Verwaarlozing en gebrek in het Bantamse EETFEEST Kampongbewoners in Asahan zijn levende geraamten Kan het niet per vliegtuig dan per schip naar Indonesie! CIRCUS RAMBINI Kerk te Middelharnis afgebrand Brandstofprijzen 1 Januari verhoogd Communisten waren heer en meester P.K.I, had politie ontwapend Zei U iets? „GeblokkeerdK.L.M.-toestel keerde terug Plechtig protest der Kardinalen Zaligverklaring van Mgr. Hamer en gezellen Het laatste kalenderblad NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Vrijdag 31 December 1948 PAG. 3 De eerste auto met straalaandrijving ter wereld heeft de Zwitser Hans Berger in Ostaad geconstrueerd. Zijn 6-jarig dochtertje zit hier in het miniatuurmodel, dat 2 meter lang en 1 meter breed is. De reactiemotor van deze Young Switzerland" stoot de ver- brande gassen met een druk van 6.8 kg. door een uitlaat, welke als een soort raket werkt en het voertuigje een snelheid van 30 tot 50 km. per uur geeft. Afghanistan doet ook een duit in de zak Duitse trawlers als herstelbetaling Deense havenarbeiders vragen boycot Drie honden beten twaalf schapen dood RAAD VAN CASSATIE WENST KLAARHEID Over gedragingen van departementshoofden OOK DE GASTARIEVEN ZULLEN STIJGEN DR. MANSOER: ACTIE IS HUMANE PLICHT Brits Z.O.-Aziatische conference te Singapore Welja, pik nog een oliebol En schranst U zich de magen vol Met baksels. druipend van het vet, In witte schalen neergezet. Aarzel dan ook niet te happen In zachtzure appelflappen, Die onder poedersuikerlagen Om snelle consumering vragen. Laat ons dan rond en welgedaan De laatste nacht ter bedde gaan. En rusten; na de zware taken Van onze tong en beide kaken. Maar vinden we nog even tijd Om na te denken over het feit Dat we het vele heil en zegen Niet door onszelf hebben gekregen? T. Nederlandse gezant bij Australische premier „Oranje" vertrokken uifr Southampton Sterrit Monte Carlo RECORD AANTAL INSCHRIJVINGEN Adjunct-secretaris Ministerraad „Wederopbouw Boerderijen" naar Den Haag KARD. VAN PREIJSING Zijn gezondheidstoestand is veel verbeferd De reis van Dr. Drees naar Indonesie De „Sibajak" kwam te Rotterdam aan Schaaktournooi te Luzern GROTE WOORDEN VAN MATTHEW FOX Congres zal Marshall- hulp aan Nederland stopzetten TEGEN DE ARRESTATIE VAN KARDINAAL MINDSZENTY (Vervolg van pagina 1) gegeven. En dat zijn weer die hoge denkbeelden en gedach- ten, die wij eerder van Konin- gin Wilhelmina citeerden. Bemoediging putten wij voor de naaste toekomst uit het woord van Haar eerste proclamatie, dat wij weliswaar leven in een tijd vol moeilijk- heden en dreigende verwik- kelingen, maar ,,ons land is innerlijk sterk". Laten wij dit gezamenlijk waar maken! Toen Juliana op 6 Septem ber in Haar grote, ontroerende rede op de dag der eedsafleg- ging, sprak van een zware taak, die niemand zou bege- ren, verklaarde zij veelzeg- gend, dat zij de moed, om Haar roeping te volgen, aller- eerst vond in een vertrouwen op God. Welbegrepen en goed verstaan, en niet achteloos voorbijgegaan als een loos woord, gelijk helaas nog zo- velen doen, is deze belijdenis een richtsnoer voor ons voor de komende tijd. Wij hebben, wat voor gees- telijke en stoffelijke stormen er ook zullen komen, gelijk de nieuwe Koningin zo dank- baar en zo waar getuigde van Haar Moeder, te staan ,,als een rots in de branding". Waarlijk, wij mogen bij de vreugde, die ook dikwijls de ommekeer van oud naarnieuw begeleidt, niet over het hoofd zien, dat