asphaltpapier afgedekt, dat als een fakkel heeft gebrand, waardoor het vuur steeds op de volgende woning oversloeg. De huizen wer- den tengevolge van het gebrek aan woonruimte nog bewoond. Binnen afzienbare tijd is de be- noeming te verwachten van mr. W. C. L. van der Grinten tot Staats secretaris van de nieuw op te rich- ten Afdeling Publiekrechtelijke Be- drijfsorganisatie van het Departe- ment van Economische Zaken, aldus weet „De Volkskrant" te melden. Het Instituut van Staatssecreta- rissen is bij de jongste Grondwets- herziening ingevoerd, zodat mr. Van der Grinten de eerstbenoemde voor dit ambt zou zijn. Mr. Van der Grinten is o.a. voor- zitter van het Centrum voor Staat- kundige Vorming. DR. VAN ROYEN, onze gedelegeerde bij de Veiligheidsraad, die in de afgelopen dagen met zoveel overtuiging heeft getracht de leden van de Raad te doen inzien, dat de nieuwe militaire actie in Indonesie onvermijdelijk was, is vannacht om kwart over een, tien uur later dan hij werd verwacht op het vliegveld Schiphol uit Parijs teruggekeerd. Aan de journalisten, die in de stille douaneloods op de komst van onze vertegenwoordiger wachtten, legde dr. van Royen enkele verkla- ringen af. Zo zeide hij, dat naar zijn mening de wereld een bijzonder groot gebrek aan begrip heeft ge- toond voor het Nederlandse stand- punt inzake de Indonesische kwes- tie. Dit gebrek aan begrip kwam echter niet onverwacht. Maar zeer teleurstellend was de vorm, waarin dit gebrek aan begrip zich uitte. In het bijzonder bevreemdde ons de houding van Engeland ten aan- zien van het terugtrekken der troe- pen. Toch geloof ik, dat in de naas- te toekomst, wanneer de wereld meer tijd gehad heeft zich in onze zaak te verdiepen, zij en ook de le den der Veiligheidsraad zich zullen bedenken en hun houding wijzigen. Er zijn zeker tekenen, die duiden op wat meer bedachtzaamheid en wat meer begrip voor de redelijk- heid van het Nederlandse stand- punt. Op de vraag naar zijn oordeel over de gewijzigde houding van Engeland ten aanzien van Nederland ant- woordde dr. van Royen: „Tijdens de laatste zitting heeft Engeland uiting gegeven aan de weng geen verdere resoluties in te dienen of aan te ne- men op de nieuwe zitting van de Veiligheidsraad. die op 6 Januari van het volgende jaar in Lake Suc- ces zhl beginnen. Dit acht ik een welkom initiatief van de zijde van Engeland". Dr. van Royen zeide verder nog, dat hij overtuigd is, dat de wereld BATAVIA, 30 Dec. (Aneta.) De krijgsraad te Medan veroordeel- de hedenochtend vier Japanse staf- 'generaals van het opperbevel van het Japanse leger op Sumatra ter dood. De beklaagden werden ver- antwoordelijk gesteld voor mishan- delir-* en sfechte behandeling van dui- 'den krijgsgevangenen, bur ger geinterneerden en Indonesische slavenarbeiders op Sumatra. zal inzien in hoeverre Nederland oprecht van zins is constructief te werken aan de opbouw van indo nesie. „Indien wij de wereld hier- van zouden kunnen doen blijken", zeide hij, „zal zij niet anders kun nen dan onze goede bedoelingen ten aanzien van het stichten van de democratische Verenigde Staten van Indonesie in overeenstemming met de westerse staten te aanvaarden". Dr. van Royen meende de vraag of Soekarno en Hatta naar zijn me ning te goeder trouw zijn, niet recht" streeks te kunnen beantwoorden. „Dit zal. nog moeten blijken. Er zijn zeker leiders, die het goed be- doelen, maar ni'e: in staat zijn de extremistische elementen in de Re- publiek in toom te houden". „Het is nog niet zeker", zei dr. v. Royen tenslotte, „of de Nederlandse regering na de vrijlating van Soe karno en de andere Republikeinse leiders nog met hen zal onderhan- delen over de samenstelling van de interimregering". Een militaire woordvoerder der regering te Nanking deelde mede dat bijna een half millioen man communistische troepen zich rondom Soehsien, 210 KM ten Noorden van Nanking, concentreren voor een aanval op de verdedigingslinies van de hoofdstad, die ieder ogenblik verwacht kan worden. Ongeveer 300.000 man regeringstroepen zouden ten Noorden van de Jangtse hier tegenover sta Naar de woord voerder verder verklaarde, con- centreerden twee- derden van de communistische strijdkrachten in Noord-China zich rond Tietsin. Vele manschappen zou den hierbij aan de troepenmacht h Peiping belegert, onttrokken wor den. Naar Reuter uit kringen van de Amerikaanse Departementen van Buitenlandse Zaken en Defensie verneemt, zal de Amerikaanse re gering het nieuwe Congres de vol gende week vragen een wereldpro- gram voor militaire bijstand >goed te keuren, volgens hetwelk de V.S. hulp kunnen verlenen aan elk „vrij land", wanneer deze hulp nodig heeft. In het program zullen de pro grams voor militaire hulp aan West- Europa, Griekenland, Turkije en waarschijnlijk China worden opge- nomen. In het wetsontwerp zullen geen namen worden genoemd en de re gering