1948 - een jaar van plannen en onvervulde wensen J WAT IN ALKMAAR VOORBIJ GING ER WERD ZOVEEL MOGELIJK GEBOUWD Kwijnende markten Waar blijft de Industrie? "I PAG. 4 NIEUW NOORPHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 31 December 1948 $®ll OiuM0$Q =fc Nieuwjaar in de Bioscoop K.A.B.-HOEKJE Terugblik op 1948 3 i 4 A AN HET EINDE van het jaar ziet de dagbladschrijver zich voor de taak gesteld, het gebeuren van alle dag, zoals dat in de opeenvolgende nummers van zijn blad werd vastgelegd, te resumeren tot een jaaroverzicht. Hij komt dan tot de conclusie, dat het heel wat gemakkelijker is de krant-van-alle-dag te redi- geren dan deze beschouwing te geven. Er zijn zoveel gebeurte- nissen, die op een bepaalde dag vermeldenswaard waren, doch die bij het overzien van het geheel, door hun onbelangrijkheid wegvallen. Geweldige gebeurtenissen vielen er in Alkmaar niet voor. Rustig ging het leven in de stad voort en in het na-oorlogse herstel van het maatschappelijk leven en de welvaart van het land, leverde ook Alkmaar zijn bijdrage. Dat dit herstel nog verre van bereikt werd, bleek ons uit de vele plannen, die aan de orde werden gesteld, doch slechts in een stadium van zeer voorlopige voorbereiding verkeren. Dit bracht ons ertoe, het voorbije jaar te signaleren als een jaar van onvervulde wensen. Wensen, aan de vervulling waarvan ook wij in het komende jaar het onze hopen bij te dragen. Burgemeestersbenoeming 'N FEIT VAN BETEKENIS was on- getwijfeld de benoeming van een burgemeester. Na een langdurig interregnum van wethouder van Slingerland als gevolg van de ziekte van mr. Kofelma, die zich dienten- gevolge in Nov. '47 genoodzaakt zag zijn ambt neer te leggen en die be gin van dit jaar eervol ontslag kreeg, werd op 1 Uuni mr. dr. H. J. Wytema die burgemeester in Beilen was als burgemeester van Alkmaar gei'nstalleerd. Wij hebben destijds onze teleur- stelling niet verheeld, dat aan het Mr. Dr. H. J. Wytema werd burgemeester vail Alkmaar gerechtvaardigd verlangen van hel. katholieke volksdeel dat 'n ka- tholiek als burgemeester wenste niet was tegemoet gekomen. De hoge Haagse politiek heeft hier ongetwjj- feld een woordje meegesproken en ondanks de katholieke minister van binnenlandse zaken trok de P.v.d.A. aan het langste politieke touwtje. Onze teleurstelling gold vanzelf- sprekend niet de persoon van onze nieuwe burgemeester; die was vooi ons als voor heel Alkmaar nog een onbeschreven blad, waarop thans nog slechts enkele schetsma tige zinnen geschreven staan. Nog maar 'n half jaar staat mr. Wytema aan het hoofd van de gemeente en dat vinden wij nog niet lang genoeg om over zijn beleid een meer-uit gebreid oordeel te geven. Laten wij echter vaststellen, dat de weder- zijdse kennismaking tussen burgerij en burgervader van prettige aard was; dat de heer Wytema 'n goed spreker is en dat wij de beste ver wachtingen omtrent zijn toekomstig beleid mogen koesteren. Laten wij slechts hopen, dat de huisvestings- misere, waarvoor ook een burge meester niet gespaard blijft, spoedig ten einde zal zijn en mr. Wytema met zijn echtgenote en kinderen spoedig tot de vaste inwoners van de kaasstad zullen behoren. Gemeenteraail IN DE GEMEENTERAAD kwamen enkele mutaties voor. Het C.P.N.- lid Mulder bedankte, toen de raad in de bekende motie n.a.v. de hou ding van de C.P.N, t.o.v. het ge beuren in Tsjecho-Slowakije zijn vertrouwen in deze partij opzegde Hij was in 1947 Torenvlied opge- volgd, die nu op zijn beurt de heer Mulder opvolgde, hetgeen ongetwij- feld een versterking betekende voor de C.P.N.-fractie, want Torenvlied is geen slecht spreker. De K.V.P.