wij leven in een toestand, waarin alles aan- komt op onze houding tegen- over het onheil van't jongste verleden en tegen dreigende nieuwe onheilen. Nederland moet niet alleen drijvende blijven op de wilde golven van het wereldgebeuren, maar zelf zijn koers bepalen". En dan past ons ,,eendracht, en nog eens eendracht". Wij moeten onze plannen waar maken en onze voorne- mens verwezenlijken en be- seffen en daarnaar hande- len ,,dat de verwildering der geesten ons volk niet ge heel onaangetast heeft gela- ten". Wij moeten de jeugd op- voeden tot vrije mensen met een geestelijk fundament, een sterk verantwoordelijkheids- gevoel voor de medemens, eerbied voor alles wat leeft en groeit en voor eens anders diepste overtuiging, zei Ko ningin Juliana ten aanhore van de gehele volksvertegen- woordiging en zovele ande ren, die deze indrukwekkende gebeurtenis van nabij mdchten volgen, en eigenlijk ten aan hore van het gehele volk, dat door het wonder van de radio de koninkijlke woorden kon vernemen en in de bladen la ter kon herlezen. In de jacht van de vliegen- de tijd, die vandaag alweer een mijlpaal heeft bereikt, komt de zo gewenste over- weging van deze woorden en wenken in de praktijk niet voldoende tot haar recht. Daarom hebben wij er nu van daag aan willen herinneren. De wens, dat ons volk dit koninklijk program in zijn hart mag schrijven, om het te volgen als een leidraad voor de toekomst, schijnt ons een goede wens voor een Zalig Nieuwjaar, nu het laatste kalenderblad op 't punt staat te worden afgescheurd! 5. Er moet reclame voor't Circus worden gemaakt. Dat spreekt, nietwaar? Reclame! Want iedere avond moet de tent vol zijn, vol met toeschouwers; iedereen kan dat begrijpen! Hoe maakt Circus Rambini reclame? Dat gaat zo: Papa en de jongens plakken in alle steden en dorpen, waar ze hun voorstellingen willen geven, biljetten op de bomen en tegen de muren, grote en kleine biljetten. En op die biljetten staat gedrukt, dat er een grote voorstelling gegeven zal worden, een voorstelling met meer dan twintig geweldig interessante nummers.alle twintig wereldberoemd! Alle inwoners van Lienden kunnen 't lezen! En wat kost het.Want dat 't wat kostdat is zeker! Je krijgt op deze wereld nou eenmaal niets moois te zien voor niemendal! Let op: Eerste rang: f 1.00. Tweede rang: f 0.50. Derde rang: een kwartjel (beste staanplaatsen). Wat zeg je daarvan? Niet duur, he? De Nederlandse actie in Indone sia zal een ernstig reactie teweeg- brengen in Afghanistan, tenzij deze beeindigd wordt en de Nederlandse troepen worden teruggetrokken, al- dus wordt in een officiele, te Kaboel uitgegeven, verklaring medege- deeld. De openbare mening is diep ge- schokt door „de verraderlijke .Ne derlandse aanval tegen de nationale en democratische republiek Indo nesia". ..Afghanistan had reeds de jure de autoriteit van de republikeinse regering erkend en nu deze regering wordt aangevallen door een aggres- sieve natie, zal Afghanistan niet 'n werkeloos toeschouwer zijn, doch zal niet aarzelen elke beweging van de Aziatische landen tot steun aan de republiek goed te keuren". De Nederlandse regering heeft vier grote nog varende Duitse stoomtrawlers als herstelbetaling toegewezen gekregen, elk 600 brt. en met een motor van 850 pk. Het zijn trawlers van de z.g. .Holland klasse". Vertegenwoordigers van de ha venarbeiders v. d. Deense hoofdstad Kopenhagen hebben een resolutie aangenomen, waarin