zou daardoor ruime bevoegd- heid hebben om elk land uit te kie- zen, dat volgens haar op een be- paald ogenblik hulp nodig heeft. Een Israelische militaire woord voerder te Tel Aviv verklaarde Donderdagavond, dat de operaties in de Negcb-woestijn tegen de Egyptische strijdkrachten „in kracht z\jn verminderd". De woordvoerder weigerde de berichten over het binnendringen van Israelische troepen op Egyp- tisch grondgebied categorisch te ontkennen. Hij zeide dienaangaande: „Wij bestrijden de Egyptenaren, waar wij ze vinden". Een woordvoerder van het Egyp tische ministerie van oorlog deelde Donderdagavond mede, dat de Egyptische strijdkrachten te land en in de lucht in de Negeb „de achter- volging voortzetten" van de Israeli sche troepen, die „terugtrekken na hun poging van Woensdag om onze cbterflank te omsingelen" r DE DEZER DAGEhelr^o, jnkfort a.d. Main gehoufn ^prek'n- gen over het aanv 1 steiiandeis- verdrag tussen Neuerland en de West-Duitse zones hebben geleid tot een uitbreiding van de Neder landse export-contingenten met bij na 30 millioen dollar voor het lo- pende verdragsja.. (tot 30 Juli '49) waartegenover eer verhoging van de West-Duitse u o/.> ntihgen- ten staat van 17 dollar.- Van de aanvullingenNederland se uitvoer van ::o mii'lioen dollar (79 millioen gulden) valt ruim 44 pet. binnen de agrarische sector. Hierbij werden deels bestaande con- tingenten verho'jgd en deels ook nieuwe opgenomen. Het gaat o.a. om kaas, geconde tseerde melk. stro. aardappelmeel, verse groenten en verse en gezouter1- vis. Voorts wer den nog enige po-:ten voor boom- kwekerij-producteiv kasplanten, zaaizaden, margarine en fruitpulp op de contingenlenlijst geplaatst. De Nederlandse agrarische export naar Duitsland gaat een belangrijk grotere differemiiatie aan producten vertonen, en tevens in omvang toe- nemen, zodat met dit annvullend handelsverdrag opnieuw een stap gezet is op weg naar het herstel van onze agrarische uitvoer naar Duitsland. Palar, de republikeinse verte genwoordiger bij de Veiligheids raad, deelde op een persconferen- tie te Parijs mede, dat de republi keinse troepen de tegenstand zul len voortzetten tot aan de volle- dige uitputting van de militaire, economische en financiele hulp- middelen der Nederlanders, zo- wel in Indonesie als in Nederland. Met betrekking tot de reis van Dr. Drees zeide Palar: „Het schijnt de bedoeling van de Nederlandse regering te zijn, om overleg te ple- gen met de leid as der marionetten- staten en conta -t op te nemen met de door haar gevangen genomen leiders van de' republiek, met de bedoeling, om', in strijd met de be standsovereenkomst te komen tot een eenzijdig gestichte onder Ne derlandse controle staande federale interimregering. Hij noemde het jek van dr. Drees een pog'r g BATAVIA. 30 Dec. (Aneta). Over de moord op de priesters in Moentilan wordt nader vernomen, dat leden van de Hizboellah (Mo- .hammedaanse strijdgroep in de re publiek), het klein-seminarie aldaar zijn binnengedrongen en geeist heb ben, dat alle paters zouden mee- gaan. De president van het semi- narie, pater Van der Putte, wei gerde. De bende voerde tenslotte de Indonesische pastoor Sendjaja, pater Bouwens en een IndonesiscHfe lekenbroeder mee. De lekenbroe- der keerde spoedig terug, waar schijnlijk dachten de ontvoerders, die hadden aangekondigd, dat de geestelijken de volgende morgen weer teruggebracht zouden worden, dat hij geen geestelijke was, omdat hij gekleed was in een werkpak. Woensdagavond 22 December heeft men de lichamen van de "ermoor- den, die van alles beroc* waren, gevonden. Pater Bouwens was op 4 Juni 1920 te Maastricht geboren en na zijn voorbereidende studien trad hij op 7 September 1938 in de Jezuieten- orde. In 1939 vertrok hij naar Java waar hij als leraar en surveillant in het klein seminarie te Moentilan werkte. Daar de aankoopprijs van de uit Italie gei'mporteerde citroenen ho- ger is dan verleden jaar is de con- sumentenprijs met 2 cent per kg verhoogd tot 76 cent per kg. Deze prijs geldt thans ook voor Suri- naamse citroenen hetgeen voor deze vruchten een belangrijke prijs- verlaging betekent, n.l. f 1.op 76 cent per kg. tot „het leggen van een rookscherm teneinde tussenkomst van het bui- tenland te voorkomen". „Onderhandelingen met de Ne derlanders zijn onmogelijk, zo lang de leiders van de Republiek wor den gevangen gehouden en zo lang de Nederlandse troepen niet zijn teruggetrokken achter de oorspron- kelijke bestandslijnen." De guerillastrijd, zowel op het re publikeinse als op het overige ge- bied neemt toe en zal in heftigheid toenemen, daar de door ons leger toegepaste tactiek niet is gebaseerd op het behoud van onze grote ste- den. zo ging Palar verder. Het is een feit. dat in verschillende gebie- den het initiatief aan onze troe pen is. (Zie vervolg pag. 3)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1