WERELDSPIEGEL VAN HET OUDE JAAR Ondanks stroom van memoires een tekort aan perspectief OUDEJAAR EN NIEUWJAAR f Twaalf maanden buitenlandse politiek De schakel in het vuur Een vertelling van oude mensen Het tijdperk der regionale pacten. Wolken aan de hemel. Hoe staat het met de V.N.? N1EUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Vrijdag 31 December 1948 -PAG. 9 hebben wij zelf eenmaal dit proces beschreven. Het is veelal een weg naar de vrijheid gebleven, niet<-naar het geluk. Want in Oost- en Zuid- Oost-Azie, juist het terrein waar men zich de eigen kracht het meest bewust begon te worden, is het communistische gevaar, dat reeds lang aan de horizon doemde, een realiteit geworden. Birma, Malakka, Vietnam, China en Indonesie wer- den operatie-terrein van wereld- vijand nummer 1. India en Paki stan schijnen nog opgerept. Maar voor hoelang nog, wanneer men een man als Pandit Nehru hoort zeggen, dat hij persoonlijk geen tegenstander van de communistische leer is? In het Midden-Oosten, de drie* sprong van de moderne geschie- denis, heeft Stalin evenmin vaste voet gekregen, doch daar duurt na het terugtrekken van het Britse bestuur uit Palestina de st'ijd tus- sen Joden en Arabieren voort; met alle mogelijke gevolgen van dien. Slechts Afrika bleef vrijwel door het bewogen 1948 onberoerd. Het is nog steeds het „terra incognita", niet meer in de geografische zin van het woord, maar om de onge- kende economische en strategische betekenis, welke volgens insiders verborgen liggen in de oerwouden en kustvlakten van het zwarte werelddeel. En de V.N.? Tenslotte de wpeldorganisatie der Verenigde Naties, het punt waarvan men bij een betere gang van zaken feitelijk had moeten uit- gaan. De V.N. is echter ook dit jaar bij lange na niet geworden de fac tor welke doorslag geeft in de wereldpolitiek. Zij bleef het inter- nationale podium waar men in meer of minder beleefde termen elkaar grieven voor de voeten werpt, doch tenminste als grote troost nog te- zamen achter een tafel blijft zitten. In de kleine conferentiezalen van de minder spectaculaire commissies is hard gewerkt en werden dadeh gesteld; maar de machtige Vdlie- Graaf Folke Bernadotte viel als slachtoffer van haat en oorlog bjj de uitoefening van zjjn vredesmis- sie in Palestina. heidsraad bleef, gelijk tevoren, machteloos door het veto. En waar het veto niet gezwaaid werd, werk- ten de Groten vanwege hun tegen- strijdige belangen toch te stroef samen om succes te kunnen hebben QUDEJAARSAVOND. De schakel die 1948 met zijn opvolger moet verbin- den ligt in het smidsvuur- Gods Engelen zullen deze schakel smeden, gelijk met het afslaan van de 12 laat- ste slagen, die met het me- taalgeluid van de eeuwig- heid, de ganse aardbol' smidse doorzinderen. Ook wij stervelingen hebben elk onze schakel in het vuur, en zijn gehouden die te smeden met al het vak manschap van onze goede voornemens; de hamer hanterende met de kracht van de waarheid. Nu, wordt onze schakelgelow terd in het vuur van onze overdenking. Midden in ie vlammenkrans zien we onze tekortkomingen en onachtzaamheden ijdel en tot niets dienende opjlak- keren. Omdat ze geheel zonder enig nut voor het metaal zijn, wil onze scha kel goed zijn, moeten ze in het niet verdwijnen. Want alleen goede schakels zul len het gewicht van het goede leven kunnen dra~ gen. Die zullen niet ver- buigen ten tijde van het geluk, noch breken in da- gen van zorg en verdriet. Zij zijn in staat het eindige met het oneindige te ver~ binden. Zie dan in Uw vuur mensenkind, grijp Uw schakel, en smeedt. (Palestina, atoomkwestie). Het nieuwe jaar wordt begonnen, zon der dat er leden behoeven te wor den afgeboekt; Rusland is in de V.N. gebleven. Moet men er blij om zijn? Misschien