wordt verzocht het Nederlandse verkeer in Dene- marken te boycotten. De premier van Denemarken, Hedtoft, heeft zijn afkeuring be- tuigd omtrept de inmenging van de arbeiders in de aangelegenheden van buitenlandse politiek. Van een kudde schapen. die j.l. Woensdagmiddag in de IJ-polder aan het grazen was, werd een aan- tal doodgebeten en anderen gewond door drie honden, die plotseling de weide inrenden en de beesten aan- vielen. Een ijlings toegeschoten landbouwer knalde met een jacht- geweer een der honden neer en kort daarop slaagden twee assiste- rende agenten van politie, er in om nog een hond te treffen. De derde nam daarop de benen. Enkele scha pen waren doodgebeten, anderen moesten worden afgemaakt. In to- taal kostte deze jachtpartij der honden aan 12 schapen (eigendom van 4 verschillende boeren) het le- ven. Donderdagmorgen te ongeveer 10 uur ontdekte een jongen brand in de Ned. Hervormde Kerk te Middel harnis. De brand, die vermoedelqk veroorzaakt is door kortsluiting, nam terstond zulke grote afmetin- gen aan, dat het koor van de kerk spoedig in lichter laaie stond. Het plafond stond spoedig in brand en weldra sloegen de vlammen uit het dak van de kerk. De brandweer van het gehele eiland Goeree en Overflakkee werd naar Middelharnis gedirigeerd en met 14 stralen werd de strijd met het vuur begonnen. Omstreeks een uur in de middag was men de brand meester. De toren wist men te be- houden, doch het kostbare kerk- orgel, een pneumatisch orgel met romantische dispositie, ging ver- loren. Alleen de muren zijn blijven staan. De kerk te Middelharnis is een laat-Gothische kruiskerk, die da- teert van 1467. In 1804 en 1904 brandde de kerk eveneens af. Sinds kort was het gebouw voor onge veer 500.000 gulden verzekerd. De afgebrande kerk was vo6r de Hervorming gewijd aan de aarts- engel Michael en aan Johannes de evangelist. De kerktoren werd ge- bouwd naar het model van de toren van het St. Michielsklooster te Ant- werpen. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft de zaken van een Haagse hoofdinspecteur en een hoofdrecher- cheur van politie, die door het bij- zonder gerechtshof in Den Haag veroordeeld waren, terugverwezen naar het gelijknamige rechtscollege te Den Bosch, met de opdracht, 12 met name genoemde pun ten spe- ciaal te onderzoeken. Het eerste punt betreft een in afschrift door requiranten overge- legde circulaire d.d. 15 Januari '41 van de secretaris-generaal van bin- nenlandse zaken aan de toenmalige burgemeesters. waarin deze worden aangespoord tot doorzending aan de Sipo van vlugschriften. Het 2de punt heeft betrekking op een cir culaire van de toenmalige secreta ris-generaal van justitie aan politie- functionarissen, waarbij dezen wore den aangemaand zich nauwkeurig te houden aan de opdracht van Hauter betreffende aanhouding van parachutisten en gestrande vlie- gers. Het derde punt is een beweerde bekendmaking van de toenmalige directeur-generaal van politie, waar bij een beloning van f 1000.werd uitgeloofd voor het rapporteren van vergrijpen jegens de bezetter. Van deze drie bekendmakingen wenst de Raad de authenticiteit te zien vastgesteld en tevens te ver- nemen, wat de betrokken functio- narissen eventueel hebben gedaan, om de uitwerking van deze maat- regelen teniet te doen of te vet- zachten De andere negen punten hebben betrekking op beweerde gedragin gen van hogere gezagsfunctionaris- sen. die de gedragingen van requi