-fractie onderging voor de tweede maal in deze periode een wijziging; ditmaal door het bedan- ken van de heer Schouten. Zijn op- volger was de heer J. Wagenaar, die echter de uitspraak van de kie- zers, die hem zijn plaats op de can- didatenlijst hadden gegeven. naast zich neer meende te mogen leggen en zijn benoeming niet aannam, zo- dat de heer W. de Boer de vacature moest vervullen. Intussen heeft de K.V.P. nog slechts enkele raadsleden in reserve. Laten wij hopen. dat zij er mee toe kan tot Mei '49 en dat /'t w De heer A. Lohman ontving de Pauselijke onderscheiding van Kidder in de Orde van Gregorius de Grote de K.V.P. dan met 'n behoorlijke candidatenlijst, die voldoende re- serve-figuren telt, voor de dag zal komen. Dat in de samenstelling van de gemeenteraad in het komende jaar verandering zal komen, staat voor ons vast. De C.P.N, zal zeker 2 of 3 van haar zetels verliezen, waarvan zowel de V.V.D. en de A.R., als de P.v.d.A. en de K.V.P. de kans heb ben er een van in de wacht te.sle- pen. Dat de K.N.P. aan de gemeen- teraadsverkiezing zal deejnemen, verwachten wij niet. G.E.B. HET GESCHIL tussen provincie en gemeente over de levering van elec- trische stroom bleef nog hangende. Gezien de beslissing van de Hoge Raad, in April '47 reeds gevallen, waarbij de gemeente in het ongelijk werd gesteld, hetgeen hierop neer- kwam, dat zij het G.E.B. niet als stroomdistributiebedrijf kon behou- den, kan het verwondering wekken, dat Alkmaar zijn G.E.B. nog heeft. Na de tienjarige juridische proce dure is deze kwestie thans van de- gerechtelijke in de politieke sfeer gekomen door het op 2 Maart van dit jaar aan de Eerste Kamer ge- zonden adres van de Vereniging van Ned. Gemeenten en het 12 Maart d.a.v. door de gemeenteraad gezon- den adres aan de beide Kamers der Staten-Generaal. Hierdoor is er nog nanleiding een klein beetje hoop te koesteren. dat het G.E.B.. dat ge- durende 32 jaar door opeenvolgende bekwame directeuren tot een ge- zond en levenskrachtig bedrijf werd opgebouwd, voor Alkmaar behouden blijft. Wij hebben de overtuiging, dat Alkmaar in dit geval in burge meester Wytema een energieke pleitbezorger heeft gekregen. Intussen zijn de sombere wolken, welke boven het Gasbedrijf hingen. weggetrokken. Ook dit bedrijf scheen gevaar te lopen door onge- wenste overheidsbemoeiing op de duur gelikwideerd te worden. waarna de Hoogovens onze gasleve- ranciers zouden worden. De goed- keuring van een raadsbesluit door Ged Staten tot verbetering van de outillage van de Gasfabriek, welke een uitgave van f 110.000 vorderde. was echter een hoopvol teken. dat er op wijst. dat Alkmaar zijn Gas fabriek, die ook voor de gasvoor- ziening van een groot deel van het olatteland van het Noorderkwartier van betekenis is. zal behouden. De successievelijke vervanging van de electrische straatverlichting door gasverlichting verdient in dit verband vermelding. Financien DE FINANCIe$E TOESTAND van tie gemeente werd door de wethou der van financien in zijn rede, waarmee hij burgemeester Wytema mstalleerde, niet hopeioos, maar toch zorgwekkend genoemd. Ver- loonde de begroting '47 nog een tekort van 1 miltioen, die van '48 werd sluitend vastgesteld met een geraamde bijzondere rijksbijdrage van f 705.000. Wij vernamen echter, dat deze bijzondere bijdrage tot f 426.000 is verminderd. Wij mogen er aan herinneren, dat de heer Hoy- tink in zijn begrotingsbeschouwing slechts rekende op een bijdrage van 4 ton. Hij was dus niet ver mis. Het schijnt echter, dat de 12 Maart verhoogde vermakelijkheidsbelastmg die over het eerste halfjaar al f 81.000 opbracht (v, j. f 61.000), buiten verwachting aanmerkelijk meer zal opbrengen dan in de be groting is geraamd. Ook de Licht- bedrijven hebben niet slecht ge- boerd en verwacht wordt, dat die mede het tekort, dat door de ver- mindering van de rijksbijdrage