wel, misschien niet. Maar vast staat, dat naast de lange rij boekdelen met resultaten van zes jaren wereldoorlog, de omvang van positief werk uit drie en een half jaar vrede niet meer zal zijn dan enkele sobere brochures. Wat is de oorzaak? Ongetwijfeld de onvolmaaktheid van het mensdom. Maar zeker niet op de laatste plaats de geringe be tekenis, welke men in de tegen- woordige maatschappij wil toeken- nen aan God, de Schepper, voor Wie er in de „Verklaring van 's Mensen Recht" zelfs geen beschei- den plaatsje kon gemaakt worden. In de dagboeken der oorlogsleiders treft men meer dan eens passages aan, waarin de Almachtige gepre- zen en erkend wordt. Zou men Hem thans in internationaal verband niet meer nodig hebben? Harry Truman werd tegen veler verwachting in weer herkozen als president van de U.S.A. bolwerk op de grens van Sovjet- staat en democratie. Een stad waar de nood hoog is, omdat enerzijds het Kremlin aanbiedt, voedsel, kle- ding en brandstof te leveren in ruil voor de geestelijke waarde van het leven en aan de andere kant het Westen bij een maximum aan in- spanning de burgers in nood slechts een minimum aan stoffelijke bij- stand kunnen verlenen. „Berlijn" werd een brandpunt van wereld politiek, frontpagina-nieuws vanaf de 21e Maart, toen de Russen weg- liepen uit de Geallieerde Bestuurs- raad, tot de December-Zondag, waarop de bevolking in de drie ge- isoleerde sectoren zich met over- weldigende meerderheid tegen het communisme en dus tegen de Sov- jet-heerschappij uitsprak. De lucht- brug is in dit jaar de meest specta culaire onderneming. Het tijdperk der regionale pacten. Berlijn was dit jaar het grote stootblok, maar uiteindelijk toch slechts een van de vele kwesties, welke Oost en West van elkaar ge- scheiden houdt. In de loop van de achter ons lig- gende maanden werd duidelijk, hoe principieel de doeleinden zijn, wel ke beide partijen beogen. Het Oost- Europese communisme streeft naar de wereldheerschappij. Geen middel, dat daartoe kan bijdragen, wordt versmaad; totale knechting van de Europese vazalstaten, expansie in Oost- en Zuid-Oost-Azie, intriges in West-Europa en het Amerikaanse Ex-president Benesj van Tsjecho- Slowakije overleed na een bewogen tjjdperk van communistische om' wenteiing. HONDERDDUIZENDEN, ja mil- lioenen mannen, die het jonge 1948 een jaar geleden bij zijn komst begroet hebben, was het niet ge- geven ook de eindsprint van deze telg van de voortsnellende tijd mee te maken. De meesten waren on- bekend, leven slechts voort in de herinnering van hun eigen kleine kring. Slechts een handjevol zal historie maken; men spreekt nu over hen en zal dat nog jaren doen. Hun verdiensten, kwade da- den of tragisch lot worden een voorwerp van kritiek of goedkeu- ring der komende generaties zo Gandhi, de man die na een le ven, geheel aan de zaak van India gewijd, op 30 Januari door extre- mistische lanagenoten werd ver- moord. En Jan Masaryk, de grote Tsjechische patriot. Geen uitweg meer ziende en verstrikt in zijn eigen toegeeflijkheid tegenover de Sovjets, nam hjj op 10 Maart zijn toevlucht tot een wanhoopsdaad, zelfmoord. Op 31 Augustus overleed in Moskou de man, die gold als de centrale figuur van de Kominform, Zhdanov. Hij blijft een dergenen, die verantwoordelijk zijn voor de wereldramp van de rode vijfde colonne. Op 3 September ging in Tsjecho-Slowakije de laat ste hoop van tallozen verloren; de ex-president Benesj stierf, terwijl de democratie in het land, dat hij groot had gemaakt, op sterven lag. Een week later, op 11 Sep tember, werd Pakistan opge- schrikt door de dood van Djinnah. Maar niets wekte dit jaar zo- veel opzien als de moord op graaf Bernadotte. De 17e September maakten Joodse bandieten een einde aan het leven van een