ranten zouden kunnen ontlasten of verzachten. In verband met de beeindiging der subsidising van de kolen, zullen de prijzen van de meeste brandstof- fen met ingang van 1 Januari 1949 worden verhoogd. De prijs voor anthraciet zal stij- gen met 60 cent per HL. Eierkolen blijven gelijk in prijs, doch de prijs van gas-cokes voor zover betreft kleine huisbrandleveringen. zal met 25 cent per HL. worden ver hoogd. In verband met deze stijgmg der kolenprijzen zullen de gastaneven in het algemeen met ongeveer 2 ct, per M3. worden verhoogd. Met de verhoging der kosten van levensonderhoud, welke bet gevolg is van de bovengenoemde prijsstij- gingen, werd bij de bepaling van de loontoeslag van f 1.— en bij de toekenning van de verhoging van de kinderbiislag rekenmg gehou- den, aldus deelt het mimsterie van economische zaken mede. Een woordvoerder van het depar- tement van overzeese gebiedsdelen te Den Haag heeft Donderdag enkele nadere mededelingen gedaan be treffende de in Asahan aangetrof- fen toestanden. De woordvoerder zei, dat in het ernstig noodlijdende en verarmde Asahan het commu- nisme in de laatste maanden steeds meer invloed heeft gekregen. Op 14 December was de politie te La- beohan Bilik door de P.K.I. ont wapend. Zoals reeds eerder medegedeeld werd op de onderneming Pradja overstelpend veel communistisch propaganda-materiaal aangetroffen. Economisch bleken de toestanden ontstellend, vooral de Javaanse be- volkingsgroep verkeerde in de diepste ellende. Het hoofdvoedsel van de bevolking was wat cassave, aangevuld met gelooide rubberpit- ten en gras. Rijst werd steeds ge- vorderd door de republikeinse overheid, de TNI en de benden; voor de bevolking was rijst allang onbereikbaar. Er werd veel avita- minose en hongeroedeem aange troffen, terwijl bestuursambtenaren uit het binnenland verklaarden, dat vele kampongbewoners niet meer zijn dan levende geraamten, over- dekt met zweren. De ..warlords" hadden de fabrie- ken en ondememingen in handen en de productie werd naar Malakka en Singapore gesmokkeld. Ruil- artikelen waren veelal wapens en luxe-artikelen, waar de bevolking niets aan had. Alleen het leger en de ambtena- ren, die beschikten over gelddruk- kerijen, konden luxe-artikelen tegen betaling kopen. Bij aankomst van de Nederlandse troepen werden ,hele pakken gestencild papiergeld in biljetten van 5000 tot 50.000.000 roepiah op straat geworden. Niet SINGAPORE, 30 Dec. (Reuter). De Britse gouverneurs in Zuid- Oost-Azie zullen in de tweede helft van Januari te Singapore bij- eenkomen om gemeenschappelijke politieke, economische en defensie- vraagstukken te bespreken. overal kon de verschroeide aarde tijdig worden verhinderd, doch reeds konden 27 ondernemingen dadelijk worden vrijgegeven aan de eigenaren, die daarop terstond aan het werk konden gaan onder be- waking van de bevolking zelf tegen de benden. De wali negara van Sum Timoer, dr. Mansoer, sprak over de Nederlandse actie als volgt: „De rampzalige werkelijkheid van de toestanden in de republiek maken het door de Nederlandse regering genomen besluit niet alleen een daad van politieke betekenis, maar vooral en in de eerste plaats een daad van gerechtigheid en mense- lijkheid. Hier wordt een humane plicht vervuld". De Nederlandse gezant te Can berra, mr P. E. Teppema, heeft in een gesprek met de minister-presi dent van Australie, de heer J. Chif- ley, uitdrukking gegeven aan de bezorgdheid van