is ontstaan, zullen helpen dekken. Ten- slotte zijn er nog enkele andere meevallers, zoals een onverwachte iijksuitkering van 10 pet. van alle rijksbijdragen, welke naar schatting 1 ton zal bedragen. Ware de door verschillende raads leden bij de begroting in overwe- ging gegeven huisvuil-ophaal-belas- ting ingevoerd, hetgeen naar schat ting f 40.000 zou opbrengen, dan zou deze belasting een welkome aan- vulling geweest zijn, De begroting 1949. die helaas te laat behandeld wordt, zal naar wij vernamen, sluitend worden aange- boden. Openbare werken MET VOLDOENING kan geconsta- teerd worden, dat er van 't bedrijf van Gemeentewerken onder leidir.g van de het vorig jaar benoemde nieuwe directeur, ir. H. Knol, een grote activiteit is uitgegaan. In zijn strijd tegen de „kinder- hoofdjes" maakte ir. Knol vooruit- gang door de nieuwe bestrating van Koningsweg en Paternosterstraat De Breestraat is als enigste ,traat met een plaveisel van deze onver- slijtbare ..kinderhoofdjes" zo lang- zamerhand een bezienswaardigheid geworden. Ook vele andere straten kregen een nieuw wegdek. nieuwe trottoirs en beplanting. De Vrouwe- laan (tussen Gerechtsgebouw en Scharloo), waar het tijdens't regen- seizoen steeds een natte boel was, is door aanleg va"n riolering grondig verbeterd. Walmuren werden ver- nieuwd en de beplanting van plant- soenen en wegen vond voortvarend voortgang. Mevr. Wytema droeg hier het hare toe bij door het plan- ten van een Julianaboom in de Bergerhout, ter herdenking van de kroning van H.M. de Koningin. De plannen voor de verandering van het Stationsplein in een beter- geoutilleerde parkeerplaats voor de bussen der 23 NACO-lijnen, die hier samenkomen, welke plannen volgens de Nieuwjaarsrede van 15 Jan. toen alreeds in 'n vergevorderd stadium van voorbereiding verkeerden, zijn nog steeds niet uitgevoerd. Destijds werden de Ned. Spoorwegen als de remmende factor gebrandmerkt, doch uit wat wij dezer dagen in een onderhoud met de Naco-directie hoorden, moesten wij concluderen, dat het gemeentebestuur hier niet de nodige voortvarendheid heeft betracht. Ook de plannen voor 'n Industrie- flat bleven plannen; na de enquete door de K.v.K., waarvoor wel inte- resse bestond, nam het Econ. Tech nologist Instituut dit plan verder in studie en het overleg met Ge meentewerken hierover is nog gaan- de. Wellicht mogen wij het komende jaar een rapport hierover verwach ten. Tot de onuitgevoerde plannen be- hoort ook de verbouwing van de Muziektuin, 'n vraagstuk, waar moeilijk een oplossing voor te vin den schijnt; alsook de demping van een gedeelte van het Afgesneden Kanaalvak t.b.v. de Alkm. Export- veiling, welk plan niet tot uitvoe- ring kwam, i.v.m. de wens van het gemeentebestuur de veiling te ver- plaatsen haar het Industrieterrein over het Kanaal. Wat dit Industrieterrein betreft de raad besloot tot uitbreiding hiervan door aankoop van 5500 m2 grond in de Huiswaarderpolder, doch van verkoop aan en vestiging van nieuwe industrie viel niets te bespeuren. Is dit terrein te duur, of is het wachten op de Spoorwegen, die dit terrein door 'n spoorlijn met het station moeten verbinden? De Berger Tunnel (daar praten en schrijven we al over sinds 1921) en de Friesebrug, kwamen dit jaar ook in de raad ter sprake. De Ned. Spoorwegen zullen voor de tunnel een schetsontwerp maken en de gemeente deed daarvoor een duit in 't zakje. Dit wil echter nog niet zeggen, dat wij die tunnel volgend jaar feestelijk in gebruik zullen kunnen nemen. Als de Spoorwegen echter de noodzakelijkheid, dat er spoed met de bouw van deze tunnel gemaakt moet worden, uit het oog verliezen, dan zullen aldus weth. Coerts in de raadsvergadering van 15 Juli B. en W.. die van deze noodzake lijkheid doordrongen zijn, de aan- dacht van de Spoorwegen daarop vestigen. Voor deze beide objecten geldt dus, zoals voor zovele nog steeds niet-uitgevoerde plannen het. parool: afwachten. 