man, die zich geheel aan het werk voor de vrede had gewijd. - Voor de Poolse katholieken was het ten slotte een harde slag, dat hun pri- maat kardinaal Hlond, op 22 Oc tober tot een beter leven geroe- pen werd. De kerkvorst had sedert 1939 onvermoeibaar gestreden te gen Nazidom en communisme. Ook natuurrampen en het falen van het menselijk vernuft deden in het afgelopen jaar van zich spreken. Om dan nog maar niet te spreken van de slachtoffers, welke de kwade trouw van avonturiers en internationale misdadigers eis- te. Vijftig mensenlevens eiste een bom, welke Arabieren de 22e Fe- bruari in het winkelcentrum van Joods Jeruzalem, de Ben-Yehudi- straat, wierpen. Op 5 April on- dernam in de Berlijnse luchtcorri- dor een Sovjetjager een schijn- aanval op een Britse Dakota: de prijs was 15 mensenlevens. In Zuid-Amerika is de rust nimmer bestendig. Toevallig was Marshall in Columbia getuige van een re- volutie, welke op 9 April de hoofd- stad Bogota in puin legde en 700 slachtoffers maakte. Ook de zee eiste haar tol. De Deense veerboot Kobenhavn liep de lie Juni op een mijn. Niet gered wer den 150 mensen. Maar het erg- ste van alles was een aardbeving in Japan; niet minder dan 3150 slachtoffers maakte op 28 Juni deze natuurramp. Veertien dagen later vloog in Ludwigshaven een deel der I. G. Farben-fabriek de lucht in. Explosie, vergiftiging en brand kostten 613 mannen en vrouwen het leven. - Een ander soort misere bracht de grote mijn- staking, welke op 7 October in Frankrijk losbarstte. Gedurende een maand gingen vier millioen ton steenkool verloren. Geen tijdsbestek of het heeft zijn evoluties. En geen evolutle of zij baart opzien. Wat bracht 1948 de wereld in dit opzicht? Ierlands grote man, De Valera, werd op 18 Februari bij verkiezingen versla- gen. Costello volgde hem op en maakte het land geheel los van de Britse Kroon. De 20ste Febr. brak er op instigatie van de Sov jets in Tsjecho-Slowakije een re- geringscrisis uit. Gottwald werd de grote man en de oppositie on- mogelijk gemaakt. Een grootse zege voor de democratie was de Italiaanse stembusstrijd van 18 April; 47,9 pet. der kiezers stem- de voor De Gasperi. Ook in Finland ging het de communisten niet naar den vleze. Nadat Mos kou er niet in kon slagen de Fin- nen door een straf-pact te binden, nam de rode invloed af. Na een verkiezingsnederlaag op 4 Juli moesten de pro-Rusland ministers zelfs hun biezen pakken. Maar inmiddels had generaal Smuts in Zuid-Afrika als premier de vlag moeten strijken voor de nationale partij van Malan. En was op 28 Juni Tito openlijk bij het Kremlin in ongenade gevallen. Hongarije koerste reeds lange tijd rood. Maar na het aftreden van de (overigens krachteloze) premier Tildy werd dit proces in versneld tempo voort gezet. Op 13 September viel India het onwillige vorstendom Haiderabad binnen. En wat het grootste aller incidenten, Berlijn, betreft, hierover kunt U in dit nummer elders uw licht opsteken. Het zijn zo wat de grootste feest- dagen van het jaar, tegen dat het jaar -ten einde loopt, maar ze kun nen wel eens wat vermoeiehd zijn, vooral van oudere mensen. Jan was tegen de draad in al van de Eerste KersTtlag, toen ze alien ge- komen waren de kinderen en de kleinkinderen bij hun grootvader en hun grootmoeder. Er was thee gedronken, er waren gebakjes ge- geten, er was gerookt en geborreld en er was natuurlijk ook ruzie ge- weest. Het was merkwaardig, maar als zfe er over nadacht dan waren er, nadat de kinderen groter geworden waren, verschillende feesten ge- weest, die in een ruziestemming eindigden. Het was nooit heel erg, het waren allemaal goede kinderen, hun kinderen, maar de een ging het wat beter dan de ander. En ze had- den vrouwen, vrouwen met hoeden en mantels en japonnen