Nederland over de houding van Australie in het alge meen met betrekking tot de Indo- nesische kwestie. Een verklaring werd niet uitgegeven. Na een oponthoud van 12 uren wegens een machinedefect is het Nederlandse motorschip „Oranje", dat van Amsterdam op weg is naar Indonesie Donderdag uit Sou thampton naar Indonesie vertrok ken. „JQE GELDERLANDER" te Nij- megen is honderd jaar. En daar zijn wij nog met aan toe, we naaeren de neijl, maar we volgen toch net voetspoor van deze „eerbiedwaardige' collega, die ats gewestelijk biad m ons vaderland een bijzondere repu' tatie heeft. „De Gelderlanderis voor ons het blad van de lei ders Wierdels, van den Broek, Bodewes en Frequin. En: van der Kallen, de ras-journalist, wiens prachtige journalistieke traditie zijn beide zonen, „als kinder en van hun eigen tijd", voortzetten. Honderd jaar Gel derlander-pers heet het nu al dagen lang in dit blad, dat op Nieuwjaarsdag de bloemetjes gaat buitenzetten en de abonne's een feestnummer heeft voorge' zet, waar ze het hele octaaf van Driekoningen zoet mee zijn. Ik heb vandaag een wens voor onze collega, die met een een oude~ jaarswens is voor ons N.H.D.: dat in vervulling moge gaan de wens van de Kardinaal, in het feestnummer geuit, dat de Gel derlander, als ijverig katholiek gewestelijk blad nog lange jaren zijn zegenrijk werk mag voort zetten en uitbreiden. De provinciale pers is van grote be tekenis, zegt de Nederlandse Kardinaal, wie oren heeft om te horen, dat hij hore. Gelderlan der, proficiat. Wij spiegelen ons aan je voorbeeld, wat trouwe samenwerking tussen krant en lezer bereiken kan. En verder allemaal hier en gunder Zalig Nieuwjaar!! Het record aantal inschrijvingen voor de Sterrit, dat 165 bedraagt en van 1924 dateert. is overtroffen kort voor de sluiting hadden zich 210 automobilisten opgegeven en dit aantal zal wellicht nog iets stijgen. Van Monte Carlo vertrekken 86 deelnemers, van Glasgow en van Stockholm 47, van Lissabon 23, van Oslo 3 en van- Praag en van Flo rence 2. Tot adjunct-secretaris van de ministerraad is benoemd drs J. Mid- delburg tot nu toe referendaris bij het ministerie van sociale zaken. De heer A. D. van Eck, hoofd van het landelijke bureau wederopbouw boerderijen (B.W.B.) heeft de iei- ding over dit bureau neergeiegd en officieel afscheid genomen. Minister in 't Veld deelde daarbij mede, dat het H.M. de Koningm be. haagd had de heer van Eck wegens zijn verdiensten te benoemen tot officier in de orde van Oranje Nas sau. De heer van Eck zal zich weer volledig wijden aan zijn taak als hoofd van de bouwkundige afdeiing van N.O.P.-werken. Zijn opvolger bij het B.W.B. is de heer P. Tijm, thans hoofd van de afdeiing wer- ken. Dhr v. Eck deelde mede dat't Bu reau Wederopbouw Boerderijen in- derdaad binnen zeer afzienbare tijd naar Den Haag wordt overgebracht bij het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Waarschijnlijk zal deze verhuizing tegen Maart a.s. geschieden, wanneer het betrokken ministerie zijn „nieuwe woning" (houten barakken) kan betrekken. De districtsbureaux van het B.W.B. worden organisatorisch onderge- bracht bij de provinciale directies van de wederopbouw. Door deze maatregelen zal zeker personeelsin- krimping mogelijk zijn. BAT A VIA, 30 Dec. (Aneta). Na de berichten over de grote ste- den, komen thans ook gegevens binnen over de andere onder Neder landse controle gebrachte gebieden. Aneta had een onderhoud met de