'n Verheugend feit was de uitbrei ding van het Sportpark met een speelveld voor de Alkmaarse Boys; van de voorgenomen aanleg van vier sportvelden in de Overdie is echter dit jaar nog niets gekomen. Weth. G. van Slingerland en deheer Sietsma vierden hun zilveren jubileuin als raadslid en ontvingen de zilveren eremedaille van de gemeente slissing niet eens was; dat was jammer, omdat door zijn heengaan het katholieke element in de com- missie danig verzwakt werd. Mr. Lesterhuis werd zijn opvolger. Marktwezcn DAT HET MARKTWEZEN nog niet tot zijn vooroorlogse bloei is terug- gekeerd, vindt ongetwijfeld voor een deel zijn oorzaak in het feit, dat nog verschillende artikelen, als vlees, kaas en eieren, gedistribueerd waren. De aanvoet rer kaasmarkt tenminste van kaas bleef bene- den de verwachting. Het stemt ech ter tot voldoening, dat de kaas markt, dank zij een overheidssub- sidie van f 35.000, gehandhaafd kon worden, waardoor Alkmaar op een druk vreemdelingenseizoen kan te- rugzien. Het is nog niet zo lang geleden, dat wij daarover het een en ander publiceerden aan de hand van door V.V.V. verstrekte gege- vens. De najaarsveemarkt ken- merkte zich door een grote aan- voer, doch de gewone weekmarkten waren van weinig betekenis. Pur- merend en Schagen zijn nog steeds grote concurrenten van Alkmaar op dit punt. De eier- en botermarkt is nog steeds niet teruggekeerd, even- min als de graanbeurs; deze laatste schijnt naar de Wieringermeer ver- plaatst te zijn, doch naar wij ver namen, zullen er pogingen worden ondernomen, de Alkmaarse Graan beurs nieuw leven in te blazon. Over de betekenis van de kaas markt schreven wij reeds eerder uitvoerig en wij vertrouwen, dat het gemeentebestuur diligent zal zijn, om dit zowel voor de Neder- landse zuivelindustrie als voor Alk maar zo belangrijke Vrijdagse ge beuren ook voor 1949 te behouden. De Alkmaarse Exportveiling, die vorig jaar een omzet had van f 1.406.000, groeide in betekenis en had dit jaar een omzet van meer dan f 1.500.000. Middcnstand HET IS in een andermans boeken moeilijk te lezen en daarom moeten wij er maar naar gissen, of 1948 voor de middenstand ehn goed jaar was. Als wij terugdenken aan het Op het Feest van Christus Koning Vorst des Vre Een belangrijk raadsbesluit werd op 5 Nov. genomen, toen B. en W. een crediet verstrekt werd van f 173.000.— voor het bouwrijp ma ken van een gedeelte van de polder Overdie, waar het zwaartepunt ligt van de na-oorlogse Woningbouw ER VERRIJZEN daar hele nieuwe straten met arbeiderswoningen en tot voldoening kan geconstateerd worden, dat het aan Alkmaar toe- gestane bouwvolume tot dusver ge heel benut werd. Aan bouw van middenstandswo- ningen en woningen voor grote ge- zinnen werd tot dusver nog weinig of niets gedaan, doch de bouw-van de eerste werd alreeds aangekon- digd; zij komen in het Bergerkwar- tier. T.a.v. de bouw van woningen voor grote gezinnen mogen wij herinneren aan hetgeen wethouder Coerts hierover zei, nl. dat als de woningbouwverenigingen op dit punt ten achter blijven, de ge meente de bouw van deze woningen zelf ter hand kan nemen. Dat er gebouwd wordt, wat mogelijk is, daarvan zijn wij overtuigd. Dat neemt echter niet weg,' dat er nog teveel woningzoekenden wachten op een eigen home, zij het desnoods bij een ander in. En dat er van gemeentewege voldoende aandacht aan inwoning besteed is en op dit punt gedaan is, wat mogelijk was, daarvan zijn wij minder overtuigd. Al wordt er zoveel mogelijk ge bouwd, het gaat helaas niet zo vlug mogelijk. Er kwamen dit jaar 45 woningen gereed. dus nog niet eens een per week. Er zijn er nog 118 in aanbouw. Het bouwvolume van 1949 is nog niet officieel bekend. doch verwacht wordt, dat dit 165 woningen voor Alkmaar zal be dragen. De raad besloot in haar vergadermg van 29 April tot overname van vier woningen in de Overdiestraat, die tot bruikbare woningen werden verbouwd en tot de bouw van 56 woningen in de Uitenbosstraat. De Huisvestingscommissie kreeg in de persoon van de heer Spaans een nieuwe secretaris. Mr. C. Smal be dankte als lid dezer commissie, om dat hij het met een genomen be- .