in een ver schillende prijsklasse en dat is altijd lastig. En bovendien was het een beetje familiair. Jan was een dood- goeie kerel, niemand kon dat zo goed weten, als zij, maar hij was driftig, ja hij wgs driftig. Ze moest in zichzelf lachen, als ze er aan dacht en ze kreeg tegelijkertijd haast de tranen in de ogen. Daar zat hij nou. Hij had wroe- ging, hij had als altijd veel te goed laten merken, dat hij meer op had met Theo dan met Karel. Hij was een aanbidder van de Mammon, hij viel voor het succes en hij zag na tuurlijk Annie liever dan Nora. Dat was begrijpelijk voor een man. Annie was knapper. Maar dat hij nou nooit merkte, dat Karel veel meer op hem leek dan Theo, veel en veel meer. Ze zou maar niets zeggen. Dat hielp nu toch niet. En eigenlijk werd hij oud en hij had waarschijnlijk ook weer een beetje last van zijn maag. Je at onwille- keurig te veel met die feestdagen. Ze zou maar oliebollen gaan bak- ken, want het begon al later te wor den. Ze had haar hele leven van het oud in het nieuw gevierd en ze zou het ook nu doen, al was er het nieuw zo langzamerhand wel een beetje af voor hun beidjes. Ik zal eens gaan bakken, zei ze. Hij keek niet eens op. Oliebollen, zei ze. Wat? zei hij. Je slaapt toch niet, zei ze. Ik ga oliebollen bakken. Ik hou niet van oliebollen, zei hij heftig en ik heb nooit van die oliebollen gehouden. Je hebt ze toch altijd gegeten, zei ze. Maar als je last van je maag hebt. Dat had ze niet moeten zeggen en dat wist ze heel goed. Maar tenslot te was ze ook maar een mens. En hij had nu lang genoeg zitten mok- ken. Hij moest niet denken, dat ze alles over haar kant liet gaan. Ze zag met genoegen, dat hij een kleur kreeg. Ik heb geen last van mijn maag zei hij. Hoe kom je daarbij? Maar waarom zou ik midden in de nacht oliebollen gaan eten? Omdat het oudejaar is, zei ze. Dat hoort bij het oudejaar. Oudejaar, begon hij smaiend, jij met je oudejaar. Wat heeft dat nou te betekenen. Sommige mensen beweren, dat ze het horen weggaan, allemaal larie. Ik geloof dat ik naar bed ga. En aTs ik jou was, zou ik ook naar bed gaan, al die goedkope romantiek is goed voor jonge men- sen, maar niet voor mensen als wij. Kom. Ze voelde, dat ze nu ook rood werd. Jij, zei ze, jij, ik weet met hoe ik het met je heb. Jij vergalt alle feesten. Met Kerstmis, dat was jouw schuld. Maar ga maar naar bed, ouwe man. Ik zal geen oliebollen bakken. Ik ga. Ze schrok er zelf van toen ze het zichzelf hoorde zeggen en nu moest het dan ook maar. Hij met zijn drift ook altijd. Ja maar, Leida, zei hij. Dat gaat toch niet. Je 2ult toch niet zo gek zijn, met die kou. Het vriest dat het kraakt. Denk je soms, dat je nog een jonge meid Btmt? Ik ben in ieder geval met zo'n ouwe kraai als jij, zei ze driftig. Het was niet de eerste keer, dat ze de deur achter zich had dichtge- slagen, met een slag en toen ze bui- ten stond, voelde ze zicfl inderdaad helemaal niet oud, maar jong. Jong van herinneringen. De kou vond ze in het begin zelfs prettig aan haar gezicht. Alleen de straat was een beetje glad onder de voet. Ze wist niet waar ze naar toe zou gaan. Het was geen avond om ongenood ergens te komen. Uverat weerklonken met tussenpozen al te vroeg klapbussen. die met een luide knal ontploften. Ja, het was wel erg koud. Maar teruggaan deed ze voor- lopig niet. Ze zag het park onder de sneeuw liggen, dat was prachtig. Werkelijk, ze voelde zich jong, het was of ze een vogel in haar hoofd hoorde zingen. Zou hij daar nu nog zitten te mokken in de kamer? Hij was ongerilst natuurlijk, daar kon ze van op aan. Nog meer wroeging. Ze lacht in de stille straat. Het was best, dat ze er tussen uit was ge- trokken, dat zou hem goed doen. En toen plotseling, voor ze het, geheel weg in haar eigen