gouverneur van Batavia. Hilman Djajadiningrat, die van 1935 tot '46 regent is geweest van Serang. Na de bezetting van Bantam heeft hij een kort bezoek gebracht aan zijn vroegere standplaats. Hilman Djaja- niningrat zeide. dat zijn voornaam- ste indrukken uit het Bantamse wa ren: de grote verwaarlozing in de steden en dorpen, de zorgwekkende voedseltoestanden en het uitermate correcte optreden van de Neder landse troepen. De drie regenten van het Bantamse waren tezamen met de republikeinse resident, voor de komst van de Nederlandse troe pen, verdwenen, doch in Serang toonden de plaatsvervangend resi dent en de patih zich bereid met de Nederlanders samen te werken. Onmiddellijk na de bezetting van Serang, j.l. Donderdag werd er des avond een vergadering met repu blikeinse intellectuelen gehouden, waar zes ambtenaren verschenen. Nadat Hilman Djajadiningrat met verschillende mensen had gespro- ken, kwamen op de tweede verga dering echter ruim 60 republikeinse intellectuelen opdagen, die bareid waren tot samenwerking met het nieuwe gezag. BERLIJN, K.N.P. De gezond- heid van Kardinaal von Preysing, Bisschop van Berlijn, wiens leven dagenlang in ernstig gevaar heeft verkeerd, is thans zover hersteld, dat hij het ziekenhuis kan verlaten en zich voor een lange rustkuur naar Beieren kan begeven. Wanneer het herstel gunstig verloopt, zal de Kar dinaal met Pasen wederom het be- stuur van zijn diocees op zich nemen. Uit midden-Java komen van de correspondent van Aneta te Sema- rang berichten binnen, waaruit blijkt, dat met spoed levensmidde- len en medicijnen zullen worden aangevoerd in verband met de slech- te gezondheidstoestand van de be volking, in het bijzonder te Solo. De patienten van de ziekenhuizen te Solo verkeren in een deplorabele toestand. De eerste drie trucks met melk. havermouth, conserven en rijst zijn reeds uit Semarang ver trokken. Het ligt in de bedoeling, dat de minister-president dr W. Drees, op zijn reis naar Indonesie zal verge- zeld worden door de heren mr Blom en mr de Pont als adviseurs. Donderdagmorgen is de ..Sibajak" van de Kon. Rotterdamse Lloyd te Rotterdam aangekomen met 450 passagiers, onder wie 92 kinderen en 125 evacue's. De gezagvoerder, kapitein A. Gravemaker. zeide zich onderweg nog zelden zo veilig te hebben gevoeld. Op onze vraag: waarom? antwoordde hij lachend: er waren niet minder dan 21 in- specteurs van politie aan boord. De evacue's waren ditmaal opval- lend schamel gekleed en groepten rillend samen rondom de grote kachel in de loods van de Lloyd. Vertegenwoordigers van het comity ..Nederland helpt Indie", die bij elke ontscheping aanwezig zijn, hebben onmiddellijk maatregelen getroffen om deze mensen zo spoe dig mogelijk van warme kleren te voorzien. De ..Sibajak" bracht tevens nog 76.000 kg nieuwjaarspost mee. Er bevond zich ook een klein contin gent militairen aan boord. Donderdagavond om kwart over negen landde op Schiphol de PH- TEP, de KLM-Constellation, die op 22 December naar Batavia vertrok ken was, doch niet verder dan Basra kon komen, waar een telegram uit Karachi werd ontvangen, dat het vliegtuig op zqn verdere reis daar niet mocht landen. De gezagvoer der W. L. Vickerstaff kon niet an- ders dan de terugreis aanvaarden en het gezelschap van 51 personen arriveerde na deze vergeefse reis op Schiphol. Het bestond uit moeders en uit kinderen, 18 vrouwen, 17 kinderen en 16 baby's, die in het kader van de gezinshereniging