-v. h JJfcJ werd het monument van Christus des onthuld. protestcongres, dat de middenstand in Den Haag'en elders hield, dan ligt het voor de hand te veronder- stellen, dat de middenstand niet voldaan is. Toch mag dankbaar ge constateerd worden, dat verschil lende artikelen niet meer aan dis- tributievoorschriften gebonden zijn. Gelijktijdig met de goedgeslaagde Landbouwtentoonstelling organi- seerde de middenstand een winkel- week, die echter door slecht weer geen succes genoemd kan worden. Ook de beperkende bepalingen t.a.v. etalageverlichting herinnerden er ons aan, dat wij nog in de na- weeen van de. oorlog zitten. Toch geloven wij, dat de Alkmaarse mid denstand niet zo heel erg te klagen heeft; de maand December was een gunstige maand voor de verkoop en er werden zo door het jaar heel wat winkelpuitjps,, vernieuwd en verbouwd. De kermis duurde dit jaar weer 9 dagen, doch wij ver namen, zelfs in de kringen van ker- mis-exploitanten, dat die kermis wel wat te lang duurde. Een kortere kermisduur zou, zo zei men ons, voor de exploitanten niet minder inkomsten betekenen, terwijl ook de staangelden er niet door zouden verminderen. Katholiek leven EEN ENKEL woord over het katho lieke leven in het voorbije jaar. In de drie parochies werd een zeer druk bezochte missife gehouden o.l.v. Paters Dominicanen. De Slille Omgang werd dit jaar weer op ..Meyendach" gehouden, ge- volgd door H.H. Missen in de drie parochiekerken. Het K.A.-weekend te Bergen slaagde door een grote opkomst en kenmerkte zich door vruchtdragende besprekingen. Op Ket feest van Christus Koning werd voor de St. Josephkerk, onder geweldige belangstelling van Katho liek Alkmaar, het monument van Christus Koning onthuld, dat op initiatief van het Genootschap van de Stille Omgang werd gesticht ter dankbare herinnering aan het feit, dat Alkmaar voor oorlogsverwoes- ting gespaard bleef. Het was aan- vankelijk de bedoeling dit monu ment aan de stad aan te bieden, doch de gemeenteraad weigerde een stukje van enkele vierkante meters gemeentegrond voor dit doel af te staan. Dank zij de medewerking van het kerkbestuur van St. Joseph heeft het monument toch een waar- dige plaats in de stad gekregen. De Schola Publico mocht zich dit jaar in een nog groter ledental ver- heugen en organiseerde, behalve de maandelijkse ontwikkelingsavonden, nog een drietal cursussen, waarvan de eerste over paedagogie reeds geeindigd is. De R.K. Orato- riumvereniging ging bij gebrek aan belangstelling ter ziele, hetgeen te betreuren valt. 'n Tiental neomisten droeg dit jaar in de verschillende parochie kerken hun Eerste Plechtige H. Mis op. Varia VAN DE door de gemeenteraad ge nomen besluiten, die niet in boven- staand overzicht werden vermeld, nocmen wij nog het besluit tot aan koop van een ambtswoning voor de burgemeester; tot verhoging der wethouderssalarissen tot f 3400. tot reorganisatie van het o.l.o., waarbij de opleidingsschool werd vervangen door een opleidingskop- school, te beginnen met het 5de leerjaar; tot. bouw van een tweetal nieuwe scholen, hetgeen houten (Finse) schoolgebouwen zullen worden; tot aankoop van twee ba- rakken voor de jeugdbeweging; het raadsbesluit, waarbij bepaald