gedachten, be- merkte, was hij achter haar en voel de ze zijn hand op haar schouder. Leida, zei hij, ga mee. Je zult je nog de dood aan doen. Hij was nog altijd driftig, maar hij was toch in ieder geval gekomen. Ik zal meegaan, zei ze, maar dan blijf je op. Goed, zei hij. Vooruit nou maar. ze moest nu langzaam lopen, want hij had last van de gladheid en hij was nog te koppig om haar een arm te geven. Ho, riep ze opeens en ze pakte hem vast. Hij zou gevallen zijn de oude man als ze het niet gedaan had. En toen gebeurde er, dat er altijd gebeurd was, de vele, vele jaren, hij iachte en zij Iachte ook. In haar hoofd leek het nu wel een hele boom vol vo- gelen en ze voelde zich jonger dan doit. Arm in arm gingen ze naar huis en het werd een oudejaarsavona voor hen beiden, oude mensen, die de gloed en de glans van het nieuwe had, want een nieuw jaar ontstaat niet uit de tijd, maar uit de warmte van het hart. Ilet grootste sportfestijn waren de Olympische Spelen in Londen. De opening gcschiedde met groot ceremonieel, na de intocht van alle deelnemers uit alle hoeken van de wereld. Hierboven: Met gerechte trots toonde Fanny Blan- kers-Koen bjj haar terug- komst uit Londen aan de douaniers de gouden medail- les, triomfale bewfjzen van haar successen als de snel- ste vrouw ter wereld! Hiernaast een geheel ander beeld: Toen de verdeling van Palestina, die sindsdien tot zoveel strijd aanleiding werd, een feit was gewor den, droegen enthousiaste Joden de Britse soldaten op de schouders rond. SEDERT 2 SEPTEMBER 1945, de dag waarop Japan als laatste van het trio rechts-totalitaire staten de vlag streek, heelt een een nieuwe hobby in de wereld haar intrede gedaan; het schrij- ven van politieke memoires en oorlogsdagboeken. Generaals, ministers en diplomaten hebben zich aan deze rendabele bezig- heid gewijd. Zij hebben een tipje opgelicht van de sluier welke nog over vele gebeurtenissen van het jonge verleden hing; zij vermeiden zich in de historie. Maar ondanks de brede blik waarmede sommige van deze kroniekschrijvers de vrijheidswor- steling van een wereld in nood hebben beschreven, ondanks het feit, dat in bijna al deze lijvige boekdelen interessante de tails werden onthuld, is hun arbeid feitelijk niet meer dan een blik achteruit. Het popuiaire Britse Konings- paar vierde dit jaar zijn zilveren huweljjksfeest on der grote belang- stelling van de En- gelse bevolking. Een van de oorzaken der nieuwe militaire actie, die nu eindigt, wa ren de terreur-aanslagen, o.a. op het verkeer, zoals hier: de trein BataviaBandoeng werd tot ontsporing gebracht. halfrond. Het Westen meei|t tegen deze tactiek het juiste wapen te hebben gevonden door oprichting van een aantal regionale unies, waarbij landen, vooral uit hoofde van hun geografische positie, de spreuk „Eendracht maakt macht" in de praktijk trachten om te zetten. De opzet van dergelijke pacten was in het eerste stadium zuiver econo- misch, waarbij de Benelux nog steeds als het meest volmaakte voor- beeld kan gelden. In het afgelopen jaar is men echter gaan inzien, dat de wereldvrede met economische samenwerking alleen niet meer te redden is. Ook samenbundeling van militaire krachten is nodig en de Noord-Atlantische Unie, waarover de besprekingen juist in deze dagen van de jaarswisseling in het beslis- sende stadium zijn getreden, is de eerste grote stap. Enthousiast mag men over deze gang van zaken niet zijn. Ook in het Westen richt men noodgedwon- gen de aandacht meer op het af- weren van gevaar dan op het bou- wen aan een nieuwe wereld. De noodzaak van nieuwe pacten be- wijst, dat de wereld het niet meer aandurft alleen op de vrede te wed- den. Het eerst is men zich dat in Frankrijk en Engeland bewust ge worden. Vorig jaar verbonden