naar hun echt- genoten in Indonesie op weg wa ren. Op het vliegveld werd het ge zelschap afgehaald door de heer K. de Zeeuw van de afdeiing sociale zaken van het ministerie van over zeese gebiedsdelen en de chef van de afdeiing gezinshereniging van hetzelfde ministerie, de heer H. P. Brussaard. De aankomstloods bood wel een zeer ongewoon schouwspel: huilen- de kinderen, die geheel overstuur waren na het vermoeiende avon- tuur en baby's in dekens gewikkeld, die 12 uur geleden nog in 't warme Basra waren en nu aan de koude wind op het vliegveld waren bloot- gesteld. Aangezien vrijwel al de gezinnen niet meer over een wo ning in Nederland beschikken. om- dat zij van zins waren zich in Indo nesie te vestigen, was het de taak van de ambtenaren hen onderdak te verschaffen. Een 23-tal moeders en kinderen werd ondergebracht in pension „De Poolstar" in Noord- wijk. Het ministerie van marine verschafte aan vier gezinnen, vrou wen en kinderen van marineperso- neel, onderdak en de overige leden van het gezelschap. echtgenoten en kinderen van employe's der BPM, werden door deze maatschappij ver- zorgd. De heer Brussaard vertelde, dat voor de moeders en kinderen pas sage geboekt is op de ..Sihajak". die 22 Januari naar Batavia vertrekt. De twee stewardessen, P. E. van Miel-Vos en L. Bonsema, vertelden, dat veel kinderen te lijden hebben van ingewandstoornissen als gevolg van het feit, dat er in Basra geen goede voeding voor de kinderen te krijgen was. De moeders vertelden, dat zij uiteraard teleurgesteld waren door het ongelukkige verloop van de reis, doch zij lieten zich met grote waardering uit voor de hulp, die zij van het KLM-personeel mochten ontvangen en de hartelijkheid, die zq van de bevolking van Basra had den ondervonden. Zij zijn de hele week in een hotel te Basra geweest. Er werd zelfs Kerstfeest gevierd. En naar de ge- De emdstand van het internatio- naal schaaktournooi te Luzern luidt 1. Unzicker (D.) 5'/i pnt; 2. Span- jaard (N.) 4'/« pnt; 3. Saemisch (D.) 4 pnt,; 4. en 5. Blau (Zw.) en Galia (O.) 3'/i pnt; 6. Grob (Zw.) 3 pnt; 7. en 8. Kupper (Zw.) en Tordion (Zw.) 2 pnt. NEW-YORK, 30 December (ANF- Aneta. Matthew M. Fox, presi dent van de Amerikaanse Indone- sische handeisvereniging (en de voornaamste figuur bij het Fox- contract met de Republiek) voor- spelde gisteren op een persconfe- rentie, dat het Congres de ECA- hulp voor Nederland zou stop- zetten, indien het state-departe- ment zulks niet zou doen. Hij zeide, dat de gevoelens van 't Congres sterk tegen de Nederlan ders gericht waren en deelde mede dat vele handelszaken tussen de V.S. niet werden uitgevoerd naar aanleiding van het optreden van de Nederlanders. Het betrof hier o.m. een aankoop door de V.S. van een voorraad van 250.000 ton rubber tegen 60 dollar per ton en het ver- voer van 12.5 millioen yards tej;tiel voor Indonesie. Hij voorspelde voorts, dat, indien de Nederlanders op deze wijze voortgingen, de vocrtiiurende weerstand van de In- donesiers de Nederlandse pogingen zouden maken tot een „mislukte operatie", welke Nederland niet lang zou kunnen volhouden. zagvoerder vertelde, was er ook een kerstboom, al was het dan ook geen echte denneboom. De gezagvoerder vertelde verder, dat de vorige week Donderdagmiddag om half vijf, 10 minuten voor dat de Constellation zijn tocht naar Karachi zou begin- nen, het telegram binnenkwam dat het daar niet mocht landen. De ge zagvoerder heeft