werd, dat geen motorraces op Zondag ge houden mogen worden; tot het te- gengaan van ontsierende reclame in de stad en tot subsidiering van de plaatselijke muziekcorpsen. Tweemaal nam de Raad een be sluit tot verhoging van de tarieven van het Centraal Ziekenhuis, ter wijl hij zich garant verklaarde voor een belangrijke lening, die het C.Z. moest aangaan. Tweemaal werd er een buitenge- wone raadsvergadering gehouden; op 6 Sept. ter gelegenheid vain de kroning van H. M. Koningin Ju liana. In deze raadsvergadering werd besloten ter herdenking van het 50-jarig regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina een klok te laten maken voor de raadszaal. Op 19 Augustus was een buitengewone raadsvergadering gehouden, ter ge legenheid van het bezoek van de burgemeester met enkele andere officials uit Bath. Burg. Mr. Sam Day ontving bij deze gelegenheid de eremedaille van de gemeente. Burgemeester Wytema bracht dit jaar ook een bezoek aan Bath, ter wijl tijdens het Festival of Arts een gezelschap Alkmaarders Bath bezocht; ook dit bezoek werd door een groep Bathonians beantwoord op 8 October, welke jaarlijkse feestdag bijzonder geslaagd kan worden genoemd. In dit verband mag ook herinnerd worden aan de jubileumfeestweek, onder auspi cien van het Oranjecomite. Het was bij deze gelegenheid, dat ons meer- dere malen de wens ter ore kwam om te komen tot een Oranjevereni- ging. Mter werklozen EEN MINDER verheugend teken is de toename van het aantal werk lozen. Bedroeg het aantal werk- zoekenden, dat (op 18 Dec.) aan, het G.A.B. stond ingeschreven, in 1947 voor het gewest 1327 en voor het rayon Alkmaar 326, dit jaar waren deze cijfers; 1843 en 468. In 1947 (18 Dec.) waren er in de DUW werkzaam; gewest 667, rayon Alk maar 211; geheel werkloos resp. 563 en 90; in 1948 (18 Dec.) waren er in de DUW werkzaam; gewest 978, rayon Alkmaar 156; geheel werkloos waren resp. 792 en 234. Aangenomen mag worden, dat deze werklozen hoofdzakelijk onge- schoolden en landarbeiders waren; in de bouwvakken en metaalin- dustrie is nog steeds een gebrek aan geschoolde arbeiders. Aan het einde van dit overzicht gekomen, mogen wij wel vaststel len, dat het voorbije jaar voor Alk maar geen slecht jaar is geweest; wij zouden het een jaar kunnen noemen van vele plannen en on vervulde wensen. Wij zijn in 1948 een klein stapje nader gekomen tot het herstel van de welvaart in land en gewest. Moge dat stapje in 1949 door vele stappen gevolgd wor den en mogen in dit jaar vele tot dusver onvervulde wensen in ver vulling gaan. Fr. O. Varia. In het afgelopen jaar werd de restauratie van de Grote Kerk vol- tooid. De heer Fr. Ringers legde op 60-jarige leeftijd de functie van brandweercommandant neer en werd opgevolgd door de heer J. van Maar- leveld. De heer J. Th. v. d. Idsert werd bevorderd tot Hoofd-Brand- meester. Alkmaar zorgde voor een NIWIN-cantinewagen. Onze Alkmaarse kaasdragers kregen be zoek van de KLM-piloten Viruly en Van Ulsen, die een bieravond bij - woonden. Op de door de K.L.M. ge- organiseerde Alkmaar-dag op Schiphol brachten de kaasdragers een tegenbezoek. De heer G. C. Dun ging heen als inspecteur van het L.O. eir werd opgevolgd door de heer L. Vernooy. „Orpheus" concerteerde met Pasen in Brussel en hoopt het volgend jaar de gast- heren uit Brussel als gasten te mo gen ontvangen. Ir. Poppens ver- liet wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd het Hoogheemraadschap. Het Tribu- naal werd opgeheven. Voor het Nationaal Huldeblijk bracht Alk maar f 16.861.bij elkaar. De brandweer verleende assistentie bij branden in Ursem en Akersloot en voorkwam (helaas) dat in October het Roggebouw in vlammen opging. Mr. A. Koelma, de heer G. van Slingerland en de heer v. d. Elburg