beide grote Europese geallieerden zich opnieuw door het pact van Duin- kerken. In 1948 sloten de Benelux- landen zich hierbij aan en creeer- den aldus de West-Europese Unie. Thans staat, zoals gezegd, 't Noord- Atlantisch Pact voor de deur en ook dan is het verdedigingssy^teem van het Westen nog niet compleet. Te Washington zal men niet eerder rusten of alle staten, waar het com munisme nog taboe is, moeten zich rechtstreeks of zijdelings via andere systemen tot een hecht blok ver- enigen. Zover is de dem«cratie echter nog niet. Er bleven zwakke plek- Zijne Eminentie Kardinaal Minds- zenty werd door de communisti sche regering van Hongarye gear- resteerd op een reeks van valse beschuldigingen. ken. In Frankrijk en Italie zijn de plannen der Sovjets gedwarsboomd, maar het werd een „geslagen, niet gebroken". De oplossing van het Duitse probleem is nog niet in zicht, de Amerikaanse politiek mist meer- malcn de gewenste straffe leiding, de Derde Macht in Parijs is wan- kel, de Labourpartij in Londen niet altijd gelukkig in haar bcslissingen. Maar er zijn ook lichtpunten. Achter het IJzeren Gordijn mar- cheert evenmin alies in pais en vree; Tito is opstandig, in Polen gist het. De houding van het Krem lin is trouwens de laatste maanden over de gehele linie minder perti nent en vastberaden dan in het be gin der Berlijnse verwikkelingen. Is het getij voor het Kremlin aan het keren? Bovendien wint de beweging voor hetene Europa steeds meer ter rein. „Wij zijn de dienaars van een groot plan", sprak Churchill op het Hoagse congres in Mei jl. De we reld zal er goed aan doen ook in de komende tijden haar oog niet af te wenden van deze lichtstraal. Want, om met een ander woord van Churchill te spreken: „dit streven is een ferme stap in de richting van gezinsgeluk in plaats van tyrannie". Wolken aan de hemel van de peripheric De laatste jaren konden er bij herhaling optimistische beschou- wingen worden gegeven over de ontwikkeling van de wereld buiten Europa en Amerika. Er viel een langzame, doch gestadige ontwik keling te constateren. „Een wereld- sector op weg naar de vrijheid", zo Wat is de positieve, constructieve waarde van de duizenden pagina's, waarin Eisenhower, Montgomery, Churchill, Anders, Goebbels, Sum ner Welles en een groot aantal min- dere goden het Europa van 1933 tot en met 1945 beschreven hebben? Tegenover het grootse werk dat ver- richt werd, staat slechts een handje vol lectuur, welke zich stevig ge- fundeerd richt op het heden en de toekomst. Dit verwijt mag niet op de eerste plaats de schrijvers tref- fen. Er is immers in de geschiede- nis van vandaag een manco aan perspectief. „Komt er weer oorlog" vroegen wij ons 31 December 1937 af. „Binnen twee, vier of tien jaar?" Nu, een jaar later, zijn we ogen- schijnlijk nog geen stap dichter ge komen bij de oplossing van onze vraag. Bepaalde strategische lijnen tekenen zich scherper af, maar waarheen zij uiteindelijk zullen lei- den is een raadsel van de toekomst gebleven. De Geallieerde leger- en rege- ringsleiders die nu wereldoorlog no. 2 te boek gesteld hebben, konden in 1945 niet vermoeden, dat de rui'nen- stad Berlijn drie jaar later weer een spil van de wereldpolitiek zou zijn. Zij hebben alien meer dan eens de verzekering uitgesproken, dat Berlijn nimmer meer de democratie zou kunnen terroriseren, doch hid den daarbij te weinig rekening met het feit, dat de verafschuwde Duitse hoofdstad wel eens het twistpunt zou kunnen worden van een zeer omvangrijk geschil tussen de over- winnaars onderling. Dat Berlijn nog eens op zeer korte termijn in het centrum van aller belangstelling zou komen te staan, niet als de zonde- bok van het Nazidom, maar als een

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 9