nog getracht even tueel via Colombo de reis te kun nen voortzetten, doch moest dit plan opgeven. Hij telegrafeerde met Schiphol en kreeg toen instructie in afwachting van nadere orders in Basra te blijven. Een week later, dus Donderdagmiddag, kwam het telegram, dat hij zich met zijn pas sagiers weer naar Nederland moest begeven. De Constellation heeft de nonstop-vlucht van Basra naar Schiphol ondanks sterke tegen- wind in de tijd van 12Vz uur afge- legd VATICAANSTAD, (K.N.P., 30 December. Het H. College van Kardinalen heeft bq monde van zijn Deken een schrijven gezonden aan Z.H. de Paus, waarin zij offi cieel en plechtig protesteren tegen de arrcstatie van Kardinaal Mindszenty. In dit schrijven brengt het H. College ttdeanhe. mm mm Kardinaal Mindszenty altjjd de rechten van God, van de kerk en van de jeugd had verdedigd en onvermoeibaar had gestreden voor de waardigheid en de vrjjheid van de menselijke persoon. De Kardinalen protesteren piecn. tig voor de gehele wereld tegen deze nieuwe aanval op de vnjheid der Kerk. Het H. College eindigt met de bede dat alien, die onwankeibaar trouw blijven aan de H. Vader en aan de H. Kerk en die evenals Kar dinaal Mindszenty lijden omwiiie van de gerechtigheid genade vinden in de ogen van God. De H. Congregatie van het Consis- torie heeft verklaard, dat alien die mede schuidig zijn aan de arrestatie van Kardinaal Mindszenty volgens de bepaling van het Kerkelijk Wet- boek can. 2343 en 2334 zijn geexcom- municeerd: „in iniamia juris speci- ali modo reservata". Zijne Eminentie Kardinaal irinit- zer heeft een verklaring uitgegeven waarin hij de moed van Kardinaal Mindszenty prijst en de katholieken van Oostenrijk verzoekt voor hem te bidden „in zijn tijd van marte- laarschap". Twee Hongaarse bisschoppen zijn Donderdag ondervraagd in verband met de tegen Kardinaal Mindszenty uitgebrachte beschuldigingen, aldus heeft het ministerie van binneniand- se zaken in Boedapest medegedeeld. De twee bisschoppen zijn mgr. Lagos Shvoy van Szekes Fehervar in west Hongarije en mgr. Joseph Peten v. Vacz, ten noorden van Boedapest. De minister-president, Istvan Dobi heeft het episcopaat „opgeroepen voor een bijeenkomst op Dinsdag aanstaande, „ter bespreking van kwesties, voortkomend uit de ver klaring der bisschoppen van 16 December". In de genoemde verklaring brach- ten de bisschoppen hun solidariteit tot uiting met Kardinaal Mindszenty. De minister-president antwoordde hierop, dat de regering niet de ka- tholieke kerk aanviel, doch alleen de kardinaal! Sedert lang wachten de Neder landse katholieken op de zaligver klaring van Mgr. Hamer en Gezellen, die tijdens de Boxersopstand in China in 1900 om het leven zijn ge bracht. De moeilijkheid bij het za- ligverklaringsproces was tot dusver hoofdzakelijk, te bewijzen dat Mgr. Hamer en Gezellen mderdaad om wiiie van het geloof zijn gedood. De laatste aflevering van de „Acta Apostolicae Sedis" (biz. 473—475) bevat thans een belangrijk decreet van de Ritencongregatie, goedge. keurd door Z.H. de Paus, dat, hoe- wel het niet handelt over de Neder landse martelaren mgr. Hamer en Gezellen toch krachtens de conclu- sies, die daar in worden getrokken, zijdelings het vertrouwen versterkt de genoemde martelaren eerlang tot de eer der altaren verheven te zien. CIKCU5 ltlO»kv6HO OT-* 8 UU«- EEr) GBOfE VOORJT®1^ rmr TWIHTI& ATTFwene; KOMT £*T Z/0<

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3