werden benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, terwijl de heer A. J. Lohman Ridder in de Orde van Gregorius de Grote werd. Jubilea. De Burgemeester van Akersloot, de heer G. J. J. van den Heuvel, herdacht zijn zilveren ambtsjubi- leum. De heer D. J. Scheffel was 25 jaar secretaris van de Kamer van Koophandel, Pater Helling O.P. vierde zijn 25-jarig en pastoor Van Muyen te Heiloo zijn 40-jarig pries- terfeest. Alcm. Victrix bestond 50 en Go Ahead 30 jaar. De parochie te Egmond aan de Hoef vierde haar 25-jarig bestaan. Een veertigjarig jubileum vierde de R.K. Handelsreizigersveren. „St. Christof- fel", de Openbare Leeszaal en het Gemeente-Slachthuis. Het Tim- mermans-ziekenfonds vierde zijn eeuwfeest. De R.K. Transport- arbeidersbond vierde zijn 30-jarig jubileum, het Wit-Gele Kruis en 't R.K. Verplegingsfonds herdachten Hun 25-jarig bestaan en de L.T.J, haar tweede lustrum. Necrologie. In het afgelopen jaar ontvielen ons de volgende bekende persoon- lijkheden; In Bergen overleed de wethouder J. E. Miltenburg. Kort daarna ging de bekende schrijfster en schilderes, Etha Fles, op hoge leeftijd heen. De bekende Alkmaar se journalist J. Werkman, vooral in sportkringen bekend, die de laatste jaren in het leger diende. overleed plotseling. Na een langdurige ziekte overleed in de St. Adelbertus-prio- ry te Egmond-Binnen de prior Dom J. Huyben. Ongeveer een half jaar later verloor de abdij wederom een belangrijke figuur in de persoon van Dom R. Schutte. Door een nood- lottige gebeurtenis, het eten van giftige paddestoelen, overleed in Bergen mevr. Taets van Ameron- gen. In hoge ouderdom stierf de schilderes mevrouw Fr. Rutgers van der LoeffMielziner te Bergen. Dr. H. E. J. ten Kley, als arts te Alkmaar zeer gezien, overleed plotseling in de loop van Septem ber en in October overleed Jhr. C. E. W. van Panhuys te Bergen. Burgemeester en mevr. Wytema vierden voor het eerst het feest van 8 October mee. (Advertentie) Em. Pastoor J. H. M. Peperkorn vierde in Huize Augustinus zijn 65-.jarig priesterfeesth(j is de nestor van de Haarlemse clerus. Het Victoria-Theater begint 1949 met een romantisch geval, „De liefde van Marianne", waarin Nel son Eddy en Jeanette MacDonald een aantal gewilde songs ten beste geven. Het is een simpel borduursel op het oude stramien van de liefde, die in deze film door twee jonge- lui wordt gevonden temidden van zeeroverij, opstand en op een ver- laten eiland. De hoofdfiguur is een verbannen hei'tog, die als lijfeigene verkocht wordt en in de nieuwe wereld liefde opvat voor een des- potisch gravinnetje. Na veel avon- turen worden zij het eens. Een niet onaardig verhaal, dat zich afspeelt rond de Franse revolutie, maar waarin de moderne songs, hoe goed ook gezongen, enigszins misplaatst klinken. Stand Laurel en Olivier Hardy komen in „Straatmuzikanten", dat in de Cinema gaat draaien, de goe- gemeente wat opvrolijken. Deze keer zien wij de beide heren als muzikanten, die door een speling van het noodlot in een woestijn terecht komen en van een wisse dood worden gered door een zwen- delaar, die het span aan zich weet te binden. Gedrieen gaan zij op avontuur, helpen eon schone, die bedrogen is en eindigen hun avon tuur op een show-boot. Een lach- succes, waarvan er dertien in een dozijn gaan. In het ABT allereerst een span- nende en goed gespeelde Engelse detective-film, .,Wie doodde van Loon?", waarin de jacht op diaman- ten wordt uitgebeeld. Een diamant- handelaar werd vermoord en. een meisje, de dochter van de hande- laar, die haar geheugen kwijt is, wordt er aanvankelijk van verdacht de moord gepleegd te hebben, tot- dat de redder komt in de persoon van een inspecteur, die zorgt dat alles in het reine komt. Als tweede hoofdfilm loopt ,,De man met de zw^ep keert terug", een spannend verhaal van een ranch-oorlog in het Wilde Westen, waarin de komieke Fuzzy met een helper de strijd tegen een bende opneemt. het zwaar te verantwoor- den krijgt, maar uiteindelijk toch wint. nadat valse contracten zijn vervallen verklaard en de schurken achter slot en grendel zijn gezet. KAJOTTERS-NIEUWS Alle Kajotters en Kajotters-mili- tairen wordt medegedeeld, dat zij Zaterdag (Nieuwjaarsdag) om half een in het Patronaatsg®ouw aan het Varnebroek. zoals g£bruikelijk in de KAJ. elkaar een Zalig Nieuw jaar kunnen wensen. ^ondagmorgen wordt om half elf in het gebouw aan de Nieuwstraat de repetitie van de zangclub ge houden. Op Zondagavond 2 Jan. worden alle ouders van leden en leden in militaire dienst. van de jongens van het jongenskoor en alle kajotters- militairen en kajotters. eventueel vergezeld van hun meisje of ver- loofde. uitgenodigd tot bijwoning van de Kerstviering. die te 8 uur gehouden wordt in de zaal van de vrouwelijke jeugdbeweging aan de Nieuwstraat. Deze avond belooft buitengewoon mooi te worden. Bij het scheiden van het oude jaar is het vanzelfsprekend, dat we een terugblik werpen over ons werk, hoewel de jaarvergadering, welke op 18 Febr. a.s. zal worden gehou den, pas een volledig beeld kan geven van al hetgeen gedaan of ver- zuimd is. Bij deze voorlopige terugblik mo gen we dankbaar constateren, dat in dit afgelopen jaar veel en vrucht- baar werk is verzet, alhoewel ander- zijds gezegd moet worden, dat op meerdere punten onze verwachtin- gen niet geheel verwezenlijkt zijn. Wijzijn zeer dankbaar, als be- stuur, dat de leden zoveel vertrou wen hebben in de plaatselijke lei- ding, dat men het ons niet lastig gemaakt heeft, maar dat het ver trouwen wel eens zover gaat, dat men de plaatselijke leiding alles alleen laat doen met de gedachte: ..zij spelen dat wel klaar", we be- hoeven zelfs niet naar de bijeen- komsten te gaan, want het gaat toch wel goed. Kijk, zulk een vertrou wen is toch wel wat te groot. Lie- ver merken we eens wht meer actie op de samenkomsten. Maar overi- gens zijn we niet ontevreden over het algelopen jaar. Moge het komende nieuwe jaar ons kracht geven, om onze taak, gezamenlijk dus als bestuur en leden. in het welbegrepen belang van Kerk en Vaderland, te vervul len, onze arbeiders ten zegen. Zalig Nieuwjaar. VERLOTING HARMONIE AKERSLOOT Dezer dagen is in 't caf6 van de heer 'J. Verduin alhier de betrekking gehouden van de verloting ten bate van de R.K. Harmonie „St. Caecilia". De prijswinnaars waren de navol- gende personen: no. 6434 S. Hollen- berg, Akersloot; 4293 Ans Nijman, Beverwijk; 4626 N. Kaandorp, Aker sloot; 4341 C. Swart, Akersloot; 5875 C. Buter, Akersloot; 6362 mevrouw Schipper. N. Scharwoude; 4930 A. Mors, Akersloot; 4368 mevrouw J. Krom, Akersloot; 4573 G. Leijen, Akersloot; 4563 Louwe, Beverwijk; .5953 H. Terra. Uitgeest; 4511 Jb. Betjes, Beverwijk; 4188 Meervogels, Akersloot; 5704 J. R. Swart, Ned. Oost-Indie; 4233 J. Bakker, Heems- kerk; 4488 A. Buur, Akersloot; 6444 A. Schoorl, Akersloot; 4618 N. van Duin, Alcersloot; 4718 Jb. Roemer, Akersloot; 6427 P. Velzeboer, Aker sloot: 5583 Putter, Akersloot; 5281 W. IJff, Wormer; 5042 J. Broersen, Akersloot; 4419 Jac. Vos. Obdam; 4560 H. Admiraal, Akersloot; 6275 Zangkoor, Akersloot: 5443 P. de Geus. Akersloot; 4024 J. van Duin, Akersloot; 6030 C. Stolp, Alkmaar; 5027 A. Bolte, Heiloo. De avond werd verder opgeluis- terd met muziek. Medewerking ver leende het dansorkest ..Zo maar wat". VERLOREN EN GEVONDEN WIERINGEN Verloren een le- ren motorwant en een grijs ge ld eurde kinderwant. Gevonden een kindertasje, Inlichtingen bij de gemeentebode.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4